Rozmowa o niewydolnośći serca: jak z tym żyć i walczyć? Pomoc dla Pacjentόw, Członkόw Rodziny i Opiekunόw

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rozmowa o niewydolnośći serca: jak z tym żyć i walczyć? Pomoc dla Pacjentόw, Członkόw Rodziny i Opiekunόw"

Transkrypt

1 Rozmowa o niewydolnośći serca: jak z tym żyć i walczyć? Pomoc dla Pacjentόw, Członkόw Rodziny i Opiekunόw

2 Ten materiał jest własnością Qualidigm i Communities of Care projektu. Dodatkowe wiadomości i edukacyjne filmy o niewydolności serca są umieszczone pod tym adresem: albo przez Szczególne podziękowania należą się Communities of Care Education Committee i poniżej wymienionym osobom za ich wkład w napisaniu tej broszury: Dana Alan BA Qualidigm Carol Dietz RN, MBA Qualidigm Shelley Dietz RN, BSN, MBA Hospital of Central Connecticut Anne Elwell RN, MPH Qualidigm Wendy Martinson RN, BSN University of Connecticut Health Center Eileen McAdoo RN, MSN All About You! Home Care Services Kerry McGuire MS, APRN Hartford Hospital Michelle Pandolfi MSW, LNHA Qualidigm Nancy Slocum Genesis Health Care Lauren Williams RN, BSN Connecticare, Inc. Special thanks to Monika Haugstetter MHA, MSN, RN for her translation services.

3 Co to jest niewydolność serca? Niewydolność serca jest to: Uszkodzenie serca polegające na niemożności skutecznego pompowania/przepływu krwi przez wszystkie tkanki i narządy w organiźmie Inaczej znane jako: o Przewlekła niewydolność serca o Zastój krwi w płucach Objawy (to co ty czujesz) niewydolności serca: Problemy z oddychaniem (duszność) Obrzęki szczególnie kończyn dolnych (spuchnięte kostki), obrzęki nóg, i powiększenie obwodu brzucha Osłabienie i zmęczenie

4 Czy niewydolność serca może być leczona? TAK! Pomimo tego że niewydolność serca jest chorobą przewlekłą (nieodwracalną - bez względu na to jak dobrze chory się czuje w danym momencie), choroba może by leczona aby ułatwić/poprawić jakość życia. Niewydolność serca może być leczona za pomocą: Lekarstw Zabiegów Operacji Porozmawiaj ze swoim lekarzem aby upewnić się jakie jest właściwe leczenie dla ciebie.

5 Co TY możesz zrobić! Pacjenci, z niewydolnością serca, odgrywają bardzo istotną role w tym jak się czują; mogą sami zopobiec wizycie w szpitalu! Osoby, ktore chorują na niewydolność serca, mogą prowadzić zadawalające życie jeżeli nauczą się przestrzegać nastepujących 6 porad: 1. Stosuj przepisane lekarstwa 2. Bądź pod kontrolą lekarza 3. Zwracaj uwagę na objawy niewydolności serca i utrzymuj wagę ciała w prawidłowych granicach 4. Prawidłowo się odżywiaj! Uzgodnij z lekarzem, jak duże mają być ograniczenia w piciu płynów (ilość wody) oraz spożywaniu soli kuchennej 5. Ustal z lekarzem rodzaj wysiłku fizycznego 6. Ogranicz alkohol i kawę, i bezwzględnie NIE pal Każda z tych porad jest wytłumaczona w tej broszurce w szczegόłach. Nie przestawaj czytać!

6 Rada 1: Stosuj przepisane lekarstwa! Jest bardzo ważne aby stosować leki dokładnie tak jak zostały przepisane przez lekarza. Lista twoich lekarstw może się zmieniać po każdej wizycie u lekarza, albo podczas pobytu w szpitalu. Jest łatwo popełnić błąd w dawkowaniu lekarstw aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek, zawsze trzymaj aktualną listę lekarstw ze sobą. Poinformuj wszysktich swoich lekarzy o tej liście. Przynoś tą listę ze sobą na każdą medyczną kontrolę. Pacjenci którzy stosują lekarstwa dokładnie tak jak zalecił lekarz, żyją dłużej, czują sie lepiej i mniej czasu przebywają w szpitalach i w gabinetach lekarskich!

