1. Sosny mające niski pień i rozgałęziona koronę rosną: a) w głębi boru b) na skraju lasu c) nad morzem d) samotnie



Podobne dokumenty
Pytania z podstawy programowej:

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Test wiadomości dla dzieci przedszkolnych z zakresu ekologii

Temat: Poznajemy grupy organizmów żyjących w lesie

REGULAMIN ZADANIA KONKURENCJI CASE STUDY V OGOLNOPOLSKIEGO KONKURSU BEST EGINEERING COMPETITION 2011

Egzamin gimnazjalny. Biologia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

ARKTYKA KRAINA WIECZNEGO LODU I ŚNIEGU

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.


1. Porosty są wrażliwe na zanieczyszczenia: a) zwłaszcza tlenkami siarki b) dwutlenkiem węgla c) czadem d) odpowiedzi a) i b) są prawidłowe

rozpoznaje rośliny zwierzęta Ŝyjące takich środowiskach przyrod-niczych, jak park, las, pole upraw ne, sad i ogród (dzia i ł a ka) a,

PRZYRODA POZNAJEMY POJEZIERZE MAZURSKIE

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

4.1. Transport ISK SKIERNIEWICE, PL

II. III. Środki dydaktyczne formularz testu. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Przebieg lekcji

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

XLII OLIMPIADA GEOGRAFICZNA

Problematyka zrównowa onego rozwoju, ze szczególnym uwzgl dnieniem zmian klimatu w projekcie nowej podstawie programowej kszta cenia ogólnego.

Zespół Szkół w Drygałach Szkoła Podstawowa im. St. Palczewskiego w Drygałach SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEJ KAMPANII. Segreguję Mazury ratuję!

Biomasa w odpadach komunalnych

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

SP ZOZ ZSM/ZP/230/100/2011. Chorzów, dnia r. Szanowni Wykonawcy

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Temat: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? Imię i nazwisko

SZKOLNY KONKURS WIEDZY OMNIBUS

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

OPIS JEDNOSTKI Produkcja pszczelarska

KARTA PRACY nr 1. 1.Wypisz wymienione w tekście nr 1 elementy krajobrazu, które nie należą do przyrody: a.., b.., c...

Procedura awansu zawodowego. Gimnazjum nr 2 im. św. Jadwigi Królowej Polski. w Rybniku

NAUCZYCIELSKI PLAN DYDAKTYCZNY PRZEDMIOT: OCHRONA I KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU NR PROGRAMU: 321(07)/T, TU, SP/MEN/

Karta informacyjna dla przedsięwzięcia. Przygotowanie informacji dla realizacji przedsięwzięcia w aspekcie środowiskowym

Urząd Miasta Bielsko-Biała - um.bielsko.pl Wygenerowano: /02:29:36. Wpływ promieni słonecznych na zdrowie człowieka

XII KONKURS PRZEDMIOTOWY Z BIOLOGII. DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY (klucz odpowiedzi i schemat oceniania)

tróżka Źródło:

W okresie od stycznia do czerwca 2015 roku realizowaliśmy program,,przyroda dla nas my dla przyrody, którego działania finansowane były przez

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA w Zespole Szkół Specjalnych nr 91

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych

a) 1, 3, 6 b) 1, 3, 4 c) 2, 3, 4

Klasyfikacja i oznakowanie substancji chemicznych i ich mieszanin. Dominika Sowa

Regulamin Drużyny Harcerek ZHR

Rodzaje biomasy wykorzystywane na cele energetyczne:

Czy warto byd w sieci? Plusy i minusy nakładania się form ochrony przyrody wsparte przykładami Słowioskiego Parku Narodowego

Współfinansowanie V osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych

TEST DIAGNOZUJACY Z FIZYKI DLA UCZNIÓW KLAS I GIMNAZJUM

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

LABORATORIUM TECHNOLOGII NAPRAW WERYFIKACJA TULEJI CYLINDROWYCH SILNIKA SPALINOWEGO

Zapytanie ofertowe. (Niniejsze zapytanie ofertowe ma formę rozeznania rynku i nie stanowi zapytania ofertowego w rozumieniu przepisów ustawy PZP)

Ptasie pory roku - znaczenie zadrzewieo śródpolnych w zachowaniu populacji zagrożonych gatunków ptaków. Marcin Karetta

Edukacja ekologiczna

Podsumowanie przebiegu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko Planu gospodarki niskoemisyjnej gminy Piątnica na lata

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO!

Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce

KLAUZULE ARBITRAŻOWE

Regulamin Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zbydniowie

Lp. Tematyka Liczba godzin I. Wymagania edukacyjne

Zagadnienia/pytania egzaminacyjne oraz podstawowe materiały źródłowe Prawo ochrony środowiska SNP(W)V 2015/2016

Strategia rozwoju sieci dróg rowerowych w Łodzi w latach

PRZYRODA RODZAJE MAP

REGULAMIN RADY RODZICÓW Szkoły Podstawowej w Wawrzeńczycach

REGULAMIN RADY PEDAGOGICZNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Podstawa magnetyczna do eksperymentów

Dokumentacja obejmuje następujące części:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY KLASA CZWARTA, PIĄTA I SZÓSTA

OCHRONA DRZEW NA TERENACH INWESTYCYJNYCH

KARTA CHARAKTERYSTYKI

IRENA CELEJOWA. ŻYWiENiE. w SI AORCIE U PZWL

DLA ZAMAWIAJĄCEGO: OFERTA. Ja/-my, niżej podpisany/-ni... działając w imieniu i na rzecz... Adres Wykonawcy:...

INSTRUKCJA BHP PRZY RECZNYCH PRACACH TRANSPORTOWYCH DLA PRACOWNIKÓW KUCHENKI ODDZIAŁOWEJ.

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

Kuratorium Oświaty w Lublinie

Czytam i piszę. klasa II. część. Seria. dla klasy drugiej szkoły podstawowej. Ćwiczenia dla klasy drugiej szkoły podstawowej.

Uchwała nr 4/2014/2015 Rady Pedagogicznej Zespołu szkół im. Władysława Reymonta w Lipiej Górze z dnia 27 sierpnia 2014 roku

,,Aktywny w szkole- aktywny w życiu

REGULAMIN PRZYZNAWANIA TYTUŁU NAJLEPSZY ABSOLWENT. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 18 im. Arkadego Fiedlera w Zielonej Górze

TEST dla stanowisk robotniczych sprawdzający wiedzę z zakresu bhp

skąd pochodzi Nasz Kurczak

1. Nazwa szkoły. 2. Adres szkoły.. Tel. kontaktowy:...,

REGULAMIN RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W LUBLINIE. Postanowienia ogólne

Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą najprostszą.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1)

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

r. imię i nazwisko osoby wnioskującej.... tel. kontaktowy Burmistrz Polkowic

II Dane o uczniu, dla którego ma być przyznane stypendium: 1 Nazwisko i imię ucznia

Generalny Dyrektor Ochrony rodowiska. Art.32 ust. 1. Art. 35 ust. 5. Art. 38. Art. 26. Art 27 ust. 3. Art. 27a

Temat: Odpady organiczne - jak zrobić kompost?

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY LAMP DIODOWYCH

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii

Regulamin konkursu na logo POWIATU ŚREDZKIEGO

ZARZĄDZENIE NR 1283/13 BURMISTRZA GŁUBCZYC z dnia 13 września 2013 r.

Sprawozdanie z działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie w 2007 r.

Regulamin rekrutacji Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku na rok 2015/2016

Szanowni Państwo. Badania laboratoryjne obejmować będą :

Temat: Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek - zasady ogólne"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SUBSTANCJE ZUBOŻAJĄCE WARSTWĘ OZONOWĄ

Zadania do planszy RÓŻNORODNOŚĆ LEŚNYCH ORGANIZMÓW

Nie racjonalnych powodów dla dopuszczenia GMO w Polsce

Transkrypt:

