Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Podobne dokumenty
Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja matematyczna

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Scenariusz zajęć Temat: Ile wody jest w dzbanku?

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Scenariusz zajęć nr 7

Woda. i jej ochrona. Młodzi = świadomi, czyli budowanie świadomości ekologicznej u dzieci przy współpracy z kołem naukowym Ekospirit

LUTY klasa 2 MATEMATYKA

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Czy wystarczy nam wody?

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean


Woda źródło życia. Z praktyki. Anna Michalczyk Maria Pawlikowska Anna Żegleń Joanna Porębska. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć nr 1

Temat: Odejmowanie w pamięci

MAJ klasa 2 MATEMATYKA. Temat: Jak dodajemy? Jak odejmujemy?

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

FORMULARZ DOBRYCH PRAKTYK

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Szkoła podstawowa - klasa 6

Za chwilę wybuchnę! Jak radzić sobie ze stresem.

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Plan metodyczny lekcji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Światowy Dzień Wody 2011

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z SUSZĄ SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Scenariusz zajęć nr 1

Ankieta zużycia wody w DOMU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz zajęć nr 5

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Ruchy tropiczne roślin

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

TEMAT: Nasze pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej i prawidłowe obchodzenie się z prądem

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

MAŁE KROPLE DUśA STRATA

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć nr 96 Temat: Wizyta dentysty jak dbać o zęby?

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - dlaczego kąpielisko strzeżone?"

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

*12 Polska między wojnami

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Synergia początkowej nauki języka obcego z edukacją wczesnoszkolną i technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Badanie prawa Archimedesa

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Badanie stanu fizycznego zanieczyszczenia wód w gminie Raba Wyżna.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Konkurs Matematyka z Przyrodą dla uczniów szkół podstawowych rok szkolny 2006/2007 etap szkolny

Rolnictwo intensywne a ekstensywne

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć nr 1

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Nie owijam w bawełnę asertywność.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Temat: Pole równoległoboku.

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Scenariusz zajęć. - współpracuje w grupie - interpretuje uzyskane wyniki i wykorzystuje je do formułowania wniosków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z zasadami wyliczania opłat za korzystanie ze środowiska.

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. mgr Joanna Palińska

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Transkrypt:

1

TEMAT: Jak mogę zadbać o zasoby wody w moim otoczeniu? Cel ogólny: wypromowanie wśród uczniów właściwych zachowań w aspekcie ochrony zasobów wodnych. Cele szczegółowe: - uzmysłowienie uczniom konieczności ochrony zasobów wodnych, - wskazanie uczniom zachowań, które prowadzą do degradacji jakości wody - przedstawienie uczniom postaw i zachowań zapewniających ochronę zasobów wodnych. Czas: 45 minut Miejsce: sala lekcyjna Materiały pomocnicze: 1. wiadro i miarka do odmierzania objętości wody (np.: o pojemności 1 litra) 2. plansze informacyjne obrazujące źródła wody i ich wielkość; 3. globus lub mapa fizyczna świata; 4. zestaw TAK czy NIE; Przebieg zajęć Przed rozpoczęciem zajęć, nauczyciel wraz z uczniami podstawia wiadro pod kranem i ustawia zawór w taki sposób, aby woda powoli kapała do wiadra (można to wykonać w toalecie, kuchni lub na zewnątrz budynku). 1. Ile jest wody na świecie (Ziemi)? Nauczyciel pyta, ile jest wody na Ziemi i wskazuje na globus lub mapę świata. Dzieci analizując globus lub mapę sprawdzają jaką część Ziemi stanowią wody powierzchniowe. Nauczyciel dalej dopytuje, czy na mapie widzą więcej lądów czy mórz, oceanów i rzek? Prosi także uczniów, żeby spróbowali oszacować jaką część Ziemi stanowią wody, czy jest to 2

