Chcę mieć psa. Smutasek. Chcę mieć psa - Jolanta Bot, Przedszkole nr 4 w Lublinie. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich, inspirowane bajką edukacyjną



Podobne dokumenty
Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Królowa zwierząt. Dawno, dawno temu, przed wiekami w leśnej krainie stał. Klara Mikicka 5a

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KLASY I

PRAGNIE MIEĆ SWÓJ DOM I SWOJEGO CZŁOWIEKA DO KOŃCA ŻYCIA! CZEKA NA DOM!

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 ul. Kielecka 2/6

NR 241. Rasa: inna Rozmiar: MAŁY Umaszczenie: JASNO BRĄZOWY W BIAŁYCH SKARPETKACH, DŁUGA MIĘKKA SIERŚĆ

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć, zabaw ruchowych organizowanych w przedszkolu

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Poznajmy bliŝej psa. Poznajmy bliŝej psa - cykl zajęć, Beata Gawryś, Miejskie Przedszkole nr 46 w Katowicach. Temat: Poznajmy bliŝej psa

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Temat: Nie jestem paplą.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

Scenariusz zajęć nr 6

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

SPOSÓB REALIZACJI METODY

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

NR 401 CZEKAM NA CIEBIE!!!

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych z wykorzystaniem książki Mały Książę Saint-Exupery ego Temat: Czym kierować się w życiu? Miejsce zajęć: Cele:

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Warsztat fakultatywny. Inne jest ciekawe

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

ż gra Mamusie dobieranka Wiek: 2-4 lata Gruba tektura!

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

I Komunia Święta. Parafia pw. Św. Jana Pawła II Gdańsk Łostowice

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

EDUKACJA NA RZECZ ZWIERZĄT

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Termin realizacji: To jestem ja

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych

Jak wytresować swojego psa? Częs ć 7. Zostawanie na miejscu

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Scenariusz zajęć nr 91 Temat: Wiosna w kolorach poznajemy rośliny kwiatowe.

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

ZAMIERZEENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GR. VI PUCHATKI STYCZEŃ 2019 R.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013

Temat lekcji: Moja fantazja

Lekcja wychowawcza dla klasy V SP Temat: Nasze prawa ważna sprawa. Nauka w szkole dla każdego!

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Gr. II - Muszelki. Miesiąc: listopad

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 7

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

Temat: W grupie jestem odpowiedzialny za innych

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Podstawowe potrzeby psa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć nr 12 Temat: Jestem dobrą koleżanką, dobrym kolegą dbam o innych w klasie.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 4

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

ZADANIA DYDAKTYCZNE NA STYCZEŃ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel konsultant Polonijnego Centrum Nauczycielskiego

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Transkrypt:

Chcę mieć psa Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich, inspirowane bajką edukacyjną Smutasek Cele ogólne o rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, czyli analizowania, oceniania i wyciągania wniosków o ukazanie uczuć i emocji zwierząt w róŝnych sytuacjach Ŝyciowych o poznawanie obowiązków, jakie spoczywają na właścicielach czworonogów o uwraŝliwianie na właściwą postawę wobec zwierząt Cele szczegółowe Dziecko : - uświadamia sobie pewne emocje i uczucia /uczy się przez przeŝywanie/ - spontanicznie wypowiada się oraz słucha wypowiedzi innych - zna obowiązki spoczywające na właścicielu psa - potrafi dostrzec, nazwać problem i poszukuje jego skutecznych rozwiązań - dokonuje analizy i syntezy wydarzeń i własnej wiedzy - prognozuje następstwa i dyskutuje - próbuje uzasadniać własne sądy i opinie - globalnie odczytuje zapisane słowa - zapamiętuje treść utworu i go opowiada -zdobyło wiadomości dotyczące humanitarnego podejścia do zwierząt - wie, Ŝe zwierzęta, tak jak ludzie, mają swoje prawa Pomoce do zajęć: bajka edukacyjna, maskotka pieska, odtwarzacz CD i płyta CD z piosenką N.Kukulskiej Puszek okruszek, kartoniki z sylwetą psa, grube, kolorowe markery, czyste kartoniki do podpisów, kolorowe płatki kwiatków z imionami dzieci z grupy oraz środek kwiatka z sylwetą psa. Przebieg zajęcia: 1. Wprowadzenie do zajęć. Zabawa w kręgu: Piesek jest Zadania dla dzieci: Dzieci siedzą w kręgu, po kolei podają sobie maskotkę i kończą zdanie: Piesek jest. Opisują słownie swoje doznania dotykowo - wzrokowe, słuchają wypowiedzi innych. 2. Słuchanie bajki edukacyjnej pt.: Smutasek /fragment 1/. Zadania dla dzieci:

Dzieci swobodnie siedzą na dywanie słuchają fragmentu bajki opowiadanej przez nauczyciela. Wczuwają się w sytuacje, emocje i uczucia bohatera bajki. Smutasek był pieskiem, ni duŝym, ni małym, takim zwykłym szaro-czarnym kundelkiem. Co dzień błąkał się ulicami naszego miasta. Czy słońce, czy deszcz, czy zima, czy lato on spędzał dnie i noce na ulicach, parkach, w ogrodach, pod gołym niebem. Nie miał swojego pana, ani swojego domu i właśnie dlatego sam nazwał siebie Smutaskiem. Jego Ŝyciowa historia była bardzo smutna... Kiedyś mieszkał w cieplutkim i miłym mieszkanku w bloku. Jego panią i opiekunką była mała, taka jak wy, dziewczynka o imieniu Zuzia. Rodzice Zuzi kupili jej Smutaska na urodziny. Zuzia na początku bardzo cieszyła się z tego upominku. Nazwała go Ulubieniec. W tamtych czasach nasz piesek był wesoły i szczęśliwy. Było mu ciepło i dobrze w domu dziewczynki. Miał swoją miseczkę, a w niej swoje psie przysmaki i czystą wodę lub mleczko do picia. Spał sobie w wygodnym, miękkim posłaniu i było mu tam naprawdę dobrze. Czuł się bezpieczny i kochany! Jedna Zuzia szybko przestała cieszyć się ze swojego Ulubieńca. Zapominała o wyprowadzaniu go na spacery, o karmieniu i pojeniu. RównieŜ rodzicom Zuzi zaczął w domu przeszkadzać pies. Często kłócili się między sobą, kto ma się nim opiekować, kto karmić, kto wyprowadzać go na dwór. Ulubieniec pomału stawał się problemem w tym domu. ChociaŜ był bardzo grzecznym, cichutkim psem i słuchał się swoich domowników. Jednak któregoś dnia stało się coś strasznego... Tata Zuzi zabrał pieska na bardzo długi i daleki spacer pod Supermarket, gdzie niby na chwilkę przywiązał smycz do barierki, na parkingu, przed Centrum Handlowym. Piesek myślał, Ŝe jego pan zaraz po niego wróci, tylko zrobi zakupy i razem wrócą do domu, ale niestety tak się nie stało... Piesek czekał i czekał, aŝ zapadła ciemna noc. Zrobiło się mu się zimno i smutno. Kilka razy mocno pociągnął za smycz, aŝ uwolnił się z niej. Wtedy co sił w łapach pobiegł w stronę budynków. Wąchał ślady, szukał swojego domu, lecz nie mógł go nigdzie odnaleźć. Strach, wielki strach ogarnął go wtedy. - Co teraz ze mną będzie, gdzie się podzieje, gdzie będę mieszkał?- rozpaczliwie myślał piesek. Od tego czasu całymi dniami błąkał się ulicami miasta. Był głodny, przemarznięty a z jego psich oczu często płynęły łzy smutku i Ŝalu. PoŜywieniem stały się odpadki znalezione na śmietnikach, a legowiskiem trawniki. Smutasek skończył swoja opowieść i jeszcze bardziej się zasmucił. Z jego oczu znów płynęły łzy. 3.Refleksja nt. utworu. Zadania dla dzieci: Dzieci siedzą w kręgu, kolejno podając sobie maskotkę psa, mówią o tym jak się czuły podczas słuchania fragmentu bajki i o tym co czuł Smutasek. WyraŜają słowami własne odczucia, emocje,

