Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Podobne dokumenty
Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

Programowanie i techniki algorytmiczne

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Sposoby przedstawiania algorytmów

Komputer i urządzenia cyfrowe

INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne

Programowanie w środowisku Baltie

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Temat 2. Program komputerowy

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Temat 2. Korzystamy z edytora tekstu

Wymagania na poszczególne oceny z informatyki dla klasy VI

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Scenariusz szkolenia

Sylabus Moduł 2: Przetwarzanie tekstów

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Temat 4. Programowanie w języku Scratch

Temat 20. Animacje w programie Baltie

Temat A1. Komputer i urządzenia peryferyjne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów Moduł B3 Sylabus - wersja 6.0

w edytorze tekstu 1. Proponowany czas realizacji 4 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

ECDL/ICDL Przetwarzanie tekstów Moduł B3 Sylabus - wersja 5.0

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Tematy lekcji informatyki klasa 4a marzec 2012

INFORMATYKA KLASA IV

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny. z przedmiotu Informatyki. w klasie VI

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

Temat 21. Programowanie w języku Scratch

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z INFORMATYKI. KLASA IVa SZKOŁA PODSTAWOWA

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy piątej szkoły podstawowej.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa 4 Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny szkolne dla klasy 4

Temat 2. Korzystamy z programu WordPad

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE W KLASIE 6 opracowane na podstawie podręcznika:

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJ. KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI. TEMAT LEKCJI: Tworzymy tekst komputerowy tworzymy akapity i je wyrównujemy, zmieniamy parametry czcionki.

Baltie. 1. Proponowany czas realizacji 5 godz. 2. Cele kształcenia. 3. Wskazówki metodyczne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA V. Wymagania podstawowe (dostateczna) Uczeń:

multimedialne 1. Proponowany czas realizacji 4 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

INFORMATYKA KLASA VII Wymagania na poszczególne oceny

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Plan wynikowy do realizacji informatyki w szkole podstawowej na poziomie klasy VIII

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas IV SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VIII. Opracowano w oparciu o pomoce naukowe Migra (

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

opracowane na podstawie podręcznika:

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z Informatyki dla klasy VIIIb Szkoły Podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie V

1. Zaczynamy! (9) 2. Edycja dokumentów (33)

Technologie informacyjne. semestr I, studia niestacjonarne I stopnia Elektrotechnika rok akademicki 2013/2014 Pracownia nr 2 dr inż.

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z INFORMATYKI II. Uczeń umie: Świadomie stosować się do zasad regulaminów (P).

Plan wynikowy do realizacji informatyki w szkole podstawowej na poziomie klasy VIII

KLASA 7 szk.podst. Stopień dostateczny Uczeń: wymienia cztery dziedziny,

AKRO SOFT Dariusz Kordulasiński Ul. Kołłątaja 2a Toruń Tel./fax

Plan nauczania informatyki Opracował: mgr Daniel Starego

Program komputerowy i przepisy prawa

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Edytor tekstu Microsoft Office 2007 przewodnik dla gimnazjalisty Autor: Dariusz Kwieciński nauczyciel ZPO w Sieciechowie

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie IV szkoły podstawowej. 1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY IV SP ROK SZKOLNY 2017/2018

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Skorzystaj z Worda i stwórz profesjonalnie wyglądające dokumenty.

Wiedza i umiejętności. Liczba godzin. Temat lekcji

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE rok szkolny 2013/14 Wymagania i kryteria ocen w kl. V

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie IV

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

OCENIANIE PRZEDMIOTOWE Z INFORMATYKI W KLASIE III W GIMNAZJUM NR 9 W GORZOWIE WLKP.

O higienie pracy, komputerze, sieciach komputerowych i Internecie

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Ćwiczenie 4 Konspekt numerowany

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Zadanie 1. Stosowanie stylów

Transkrypt:

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu Cele edukacyjne Celem tematu 1. jest uporządkowanie i rozszerzenie wiedzy uczniów na temat opracowywania dokumentów tekstowych (m.in. stosowania tabulatorów, spacji nierozdzielających, numerowania i wypunktowania, wstawiania tabel do tekstu) oraz drukowania dokumentu tekstowego. Proponowany czas realizacji 2 godz. Wskazówki metodyczne Realizację tematu 1. rozpoczynamy od dokładnego wyjaśnienia zastosowania różnych typów tabulatorów (rys. 3a-3d, str. 10). Należy zwrócić uwagę na zastosowanie tabulatora dziesiętnego do wyrównywania w kolumnie liczb z separatorem dziesiętnym. Uczniowie, wykonując ćwiczenia, sprawdzają w praktyce, jak zmienić ustawienia tabulatorów w całym tekście i czym różni się wyrównywanie kolumn tekstu za pomocą spacji od zastosowania do tego celu tabulatorów (ćwiczenia 1-4, str. 10-11). W punkcie 2. tematu uczniowie dowiadują się, kiedy wskazane jest zastosowanie spacji nierozdzielającej. Nauczyciel powinien zwracać uwagę na wstawianie w tekście spacji nierozdzielających tam, gdzie jest to uzasadnione. Zasada ta dotyczy nie tylko ćwiczenia 5. (str. 12), ale również późniejszych ćwiczeń i tekstów opracowywanych przez uczniów. Zwracamy uczniom uwagę, że różne edytory tekstu mogą mieć różne możliwości tworzenia list numerowanych i wypunktowanych. Uczniowie powinni sprawdzić w Pomocy, jakie rodzaje numerowania i wypunktowania oferuje program, z którego korzystają. Warto uczniom przypomnieć o możliwości zastosowania ręcznego podziału wiersza, w przypadku gdy chcemy przejść do nowego wiersza, nie tworząc nowego punktu (metoda z kluczykiem przedstawiona na str. 13). Należy zwracać uczniom uwagę, że tabulatory i numerowanie, podobnie jak parametry formatowania tekstu, są zazwyczaj zachowane przy przejściu do nowego akapitu. Na lekcjach informatyki w klasie V uczniowie wstawiali do tekstu tabele, ale w klasie VIII należy ponownie przećwiczyć tworzenie tabel i rozszerzyć wiadomości dotyczące wykonywania operacji na tabeli, takich jak scalanie komórek, dodawanie lub usuwanie kolumn i wierszy oraz formatowanie komórek. Należy też zwrócić uwagę na znaczniki końca wiersza tabeli i znaczniki końca komórki (rys. 6, str. 15). Uczniowie powinni wydrukować swoje prace, ustalając różne parametry drukowania, niekoniecznie wszyscy na tej samej lekcji. Uczniowie powinni korzystać z gotowych plików umieszczonych w strefie nauczyciela do wykonywania ćwiczeń i zadań. Najlepiej skopiować je do folderu przeznaczonego dla uczniów. Do powtarzania i utrwalania materiału należy również wykorzystywać dodatkowe zadania 1

dostępne poprzez Wyszukiwarkę materiałów metodycznych na stronie wydawnictwa www.migra.pl (menu Pomoce dla nauczyciela), w folderze Materiały dodatkowe). Nie każdy edytor tekstu ma wszystkie wskazane w tym temacie i zalecane w ćwiczeniach oraz zadaniach możliwości. W prostszych edytorach tekstu nie można wykonać niektórych poleceń, dlatego w ćwiczeniach jest zapisana uwaga, aby sprawdzić w menu lub Pomocy, czy dany program oferuje określoną funkcję. Należy zwrócić uczniom uwagę, że najwięcej możliwości mają zazwyczaj edytory profesjonalne, np. Microsoft Word, a nie WordPad czy Notatnik. Wskazówki do niektórych ćwiczeń, pytań i zadań Ćwiczenie 3. (str. 11) należy skorzystać z pliku utworzonego w ćwiczeniu 2. Najlepiej zaznaczyć wszystkie wiersze i ustawić odpowiednio tabulatory na linijce, a następnie przesuwać kolejno oceny, usuwając równocześnie zwykłe spacje. Ćwiczenie 4. (str. 11) odp.: Punkt 1. Ułożenie ocen w kolumnach wyrównywanych zwykłymi spacjami jest trochę nierówne. Lepsze efekty przynosi wyrównywanie kolumn za pomocą tabulatorów. Punkt 2. Po zwiększeniu rozmiaru czcionki jeszcze bardziej widoczne jest nierówne ułożenie ocen w kolumnach. Ćwiczenie 5. (str. 12) odp.: w tekście widocznym na rysunku 5a data i tytuł naukowy są umieszczone w dwóch wierszach, co nie jest zgodne z zasadami redagowania tekstu. Wstawienie spacji nierozdzielającej po 2017, po Panią, po dr oraz w razie potrzeby po hab. powoduje, że tekst jest poprawnie zredagowany. Błędy i problemy uczniów Używają znaku tabulatora zamiast wcięcia pierwszego wiersza akapitu. Często nie potrafią usunąć numeracji, np. gdy utworzą niepotrzebny, pusty punkt. Niektórzy mają problem z utworzeniem listy wielopoziomowej. Nie stosują automatycznego numerowania w tabeli. Liczby porządkowe wpisują ręcznie. Przykładowe scenariusze Lekcja 1. Więcej o opracowywaniu tekstu tabulatory i spacje nierozdzielające Lekcja 1. Więcej o opracowywaniu tekstu listy numerowane i tabele 2

