Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II 3-letniego Technikum Budowlanego na podbudowie ZSZ



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji fizyki

Scenariusze zajęć z elektromagnetyzmu z wykorzystaniem zestawu TPiSS

Świat fizyki powtórzenie

PRZYRODA RODZAJE MAP

Wymagania edukacyjne z fizyki do gimnazjum Gimnazjum Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Podstawa magnetyczna do eksperymentów

Opracowała Anna Kaszkowiak

Przedmiotowy system oceniania. Cz Êç 3

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Wymagania na poszczególne oceny z fizyki w kasie trzeciej przy realizacji programu i podręcznika Świat fizyki

KLOCKI W OKIENKU

Przedmiotowe Zasady Oceniania Z wymaganiami Edukacyjnymi Fizyka Gimnazjum Kl III

Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Obserwacje mikroskopowe tkanek roślinnych. Cele edukacyjne i wychowawcze wymagania. Wiadomości:

Standardowe tolerancje wymiarowe

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa:

14P2 POWTÓRKA FIKCYJNY EGZAMIN MATURALNYZ FIZYKI I ASTRONOMII - II POZIOM PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI Liceum

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Wymagania z fizyki na poszczególne oceny dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej (wg działów materiału nauczania) I RUCH I JEGO OPIS

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA FIZYKA rok szkolny 2015/2016

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

REGULAMIN RADY RODZICÓW Liceum Ogólnokształcącego Nr XVII im. A. Osieckiej we Wrocławiu

Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005.

1. Podział terytorialny Polski i administracja terenowa

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

Pole magnetyczne Ziemi. Pole magnetyczne przewodnika z prądem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

"JAKIE ZWIERZĘTA NAZYWAMY KRĘGOWCAMI?" i "NASZE DOMOWE HODOWLE"- scenariusze lekcji z przyrody w klasie IV. Autor: Jolanta Spyra

MAGNETYZM. 1. Pole magnetyczne Ziemi i magnesu stałego.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z FIZYKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z FIZYKI KLASA II, KLASA III

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

1. Rozwijanie dociekliwej i efektywnej postawy badawczej poprzez udział w doświadczeniach pod okiem i przy pomocy pracowników Instytutu Fizyki

Wyznaczanie współczynnika sprężystości sprężyn i ich układów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DO REALIZACJI NA KÓŁKU INFORMATYCZNYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

ANALIZA WIDMOWA (dla szkoły średniej) 1. Dane osobowe. 2. Podstawowe informacje BHP. 3. Opis stanowiska pomiarowego. 4. Procedura pomiarowa

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z FIZYKI I ASTRONOMII

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO TERAPEUTYCZNY (I etap edukacyjny) Program opracowany na I etap edukacyjny przez zespół nauczycieli w składzie:

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

I B. EFEKT FOTOWOLTAICZNY. BATERIA SŁONECZNA

Przedmiotowy system oceniania z fizyki i astronomii W roku szkolnym 2015/2016

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z FIZYKI I ASTRONOMII

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU UMUZYKALNIENIE DLA KLAS IV-VI W ROKU SZKOLNYM 2015/16. Opracowała Adrianna Szmyt

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Sąd Rejonowy Numer identyfikacji podatkowej NIP 10. Numer identyfikacyjny REGON

SCENARIUSZ 2 - GODZINNYCH ZAJĘĆ TEMATY ZAJĘĆ: 1.PRZYCZYNY ZŁEGO STANU ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. 2.ZASOBY PRZYRODY ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE.

