Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

Podobne dokumenty
WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Tygodniowe propozycje sytuacji edukacyjnych według programu wychowania przedszkolnego Dar zabawy

Cele przedsięwzięcia to:

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

Angielski na wesoło. Scenariusz zajęć 1.

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

kwiecień Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl)

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa

UBRANIE projekt badawczy. Dzieci czteroletnie Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Temat: Zabawy z literą I zapoznanie z pisaną i drukowaną literą I, i wg odimiennej metody I. Majchrzak.

Przedszkole Nr 407 w Warszawie. Metoda projektu Krawcowa

PONIEDZIAŁEK WTOREK

Przysłowia: Prawda może być trudna, ale jej skutki bywają chwalebne. W czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze.

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU. W GRUPIE XV w Biedronkach: Tematy kompleksowe:

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE! FERIE Z BAJKĄ I WIERSZEM JANA BRZECHWY

PLAN FERII ZIMOWYCH r r. Zajęcia odbywają się w godzinach 09:00-13:00

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH NA MIESIĄC LISTOPAD

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

IGŁA Metoda Projektów Badawczych Grupa III

listopad TYDZIEŃ 4.: gdy nastaje niepogoda, głośno

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. UNICEF w Malborku

I ŚNIADANIE

Scenariusz zajęć nr 5

Zamierzenia dydaktyczno wychowawcze na miesiąc grudzień.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

LIPIEC Świetlica czynna w godzinach:

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ZAJĄCZKI

kwiecień TYDZIEŃ 4.: same radości w krainie kreatywności

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZIMOWISKO ZSP W KRAINIE TALENTÓW PLAN PRACY

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami

Co słychać u Motylków?

INSTYTUT MEDYCZNY PIELĘGNIARSTWO I STOPNIA SEMESTR V zimowy 2014/2015 zblokowane zajęcia praktyczne z pielęgniarstw klinicznych styczeń

Boisko piłkarskie: stycznia

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Przez okrągły rok Babcia i dziadek Biało dookoła Lubimy zimę 1. Jak to zimą bywa 1. Moja babcia 1. Śnieg

PLAN ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH W PSP2 W GOGOLINIE w dniach r r. Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Rozkład zajęć klas od

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

HARMONOGRAM WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM W GRUPIE I NA ROK 2012/2013 TERMIN REALIZACJI

ROZKŁAD ZAJĘĆ NA ZAJĘCIA WAKACYJNE W MDK NR 2 TYDZIEŃ I r. Temat przewodni: Tydzień ekologiczny

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE LUTY 2018 W Grupie ŻABEK

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Tematy realizowane w listopadzie I. Mój kraj

Temat: Wykorzystanie piktogramów jako narzędzia alternatywnej komunikacji.

ZIMOWISKO SP WYRUSZAMY PO PRZYGODĘ!!! PLAN PRACY

Tygodniowe propozycje sytuacji edukacyjnych według programu wychowania przedszkolnego Dar zabawy

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWO INTEGRACYJNA W CZAŃCU

Scenariusz zajęć nr 3

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC GRUDZIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

GRUPA: MISIE MIESIĄC: GRUDZIEŃ

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

PROGRAM PÓŁKOLONII LETNICH

RAMOWY ROZKŁAD DNIA - PONIEDZIAŁEK

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE TRZECIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWO INTEGRACYJNA W CZAŃCU

PLAN ZAJĘĆ FERIE 2017 ( ) NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA PRO FUTURO

KOMUNIKAT. 12 lipca 2016 Wtorek Łozowa 95/1 Łozowa 95/2 Łozowa 95/4

Plan zajęć na Wakacje z angielskim. 2. TYDZIEŃ Poniedziałek 6 lipca

FERIE W MIEŚCIE TPD GDK

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Fizyka 59. J. polski 30. Historia. Chemia 57. Matematyka 47. G.wychowawcza 48. Matematyka. Chemia Biologia Wos Fizyka

Plan pracy na miesiąc LISTOPAD grupa Maluchy

Ferie w bibliotece 115 pomysłów na zimową nudę

Październik Data Dzień tygodnia Szczęśliwy numerek [Wybierz inny miesiąc]

WARSZTATY TWÓRCZE 2017/2018

czerwiec TYDZIEŃ 3.: gotowi do podróży to nikogo nie znuży!

