Literka.pl W mojej rodzinie. Data dodania: 2006-03-23 09:30:00 Przedstawiam konspekt zajęć z zakresu kształcenia zintegrowanego dla klasy drugiej szkoły podstawowej.konspekt dotyczy bloku tematycznego"moja rodzina". Opracowanie: Magdalena Piwowarczyk SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II Temat bloku: Rodzina Temat dnia: W mojej rodzinie. Edukacja przyrodniczo-społeczna : Członkowie mojej rodziny. Drzewo genealogiczne rodziny. Stosunek do rodziców. Edukacja polonistyczna : Układanie zdań o swojej rodzinie. Ciche czytanie ze zrozumieniem. Rodzina wyrazów. Czasownik jako nazwa czynności. Edukacja matematyczna : Kolejność wykonywania działań. Edukacja plastyczno-techniczna : Projektowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny. Edukacja ruchowo-muzyczna : Zabawy ruchowe przy muzyce. Cele operacyjne :
Uczeń zna historię swojej rodziny, zna swoje obowiązki domowe, rozpoznaje czasowniki, zgodnie współżyje z członkami rodziny, układa i zapisuje zdania na dany temat, umie czytać cicho ze zrozumieniem, tworzy rodzinę wyrazów, stosuje reguły związane z kolejnością wykonywania działań, dostrzega cechy charakterystyczne wyglądu i przedstawia je środkami plastycznymi, szuka ciekawych rozwiązań plastycznych, dba o estetykę pracy, wyraża siebie w ekspresji ruchowej, przedstawia ruchem, gestem, mimiką scenki rodzajowe. Metody: burza mózgów, pantomima, drama, rozmowa kierowana, pokaz, praca z tekstem, praktycznej działalności, ćwiczenia. Formy: zbiorowa, grupowa., indywidualna. Środki dydaktyczne: krzyżówka, zagadki, sylweta domu z szarego papieru, cegiełki papierowe, schemat drzewa genealogicznego, papierowe koła z nazwami członków rodziny, albumy rodzinne, schematy drzew matematycznych, ilustracje do zadań tekstowych, podręcznik Wesoła szkoła, karty pracy, kaseta audio z muzyką KLANZA, karton, papier kolorowy, bibuła, plastelina.
Przebieg zajęć : 1. Rozwiązanie krzyżówki. B R A T C I O C I A R O D Z E Ń S T W O R O D Z I C E D Z I A D E K W N U C Z E K B A B C I A 1. Syn mojej mamy to mój... 2. To jest zagadka niezwykle prosta: kim jest dla ciebie twojej mamy siostra? 3. Ta dziewczynka i ten chłopak jedną mamę mają. Odgadnij i powiedz prędko jak się nazywają? 4. Mama i tata to twoi 5. Problem to jest bardzo łatwy kim jest dla mnie tata mojego taty? 6. Pomyśl, a łatwa będzie zagadka Kim jest syn syna twojego dziadka? 7. Jak my nazywamy mamę naszej mamy? 2. Zdefiniowanie pojęcia rodzina. Burza mózgów : Napisz jak najwięcej wyrazów, które kojarzą ci się ze słowem rodzina. Uczniowie w grupach wypisują na kartonikach-cegiełkach wyrazy związane z rodziną.
Następnie odczytują i przyklejają cegiełki na sylwecie domu. 3. Konstruowanie schematu drzewa genealogicznego. Uczniowie siedzą w kręgu na dywanie. Każdy uczeń losuje koło z nazwą członka rodziny i przykleja w odpowiednim miejscu na schemacie drzewa. 4. Zabawa ruchowa przy muzyce Cześć! Hej! - witamy się z rodziną. 5. Układanie zdań o swojej rodzinie. a) swobodne wypowiedzi o rodzinie na podstawie albumów rodzinnych i zdjęć, b) głośne, jednostkowe czytanie tekstów o rodzinie Eli i Damianawypowiedzi porównujące oba teksty pod względem zawartych informacji, c) indywidualne układanie i zapisywanie zdań o rodzinie I grupa samodzielne układanie zdań II grupa przepisywanie tekstu z wymianą wyrazów pasujących do własnej rodziny 6. Zajęcia domowe członków rodziny pantomima. a) wypowiedzi nt. Jakie czynności wykonują w domu mama, tata, babcia... b) Pomocna dłoń Jakie są twoje obowiązki domowe?
Uczniowie obrysowują swoją dłoń na kartce i wycinają. Na palcach wypisują swoje obowiązki domowe. Za pomocą pantomimy przedstawiają swoje obowiązki. c) Utrwalenie pojęcia czasownika. Jak nazywają się wyrazy, które są nazwami czynności? Wymień czasowniki, jakie pojawiły się w tej rozmowie. 7. Zabawa ruchowa przy muzyce Pieczenie ciasta. 8. Kolejność wykonywania działań. Przedstawienie treści zadań na rysunku i drzewku matematycznym.. a) W domu piętrowym mieszka rodzina Ani. W pokoju na górze mieszka 3 braci, a obok w pokoju mieszka Ania z 2 siostrami. Rodzice mają pokój na parterze. Ile osób mieszka w domu? b) W domu bliźniaku mieszkają 2 rodziny. W jednej rodzinie są 3 osoby dorosłe i 3 dzieci. Druga rodzina składa się z 2 osób dorosłych i 2 dzieci. Ile osób mieszka w całym domu? c) ćwiczenia w liczeniu praca indywidualna.(karta pracy) 9. Zabawa ruchowa przy muzyce Syp Simeon porządki domowe. 10. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. Całkiem normalnie a) sprawdzenie zrozumienia treści tekstu- zdania prawda / fałsz b) ocena postępowania bohatera utworu
c) Drama: wymyślanie grzecznych odpowiedzi dla Pawła na pytania mamy 11. Zabawa ruchowa przy muzyce Śniegowe zabawy. 12. Tworzenie rodziny wyrazu dom karta pracy. 13. Projektowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny. 14. Ewaluacja Dokończ zdanie : Dzisiaj na zajęciach najbardziej podobało mi się... Dzisiaj na zajęciach nauczyłem się... Zorganizowanie wystawy prac plastycznych. ZAŁĄCZNIKI: KARTA PRACY 1 Oblicz. 2x5+5=... (5+5)+5=... (6+6+6)+4=... 3x6+4=... 3x2+4x3=... 2x8+4x2= KARTA PRACY 2 WpiszTAK lub NIE 1. Chłopiec miał na imię Robert.... 2. Babcia pytała chłopca, jak było w szkole?... 3. Chłopiec na kazde pytanie odpowiadał"normalnie".... 4. Wujek kupił rower.... 5. Mama znalazła sposób, aby oduczyć syna uzywania słowa"normalnie".
KARTA PRACY 3 Podkreśl wyrazy w tekście, w których ukrył się wyraz"dom". O domowych duszkach W domowym zaciszu obok domowników mogą zadomowić się domowe duszki. W nocy, gdy jest cicho i ciemno, wychodzą ze swoich domków dla lalek, wkładają podomki, kapcie i opowiadają o swoich domostwach. Dobre duszki chętnie zapraszają na plotki bezdomne duszki. Gawędzą wtedy o cieple domowego ogniska.mówią jak dobrze jest wracać do domciu, w którym czekają miłe, udomowione zwierzaki. Opowiadają o panu domu urodzonym domatorze. Domowe duszki omijaja nieprzyjazne domy, w których nie ma miejsca dla dodroci i miłości. Literka.pl Literka.pl