2. Internet jako ocean informacji



Podobne dokumenty
2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

2. Metody prezentacji informacji

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

2. Tabele w bazach danych

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Zagadnienia: Ścieżki do informacji - wpisywanej po znaku ukośnika / Nazwy dokumentu (w szczególności strony www, czyli strony internetowej).

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2

Sieci komputerowe. Wstęp

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie IIIa gimnazjum

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

Podstawy użytkowania systemu Linux

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Wyszukiwanie informacji

Internet. Podstawowe usługi internetowe. Wojciech Sobieski

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Temat: Pozyskiwanie informacji z Internetu

World Wide Web? rkijanka

Temat: Sieci komputerowe.

1. Marketing i reklama

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Wykład 3 / Wykład 4. Na podstawie CCNA Exploration Moduł 3 streszczenie Dr inż. Robert Banasiak

Adres IP

Model sieci OSI, protokoły sieciowe, adresy IP

KONFIGURACJA SIECIOWA SYSTEMU WINDOWS

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ INFORMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW KL. IV. DOSTOSOWANE DO PROGRAMU NAUCZANIA INFORMATYKA EUROPEJCZYKA

Usługi w sieciach informatycznych. Mariusz Stenchlik mariuszs@onet.eu

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Instrukcja do panelu administracyjnego. do zarządzania kontem FTP WebAs.

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Zastosowanie TI do wymiany informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 7

Kryteria oceniania z przedmiotu Informatyka

System komputerowy. Sprzęt. System komputerowy. Oprogramowanie

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

1. PC to skrót od: a. Personal Computer b. Personal Calculator c. Perfect Creature

Cennik usług Usługa Mobilnego Internetu

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web

SIECI KOMPUTEROWE I TECHNOLOGIE INTERNETOWE

Pomoc dla r.

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI KLASA CZWARTA

KRYTERIUM OCEN Z INFORMATYKI DLA KLASY 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Uczeń otrzymuje ocenę z przedmiotu uzależnioną od opanowania przez niego wymagań edukacyjnych na określonym poziomie.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Technologie informacyjne (6) Zdzisław Szyjewski

1. Zarządzanie informacją w programie Access

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH, KLASA CZWARTA. Zakres wiadomości. rozszerzający

Konfiguracja konta pocztowego na szkolnym serwerze

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych - klasa 4

P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I. 1 Jak zbieramy dane?

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

Szkolenie z użytkowania platformy ONLINE.WSNS

Wybrane działy Informatyki Stosowanej

KARTA INFORMACYJNA Z INFORMATYKI DO KLASY 4. Imię i nazwisko ucznia:

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

2. Topologie sieci komputerowych

Instrukcja stosowania platformy internetowej "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo" - zakładka Nauczyciel

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty Jak działa komunikator?

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

KARTA KURSU. Administracja serwerami WWW

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

SYSTEM PROXY. Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych BGiOINT Politechniki Wrocławskiej

Basic Digital Competences Module Moduł Podstawowe Umiejętności Cyfrowe

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

System operacyjny UNIX Internet. mgr Michał Popławski, WFAiIS

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Sprawozdanie Laboratorium 4

Instrukcja wejścia na konsultacje on-line

INSTRUKCJA OBSŁUGI USTAWIEŃ DYNAMICZNIE PRZEDZIELANYCH ADRESÓW IP W URZĄDZENIACH SYSTEMU IP-PRO ORAZ REJESTRATORACH MY-DVR

Internet. łączy pokolenia

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

SIECI KOMPUTEROWE. Podstawowe wiadomości

3. DyplomyDlaDzieci.pl dokłada szczególnej staranności do poszanowania prywatności Klientów odwiedzających Sklep. 1 Zbieranie danych

Wprowadzenie do programowania www

Instrukcja konfiguracji usługi DDNS na dedykowanym serwerze dla urządzeń Internec serii i7

ZASADY KORZYSTANIA Z PLIKÓW COOKIES ORAZ POLITYKA PRYWATNOŚCI W SERWISIE INTERNETOWYM PawłowskiSPORT.pl

Sprawozdanie nr 4. Ewa Wojtanowska

Rejestratory i sieciowe kamery

Podręcznik Google. Cloud Print. Informacje o usłudze Google Cloud Print. Drukowanie przy użyciu usługi Google. Cloud Print.

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Ćwiczenie. Temat: TeamViewer - zarządzanie komputerami na odległość.

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

Zadanie1: Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat protokołu http.

