Scenariusz zajęć: "Dziecko i jego prawa"



Podobne dokumenty
Kim jest Rzecznik Praw Dziecka?

Scenariusz zajęć: Prawa Dziecka

Wydanie specjalne gazetki szkolnej Na szóstkę. z okazji. Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. obchodzonego 20 listopada

Trzeciakowe wieści. Co u nas słychać? działamy, uczestniczymy, gościmy i tworzymy. rok szkolny 2016/2017. Numer 4

Co to są prawa dziecka?

My dzieci mamy swoje prawa

Prawa Dziecka w Unii Europejskiej. Mam prawo do...

37 Tydzień Moi rodzice i jak

PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY PROGRAM PROFILAKTYCZNO EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW KLAS V KONIŃSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

POWIATOWY KONKURS O PRAWACH DZIECKA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POD PATRONATEM STAROSTY POWIATU PAJĘCZAŃSKIEGO REGULAMIN

Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewicza Plac Wolności Ziębice tel

KARTA PRACY UCZNIA NR 1.

Mała Szkoła Wielka Sprawa

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Dzień Dziecka. Prawa Dziecka

PRAWA DZIECKA. SOCJALNE - prawo do ochrony zdrowia - prawo do odpowiedniego standardu życia - prawo do wypoczynku, rozrywki, zabawy, czasu wolnego

Temat dnia: Poznajemy sytuacje sprzyjające nawiązywaniu przyjaźni. Czym jest przyjaźń?"

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM

Media a prawa dziecka

Manifest króla Maciusia Pierwszego. Z dziedmi o prawach dziecka. konspekt zajęd dla dzieci w wieku 4-5lat

BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Klasa 2 czerwiec blok 1 dzień 2. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wszystkie dzieci nasze są. Temat dnia: Mamy swoje prawa. Cele zajęć: Uczeń:

SCENARIUSZ APELU - PRAWA DZIECKA na dzień 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

Hektor i tajemnice zycia

DO NAJWAŻNIEJSZYCH W POLSCE DOKUMENTÓW PAŃSTWOWYCH REGULUJĄCYCH OCHRONĘ PRAW DZIECKA NALEŻĄ: Prawo jest czymś czego realizację gwarantuje państwo.

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Są rodziny, w których życie kwitnie.

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

DZIĘKUJĘ MAMO DZIĘKUJĘ TATO

7 Złotych Zasad Uczestnictwa

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku Niemu - Janusz Korczak

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Trzeciaki z naszej paki

Klasa 3 czerwiec blok 1 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Nasz beztroski świat. Temat dnia: Zawsze niech będzie słońce. Cele zajęć: Uczeń:

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

Radosław Szymański Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III szkoły podstawowej o prawach człowieka. Nauczyciel i Szkoła 1-2 (34-35),

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Scenariusz zajęć nr 1

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

klas I-III Szkoły Podstawowej

Pielgrzymka, Kochana Mamo!

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

Apel o prawach dziecka

Marcin Budnicki. Do jakiej szkoły uczęszczasz? Na jakim profilu jesteś?

Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V

Strona I CEREMONIAŁ SZKOŁY PODSAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W STEKLINIE

EWALUACJA WEWNETRZNA. 2012/2013 OBSZAR II 2.3 Procesy edukacyjne mają charakter zorganizowany

PRAWA DZIECKA. dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności prywatności;

PLAN PRACY WSDZ rok szkolny 2018/2019

SKRÓT KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy


METODA REALIZACJI TERMIN ŚRODKI REALIZACJI SPOSÓB EWALUACJI Numer efektu ZADANIE- CO JEST DO ZROBIENIA

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

BIULETYN PIĄTKA. SZKOLNA WŁADZA, CZYLI CO TO JEST SAMORZĄD UCZNIOWSKI Nr 1 (102) 2014 / 2015

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. - Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

pacjenci 5-7 lat Jak Marcyś Mały Cukrzydło - Męczydło okiełznał Cukrzyca_5_7_broszurka_dodr.indd :23

BIEDRONKI MAJ. Bloki tematyczne: Polska Moja ojczyzna Jestem Europejczykiem Mieszkańcy łąki Święto mamy i taty

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Podstawa programowa: 1.1)a), 1.1)b), 1.1)c), 1.2)a), 1.2)b), 1.3)c), 1.4)a), 1.4)b), 3.1)a), 4.2)a), 4.2)b), 5.1), 5.4), 5.11), 7.3), 11.

