Scenariusz zajęd nr 41 Temat: Zima w baśniach Andersena

Podobne dokumenty
Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Obrazy pór roku w literaturze zima

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Konspekt lekcji w klasie IV

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęć nr 91 Temat: Wiosna w kolorach poznajemy rośliny kwiatowe.

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Święta Bożego Narodzenia Temat: Łańcuszki dobra

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 7

Klasa II, edukacja społeczna, edukacja polonistyczna krąg tematyczny Oblicza zimy Temat: Sprawdzian

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Jak szybko płynie czas?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Gra- Oblicz i zaznacz właściwy wynik- puzzle. matematyczno - przyrodnicze

Scenariusz zajęć nr 49 Temat: Czy to pytanie, czy to odpowiedź? dbamy o poprawną intonację.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Opracowanie: mgr Joanna Jakubiak-Karolak mgr Ewa Niedźwiedzka. Strona 1 z 14

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Pragnienia duże i małe spotkanie z Dziewczynką z zapałkami

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 4

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

, PAKIET 69, SCENARIUSZE LEKCJI,

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE. Temat kompleksowy: Poznajemy zegary-liczymy minuty i godziny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 41 Temat: Zima w baśniach Andersena Cele operacyjne: Uczeo: wymienia tytuły dwóch baśni H. Ch. Andersena- Królowa Śniegu i Dziewczynka z zapałkami, opowiada treśd baśni Królowa Śniegu, czyta na głos wybrany fragment baśni, zachowując zasady interpunkcji i intonacji, odpowiada pełnymi zdaniami na pytania dotyczące przeczytanej baśni, rozwiązuje zagadki dotyczące baśni, wykorzystując znajomośd znaków rzymskich, kolejności liter alfabetu oraz umiejętnośd porównywania liczb w zakresie 1000, rozwiązuje rebus słowno-liczbowy, wykorzystując umiejętnośd mnożenia i dzielenia w zakresie 100, wykonuje działania na mnożenie w zakresie 100 oraz dodawania w zakresie 100, układa zdania z wyznaczonymi wyrazami. Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1, portret H.Ch. Andersena, grafika przedstawiająca pałac Królowej Śniegu, animacja multimedialna z najważniejszymi wydarzeniami Królowej śniegu (rozbicie czarodziejskiego lustra, życie Kaja i Gerdy, odłamek lustra w sercu Kaja, złe zachowania chłopca, podróż z Królową śniegu, w pałacu Królowej, poszukiwania i przygody Gerdy, uratowanie Kaja, powrót do domu), fragmenty baśni dla każdego ucznia. Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, praca z tekstem. Formy: 1

indywidualna, grupowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Uczniowie wykonują zadanie 1 w karcie pracy. Wyznaczają trasę w labiryncie, łącząc pierwsze 10 liter alfabetu. Odczytują imię i nazwisko autora baśni. Etap realizacji Zadanie 1 Nauczyciel prezentuje portret Andersena. Uczniowie czytają krótki życiorys H. Ch. Andersena umieszczony w karcie pracy. Wykreślają w zdaniach zbędne wyrazy. Następnie wybrani uczniowie czytają te zdania. Uczniowie układają 3 zdania zawierające najważniejsze informacje o Christianie Andersenie i zapisują w zeszycie. Zadanie 2 Nauczyciel rozkłada przed uczniami kartki z tytułami baśni. Uczniowie wybierają tylko te, które są oznaczone parzystymi cyframi rzymskimi. Pozostałe tytuły nauczyciel chowa, po czym pyta, czy te tytuły są uczniom znane. I Jaś i Małgosia IX Roszpunka IV Królowa Śniegu V Kopciuszek VI Dziewczynka z zapałkami Nauczyciel prezentuje grafikę przedstawiającą pałac Królowej Śniegu. Uczniowie na jej podstawie odgadują, którą z wymienionych baśni dzisiaj poznają. Nauczyciel może zadad 2

pytania pomocnicze: Kto może mieszkad w tym pałacu? Jaka pogoda panuje w krainie, gdzie znajduje się pałac? Zadanie 3 Zadanie 3 w karcie pracy: uczniowie wykonują obliczenia, rozwiązują rebusy i ustalają kolejnośd wydarzeo w baśni Królowa Śniegu. Zadanie 4 Nauczyciel prezentuje animację multimedialną, która przedstawia kolejnośd wydarzeo w baśni. Uczniowie sprawdzają, czy dobrze wykonali zadanie. Zadanie 5 Uczniowie stoją na dywanie. Wskazani przez nauczyciela uczniowie mówią zdanie dotyczące wydarzeo w baśni, które były wspomniane w czasie zajęd. Zdania mogą byd prawdziwe lub zawierad błąd. Jeżeli podane zdanie jest prawdziwe, pozostali uczniowie 2 razy podskakują. Jeżeli zdanie jest fałszywe, wykonują 2 przysiady. Może rozpocząd nauczyciel. Zdanie prawdziwe, np.: Gerda i Kaj byli rodzeostwem. Zdanie fałszywe, np.: Gerda i Kaj mieszkali w zimowej krainie. Zadanie 6 Nauczyciel rozdaje uczniom fragment baśni: Ściany pałacu były z olbrzymich zasp śnieżnych, w których wichry wywierciły drzwi i okna. Przeszło sto sal znajdowało się w tym gmachu, a największa miała kilka mil długości. Oświetlała je piękna zorza, kładąc na białym śniegu czerwone i żółte blaski, toteż w wielkich komnatach było pusto, cicho, jasno i mroźno. Nigdy w tej białej olbrzymiej przestrzeni nie słyszano śmiechu ani wesołego głosu, nie było tu nigdy głośnej zabawy, choć północne niedźwiadki i inne stworzenia mogły wyprawiać najświetniejsze bale w takich wspaniałych salach przy muzyce wichru. Nie wchodziły tu jednak nigdy nigdy! W pałacu królowej śniegu było pusto i zawsze cicho. Cicho codziennie o jednej godzinie zapalała się zorza, a następnie gasła, cicho błyszczały białe, śnieżne ściany, cicho w środku leżało wielkie lodowe jezioro. Przejrzysty lód spękany był w tysiące kawałków, 3

