EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych

Podobne dokumenty
EKSPERTA PORADY. Scenariusz zajęć z wykorzystaniem pomocy. Dobre zachowanie na co dzień (kod: )

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Temat: Jesień na talerzu - scenariusz zajęć

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

EKSPERTA PORADY JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ. Scenariusz zajęd z wykorzystaniem pomocy Pamiętnik mojego humoru (kod: )

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Nr art XXL Papillon

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

BANK DOBRYCH PRAKTYK

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Eksperta porady: jak pracować z pomocą. Naśladuj albo zgaduj. Ćwicznia praksji oralnej (kod: )

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Cele operacyjne: Uczeń: wymienia zimowe zabawy, układa zadania z treścią na odejmowanie i dodawanie w zakresie 50, wyodrębnia część wspólną zbiorów.

Eksperta porady. Terapia ucznia w ramach indywidualizacji nauczania (199042)

klasa I moduł 12: WINTER FUN

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa 2 grudzień blok 2 dzień 5. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: To już zima? Temat dnia: Zabawy na śniegu. Cele zajęć: Uczeń:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz 5. Temat: Nakazy i zakazy obowiązujące rowerzystę.

POZNAJEMY LITERY INSTRUKCJA. pomoc i gra edukacyjna - od 4-6 lat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Symetria w klasie i na podwórku

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej!

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

WYŚCIG ORTOGRAFICZNY BIG

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 1

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Ferie są po to, abyś odpoczywał, bawił się, realizował swoje zainteresowania, na które w okresie nauki często brakuje Ci czasu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Postawa obronna w przypadku ataku psa

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl III Ciekawość świata, drugiego człowieka, otwartość na nieznane

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY! GRA EDUKACYJNA

rekomendowany wiek: od lat 5 dla 2 4 osób

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA


Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Zielna 29; Skarżysko-Kamienna Pomoce dydaktyczne do zajęć logopedycznych Lp. Nazwa Opis przedmiotu Ilość

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

BEZPIECZEŃSTWA I PIERWSZEJ POMOCY

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 21

umiejętności artystyczne: rozpoznawanie, nazywanie i dopasowywanie kolorów

Scenariusz nr 10. Pomoce dydaktyczne: plansza ze znakami ostrzegawczymi na kąpieliskach

Rozstrzygnięcie postępowania AS-Szkolna Akademia Sukcesu dostawa pomocy dydaktycznych (w 14 częściach)

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Gra w AUTOR GRY: JACEK SZCZAP. to lepsze niż krzyżówka. SŁóWkA INSTRUKCJA. Wiek graczy 8+ Liczba graczy 2-4. Czas gry 30

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10

BEZPIECZNE I AKTYWNE FERIE ZIMOWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

,,Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny. Uczeń w Zespole Szkół Nr 2. im. Jana Pawła II w Narzymiu

Transkrypt:

EKSPERTA PORADY: JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ Bądź bezpieczny w trakcie ferii zimowych SCENARIUSZ ZAJĘĆ z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych: 199074 Jak to się stało? 199075 Jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach? Zajęcia nr 1 Pomoce: Gra Jak to się stało? ma na celu uświadomienie dzieciom, że każde zachowanie, a szczególnie nie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, może doprowadzić do groźnych wydarzeń. Pomoc składa się z 4 tabliczek magnetycznych formatu A-3 przedstawiających sytuacje, w których konieczna jest interwencja przedstawicieli służb ratowniczych: strażaka, policjanta, lekarza oraz ratownika oraz 16 mniejszych magnetycznych obrazków (po 4 obrazki do każdej tabliczki), ukazujących w sposób rysunkowy niewłaściwe zachowania dzieci, które mogły doprowadzić do danych wydarzeń. Temat zajęć: Bądź bezpieczny w czasie ferii zimowych Cele: Poznawanie i utrwalanie zasad dobrego bezpiecznego zachowania się. Uświadamianie dzieciom konsekwencji niewłaściwy zachowań. Nauka pozytywnych zachowań podczas ferii zimowych. Zwiększanie u dziecka poczucia bezpieczeństwa. Rozwój umiejętności językowych. Stymulowanie rozwoju myślenia przyczynowo skutkowego.

Czas: ok. 45 min. Przebieg zajęć: 1. Nauczyciel, siedząc wraz z dziećmi w kręgu, proponuje rozmowę o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych. Prosi dzieci o wyjaśnienie pojęcia bezpieczne zachowanie, a następnie podsumowuje ich wypowiedzi: Bezpieczne zachowanie to takie postępowanie, które nie jest groźne dla naszego lub czyjegoś zdrowia i życia, które nikomu nie sprawia przykrości; aby zachowywać się bezpiecznie musimy umieć przewidywać skutki naszych zachowań. 2. Nauczyciel prosi dzieci o podzielenie się na 4 małe grupy. Każda z grup otrzymuje jedną planszę, małe obrazki znajdują się po środku kręgu. Zadaniem dzieci jest dobranie do dużej magnetycznej planszy małych obrazków według zasady - jakie zachowanie mogło spowodować przedstawioną sytuację (dzieci powinny ułożyć odpowiednie obrazki na pustych kwadratowych polach). Następnie nauczyciel prosi by przedstawiciel każdej z grup (z pomocą kolegów) opowiedział, co mogło doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, jak się należy zachować, a czego nie wolno robić w określonych sytuacjach. 3. Gra w bingo - każdy z czterech grup otrzymuje jedną planszę magnetyczną, żetony-obrazki leżą na jednym stosie, odwrócone; nauczyciel po kolei bierze żetony, opisuje co widzą na obrazku - żeton trafia do grupy, który posiada planszę z sytuacją, będącą następstwem opisanego wydarzenia. 4. Rysunek - dzieci na oddzielnych karteczkach zapisują lub rysują, co chciały by robić w czasie ferii zimowych, pamiętając o tym, że zachowanie musi być bezpieczne. Na jednej karteczce można zapisać/narysować tylko jedno wydarzenie. 5. Podsumowanie. Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi, by dzieci wspólnie powtórzyły zdanie: Obiecujemy, że w czasie ferii zimowych będziemy zachowywać się odpowiedzialnie i bezpiecznie.

Zajęcia nr 2 Pomoc: Jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach - co wolno, a czego nie należy robić? pomaga dzieciom poznawać zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożeń. Uwzględnia cztery niebezpieczne sytuacje, w których może znaleźć się każde dziecko: pożar w domu, wypadek na ulicy, zgubienie w centrum handlowym oraz zaczepienie przez obcą osobę w parku. Gra składa się z 4 tabliczek magnetycznych formatu A-3 przedstawiających powyższe sytuacje oraz 24 mniejszych magnetycznych obrazków (po 6 obrazków do każdej tabliczki), ukazujących w sposób rysunkowy zachowania właściwe i niewłaściwe w danych okolicznościach. Na każdej tabliczce pod dużym obrazkiem znajduje się sześć okienek (trzy zielone i trzy czerwone kwadratowe pola), na których należy układać małe obrazki. Temat zajęć: Bądź bezpieczny w czasie ferii zimowych cz. II Cele: Poznawanie i utrwalanie zasad bezpiecznego zachowania się. Uświadamianie dzieciom konsekwencji niewłaściwy zachowań. Nauka pozytywnych zachowań podczas ferii zimowych. Zwiększanie u dziecka poczucia bezpieczeństwa. Rozwój umiejętności językowych. Stymulowanie rozwoju myślenia przyczynowo skutkowego. Czas: ok. 45 min.

Przebieg zajęć: 1. Tropiciele - nauczyciel prosi dzieci o podzielenie się na 4 małe grupy. Każda z grup otrzymuje jedną planszę i 6 małych obrazków (odpowiednio do tematu planszy). Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę w tropicieli dzieci otrzymują zadanie polegające na dobieraniu przedmiotów lub zachowań dziecka pożądanych w danej sytuacji (dzieci powinny ułożyć odpowiednie obrazki na polach zielonych) oraz dobraniu przedmiotów lub zachowań dziecka niewłaściwych w danej sytuacji (dzieci powinny ułożyć odpowiednie obrazki na polach czerwonych). Przedstawiciel grupy opowiada historię - co się wydarzyło, jak się należy zachować w przedstawionej sytuacji, co należy, a czego nie wolno robić. 2. Jestem zasadą dobrego zachowania - każda z grup losuje jeden kartę prezentującą zachowanie właściwe, zadaniem grupy jest przedstawienie zasady za pomocą gestów, reszta grupy odgaduje, o jaką zasadę dobrego zachowania chodzi, instrukcja: Każda z grup wylosuje sobie jedną kartę prezentującą dobre zachowanie, nie pokazujcie nikomu, jaką kartę wylosowaliście. Kolejno będziecie przedstawiać swoją zasadę za pomocą gestów, bez używania słów; reszta klasy zgaduje, o jaką zasadę dobrego bezpiecznego zachowania chodzi. 3. Tworzenie własnych kart - nauczyciel zwraca się do dzieci: wyobraźcie sobie sytuację w której możecie znaleźć się w czasie ferii zimowych, np.: ślizganie się na łyżwach, jeżdżenie na nartach, zjeżdżanie sankami z górki, bitwa na śnieżki. Każde dziecko otrzymuje karton i kredki, na którym ma narysować siebie w wyobrażonej sytuacji, ale tak by zabawa była bezpieczna.

4. Podsumowanie. Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi, by każde dziecko zaprezentowało swój rysunek i omówiło go. Zadaniem nauczyciela jest ukierunkowanie wypowiedzi dzieci tak, by uwzględnić niebezpieczeństwa wiążące się z zabawami na śniegu, zaznaczenie, czego nie wolno robić (np. zjeżdżanie z górki na ulicę, rzucanie kulkami w samochody, ślizganie na zamarzniętym jeziorze, zajeżdżanie komuś drogi podczas jazdy na nartach itp.). Materiały opracowała: Agnieszka Wrzesiak Psycholog kliniczny Psycholog kliniczny, w codziennej pracy zajmuje się diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi, nadpobudliwych psychoruchowo, z zaburzeniami rozwojowymi oraz prowadzi terapię rodzin. Współzałożycielka Centrum Psychologiczno-Logopedycznego "Mavicus" w Łodzi. Przez wiele lat pracownik Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci oraz Oddziału Neurologii Dziecięcej. Jest mamą 16- letniej Ani i 8-letniego Kuby.