2 zdjęcia/grafiki: plakat z opery Czarodziejski flet i śpiewacy operowi,

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Wiersze Juliana Tuwima z muzyk~ Lesława L1 'a i Haliny Staszek-Jędrzejkowskiej (/)F-emie1<a. 20 p,aidmr.nika <. ppp d L-15

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Konspekt lekcji w klasie IV

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 84 Temat: Zabawa w architektów poznajemy różne rodzaje budowli.

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 42 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Jak szybko płynie czas?

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć nr 96 Temat: Wizyta dentysty jak dbać o zęby?

Scenariusz zajęć nr 89 Temat: Wiosenne zmiany w pogodzie opisujemy wybrane miesiące.

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy uczniami. Temat: Wytrwałość, skromność i uczciwość

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Klasa III, edukacja matematyczna, krąg tematyczny Samorząd Temat: Kto zarządza naszą miejscowością? wycieczka

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

, PAKIET 59, SCENARIUSZE LEKCJI,

Scenariusz nr 5. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Wymagania edukacyjne kl. 1-3 EDUKACJA MUZYCZNA

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 36 Temat: Sopran czy bas czyj to głos? Cele operacyjne: Uczeo: nazywa tonacje głosów ludzkich sopran, bas, rozróżnia tonacje głosów ludzkich sopran i bas, czyta wiersz J. Tuwima O Panu Tralalioskim, naśladując różne tonacje głosów ludzkich, mnoży w zakresie 100, rozwiązuje równania jednodziałaniowe z jedną niewiadomą w postaci okienka, układa treśd zadania do przedstawionego równania z jedną niewiadomą (w postaci okienka), ilustruje techniką batiku stearynowego utwór śpiewany sopranem lub basem. Środki dydaktyczne: wiersz Juliana Tuwima pt. O Panu Tralalioskim, nagranie dźwiękowe: aria Królowej Nocy (sopran) i aria Sarastro (bas) z opery Czarodziejski Flet" W. A. Mozarta, 2 zdjęcia/grafiki: plakat z opery Czarodziejski flet i śpiewacy operowi, 2 arkusze papieru, flamastry, karta pracy nr 1 (działania matematyczne), komputer lub laptop, animacja komputerowa: Pan Tralalioski i postaci z wiersza, świece, koocówki świec różnego koloru przyniesione z domu przez uczniów, farby akwarelowe, brystol, nagranie arii Si Vendetta (bas i sopran) z opery Rigoletto G. Verdiego. 1

Metody i techniki nauczania: burza mózgów, dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna. Formy: zbiorowa, indywidualna, praca w parach. Przebieg zajęd: Etap wstępny Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Uczniowie z numerem 1 czytają na głos bardzo cicho fragment wiersza O Panu Tralalioskim Juliana Tuwima. Uczniowie z numerem 2 mają za zadanie im przeszkadzad, hałasując (głośno coś mówiąc, wołając, śpiewając). Zadaniem uczniów z numerem 3 jest zapamiętad jak najwięcej tekstu czytanego przez jedynki. Nauczyciel pyta uczniów o wrażenia: Co sprawiło, że mieli trudnośd ze zrozumieniem czytanego tekstu? Czym różnił się głos jedynek od dwójek? Jak można go określid? Co sprawiało trójkom trudnośd w zapamiętaniu tekstu? Jakie cechy może mied ludzki głos? Etap realizacji Zadanie 1 Nauczyciel pokazuje uczniom grafikę: plakat zapraszający na operę pt. Czarodziejski flet W. A. Mozarta oraz zdjęcie przedstawiające śpiewaków operowych na scenie. Uczniowie słuchają arii Królowej Nocy (sopran) i arii Sarastro (bas) z tej opery. Nauczyciel pyta uczniów: Czym różnią się od siebie głosy śpiewaków operowych? Jakie są ich cechy charakterystyczne? (wysokośd, barwa, natężenie dźwięku). Chętni uczniowie zapisują na 2 arkuszach papieru wiszących na tablicy swoje spostrzeżenia. Nauczyciel nazywa rodzaje głosów: sopran i bas, wyjaśniając różnicę między nimi, zapisuje ich nazwy na arkuszach. Uczniowie naśladują oba głosy, próbując przedstawid się sopranem i basem. 2

Zadanie 2 Nauczyciel rozdaje uczniom wiersz Juliana Tuwima, O Panu Tralalioskim. Uczniowie wraz z nauczycielem czytają na głos wiersz z podziałem na role, naśladując różne tonacje głosów. Nauczyciel wciela się w rolę narratora, uczniowie czytają słowa zawierająca słowo trala, np. Tralalona, Tralalurka, Tralalotek, Tralalofer. W Śpiewowicach, pięknym mieście, Na ulicy Wesolioskiej Mieszka sobie słynny śpiewak, Pan Tralisław Tralalioski Jego żona - Tralalona, Jego córka - Tralalurka, Jego synek - Tralalinek, Jego piesek - Tralalesek. Na a kotek? Jest i kotek, Kotek zwie się Tralalotek, Oprócz tego jest papużka, Bardzo śmieszna Tralalużka. Co dzieo rano, po śniadaniu, Zbiera się to zacne grono, By powtórzyd na cześd mistrza Jego piosnkę ulubioną. Gdy podniesie pan Tralisław Swą pałeczkę - tralaleczkę, Wszyscy milkną, a po chwili Śpiewa cały chór pioseneczkę: "Trala trala tralalala Tralalala trala trala!" Tak to pana Tralisława Jego świetny chór wychwala. 3

Wyśpiewują, tralalują, A sam mistrz batutę ujął I sam w śpiewie się rozpala: "Trala trala tralalala!" I już z kuchni i z garażu Słychad pieśo o gospodarzu, Już śpiewają domownicy I przechodnie na ulicy: Jego szofer- Tralalofer I kucharka - Tralalarka, Pokojówka - Tralalówka I gazeciarz - Tralaleciarz, I sklepikarz - Tralalikarz, I policjant - Tralalicjant, I adwokat - Tralalokat, I pan doktor - Tralaloktor, Nawet mała myszka, Szara Tralaliszka, Chod się boi kotka, Kotka Tralalotka, Siadła sobie w kątku, W ciemnym tralalątku I też piszczy cichuteoko: "Trala - trala - tralaleoko..." Zadanie 3 Karta pracy nr 1. Uczniowie w parach rozwiązują zadania matematyczne. Zadanie 4 4

Uczniowie włączają tablety lub laptopy i uruchamiają animację komputerową. Animacja przedstawia Pana Tralalioskiego idącego ulicą. Pan Tralalioski mija po kolei różne postacie z wiersza: papużkę, kotka, sklepikarza, myszkę, szofera i innych. Uczniowie mają za zadanie zapamiętad jak najwięcej postaci. Po zakooczeniu wyświetlania animacji, chętni uczniowie wymieniają zapamiętane postacie, dodając do ich nazwy określenie z wiersza. Następnie uczniowie zapisują na tablicy nazwę bohatera wraz z wyrazem określającym go. Liczą, ile jest samogłosek i spółgłosek w obu słowach, zapisują te liczby i mnożą przez siebie, np. szofer tralalofer, 6 samogłosek, 10 spółgłosek, 6 10 = 60. Zadanie 5 Zabawa ruchowa Przyjdź do mnie jako w oparciu o postaci z wiersza O Panu Tralalioskim. Uczniowie stoją w jednym rogu sali. Wybrany uczeo stoi przed nimi po drugiej strony sali i prosi pojedynczo uczniów do siebie, np.,,przyjdź do mnie, Julko, jako myszka Tralaliszka.,,Przyjdź do mnie, Kubo, jako szofer Tralalofer, itd. Uczniowie idą do wołającego, naśladując głosem i sposobem poruszania się wskazaną postad. Zadanie 6 Uczniowie wykonują pracę plastyczną techniką batiku stearynowego. Nauczyciel ponownie włącza fragmenty arii z zadania 1. i pyta uczniów, jakie emocje wywołują oba wykonania utworów. Prosi uczniów o zastanowienie się w jaki sposób można narysowad rodzaje głosów: sopran i bas. Uczniowie ilustrują utwór śpiewany sopranem lub basem (każdy uczeo wybiera sam) za pomocą kolorowych koocówek świec. Następnie kartkę zamalowują ciemną farbą akwarelową. Po skooczonej pracy uczniowie prezentują swoje dzieła, opowiadając, co przedstawiają. Etap koocowy Nauczyciel włącza nagranie arii Si Vendetta (bas i sopran) z opery pt. Rigoletto G. Verdiego. Prosi uczniów o nazwanie rodzajów głosów, które słyszą oraz podanie ich charakterystycznych cech. Uczniowie nazywają głosy, wymieniają ich cechy. 5

Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 3 wykonuje mnożenie, jeśli ilośd spółgłosek przekroczy 10. Rozwiązuje zadania w karcie pracy nr 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: Rozwiązuje zadania w karcie pracy 1b. 6