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Pogadanka, turniej minikoszykówki kl. IV-VI Zapoznanie z ćwiczeniami korekcyjnymi na lekcjach wychowania fizycznego Pogadanka.

Dorośli, chcemy wam powiedzieć, że

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

PROGRAM WYCHOWAWCZY PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA IM. JANUSZA KORCZAKA W TUMLINIE. na rok szkolny: 2015/2016. Program opracowały:

zdecydowanie tak do większości zajęć do wszystkich zajęć zdecydowanie tak do większości do wszystkich do wszystkich do większości zdecydowanie tak

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

20 sposobów na wspieranie dziecka - w nauce i emocjach. Opracowała: Katarzyna Maszkowska- pedagog szkolny

Jak się czuję w mojej szkole?

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Artykuły Konwencji ONZ o Prawach Dziecka (ang. UNCRC)

Autorefleksja Budzącej się szkoły Wersja dla nauczycieli

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Młodzi poeci czwórki w wierszach o mamie dla mamy

GRUPA XVI LEŚNE SKRZATY CZERWIEC

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

ASERTYWNOŚĆ W RODZINIE JAK ODMAWIAĆ RODZICOM?

Szablon diagnostyczny numer 12: Autoprezentacja i radzenie sobie z lękiem społecznym (nieśmiałością)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Jesper Juul. Zamiast wychowania O sile relacji z dzieckiem

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl II. Profilaktyka agresji i przemocy w szkole

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

CZYTANIE BEZ PODZIAŁU

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Transkrypt:

Scenariusz zajęć: "Dziecko i jego prawa" Czas realizacji: zajęcia z wychowawcą ( 1-2 h lekcyjne ) Temat zajęć : "Dziecko i jego prawa" Cele: zapoznanie uczniów z Konwencją o Prawach Dziecka zwiększenie świadomości uczniów co do zakresu i istoty praw im przysługujących Metody: analiza dokumentu praca w grupach dyskusja na forum Środki dydaktyczne: Konwencja o Prawach Dziecka arkusz papieru, flamastry listy dzieci z różnych krajów wiersze nt praw dziecka 1. Przywitanie, zapoznanie z tematem. 2. Wprowadzenie. Przebieg zajęć: Dzisiejszą lekcję poświęcamy historycznemu dokumentowi, jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w listopadzie 1989 roku po wnikliwej analizie praw i warunków życia w różnych krajach. W myśl tego dokumentu "dziecko - to każda istota ludzka poniżej 18 roku życia". Konwencja zawiera zestaw obowiązków i norm międzynarodowych mających na celu obronę dzieci przed zaniedbywaniem i wykorzystywaniem. 3. Do czego mam prawo?: Praca w grupach. Podziel klasę na grupy 4 -osobowe. Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru i flamastry. Uczniowie przygotowują plakat: "Do czego mam prawo jako dziecko" Grupy po kolei prezentują swoje plakaty. W podsumowaniu tej części zwrócić uwagę na następujące elementy: czy prawa powtarzają się? jakie prawa powtarzają się najczęściej? czy są np. tylko takie prawa, które pojawiły się w jednej grupie? jak brzmią zapisy poszczególnych praw? 4. Nasze prawa a Konwencja o Prawach Dziecka: Nauczyciel rozdaje grupom (te same jak przy tworzeniu plakatu) fragmenty Konwencji o Praw Dziecka. Zadaniem grup będzie porównanie praw zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka z prawami wypisanymi przez uczniów na plakatach. Uczniowie mogą dokonać porównania, np. wypełniając poniższą tabelkę. Lp Prawo sformułowane przez uczniów Odpowiedni zapis lub jego brak w Konwencji o Prawach Dziecka Efekty pracy poszczególnych grup prezentowane są przez przedstawicieli na forum.