7 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? Co RANO po obudzeniu się, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Na co ja używam to lekarstwo? Ranne Lekarstwa Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

8 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? W każde POPOŁUDNIE, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Na co ja używam to lekarstwo? Popołudniowe Lekarstwa Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

9 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? W każdy WIECZÓR, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Na co ja używam to lekarstwo? Wieczorne Lekarstwa Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

10 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? Każdego wieczoru przed pójściem do łóżka, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Lekarstwa przed pójściem do łóżka Jaka jest moja dawka? Na co ja używam to lekarstwo? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

11 Jakie inne lekarswa ja mogę zażywać? Lekarswo na ból głowy: Lekarstwo na zaprzestanie palenia papierosów: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Nazwa lekarstwa i ilość: Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Pamiętaj aby powiedzieć wszystkim twoim lekarzom o lekarstwach które używasz, witaminach i lekarstwach kupionych bez recepty.

12 Rada 2: Bądź pod kontrolą lekarza Nie obawiaj się rozmawiać z lekarzem albo personelem w gabinecie jeżeli masz jakiekolwiek pytania, troski lub jeżeli coś Ciebie niepokoi. Zawsze się pytaj, jeżeli coś jest dla Ciebie nie zrozumiałe lub kiedy wydaje się tobie że coś jest nie w porządku. Twoi lekarze i pielęgniarki są po to aby tobie pomagać i Ciebie wspierać. Wskazówki: Umów się na wizytę z lekarzem zanim opuścisz szpital lub klinikę Zaplanuj wizytę na dzień i czas, który najlepiej tobie odpowiada Upewnij się że ktoś może ciebie zawieźć na tą wizytę Przyprowadź członka rodziny lub dobrego znajomego Przynoś wszystkie swoje lekarstwa albo listę ze twoimi lekarstwami na wszystkie wizyty u lekarzy Nie obawiaj sie pytać jeżeli masz jakieś pytania! Niewydolność serca jest skomplikowaną chorobą. Lekarz musi ciebie widzieć często aby uniknąć powikłań i problemów!

13 Rada 3: Zwracaj uwagę na objawy niewydolności serca Miej na uwadze: Zatrzymanie wody w organiźmie powoduje przyrost wagi Przyrost wagi spowodowany zatrzymaniem wody w organiźmie może sie zacząc już dwa (2) tygodnie zanim pojawią się inne objawy pogorszenia zdrowia Ważenie się każdego dnia umożliwia wczesne zauważenie zatrzymywania wody w ustroju

14 Rada 3: Waż się Co powinieneś wiedzieć: Kup wagę (jeżeli jej jeszcze nie masz) Upewni się, że jest czytelna (duże, wyraźne liczby) Zapisuj twoją wagę KAŻDEGO DNIA używając tabeli umieszczonych na następnych dwóch stronach albo w twoim kalendarzu Przynieś te tabele z codzienną wagą do lekarza Pamiętaj aby: Ważyć się każdego dnia o tym samym czasie: o Po oddaniu moczu o Przed jedzeniem lub piciem czegokolwiek o W takim samym ubraniu o Używając tej samej wagi Poinformuj twojego lekarza jeżeli twoja waga wzrośnie: o 3 funty w ciągu jednego dnia LUB o 5 funtów w ciągu jednego tygodnia