ale wszystkie były podobne do siebie, zupełnie jednakowe. A na środku jeziora, na wysokim lodowym tronie siedziała królowa śniegu, gdy gościła w swoim królestwie. Mały Kaj był siny z zimna, prawie czarny, ale nie wiedział o tym i nie czuł wcale chłodu, gdyż królowa śniegu zamroziła pocałunkami nawet dreszcze w jego ciele, a serce jego stało się kawałkiem lodu. Biały, zimny, śnieżny pałac wydawał mu się najwspanialszym królestwem na świecie, z podziwem patrzył na wysoki tron lodowy i bawił się u stóp jego, układając z kawałków lodu wszystko, co mu się tylko podobało. Tak właśnie dzieci bawią się klockami, budując wieże i przeróżne gmachy. Kajowi klocków nie zabrakło nigdy; były przejrzyste, o ostrych krawędziach, zimne i jednakowe; mógł je układać całe życie w rozmaite figury, litery, desenie, a wszystko, co ułożył, wydawało mu się mądre i doskonałe i nic w tym nie chciał zmienić, ani zepsuć. ( ) Gerda weszła do olbrzymiej sali, pustej, białej i cichej. Nagle zobaczyła Kaja. Poznała go natychmiast. Z okrzykiem radości pobiegła ku niemu, obie ręce zarzuciła mu na szyję i mocno przyciskając go do serca, wołała uradowana: Kaju! Kochany Kaju! Znalazłam cię przecież! Lecz Kaj siedział cichy, sztywny, nieruchomy a taki zimny! Gerda wybuchnęła płaczem. Jej łzy gorące padały mu na piersi, przenikały mu do serca, roztopiły lodową bryłę i spłukały z niej okruszynę czarodziejskiego zwierciadła, które było przyczyną całego nieszczęścia. ( ) Kaj przypomniał sobie nagle krzaczek róży, dom, rodziców, babkę, Gerdę i wszystko, co się stało i zrobiło mu się tak smutno, tak smutno w tej wielkiej, białej, pustej, strasznej sali, że wybuchnął ogromnym płaczem, a ze łzami spłynął natychmiast i drugi okruch szkła czarodziejskiego, który mu tkwił w oku. Wówczas dopiero poznał naprawdę Gerdę i wydawała mu się tak piękną jak dawniej i uczuł, że ją kocha tak mocno jak dawniej i aż krzyknął z radości i objął ją także rękami. I ściskali się serdecznie oboje, płacząc i śmiejąc się razem ze szczęścia. Uczniowie czytają po kolei, fragment po fragmencie (nauczyciel wskazuje, kiedy następuje zmiana lektora), uwzględniając interpunkcję i stosując właściwą intonację. Następnie odpowiadają na pytania: - Kto znajdował się w pałacu? - Czym zajmował się Kaj przebywając w pałacu? - Co czuł Kaj? Jakie miał myśli? - W jakich okolicznościach dokonała się przemiana chłopca? - Dlaczego Kaj się zmienił? 4

- Czy chciałbyś odwiedzid pałac królowej śniegu? Uzasadnij swój wybór. Zadanie 7 Na podstawie przeczytanego tekstu uczniowie opisują w parach wygląd pałacu Królowej Śniegu. W opisie mają użyd przymiotników: srebrzysty, mroźny, obszerny, nieprzyjazny. Opis należy zapisad w zeszycie. Etap koocowy Uczniowie porównują zapisane na tablicy liczby. Zaznaczają sylaby zgodnie z instrukcją, a następnie odczytują hasło. Poznają w ten sposób inne baśnie Andersena związane z zimą. Zakreśl większą liczbę: BAŁ 876 867 BRZYD KIE 505 550 WAN KA 618 680 ZE ŚNIE 995 965 CZĄT GU 808 788 KO Zakreśl mniejszą liczbę: ŻOŁ 767 676 PIER WIOS 545 554 NIE NEK 881 890 RZYK 5