Lekcja 1. (temat 1.) Więcej o opracowywaniu tekstu tabulatory i spacje nierozdzielające Podstawa programowa II. Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych. 3) Korzystając z aplikacji komputerowych przygotowuje dokumenty i prezentacje, także w chmurze, na pożytek rozwiązywanych problemów i własnych prac z różnych dziedzin (przedmiotów), dostosowuje format i wygląd opracowań do ich treści i przeznaczenia, wykazując się przy tym umiejętnościami: b. tworzenia różnych dokumentów: formatuje i łączy teksty, wstawia symbole, obrazy, [ ] korzysta z szablonów dokumentów; 4) zapisuje efekty swojej pracy w różnych formatach i przygotowuje wydruki; Wiedza i umiejętności podstawowe rozszerzające Treści, pytania, ćwiczenia i zadania z podręcznika Uwagi o realizacji, formy pracy na lekcji, dodatkowe pomoce stosuje różne typy tabulatorów, potrafi zmienić ich ustawienia w całym tekście; wie, kiedy wskazane jest zastosowanie spacji nierozdzielającej i odpowiednio ją stosuje rozumie różnice w zastosowaniu wcięć i tabulatorów; dobiera, ustawia i zmienia tabulatory odpowiednio do zawartości dokumentu; stosuje spację nierozdzielającą tam, gdzie jest to wskazane temat 1. z podręcznika (str. 8-12); ćwiczenia 1-5 (str. 10-12); zadanie domowe pytania 1. i 2. (str. 17); zadania 1-4 (str. 17-18); zadania (folder Materiały dodatkowe/edytor tekstu) dwa do wyboru dla zainteresowanych zadanie 9. (str. 18) zwrócenie uwagi na możliwość przenoszenia formatu akapitu do następnego akapitu; zwrócenie uwagi na sposoby wyrównywania tekstu w kolumnach oraz zastosowanie spacji nierozdzielającej; praca z podręcznikiem, ćwiczenia dodatkowe pliki proponowane do wykonania ćwiczeń i zadań: ćwiczenie 2. (str. 11) T1_c2_Oceny1; ćwiczenie 5. (str. 12) T1_c5_Tekst zadanie 2. (str. 18) T1_z2_Pływanie.doc; zadanie 3. (str. 18) T1_z3_Czas wolny.doc Przebieg lekcji 1. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji. 2. Korzystając z pytań Warto powtórzyć (str. 8), uczniowie przypominają materiał potrzebny do realizacji lekcji. Wybrani uczniowie odpowiadają na zadane pytania. 3. Korzystając z projektora i multibooka, nauczyciel omawia sposób wstawiania tabulatorów i zalety ich stosowania. Zwraca też uwagę na różnicę w zastosowaniu wcięcia i tabulatora. Uczniowie oglądają w podręczniku rysunki 2a-2b (str. 9), rysunki 3a-3d i 4. (str. 10). 4. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1. (str. 10). 3

5. Korzystając z projektora, nauczyciel wyjaśnia sposób wykonania ćwiczeń 2. i 3. (str. 11) wpisuje na przykład dwa przedmioty i oceny. 6. Uczniowie wykonują kolejno ćwiczenia 2-4 (str. 11). Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. Wybrany uczeń pokazuje rozwiązanie ćwiczeń 2. i 3. i odpowiada na pytania zawarte w ćwiczeniu 4. Nauczyciel podsumowuje ćwiczenia i ewentualnie uzupełnia wypowiedź ucznia. 7. Korzystając z projektora, nauczyciel wyjaśnia zastosowanie spacji nierozdzielających. 8. Uczniowie wykonują ćwiczenie 5. (str. 12). Wybrany uczeń prezentuje rozwiązanie i odpowiada na pytanie zawarte w ćwiczeniu. Zadanie domowe Przeczytanie treści tematu (str. 8-12); przygotowanie odpowiedzi na pytania 1. i 2. (str. 17) oraz wykonanie zadań 1-4 (str. 17-18) i dwóch zadań wybranych spośród zadań zapisanych w folderze Materiały dodatkowe/edytor tekstu. Uczniom zainteresowanym można polecić wykonanie zadania 9. (str. 18). 4

