SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ



Podobne dokumenty
JAK ZOSTAĆ WIELKIM CZŁOWIEKIEM?

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl II. Profilaktyka agresji i przemocy w szkole

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 7

Lekcja szkoły sobotniej Kazanie Spotkania biblijne w kościele, w domu, podczas wyjazdów

Wolontariusz - bohater naszych czasów

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

TYTUŁ KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Przepraszam, w czym mogę pomóc?

Scenariusz lekcji 11 1/3

Scenariusz zajęć nr 7

ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA. 1. Oglądanie filmu.

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

KSIĄŻECZKA ZUCHA SPRAWNEGO. 21 Gromada Zuchowa Misie Patysie. Opracowała: pwd. Aleksandra Nowak

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji 2 1/4

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

WERSJA: A ANKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2.

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Być artystą, żyć bez stresu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Temat: Jesień na talerzu - scenariusz zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

WERSJA: C NKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2.

Scenariusz zajęć nr 5

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

WERSJA: B ANKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2.

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Materiały: karty pracy, czytanka, symbole Europejskiego Systemu Klasyfikacji Gier Komputerowych PEGI, gra komputerowa

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl III Ciekawość świata, drugiego człowieka, otwartość na nieznane

Scenariusz 5. Temat: Nakazy i zakazy obowiązujące rowerzystę.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Przed-przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Program profilaktyczny. Bądź sobą

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Funkcja rzeczownika w zdaniu

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

ZESTAW NR 1. II. Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na dwa pytania zadane przez komisję. fot. S. Kwiatkowska

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Scenariusz zajęć nr 3

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

III. Temat: Pakujemy plecak na pielgrzymkę. ks. Marek Studenski

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

Scenariusz zajęć nr 1

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Fragmenty mojej tożsamości

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

umiejętności artystyczne: rozpoznawanie, nazywanie i dopasowywanie kolorów

Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło - scenariusz zajęć. z elementami kodowania

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

SCENARIUSZ NR 4. Temat: Matematyka na co dzień na dworcu/na lotnisku/na przystanku

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

1. Każdy ma swojego dusiołka

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

Transkrypt:

SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ Do czego są nam potrzebne zasady i wolność? CZAS TRWANIA: 45 minut CELE: Po zajęciach dziecko: potrafi wyjaśnić znaczenie słów: zasada i wolność, dostrzega i rozumie różnicę pomiędzy zakazami/nakazami a zasadami; wyjaśnia konieczność istnienia i przestrzegania zasad w życiu człowieka, tworzy listę i potrafi wyjaśnić, na czym polegają podstawowe zasady obowiązujące między ludźmi, potrafi analizować i interpretować tekst, umie wyciągać wnioski na podstawie posiadanych informacji, potrafi pracować w grupie i wypowiadać się na forum publicznym. METODY: praca pod kierunkiem (analiza tekstu), burza mózgów, praca w grupie, dyskusja, pogadanka. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: książka Zofii Staneckiej Basia i wolność, pudełko (np. po butach), trzy kółka wycięte z kolorowego papieru: zielone, czerwone, pomarańczowe, Karta pracy dla każdego dziecka (załącznik do scenariusza). PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Przed lekturą książki zaproponuj dzieciom zabawę pt. Mówię, milczę, pytam. W tym celu przygotuj pudełko i umieść w nim wycięte z papieru koła w 3 kolorach: czerwonym, zielonym i pomarańczowym. Podaj zasady gry: poproś, aby dzieci usiadły w kręgu. Powiedz, że za chwilę będą grały w kolory. Wytłumacz, że ich zadaniem będzie wylosowanie z pudełka jednej kartki. W zależności od tego, jakiego koloru kółko wyciągną, będą musiały wykonać określone zadanie: kółko czerwone oznacza milczenie i utratę kolejki, kółko zielone odpowiedź na pytanie (Co robisz/jak spędzasz wolny czas w domu?), kółko pomarańczowe zadawanie przez nauczyciela/nauczycielkę pytania osobie siedzącej po lewej stronie (pytania powinny dotyczyć zasad ustalonych przez rodziców dotyczących spędzania wolnego czasu i obowiązków dzieci). Zapytaj, czy wszyscy zrozumieli zasady zabawy. 2. Po zakończeniu zabawy porozmawiaj z dziećmi na jej temat. Zapytaj: a) Do czego były potrzebne ustalone wcześniej zasady zabawy? Czy wszyscy wiedzieli, co mają robić? b) Jak czuły się osoby, które wylosowały czerwone kółko i nie mogły nic powiedzieć? c) Jakie zasady dotyczące spędzania wolnego czasu obowiązują w ich domach? Kto i w jakim celu je ustala? Czy łatwo jest je zaakceptować?