Transkrypt:

1. Uczeń: Uczeń: 2. Internet jako ocean informacji a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna podstawowe pojęcia związane z siecią komputerową Internet, wie, z jakich usług można korzystać w Internecie, zna różnicę pomiędzy wyszukiwarką a przeglądarką, zna budowę adresu strony internetowej, zna budowę adresu e-mail. ii. b) Umiejętności potrafi objaśnić poszczególne pojęcia związane z Internetem, umie podać przynajmniej 5 najczęściej wykorzystywanych usług internetowych wraz z ich opisem, potrafi skorzystać z wymienionych i opisanych przez siebie usług internetowych, potrafi poprawnie obsługiwać przeglądarkę i wyszukiwarkę, umie zainstalować niezbędne dodatki do przeglądarki, umie wyjaśnić budowę adresu http oraz e-mail, potrafi opisać strukturę witryn internetowych. b. 2. Metoda i forma pracy Dyskusja, ćwiczenie, praca indywidualna, praca grupowa. Komputer Internet c. 3. Środki dydaktyczne Przeglądarka internetowa Internet Explorer lub Mozilla Firefox Karta pracy

d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o włącznie komputerów. Przed zajęciami nauczyciel wycina kartki z zadaniami zawartymi w Karcie Pracy (załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów o włączenie komputerów. Prosi również uczniów o uruchomienie przeglądarki internetowej. 2. Nauczyciel krótko opisuje podstawowe pojęcia związane z Internetem oraz przedstawia podstawowe usługi internetowe. 3. Następnie omawia zasadę korzystania z przeglądarki internetowej. Opisuje poszczególne elementy okna przeglądarki. Jeżeli nauczyciel omawia budowę przeglądarki alternatywnej do Internet Explorer przedstawia również możliwości rozbudowy przeglądarki poprzez zastosowanie wtyczek i plug-in ów. 4. Po omówieniu budowy przeglądarki nauczyciel omawia zagadnienia związane w wyszukiwarkami. Podaje jej definicję oraz różnice pomiędzy przeglądarką a wyszukiwarką. 5. Następnym krokiem jest omówienie struktury adresu www i adresu mailowego.. 6. Następnie nauczyciel omawia praktyczne sposoby wpisywania adresów internetowych oraz sposoby wyszukiwania informacji w wyszukiwarce. Omawia również zasadę przydzielania adresów IP oraz objaśnia w jaki sposób adresy http są zamieniane na symbole zrozumiałe przez komputery (serwery DNS). 7. Po objaśnieniu zasad wpisywania adresów i wyszukiwania informacji nauczyciel przedstawia różnicę pomiędzy portalem a vortalem oraz objaśnia co to jest katalog stron internetowych. Wyjaśnia również w jaki sposób można przeglądać strony w trybie off-line. 8. Następnie nauczyciel rozdaje uczniom Karty Pracy i prosi ich o zrealizowanie wszystkich zadań. 9. Po wykonaniu zadań uczniowie przedstawiają nauczycielowi efekty swojej pracy i wspólnie dyskutują nad osiągniętymi wynikami. 10. Na zakończenie zajęć nauczyciel podsumowuje tematykę związaną Internetem, jego podstawowymi usługami oraz niezbędnym oprogramowaniem. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie potrafią poruszać się po Internecie. 2. Uczniowie znają obsługę przeglądarki oraz najczęściej udostępnianych usług internetowych. 3. Uczniowie potrafią wyszukać informacji na określony temat. 4. Uczniowie wiedzą jakie są różnice pomiędzy adresami www a e-mail. 5. Uczniowie potrafią opisać jaką drogą podążają dane w Internecie i w jaki sposób są zamieniane adresy http na adresy zrozumiałe dla komputerów

6. Uwagi dla nauczyciela: Bardzo przydatną formą prowadzenia zajęć będzie rozmowa z osobami, które mają podłączenie do sieci w domu i korzystają już z dostępnych usług internetowych. Pozwoli to na zebranie przez pozostałe osoby większej ilości informacji związanych z realizowanym tematem. e. 5. Bibliografia 1. Koba G., Informatyka dla liceum ogólnokształcącego, Migra, Wrocław 2003. 2. http://www.msstudio.com.pl/help.html. 3. Definicja wyszukiwarki http://www.i-slownik.pl/1,1587,wyszukiwarka,internetowa.html 4. Inne źródła: http://www.msstudio.com.pl/help.html 5. Wyszukiwarka internetowa http://www.i-slownik.pl/1,1587,wyszukiwarka,internetowa.html 6. Definicje ze strony Encyklopedii Internetowej Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/technologia_informacyjna http://pl.wikipedia.org/wiki/komputer http://pl.wikipedia.org/wiki/sie%c4%87_komputerowa http://pl.wikipedia.org/wiki/informatyka http://pl.wikipedia.org/wiki/adres_ip http://pl.wikipedia.org/wiki/dns f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Zadanie 1 Korzystając z przeglądarki internetowej przejdź do adresu http://www.google.pl. Następnie wyszukaj stronę Wolnej Encyklopedii Wikipedia. Zadanie 2 Korzystając z różnego rodzaju wyszukiwarek umieszczanych na portalach Wirtualna Polska, Interia, Onet wyszukaj następujące hasła: Technologia informacyjna Komputer Sieć komputerowa

