Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

KONTROLA EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ Z INSTALACJI SPALANIA ODPADÓW

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć - 45 min

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Paliwa alternatywne jako odnawialne źródła energii w formie zmagazynowanej. Prezentacja na podstawie istniejącej implementacji

Najlepsze dostępne technologie i wymagania środowiskowe w odniesieniu do procesów termicznych. Adam Grochowalski Politechnika Krakowska

PRZYKŁADY INSTALACJI DO SPALANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

zanieczyszczenia powstające w wyniku procesów spalania paliw w lokalnychkotłowniach i piecach domowych sektora komunalno bytowego.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych

Spalarnia. odpadów? jak to działa? Jak działa a spalarnia

Stacja Termicznej Utylizacji Osadów na oczyszczalni ścieków Płaszów budowa, rozruch, eksploatacja

Inwestor: Miasto Białystok

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Piec to nie jest kosz na śmieci!

Spalanie śmieci w domowych piecach truje i rujnuje. Prezentacja multimedialna


Prezentacja Instalacji Termicznej Utylizacji Sitkówce k/kielc.

Odzyskaj energię z odpadów! Waloryzacja termiczna odpadów: Najczystszy z procesów spalania POLEKO, Poznań. dr Ryszard Strzelecki, ESWET

Współspalanie paliwa alternatywnego z węglem w kotle typu WR-25? Dr inż. Ryszard Wasielewski Centrum Badań Technologicznych IChPW

ANKIETA DOTYCZĄCA SORTOWANIA ODPADÓW W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH

OTWARTE SPOTKANIE INFORMACYJNE DOTYCZĄCE ROZBUDOWY I MODERNIZACJI ZAKŁADU UNIESZKODLIWIANIA STAŁYCH ODPADÓW KOMUNALNYCH. 11 października 2017 r.

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

Odzysk i recykling założenia prawne. Opracowanie: Monika Rak i Mateusz Richert

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Świadomi tradycji. Naładowani energią

Niska emisja sprawa wysokiej wagi

Kontrolowane spalanie odpadów komunalnych

Zarządzanie odpadami.

Anna Grapatyn Korzeniowska. Gdańsk, wrzesień 2010

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Nowy model gospodarki odpadami miasta Tarnowa. Budowa lokalnego rynku energii na platformie klastra energii

SEMINARIUM. Produkcja energii z odpadów w technologii zgazowania Uwarunkowania prawne i technologiczne

Paliwo alternatywne na bazie sortowanych odpadów komunalnych dla przemysłu cementowego

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Niska emisja SPOTKANIE INFORMACYJNE GMINA RABA WYŻNA

Szkoła podstawowa - klasa 6

Oto krótkie sprawozdania kilku uczniów z wizyty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów:

Paliwa z odpadów - właściwości

Prezentacja dobrych praktyk w zakresie systemów gromadzenia odpadów i wytwarzania paliwa z odpadów

Fundacja Naukowo Techniczna Gdańsk. Dr inż. Bogdan Sedler Mgr Henryk Herbut


Nad Hawelą. Naładowani energią

Temat zajęć Alternatywne sposoby otrzymywania energii cieplnej

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Dlaczego spalarnie odpadów komunalnych są optymalnym sposobem utylizacji odpadów komunalnych

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

Konferencja Paliwa Alternatywne

Spalarnia Bydgoszcz sukces czy porażka? 53 Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast

Termiczna utylizacja odpadów - bezpieczne dla środowiska i ludzi źródło energii. Tarnów Dr inż. Sławomir Gibała

WSTĘPNE BADANIA NAD MOŻLIWOŚCIĄ WYKORZYSTANIA PRZEPRACOWANYCH OLEJÓW JAKO KOMPONENTÓW DO PRODUKCJI PALIWA. 1. Wstęp

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Termiczne przekształcanie odpadów płyt drewnopochodnych, wymogi i technologie