Ważne, aby dzieci zrozumiały, że ustalenie zasad jest potrzebne, aby każdy wiedział, co ma robić. Niezwykle istotne jest również ich przestrzeganie, choć nie zawsze jest to łatwe, ponieważ tak, jak w przypadku zabawy i zasad obowiązujących w ich domach, niektóre zasady uważamy za niesprawiedliwe (zasada milczenia po wylosowaniu czerwonego kółka, ograniczony czas zabawy, oglądania filmów czy gry na komputerze). 3. Poinformuj dzieci, że za chwilę poznają przygody Basi z książki Zofii Staneckiej Basia i wolność. Przeczytaj dzieciom pierwszy fragment książki (s. 2-3). W trakcie czytania zadawaj pytania pomocnicze sprawdzające stopień zrozumienia treści: a) Jaką propozycję złożył Tata po śniadaniu rodzinie? b) Dlaczego pomysł pójścia na wystawę nie spodobał się Basi? Co chciała robić? c) Co robiła Basia wieczorem, kiedy Mama, Tata i Janek grali w lotto? d) W jaki sposób Mama wytłumaczyła dziewczynce, że wspólne wyjście jest bardzo dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu? e) Co przekonało Basię do wyjścia? Przerwij czytanie i porozmawiaj z dziećmi na temat zachowania Basi. Odnieś się do ich doświadczeń. Zapytaj: Czy im również zdarza się nie zgadzać z tym, co mówią/planują rodzice? Co wtedy robią? Jak się zachowują? 4. Przed dalszą lekturą tekstu zapytaj dzieci: W jaki sposób dojeżdżają do przedszkola/szkoły? Czy wiedzą, czym są środki komunikacji miejskiej? W razie potrzeby wyjaśnij, że tak nazywa się pojazdy (autobusy, tramwaje), z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy miasta, którzy chcą dojechać do szkoły, przedszkola, pracy, sklepu itd. Powróć do czytania tekstu (s. 4-5): a) Jakim środkiem komunikacji miejskiej Basia i jej rodzina pojechali na wystawę? b) Co Janek z Basią robili w autobusie? Jak się zachowywali? Czym w tym czasie zajmował się Tata? c) Dlaczego starszej pani nie spodobało się zachowanie Basi? d) O jakiej zasadzie dotyczącej zachowania w środkach komunikacji miejskiej powiedziała dziewczynce? Przerwij czytanie i zapytaj: Jakich zasad należy przestrzegać, jadąc autobusem, tramwajem i pociągiem? Co można, a czego nie powinno się robić i dlaczego? 5. Odczytaj kolejny fragment książki (s. 6-7). Zadaj pytania: a) Jaką zabawę wymyślili Janek z Basią po wyjściu z autobusu? Na czym polegała? b) O jakiej zasadzie zachowania przypomniał siostrze Janek? c) Gdzie przed dotarciem na wystawę poszła rodzina? 6. Porozmawiaj z dziećmi o ich rodzinnych wyjściach. Zapytaj, czy były kiedyś na wystawie? Co widziały? Wróć do lektury tekstu (s. 8-9). Po przeczytaniu zapytaj: a) Gdzie po dotarciu na wystawę poszły mama i Basia?

