O prawach człowieka wokół filmu Sugar Man

Podobne dokumenty
Temat: Zróbmy sobie flash mob!

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem Opracował: Anna Równy

Sixto Rodriguez i piraci

KATALOG WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE Z PRZEDMIOTU WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy

WYMAGANIA EDUKACYJNE WOS KLASA I

Wymagania edukacyjne z Wiedzy o społeczeństwie zostały opracowane w oparciu o:

Filmowe portrety bohaterów opozycji Wałęsa. Człowiek z nadziei i Popiełuszko. Wolność jest w nas Opracowała: Jolanta Manthey

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Wymagania edukacyjne klasa II

KRYTERIA OCENIANIA III ETAP EDUKACYJNY WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

PROGRAM INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

Plan wynikowy z wiedzy o społeczeństwie poziom podstawowy na rok szkolny 2016/2017 dla klasy I a

Kryteria oceniania z wiedzy o społeczeństwie w klasie II. Semestr I. Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z przedmiotu etyka

Podstawowe zasady ustroju Rzeczypospolitej

Wymagania edukacyjne z przedmiotu wiedza o społeczeństwie dla klas pierwszych. Poziom podstawowy. XXXV LO im. Bolesława Prusa w Warszawie

1. Cele programu. 2. Zamierzone efekty programu

O zagadkach losu w Czerwonym Krzysztofa Kieślowskiego. Opracowała: Jolanta Manthey

Program szkolenia Prawa człowieka i metodyka ich nauczania

Tematy i zagadnienia programu nauczania wiedzy o społeczeństwie w klasie IV TE1, IV TE2, IV TK1, IV TK2, IV TR, IV TI zakres podstawowy.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Roczny plan pracy z wiedzy o społeczeństwie zintegrowany z serią KOSS. Część pierwsza

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE SZKOŁA PODSTAWOWA VIII KLASA (2 GODZINY)

Zakres rozszerzony - moduł 36 Prawa człowieka. Janusz Korzeniowski

Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego z Wiedzy o Społeczeństwie w kl. I

Morus czy Machiavelli? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia mul medialne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Uczeń znajduje i wykorzystuje informacje na temat życia publicznego; wyraża. własne zdanie w wy branych sprawach publicznych i uzasadnia je; jest

Wymagania na oceny z wiedzy o społeczeństwie w klasie drugiej i trzeciej w Publicznym Gimnazjum w Albigowej

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Opracowała: Beata Kozyra

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE KLASA II

WYMAGANIA EDUKACYJNE WOS II GIMNAZJUM

Wielcy malarze na lekcji języka angielskiego opis ilustracji na podstawie materiału stymulującego Opracowała: Marta Gajda -Bławat

Życie codzienne powstańczej Warszawy na podstawie filmu Miasto 44 Jana Komasy oraz relacji świadków Opracował: Adam Rębacz

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE Podstawa programowa SZKOŁA BENEDYKTA

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 CZĘŚĆ 1. HISTORIA I WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

omawia zasady komunikowania się i współpracy w grupie, - charakteryzuje rodzinę i grupę rówieśniczą, jako małe grupy społeczne,

Wiedza o społeczeństwie branżowa szkoła I stopnia

PROGRAM MODUŁU SPECJANOŚCI. Geografia z wiedzą o społeczeństwie

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW Z MUZYKI W KLASIE VII. Uczeń kończący edukację muzyczną na drugim etapie nauczania powinien:

PODSTAWOWE ZASADY USTROJU RZECZYPOSPOLITEJ

PROGRAM INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

Program szkolenia Prawa człowieka i metodyka ich nauczania

Sprawozdanie z realizacji zadania na temat PRAWNA OCHRONA DÓBR OSOBISTYCH CZŁOWIEKA, W TYM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ, A ZWYCZJE SZKOLNE.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE DLA GIMNAZJUM PIERWSZY SEMESTR