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

LEKKIE KRUSZYWO SZTUCZNE KOMPLEKSOWE ZAGOSPODAROWANIE ODPADÓW KOMUNALNYCH I PRZEMYSŁOWYCH. Jarosław Stankiewicz

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

ZUSOK. Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych ZUSOK

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach

Czyste powietrze podstawą dobrej jakości życia

Gospodarka odpadami komunalnymi w województwie lubelskim w 2015 roku

Politechnika Łódzka Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska

Technologia ACREN. Energetyczne Wykorzystanie Odpadów Komunalnych

SO2 KRAŚNIK BYTÓW. NOx SZCZYTNO TARNOWSKIE GÓRY CHRZANÓW PM 10 WWA PM 2,5 DIOKSYNY

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2014

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

ZAKRES AKREDYTACJI LABORATORIUM BADAWCZEGO Nr AB 1267

20 lat co-processingupaliw alternatywnych w cementowniach w Polsce

bądź EKOPORADY NA ODPADY. Wszystko o bateriach i akumulatorach

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI prowadzonej pod kątem hospitacji diagnozującej w klasie pierwszej gimnazjum

Temat lekcji: Produkcja metali metodami przemysłowymi.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wojciechach Wojciechy Bartoszyce ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

Metoda oceny trudności oczyszczania i toksyczności spalin powstających podczas spalania odpadów

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki ENERGOPOMIAR Sp. z o.o.

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Emisje stałych pozostałości poprocesowych w metodach wykorzystania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Zbigniew Grabowski

Powietrze bez śmieci. Ogólnopolska kampania antysmogowa. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie Klasa IIIe

Zintegrowany system zarządzania odpadami komunalnymi w Warszawie

Znak postępowania: CEZAMAT/ZP06/2017 Warszawa, r. L. dz. CEZ - 233/17 MODYFIKACJA SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Gimnazjum - klasa 3. Scenariusz Poznaję siebie moje zdolności i zainteresowania. Temat zajęć: Poznaję siebie moje zdolności i zainteresowania

Transkrypt:

I. Temat: EcoGenerator a góry śmieci Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród uczniów podczas zajęć świadomości ekologicznej związanej z potrzebą ograniczania składowania odpadów na rzecz ich wykorzystania jako surowca energetycznego. III. Cele szczegółowe: Uczeń zdaje sobie sprawę ze skali problemu związanego z ilością produkowanych na co dzień odpadów. Uczeń rozumie znaczenie termicznego unieszkodliwiania odpadów w ograniczeniu ich składowania. Uczeń wymienia korzyści płynące z funkcjonowania spalarni odpadów. Uczeń wie, że EcoGenerator to instalacja bezpieczna i przyjazna środowisku. Uczeń wie, że odpady są surowcem energetycznym. IV. Metody nauczania: dyskusja, animacja, zadanie rachunkowe, zdania prawdziwe i fałszywe. V. Formy pracy: zespołowa. VI. Środki dydaktyczne: długopisy,

kartki, komputer, projektor, zdjęcia składowisk śmieci (załącznik nr 1), animacja (załącznik nr 2), karta pracy (załącznik nr 3), zdania prawdziwe i fałszywe (załącznik nr 4). VII. Przebieg zajęć 1. Powitanie uczniów Prowadzący pyta uczniów co znajduje się w czarnym worku, na odpady, Uczniowie mają za zadanie odgadnąć, co może znajdować się w środku (rodzaj odpadu) zadając pytania nauczycielowi. Następnie prowadzący pyta, jakie śmieci dzisiaj już wytworzyli i wyrzucili do pojemników? Czy zastanowili się co się z nimi teraz stanie? Informuje uczniów, że problem z odpadami nie kończy się z chwilą ich wyrzucenia do kosza. Zagospodarowanie odpadów będzie tematem zajęć. 2. Prowadzący rozdaje uczniom kartki. Pokazuje uczniom zdjęcia, na których jest dużo śmieci (zdjęcia składowiska śmieci załącznik nr 1). Mówi, aby po obejrzeniu zdjęcia napisali na kartkach swoje skojarzenia ze słowem odpady. Uczniowie dzielą się efektami swojej pracy. 3. Nauczyciel włącza uczniom animację o EcoGeneratorze (załącznik nr 2). Po obejrzeniu animacji prosi uczniów, aby napisali skojarzenia ze słowem odpady, biorąc pod uwagę obejrzany film. Uczniowie dzielą się efektami swojej pracy. 4. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów, wskazując jak różne skojarzenia z odpadami wynikają z dwóch odmiennych metod ich zagospodarowania