Informatyka Porównaj otrzymane wyniki wyszukiwań. Co zauważyłeś, zauważyłaś? Jeżeli wyniki wyszukiwań się różnią to opisz tutaj występujące różnice. Zadanie 3 Korzystając z zasobów encyklopedii Wikipedia wyszukaj znaczenie pojęć: DNS IP Zadanie 4 Czym różni się adres zaczynający się od http:// od adresu zaczynającego się od ftp://? Wykorzystaj zasoby Internetu i wpisz poniżej odpowiedź. Zadanie 5 Czy oprócz Internet Explorer a, FireFox a i Opery znasz jeszcze jakieś inne przeglądarki? Jeżeli tak to wypisz jakie. Jeżeli nie to wykorzystaj zasoby Internetu i znajdź przynajmniej dwie alternatywne przeglądarki. Opisz je poniżej. Zadanie 6 Wyjaśnij budowę poniższych adresów. Opisz jaki rodzaj działalności prowadzą te firmy / instytucje oraz z jakich krajów pochodzą, opierając się jedynie na budowie adresów internetowych. http:// www.bxscience.edu http:// www.epa.gov/highschool http:// www.stuy.edu http:// money.cnn.com

http:// news.bbc.co.uk http:// www.wup.zgora.pl http:// www.szkocja.net http:// www.whitehouse.gov http:// www.aro.army.mil http:// www.wp.mil.pl http:// www.pap.edu.pl http:// www.alveo-akuna.info ii. b) Notatki dla nauczyciela Pojęcia do wykorzystania podczas lekcji Internet jest największą, ogólnoświatową, komputerową siecią składającą się z tysięcy mniejszych sieci oraz komputerów połączonych ze sobą. Internet służy ludziom do zbierania informacji i komunikowania się ze sobą. WWW - World Wide Web - wykorzystuje internet do tworzenia sieci informacji zbudowanej z milionów dokumentów (stron - Web pages) zawierających tekst, dźwięk, obraz, film. Adresy - jeżeli znasz adres (Web address lub URL) strony, którą chcesz odwiedzić, wpisz jej nazwę w miejscu umieszczonym w górnej części przeglądarki, jeżeli szukasz jakiejś strony skorzystaj z Polskiego Infoseeka - wyszukiwarki umieszczonej na arenie. Jeżeli któraś ze stron spodobała Ci się szczególnie dodaj ją do Ulubionych (bookmarks). Domeny - indywidualne nazwy adresów w internecie. Zwykle składają się z nazwy np. msstudio, po niej następuje kropka (dot) i na końcu mamy domenę dotyczącą organizacji prowadzącej adres. Do tych ostatnich należą:.com - Companies - firmy, organizacje komercyjne, np.: http://www.henson.com/ (The Jim Henson Company - Firma Jima Hensona).edu - Educational Institutions - instytucje edukacyjne, np.: http://www.cornell.edu (Cornell University - Uniwersytet w Cornell).gov - Governement - organizacje rządowe, np.: http://www.nasa.gov (NASA).mil - Military - wojsko, organizacje o charakterze militarnym, np.: http://www.af.mil (U.S. Air Force - Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych).net - Internet Service Providers - dostawcy usług internetowych, np.: http://www.earthlink.net (Dostawca usług internetowych EarthLink).org - Non-profit organizations - różne organizacje niedochodowe, charytatywne, np.: http://www.now.org (National Organization for Women - Krajowa Organizacja Kobiet) E-mail - poczta elektroniczna - usługa służąca do komunikowania się. Potrzebne jest do tego posiadanie własnego konta e-mailowego (pocztowego). Posiadając takie konto (np.