15 STREFY, KTÓRE POMOGĄ KONTROLOWAĆ NIEWYDOLNOŚĆ SERCA Waga przy wypisie : Pierwszy pomiar wagi w domu : Imię i nazwisko lekarza: Numer telefonu lekarza : _ STREFA ZIELONA Objawy : Brak duszności Ciężar ciała nie zwiększa się o więcej niż 1,5 kg ( 3 funty) dziennie Brak opuchlizny stóp, kostek, nóg i brzucha Brak bólu w klatce piersi owej Co należy zrobić : Oby tak dalej! Proszę przyjmować leki Należy stosować dietę ubogą w sól Każdego dnia należy kontrolować swoją wagę STREFA ŻÓŁTA Objawy : Zwiększenie ciężaru ciała o 1,5 kg (3 funty) w ciągu dnia lub 2,5 kg (5 funtów) w ciągu jednego tygodnia Częstsze duszności Częstsza opuchlizna stóp, kostek, nóg lub brzucha Uczucie większego zmęczenia Pojawiający się lub nietypowy kaszel Zawroty głowy Trudności w oddychaniu w pozycji leżącej konieczność spania w pozycji siedzącej na krz eśle Co należy zrobić: Skontaktować się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką STREFA CZERWONA Objawy: Trudności w oddychaniu Duże trudności w oddychaniu, nawet podczas spoczynku Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej Omdlenia Co należy zrobić: Zadzwonić na 911 (pogotowie ratunkowe) lub Skontaktować się z kimś i udać się na pogotowie

16 Niedziela Dzienna Waga i Strefy Używaj tą tablice lub twój kalendarz aby notować ciężar twojego ciała i rozpoznać w której strefie się znajdujesz. Pokaż to lekarzowi podczas wizyty. Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Poniedziałek Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Wtorek Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Środa Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Czwartek Piątek Sobota Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa:

17 Rada 4: Prawidłowo się odżywiaj Sól kuchenna (salt po angielsku) zwana rownież SODIUM (sόd po polsku) znajduje się w większości produktόw spożywczych. Dlaczego musisz ograniczyć spożywanie soli kuchennej (salt/sodium)? Sól powoduje że, twój organizm zatrzymuje wodę. Spożywanie więcej soli niż twój organizm potrzebuje powoduje, że twoje ciało nie wydziela wody. A to z kolei prowadzi do wzrostu twojej wagi, nabrzmienia nóg i nagromadzenia się wody w płucach, co bardzo utrudnia oddychanie i jest niebezpieczne. Jak dużo soli w ciągu jednego dnia możesz spożyć? Lekarze zalecają aby spożywać mniej niż 2000mg soli na dzień. Usuń solniczkę ze stołu i z kuchni, i zwracaj uwagę na to co jesz (jakie rodzaje jedzenia) SÓL (SALT) = SÓD (SODIUM) = (SALT) SÓL

18 Jak czytać etykietę żywnościową? Sodium (sόd) = Salt (sόl) Na boku jest przykład etykiety odżywczej. Zawsze sprawdź jak wiele porcji znajduje się w danym opakowaniu żywnościowym (pudełko, puszka, woreczek, etc). Jeżeli masz tendencję do zjedzenia więcej niż jedną porcje, to spożywasz więcej soli niż jest na etykiecie. Twoim celem jest OBNIŻYĆ ilość soli (salt/sodium) ktόrą spożywasz. Oprόcz tego co ty dodajesz do jedzenia, sόl już występuje w wielu rodzajach produktόw żywnościowych: 1 łyżeczka soli (salt) = 2,000 mg sodium 1 łyżeczka sody do pieczenia = 821 mg sodium 1 łyżeczka proszku do pieczenia = 339 mg sodium 1 łyżeczka MSG (rodzaj soli uzywana w dalekowschodnia kuchniach) = 492 mg sodium