Prawa osób doświadczających bezdomności oraz prawo do mieszkania w Polsce

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy

Umiejętności. Wymagania ogólne: 1. Obywatelstwo polskie i unijne

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE KLASA VIII PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA / WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Ocena niedostateczna pomimo pomocy nauczyciela nie potrafi się wypowiedzieć

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Negacja rzeczywistości PRL-u lat 80-tych wyrażana poprzez polską muzykę rockową (Beats of Freedom. Zew wolności)

1. Prawa, które człowiek nabywa w momencie urodzenia, sa A. nienaruszalne. C. powszechna. C. przyrodzone. D. niezbywalne.

Projekt Jasne, że razem

Przedmiotowy system oceniania w Szkole Podstawowej historia Przedmiotem oceniania są: Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny: celującą

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE KL. I III G

1. W świecie obyczajów i tradycji

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Rozkład materiału nauczania Wiedza o Społeczeństwie

Program Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów na lata 2016/2017

O zagadkach losu w Czerwonym Krzysztofa Kieślowskiego Opracowała: Jolanta Manthey

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 32 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu

Wymagania edukacyjne dla przedmiotu WOS z wykładowym językiem angielskim.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Przedmiotowy system oceniania w Szkole Podstawowej historia / opracowany na podstawie Programów nauczania przedmiotu historia i społeczeństwo w

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Opracowała: Beata Kozyra

Aby móc mówić o prawach człowieka, należy najpierw rozróżnić kilka aspektów słowa "prawo".

Załącznik nr 2 do Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej pn. "GWIEZDNY KRĄG" Zagadnienia VII Olimpiada GWIEZDNY KRĄG

Wymagania edukacyjne z Wiedzy o społeczeństwie dla klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym Nr III w Otwocku (poziom podstawowy)

BADANIE DIAGNOSTYCZNE

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Wiedza o społeczeństwie Szkoła podstawowa

BADANIE DIAGNOSTYCZNE

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Łatwość zadań dla zdających z województwa pomorskiego

Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II Działdowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła -Bezpieczny Uczeń

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Transkrypt:

Szkoła podstawowa klasy VII VIII WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE Scenariusz zgodny z podstawą programową (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14 lutego 2017 r.) Szkoła gimnazjalna WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE Scenariusz zgodny z podstawą programową (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 27 sierpnia 2012 r.) Scenariusz z wykorzystaniem nowych mediów i metod aktywizujących (45 min) O prawach człowieka wokół filmu Sugar Man Opracowała: Jolanta Manthey Aktualizacja: Małgorzata Bazan i Maciej Dowgiel CC BY-NC-ND Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl ul. Marszałkowska 84/92 lok. 121, 00-514 Warszawa, e-mail: lk@legalnakultura.pl

Strona2 Cele lekcji: Uczeń: poznaje definicję praw człowieka i rozumie sens ich istnienia zdobywa podstawową wiedzę dotyczącą praw i wolności człowieka kształtuje umiejętność rozróżniania pojęć prawo i wolność poznaje podstawowe kryteria podziału praw człowieka poznaje różnicę między prawem a wolnością rozumie, że prawa człowieka są podstawą funkcjonowania państwa demokratycznego umie wymienić najważniejsze dokumenty traktujące o prawach człowieka kształtuje umiejętność pracy w grupie Metody: praca z tekstem praca w grupach dyskusja Środki dydaktyczne: karty pracy dostęp do Internetu Powiązanie z podstawą programową z 14 lutego 2017 r.: Powiązanie z podstawą programową z wiedzy o społeczeństwie: IV. Prawa człowieka. Uczeń: 1) uzasadnia, że godność człowieka jest podstawą różnych systemów moralnych; wyjaśnia, że jest