5. Odczytywanie listów dzieci z różnych krajów i dyskusja nad każdym z nich. Teksty listów: List z Japonii: Moja mama nie pracuje, wychowuje młodszą siostrę. Codziennie, gdy wracają ze spaceru, wyjmują z naszej skrzynki pocztowej listy. Wczoraj przyszły dwa listy i po obiedzie mama dała zaklejony list tacie i drugi mnie mówiąc, że to od mojej koleżanki. List był otwarty. Czy mama miała prawo czytać list zaadresowany do mnie? List z Holandii Drodzy koledzy! Mam ciemny kolor skóry. Byłem wczoraj u lekarza, w poczekalni była też inna mam z białym dzieckiem. Pani doktor spojrzała na mnie i - chociaż byłem pierwszy - kazała mi czekać. Najpierw zbadała białe dziecko. Czy zostałem dobrze potraktowany? Było mi przykro. List z Kanady Mam na imię Mary i jestem smutna, bo bardzo szybko się męczę. Na lekcjach wychowania fizycznego nikt nie chce ćwiczyć ze mną w parze, bo przez moje wolne tempo przegrywa. Zawsze czekam, żeby ktoś wybrał mnie do swojej drużyny, ale nikt nie chce. Co mam zrobić? Czy koleżanki i koledzy muszą mnie tak traktować? List z Rosji Nazywam się Masza. Mam dwie siostry i trzech braci. Mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, nie mam więc swojego miejsca do odrabiania lekcji i zabawy. Często jestem nieprzygotowana do lekcji, bo młodsze rodzeństwo mi przeszkadzało. Co możecie mi poradzić? List z Polski Koleżanki i koledzy! Chodzę do czwartej klasy. Wczoraj chciałem opowiedzieć naszej pani i kolegom z klasy, jakie mam świetne pomysły na wycieczkę. Jednak pani nie chciała mnie wysłuchać, a jeden kolega powiedział, że ja nigdy nie mam dobrych pomysłów. Poczułem się bardzo źle. Dlaczego tak mnie potraktowano? List z Indii Dzień dobry! Jestem Amelia. Mam 7 lat. Jakiś czas temu moi ubodzy rodzice oddali mnie pewnej bogatej rodzinie z miasta. Pracuję u nich od rana do wieczora - sprzątam, piorę, pilnuję dziecka, pomagam gotować, przynoszę wodę. Często jestem głodna, bo gdy zrobię coś nie na czas, nie dostaję posiłku. Bardzo tęsknię za rodzicami. Czy zawsze już tak będzie? (Teksty listów na podst. B. Brygider: Prawa dziecka - scenariusz zajęć w klasie III. "Życie Szkoły", 2000, nr 8)

Uczniowie zastanawiają się, jakie prawo zostało złamane w danej sytuacji oraz jak można temu zaradzić? Czy najważniejsze postanowienia Konwencji są przestrzegane, a jeśli nie, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić? 6. Podsumowanie i pożegnanie uczniów. Tak więc wszystkie dzieci mają prawo: do życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego; do miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem; do nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba; do wypowiedzi, własnego zdania w ważnych dla nich sprawach, w których dorośli powinni ich wysłuchać; do szanowania ich godności i prywatności; do życia bez przemocy i poniżenia; do ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym i psychicznym; aby wszystkie sprawy w sądach i urzędach, dotyczące dzieci, uwzględniały przede wszystkim ich dobro, a dopiero potem interesy dorosłych Odczytanie przez uczniów wierszowanych praw dziecka Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały. Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa, chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla nas mądre prawa. Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać. Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego. Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić. Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać. Jeśli mam albo tata już nie mieszka z nami, nikt nie może mi zabronić spotykać ich czasami. Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania. Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa. Na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka napisał Marcin Brykczyński opracowanie Szkolny Klub Europejski Konwencja o Prawach Dziecka, Geneza Praw Dziecka oraz Prawa Dziecka w zarysie dostępne na szkolnej stronie internetowej w zakładce Klub Europejski Informacje PRAWA DZIECKA