Wymagania edukacyjne z przyrody w klasie VI

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Szkolenie wstępne InstruktaŜ stanowiskowy ELEKTRYK. opracowanie: Henryk Batarowski pod red. Bogdana Rączkowskiego

Świat fizyki. Podręcznik dla uczniów gimnazjum. Część 3. Pod redakcją Barbary Sagnowskiej

Eksperyment,,efekt przełomu roku

Scenariusz lekcji. nauczyciel: mgr Magdalena Sadowska Zespół Szkól Gimnazjum Dla Dorosłych ul. świrki i Wigury Kalisz

Pakiet doświadczeń i obserwacji

Sąd Rejonowy... Spółka komandytowo-akcyjna. 9. Numer identyfikacji podatkowej NIP 10. Numer identyfikacyjny REGON

Forma i wymiar zajęć Forma kursu Wykład Ćwiczenia Seminarium Inne Ogólna liczba godzin - 30 Liczba godzin w

LABORATORIUM TECHNOLOGII NAPRAW WERYFIKACJA TULEJI CYLINDROWYCH SILNIKA SPALINOWEGO

WZORU UŻYTKOWEGO PL Y1. PRZEDSIĘBIORSTWO BRANŻOWE GAZOWNIA SERWIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Warszawa, PL

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Kilka zasad o których warto trzeba pamiętać

Analizowany teren znajduje się poza obszarami stanowisk archeologicznych.

Właściwości materii - powtórzenie

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY

OPIS PRZEDMIOTU. Wydział Pedagogiki i Psychologii. Instytut Psychologii. Psychologia. jednolite studia magisterskie. Stacjonarne

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

ZAŁĄCZNIK NR 1. Zakres wiedzy i umiejętności oraz wykaz proponowanej bibliografii

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Temat lekcji:rynek pracy w Polsce

Scenariusz lekcji. podać definicję pojęcia cywilizacja informacyjna ; scharakteryzować społeczeństwo informacyjne;

ENETOSH Standard kompetencji dla instruktorów i trenerów ds. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. A. Dziedzica w Zakopanem

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

ROCZNE SPRAWOZDANIE Z EFEKTÓW REALIZACJI POWIATOWEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY ORAZ OCHRONY OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE W POWIECIE KĘTRZYŃSKIM

Elektryczność i magnetyzm cz. 2 powtórzenie 2013/14

1. Bieguny magnesów utrzymują gwoździe, jak na rysunku. Co się stanie z gwoździami po zetknięciu magnesów bliższymi biegunami?

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

SILNIKI ASYNCHRONICZNE INDUKCYJNE

Wniosek o rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym 1) FUNDACJA, STOWARZYSZENIE, INNA ORGANIZACJA SPOŁECZNA LUB ZAWODOWA

Jak usprawnić procesy controllingowe w Firmie? Jak nadać im szerszy kontekst? Nowe zastosowania naszych rozwiązań na przykładach.

Warszawa, dnia 13 czerwca 2012 r. Poz. 652 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1) z dnia 1 czerwca 2012 r.

Transkrypt:

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II 3-letniego Technikum Budowlanego na podbudowie ZSZ Opracowała: mgr Greta Tomczyk Temat lekcji: Pole magnetyczne magnesu trwałego, prądu stałego i Ziemi. Zakres treści: źródła pola magnetycznego, oddziaływanie biegunów magnetycznych, linie pola magnetycznego i ich zwrot, doświadczenie Öersteda, reguła chwytu prawej dłoni, Ziemia jako magnes Cele lekcji: Uczeń: 1. wymienia źródła pola magnetycznego 2. wie, co to jest pole magnetyczne 3. wie, jak oddziaływują bieguny magnetyczne 4. wie, jak zachowują się różne ciała w pobliżu magnesów 5. potrafi narysować linie pola magnetycznego wokół magnesu sztabkowego, podkowiastego, przewodnika z prądem (prostoliniowego, kołowego, zwojnicy) 6. zna regułę chwytu prawej dłoni 7. stosuje regułę chwytu prawej dłoni w typowych przykładach 8. potrafi opisać doświadczenie Öersteda 9. wykonuje ćwiczenia w celu określenia linii pola magnetycznego 10. wie do czego służy kompas i na jakiej zasadzie działa 11. odróżnia bieguny geograficzne i magnetyczne Ziemi 1

Metody pracy: pogadanka, eksperyment Środki dydaktyczne: magnesy sztabkowe i podkowiaste, igły magnetyczne, opiłki żelazne, gwoździe, kompasy, przewodniki, baterie płaskie, żaróweczki, blaszki aluminiowe, mosiężne, kawałki szkła, papieru. Formy pracy: grupowa i zbiorowa Przebieg lekcji: I Faza wprowadzająca 1.Czynności organizacyjne 2. Zapisanie tematu lekcji Pole magnetyczne magnesu trwałego, prądu stałego i Ziemi 3. Powtórzenie wiadomości o polu grawitacyjnym i elektrostatycznym ( ich źródła i linie pola) 4. Wprowadzenie do tematu lekcji II. Faza realizacyjna 1. Podział klasy na 6 grup 2. Przydzielenie poszczególnym grupom kart pracy, zadań doświadczalnych, stanowisk pracy i instrukcji ich wykonania 3. Uczniowie wykonują wgrupachćwiczenia, formułują wnioski i zapisują je w kartach pracy III. Faza podsumowująca 1. Liderzy poszczególnych grup przedstawiają na forum klasy wnioski ze swoich kart pracy, a pozostali uczniowie zapisują je w swoich zeszytach. 2. Kontrola notatek i rysunków 3. Ocena pracy uczniów 4. Czynności porządkowe 2

KARTA PRACY grupa I Zachowanie się różnych ciał w pobliżu magnesu Mając do dyspozycji magnesy, gwoździe, blaszki aluminiowe, mosiężne, szkło, papier, sprawdź jak zachowują się te ciała w pobliżu biegunów magnesu. Wniosek: Magnes...przedmioty wykonane ze... Ciała... nazywamy ferromagnetykami. KARTA PRACY grupa II Oddziaływanie biegunów magnetycznych Sprawdź, jak zachowują się magnesy i igły magnetyczne ustawione względem siebie biegunami jednoimiennymi i różnoimiennymi. Wniosek: Bieguny jednoimienne...a różnoimienne... KARTA PRACY grupa III Kształt linii pola magnetycznego Za pomocą opiłków żelaza i igiełek magnetycznych, sprawdź jakie są linie pola magnetycznego magnesu sztabkowego i podkowiastego. Na podstawie wykonanych doświadczeń narysuj linie pola magnetycznego magnesu sztabkowego i podkowiastego. Zaznacz na rysunku zwrot linii pola magnetycznego, korzystając z umowy: Linie pola magnetycznego mają zwrot od bieguna północnego N do bieguna południowego S. Wniosek: Linie pola magnetycznego między biegunami magnesu podkowiastego są do siebie ustawione...pole o tak ułożonych liniach nazywamy polem... 3

KARTA PRACY grupa IV Pole magnetyczne przewodnika z prądem Nad igłą magnetyczną rozciągnij przewodnik zgodnie z kierunkiem ustawienia igły. Sprawdź, jak zachowuje się igła przy przepływie prądu przez przewodnik. Wniosek: Podczas przepływu prądu przez przewodnik igła magnetyczna...świadczy to o tym, że przewodnik z prądem jest źródłem... Sprawdź jak ustawią się opiłki żelazne rozsypane wokół przewodnika prostoliniowego, kołowego i zwojnicy podczas przepływu prądu. Uzupełnij rysunki liniami pola magnetycznego. KARTA PRACY grupa V Reguła chwytu prawej dłoni Obok przewodnika prostoliniowego z prądem ustaw igiełkę magnetyczną. Na podstawie ustawienia się biegunów magnetycznych igły względem przewodnika ustal zwrot linii pola magnetycznego. Na podstawie reguły chwytu prawej dłoni, ustal zwrot prądu w przewodniku. Wykonaj rysunek. 4

KARTA PRACY grupa VI Pole magnetyczne Ziemi Zastanów się do czego służy kompas i jaka jest zasada jego działania. Sprawdź, jak ustawia się igła magnetyczna w kompasie. Wniosek: Ziemia jest...w pobliżu północnego bieguna geograficznego Ziemi znajduje się...biegun magnetyczny. 5