imię i nazwisko ucznia nazwa szkoły TEST dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych Drogi Uczniu! Masz przed sobą test złożony 50 pytań testowych, w tym 30 pytań z podstawy programowej przewidzianej dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz 20 pytań testowych z materiałów promocyjnych wydanych w 2013r. przez Powiat Wieruszowski w ramach I edycji Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Wieruszowskiego Z EKOLOGIĄ NA TY, w każdym zadaniu poprawna jest tylko jedna odpowiedź. Zakreśl prawidłowe odpowiedzi kółeczkiem. Jeśli się pomylisz, napisz obok błędnej odpowiedzi "błąd", zaznacz nową odpowiedź i podpisz się. Nie używaj korektora, za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie uczestnik otrzymuje 1 punkt. Zła odpowiedź lub nieudzielenie odpowiedzi na dane pytanie sprawia, że uczestnik otrzymuje 0 punktów. Maksymalnie możesz otrzymać 50 punktów, czas trwania testu 60 minut, POWODZENIA! Pytania z podstawy programowej: 1. Sosny mające niski pień i rozgałęziona koronę rosną: a) w głębi boru b) na skraju lasu c) nad morzem d) samotnie 2. Wybierz punkt, w którym przedstawiono cechy przystosowawcze roślin do lepszego wykorzystywania światła: a) sztywna łodyga b) mozaikowate ułożenie liści c) górne liście mniejsze od dolnych d) wszystkie punkty zawieraj ą prawdziwą odpowiedź 3. Wybierz prawdziwe zakończenie zdania. Rośliny zielone są zawsze pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego, gdyż: a) pobierają pokarm z otoczenia b) rozkładają szczątki roślinne i zwierzęce c) wytwarzają pokarm 4. Surowce odnawialne to: a) ropa naftowa, siła wiatru, węgiel brunatny b) woda płynąca, tlen, energia słoneczna c) węgiel kamienny, gaz ziemny, rudy metali d) siła wiatru, drewno, gaz ziemny

5. Co to jest ściółka leśna? a) warstwa traw i mchu na polanach i wśród drzew b) warstwa mchu pod drzewami c) warstwa martwego materiału: głównie roślinnego, zalegającego glebę np. suche igliwie, liście, gałązki itp. d) odpowiedzi a) i c) są prawidłowe 6. Jednym z podstawowych procesów zachodzących w liściach jest fotosynteza. W wyniku fotosyntezy: a) w łodygach i korzeniach spichrzowych tworzą się cukry b) w chloroplastach pod wpływem energii świetlnej z dwutlenku węgla i wody tworzą się cukry c) woda wyparowuje, a rozpuszczone w niej sole mineralne pozostają w roślinie d) dwutlenek węgla i woda są wydalane przez aparaty szparkowe do powietrza 7. Wspólnym elementem komórki roślinnej i zwierzęcej jest: a) błona komórkowa b) ciałko zieleni c) ściana komórkowa d) wszystkie wymienione elementy są wspólne 8. Saprofity (roztocza) to organizmy, które: a) żyją kosztem żywych organizmów roślinnych i zwierzęcych b) wytwarzają sobie same pokarm c) żyją w symbiozie z innymi organizmami d) pobierają pokarm z martwej materii organicznej 9. Zaznacz te cechy, którymi charakteryzuje się ląd: a) stała ilość wody b) stała temperatura c) zmienna temperatura d) brakuje światła 10. Przyczyna efektu cieplarnianego jest: a) zwiększenie ilości dwutlenku węgla b) zmniejszenie ilości dwutlenku węgla c) zwiększenie ilości tlenu d) zmniejszenie ilości tlenu 11. Celem rozmnażania organizmów jest: a) utrzymywanie przy życiu organizmów żywych b) składanie jaj c) chęć opiekowania się potomstwem 12. Jaka jest rola tlenu w przyrodzie? a) jest potrzebny organizmom tlenowym do oddychania b) wchodzi w skład wody c) tworzy ochronną warstwę ozonową d) wszystkie odpowiedzi są poprawne

