OPRACOWANIE ZAWIERA I. OPIS TECHNICZNY 1. Opis techniczny z obliczeniami II. SPIS UZGODNIEIENIA 1. Warunki przyłączenia z dn. 03.09.2015r. 2. Notatka służbowa z dn. 17.11.2016r. III. SPIS RYSUNKÓW 1. Plan sytuacyjny 2. Schemat ideowy 3. ZZP ZK2 1P 4. Rzut przyziemia RYSUNEK WYKONAWCY OPIS TECHNICZNY do projektu wykonawczego ZASILANIA TOALETY dla POSADOWIENIE TOALETY PUBLICZNEJ W REJONIE UL. KACZEJ W KRAKOWIE WSTĘP : Dokumentacje niniejszą opracowano na zlecenie GMINY MIEJSKIEJ KRAKÓW reprezentowana przez ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ UL. REYMONTA 20, KRAKÓW Podstawę opracowania dokumentacji stanowiły następujące dane : 1. Zlecenie Inwestora oraz umowa 2. Warunki przyłączenia z dn. 03.09.2015r. 3. Notatka służbowa z dn. 17.11.2016r. 4. Plan sytuacyjny projektowanego zagospodarowania 5. Ustalenia robocze 6. Normy i przepisy ZAKRES OPRACOWANIA : Projekt obejmuje budowę : Budowę zasilania toalety ZASILANIE TYMCZASOWE NA OKRES 6 MIESIĘCY DO CZASU ZAWARCIA UMOWY PRZYŁĄCZENIOWEJ Z TAURON, ZGODNIE Z WAR. PRZYŁĄCZENIA Z DN. 03.09.2016R. STAN ISTNIEJĄCY Dla oświetlenia zagospodarowania terenu BAGRY realizowane jest oświetlenie uliczne z zasilaniem z szafy oświetlenia ulicznego ustawionej przy projektowanej toalecie. Lokalizację szafy pokazano na planie sytuacyjnym, a układ połączeń na schemacie. STAN PROJEKTOWANY ZASILANIE TOALETY Zasilanie zaprojektowano : Zestaw złączowo pomiarowy ZZP ZK 2 1P dla układu docelowego zgodnie z warunkami przyłączenia z dn. 03.09.2015r.
Kabel zasilający YKXS 5*16 ułożony w rurze AROT 110 DVK koloru niebieskiego na całej długości. Kabel zasilający YKXS 5*6 ułożony w rurze AROT 50 DVK koloru niebieskiego na całej długości. Uziom z taśmy FeZn 30 * 4 ułożonej w trasie kabla zasilającego w miejscach pokazanych na planie sytuacyjnym i schemacie. ZASILANIE Zasilanie tymczasowe odbywać się będzie z szafy oświetlenia ulicznego do zestawu złączowo pomiarowy ZZP ZK 2 1P dla układu docelowego zgodnie z warunkami przyłączenia z dn. 03.09.2015r. Układ połączeń pokazano na schemacie. POMIAR ENERGII ELEKTRYCZNEJ Pomiar energii, zgodnie z notatką z dn. 17.11.2016, jako pomiar tymczasowy odbywać się będzie ZZP licznikiem Inwestora, a docelowo jako pomiar TAURON, 3-fazowym, 2-strefowym, bezpośrednim licznikiem energii czynnej z ogranicznikiem mocy. OCHRONA OD PORAŻEŃ : Jako system ochrony od porażeń przyjęto zgodnie z normą SAMOCZYNNE WYŁĄCZANIE ZASILANIA w układzie TN-C dla sieci i TN-C-S dla instalacji. Części metalowe nie będące normalnie pod napięciem należy metalicznie połączyć z przewodem ochronnym PE, który należy uziemić do projektowanego uziomu wykonanego z taśmy FeZn 30 * 4 ułożonej w trasie kabla zasilającego pomiędzy sąsiednimi słupami. Przęsła w których należy ułożyć uziom pokazano na planie sytuacyjnym i na schematach. Rozgałęzienie przewodu PEN na PE i N należy dokonać na tabliczce bezpiecznikowej słupa. Szafa oświetlenia ulicznego posiadają obudowę izolowana, co spełnia wymogi normy przez zastosowanie urządzenia II klasy ochronności lub izolacji równoważnej. Po wykonaniu sieci i instalacji należy na podstawie pomiarów oraz prób sprawdzić skuteczność ochrony od porażeń z normą ochrony od porażeń. UWAGI DLA WYKONAWCY 1. Przed przystąpieniem do robót montażowych, jak również później, w czasie montażu, Wykonawca musi być w kontakcie z Inspektorem Nadzoru ZIKiT 2. Kabel należy układać wg. linii falistej, a przed mufami, rozdzielniami i słupami należy pozostawić jego zapas. 3. W związku z istniejącym uzbrojeniem terenu oraz drzewami, na całej długości kabel należy ułożyć w rurze AROT 110 DVK koloru niebieskiego dla kabli nn AROT 50 DVK koloru niebieskiego dla kabli nn 4. Przepusty należy dokładnie zadławić. 5. Części stalowe należy dokładnie zabezpieczyć przed korozją. 6. Wszystkie roboty montażowe należy wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP i PN oraz pod nadzorem Inspektora Nadzoru ZIKiT.