b) W jaki sposób dziewczynka weszła na wystawę? c) Jak na zachowanie Basi zareagowali rodzice? d) Co miał na myśli Janek, mówiąc: Nic, tylko nakazy i zakazy? e) W jaki sposób Tata wytłumaczył dzieciom różnicę między zakazami i zasadami? f) Dlaczego powinniśmy przestrzegać zasad? 7. Powróć do tekstu (s. 10-13): a) Co Basia kupiłaby (gdyby miała taką możliwość) za monetę z gabloty? b) O czym rozmawiała z Tatą przy gablocie z królewską koroną? Czego zazdrościła swojej koleżance Zuzi i królowi? c) Dlaczego nawet królowie nie mogli robić tego, co im się podobało? O kogo i dlaczego musieli się troszczyć? d) Co zrobiłaby Basia, gdyby była królem? e) Dlaczego jej pomysł rozdawania codziennie dzieciom torebki żelków nie był dobry? 8. Zanim wrócisz do kolejnego fragmentu tekstu, porozmawiaj z dziećmi o tym, jak rozumieją słowo wolność? Co to znaczy być wolnym? Czy zawsze i wszędzie możemy robić to, na co mamy ochotę? 9. Odczytaj kolejny fragment książki (s. 16-17) i przeprowadź rozmowę na jego temat: a) Dlaczego powinniśmy być odpowiedzialni za to, co robimy? Co powiedział na ten temat Tata Basi? b) Czy ustalanie, istnienie i przestrzeganie zasad ogranicza/zabiera nam wolność? 10. Zaproponuj dzieciom zabawę. Na podłodze połóż 4 kartki z ilustracjami przedstawiającymi np. lody, coca-colę, czekoladę i jabłko (lub inne smakołyki, które lubią dzieci). Poproś, aby wybrały jeden rysunek przedstawiający to, co lubią najbardziej i stanęły obok niego. Podsumuj ćwiczenie: zwróć uwagę na to, że przy jednych rysunkach stanęło więcej, przy innych mniej osób. Ważne, aby dzieci zrozumiały, że każdy z nas lubi co innego i ma do tego prawo. 11. Usadź dzieci na dywanie w kręgu. Poproś, aby zamknęły oczy i wyobraziły sobie świat bez różnic, w którym wszyscy są jednakowi, wszyscy mówią tym samym językiem, mają ten sam kolor oczu i włosów, chodzą w identycznych ubraniach. Wszystko jest identyczne: rzeczy, zwierzęta, nawet rośliny. Zadaj dzieciom pytania: Czy chcielibyście żyć w takim świecie? Jak poznalibyście mamę, tatę, innych członków rodziny, koleżanki/ kolegów? Czy w takim świecie czulibyście się dobrze? Ponownie poproś dzieci o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie świata, który nas otacza, w którym spotykają ludzi różniących się od siebie wyglądem, charakterem, rzeczy mają rozmaite kształty, kolory, zapachy i smaki, zwierzęta i rośliny też są różne. Zapytaj dzieci, który świat podoba im się bardziej i dlaczego; w którym świecie chciałyby żyć? Czy to dobrze, że ludzie różnią się od siebie? Podkreśl, że mimo różnic wszyscy ludzie mają prawo do wolności oraz obowiązek przestrzegania zasad. 12. Przejdź do dalszej lektury tekstu odczytaj kolejny fragment (s. 19-23). Poproś dzieci, aby po jego wysłuchaniu odpowiedziały na pytania:

a) Czego dowiedziały się o wolności, oglądając mapę? b) Czy Polska zawsze była wolnym krajem? c) Czy kiedy Polską rządziły inne państwa, przestrzegały zasad i prawa Polaków do wolności? d) Gdzie poszli Mama, Tata, Basia, Janek i Franek po zwiedzeniu wystawy? e) Co Tata i Basia zrobili po zjedzeniu naleśników? Dlaczego mama nie zareagowała na ich zachowanie? f) Czego o zasadach i wolności dowiedziała się Basia w czasie zwiedzania wystawy? g) O czym (po powrocie do domu) rozmawiała Basia z Miśkiem Zdziśkiem? Ważne, aby pokierować rozmową z dziećmi w taki sposób, aby samodzielnie wyciągnęły następujące wnioski: wolność jest podstawową wartością zapewniającą wszystkim ludziom poczucie bezpieczeństwa, korzystanie z wolności niesie za sobą konieczność przestrzegania ustalonych zasad, o zasadach można rozmawiać i dyskutować, zasady można ustalać, ale trzeba to robić w taki sposób, aby nikogo nie zranić, zasady porządkują świat, w którym żyjemy; gdyby ich nie było lub gdybyśmy ich nie przestrzegali, w naszym życiu panowałby wielki nieporządek; nikt by nie wiedział, co i kiedy ma robić/jak postępować. 13. Podsumowanie: wręcz każdemu dziecku kartę pracy. Poproś, aby uważnie przyjrzały się znajdującym się na niej ilustracjom i opowiedziały, co przedstawiają. Wytłumacz, że za chwilę wspólnie będziecie podawać przykłady zasad, których powinniśmy przestrzegać w odniesieniu do ludzi, w określonych miejscach i sytuacjach. Przejdź do ilustracji zapytaj: Jakich zasad powinniśmy przestrzegać: a) w stosunku do innych ludzi, b) przebywając w przedszkolu/szkole, c) bawiąc się/przebywając w swoim pokoju, d) jedząc posiłek z rodziną, e) bawiąc się na placu zabaw, f) oglądając film w kinie, g) jadąc autobusem/tramwajem, h) bawiąc się z koleżanką/kolegą? Na zakończenie zajęć zapytaj: Dlaczego przestrzeganie zasad i wolność są tak ważne w naszym życiu niezależnie od tego, ile mamy lat? Podziękuj dzieciom za aktywną pracę na zajęciach i poproś o pokolorowanie rysunków.

Załącznik (Karta pracy)