13. Przykładem przystosowania się zwierząt do braku pokarmu w okresie zimowym jest: a) zapadanie w sen zimowy b) cieplejsze futro c) ostre pazury d) odpowiedzi a) i c) są prawidłowe 14. Które ze zwierząt śpi zimą wisząc głową w dół: a) nietoperz b) borsuk c) wiewiórka d) odpowiedzi a) i c) są prawidłowe 15. Wymień punkt, w którym wymieniono zwierzęta zasypiające na zimę: a) niedźwiedzie, borsuki, wilki b) niedźwiedzie, borsuki, jeże c) jeże, niedźwiedzie, zające d) sarny, lisy, zające 16. Wybierz punkt zawierający błędną odpowiedź na pytanie: Od czego zależy ilość tlenu w wodzie? a) od temperatury wody b) od liczby roślin zielonych c) od liczby leżących na dnie kamieni d) od ilości zużywanego przez zwierzęta tlenu 17. Konsumenci a) wytwarzają pod wpływem światła pokarm z wody i dwutlenku węgla b) pobierają gotowe substancje pokarmowe od roślin i zwierząt c) powodują gnicie i rozkład szczątków roślinnych i zwierzęcych 18. Prawidłowe określenie procesu oddychania to: a) oddychanie jest to wciąganie powietrza do płuc b) oddychanie polega na przenikaniu powietrza z płuc do krwi c) oddychanie to spalanie pokarmu w komórce z udziałem tlenu 19. Najmniejszą żyjącą częścią organizmu jest: a) organ b) tkanka c) komórka d) układ 20. Do przyrody ożywionej należą: a) strumyk, słońce, wiatr, temperatura b) słońce, dom, śledź, wiatr c) róża, chrabąszcz, sosna, mech d) słońce, mech, wiatr, koń

21. W poniższym łańcuchu pokarmowym brakuje: mysz - myszołów - bakterie a) producenta b) konsumenta I rzędu c) saprofita d) żadnego z powyższych 22. Obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, kulturowych i społecznych, o powierzchni powyżej 1000 ha, na którym ochronie podlega całość przyrody to: a) park krajobrazowy b) park narodowy c) pomnik przyrody d) obszar chronionego krajobrazu 23. Do zwierząt roślinożernych zaliczamy: a) pszczoły, ropuchy, jelenie b) ropuchy, jastrzębie, rysie c) pszczoły, łosie, jelenie d) jelenie, pszczoły, rysie 24. Posypywanie ulic i chodników zimą solą jest szkodliwe dla przyrody, ponieważ: a) sól niszczy ubrania i obuwie b) sól niszczy karoserie samochodów c) duże zasolenie gleby utrudnia roślinom pobieranie wody 25. W parku narodowym ochronie podlegają: a) wybrane gatunki roślin b) zwierzęta będące pod ochroną c) wszystkie elementy przyrody 26. Mech lubi: a) wilgoć b) przewiewy c) słońce 27. Kwaśne opady: a) niszczą pomniki i budynki b) zakwaszają gleby c) niszczą rośliny 28. Zaznacz grupę organizmów w której są tylko rośliny chronione: a) sosna, cis, krokus b) sasanka, kosodrzewina, szarotka alpejska c) jodła, jałowiec, mikołajek nadmorski d) odpowiedzi b) i c) są prawidłowe

29. Zaznacz grupę organizmów w której są tylko zwierzęta chronione: a) nietoperz, żubr, świstak b) kozica, bóbr, zając c) wiewiórka, wydra, niedźwiedź 30. Ile parków narodowych istnieje w Polsce? a) 21 b) 23 c) 25 d) 30 Pytania z materiałów promocyjnych Powiatu Wieruszowskiego: 31. Pszczoły widzą kolory: a) biały, czarny, żółty, niebieski i zielony b) wszystkie kolory c) czerwony, żółty, niebieski i zielony d) biały, czerwony, żółty, niebieski i zielony 32. Na terenie powiatu wieruszowskiego funkcjonują: a) 3 koła Pszczelarzy b) 1 koło Pszczelarzy c) 5 kół Pszczelarzy 33. Apiterapia, to zapobieganie i leczenie chorób przy pomocy pszczelich wytworów, takich jak: a) miód, pyłek, pierzga, propolis, czyli kit pszczeli, mleczko pszczele, jad pszczeli i wosk b) miód, pyłek, propolis, czyli kit pszczeli i wosk c) pyłek, pierzga, propolis, czyli kit pszczeli, mleczko pszczele, jad pszczeli i wosk 34. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, odpady z płyt wiórowych: a) nie wolno spalać w naszych paleniskach przydomowych b) wolno spalać w naszych paleniskach przydomowych c) wolno spalać w specjalistycznych instalacjach w których temperatura spalania wynosi powyżej 850 o C d) odpowiedź a) i c) jest prawidłowa 35. Recykling polega na: a) odzyskiwaniu surowców wtórnych, ich przetwarzaniu i ponownym uzyskaniu potrzebnego produktu b) odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich przetwarzaniu c) ich przetwarzaniu i ponownym uzyskaniu potrzebnego produktu