19 Jak czytać etykietę żywnościową? Sodium (sόd) = Salt (Sόl) Jest bardzo ważne aby czytać etykiety żywnościowe, by dowiedzieć się jak dużo soli znajduje się w jedzeniu, ktόre spożywasz. Wiedz, że rząd wprowadził ustawę, ktόra nakazuje aby to co jest napisane na opakowaniu informowało dokładnie Ciebie o tym co jest zawarte w danym produkcie żywnościowym: Słowne klucze: Sodium Free (or salt free ) Very low sodium Low Sodium Less Sodium Reduced Sodium Light in Sodium Unsalted / Without added salt No salt added Znaczenie: Bardzo mało soli (mniej niż 5 mg w jednej porcji) 35 mg soli lub mniej w jednej porcji 140 mg soli lub mniej w jednej porcji 20% mniej soli niż orginalnie Conajmniej 25% mniej soli niż orginalnie Conajmniej 50% mniej soli niż orginalnie Bez soli Bez soli

20 Żywność z dużą ilością soli Ogranicz lub wyeliminuj następujące produkty: Żywność w puszkach Kiełbasy Mrożone obiady Szynka i boczek Wędlina Frytki Parόwki Sόl morska Pomidory i sosy Przyprawa Adobo pomidorowe w Sos do sałatek słoikach Sery Ogόrki konserwowe Sos sojowy Zalecenia do zdrowego odżywiania się: Jeżeli używasz sόl, powiedz to twojemu lekarzowi jest prawdopodobne że: o Lekarstwa muszą być dostosowane do twojej diety o Zwiększona ilość wizyt u lekarza będzie potrzebne o Potrzebna będzie rozmowa ze specjalistą od jedzenia (dietitian) Jeżeli jesz poza domem, staraj się wybierać zdrową żywność. Przykłady: o Zamόw pieczone (baked/broiled) posiłki (chicken (kurczak), fish (ryba)) i warzywa gotowane na parze (steamed vegetables) o Poproś o sosy na boku

21 Rada 4: Prawidłowo pij Czy pijesz za dużo płynόw? Większoćś pacjentόw z niewydolnością serca moze pić normalne ilości płynόw. Nie ograniczaj picia płynόw, chyba że twόj lekarz Tobie to zaleci. Pacjenci, którzy nie używają (lub bardzo ograniczają ilość) soli w jedzeniu i piją tyle ile lekarz zalecił, żyją dłużej, czują sie lepiej i mniej czasu przebywają w szpitalach i w gabinetach lekarskich!

22 Rada 5: Ćwicz i Bądź Aktywny Generalnie - bez przesady: ćwiczenia, seks i prowadzenie samochodu jest OK (dozwolone). Ustal ze swoim lekarzem rodzaj wysiłku fizycznego jakie ćwiczenia możesz wykonywać! Wskazόwki związane z ćwiczeniami i seksem: Stosuj się do zaleceń lekarza Przeczekaj minimum 1 godzinę po jedzeniu zanim będziesz ćwiczył lub miał seks Zaczym się i odpocznij; jeżeli coś ciebie zmęczy albo masz jakiś problem Pamiętaj o własnym tempie Wybierz czas kiedy czujesz się najlepiej

23 Rada 6: Ogranicz Picie Alkoholu i Kawy Alkohol: Jeżeli masz zezwolenie na picie, nie pij więcej jak: 2 drinks na dzień (mężczyźni) 1 drink na dzień (kobiety) Jeden drink to jest: 1 ½ kieliszka 80 procentowej wόdki lub 1 kieliszek 100 procentowej wόdki (alkoholu) Jeden 5oz = 150ml kieliszek wina Jeden 12 oz = 350ml butelka piwa Alkohol może pogorszyć niewydolność twojego serca, i ma negatywne działanie na lekarstwa. Kawa: Kawa w umiarkowanych ilościach zazwyczaj nie szkodzi (upewnij się u lekarza). Jeżeli kawa jest dozwolona, nie pij więcej niż: 1 do 2 szklanek na dzień

24 Rada 6: Bezwzględnie NIE Pal Używanie Tytoniu: Jeżeli palisz (cygara lub papierosy), PRZESTAŃ! o Palenie jest NIE zdrowe dla nikogo, a przede wszystkim dla tych z niewydolnością serca o Palenie powoduje że serce musi pracować o wiele więcej co jest nie wskazane dla Ciebie o Palenie prowadzi do zawału serca Zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę o poradę jak przestać palić