PRAWA DZIECKA Każdy człowiek duży, mały Swoje prawa ma. Każde dziecko duże, małe Swoje prawa zna. Do uśmiechu i spokoju Do miłości i do życia Do opieki swych rodziców, Radosnego serca bicia. PRAWA DZIECKA Każde dziecko ma swoje prawa, A to jest bardzo ważna sprawa. Dziecko ma prawo bawić się, śmiać, A także czasami grać. Ma prawo słuchać muzyki pop, A jeśli woli, to słucha rock. Może czytać przeróżne książki Oraz wplątywać we włosy wstążki. Ma prawo uczyć się, poznawać świat, A także w domu podlewać kwiat. Może się pytać, jeśli czegoś nie wie, Ale także kształcić się w śpiewie. Ma prawo wyznawać religię, jaką chce Oraz powiedzieć "nie". Dziecko ma wiele praw, Między innymi do zabaw. SPRAWIEDLIWA GRA Jest na świecie coś takiego, Przemyślanego i sprytnego. Jest to Księga Dziecka Praw, Którą każdy człowiek zna. Dziecko - mały człowiek; niewiele wie. Mimo tego, nikt nie może go traktować źle. Dziecko swoje prawa ma, No i dobrze! Wreszcie sprawiedliwa gra! DZIECKO Patrz, Stoi tam W kącie Dziecko głodne Biedne, bite Niechciane Dziecko - bez praw A przecież Dzieci Mają prawa. Prawo do nauki Rodziców, tajemnic Prawo do tradycji Do życia bez przemocy, Jedzenia, picia I najważniejsze Prawo do życia Dzieci mają prawa Kto mądry, wam to powie Bo każde, każde Dziecko to taki mały Człowiek. DZIECKO Dziecko, to tak dużo i tak mało. Dziecko, tak dużo chciałoby mieć, Czasami niewiele, całkiem mało. Dziecko każdego by kochało wtedy, Gdyby każdy kochał je. Świat kolorowy jak tęcza, Pełen przygód tylko dobrych, nie złych. Przygoda w szkole, na rowerze, W lesie, w wodzie, na spacerze. W pokoju biurko, na nim książki, We włosach kolorowe wstążki. Tak kolorowy chciałabym mieć świat, Myślę, że też każdy z Was. PRAWA DZIECI Każdy z nas o tym wie, że gdy uczyć się chce, Ma do tego prawa, Nie obca jest nam też zabawa. Każdy prawa ma Nawet Kaśka z pierwszej "a". Mogę mówić swoje zdania, Mam też prawo do spania. Nikt nie może moich listów czytać, A ja mogę o wszystko pytać. Gdy rodzice razem nie mieszkają, Prawo do widywania mamy i taty mi dają. Czyli podsumujmy: Mam prawo do życia, Prywatności, jedzenia, picia. Mogę wyrażać swoje zdania I mam prawo do rodziców widywania. PAMIĘTAJCIE DZIECI! Cały świat Na świecie - ludzie. Mali ludzie - dzieci. Czarne, czerwone, żółte i białe, Lecz one wszystkie są takie same. Takie same prawa mają, Chociaż niektóre ich nie znają. Więc koleżanko i kolego, Miejcie świadomość tego, że Nikt wam nie może wyrządzić krzywdy, Możecie przed tym obronić się. Żyć i rozwijać się, mieć rodzinę, Chodzić do szkoły, leczyć się, Nie pracować, nie być bitym, A przede wszystkim- bawić się. To prawa dzieci I w trudnych chwilach pamiętaj