36. Wytwarzane w gospodarstwach domowych śmieci powinny być segregowane na cztery podstawowe grupy odpadów: a) papier (pojemnik niebieski), plastik (pojemnik żółty), szkło (pojemnik biały szkło bezbarwne, pojemni zielony szkło kolorowe) i metal (pojemnik szary) b) papier (pojemnik żółty), plastik (pojemnik niebieski), szkło (pojemnik biały szkło bezbarwne, pojemni zielony szkło kolorowe) i metal (pojemnik szary) c) papier (pojemnik niebieski), plastik (pojemnik żółty), szkło (pojemnik biały szkło bezbarwne, pojemni szary szkło kolorowe) i metal (pojemnik zielony) d) papier (pojemnik niebieski), plastik (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony szkło bezbarwne, pojemni bezbarwny szkło kolorowe) i metal (pojemnik szary) 37. Na terenie powiatu wieruszowskiego znajdują się rezerwaty przyrody, tj. : a) Rezerwat Ryś i Rezerwat Długosz Królewski w Weglewicach b) Rezerwat Ryś, Rezerwat Długosz Królewski w Weglewicach i Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Prosny c) Rezerwat Długosz Królewski w Weglewicach i Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Prosny 38. Dziko żyjące ptaki: a) utrzymują równowagę biologiczną w lasach, parkach i ogrodach b) nie dopuszczają do nadmiernego rozwoju szkodliwych owadów c) pełnia rolę sanitarną, oczyszczając środowisko z padliny 39. Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Rzeki Prosny w powiecie wieruszowskim obejmuje gminy: a) Łubnice, Bolesławiec, Wieruszów, Galewice i Sokolniki b) Łubnice, Bolesławiec, Wieruszów, Galewice, Sokolniki i Lututów c) Łubnice, Bolesławiec, Czastary, Wieruszów, Galewice i Sokolniki d) Łubnice, Bolesławiec, Czastary, Wieruszów, Galewice, Sokolniki i Lututów 40. Zwiedzając rezerwaty przyrody należy: a) poruszać się tylko z wyznaczonym kierunkiem zwiedzania b) zachować ciszę c) nie zrywać roślin chronionych i nie pozostawiać po sobie śmieci d) wszystkie odpowiedzi są poprawne 41. Najdłuższym szlakiem rowerowym w powiecie wieruszowskim jest: a) Rowerem przez powiat b) Nad Prosnę c) Wielkopolski szlak żółty d) Śladami Św. Wojciecha 42. Rezerwat Ryś w powiecie wieruszowskim obejmuje ochroną prawną: a) zwierzęta z rodziny kotowatych b) bagna torfowe c) stary las bukowy d) odpowiedzi a) i c) są prawidłowe

43. Nazwa rezerwatu w powiecie wieruszowskim Długosz Królewski pochodzi: a) od trasy królów polskich b) od nazwy polskiej największej i najokazalszej paproci c) od nazwy ptaka gnieżdżącego w lasach powiatu wieruszowskiego 44. Główne problemy zdrowotne mieszkańców Powiatu Wieruszowskiego będące przyczyną zgonów to: a) nowotwory b) choroby układu krążenia c) urazy i zatrucia d) choroby układu pokarmowego 45. Przyczyną erozji gleby nie jest: a) usuwanie zarośli śródpolnych b) stosowanie nawozów sztucznych c) wycinanie lasów pod pola uprawne d) mechaniczna uprawa gleby 46. Silne trucizny powstające ze spalania śmieci to: a) strychniny b) auksyny c) dioksyny d) cyjanek potasu 47. Rolą lasów jest: a) ochrona gleby b) ograniczanie odpływu wód c) produkcja tlenu 48. Do grzybów jadalnych występujących w lasach wieruszowskich należą: a) borowiki, kurki, czubajki kanie b) podgrzybki, maślaki, gałęziaki strojne c) borowiki, maślaki, goryczaki żółciowe 49. Spośród wymienionych śmieci najdłużej rozkłada się: a) pampers b) metal c) szkło d) papieros 50. Patronem ekologów jest: a) św. Hubert b) św. Franciszek c) Linneusz

Suma punktów... Czytelne podpisy osób oceniających: 1. 2. 3.