Temat: Oddaję życie z miłości.

Podobne dokumenty
ROK SZKOLNY 2016/2017

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

Kryteria ocen z religii kl. 4

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

drogi przyjaciół pana Jezusa

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1. Klasa I

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

a przez to sprawimy dużo radości naszym rodzicom. Oprócz dobrych ocen, chcemy dbać o zdrowie: uprawiać ulubione dziedziny sportu,

Kryteria oceniania w klasie I, II i III - Religia

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 1. Pani Katarzyna Lipińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasy 2. Pani Katarzyna Lipińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 3. Pani Katarzyna Lipińska

Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II

Modlitwa powierzenia się św. Ojcu Pio

VII PIELGRZYMA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII, KL. I-III

Rozkład materiału treści programowe dla klasy drugiej szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII KLASA I

DUCH ŚWIĘTY O DZIEWCZYNCE U STUDNI

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

KRYTERIA OCENIANIA RELIGIA KLASA VI

WYMAGANIA PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z RELIGII DLA KLASY VI.

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII, KL. I-III

Krzyż znakiem naszej (chrześcijańskiej) wiary. wyznawanej we wspólnocie Kościoła

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1

SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I, II, V, VI

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Archidiecezjalny Program Duszpasterski ROK B OKRES PASCHALNY. Komentarze do niedzielnej liturgii słowa

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Kryteria oceniania z religii na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

Kiedy przyjmujemy zbawienie, które Chrystus ofiarował na krzyżu, stajemy się zjednoczeni w Nim w przymierzu. Jesteśmy pojednani z Bogiem i ludźmi.

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej

Miłosierdzie Miłosierdzie

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANUSZA KORCZAKA W ROZTOCE BRZEZINACH

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I VIII i III gimn.

Bóg troszczy się o każde swoje dziecko

Ogólnie: Na ocenę celującą zasługuje uczeń, który wyraźnie wykracza poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych dla danego etapu kształcenia.

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Kobieta Przy Studni

Biblia dla Dzieci przedstawia. Kobieta Przy Studni

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

MISJE ŚW. W PARAFII TRÓJCY ŚWIĘTEJ W LEŚNICY

KRYTERIA OCENIANIA Z KATECHEZY Szkoła Podstawowa - klasy I, II, III OCENA CELUJĄCA

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Ewangelizacja O co w tym chodzi?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII dla klasy drugiej Szkoły Podstawowej

WYWIAD Z ŚW. STANISŁAWEM KOSTKĄ

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ

JEZUS NAS KOCHA. Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej. (dzieci siedmioletnie)

The Holy See. Rakowski, 6 maja 2019 r.

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

{tab=gdzie i kiedy spotkania?} Spotykamy się w parafii św. Piotra i Pawła na Lotnisku. we wtorki po Mszy świętej ok. godz. 19 w Domu Parafialnym

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

MODLITEWNIK APOSTOLSTWA

Objawienia Matki Bożej w Fatimie

KRYTERIA OCENIANIA Z KATECHEZY Szkoła Podstawowa - klasy IV, V, VI. Oparte na podstawie Dyrektorium Kościoła Katolickiego w Polsce z 20 VI 2001 roku.

WYMAGANIA EDUKACYJNE I ZASADY OCENIANIA Z RELIGII DLA UCZNIÓW KLASY II SZKOŁY PODSTAWOWE. Katarzyna Lipińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

Czy Matka Boska, może do nas przemawiać?

Modlitwa ciągła nieustająca dopomaga do działania we wszystkim w imieniu Pana Jezusa, a wtenczas wszystkie zwroty na siebie ustają.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

Do młodzieży O polskim katolicyzmie O przyszłym pokoleniu kapłanów O kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa...

Kryteria oceniania z religii

PIERWSZEGO, TRZECIEGO I CZWARTEGO PRZYKAZANIA KOŚCIELNEGO

XXIV Niedziela Zwykła

Kraków ul. Bożego Ciała 26. baz. pw. Bożego Ciała

Kryteria oceniania w klasie II SP,

WYMAGANIA Z RELIGII NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII. Klasa I

Program Misji Świętej w Gromadnie września 2015 r.

były wolne od lęków wyjaśnia, czym charakteryzuje się postępowanie ludzi, którzy mają nadzieję. z tęsknotami Jezusa

JEZUS CHRYSTUS ŚLAD SPOTKANIE 2

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

WYMAGANIA EDUKACYJNE I ZASADY OCENIANIA Z RELIGII DLA UCZNIÓW I SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Katarzyna Lipińska

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Pragniemy podzielić się z Wami naszą radością z obchodzonego w marcu jubileuszu

Czy znacie kogoś kto potrafi opowiadać piękne historie? Ja znam jedną osobę, która opowiada nam bardzo piękne, czasem radosne, a czasem smutne