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU Z ROZLICZENIEM ZAGOSPODAROWANIA CZASU DZIECKA W CZASIE REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ WEDŁUG ZALECEŃ MEN

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Półkolonie zimowe stycznia 2009r godz

zbiórka, zabawy indywidulane, sprawdzenie listy obecności omówienie programu dnia, omówienie zasad pobytu w Wakacyjnej Placówce

LATO W MIEŚCIE 2017 Z MSZCZONOWSKIM OŚRODKIEM KULTURY PRECZ Z NUDĄ! WAKACJE DLA AKTYWNYCH! S I E R P I E Ń TYDZIEŃ PIERWSZY

PONIEDZIAŁEK- 28 STYCZNIA

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

STYCZEŃ W GRUPIE SÓWEK

PROGRAM ZIMA W MIEŚCIE 2018 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR3 IM. MAŁEGO POWSTAŃCA W ZĄBKACH

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

SOMMER. Lato z niemieckim. Oferta kursów wakacyjnych 2019

PROGRAM LATO W MIEŚCIE 2017 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR3 IM. MAŁEGO POWSTAŃCA W ZĄBKACH.

Jan Personal. corporate brand

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK 17.II RATOWNICTWO MEDYCZNE WYKŁAD, MGR R. RABIASZ SALA

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II STYCZEŃ 2018

Transkrypt:

Październik TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska rewia mody Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: PONIEDZIAŁEK: Tańcowała igła z nitką 1. Nauczyciel prezentuje na tablicy froeblowskiej akcesoria krawieckie: nici, materiały, nożyczki, igły, szablony do szycia, guziki. Zachęca dzieci do nadania nazwy temu zbiorowi, np. krawiecki niezbędnik. 2. Prezentacja treści wiersza J. Brzechwy pt. Tańcowała igła z nitką za pomocą darów 8 [patyczki to igły] i 1.2. [do przeplatania wykorzystujemy sznurówki]. Tańcowała igła z nitką, Igła pięknie, nitka brzydko. Igła cała jak z igiełki, Nitce plączą się supełki. Igła naprzód nitka za nią: Ach, jak cudnie tańczyć z panią! Igła biegnie drobnym ściegiem, A za igłą nitka biegiem. Igła górą, nitka bokiem, Igła zerka jednym okiem. Sunie zwinna, zręczna, śmigła, Nitka szepce: Co za igła! Tak ze sobą tańcowały, Aż uszyły fartuch cały! 3. Rozmowa kierowana w oparciu o wiersz nauczyciel pyta dzieci, co jeszcze można uszyć. W tym czasie prezentuje obrazki; dzieci dzielą wyrazy na sylaby. 4. Układanie z punkcików ilości sylab w danym wyrazie. 5. Zabawa symboliczna: Szyjemy. Nauczyciel wręcza dzieciom patyczki igły. Dzieci udają ruchy wykonywane przez krawca i szyją wyobrażone sobie ubranie. Następnie prezentują swoje dzieło grupie. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 1

Przebieg spotkania w Porannym kole: WTOREK: w szafie 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do nauki wyliczanki. Wyklaskiwanie w parach: Wiosna, lato, jesień, zima, nic pór roku nie zatrzyma. Znam je ja, znasz je Ty, raz, dwa, trzy! W szafie mnóstwo ubrań mamy, sami się już ubieramy! Wszystko umiem wkładać sam, ram, tam, tam, ram, tam, tam. (S. Kustosz) 2. Nauczyciel prezentuje na środku sali walizkę. Zaprasza dzieci do otworzenia jej i zapoznania się z zawartością. W walizce znajdują się: czapka zimowa, kaszkietówka, rękawiczki, szalik, strój kąpielowy, parasol, skarpetki itd. (według możliwości nauczyciela). Dzieci podzielone na zespoły wiosna, lato, jesień, zima segregują ubrania pasujące na daną porę roku. 3. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy ruchowej według własnych pomysłów, przykładowo: dzieci ubrane w długie spodnie klasną; dzieci ubrane w zielone bluzki skaczą 3 razy itp. 4. Nauczyciel zaprasza dzieci do przeliczania, ile ubrań ma na sobie każde z nich. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

ŚRODA: jesienna moda radości doda Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Spotkanie z ekspertem wizyta krawca w przedszkolu/wizyta grupy w pracowni krawieckiej. 2. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 3

Przebieg spotkania w Porannym kole: CZWARTEK: Froeblowski wybieg 1. Nauczyciel zaprasza do wysłuchania utworów o różnym tempie i różnym nastroju (wybór według pomysłów nauczyciela). Zadaniem grupy będzie wybór utworu do pokazu mody. 2. Po każdym utworze nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym, jakie odczucia budzi w nich dany utwór. 3. Wybór utworów do froeblowskiego pokazu mody w drodze głosowania. 4. Swobodne improwizacje ruchowe przy wybranych utworach. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 4

PIĄTEK: Froeblowski pokaz mody Przebieg dnia: 1. Prezentacja ubrań przygotowanych czasie prac w grupie twórczej. 2. Ocena kreacji za pomocą określonego kodu z darów. 3. Wspólne tańce i poczęstunek. 5