Temat: Rzecz o smogu czyli razem dla czystego powietrza.

Podobne dokumenty
Temat: Jak funkcjonuje układ oddechowy człowieka?

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

PLAN METODYCZNY LEKCJI BIOLOGII W II KLASIE GIMNAZJUM

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego (A1/ A1+) Temat: Meine Umgebung, mein Wohnort. (Moja okolica, moje miejsce zamieszkania)

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH N.T. WPŁYWU ZMIAN KLIMATYCZNYCH NA FUNKCJONOWANIE EKOSYSTEMÓW KLASA III GIMNAZJUM. Małgorzata Szpyrka

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: W naszej szkole wydarzyło się coś niesamowitego! tworzymy fotokomiks

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I III

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Scenariusz lekcji biologii. Temat: Zmiennośd budowy ciała człowieka

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU DOBRZE MIEĆ O(G)LEJ W GŁOWIE. O KOMÓRKACH UKŁADU NERWOWEGO.

Scenariusz lekcji matematyki. Klasa V. Temat: Obliczenia praktyczne- działania na liczbach. Autor: Grażyna Karczyoska

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz lekcji edukacji dla bezpieczeostwa

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Ile czasu pracują bez wynagrodzenia kobiety i męz czyz ni w ro z nych częs ciach s wiata? Analiza materiału statystycznego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Temat: Autoprezentacja, czyli o czym pamiętad jeśli chcę coś zyskad

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Komputer i urządzenia cyfrowe

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

KLASA I. TEMAT LEKCJI: Budowa i funkcja układu oddechowego człowieka. DZIAŁ: Organizm człowieka jako zintegrowana całość Układ oddechowy

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM JANA PAWŁW II W DOBRODZIENIU. Scenariusz zajęć. Niczym ptak, niczym gwiazda od hobby do kariery zawodowej

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU OSWOIĆ PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: W świecie językowych wynalazków

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

KRYTERIA OCENIANIA ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM kl.3. Oceny wystawiane w trakcie roku szkolnego dotyczą następujących form

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym. Scenariusz nr 6

Scenariusz lekcji biologii dla klasy 8 SP, 1 liceum poziom podstawowy. Temat: DNA nośnik informacji dziedzicznej. Przepływ informacji genetycznej.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

6.Krótkie bieżące dwiczenia mobilizujące i utrwalające nowe wiadomości

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Trapez, sześciokąt a może równoległobok roboty i geometria

Pojęcie i klasyfikacja podatków


Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

I. WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.

Scenariusz lekcji Tworzenie prostych animacji

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Oko w oko z żywiolem

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE II BIOLOGIA. HASŁO PROGRAMOWE: Funkcjonowanie organizmu człowieka jako zintegrowanej całości

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Szlachetne zdrowie, któż ci to powie... Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch!

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeostwie klasa VIII szkoła podstawowa

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY Temat: Rzecz o smogu czyli razem dla czystego powietrza. Autor: Marzanna Chobot-Kłodzioska nauczyciel przyrody Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Poznaniu Scenariusz przeznaczony dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. CZAS : 45 min. Cel ogólny: Uświadomienie problemów związanych ze smogiem. Cele operacyjne dla nauczyciela A Zapamiętanie wiadomości. Uczeo potrafi: * zdefiniowad pojęcie smog; * wymienid choroby wywoływane przez smog; * podad nazwy miast o największym stężeniu smogu; * nazwad jednostkę zanieczyszczenia powietrza; * wymienid sposoby ograniczania smogu; B Rozumienie wiadomości. Uczeo potrafi: * omówid proces powstawania smogu; * wyjaśnid wpływ smogu na zdrowie człowieka; * przedstawid sposoby ograniczania smogu; C Umiejętności. Uczeo potrafi: * odczytad ze strony internetowej stopieo zanieczyszczenia powietrza; * wskazad narządy narażone na uszkodzenie z powodu smogu; M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 1

Cele lekcji dla ucznia : Po tej lekcji będziecie wiedzieli: - co to jest smog; - jakie choroby powstają w skutek oddychania zanieczyszczeniem powietrza; - jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju, mieście, na naszym osiedlu; - co robid, żeby ograniczyd powstawanie smogu; Oczekuję od was: - sprawności w wykonywaniu zadao - wykazania gotowości, chęci do podjęcia określonych działao - zgodnej pracy na lekcji - wykonania proponowanych zadao NaCoBeZu Przypominam o stałych zasadach pracy: Stałe: - kulturalne zgłaszanie się na lekcji - słuchanie siebie nawzajem (kiedy jeden mówi to reszta słucha) - porządek na stanowisku pracy - koncentracja i uwaga na lekcji Zwracam uwagę na: - aktywny udział w lekcji, - czy każdy z was chętnie wykonuje polecenia nauczyciela, rysunki, dwiczenia, kontroluje wypowiedzi koleżanek i kolegów, poprawia ich błędy w wypowiedziach Doraźne: - szybkośd i sprawnośd wykonania zadania - poprawnośd wykonania dwiczeo - poprawnośd argumentacji METODA: pogadanka ( wstępna, przedstawiająca nowe wiadomości), praktyczna - pokaz, grywalizacja; praca z tekstem, programowana z użyciem komputera, FORMA: całościowa, praca w grupach ŚRODKI DYDAKTYCZNE : film, karty pracy, telefony komórkowe z aplikacją do odczytywania Qr-kodów, plansza do zapisywania punktów w grywalizacji, punkty do losowania, M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 2

