Paulina Jaricot konspekt lekcji religii klasy I-III SP



Podobne dokumenty
Paulina Jaricot konspekt lekcji religii klasy IV-VI SP

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

ROK SZKOLNY 2016/2017

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1. Klasa I

JEZUS NAS KOCHA. Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej. (dzieci siedmioletnie)

drogi przyjaciół pana Jezusa

Miłosierdzie Miłosierdzie

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

ROK SZKOLNY 2016/2017

Jak mam uwielbiać Boga w moim życiu, aby modlitwa była skuteczna? Na czym polega uwielbienie?

Kochamy Pana Jezusa. Zeszyt ćwiczeń do nauki religii dla klasy II szkoły podstawowej. pod redakcją ks. Andrzeja Krasińskiego

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII KLASA I

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

Kryteria ocen z religii kl. 4

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III

Kryteria oceniania w klasie I, II i III - Religia

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

DUCH ŚWIĘTY O DZIEWCZYNCE U STUDNI

Uroczystość przebiegła godnie, spokojnie, refleksyjnie właśnie. W tym roku szczęśliwie się zbiegła z wielkim świętem Zesłania Ducha Świętego.

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1

I. Podstawa prawna: 4. Statut szkoły. Nauczyciel: Ks. Damian Kubisz

GDY UROCZYSTOŚĆ PRZYRZECZEŃ ODBYWA SIĘ PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ

Wymagania edukacyjne klasy I - III

WYMAGANIA Z RELIGII NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV

KOŚCIÓŁ IDŹ TY ZA MNIE

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Klasa I OCENA BARDZO DOBRA (5) UCZEŃ: - systematycznie i starannie prowadzi zeszyt ćwiczeń. - jest zawsze przygotowany do zajęć

KRYTERIA OCEN Z RELIGII DLA KLASY DRUGIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Przedstaw otrzymane zdanie za pomocą pantomimy. Jezus wychodzi z grobu. Przedstaw otrzymane zdanie za pomocą pantomimy.

ROK PIĄTY

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z RELIGII dla uczniów klas I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA RELIGIA KLASA 2 Z

IDZIEMY DO PANA JEZUSA

K O C H A M Y D O B R E G O B O G A. Nasza Boża Rodzina. Poradnik metodyczny do religii dla dzieci trzyletnich

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII DLA KLASY I SP Zgodne z programem nauczania nr AZ-1-01/10

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Polska - Ojczyzna to mój dom

Msza św. z okazji 40-lecia działalności wspólnoty Wiara i światło (Ewangelia Mt 25,14-30) Wrocław, katedra 17 XI 2018

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

I Komunia Święta. Parafia pw. Św. Jana Pawła II Gdańsk Łostowice

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I-III w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu

SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I, II, V, VI

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0

Rysunek: Dominika Ciborowska kl. III b L I G I A. KLASY III D i III B. KATECHETKA: mgr teologii Beata Polkowska

Akt zawierzenia Modlitwy Różańcowej Rodziców w intencji dzieci

WSPÓLNE ŻYCIE CHRZEŚCIJAN

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Bóg kocha dzieci. Poradnik metodyczny do religii dla dzieci czteroletnich

MODLITEWNIK APOSTOLSTWA

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

:00 VG 23 K136. Arsam N. - Prawo dotyczące uchodźców Główne postępowanie 1 Tłumacz

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

Kryteria ocen z religii Kl. I celujący bardzo dobry dobry

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Chwila medytacji na szlaku do Santiago.

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

Jezus Wspaniałym Nauczycielem

RELIGIA KLASY I-III KLASA I OCENA CELUJĄCA

Kryteria oceniania z religii na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa

Jezus Wspaniałym Nauczycielem. Biblia dla Dzieci przedstawia

Wymagania edukacyjne z religii kl. I w oparciu o realizowany program W drodze do Wieczernika nr: AZ-1-01/10

Kiedy rozmawiamy z ukochaną osobą, czujemy się szczęśliwi.

Objawienia Matki Bożej w Fatimie

Konspekt szkółki niedzielnej

Kryteria oceniania z religii

Weź w opiekę młodzież i niewinne dziatki, By się nie wyrzekły swej Niebieskiej Matki.

Ewangelizacja O co w tym chodzi?

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

NOWENNA. "Najmocniej działają dzisiaj w świecie ci, którzy promienieją tym Bożym życiem, które noszą w sobie"

OBRZĘD PRZYJĘCIA NOWYCH MINISTRANTÓW I PROMOCJA MINISTRANTÓW NA WYŻSZE STOPNIE LITURGICZNE

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IV Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

MISJE ŚW. W PARAFII TRÓJCY ŚWIĘTEJ W LEŚNICY

Temat: Wartość Eucharystii i jej znaczenie w życiu chrześcijanina

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

PROJEKT EDUKACYJNY SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE dla uczniów klas I VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Śremie. 8, 9 i 10 marca 2010 r.

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

- uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej

Ks. Adam Buczyński, Jerzy Piasecki. Jak przygotować się do rozmowy z Bogiem w sakramencie pojednania.

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klas I VI WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY I

Krzyż znakiem naszej (chrześcijańskiej) wiary. wyznawanej we wspólnocie Kościoła

W DRODZE DO WIECZERNIKA PRZYJMUJEMY. Poradnik metodyczny do nauki religii dla klasy III szkoły podstawowej

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

IV Niedziela Adwentu ( )

KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klas 1-3 szkoły podstawowej

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Transkrypt:

Paulina Jaricot konspekt lekcji religii klasy I-III SP Temat: Przybliżyd różaniec rzeszom wiara Pauliny Jaricot. Cele ogólne: Ukazanie postaci Pauliny Jaricot jako osoby, która uczy nas wiary; Kształtowanie postawy zawierzenia Bogu w trudnościach wzorem Pauliny Jaricot; Budzenie pragnienia modlitwy różaocowej. Cele szczegółowe: Wiedza: Uczeo: wie, kim była Paulina Jaricot; umie opowiedzied, w jaki sposób można uczyd się wiary od Pauliny Jaricot. Umiejętności: Dziecko: potrafi zachęcid innych do odmawiania różaoca; podaje przykłady, w jaki sposób sam może zachwycad innych swoją wiarą. Postawy: Uczeo: pragnie naśladowad wiarę Pauliny Jaricot; chętnie uczestniczy w modlitwie różaocowej. Metody i techniki pracy: Rozmowa kierowana, prezentacja sylwetki Pauliny Jaricot, praca z ilustracjami, czytanie Pisma Świętego, praca plastyczna. Środki dydaktyczne: Tekst opowiadania o Paulinie Jaricot, ilustracje z jej życia, różaniec, Pismo Święte, karta pracy. Przebieg lekcji: 1. Modlitwa: Akt wiary Wierzę w Ciebie 2. Nawiązując do trwającego Roku Wiary, pytamy dzieci, jak rozumieją słowo wiara.

3. Mówimy dzieciom, iż każdy człowiek kochający Pana Boga wie, że On jest i działa w świecie oraz wierzy Bogu, to znaczy wierzy w to, co On objawił, czyli co nam przekazał, np. w Piśmie Świętym. 4. Czytamy fragment z Pisma Świętego: Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś co się słyszy, jest słowo Chrystusa (Rz 10, 17). 5. Wskazujemy, że w życiu możemy podpatrywad, jak inni dobrzy ludzie, kochając Boga, zawierzają Mu całe życie. 6. Na tablicy umieszczamy ilustracje z życia Pauliny Jaricot (załącznik I). 7. Opowiadamy o Paulinie Jaricot (załącznik II). 8. Pytamy dzieci: Kiedy żyła Paulina Jaricot? Jakie było jej ulubione miejsce w kościele? O czym rozmawiała z Panem Jezusem jako mała dziewczynka? Dlaczego jako mała dziewczynka, gdy zobaczyła żebraka, chciała mied studnię pełną złota? Jakie dwa dzieła założyła Paulina Jaricot? Co to jest Żywy Różaniec? Co oznaczają słowa: Przybliżyd różaniec rzeszom?. 9. Rozmawiamy z dziedmi o tym, jak Paulina Jaricot może uczyd nas wiary, ponieważ: - kocha Pana Jezusa już jako mała dziewczynka; - lubi spędzad czas w kościele; - dostrzega biednych ludzi; - chce, aby ludzie modlili się na różaocu i pomagali innym; - ufa Bogu nawet w trudnych sytuacjach życia. 10. Dla utrwalenia treści związanych z osobą Pauliny Jaricot wykonujemy zadanie w przygotowanej karcie pracy (załącznik III). 11. Zachęcamy dzieci do modlitwy różaocowej w domu z rodzicami i podczas nabożeostw w kościele. 12. Modlitwa na zakooczenie: Pomodlimy się wspólnie, prosząc Pana Jezusa i Maryję, aby Paulina Jaricot została zaliczona do grona błogosławionych i świętych i abyśmy my, biorąc przykład z jej życia, każdego dnia coraz mocniej wierzyli: Zdrowaś Maryjo ZAŁĄCZNIK I Opracowała s. Maria Józefa Paulina ze swoją starszą siostrą Zofią

