Strona1 Monika Borowiec Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.10 Temat zajęć: Sprawdzian z działu 2 1. Cele lekcji: Uczeń: sprawdza stopień opanowania wiedzy i umiejętności z działu 2, zna podstawowe pojęcia z działu 2, wskazuje szanse i zagrożenia związane z procesami globalizacji i integracji europejskiej, przedstawia zróżnicowanie państw UE w świetle podstawowych wskaźników społecznoekonomicznych, wymienia czynniki produkcji, wymienia pozacenowe determinanty popytu i podaży, przedstawia strukturę eksportu i importu Polski oraz czynniki wpływające na obroty handlu zagranicznego. 2. Metody i techniki: - test. 3. Środki dydaktyczne: - wydruk testu dla każdego ucznia. 4. Typ lekcji: - lekcja kontrolna. 5. Formy organizacji pracy: - praca indywidualna.
Strona2 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: Cała literatura z działu 2. 7. Kontrola uczniów: Uczniowie przez całą godzinę lekcyjną piszą sprawdzian wiadomości z działu 2. Sprawdzian zostanie oceniony przez nauczyciela. 8. Nawiązanie do lekcji: Brak. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Uczniowie samodzielnie wykonują zadania z testu (załącznik 1). 10. Zadanie domowe: Nie przewiduje się zadania domowego.
Strona3 Załącznik 1 Test po dziale 2 1. Wymień szanse i zagrożenia związane z globalizacją i integracją europejską. (10 p.) Szanse 1. 1. Zagrożenia 2. 2. 3. 3. 4. 4. 5. 5. 6. 6. 7. 7. 8. 8. 9. 9. 10. 10.
Strona4 2. Dopasuj pojęcia (A J) do opisów (1 10). (5 p.) A Dobro rzadkie. 1 B Gospodarka. 2 C Czynnik produkcji. 3 D Dobra substytucyjne. E Rynek. 5 F Podatek. 6 4 Realna wartość pieniądza, która określa ilość dóbr i usług, jaką można zakupić za określoną jednostkę pieniężną. Ogół procesów prowadzących do coraz większej współzależności i integracji. Towary i usługi, które ze względu na podobne cechy, funkcje czy właściwości zastępują się wzajemnie w zaspokajaniu określonej potrzeby. Materialne lub niematerialne zasoby niezbędne do wytwarzania dóbr w postaci towarów i usług. Zespół warunków prowadzących do spotkania kupującego i sprzedającego w procesie wymiany dóbr i usług. Dobro, którego dostępność nie jest w stanie pokryć potrzeb ludzkich. G Globalizacja. 7 Całokształt działalności gospodarczej na danym obszarze. H Podaż. 8 I Siła nabywcza waluty. J Interwencjonizm. 10 9 Obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Aktywne oddziaływanie państwa na przebieg procesów gospodarczych. Ilość dóbr, oferowana na rynku przez producentów przy określonej cenie. A, B, C, D, E, F, G, H, I, J
