Scenariusz zajęd nr 58 Temat: Dobre maniery, czyli jak zachowywad się podczas posiłków.

Podobne dokumenty
Wiem, co trzeba. Październik. Materiały dla klasy II. Imię i nazwisko:... Klasa:...

WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 ETAP SZKOLNY

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej (obejmujący obszary aktywności społecznej, polonistycznej, muzyczno-ruchowej i plastycznej)

Scenariusz zajęć. Metody: praca z tekstem, pokaz, ćwiczenia praktyczne, problemowe, aktywizujące: burza mózgów, scenki dramowe.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

czyli dobre maniery przy stole Należy umieć zachować się przy stole, przynajmniej po to, by nie zniechęcić innych do jedzenia.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Znamy dobre maniery. W tym roku laureatkami konkursu, a tym samym uczennicami, które doskonale znają dobre maniery zostały:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania.

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

JAK NAKRYWAĆ STÓŁ? Małgorzata Mizera

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Savoir vivre czyli o zasadach dobrego wychowania

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło - scenariusz zajęć. z elementami kodowania

Wiosna, lato, jesień, zima wprowadzenie funkcji powtórzeń zawsze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Szkolna kampania na rzecz zielonego transportu

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Temat: Jak szybko płynie czas?

Uczeń: Zna produkty pochodzące od zwierząt Zna podstawowe nazwy zwierząt hodowlanych w języku angielskim Uczy się słuchać uważnie nauczyciela

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Savoir vivre a'la Łukasz Kozica czyli przypomnienie manier i zachowań, które towarzyszą nam w codziennym życiu

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ PODCZAS POSIŁKÓW

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz zajęć nr 57 Temat: Czy chciałbym być podobny do Szewczyka Dratewki? - Baśń J. Porazińskiej.

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Scenariusz zajęć nr 49 Temat: Czy to pytanie, czy to odpowiedź? dbamy o poprawną intonację.

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

JAK POPRAWNIE NAKRYĆ DO STOŁU & świąteczny savoir-vivre

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

PODRÓŻE PO BAJKACH I BAŚNIACH

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Innowacja pedagogiczna

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Ewaluacja programu wspierającego rozwój społeczno emocjonalny Jestem dobrym kolegą, ale czy zawsze?

Scenariusz nr 77 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 58 Temat: Dobre maniery, czyli jak zachowywad się podczas posiłków. Cele operacyjne: Uczeo: wymienia zasady zachowania się przy stole, czyta wiersz Kwoka J. Brzechwy, oddając jego nastrój, wymienia przykłady braku manier przedstawione w utworze, przedstawia rozwiązanie sytuacji opisanych w utworze w sposób zgodny z zasadami savoir vivre, oblicza obwód trójkąta. Środki dydaktyczne: animacja nr 1 przedstawiająca kulturalne i niekulturalne zachowania przy stole. (animacja przedstawia chłopca i dziewczynkę, którzy przedstawiają zachowania takie jak: pomaga w przygotowaniu stołu do posiłku; myje ręce przed posiłkiem; trzyma łokcie na stole; mówi z pełnymi ustami; karmi psa przy stole; grymasi przy jedzeniu; je używając sztudców; czeka, aż wszyscy zasiądą do stołu; wstając od stołu, dziękuje za posiłek; myje ręce po posiłku; wstaje od stołu nie czekając, aż wszyscy skooczą jeśd; nie sprząta po posiłku;), rzutnik, biały ekran komputery/tablety, wiersz Kwoka J. Brzechwy, kartki z tabelą dla każdej grupy, animacja nr 2 animacja przedstawia trójkąt o bokach a= 3, b=5, c=7, pojawia się napis obwód=?, następnie pojawia się trójkąt równoboczny (długośd boku a=9) i napis obwód=? ; grafika 1 przedstawia serwetkę w kształcie trójkąta o długości boków 6 cm, 10 cm i 8 cm. karta pracy nr 1, 1