Paulina tuż przed śmiercią Paulina Jaricot (1799 1862)

Paulina niosąca pomoc potrzebującym

ZAŁĄCZNIK II Opowiadanie o Paulinie Jaricot Opowiem wam dziś o Paulinie Jaricot; o osobie, która tak bardzo kochała Pana Jezusa, że wszystkim ludziom, szczególnie najuboższym, pragnęła o Nim opowiadad, aby w Niego uwierzyli. Paulina urodziła się w Lyonie (miasto we Francji) w 1799 r., czyli ponad 200 lat temu. W tym roku obchodzimy 150. rocznicę jej śmierci. Była najmłodszą córką z siedmiorga dzieci Antoniego i Joanny Jaricot. Jej rodzina była bardzo religijna, dlatego dziewczynka uwielbiała spędzad czas w znajdującym się blisko kościele. Gdy tylko słyszała głos bijących dzwonów, rzucała wszystkie zabawy i biegła do świątyni, aby nie spóźnid się na spotkanie z Jezusem. Jej ulubionym i najważniejszym miejscem w świątyni było tabernakulum. Było ono dla Pauliny jak magnes, od którego nie dawała się oderwad. Kiedy mama chciała ją zabrad z kościoła, często mówiła: Mamo, pozwól mi jeszcze trochę zostad nie skooczyłam jeszcze wszystkiego mówid Jezusowi. Przyjdź po mnie później, proszę, dużo później. Jej starszy brat pragnął zostad misjonarzem, a ona jako mała dziewczynka mówiła, że pójdzie z nim, by leczyd chorych, ubierad kwiatami ołtarze i pięknie wyszywad szaty potrzebne do sprawowania Mszy świętej. Rodzice nazywali ją rajskim skowronkiem, gdyż pięknie śpiewała i grała na pianinie. Miała też bardzo dobre serce. Kiedyś, gdy ujrzała biedaka, powiedziała do mamy: Chciałabym mied studnię pełną złota, żeby móc pomagad wszystkim ubogim, tak żeby nie było już nikogo płaczącego z powodu nędzy. Kiedy Paulina miała kilkanaście lat, zaczęły ją jednak pociągad ziemskie przyjemności. Wtedy zaczyna się stroid, kupowad bardzo drogie ubrania, kolczyki, pierścionki, poznaje coraz to nowych chłopców, którym chce się podobad. Chod czuje w sercu, że to wszystko oddala ją od Pana Boga, to atrakcje są zbyt pociągające. Nawet kiedy pewnego dnia wypadł jej z rąk obrazek z Pierwszej Komunii świętej, udaje, że nic się nie stało. Dopiero kiedy spadła ze stołka i straciła sprawnośd fizyczną, wówczas zrozumiała, że nie postępuje dobrze. W modlitwie pytała Pana Jezusa, czego od niej oczekuje i każdego dnia coraz bardziej pomagała

innym. Zaczęła zbierad pieniądze na misje na Wschodzie. Znalazła 10 osób, które przekazały pieniądze na to dzieło. Każda z tych osób miała za zadanie znaleźd kolejną; wkrótce są ich setki, potem tysiące tak powstało Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Później założyła Żywy Różaniec, czyli znalazła 15 osób, które codziennie odmawiały jedną tajemnicę różaoca. Każda z tych osób miała również znaleźd kolejną osobę tak się to dzieło rozrastało. Trzeba pamiętad, że za czasów Pauliny nie było jeszcze tajemnic światła, dlatego potrzebowała tylko 15 osób, dziś koła różaocowe liczą po 20 osób. Paulina chciała, aby całe rzesze, czyli mnóstwo ludzi, modliły się na różaocu, aby ludzie poznali i ukochali tę modlitwę, i przez nią pomagali innym. Paulina z czasem doświadcza cierpienia z powodu choroby, upokorzeo i różnych zmartwieo. Na skutek nieuczciwości przyjaciół traci cały swój majątek i popada w ogromne długi. Do kooca życia pozostaje w wielkiej nędzy, często nie mając, co jeśd. Jednak do kooca trwa wiernie przy Bogu, przyjmuje wszystko z przekonaniem, że ta ofiara upokorzenia jest potrzebna. Umiera w wieku 63 lat. Dziś wielu ludzi modli się o to, aby Paulina Jaricot była zaliczona do grona błogosławionych i świętych, gdyż jest pięknym świadkiem wiary, którą możemy naśladowad w codziennym życiu.

ZAŁĄCZNIK III Paulina już jako mała dziewczynka pięknie grała Narysuj, jaki talent otrzymałeś od Boga Paulina założyła Żywy Różaniec Narysuj, jak wraz z rodziną modlisz się na różaocu