KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III



Podobne dokumenty
Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Geneza. Plan wydarzeń

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć nr 2

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Temat dnia: Wybuchł pożar. Co robić?"

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 2

Opracowała: Małgorzata Brzezińska Nauczyciel Nauczania Zintegrowanego Szkoła Podstawowa w Gryficach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Geneza. Plan wydarzeń

Temat dnia: W klasie"


i w razie ich wystąpienia wiem, jak się zachować."

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęć nr 4

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz nr 3. I. Tytuł scenariusza:,,o psie który jeździł koleją moje wspomnienia. Autor scenariusza: Maria Piotrowska

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz nr 9. I. Tytuł scenariusza: Mieszkańcy gospodarstwa Orczyków. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Scenariusz zajęć nr 8

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 4

Dzieci z Bullerbyn utrwalenie lektury

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Scenariusz zajęć nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III

*12 Polska między wojnami

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza: Moja domowa biblioteka. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 6

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Wyruszamy w fantastyczną podróż

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Scenariusz zajęć nr 8

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć w grupie pięciolatków z wykorzystaniem tabletów

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 4

Słynny malarz polski Jan Matejko

Lekcja języka polskiego

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 5

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

Scenariusz nr 1. I. Tytuł scenariusza: Uprawy ekologiczne. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Temat: W grupie jestem odpowiedzialny za innych

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz zajęć nr 3

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III opracowany przez mgr Agnieszkę Solińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Temat dnia: Otoczenie mojej szkoły"

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Transkrypt:

Beata Maciejewska nauczycielka Szkoły Podstawowej w Niechłoninie Niechłonin 26.10.2005r. KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III Blok tematyczny: W świecie zwierząt. Temat dnia : Pies bohater. Cele dydaktyczne: Uczeń potrafi: Ustalić kolejność zdarzeń. Wskazać cechy bohaterów, które należy naśladować. Uzasadnić własny sąd. Rozumie pojęcie przyjaźni. Samodzielnie ułożyć inne zakończenie opowieści o Lampo. Właściwie odnosić się w stosunku do zwierząt. Metody: problemowa, ćwiczeń praktycznych Formy pracy : praca zbiorowa jednolita, praca indywidualna zróżnicowana Środki dydaktyczne: Lektura,, O psie, który jeździł koleją. Rozsypanka zdaniowa dotycząca kolejności wydarzeń. Mapa fizyczna Europy. Plansze komputerowe, na których wypisane są cechy prawdziwego przyjaciela. Tekst opowiadania z brakującym zakończeniem.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Zagadka: Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka? ( pies) 2. Swobodne wypowiedzi dzieci na pytania stawiane przez nauczyciela. Po co hodujemy psy? Jak powinna wyglądać opieka nad psem? Czy psa można nazwać przyjacielem człowieka? Co zyskuje człowiek na przyjaźni z psem? Co zyskuje pies na przyjaźni z człowiekiem? (czuje się bezpiecznie) ( opiekę) 3. Zajmujemy się lekturą, która mówi też o psie, jak on się wabi? ( Lampo) Uczniowie przypominają tytuł lektury, jej autora. Wymieniają postaci główne i drugoplanowe, omawiają i wskazują na mapie Europy miejsca akcji. 4. Praca samodzielna uczniów- porządkowanie kolejności zdarzeń. ( rozsypanka zdaniowa) Przyjazd Lampo do Marittimy. Przyjaźń z zawiadowcą. Podróże psa do różnych miejscowości Włoch. Sława psa w całym kraju. Wypadek w pociągu. Wywiezienie Lampo na wyspę. Uratowanie małej Adelle. 5. Piosenka,, Kundel bury. 6. Lampo i zawiadowca byli przyjaciółmi. Podaj cechy charakteru prawdziwego przyjaciela. ( wykorzystanie metody aktywnej- burza mózgów) 7. Nauczyciel umieszcza na tablicy plansze z cechami charakteru. Zadaniem ucznia jest przyporządkowanie danych cech do postaci Lampo oraz zawiadowcy.

uczynny, wierny, szczery, życzliwy, wierny, oddany, troskliwy, przywiązany, opiekuńczy LAMPO ZAWIADOWCA 8. Rozmowa nauczyciela z dziećmi: Czego uczy nas ta lektura? ( przyjaźni ze zwierzętami) 9.Rozwiąż krzyżówkę: 1. 2. 3. 5. 4. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. HASŁO

1. Zwierzchnik ( dyrektor) zawiadowcy. 2. Kieruje ruchem pociągów. 3. Imię bohatera książki. 4. Ulubiony środek lokomocji psa. 5. Miejsce śmierci Lampo. 6. Nazwa miejscowości, w której mieszkał zawiadowca. 7. Imię syna zawiadowcy. 8. Nazwa kraju- miejsca akcji. 9. Wyspa, na którą zawiadowca wysłał czworonożnego przyjaciela. 10. Umieścił zdjęcie psa w gazetach. 11. Opiekował się rannym zwierzęciem. 12. Pomagali zawiadowcy w szukaniu Lampo. 10.Wykreśl w diagramie nazwy włoskich miast. MARITTIMA, RZYM, GENUA, PIOMBINO, SALERNO, MESSYNA, MEDIOLAN, PADWA, PALERMO, FERRARA, PALMI, SAPRI. Pozostałe litery czytane kolejno, utworzą pytanie. Napisz na nie odpowiedź. D L M A R I T T I M A A R Z Y M C G E N U A Z E P I O M B I N O S A L E R N O G M E S S Y N A O L M E D I O L A N A M P A D W A P P A L E R M O O F E R R A R A Z G P A L M I I N S A P R I Ą Ł Pytanie:... ( Dlaczego Lampo zginął?) Samodzielna praca uczniów. 11. Wyjaśnij znaczenie powiedzenia :,, Wierny jak pies 12.Lektura kończy się tragicznie. Znajdź w książce ten fragment i głośno go odczytaj. 13.W tej chwili spróbujemy ułożyć inne zakończenie przygód Lampo. (Praca indywidualna zróżnicowana) Część klasy pracuje samodzielnie układając swoje zakończenie. Uczniowie mniej zdolni otrzymują przygotowany przez nauczyciela słowniczek wyrazów pomocniczych.

Słowniczek: Lampo: ciężko ranny, obcięta łapa, kuleje, w dowód wdzięczności za uratowanie życia małej Adelle na zawsze pozostaje w rodzinie zawiadowcy. 14. Praca plastyczna uczniów- lepienie z plasteliny medalu dla Lampo za jego odwagę i bohaterstwo.