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, zabawa inscenizacyjna. Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematyką zajęd na dzisiejszych zajęciach będziemy mówid o dobrych manierach i zasadach zachowania się przy stole. Uczniowie oglądają animację i wspólnie z nauczycielem zastanawiają się, które przedstawione zachowania świadczą o dobrych manierach, a które nie. Etap realizacji Zadanie 1 Uczniowie wpisują w wyszukiwarkę internetową http://www.scholaris.pl/resources/run/id/49535 (lub korzystają z innej aplikacji wybranej przez nauczyciela) i za pomocą aplikacji nakrywają do stołu zgodnie z przyjętymi zasadami. Nauczyciel zadaje pytania po której stronie talerza układamy widelec, łyżkę, nóż, łyżeczkę, stawiamy filiżankę? Dlaczego nóż powinien leżed ostrzem w stronę talerza? W jakiej kolejności leżą sztudce po prawej stronie talerza? Zadanie 2 Wybrani uczniowie czytają na głos wiersz Kwoka J. Brzechwy, oddając nastrój utworu. 2

Analizując wersy wiersza, uczniowie wymieniają przykłady braku dobrych manier. Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze dlaczego kwoka zaprosiła gości? Co zrobili osioł, krowa, świnia, baran, wchodząc do domu kwoki i jak gospodyni zareagowała na ich zachowanie? Jak zachowała się kwoka na koocu wiersza? Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy, odliczając do czterech. Każda z grup otrzymuje tabelę do wypełnienia: Pomyślcie, jak powinni zachowad się bohaterowie wiersza, aby wykazad się dobrymi manierami. Sytuacje przedstawione w wierszu Pierwszy osioł wszedł, lecz przy tym w progu garnek stłukł kopytem. Kwoka wielki krzyk podniosła: Widział kto takiego osła?! Jak powinna zachowad się kwoka? Jak powinni zachowad się goście? Przyszła krowa. Tuż za progiem zbiła szybę lewym rogiem. Kwoka gniewna i surowa zawołała: A to krowa! Przyszła świnia prosto z błota. Kwoka złości się i miota: Co też pani tu wyczynia? Tak nabłocid! A to świnia! Przyszedł baran. Chciał na grzędzie siąśd cichutko w drugim rzędzie, grzęda pękła. Kwoka wściekła coś o łbie baranim rzekła Próżne słowa, takich nikt już nie wychowa, trudno Wszyscy się wynoście! No i poszli sobie goście. 3

Każda z grup prezentuje swoje pomysły. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat dobrych manier Jak powinien zachowad się dobry gospodarz zapraszający gości? W jaki sposób powinni się zachowad kulturalni goście? Zadanie 3 Nauczyciel opowiada historię o dobrych manierach, a uczniowie ilustrują ją ruchem. "Pewnego słonecznego poranka Ani i Krzyś wyruszył na spotkanie ze swoimi przyjaciółmi. Idąc polną dróżką widzieli mnóstwo kwitnących kwiatów. Pomyśleli, że idąc w odwiedziny do przyjaciół nie mogą pójśd z pustymi rękami, zerwali kwiaty i zrobili z nich bukiet. Usłyszeli śpiewające w oddali ptaki i zaczęli taoczyd. Nagle zerwał się straszny wiatr. Zaczął padad ulewny deszcz. Ania i Krzyś biegnąc do domu swoich przyjaciół, wpadli w wielką kałużę. Byli cali w błocie. Bardzo się zmartwili, nie chcieli zrobid złego wrażenia na swoich przyjaciołach. Usiedli na kamyku i zastanowili się, co zrobid pójdą do domu, przebiorą się, umyją i wyruszą w drogę. Wchodząc do domu przyjaciół, przywitali się, pomogli nakryd do stołu i zasiedli do wspólnego posiłku. Wszyscy pamiętali o dobrych manierach nie trzymali łokci na stole, nie mówili z pełnymi ustami, używali sztudców i grzecznie podziękowali za pyszny posiłek. Zadanie 4 Nauczyciel zadaje pytania W jaki sposób obliczamy obwód trójkąta? Jak możemy obliczyd obwód trójkąta, którego boki maja taką samą długośd? Uczniowie oglądają animację nr 2 oraz obliczają obwody pokazanych w animacji trójkątów. Grafika 1. Uczniowie obliczają obwód serwetki w kształcie trójkąta. Zadanie 5 Karta pracy nr 1 4

Etap koocowy Każdy z uczniów wymienia jedną z zasad dobrych manier, która według niego jest najistotniejsza. Dodatkowo Uczeo zdolny: rozwiązuje zadanie w karcie pracy 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: rozwiązuje zadanie w karcie pracy 1b. 5