slawek@poczta.com.pl) możesz wysyłać i odbierać przesyłki elektroniczne zawierające tekst, dźwięki, obrazki czy filmy. Czat forma komunikowania się na żywo (on line) w czasie rzeczywistym. Możliwość rozmowy z ludźmi z całego świata o wszystkim również w grupach tematycznych. Grupy dyskusyjne - możliwość publikowania w Internecie własnych opinii w wybranych grupach zagadnieniowych - wymiana poglądów między ludźmi o tych samych zainteresowaniach. Ze względu na ich ilość (kilkadziesiąt tysięcy) podzielone są na wiele podgrup w których każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie:.alt - alternatywna grupa dyskusyjna; różne tematy.bionet - grupa dyskusyjna o tematyce biologicznej.biz - grupa dyskusyjna o tematyce biznesowej.comp - grupa dyskusyjna o tematyce komputerowej.k12 - grupa dyskusyjna o tematyce szkolnej.rec - grupa dyskusyjna o tematyce rekreacyjnej.sci - grupa dyskusyjna o tematyce naukowej.soc - grupa dyskusyjna o tematyce społecznej i kulturalnej Protokoły - w zależności od tego co chcemy robić w internecie używamy do tego różnych protokołów. Oto niektóre z nich: FTP - Protokół transferu plików - kopiuje pliki między komputerami połączonymi w sieci Internet. HTTP - Protokół transferu hipertekstu - pozwoli ci na przeglądanie (a nawet na wysłanie) stron internetowych na twoim komputerze. HTTPS - Ten protokół bezpieczeństwa pozwoli ci na wysyłanie i odbieranie poufnych informacji (takich jak numery kart kredytowych lub hasła) w sieci World Wide Web. IMAP - Protokół dostępu do wiadomości internetowych - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych protokołów odbierania wiadomości e-mail z Internetu. IDAP - Protokół dostępu do katalogów - umożliwia ci wyszukiwanie adresów e-mail i innych informacji kontaktowych znajdujących się w Internecie. NNTP - Protokół transferu dla sieciowych grup dyskusyjnych - pozwala ci na przenoszenie wiadomości między twoim komputerem a serwerami grup dyskusyjnych. POP3 - Protokół pocztowy - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych do odbierania wiadomości e-mail za pośrednictwem Internetu. SMTP - Prosty protokół transferu poczty - pozwoli ci na wysyłanie wiadomości e-mail za pośrednictwem Internetu. Telnet - Protokół Telnet pozwala ci na zasadniczą zmianę twojego komputera w niemy terminal (monitor i klawiatura) i za jego pośrednictwem logowanie się na serwerach. Protokół ten jest często wykorzystywany przy uzyskiwaniu dostępu do katalogów bibliotecznych. Multimedia Są to wszelkiego rodzaju audycje telewizyjne, radiowe I muzyczne, które są transmitowane przez Internet. Sklepy internetowe są to wirtualne odpowiedniki rzeczywistych sklepów. Podobnie jak w

rzeczywistości kupuje się w nich nowe produkty otrzymując na nie gwarancję a cena ich nie podlega negocjacjom. Aukcje internetowe są to jakby wirtualne bazary, na których można kupić zarówno towary nowe jak i używane. Cena w takich miejscach zazwyczaj ulega zmianom poprzez określanie coraz to wyższych propozycji cenowych kupujących dla sprzedającego. Aukcje trwają określony czas a wygrywającym jest ten, kto zaoferuje najwyższą cenę. Bankowość elektroniczna to wszelkie usługi oferowane przez banki. Ich różnica polega jednak na zdalnym obsługiwaniu klienta swojego konta. Usługi bankowości elektronicznej to m. in.: zakładanie konta przez Internet, dokonywane przelewów, płacenie rachunków on-line itp. Czaty jest to forma porozumiewania się osób w czasie rzeczywistym. Polega ona na rozmowie pomiędzy wieloma użytkownikami sieci naraz. Komunikatory w przeciwieństwie do czatu komunikator pozwala na rozmowę tylko z osobami, które są zalogowane do konkretnej sieci obsługiwanej przez komunikator. Przeglądarka internetowa - (po angielsku browser) jest to program umożliwiający wyświetlanie na ekranie komputera dokumentów hipertekstowych, najczęściej w protokole HTTP, powiązanych w sieci Internet przez sieciową usługę WWW. Istnieje wiele odmian przeglądarek, wśród których do najpopularniejszych należą Internet Explorer, Opera, Mozilla, Netscape Navigator. Wyszukiwarka internetowa - strona w sieci pomagająca wyszukiwać wszelkie potrzebne informacje (strony, adresy itp.) Przykłady: Altavista (www.altavista.com lub www.altavista.com.pl), www.yahoo.com, Wirtualna Polska (www.wp.pl), Interia.pl (www.interia.pl), Onet.pl (www.onet.pl), HotBot (www.hotbot.lycos.com). Przykładowe odpowiedzi ucznia Ad. 1 Zadanie 1 Korzystając z przeglądarki internetowej przejdź do adresu http://www.google.pl. Następnie wyszukaj stronę Wolnej Encyklopedii Wikipedia. Ad. 2 Technologia informacyjna - dziedzina wiedzy obejmująca informatykę (włącznie ze sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem używanym do tworzenia, przesyłania, prezentowania i zabezpieczania informacji), telekomunikację, narzędzia i inne technologie związane z informacją. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzi, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, zarządzać i przekazywać innym ludziom Komputer - maszyna elektroniczna (urządzenie) służąca do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr, albo sygnału ciągłego. Najpopularniejszym obecnie rodzajem komputera jest stacjonarny komputer osobisty (desktop), z tego powodu potocznie traktowany jest jako synonim komputera w ogóle. Sieć komputerowa - grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany

danych lub współdzielenia różnych zasobów. Informatyka - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji w tym technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje, pierwotnie będąca częścią matematyki rozwinięta do osobnej dyscypliny nauki, pozostającej jednak nadal w ścisłym związku z matematyką Korzystając z różnych wyszukiwarek otrzymujemy różne wyniki wyszukiwań. Dlatego też wskazane jest korzystanie tylko z jednej wyszukiwarki gwarantującej powtarzalność danych. Ad. 3 DNS - to system serwerów oraz protokół komunikacyjny zapewniający zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki wykorzystaniu DNS nazwa mnemoniczna, np. pl.wikipedia.org, może zostać zamieniona na odpowiadający jej adres IP, czyli 145.97.39.135 IP - to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych, funkcjonujących w oparciu o protokół IP. Adresy IP są wykorzystywane w Internecie oraz sieciach lokalnych. Adres IP zapisywany jest w postaci czterech oktetów oddzielonych od siebie kropkami, np adres IP: 207.142.131.236 lub 85.147.58.245 odpowiada komputerom obsługującym serwis Wikipedii. Użytkownicy Internetu nie muszą znać adresów IP. Nazwa www.wikipedia.org jest tłumaczona na adres IP dzięki wykorzystaniu protokołu DNS. Adres IP jest przyznawany każdemu użytkownikowi przez jego dostawcę Internetu (ISP). Ad. 4 Adres zaczynający się od http:// oznacza, ze dana strona jest dokumentem hypertekstowym, czyli będzie wyświetlana w formie tekstu i obrazków w przeglądarce, a strona zaczynająca się od ftp:// oznacza, że będziemy mogli ściągać z Internetu pliki. Ad. 5 K-Meleon jest to przeglądarka oparka na silniku Gecko (czyli podobnym do Firefox a). Charakteryzuje się szybkością działania, stabilnością. Niestety brak w niej polskiego interfejsu. Konqueror bardzo stabilna przeglądarka dla systemów linuxowych. Wchodzi w skłąd środowiska KDE. Może posłużyć również jako alternatywny manager plików. Dzięki dodaniu systemu wtyczek (ang. plug-ins) do programu oraz oparciu KDE o system komponentów, dostępne są liczne dodatkowe opcje, np. przeglądanie plików PDF i Postscript, zarządzanie repozytorium CVS, a nawet odtwarzanie filmów. Konqueror obsługuje także wtyczki Netscape'a oraz język Java. Ad. 6 http:// www.bxscience.edu - strona edukacujna http:// www.epa.gov/highschool - strona rządowa opisująca szkolnictwo wyższe http:// www.stuy.edu - strona edukacyjna dla studentów http:// money.cnn.com strona komercyjna stacji CNN

http:// news.bbc.co.uk angielska strona komercyjna stacji BBC http:// www.wup.zgora.pl - polska strona umieszczona na serwerze w Zielonej Górze http:// www.szkocja.net - polska strona opisująca w Internecie Szkocję http:// www.whitehouse.gov - strona rządowa USA, a dokładnie Białego Domu http:// www.aro.army.mil - strona militarna armii amerykańskiej http:// www.wp.mil.pl - strona o tematyce militarnej umieszczona na polskim serwerze http:// www.pap.edu.pl - strona edukacyjna umieszczona na polskim serwerze http:// www.alveo-akuna.info - strona informacyjna 45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza