Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download ""

Transkrypt

1 Co by się stało, gdyby ludzie zniknęli nagle z powierzchni Ziemi?

2 2 dni - bez funkcjonujących pomp zalane zostaną w miastach tunele metra. 7 dni - skończą się zapasy paliwa, które zasilają generatory chłodzące w elektrowniach atomowych 1 rok - na ulicach zaczną rosnąć kwiaty, asfalt zacznie pękać, rośliny pnące i zwierzęta zdobędą miasta 3 lata - nieogrzewane rury kanalizacyjne zaczną pękać, zmiany temperatury sprawią, że ściany domów zaczną się kruszyć. Najpóźniej po drugiej zimie wyginą wszystkie miejskie karaluchy. 30 lat - rozpadną się drewniane budynki, bloki wytrzymają lat. 100 lat - liczba słoni wzrośnie z 5,6 tys. do 10 mln. Wzrost populacji zdziczałych kotów. 300 lat - zawalą się mosty, tamy, groble. Znikną pod wodą miasta w deltach rzek (np. Amsterdam, Wenecja, Houston, Buenos Aires). 500 lat - tam, gdzie były przedmieścia, wyrosną lasy, między drzewami leżeć będą aluminiowe fragmenty zlewozmywaków i garnków z nierdzewnej stali.

3 więcej niż 1000 lat - mury miejskie, które jeszcze stoją, zostaną pokryte przez lodowce. Nienaruszone pozostaną tylko budowle znajdujące się głęboko pod ziemią. 35 tys. lat - zniknie z gleby ołów, który wydobywał się z kominów i rur wydechowych. 100 tys. lat - pluton z głowic atomowych, których metalowy płaszcz dawno się rozpadnie, zniknie w naturalnym promieniowaniu ziemskim.

4 więcej niż 1 mln lat - ewolucja wytworzy mikroorganizmy, które rozłożą tworzywa sztuczne. 10 mln lat - być może jeszcze będą krążyły chemikalia, choć już głęboko ukryte w glebie. 1 mld lat - Słońce zacznie mocniej świecić, średnia temperatura roczna przekroczy krytyczną dla wyższych form życia granicę 30 st.c. 2 mld lat - wciąż jeszcze będą istnieć mikroorganizmy podobne do tych z początków życia na Ziemi. 5 mld lat - słońce rozrasta się. Oceany wyparowują, a powierzchnia Ziemi zmieni się w wielki potok lawy. 6,5 mld lat - gigantyczne gasnące Słońce zniszczy Merkurego i Wenus, a w końcu połyka Ziemię.

5 Potem - fale radiowe nadal, choć zapewne tylko fragmentarycznie, rozchodzić się będą po Wszechświecie.

6 Jak ocalić świat? Wielkie wyzwania XXI wieku 14 zagadnień kluczowych dla pomyślnego rozwoju ludzkości wg amerykańskiej National Academy of Engineering (NAE)

7 I Doprowadzenie do opłacalno acalności ci ekonomicznej energetyki opartej na słońcus

8 Energetyka oparta na słońcus Tylko niespełna 1 proc. produkowanej przez człowieka energii pochodzi z ogniw słonecznych. Wydajność dostępnych komercyjnie paneli fotowoltaicznych nie przekracza 20 procent. Najnowsze ogniwa słoneczne osiągają w laboratorium wydajność 40 procent. Analizy teoretyczne wskazują, że ogniwa wyprodukowane z nanokryształów powinny osiągnąć wydajność 60 proc.

9 Ogniwa I generacji produkowane z bardzo czystego( ) krzemu krystalicznego w postaci wafli grubości ok mikrometrów. Charakteryzują się wysoką sprawnością zazwyczaj 17-22% jak również wysokimi kosztami produkcji. Obecny udział w rynku ok 82%. Ogniwa II generacji produkowane nie z krzemu krystalicznego lecz np. z tellurku kadmu (CdTe), mieszaniny miedzi, indu, galu, selenu (CIGS) czy krzemu amorficznego. Bardzo mała grubość warstwy półprzewodnika absorbującej światło (1-3 mikrometrów) przyczyniła się do ograniczenia kosztów produkcji. Główną wadą ogniw II generacji jest niższa sprawność od ogniw I generacji, która w zależności od technologii waha się od 7-15%. Obecny udział w rynku ok 18%. Ogniwa III generacji Ogniwa III generacji pozbawione są złącza P-N niezbędnego przy produkcji ogniw fotowoltaicznych z wykorzystaniem tradycyjnych półprzewodników. Obecnie do ogniw III generacji zaliczane są bardzo różne technologie jednak najbardziej zaawansowane prace są nad ogniwami DSSC oraz organicznymi z wykorzystaniem polimerów. Wielką zaletą ogniw III generacji są niskie koszty oraz prostota produkcji. Główną przeszkodą w ich popularyzacji jest niska sprawność oscylująca wokół kilku procent. Obecny udział w rynku ogniw III generacji nie przekracza 0.5%.

10 Słoneczny dom We Freiburgu w Niemczech powstał pierwszy na świecie dom, który generuje energię podążając za słońcem.

11 II Uzyskanie energii z syntezy termojądrowej

12 Synteza termojądrowa Reakcja syntezy jądrowej jest to rekcja łączenia się jąder lekkich w cięższe z wydzieleniem ogromnej ilości energii. Przedrostek termo pochodzi od głównego sposobu, w jaki wywoływana jest ta reakcja, w gwiazdach i bombie wodorowej, czyli przez podniesienie temperatury do kilkunastu milionów Kelvinów. Obecnie pracuje się nad wykorzystaniem syntezy jądrowej jako źródła energii. Reakcja fuzji termojądrowej, jądra deuter i tryt łączą się, powstaje jądro helu, neutron i wydzielana jest energia.

13 Tokamak

14 ITER Projekt międzynarodowy (USA, Rosji, Japonii, Chin, Korei, Indii i UE) Tokamak generujący w sposób ciągły 500 MW energii z reakcji fuzji jądrowej, przez okresy czasu trwające do 10 minut. ITER dostarczy podstaw do budowy prototypowej elektrowni termojądrowej DEMO ( MW) Kluczowe wymagania reaktora ITER to wydajność chłodzenia wynosząca około 450 MW oraz pobór energii elektrycznej o mocy do 120 MW. Projekt jest przewidywany na 30 lat (10 lat budowy i 20 lat pracy reaktora), i ma kosztować w przybliżeniu 10 miliardów.

15 III Opracowanie metod eliminacji i składowania dwutlenku węglaw

16 Sekwestracja CO2 w znaczeniu technicznym rozumiane jako czynności mające na celu wychwycenie, transport oraz unieszkodliwienie lub trwałe zdeponowanie i odizolowanie od biosfery dwutlenku węgla.

17

18 Inne możliwości rozprowadzanie na powierzchni wody morskiej składników odżywczych dla fitoplanktonu, który pochłania wielkie ilości CO 2 zamieniając go na węgiel. bezpośrednim wprowadzaniu dwutlenku węgla rurociągiem do wód oceanicznych na głębokość co najmniej 200 m zastosowanie metody Rau-Caldeira która odwzorowuje naturalny cykl przemian węgla w przyrodzie, lecz w ciągu jednego dnia realizuje procesy zachodzące normalnie na przestrzeni około 6000 lat proces sztucznej fotosyntezy (produkcja biopaliw).

19 IV Zarządzanie cyklem azotowym

20

21 GRANICA: wiązanego nie więcej niż 35 mln ton z atmosfery rocznie. Zakłócamy cykl azotowy poprzez: nawozy sztuczne spalanie paliw kopalnych, drewna, biomasy uprawa roślin strączkowych

22 Nadmiar azotu zakwasza gleby kwaśne deszcze spłukiwany do jezior, rzek i mórz, wywołując gwałtowny rozkwit alg rozkłada warstwę ozonową

23 Strefa śmierci Strefa ma dzisiaj ponad 20 tysięcy km 2, a powstaje na skutek spływania wodami Mississippi nawozów azotowych do zatoki, gdzie stanowią pokarm dla alg.

24 Zarządzanie cyklem azotowym rośliny modyfikowane genetycznie Modyfikacje genetyczne upraw rolnych, które umożliwiają ograniczenie stosowania nawozów azotowych, a przez to zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery tlenkami azotu. (modyfikacja genetyczna nauczy rośliny wiązania azotu w powietrzu).

25 Zielone dachy By sprostać apetytom w 2050 r., potrzeba będzie dodatkowego miliarda hektarów ziemi uprawnej! Beznadziejne zadanie, nawet bardziej plenne uprawy modyfikowane genetycznie nie są wstanie w wystarczający sposób zmniejszyć tego podstawowego deficytu: głodu ziemi. Chyba że do rolniczego cyklu włączą się miasta! Jak podaje magazyn naukowy Science, przeciętny nowojorczyk zjada rocznie 100 kg warzyw. Gdyby wykorzystać pod uprawę wszystkie dachy tego miasta, produkcja osiągnęłaby 200 kg na osobę!

26 Farmy wertykalne Pierwsze na świecie pionowe farmy do uprawy roślin na paszę dla zwierząt pojawiły się w ogrodzie zoologicznym w Paignton. Na początek w pojemnikach będzie rosło główek sałaty, które będzie można zbierać co 3 4 tygodnie. Z czasem zacznie się w nich uprawiać i inne rośliny.

27 Zapewnienie dostępu do czystej wody V

28 Dostęp do wody jest podstawowym prawem człowieka Dane z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEF mówią za siebie: 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do wody w ponad 40 krajach 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej, jest to m.in. przyczyną 80 proc. zachorowań w krajach rozwijających się. Jedynie 2 proc. z nich żyje w Europie; 53 proc. pochodzi z Azji, 38 proc. z Afryki 2,4 miliarda osób nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych. Jedynie 2 proc. z nich żyje w Europie; 80 proc. pochodzi z Azji, 13 proc. z Afryki

29

30 Jakie są przyczyny niedoboru wody? wzrost demograficzny wykorzystanie wody dla potrzeb rolnictwa (70% światowego zużycia) niestabilna sytuacja polityczna złe zarządzanie zasobami

31 VI Poprawa infrastruktury miejskiej

32 Inteligentny samochód przyszłości Samochód będzie w pełni skomputeryzowany, po to by uniknąć kolizji z innymi autami lub zjechania z drogi. Pojazd będzie kierowany automatycznie; komputer będzie zwalniał jego bieg, a nawet hamował. Samochód także będzie przesyłał informacje o korkach i warunkach pogodowych do centralnych komputerów, po to by uniknąć opóźnień i niebezpiecznych karamboli.

33 VII Rozwój j informatyzacji służby zdrowia

34 Połączenie rezultatów biologii molekularnej z osiągnięciami informatyki Od jesieni 2007 r. trzy firmy bioinformatyczne zachęcają klientów z całego świata do skorzystania z nowej usługi. Wystarczy wysłać probówkę z wymazem z policzka lub śliną oraz przelać na konto firmy około tysiąca dolarów. Po dwóch tygodniach za pomocą przeglądarki WWW klient dostaje dostęp do swojego profilu genetycznego wraz z informacjami o predyspozycjach zachorowania na różne choroby uwarunkowane genetycznie.

35 Biochip Pierwotnie wynalazek, nad którym pracowano od 1968 roku, służyć miał wyłącznie celom medycznym. Chodziło o to, by na przykład lekarz, który przyjeżdża na miejsce wypadku i zastaje nieprzytomnego człowieka, mógł jak najszybciej poznać jego grupę krwi, przebyte dotychczas choroby i inne dane potrzebne do natychmiastowej interwencji. Z czasem jednak pracami zainteresowała się armia, doceniając jego możliwości lokalizacyjne i identyfikacyjne.

36 W 1998 roku 45 bogatych Brytyjczyków poprosiło o wszczepienie biochipów sobie i członkom swoich rodzin. Wiele brytyjskich kompanii przygotowuje się do wszczepienia mikroczipu swoim pracownikom w celu kontroli czasu pracy i miejsca przebywania ("Windsor Star", 10 maj '99). Lekarze w Stanach Zjednoczonych i w Europie dokonują utrzymanych w tajemnicy posunięć, by doprowadzić do wszczepiania mikroczipów nowo narodzonym dzieciom. W Japonii, noworodkom są wszczepiane mikrochipy. Ma to zapobiegać pomyleniu tożsamości dzieci, aplikowaniu im niewłaściwych leków, a także porwaniom. Mikroczip został użyty podczas wojny w Zatoce Perskiej. (Rambo) Biochip stwarza duże możliwości manipulowania reakcjami ludzi, gdyż częstotliwość, na której pracuje urządzenie, ma duży wpływ na zachowanie człowieka.

37 Lokalizatory RFID chipy identyfikacyjne o częstotliwości radiowej system kontroli przepływu towarów w oparciu o zdalny, odczyt i zapis danych z wykorzystaniem specjalnych układów elektronicznych, przytwierdzonych do nadzorowanych przedmiotów.

38 VIII Projektowanie lepszych leków

39 Uwarunkowania genetyczne Rozwój specjalistycznych metod leczenia i opracowanie lekarstw odpowiednich do potrzeb poszczególnych pacjentów. Zakłada się ze nowoczesna medycyna w większym stopniu będzie brała pod uwagę uwarunkowania genetyczne człowieka.

40 Inteligentna pigułka Nowoczesne pigułki, wyposażone w systemy dozujące lek, zdolne wysyłać sygnały przetwarzane na konkretne informacje o przebiegu terapii, godzinnie życia leku czy ewentualnych interferencjach.

41 IX Odtworzenie funkcji mózgu w komputerze

42 Zrozumienie większości funkcji mózgu pozwalałoby na: Opracowanie doskonalszych robotów Doskonalsze wirtualne rzeczywistości, które umożliwiają lepszą naukę, badania społeczne i epidemiologiczne Leczenie chorób psychicznych i układu nerwowego.

43 Czy jest możliwe, żeby komputery osiągnęły wyższy stopień inteligencji i lepszą kreatywność od człowieka?

44 NIE Komputery na pewno będą miały coraz większe zdolności zapamiętywania i liczenia, ale żeby były mądrzejsze? Nigdy nie będą kreatywne czy zdolne do abstrakcyjnych procesów myślowych charakterystycznych dla człowieka. Komputery można stosować do zagadnień typowych, cechą człowieka pozostanie jego niepowtarzalność. Patrick Vessel (cybernetyk)

45 TAK Jeśli uda się połączyć strukturę nanotechnologiczną z tkanką żywą to będzie to już tylko krok od połączenia maszyny z mózgiem.

46 X Zapobiegnięcie terroryzmowi nuklearnemu

47 Jak poważne jest zagrożenie terroryzmem nuklearnym? Na świecie jest 1600 ton wysoko wzbogaconego uranu i 500 ton plutonu, co wystarczyłoby do zbudowania około 120 tysięcy bomb jądrowych. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) w latach na świecie doszło do 224 przypadków przemytu materiałów nuklearnych, aczkolwiek tylko w 16 z nich w grę wchodziły małe ilości wysoko wzbogaconego uranu lub plutonu. Abdul Qadeer Khan twórca pakistańskiej bomby atomowej, przyznał się w roku 2004 do nielegalnego przekazywania technologii nuklearnej innym państwom Korea Północna, która w październiku 2006 roku i w maju 2009 roku przeprowadziła testy własnej bomby atomowej i znajduje się w bardzo kiepskiej kondycji gospodarczej może zdecydować się na sprzedaż bomby terrorystom. 6 września 2007 roku izraelskie samoloty bojowe zbombardowały w Syrii, tajny obiekt nuklearny, który według oskarżeń Waszyngtonu miał produkować pluton dla bomby atomowej. Gimnazjalista z Sieradza kupił grudkę radioaktywnego uranu przez Internet, od kolekcjonera z Nysy, u którego funkcjonariusze zabezpieczyli 4 kg rudy uranu. Policjanci ustalili też, że mieszkaniec Nysy "zaopatrywał" się w rudę uranu w jednej ze starych kopalń na terenie Czech.

48 Energia nuklearna może e zostać wykorzystana w celach terrorystycznych na trzy sposoby: przez stworzenie mechanizmu wykorzystującego reakcję łańcuchową, czyli takiego typu broni, jaki znajduje się w arsenałach państw atomowych. poprzez stworzenie tak zwanej brudnej bomby lub inne rozprzestrzenienie substancji radioaktywnej. poprzez atak na obiekt zawierający substancje radioaktywne: elektrownię, instytut badawczy, transport lub składowisko odpadów.

49 BOMBY WALIZKOWE Masa około 23 kilogramów i moc wybuchu rzędu 0,001-1 kilotony (czyli przeliczając to na równoważnik trotylowy ton trotylu). Ładunek W-54 miał kształt cylindryczny i wymiary 27 na 40 cm. Latem 1997 roku generał Aleksander Lebiedź podał informację, że w rosyjskich magazynach jądrowych brakuje około 100 przenośnych bomb walizkowych.

50 BRUDNE BOMBY Pod pojęciem brudnych bomb (bomb radiologicznych) kryją się ładunki, które są wypełnione zwykłym materiałem wybuchowym np. trotylem (1) oraz substancjami promieniotwórczymi w postaci pyłu, proszku lub wodnej zawiesiny (2) Brudna bomba w swoim składzie zawierać może różnego typu izotopy promieniotwórcze. Amerykańscy specjaliści wskazują, że zastosowanie mogą znaleźć powszechnie używane w służbie zdrowia, budownictwie oraz przemyśle spożywczym (likwidacja bakterii) następujące izotopy: kobalt - 60 i cez Najgroźniejszy byłby jednak stront - 90 odkładający się w kościach i jod gromadzący się w tarczycy (szczególnie u dzieci). Przykładem zamachu tego typu było umieszczenie przez Czeczenów materiałów radioaktywnych w moskiewskim parku w listopadzie 1995 roku.

51 Terroryzm Państwa oskarżane o popieranie terroryzmu Pakistan, państwa osi zła (według prezydenta USA): Irak, Iran, Korea Północna. Państwa które już posiadają broń nuklearną i w niesprzyjającej sytuacji polityczno-militarnej mogą postanowić ją zastosować Indie, Izrael, oraz Pakistan Państwa posiadające bardzo zaawansowane technologie jądrowe które w niesprzyjającej dla nich sytuacji politycznej mogą zdecydować się na szybkie opracowanie broni jądrowej. Wyróżnić można następujące kraje:

52 Terroryzm Korea Południowa Japonia Argentyna Brazylia Tajwan Państwa te zdecydują się na przygotowanie broni nuklearnej jeśli ich sąsiad (odpowiednio: Japonia, lub Korea Południowa) wyprodukuje broń jądrową. Dodatkowo Korea Południowa zagreguje nuklearnymi zbrojeniami w chwili gdy Korea Północna przygotuje ładunki nuklearne. Państwa te zdecydują się na przygotowanie broni nuklearnej jeśli ich sąsiad (odpowiednio: Argentyna, lub Brazylia) wyprodukuje broń jądrową. Opracuje ładunki nuklearne jeśli pogorszą się jego stosunki z Chińską Republiką Ludową lub też Korea Południowa lub Japonia zdecydują się na rozwój własnego arsenału nuklearnego.

53 Co można zrobić dla zwiększenia globalnego bezpieczeństwa nuklearnego? uzgodnienie minimalnych standardów bezpieczeństwa dla wszystkich obiektów nuklearnych wzmocnienie przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 13 kwietnia 2005 roku międzynarodowej konwencji o powstrzymywaniu aktów terroryzmu nuklearnego ograniczanie liczby miejsc, w których terroryści mogliby zdobyć materiały nuklearne ograniczenie dostępu terrorystów do finansowania i innych źródeł ekonomicznych zawarcie międzynarodowego układu zakazującego produkcji materiałów rozszczepialnych do budowy broni jądrowej lub innych nuklearnych ładunków wybuchowych Raport amerykańskiej Komisji ws. Zapobiegania Proliferacji Broni Masowej Zagłady i Terroryzmowi z grudnia 2008 roku mówił, że "o ile światowa społeczność nie będzie działać zdecydowanie i z większą pilnością, jest bardziej prawdopodobne, że broń masowej zagłady zostanie użyta w ataku terrorystycznym gdzieś na świecie przed końcem roku 2013", chociaż jeszcze wyżej od zagrożenia terroryzmem nuklearnym raport ten stawia na niebezpieczeństwo bioterroryzmu.

54 XI Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych

55 Bezpieczeństwo teleinformatyczne Zbiór zagadnień z dziedziny telekomunikacji i informatyki związany z szacowaniem i kontrolą ryzyka wynikającego z korzystania z komputerów, sieci komputerowych i przesyłania danych do zdalnych lokalizacji, rozpatrywany z perspektywy poufności, integralności i dostępności. Teoretycznie Bezpieczny system teleinformatyczny jest wyidealizowanym urządzeniem, które poprawnie i w całości realizuje tylko i wyłącznie cele zgodne z intencjami właściciela. Praktycznie Budowa skomplikowanego systemu spełniającego założenia bezpieczeństwa teleinformatycznego jest z reguły niemożliwa. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ryzyko wystąpienia prozaicznych usterek i błędów, ale także na trudność określenia i sformalizowania często sprzecznych oczekiwań projektanta oprogramowania, programisty, prawowitego właściciela systemu, posiadacza przetwarzanych danych, czy w końcu użytkownika końcowego.

56 Zagrożenia wirusy komputerowe ataki DoS (odmowa usługi) włamania sieciowe kradzież tożsamości i innych dóbr wykorzystywane komputera jako: zombie do ataków DDoS, wysyłania spamu innej niepożądanej aktywności

57 Zarządzanie ryzykiem określane są potencjalne zagrożenia, szacowane prawdopodobieństwo ich wystąpienia, oceniany potencjał strat a następnie podejmowane są kroki zapobiegawcze w zakresie, który jest racjonalny z uwagi na możliwości techniczne i względy

58 XII Rozwój wirtualnej rzeczywistości

59 Rzeczywistość wirtualna Obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (symulacje komputerowe), jak i zupełnie fikcyjnego (gry komputerowe).

60 Wirtualna rzeczywistość na pięć zmysłów Doświadczać rzeczywistości wirtualnej nie tylko za pośrednictwem wzroku, słuchu i dotyku, ale też węchu i smaku. Zadanie to ma spełnić "Wirtualny kokon", specjalny hełm. Zapach będzie generowany elektronicznie. Będzie możliwość odczuwania chropowatości związanej z przedmiotami znajdującymi się w ustach. System imitujący dotyk.

61 XIII Zaawansowane systemy osobistej edukacji

62 System umożliwiający naukę na miarę każdego człowieka, biorący pod uwagę jego indywidualne zdolności e-learningu technika szkolenia wykorzystująca wszelkie dostępne media elektroniczne, w tym Internet, przekazy satelitarne, taśmy audio/wideo, telewizję interaktywną oraz CD-ROM-y.

63 XIV Rozwój j narzędzi wspomagających postęp techniczny Nanotechnologia

64 Lata 50-te Historia nanotechnologii sięga lat 50-tych XX wieku, gdy Richard Feynman wygłosił wykład: There's Plenty Room at the Bottom (w wolnym tłumaczeniu Dużo zmieści się u podstaw ). Rozpoczynając od wyobrażenia sobie, co trzeba zrobić by zmieścić 24-tomową Encyklopedię Britannikę na łebku od szpilki, Feynman przedstawił koncepcję miniaturyzacji oraz możliwości tkwiące w wykorzystaniu technologii mogącej operować na poziomie nanometrowym. W 2007 roku nanotechnolodzy z Technionu umieścili cały hebrajski tekst Starego Testamentu na obszarze zaledwie 0,5 milimetra kwadratowego na pokrytej złotem krzemowej płytce. Tekst został wyryty przez skierowanie na płytkę skupionego strumienia jonów galu. Richard P. Feynman

65 Lata 80-te i 90-te Lata 80. i 90. XX w. to okres gwałtownego rozwoju technik litograficznych oraz produkcji ultracienkich warstw kryształów. Do ważnych osiągnięć technologicznych zaliczyć można: wykonanie napisu IBM przez dwóch fizyków za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego, używając do tego celu 35 atomów; odkrycie fulerenów; odkrycie i badanie właściwości nanorurek.

66 Nanobiotechnologia Warto zwrócić też uwagę, że nanotechnologię uprawiają już od dawna wszystkie organizmy żywe. Wiele struktur występujących wewnątrz komórek to rodzaje mikromaszyn, struktura takich naturalnych materiałów, jak drewno, łodygi roślin, kości czy skóra to tworzywa, których struktura jest kontrolowana na poziomie pojedynczych cząsteczek. Badaniem tych właśnie struktur zajmuje się Nanobiotechnologia.

67 Nanotechnologia a przemysł spożywczy Nanotechnologia jest również używana do produkcji i pakowania żywności. Zmiany na poziomie molekularnym dokonywane są w celu uzyskania konkretnych smaków, kolorów czy wartości odżywczych a tzw. "inteligentne opakowania" pozwalają zachować świeżość produktów spożywczych przez dłuższy okres czasu.

68 Idea Terminem nanotechnologii określany jest także nurt zapoczątkowany przez K. Erika Drexlera. Podstawową różnicą między nanotechnologicznymi prądami w nauce końca XX wieku i początku XXI wieku jest mechanistyczne podejście do przedmiotu. Wyznawcy tego nurtu rozpatrują nanotechnologię w kontekście budowania świata cząsteczka po cząsteczce, atom po atomie. Podstawę stanowią nanoroboty mogące działać na poziomie nanometrów (a więc prawie atomowym). K. Erika Drexler

69 Pomysły nanotechnologów Inteligentna mgła zastępująca pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Składać się na nią ma mnóstwo małych nanorobotów z haczykami, które w razie niebezpieczeństwa na drodze chwytają się ze sobą haczykami tworząc gęstą substancję łagodzącą skutki kolizji. Nanoharfa. Została wycięta z pojedynczego kryształu krzemu, zaś jej struny wykonano z krzemowych prętów. Na strunach można pogrywać przykładając prąd elektryczny do kryształu podstawy instrumentu. Nanowalka z rakiem. Naukowcy z USA opracowali nowy sposób niszczenia nowotworów. Stworzyli nanocząsteczki, które zamykają naczynia krwionośne, dzięki którym złośliwe guzy się odżywiają.

70 Dziękuje za uwagę

INFRASTRUKTURA KRYTYCZNA PAŃSTWA JAKO OBSZAR POTENCJALNEGO ODDZIAŁYWANIA TERRORYSTYCZNEGO

INFRASTRUKTURA KRYTYCZNA PAŃSTWA JAKO OBSZAR POTENCJALNEGO ODDZIAŁYWANIA TERRORYSTYCZNEGO dr inż. Marian Żuber Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. generała T. Kościuszki we Wrocławiu Wydział Nauk o Bezpieczeństwie marian.zuber@poczta.fm INFRASTRUKTURA KRYTYCZNA PAŃSTWA JAKO OBSZAR POTENCJALNEGO

Bardziej szczegółowo

Od Redakcji. Zeszyty Naukowe UW MSC nr 37 7

Od Redakcji. Zeszyty Naukowe UW MSC nr 37 7 Zeszyty Naukowe UW MSC nr 37 7 Od Redakcji Coraz większe otwarcie i umiędzynarodowienie gospodarki jest dziś w świecie zjawiskiem powszechnym. Ekonomia jako nauka, a polityka gospodarcza jako jej zastosowanie

Bardziej szczegółowo

Spis treści Wstęp 1. Problemy energetyczne współczesnej gospodarki Polski i Europy 2. Problem ochrony środowiska. Energia konwencjonalna vs.

Spis treści Wstęp 1. Problemy energetyczne współczesnej gospodarki Polski i Europy 2. Problem ochrony środowiska. Energia konwencjonalna vs. Spis treści Wstęp 1. Problemy energetyczne współczesnej gospodarki Polski i Europy 2. Problem ochrony środowiska. Energia konwencjonalna vs. Odnawialne źródła energii 3. Akty prawne z zakresu energii odnawialnej

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO TEORIA I PRAKTYKA

BEZPIECZEŃSTWO TEORIA I PRAKTYKA BEZPIECZEŃSTWO TEORIA I PRAKTYKA SECURITY THEORY AND PRACTICE number 4 (XIII) Krakow 2013 Kwartalnik Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego BEZPIECZEŃSTWO TEORIA I PRAKTYKA numer 4 (XIII)

Bardziej szczegółowo

SYNERGIA WĘGLOWO-JĄDROWA

SYNERGIA WĘGLOWO-JĄDROWA rysunek: Microsoft Clipart SYNERGIA WĘGLOWO-JĄDROWA SYNERGIA WĘGLOWO-JĄDROWA, REAKTORY WYSOKOTEMPERATUROWE I ICH POTENCJALNE ZASTOSOWANIA W ROZWIĄZANIU PROBLEMÓW ENERGETYCZNYCH POLSKI 1 A u t o r : P i

Bardziej szczegółowo

Copyright Marcin Gerwin 2008

Copyright Marcin Gerwin 2008 Copyright Marcin Gerwin 2008 Wersja 1.30 Zdjęcie na okładce: Kraków, Sukiennice - Wikimedia Commons, Eteru. Podziękowania dla Andrzeja Żwawy i Sylwii Chaber za korektę tekstu. Earth Conservation www.ziemia.org

Bardziej szczegółowo

Planowanie i zarządzanie w energetyce. Redakcja naukowa Piotr Borowski Małgorzata Powałka

Planowanie i zarządzanie w energetyce. Redakcja naukowa Piotr Borowski Małgorzata Powałka Planowanie i zarządzanie w energetyce Redakcja naukowa Piotr Borowski Małgorzata Powałka Wydawnictwo SGGW Warszawa 2009 1 Recenzent: Zbigniew Majewski ISBN 978-83-7583-123-8 Wydawnictwo SGGW ul. Nowoursynowska

Bardziej szczegółowo

Fotografia na stronie tytułowej. Kęs wysoko wzbogaconego uranu, który został uzyskany z wypalonego paliwa w Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego 12 Y.

Fotografia na stronie tytułowej. Kęs wysoko wzbogaconego uranu, który został uzyskany z wypalonego paliwa w Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego 12 Y. NR 2/1 LIPIEC SIERPIEŃ 2011 MAGAZYN POPULARNONAUKOWY PALIWO I ODPADY JĄDROWE 1.000.000 (milion) lat zagrożenia? NUSCALE POWER NOWY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA EJ Fotografia na stronie tytułowej. Kęs wysoko wzbogaconego

Bardziej szczegółowo

100 dobrych argumentów przeciwko energii atomowej

100 dobrych argumentów przeciwko energii atomowej 100 dobrych argumentów przeciwko energii atomowej Inicjatywa przedsiębiorstwa energetycznego Elektrizitätswerke Schönau Drodzy polscy Sąsiedzi! 100 dobrych argumentów przeciwko energii atomowej informuje

Bardziej szczegółowo

KATALOG 2009. www.ekoenergiaopolszczyzny.pl EKOENERGIA OPOLSZCZYZNY INICJATYWA KLASTROWA FUNDACJI PROMOCJI INNOWACJI GOSPODARCZYCH

KATALOG 2009. www.ekoenergiaopolszczyzny.pl EKOENERGIA OPOLSZCZYZNY INICJATYWA KLASTROWA FUNDACJI PROMOCJI INNOWACJI GOSPODARCZYCH KATALOG 2009 www.ekoenergiaopolszczyzny.pl EKOENERGIA OPOLSZCZYZNY INICJATYWA KLASTROWA FUNDACJI PROMOCJI INNOWACJI GOSPODARCZYCH Spis treści Na dobry początek czym jest Ekoenergia Opolszczyzny? 5 Stawiamy

Bardziej szczegółowo

Ekoinnowacje w technologii i organizacji przedsiębiorstw

Ekoinnowacje w technologii i organizacji przedsiębiorstw Przygotowanie materiału współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Ekoinnowacje w technologii i organizacji przedsiębiorstw Ewa Maria Siedlecka Projekt Kształcenie

Bardziej szczegółowo

TEMAT PRACY DYPLOMOWEJ

TEMAT PRACY DYPLOMOWEJ Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Wydział Inżynierii Mechanicznej Inż. Mikołaj Skibowski Nr albumu: 095620 Stanowisko dydaktyczne do badań instalacji

Bardziej szczegółowo

Przeciwdziałanie. niskiej emisji. na terenach zwartej zabudowy mieszkalnej

Przeciwdziałanie. niskiej emisji. na terenach zwartej zabudowy mieszkalnej Przeciwdziałanie niskiej emisji na terenach zwartej zabudowy mieszkalnej Wydawca: Stowarzyszenie na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii HELIOS ul. Legionów Polskich 20/59

Bardziej szczegółowo

Z ZAGADNIEŃ EKONOMIKI MIĘDZYNARODOWEJ

Z ZAGADNIEŃ EKONOMIKI MIĘDZYNARODOWEJ Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie ZESZYTY NAUKOWE Z ZAGADNIEŃ EKONOMIKI MIĘDZYNARODOWEJ Nr 37 Warszawa 2012 Tłumacz: mgr Małgorzata Czaplejewicz-Kołodzińska Rada Programowa: dr hab. inż.

Bardziej szczegółowo

RYNEK ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM. Opracował Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

RYNEK ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM. Opracował Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum RYNEK ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM Opracował Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum Katowice 2013 Spis treści Słowo wstępu... 3 Wprowadzenie... 4 1. Zagadnienia teoretyczne... 5

Bardziej szczegółowo

Budżet UE 2014 2020 dla Polski. Jak efektywnie wykorzystać fundusze unijne? Materiały pokonferencyjne pod redakcją Sidonii Jędrzejewskiej

Budżet UE 2014 2020 dla Polski. Jak efektywnie wykorzystać fundusze unijne? Materiały pokonferencyjne pod redakcją Sidonii Jędrzejewskiej Budżet UE 2014 2020 dla Polski. Jak efektywnie wykorzystać fundusze unijne? Materiały pokonferencyjne pod redakcją Sidonii Jędrzejewskiej Budżet UE 2014 2020 dla Polski. Jak efektywnie wykorzystać fundusze

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 1 Drugie Życie Elektrośmieci. 1. Czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)?...5

Spis treści. 1 Drugie Życie Elektrośmieci. 1. Czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)?...5 Spis treści 1. Czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)?...5 2. Scenariusze zajęć o ZSEE i bateriach dla nauczycieli...11 Scenariusz 1...13 Scenariusz 2...16 Scenariusz 3...20 Scenariusz

Bardziej szczegółowo

środowisko, rozwój. Cele, które nie muszą być w opozycji.

środowisko, rozwój. Cele, które nie muszą być w opozycji. Energetyka, środowisko, rozwój. Cele, które nie muszą być w opozycji. Materiał opracowany w Obszarze Dyrektora Wykonawczego ds. Strategii i Zarządzania Projektami PKN ORLEN. Przygotowanie: Dr Adam B. Czyżewski,

Bardziej szczegółowo

Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo BIOSTRATEG

Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo BIOSTRATEG NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU Strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo BIOSTRATEG Listopad 2013 Strategiczny program badań naukowych i prac

Bardziej szczegółowo

GREENEVO RYNKI ZAGRANICZNE I PERSPEKTYWY ZIELONEJ EWOLUCJI POLSKICH TECHNOLOGII cz. III

GREENEVO RYNKI ZAGRANICZNE I PERSPEKTYWY ZIELONEJ EWOLUCJI POLSKICH TECHNOLOGII cz. III GREENEVO RYNKI ZAGRANICZNE I PERSPEKTYWY ZIELONEJ EWOLUCJI POLSKICH TECHNOLOGII cz. III Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 2 GREENEVO RYNKI ZAGRANICZNE I

Bardziej szczegółowo

Rynek fotowoltaiki w Polsce i województwie śląskim. Strona1

Rynek fotowoltaiki w Polsce i województwie śląskim. Strona1 Strona1 Rynek fotowoltaiki w Polsce i województwie śląskim Strona2 Spis treści Wstęp... 3 Rozdział I Determinanty rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce... 6 1. Determinanty naturalne i ekologiczne... 6 2.

Bardziej szczegółowo

Energia z przyszłością

Energia z przyszłością GRUDZIEŃ 2008 nr 01/2008 ISSN 1689-5703 redaktor prowadząca: Urszula Ciołeszyńska e-mail: redakcja@einnowacje.pl W S Z Y S C Y T W O R Z Y M Y I N N O W A C J E Wydawnictwo rekomendowane przez Urząd Marszałkowski

Bardziej szczegółowo

Energooszczędny sprzęt i urządzenia w domu, w biurze, w firmie. Jak wybrać, kupić i eksploatować PORADNIK

Energooszczędny sprzęt i urządzenia w domu, w biurze, w firmie. Jak wybrać, kupić i eksploatować PORADNIK Energooszczędny sprzęt i urządzenia w domu, w biurze, w firmie. Jak wybrać, kupić i eksploatować PORADNIK Autorzy: Sławomir Pasierb, Arkadiusz Osicki, Szymon Liszka, Mariusz Bogacki, Piotr Kukla, Tomasz

Bardziej szczegółowo

Siemens dla przemysłu

Siemens dla przemysłu Siemens dla przemysłu Nr 1 (2) 2015 Industry 4.0 Cyfrowa fabryka Symulator zamiast kosztownych szkoleń Wywiad z Dariuszem Germankiem z DF Automotive Siemens Szanowni Państwo! Koncepcja Industry 4.0 wprowadza

Bardziej szczegółowo

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12}

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12} KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH Bruksela, dnia 10.1.2007 KOM(2007) 1 wersja ostateczna KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY EUROPEJSKIEJ I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO EUROPEJSKA POLITYKA ENERGETYCZNA {SEK(2007) 12} PL

Bardziej szczegółowo

Edukacja z klimatem. Przewodnik dla nauczycieli szkół gimnazjalnych. Wrzesień 2013r.

Edukacja z klimatem. Przewodnik dla nauczycieli szkół gimnazjalnych. Wrzesień 2013r. Edukacja z klimatem Przewodnik dla nauczycieli szkół gimnazjalnych Wrzesień 2013r. 1 Autor: Agnieszka Sadowska Nadzór merytoryczny: Joanna Mieszkowicz Wydawca: Fundacja Aeris Futuro Siedziba: Al. Daszyńskiego

Bardziej szczegółowo

Ile może wytrzymać Ziemia?

Ile może wytrzymać Ziemia? listopad grudzień 2013 Nr 17 (5/2013) dodatek do zielono i w poprzek ISSN 1898-8717 08 Wejdź na naszą stronę: www.zielonewiadomosci.pl e k o l o g i a s p o ł e c z e ń s t w o d e m o k r a c j a Ile

Bardziej szczegółowo

Fotowoltaika. dr inż. Piotr Kolasa

Fotowoltaika. dr inż. Piotr Kolasa 61B Fotowoltaika dr inż. Piotr Kolasa 1 1. Promieniowanie słoneczne Słońce jest czystym i niewyczerpalnym źródłem energii, które jest w stanie bez problemu zaspokoić energetyczne potrzeby wszystkich mieszkańców

Bardziej szczegółowo

Spis treści ISSN 1231-918 X BIOTECHNOLOGIA ROLNICZA NOWE PERSPEKTYWY W PRODUKCJI ROŚLINNEJ... 2

Spis treści ISSN 1231-918 X BIOTECHNOLOGIA ROLNICZA NOWE PERSPEKTYWY W PRODUKCJI ROŚLINNEJ... 2 HODOWLA ROŚLIN I NASIENNICTWO NR 3/2009 KWARTALNIK POLSKIEJ IZBY NASIENNEJ Spis treści BIOTECHNOLOGIA ROLNICZA NOWE PERSPEKTYWY W PRODUKCJI ROŚLINNEJ... 2 BIOLUMINESCENCJA W TRANSFORMACJI GENETYCZNEJ ORGANIZMÓW...

Bardziej szczegółowo

Lato. Turystyka wiejska. Kolory Marrakeszu. Płonący lód. w ogrodzie. Lasy polskie zapraszają NR 7 (205) LIPIEC-SIERPIEŃ 2013. 12 PLN w tym VAT 5%

Lato. Turystyka wiejska. Kolory Marrakeszu. Płonący lód. w ogrodzie. Lasy polskie zapraszają NR 7 (205) LIPIEC-SIERPIEŃ 2013. 12 PLN w tym VAT 5% NR 7 (205) LIPIEC-SIERPIEŃ 2013 Lato w ogrodzie Kolory Marrakeszu Lasy polskie zapraszają Płonący lód Turystyka wiejska ISSN 1232-4531 INDEX 328863 12 PLN w tym VAT 5% Al. Wojska Polskiego 69, 70-478 Szczecin,

Bardziej szczegółowo