Przebieg zajęd: Pytanie kluczowe: Do czego potrzebujemy powietrza? Jak myślicie co dzieje się w naszym ciele, kiedy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem? * podanie tematu i celów lekcji językiem ucznia; * omówienie zasad grywalizacji; II. Faza realizacji 1. Smog Pokaz nauczycielski: Jak powstaje smog? ( butelka plastykowa, woda, gazeta) Do plastykowej butelki, w której znajduje się niewielka ilośd wody, wrzucamy zapalony kawałek gazety i obserwujemy powstałe zjawisko. W butelce powstaje mieszanina dymu i mgły = smog. 2. Film Smog nas zabija - Nauka. https://youtu.be/yqsk2c5-4ie Uczniowie oglądają film i na podstawie informacji o smogu, jego wpływie na zdrowie odpowiadają na pytania z karty pracy. ZADANIE 1 Uczniowie wyszukują informacji na temat smogu i uzupełniają definicję w karcie pracy. A. Co to jest smog i skąd wywodzi się nazwa tego zjawiska? B. Jakie choroby mogą powstawad, w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem? ZADANIE 2 Uczniowie ze strony internetowej osiedla, odczytują informacje A. Podają jednostkę zanieczyszczenia powietrza. B. Podają aktualny indeks zanieczyszczenia powietrza. 3. Film Smog w Polsce i jego wpływ na zdrowie https://youtu.be/zewvg69l4iy Uczniowie oglądają krótki film i na podstawie informacji o jego wpływie na zdrowie odpowiadają na pytania z karty pracy. ZADANIE 3 Uczniowie wymieniają 5 miast w Polsce, najbardziej skażonych smogiem. ZADANIE 4 Uczniowie podają 2 przykłady działao ograniczających wystąpienie smogu. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 3

III. Faza podsumowująca: 1. Każda grupa otrzymuje Qr-kody. Odczytują pytanie i odpowiadają na forum klasy. Pytania: 1. Co to jest smog? 2. Jakie choroby może wywoływad oddychanie powietrzem zanieczyszczonym smogiem? 3. Podaj nazwę jednostki smogowej? 4. Podaj 5 miast Polski o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. 2. Nauczyciel podaje uczniom ciekawostki: Oto kilka z nich: 1. W ciągu dnia przez płuca przechodzi 10 000 litrów powietrza, z czego pobierane jest 360 litrów tlenu. 2. W ciągu całego życia wykonujemy ponad 500 milionów oddechów. 3. Kichnięcie może spowodowad wyrzucenie z nosa cząstek z prędkością 167 kilometrów na godzinę. 4. Jeśli zatkamy nos i buzię przy kichnięciu, możemy narazid się na rozerwanie bębenków w uszach. 5. Powierzchnia obu płuc jest porównywana z powierzchnią kortu tenisowego. 6. Pojemnośd płuc u dorosłego człowieka wynosi koło 4000ml. 7. Mężczyźni mają większe płuca, niż kobiety. To nie tylko ciekawostki, to fakty, tacy właśnie jesteśmy, skomplikowanymi istotami, maszynami życia. Praca domowa: Korzystając z różnych źródeł np. na podstawie filmów na youtobe: Smog w Polsce i jego wpływ na zdrowie. https://www.youtube.com/watch?v=zewvg69l4iy&feature=youtu.be Wynotuj w zeszycie, co możemy zrobid, aby ograniczyd powstawanie smogu. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 4

KARTA PRACY ZADANIE 1: Obejrzyj film : Smog nas zabija - Nauka. https://youtu.be/yqsk2c5-4ie odpowiedz na pytania i A. Co to jest smog?. B. Jakie choroby może on wywoływad? 1. 2. 3.. 4.. 5.. Na rysunkach schematycznych budowy wew. człowieka wpisz nazwy chorób rozwijających się pod wpływem smogu. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 5

ZADANIE 2 : Ze strony internetowej Osiedle Świerczewo http://swierczewo.poznan.pl/indeks-jakosci-powietrza podaj/ odczytaj: A. Jednostkę zanieczyszczenia powietrza: B. Aktualny indeks jakości powietrza:. ZADANIE 3: Obejrzyj film : Smog w Polsce i jego wpływ na zdrowie https://youtu.be/zewvg69l4iy A. Wymieo nazwy 5 miast najbardziej skażonych smogiem w Polsce 1.. 2. 3. 4.. 5.. ZADANIE 4: A. W jaki sposób można ograniczyd smog? Podaj 2 przykłady działao. 1. 2. M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8 Strona 6