Lekcja 2. (temat 1.) Więcej o opracowywaniu tekstu listy numerowane i tabele Podstawa programowa II. Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych. 3) Korzystając z aplikacji komputerowych przygotowuje dokumenty i prezentacje, także w chmurze, na pożytek rozwiązywanych problemów i własnych prac z różnych dziedzin (przedmiotów), dostosowuje format i wygląd opracowań do ich treści i przeznaczenia, wykazując się przy tym umiejętnościami: b. tworzenia różnych dokumentów: formatuje i łączy teksty, wstawia symbole, obrazy, [ ] korzysta z szablonów dokumentów; 4) zapisuje efekty swojej pracy w różnych formatach i przygotowuje wydruki; Wiedza i umiejętności podstawowe rozszerzające Treści, pytania, ćwiczenia i zadania z podręcznika Uwagi o realizacji, formy pracy na lekcji, dodatkowe pomoce stosuje automatyczną numerację i wypunktowanie w prostych tekstach; wstawia do tekstu tabelę i wprowadza do niej dane; drukuje dokumenty tekstowe; korzysta z Pomocy do programu w celu znalezienia potrzebnych opcji samodzielnie dobiera parametry drukowania (m.in. drukuje wybraną stronę dokumentu, tylko strony parzyste); rozumie i stosuje zasady automatycznego numerowania temat 1. z podręcznika (str. 12-17); ćwiczenia 6-13 (str. 12-17); zadanie domowe pytania 3-5 (str. 17); zadania 5-8 (str. 18); zadania (folder Materiały dodatkowe/edytor tekstu) dwa do wyboru dla zainteresowanych zadanie 10. (str. 18) wskazanie praktycznych zalet stosowania list numerowanych i wypunktowanych; omówienie sposobów formatowania tabeli i wstawiania jej do tekstu; praca z podręcznikiem, ćwiczenia dodatkowe pliki proponowane do wykonania ćwiczeń i zadań: ćwiczenie 8. (str. 13) T1_c8_Programy użytkowe; ćwiczenie 9. (str. 14) T1_c9_Miesiące; ćwiczenie 12. (str. 16) T1_c12_Urządzenia Przebieg lekcji 1. Nauczyciel podaje temat i cel lekcji oraz sprawdza zadanie domowe wybranym uczniom. 2. Uczniowie samodzielnie zapoznają się z zasadami stosowania numerowania i wypunktowania oraz wykonują ćwiczenia 6-8 (str. 12-13). Nauczyciel sprawdza na bieżąco wykonanie ćwiczeń, pomagając nieradzącym sobie uczniom. 3. Korzystając z projektora, nauczyciel wyjaśnia sposób tworzenia listy z podpunktami. 4. Uczniowie wykonują ćwiczenie 9. (str. 14). Wybrany uczeń prezentuje swoje rozwiązanie. 5. Korzystając z projektora, nauczyciel przypomina uczniom zasady wstawiania tabel do tekstu. 6. Uczniowie wykonują ćwiczenia 10-12 (str. 15-16). Wybrani uczniowie prezentują swoje rozwiązania. Uwaga: Jeśli uczniowie nie zdążą wykonać ćwiczeń podczas lekcji, powinni dokończyć je w domu. 7. Nauczyciel lub wybrany uczeń podsumowuje zajęcia, wymieniając poznane zasady opracowywania tekstu. 5

Zadanie domowe Przeczytanie treści tematu (str. 12-17), przygotowanie odpowiedzi na pytania 3-5 (str. 17), wykonanie zadań 5-8 (str. 18) i dwóch zadań wybranych z zadań zapisanych w folderze Materiały dodatkowe/edytor tekstu. Uczniom zainteresowanym można polecić wykonanie zadania 10. (str. 18). 6