nastroje. Opowiadają treść utworu. Kolejno wypowiadają się i słuchają wypowiedzi kolegów. Uczą się przez przeŝywanie. 4. Studium przypadku- aktywizująca metoda pracy z dziećmi. a) diagnoza Dzieci w oparciu o treść bajki próbują określić problem (bezdomny, samotny pies). Spontanicznie wypowiadają się oraz słuchają wypowiedzi innych. Potrafią dostrzec i nazwać problem. Uświadamiają sobie pewne emocje i uczucia. UtoŜsamiają się z bohaterem. b) poszukiwanie rozwiązań: Burza mózgów Dzieci w kręgu wypowiadają się: Jak moŝna pomóc temu psu? Jak wy moglibyście pomóc? Faza 1 swobodne i twórcze wypowiedzi dzieci, gromadzenie pomysłów. Dzieci poszukują rozwiązań danego problemu, dokonują analizy i syntezy wydarzeń i własnej wiedzy. Faza 2 wybór najciekawszych i najtrafniejszych pomysłów /nauczyciel koordynator działań dzieci/. c) prognozowanie następstw Faza 1 - dzieci podają pozytywne skutki rozwiązania danego problemu Faza 2 dzieci podają negatywne skutki proponowanego rozwiązania problemu Dzieci uczą się przez prognozowanie i przeŝywanie. d) dyskusja nad poszczególnymi rozwiązaniami Dzieci dyskutują, wyraŝają własne opinie i propozycje oraz uzasadniają własne wybory. Podają pozytywne skutki zastosowania ich propozycji. Nauczyciel czuwa nad dyskusją dzieci. 5. Weryfikacja. Nauczyciel opowiada zakończenie bajki Smutasek /fragment 2/ Wtedy ktoś schylił się nad nim, powiedział kilka miłych i ciepłych słów. Była to staruszka, która delikatnie i ostroŝnie go pogłaskała. O jejku jaki ty jesteś wygłodniały i chory, bardzo z tobą źle, oj źle!- powiedziała kobieta. Zaopiekuje się tobą piesku, bo jestem osobą wraŝliwą na krzywdę i cierpienie innych. Jak powiedziała tak tez się stało! Miła starsza pani wzięła Smutaska do swojego domu. Nakarmiła, napoiła i ogrzała go, a następnego dnia pojechała z nim do lekarza. Weterynarz, taki zwierzęcy lekarz, podał mu niezbędne witaminy i inne substancje oraz lekarstwa. Smutasek poczuł się lepiej i radośniej, wesoło zamerdał ogonkiem i dziękczynnie popatrzył w oczy swojej nowej pani. Staruszka zauwaŝyła jego radość i powiedziała: - Wiesz co piesku nazwę cię Wesołkiem, bo masz takie wesołe oczy. Podoba ci się twoje nowe imię? Wesołek był teraz bardzo, bardzo szczęśliwy i wdzięczny za uratowanie go od głodu, chłodu i bezdomności. Bardzo pokochał swoją panią, a ona pokochała jego. I tak oto skończyła się pomyślnie Ŝyciowa historia Smutaska- Wesołka Zadania dla dzieci:

Dzieci porównują własne propozycje rozwiązania problemu /bezdomnego, samotnego pieska/, z zakończeniem bajki. Swobodne i twórcze wypowiedzi dzieci, kierowane przez nauczycielkę. Np. Czy podoba wam się zakończenie opowiadania o Smutaska? Dlaczego? Czy są inne bezdomnie psy i jak moŝna im pomóc? 6. Zabawa ruchowa przy piosence Puszek okruszek Natalii Kukulskiej. Podczas 1 zwrotki: dzieci swobodnie biegają po sali na czworakach naśladując ruchy i zachowania psów. Podczas refrenu, dzieci w parach naprzeciwko siebie, na słowa: Puszek okruszek- 1xklasnięcie w ręce i 2x w kolana Puszek kłębuszek jw. Bardzo go lubię 1x klaśnięcie w ręce i 2x ręce krzyŝują się na klatce piersiowej Przyznać to muszę j.w. Puszek okruszek, kłębuszek- 1xklasnięcie w ręce, 2x w kolana i 1x w ręce kolegi z pary Jest między nami przyjaźni nić- dzieci w parach przytulają się do siebie Wystarczy tylko - 1xklasniecie w dłonie i 2x ręce krzyŝują się na klatce piersiowej śe się poruszę - 1xklasniecie w dłonie i 2x ręce krzyŝują się na klatce piersiowej Zaraz przybiega by ze mną być - ręce w bok wyciągnięte i splecione z rękami kolegi z pary. I delikatne kołysanie się z boku na bok w parach. /2x powtórka/ Podczas 2 zwrotki: Dzieci-pieski swobodnie czworakują po sali, bieg piesków, improwizują zachowanie się czworonogów. Refren: jw. 7. Zabawa edukacyjna Podpisz pieska a) Zadania dla dzieci: dzieci w kręgu, kaŝde wybiera sobie obrazek z sylwetą psa /wszystkie obrazki są jednakowe/ i marker. Na hasło: PODPISZ PIESKA, kaŝde dziecko rysuje jakiś symboliczny znaczek, przy swoim piesku np. Następnie dzieci wstają i na hasło: SPACER podrzucają do góry swoje obrazki. Obrazki rozsypują się po dywanie i mieszają się. Zadaniem dzieci jest odszukanie swojego pieska, po znaczku rozpoznawczym. b) Nauczycielka gromadzi dzieci wokół siebie. Wyjaśnia i pokazuje zdjęcie psa, z zawieszonym na szyi numerkiem /identyfikatorem/ i wyjaśnia, iŝ kaŝdy właściciel psa ma obowiązek zarejestrowania swojego czworonoga. Wtedy taki pies otrzymuje medal ze swoim numerkiem, który przypina się mu do obroŝy. Gdy piesek się zgubi na spacerze, tak jak u nas w sali, przed chwilką, pieski pomieszały się,

to po tym numerku moŝna sprawdzić, gdzie jest jego dom i kto jest jego właścicielem. PokaŜe wam to w zabawie. c) Nauczycielka zbiera obrazki od dzieci i losowo wyciąga 1 obrazek z narysowanym przez jakieś dziecko symbolicznym znaczkiem i pyta Czyj to piesek?. Właściciel pieska wstaje. Zabawę powtarza kilkakrotnie. 8. Podsumowanie. Ewaluacja zajęć za pomocą metody aktywizującej zwanej: Kwiat grupowy. Nauczycielka kładzie na dywanie płatki kwiatków, z napisanymi na nich imionami poszczególnych dzieci z grupy. Kładzie równieŝ środek kwiatka z narysowanym psem. Zadania dla dzieci: Dzieci globalnie rozpoznają swoje imię na płatku. KaŜde dziecko bierze sobie swój płatek kwiatka. I mówi: -Jakie prawa mają zwierzęta? (prawo do opieki, prawo do poŝywienia, prawo do Ŝycia, do odpoczynku, prawo do naturalnego zachowania się itd.). Nauczyciel zapisuje wypowiedzi dzieci na ich płatkach kwiatowych, które kolejno są dołączane do środka kwiatowego, tworząc 1 kwiat: Grupowy Kwiat Dobroci dla Zwierząt. Na zakończenie zajęć nauczyciel odczytuje wszystkie wypowiedzi dzieci i zawiesza Grupowy Kwiat Dobroci dla Zwierząt pod salą, by rodzice mogli zapoznać się z jego treściami. Refleksja nauczyciela: Czy teraz wiecie jaką waŝną decyzję podejmują ludzie, którzy: Chcą mieć pieska? Porozmawiajcie, o tym dziś z rodzicami w domu. Literatura: 1. KrzyŜewska J., Aktywizujące metody i techniki w edukacji, cz. III, AU OMEGA,Suwałki, 2000. 2. Rau K., Ziętkiewicz E., Jak aktywizować uczniów. Burza mózgów i inne techniki w edukacji,. Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań, 2000. 3. Światowa Deklaracja Praw Zwierząt, uchwalona przez UNESCO w dniu 15.10.1978 r. w ParyŜu 4. USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. O ochronie zwierząt (Dz. U. z dnia 23 września 1997 r.) 5. Więckowski R., Metody wspierania aktywności edukacyjnej dzieci, śycie Szkoły", nr 8, 1993. Autor: Jolanta Bot Przedszkole nr 4 w Lublinie Scenariusz nagrodzony w konkursie na najlepszy scenariusz z zakresu edukacji humanitarnej, który moŝe być wykorzystany w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej Podpisz Pieska.