OBLICZENIA OŚWIETLENIE ULICZNE PROJEKTOWANA SZAFA OŚWIETLENIA ULICZNEGO MOC UMOWNA P = 8,0 kw 1. BILANS MOCY: OBWÓD I 20 opraw LED 1 * 53W 2 oprawy LED 1 * 35W P = 20 * 0,053 + 2 * 0,035 = 1,13 kw P = 1,13 kw OBWÓD II 20 opraw LED 1 * 53W P = 20 * 0,053 = 1,06 kw P = 1,06 kw OBWÓD III Przejęcie istniejącego oświetlenia z PZ 3284 17 opraw 1 * 100W 5 opraw 1 * 70W P = 17 * 0,115 + 5 * 0,083 = 2,37 kw P = 2,37 kw MOC CAŁKOWITA ΣP = 5,1 kw 2. OBLICZENIA ZABEZPIECZEŃ OBWÓD III P = 2,37 kw I = ( 2370 / 1,73 * 400 * 0,95 ) * 2,5 = 9,01 A ZABEZPIECZENIE OGRANICZNIKA MOCY W ZZP MOC UMOWNA P = 8,0 kw I = ( 8 000 / 1,73 * 400 * 0,95 ) * 2,5 = 30,4 A Ib = 35 A 3. OBLICZENIA SPADKÓW NAPIĘĆ Obwód III U% = 100 * 2370 * 240 / 57 * 16 * 400 2 + 100 * 2370 * 150 / 35 * 25 * 400 2 = = 0,64 %
U% = 0,64 % 4. OBLICZENIA SKUTECZNOŚCI OCHRONY OD PORAŻEŃ Zgodnie z warunkami technicznymi zasilania, system ochrony od porażeń SAMOCZYNNE WYŁĄCZANIE ZASILANIA w układzie TN-C Obwód I Oprawa I/20 Ib = 6 A Ia = 45 A dla tw = 0,4 s Z = 2 * 240 / 35 * 70 + 2 * 240 / 35 * 120 + 2 * 566 / 57 * 16 + 2 * 5 / 57 * 2,5 = = 0,196 + 0,114 + 1,241 + 0,070 = 1,621 Z = 1,621 Zs = 1,25 * 1,621 = 2,026 Zs = 2,026 U = 2,026 * 45 = 91,17 V U = 91,17 V U = 91,17 V < U0 = 230 V Obwód I Słup I/20 Ia = 92,8 A dla tw = 0,4 s Z = 2 * 240 / 35 * 70 + 2 * 240 / 35 * 120 + 2 * 566 / 57 = = 0,196 + 0,114 + 1,241 = 1,551 Z = 1,551 Zs = 1,25 * 1,551 = 1,939 Zs = 1,939 U = 1,939 * 92,8 = 179,9 V U = 179,9 V U = 179,9 V < U0 = 230 V Obwód III Słup istniejący K-10/E-10 I/56 Ia = 92,8 A dla tw = 0,4 s Z = 2 * 240 / 35 * 70 + 2 * 240 / 35 * 120 + 2 * 240 / 57 * 16 + 2 * 240 / 35 * 25 = = 0,196 + 0,114 + 0,526 + 0,549 = 1,389 Z = 1,389 Zs = 1,25 * 1,389 = 1,731 Zs = 1,731 U = 1,731 * 92,8 = 160,6 V U = 160,6 V U = 160,6 V < U0 = 230 V
Skuteczność ochrony od porażeń jest zapewniona 5. OBLICZENIA REZYSTANCJI UZIEMIENIA PRZEWODU PEN Wymagana rezystancja Ru 10 Dla zapewnienia wymaganej rezystancji uziemienia należy ułożyć taśmę FeZn 30 * 4 o minimalnej długości: L = 2,1 * 100 / 10 = 21 m L = 21 m Długość projektowanego uziomu winna być dłuższa od 21 m. W trasie kabla zasilającego należy ułożyć taśmę FeZn o długości = 30 m. ZESTAWIENIE PODSTAWOWYCH MATERIAŁÓW OŚWIETLENIE ULICZNE MONTAŻ Lp. Wyszczególnienie Jm Ilość 1. ZZP ZK 2 1P zestaw złączowo pomiarowy na fundamencie kpl 1 prefabrykowanym 2. Kabel YKXS 5*16 mb 20 3. Kabel YKXS 5*6 mb 10 4. Folia mb 20 5. Rury AROT 110 DVK niebieskie na całej długości kabla mb 20 6. Rury AROT 50 DVK niebieskie na całej długości kabla mb 10 7. Piasek m 3 2 8. Taśma FeZn 30 * 4 mb 30 9. Przekopy kontrolne dł. 2 mb szt 2