UE UE Grecja Węgry Hiszpania Estonia Portugalia Polska Słowacja Słowacja Łotwa Republika Czeska 3,5 3,4 3,3 3,2 3,2 3,2 Cypr Rumunia Irlandia Włochy Litwa Litwa Bułgaria Malta Włochy Finlandia Węgry Cypr Francja Luksemburg Polska Holandia Estonia Portugalia Słowenia Słowenia Szwecja Wielka Brytania Belgia Austria Bułgaria 2,4 2,4 2,4 2,3 2,2 2,1 8,4 8,2 8,2 7,8 7,3 7,2 6,7 6,5 6,4 Belgia Finlandia Wielka Brytania Republika Czeska Dania Dania Hiszpania Rumunia Łotwa Malta Francja Holandia Niemcy Luksemburg Irlandia Niemcy Grecja Austria Szwecja Strona5 3. Napisz, jakie wskaźniki obrazują poniższe wykresy. Opisz krótko zróżnicowanie tych wskaźników w państwach UE. (8 p.) Ryc. 1. [%] 6 5,7 5 4,2 4 3,7 3,7 3 2,6 3,1 2,9 2,8 2,8 2,8 2,8 2,6 2,6 2 1,9 1 1,0 0,9 0 Ryc. 2. [%] 30 27,2 26,7 25 20 17,5 15 14,5 14,3 14,2 14,1 13,1 12,6 11,5 11,2 11,0 10,7 10 10,9 9,9 9,9 5 5,7 5,4 4,7 0
Bulgaria EU Romania Finland Latvia Sweden Lithuania Denmark Greece Germany Hungary Austria Poland Slovenia Estonia Spain France Portugal Belgium Estonia Netherlands Malta Czech Republic Belgium United Kingdom Slovakia Ireland Germany Norway Luxembourg France Spain Slovenia Italy Denmark Hungary Finland Lithuania Poland 0,8 0,7 0,7 0,7 0,6 Malta Latvia 17,9 16,9 16,8 16,1 15,7 15,3 14,6 13,7 Austria Luxembourg Sweden Netherlands Slovakia Bulgaria Czech Republic Cyprus Norway Romania Iceland Strona6 Ryc. 3. % 4,0 3,8 3,5 3,4 3,0 3,1 2,8 2,8 2,5 2,5 2,4 2,3 2,0 2,0 2,0 2,0 1,8 1,8 1,7 1,7 1,5 1,4 1,3 1,3 1,2 1,0 0,9 0,5 0,5 0,5 0,0 Ryc. 4. 60,0 [%] 50,0 49,1 40,0 40,3 40,1 30,0 33,4 31,0 31,0 27,2 27,0 24,4 23,1 21,4 21,0 20,6 19,9 19,3 19,3 18,9 20,0 10,0 0,0.............
Strona7... 4. Napisz, czy zdanie jest prawdziwe (P) czy fałszywe (F). (5 p.) 1. Do największych błędów prywatyzacji w Polsce należy zaliczyć brak długofalowej wizji prywatyzacji oraz niedostateczną troskę o jakość prawa gwarantującego jednakową swobodę wejścia na rynek. (.) 2. Udział sektora usług w gospodarce jest uznany za wyznacznik poziomu jej rozwoju. (. ) 3. Zasada racjonalnego gospodarowania może być ujmowana jako zasada maksymalizacji efektów i nakładów. (.) 4. Potrzeba ingerencji państwa w sprawy gospodarcze za pomocą polityki ekonomicznej wypływa z ograniczoności mechanizmów rynkowych w rozwiązywaniu problemów o charakterze ogólnospołecznym. (.) 5. W gospodarce centralnie sterowanej tok procesu gospodarczego reguluje niewidzialna ręka mechanizmów rynkowych. (.) 6. Giełda Papierów Wartościowych powstała w Warszawie w 1998 r. (.) 7. Prawo maksymalizacji zysków wyklucza stosowanie zasad etycznych. (.) 8. Nadmiernie ekspansywna polityka pieniężna może sprzyjać tendencjom inflacyjnym i ze względu na zagrożenia związane ze spadkiem płac powodować wzrost żądań płacowych. (.) 9. Globalizacja w niewielkim stopniu wpływa na gospodarki państw UE. (.) 10. Współcześnie nie występuje gospodarka rynkowa w czystej postaci. (.) 5. Wpisz na schemacie czynniki produkcji. (3 p.)
Strona8 proces produkcji towary i usługi 6. Wpisz na schematach pozacenowe determinanty popytu i podaży. (14 p.) Popyt
Strona9 Podaż 7. Wykonaj polecenia. (14 p.) a) Wyjaśnij pojęcia: eksport, import i saldo wymiany handlowej. b) Korzystając z tabeli przedstawiającej obroty handlu zagranicznego wg ważniejszych krajów, scharakteryzuj strukturę eksportu i importu Polski.
Strona10
Strona11 c) Przedstaw czynniki wpływające na obroty handlu zagranicznego.