połowa, mniej niż połowa czy może dużo więcej niż połowa. Prowadząc analizę mapy lub globusa wspólnie stwierdzają, że wody na powierzchni Ziemi stanowią zdecydowaną większość. Nauczyciel uściśla, że wody zajmują około 75% tj. ¾ powierzchni Ziemi. Następnie prowadzący zajęcia pyta czy prócz mórz i oceanów woda występuje jeszcze gdzieś? Prawdopodobnie uczniowie wskażą na jeziora, rzeki, stawy. Dalej, jeśli żadne z dzieci nie wymieniło wód podziemnych, trzeba dopytywać, czy ktoś słyszał o wodach podziemnych, czy ktoś widział takie wody np.; w studni lub wielkim wykopie (np.: pod budynki lub w miejscu funkcjonowania kopalni odkrywkowej węgla, gliny czy żwiru). Podsumowując tę część zajęć nauczyciel prezentuje TABLICĘ- ŹRÓDŁA WODY zawierającą informacje o tym, jaką część wszystkich wód stanowią poszczególne źródła wody. Nauczyciel powinien zwrócić uwagę nie tylko na wielkości liczbowe, które dla dzieci mogą być niezrozumiałe, ale przede wszystkim na wskaźniki graficzne obrazujące wzajemne relacje między poszczególnymi źródłami wody. Jakich źródeł wody jest najwięcej? Uczniowie odpowiadają, że wody mórz i oceanów stanowią zdecydowaną większość. Jednocześnie uczniowie wraz z prowadzącym dochodzą do wniosku, że wody te są słone i z tego powodu nie nadają się do picia. Można więc podsumować, że tylko bardzo niewielka część wód nadaje się do picia czy zaspokojenia najważniejszej naszej potrzeby związanej z wodą. TABLICA: ŹRÓDŁA WODY 3

2. Do czego nam woda? Na tak postawione pytanie dzieci znajdą wiele odpowiedzi: do prania, podlewania, mycia, pływania, kąpania, picia itd. Wszystkie odpowiedzi można zapisać na tablicy, ale bezwzględnie konieczne jest wyeksponowanie picia jako najważniejszej potrzeby zaspakajanej prze dostępne zasoby wodne. Skoro wiadomo, że woda jest nam potrzebna do picia, a więc do życia to, co możemy zrobić, aby tej wody było jak najwięcej? 3. Co możemy zrobić żeby zadbać o zasoby wody w naszym otoczeniu? Takim pytaniem można rozpocząć kolejną cześć zajęć. Prawdopodobnie uczniowie tej grupy wiekowej będą potrafili wymienić kilka zachowań, postaw chroniących wody przed zanieczyszczeniem czy degradacją, np.: nie wyrzucanie butelek do jeziora, rzeki. Prowadzący zajęcia dzieli tablicę na dwie części i opisuje je TAK I NIE. Prezentuje uczniom rozsypankę obrazków, które ilustrują właściwe i niewłaściwe zachowania, jeśli chodzi o oszczędzanie wody. OBRAZKI: 4

Wybiera parę uczniów i prosi o wybór niewłaściwego i odpowiadającego mu prawidłowego zachowania. Uczniowie muszą wytłumaczyć swój wybór i zapisać hasło zachęcające do oszczędzania wody wykorzystując omówiony przykład na papierowej kropelce, którą otrzymują od nauczyciela. W ten sam sposób postępują po kolei pozostałe pary uczniów. Przedstawiciel każdej pary przyczepia swoją kropelkę na przygotowanej tablicy w klasie. Tablica jest zatytułowana : Na naszej tablicy każda kropla się liczy! Druga osoba z pary odczytuje hasło. WZÓR KROPLI 5

Teraz jest czas na sprawdzenie ile wody nakapało podczas zajęć z niedokręconego kranu. Nauczyciel wraz z uczniami idzie sprawdzić ile wody jest we wiadrze. Razem mierzą zebraną objętość wody przy pomocy miarki. Wynik uczniowie zapisują w zeszytach. Podsumowując zajęcia prowadzący informuje uczniów, że Polska jest krajem o bardzo małych zasobach wody zdatnej do picia i dlatego każdy z nas musi zwracać szczególną uwagę na ochronę źródeł wody i oszczędne gospodarowanie wodą. Nasza tablica będzie przypominała Wam i edukowała waszych kolegów w jaki sposób możemy zadbać o wodę w naszym otoczeniu Zadanie domowe Na podstawie wyników uzyskanych podczas zajęć w szkole, policzyć ile wody może wykapać z kranu w ciągu doby. Zmierz ile wody wypływa z kranu podczas mycia zębów jeśli nie zakręcisz wody. Pamiętaj aby woda którą zgromadzisz w naczyniu, po pomiarze została ponownie wykorzystana (podlewanie roślin, spłukanie toalety). Zęby myjesz przynajmniej dwa razy dziennie. Przy kolejnym myciu zębów zmierz ilość wody, którą odlewasz do 6

kubka przy zakręconym kranie. Dokonaj obliczeń, sprawdź ile wody oszczędzasz jeśli dobrze gospodarujesz wodą. Tablice dostępne na www.pfozw.org.pl 7