Strona3 ona źródłem powszechnych, przyrodzonych, nienaruszalnych i niezbywalnych wolności i praw człowieka; analizuje sformułowania preambuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, 2) wykazuje różnice między prawami a wolnościami człowieka; wymienia prawa i wolności osobiste zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, 5) wymienia prawa i wolności polityczne zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej; wykazuje, że dzięki nim człowiek może mieć wpływ na życie publiczne, 6) wykazuje, że prawa człowieka muszą być chronione; wyjaśnia rolę Rzecznika Praw Obywatelskich i podaje przykłady jego działań. IX. Udział obywateli w życiu publicznym społeczeństwo obywatelskie. Uczeń: 5) uzasadnia potrzebę przestrzegania zasad etycznych w życiu publicznym; rozpoznaje przejawy ich łamania i podaje skutki takich działań. Fragment podstawy programowej z 27 sierpnia 2012 r.: 10. Państwo i władza demokratyczna. Uczeń: 1) wymienia podstawowe cechy i funkcje państwa; wyjaśnia, czym jest władza państwowa, 2) wskazuje różnice w sytuacji obywatela w ustroju demokratycznym, autorytarnym i totalitarnym, 3) wyjaśnia zasady: większości, pluralizmu i poszanowania praw mniejszości w państwie demokratycznym, 4) wskazuje najważniejsze tradycje demokracji (antyczna, europejska, amerykańska, polska), 5) porównuje demokrację bezpośrednią z przedstawicielską oraz większościową z konstytucyjną (liberalną), 6) wyjaśnia, czym są prawa człowieka i uzasadnia ich znaczenie we współczesnej demokracji, 7) rozważa i ilustruje przykładami zalety i słabości demokracji.

Strona4 Przebieg lekcji: FAZA WSTĘPNA Nauczyciel przywołuje tytuł jednego z utworów Rodrígueza Establishment blues i prosi uczniów, by wyjaśnili jego znaczenie (establishment osoby, instytucje mające władzę w danym państwie, wywierające wpływ na życie publiczne, często oceniane negatywnie z powodu swojej niechęci do zmian; elita władzy; cytat za: sjp.pl/establishment, dostęp: 26.09.2018 r.). Następnie prosi uczniów o odtworzenie obrazu państwa i władzy prezentowanego w początkowych fragmentach filmu. Zapisuje propozycje uczniów w tabeli: OBRAZ (Np. taksówki z napisem white only, manifestacje niosące transparenty z hasłami przeciw rasizmowi i apartheidowi, policjanci używający pałek przeciw demonstrantom, policjanci strzelający na ulicy.) WYPOWIEDZI (Np. kraj był izolowany, rząd kontrolował publikacje, nie funkcjonowały niezależne rozgłośnie i stacje telewizyjne, cenzurowano twórczość artystyczną, za krytykę apartheidu groziły trzy lata więzienia, ludzi obserwowano i szpiegowano, marginalizowano większość społeczeństwa.) Wspólnie z uczniami formułuje wnioski; wprowadza (przypomina) definicję państwa autorytarnego. FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel inicjuje dyskusję dotyczącą tego, które z aspektów życia w państwie takim, jak przedstawiana w filmie RPA wydają im się najbardziej bulwersujące. Po zamknięciu dyskusji nauczyciel wprowadza pojęcie praw człowieka, informując o regulacjach prawnych obowiązujących w Europie (przedstawia klasie podstawowe informacje na temat Rady Europy i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka); dzieli uczniów na cztery grupy, którym przydziela stanowiska komputerowe. Następnie poleca wejście na wskazane strony internetowe i wypełnienie kart pracy (załącznik): Grupa 1 i 2: bip.ms.gov.pl/data/files/_public/bip/prawa_czlowieka/ets_006.pdf, goo.gl/pkvtyn (dostęp: Grupa 3 i 4: strasbourgre.mfa.gov.pl/resource/fedf40b7-3c0a-42d2-8bdf-296772ce7295, (dostęp: goo.gl/7j6gs5

Strona5 Po 10 minutach każda z grup prezentuje efekty swojej pracy (3 5 minut). Po zakończeniu wykonywania zadania, nauczyciel odtwarza prezentację na temat instytucji zajmujących się prawami człowieka: goo.gl/bncfsv.