Wiadomości, umiejętności i postawy. ucznia

Nowenna do św. Stanisława Kazimierczyka

Egzamin kurialny: środa r. godz. 17:00. Spotkanie wszystkich przed egzaminem w kościele o godz. 16:30. Na egzaminie obowiązuje:

7. Bóg daje ja wybieram

Polska - Ojczyzna to mój dom

K R Y T E R I A O C E N I A N I A z katechezy w zakresie klasy VI szkoły podstawowej

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV

Transkrypt:

Temat: Oddaję życie z miłości. Cele lekcji: - Zapoznanie z postacią bł. Michała Giedroycia. - Kształtowanie postawy i zachowania jako odpowiedź na miłość Boga. - Zapoznanie ze sposobami oddawania życia Bogu w codzienności. Cele językiem ucznia: - Poznam postać bł. Michała Giedroycia i będę umiał o nim opowiedzieć. - Będę umiał wskazać, jak mogę odpowiedzieć na miłość Pana Boga. - Będę wiedział, jak naśladować miłość Jezusa. NA CO BE ZU - Umiesz opowiedzieć o bł. Michale Giedroyciu. - Wiesz, jak możesz swoim zachowaniem odpowiedzieć na miłość Pana Boga. - Potrafisz powiedzieć, jak możesz naśladować Miłość Jezusa, ofiarowując swoje życie dla innych. I. Zagadnienia z Podstawy programowej: Formacja moralna: Wiara źródłem ludzkiej życzliwości, pogody ducha, radości. Pomoc chorym i cierpiącym. podaje przykłady niesienia pomocy innym, rozwija postawę zaufania do Pana Boga i odpowiedzi na Jego wezwanie. Kształtowanie umiejętności rozwoju własnej osobowości na przykładzie wzoru świętych. wskazuje, w czym może naśladować postaci świętych. Wychowanie do życia wspólnotowego Pomoc w zaangażowaniu w różne wspólnoty życia. Uczynki miłosierdzia. wskazuje, co jako dziecko może uczynić dla Kościoła wspólnoty oraz wspólnoty świeckiej. Wprowadzenie do misji Kształtowanie postawy świadectwa wiary w codziennym życiu. Chrześcijanin troszczy się, by Jezus i Jego dzieło dotarło do wszystkich, którzy Go nie znają. wskazuje, na czym polega wypełnianie czynów apostolskich w codziennym życiu. 1

II. Przebieg katechezy: 1. Rozpoczęcie: Modlitwa (można rozpocząć Litanią do wszystkich świętych) Kogo nazywamy Świętym lub Błogosławionym? (burza mózgów) Popatrzcie na ten obrazek (zał. 1). Przedstawia on bł. Michała Giedroycia. Co widzimy? (dzieci w swobodny sposób opowiadają o wizerunku bł. Michała. Można zwrócić uwagę na to, gdzie on się znajduje, co robi, jak jest ubrany, itp.) 2. Rozwinięcie: (rozmowa kierowana) Posłuchajcie, kim był ten człowiek - nauczyciel czyta lub opowiada życiorys bł. Michała (zał. 2). Krótka rozmowa na temat Błogosławionego, czym się zajmował, kim był. Zwrócić uwagę na to, że żył w prosty sposób, rzetelnie wykonywał swoje obowiązki, proste prace itp. Wracamy do obrazka bł. Michała. Chciałam zwrócić waszą uwagę na Jego ubranie. Takie zakonne ubranie nazywa się habit. Popatrzcie jaki on ma habit? (dzieci opowiadają o habicie). Jeśli same zwrócą uwagę na serce z krzyżem, zatrzymujemy się przy tym temacie. Jeśli nie, zadając pytanie: Co ma narysowane na habicie? Zwracamy ich uwagę na znak serca z krzyżem. Jak myślicie, co taki znak może znaczyć? (swobodne wypowiedzi i interpretacje uczniów) Co symbolizuje serce? A Krzyż? Kierujemy odpowiedzi uczniów do następujących wniosków: - serce jest znakiem miłości, - krzyż to znak Pana Jezusa; On z miłości oddał za nas życie, umarł na krzyżu i zmartwychwstał. 2

Każdy z nas ma serce, każdy kocha i każdy, kto jest ochrzczony, dostał też znak krzyża, ma na sercu krzyż. Każdy z nas jest zaproszony, żeby kochać i oddawać swoje życie z miłości. Czy łatwo jest oddać życie? Pan Jezus oddał za nas swoje życie, umarł i Zmartwychwstał bo nas kocha. Bł. brat Michał, o którym dziś rozmawiamy przyjaźnił się z Jezusem i tak jak On oddawał swoje życie z miłości. Pamiętacie, co robił? (Jeśli jest potrzeba, czytamy wybrane fragmenty z życiorysu Michała. Na tej podstawie uczniowie udzielają odpowiedzi. Czy bł. Michał robił trudne rzeczy? Bł. Michał również przez małe rzeczy, proste prace pokazywał, że kocha Boga. Przez modlitwę, przez sprzątanie kościoła, pomoc innym oddawał ludziom życie z miłości.) On nosił znak serca z krzyżem na habicie - przez to pokazywał, że chce tak jak Jezus żyć miłością i z miłości oddawać życie dla innych ludzi. My nosimy taki znak serca z krzyżem w sposób niewidzialny. Jak my możemy oddawać oddać życie z miłości? Co możemy robić, żeby pokazać, że kochamy innych i Boga? Możemy się nad tym dużo zastanawiać i wiele rzeczy możemy odkryć. W czasie pracy zastanówcie się, jak możecie oddawać życie z miłości. Propozycje pracy: Każdy uczeń samodzielnie rysuje serce z krzyżem (w starszych klasach, gdzie uczniowie potrafią pisać, w sercu wypisują, jak mogą oddawać życie z miłości; młodsi mogą to narysować) Kalkowanie serca z krzyżem wg wzoru zał. 3 Można wykonać witraże serca z krzyżem zał. 3. Uczniowie przekalkowują kontur serca z krzyżem. Kolorują różnymi odcieniami czerwieni, jak witraż. (Potrzebne przybory, foliowe koszulki, czarny marker, farby plakatowe. Markerem odrysowujemy kontur witraża, a następnie farbami plakatowymi malujemy puste miejsca) 3

3. Zakończenie: Podsumowanie wnioski z pracy. Jezus oddał za nas życie z Miłości do nas. My możemy Go naśladować w oddawaniu życia z miłości poprzez pomoc innym, dzielenie się z innymi, chodzenie do kościoła, modlitwę, robiąc dobre uczynki, bycie ministrantem, śpiewanie w scholi, zaangażowanie w grupy parafialne itp. Takie naśladowanie Jezusa nazywamy dawaniem świadectwa. 4 Modlitwa na zakończenie.

Zał 1. 5

Zał. 2 W pewnym Litewskim rodzie książęcym urodził się chłopiec. Dano mu na imię Michał. Rzecz działa się niedaleko Wilna, we wsi Giedroycie, około 1420 roku. Rodzina ta była bogata i zaszczytna, z tradycjami rycerskimi. Michał więc z powodu samego urodzenia miał wielkie uznanie wśród rówieśników. Chłopak jednak nie należał do najsilniejszych. Jego słabe zdrowie, niski wzrost oraz fakt, że jedną nogę miał krótszą, przez co poruszał się przy pomocy laski, przyczyniło się do wielu jego cierpień. Z powodu lichego zdrowia nie mógł brać udziału w wielu młodzieńczych wyprawach czy zabawach. Kule, dzięki którym mógł się poruszać, sprawiały, że nie nadążał za rówieśnikami. Chłopca nazywano chromym. Od dzieciństwa cierpienie nie było mu więc obce. Jednak Michał nie poddawał się i nie żałował tego, w czym nie mógł brać udziału, ale skupiał się i ćwiczył w tym, co mógł i co potrafił zrobić, co przyczyniło się do rozwoju jego siły wewnętrznej. W ten sposób w młodości zajął się pracami ręcznymi. Przygotowywał m.in. naczynia dla kapłanów, by mogli w nich roznosić do chorych Najświętszy Sakrament. Dużo czasu poświęcał na modlitwę i rozmyślanie. Nie mogąc brać udziału w zabawach z przyjaciółmi, zaprzyjaźnił się z Bogiem. Pociągnięty tą przyjaźnią w wieku dojrzałym, około 1460 roku, postanowił wstąpić do Zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty w Bystrzycy na Litwie. Po pewnym czasie został skierowany do klasztoru w Krakowie przy kościele św. Marka. Miejsce to po dziś dzień można odwiedzić znajduje się na rogu ul. Sławkowskiej i św. Marka, niedaleko Rynku Krakowskiego. Tam właśnie brat Michał Giedroyć po latach złożył śluby zakonne. W 1461 roku rozpoczął też i z sukcesem zakończył studia na Uniwersytecie krakowskim, otrzymując stopień bakałarza. Po ukończeniu Uniwersytetu pomimo swej niepełnosprawności miał możliwość ubiegać się o święcenia kapłańskie. Jednak nie skorzystał z przywileju, który dawało mu książęce pochodzenie i zdobyte wykształcenie. Pozostał bratem zakonnym. Poświęcił swoje życie najprostszym czynnościom, przez które chciał służyć Bogu i Kościołowi. Będąc zakrystianem troszczył się o kościół, sprzątał, służył do mszy, a po skończonej pracy długimi godzinami się modlił przed krucyfiksem oraz przed obrazem Najświętszej Maryi Panny. Jego miłość i przyjaźń z Bogiem umacniała się coraz bardziej. Michał tak bardzo pragnął być blisko Jezusa obecnego w tabernakulum, że zamieszkał w celi przy wejściu do kościoła, gdzie miał swoje posłanie i miejsce odpoczynku. Zmęczeni i utrudzeni życiem ludzie przychodzili do tego małego, chromego, ale mądrego brata po radę i z prośbą o modlitwę. Wiedzieli, że można go zawsze spotkać w kościele, wiedzieli, że ich wysłucha, pocieszy, pomodli się z nimi. Wszystko co robił, robił z miłością. Z miłością do Chrystusa i od Chrystusa. Tę miłość ludzie widzieli i czuli. Widzieli w Jego spojrzeniu, w jego modlitwie, w jego zwykłej i prostej, codziennej pracy, w zamiataniu kościoła, układaniu kwiatów, 6

służeniu do Mszy Świętej. Doświadczali i czerpali z jego przyjaźni z Chrystusem. Swoją pracę, trud i cierpienie ofiarowywał Jezusowi w intencjach ludzi, którzy prosili go o modlitwę. Owocem takiej modlitwy były cuda, które zaczęły się dziać. Zaczynały spływać na ludzi nadzwyczajne łaski: liczne uzdrowienia, a nawet wskrzeszenia. Michał przepowiadał przyszłość, modlitwą zatrzymał szalejący pożar, ale przede wszystkim pomagał ludziom przeżywać codzienne życie w przyjaźni z Bogiem. Wieść o uzdrowieniach, które się dokonują podczas modlitwy z tym chromym bratem, szybko się rozchodziła po Krakowie i okolicy, i do kościoła św. Marka zaczęły napływać tłumy. Bł. Michał nikogo nie zbywał, każdemu poświęcał czas, z każdym modlił się i rozmawiał. Jednak był czujny i gdy widział, że ludzie, którzy przychodzą do niego, szukają sensacji, albo przychodzą tylko z ciekawości, zawsze najpierw starał się ich serca zwrócić do Boga. Michał miał hojne serce dla ludzi i dla Boga. Podejmował wiele wyrzeczeń, postów, postanowień. Ból i cierpienie związane z kalectwem i słabym zdrowiem oddawał Jezusowi. Jego Przyjaciel z krzyża Chrystus - nie zostawił go w cierpieniu samego. Tradycja przekazuje, że w czasie jednej z modlitw sam Jezus zawołał do niego z Krzyża: Bądź cierpliwy aż do śmierci, a dam Ci koronę życia (por. Ap 2, 10). Tę rozmowę widział jeden z braci i szybko opowiedział o tym innym. Brat Michał nie chciał jednak o tym mówić. Nie chciał żadnego rozgłosu. Wiedział, że jak ta wiadomość się rozniesie, to ludzie są zdolni bardziej czcić jego niż Boga, a tego nie chciał. Miał głęboką świadomość, że wszystko, co się wydarza, jest wyrazem Bożej dobroci. Dopiero przed swoją śmiercią opowiedział o tym wydarzeniu swojemu spowiednikowi. Gdy życie br. Michała dobiegło końca, poprosił przełożonego i swoich braci zakonnych o przebaczenie wszystkich win oraz o modlitwę za niego. Swoim współbraciom w testamencie zostawił naukę: zalecając miłość, mówił: Gdzie ta jest, tam Pan Bóg jest, bo Bóg jest Miłością, i kto mieszka w miłości, w Bogu mieszka, a Bóg w nim. Michał Giedroyć zmarł 4 maja 1485 roku w opinii świętości. Pochowano go w kościele pw. św. Marka, gdzie przez długie lata żył i pracował. Po śmierci bł. Michała ludzie przychodzili, żeby się modlić przy jego grobie, i wtedy za jego wstawiennictwem zaczęły się dziać kolejne cuda: uzdrowienie opętanej kobiety, uzdrowienie mężczyzny kulawego od urodzenia, wskrzeszenie mężczyzny, który utonął i którego ciało zostało wydobyte z wody dopiero po trzech dniach od utonięcia, szczęśliwy poród kobiety, która nie mogła mieć dzieci, wskrzeszenie martwo urodzonego dziecka, wskrzeszenie 12-letniego chłopca i wiele innych. Wszystkie te opisane cudowne wydarzenia są autentyczne i potwierdzone przez świadków. Grób bł. Michała znajduje się w prezbiterium kościoła św. Marka obok wejścia do zakrystii. Jest łatwo dostępny. Można tam przyjść i pomodlić się. 7

Zał. 3 8

9