(składowanie termiczne przekształcanie). Pyta uczniów, która z nich jest lepsza i bardziej przyjazna środowisku? 5. Nauczyciel prosi uczniów, aby wypełnili tabelkę (załącznik nr 3) dokonując obliczeń. Uczniowie obliczają, ile razy mniej powstaje substancji i związków zawartych w spalinach podczas spalania odpadów w EcoGeneratorze w porównaniu do norm zawartych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. Nauczyciel podkreśla, że wyniki są dużo niższe, a w przypadku dwutlenku siarki aż o 10 razy. Nauczyciel podsumowuje zadanie, stwierdzeniem, że EcoGenerator jest bezpieczny dla środowiska i otoczenia w odróżnieniu od składowania. 6. Podsumowanie Zdania prawdziwe i fałszywe Prowadzący podsumowuje pracę uczniów, dziękuje im za zaangażowanie. Wybrani uczniowie losują z koszyka kartki, odczytują zdania na temat zajęć (załącznik nr 4). Odpowiadają, czy dane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2 Animacja

Załącznik nr 3 Substancje i związki zawarte w spalinach Jednostka Rozp. Ministra Środowiska z dnia 22 IV 2011 Wartości gwarantowane dla Eco- Generatora Ile razy mniej substancji i związków zawartych w spalinach powstaje w EcoGeneratorze w stosunku do norm zawartych w rozporządzeniu Pyły mg/nm3 10,00 3,00 NOx mg/nm3 200,00 140,00 SO2 mg/nm3 50,00 5,00 HCl mg/nm3 10,00 3,00 HF mg/nm3 1,00 0,50 Substancje organiczne mg/nm3 10,00 6,00 Dioksyny i furany mg/nm3 0,10 0,05 Metale ciężkie: kadm + tal i ich związki wyrażone jako metal Rtęć i jej związki wyrażone jako metal mg/nm3 0,05 0,02 mg/nm3 0,05 0,02 Metale ciężkie: antymon + arsen + ołów + chrom + kobalt + mangan + nikiel + wanad i ich związki wyrażone jako metal mg/nm3 0,50 0,20

Załącznik nr 4 1. EcoGenerator to zakład segregacji odpadów powstający w Szczecinie. 2. EcoGenerator jest bezpieczny dla środowiska i przyjazny dla otoczenia. 3. EcoGenerator przyczyni się do wzrostu ilości składowanych odpadów. 4. Składowanie śmieci potęguje efekt cieplarniany. 5. Powietrze wokół komina spalarni będzie czystsze od tego przy ruchliwej ulicy w centrum miasta. 6. Odpady przywożone przez śmieciarki do EcoGeneratora trafiają do specjalnego bunkra. 7. Składowiska są miejscem rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. 8. Przestrzeń bunkra i hali rozładunkowej EcoGeneratora, utrzymywana jest w podciśnieniu, co sprawia, że nieprzyjemne zapachy wydostają się na zewnątrz instalacji. 9. W wyniku spalania odpadów powstaje żużel, który po odpowiedniej obróbce nadaje się do wykorzystania w budownictwie drogowym. 10. EcoGenerator produkuje wyłącznie ciepło z odpadów. 11. EcoGenerator skutecznie ograniczy składowanie odpadów. 12. EcoGenerator to zakład, w którym produkuje się ekologiczne opakowania. 13. EcoGenerator unieszkodliwiał będzie rocznie 50 tysięcy ton odpadów.