Strona6 FAZA PODSUMOWUJĄCA Nauczyciel prosi o ewentualne komentarze i uwagi uczniów, wprowadza rozróżnienie praw i wolności gwarantowanych obywatelom państw demokratycznych, a następnie prosi o sformułowanie wniosków na temat tego, co nam daje życie w demokratycznej Polsce i Europie? Dla utrwalenia wiadomości, uczniowie rozwiązują test Kahoot!: goo.gl/c8wnf2. Zadanie domowe: Do wyboru: 1. Poszukaj informacji na temat instytucji, do których może odwołać się obywatel polski w sytuacji, gdy uważa, że jego prawa są łamane. 2. Jeden z bohaterów filmu mówi, że płyta Rodrigueza uwolniła umysły, a jego utwór stał się hymnem rewolucji. Porozmawiaj z rodzicami, dziadkami lub innymi przedstawicielami starszych pokoleń na temat wpływu muzyki (kontrkultury, kultury młodzieżowej) na proces przemian społeczno-politycznych w Polsce. Na podstawie zebranych informacji napisz artykuł do szkolnej gazetki.

Strona7 Bibliografia: 1. Wiktor Osiatyński, Przyszłość praw człowieka, źródło: opoka.org.pl/biblioteka/p/ps/przyszlosc_praw.html, goo.gl/qasvyx (dostęp: 2. Wiktor Osiatyński, Wprowadzenie do praw człowieka, źródło: hfhr.pl/wp-content/uploads/2016/02/wiktorosiatynskiwprowadzeniedopojecia PrawCzlowieka.pdf, goo.gl/rbphty (dostęp: 3. Strona Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Źródło: hfhr.pl (dostęp: 4. Strona Ośrodka informacji ONZ w Warszawie. Źródło: unic.un.org.pl (dostęp:

Strona8 Karty pracy Grupa I Zapoznajcie się z tekstem wstępnym oraz artykułami 5 i 14: bip.ms.gov.pl/data/files/_public/bip/prawa_czlowieka/ets_006.pdf, goo.gl/amc9bp (dostęp: Przedstawcie prawa gwarantowane przez Konwencję mieszkańcom Europy i odpowiedzcie na pytanie: Które z zapisanych w Konwencji praw na pewno nie było obowiązujące w RPA w czasach apartheidu? Grupa II Zapoznajcie się z tekstem wstępnym oraz artykułami 6 i 9: bip.ms.gov.pl/data/files/_public/bip/prawa_czlowieka/ets_006.pdf, goo.gl/amc9bp (dostęp: Przedstawcie prawa gwarantowane przez Konwencję mieszkańcom Europy i odpowiedzcie na pytanie: Które z zapisanych w Konwencji praw na pewno nie było obowiązujące w RPA w czasach apartheidu? Grupa III Zapoznajcie się z tekstem wstępnym oraz artykułami 2 i 10: strasbourgre.mfa.gov.pl/resource/fedf40b7-3c0a-42d2-8bdf-296772ce7295, goo.gl/p8dzcm (dostęp: Przedstawcie prawa gwarantowane przez Konwencję mieszkańcom Europy i odpowiedzcie na pytanie: Które z zapisanych w Konwencji praw na pewno nie było obowiązujące w RPA w czasach apartheidu? Grupa IV Zapoznajcie się z tekstem wstępnym oraz artykułami 11 i 13: strasbourgre.mfa.gov.pl/resource/fedf40b7-3c0a-42d2-8bdf-296772ce7295, goo.gl/p8dzcm (dostęp: Przedstawcie prawa gwarantowane przez Konwencję mieszkańcom Europy i odpowiedzcie na pytanie: Które z zapisanych w Konwencji praw na pewno nie było obowiązujące w RPA w czasach apartheidu.