25 Plany na Przyszłość O czym należy pamiętać w planowaniu na przyszłość: Dokument zwany Advanced Directive albo Living Will może być bardzo pomocny dla twojej rodziny i personelu medycznego w razie nagłego wypadku i niemożliwości podjęcia przez Ciebie (pacjenta) decyzji. Każdy powinien mieć Advanced Directives. Advanced Directive dokument może zawierać: Medical durable power of attorney (po polsku: medyczne pełnomocnictwo ) ten dokument upoważnia osobę/osoby do podejmowania lekarskich decyzji w Twoim imieniu kiedy ty nie możesz tego zrobić Cardiopulmonary (CPR) (po polsku: podstawowe podtrzymanie życia (PPŻ)) instrukcje lub Do Not Resuscitate (DNR) deklaracja podpisana przez pacjenta z prośbą o niepodejmowaniu przez lekarzy reanimacji (zabiegόw ktόre podtrzymują podstawowe funkcje życiowe jak krążenie krwi i oddychanie) Wiele stanόw w USA ma bezpłatny wzόr na Internecie aby napisać (nawet po polsku) Advanced Directive lub Living Will. Możesz rownież skontaktować się z prawnikiem. Porozmiawaj o tym co jest ważne dla Ciebie i o twoich prośbach z twoją rodziną lub bliską osobą i twoim lekarzem

26 Weź tych 6 porad do serca i postaraj się ich zawsze przestrzegać! Stosuj się do tych 6 porad i do tego co lekarz Tobie zalecił. Pomoże to tobie w utrzymaniu dobrego zdrowia. Pozwoli to Tobie rόwnież być aktywnym i cieszyć się yciem. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo żyć z tą chorobą. Jeżeli masz jakikolwiek problem z zastosowaniem się do zaleceń lekarza, nie zmieniaj nic, dopόki nie porozmawiasz z swoim lekarzem lub pielęgniarką. Zapytaj ich o pomoc! Wypisz na osobnej kartce lub poniżej twoje problemy i pytania ktόre masz. Pamiętaj aby je przynieść ze sobą na wizytę. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o odpowiedzi. Moje problemy i pytania: 1) 2) 3) 4) 5)

27 Nie zapomnij Pamiętaj o tych 6 poradach/ zasadach aby BYĆ ZDROWYM! 1. Stosuj przepisane lekarstwa! 2. Bądź pod kontrolą lekarza! 3. Zwracaj uwagę na objawy niewydolności serca i utrzymuj wagę ciała w prawidłowych granicach! 4. Prawidłowo się odżywiaj i pij tylko dozwolone ilości płynόw! 5. Ustal z lekarzem rodzaj wysiłku fizycznego i ćwicz! 6. Ogranicz alkohol i kawę, i bezwzględnie NIE pal! Pacjenci którzy stosują sie do tych porad, żyją dłużej, czują sie lepiej i mniej czasu przebywają w szpitalach i w gabinetach lekarskich!

28 This material was prepared in collaboration with Qualidigm, the Medicare Quality Improvement Organization for Connecticut, under contract with the Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS), an agency of the U.S. Department of Health and Human Services. The contents presented do not necessarily reflect CMS policy. Pub #CT The views and opinions expressed here do not reflect the policy or position of the Centers for Medicare and Medicaid Services, nor of Qualidigm. Examples and information provided are for educational purposes only and should not be construed as medical advice. Any person with questions or concerns relating to any medical condition or treatment should consult with a qualified health care professional.

29 (860) Fax: (860) Pytania? Napisz do

zdrowia Zaangażuj się

zdrowia Zaangażuj się Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się Niniejszy projekt jest finansowany przez Ochrona Twojego zdrowia Zaangażuj się www.oha.com 1. Zainteresuj się ochroną swojego zdrowia. Jeśli masz pytania lub wątpliwości

Bardziej szczegółowo

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Zestaw witamin i składników mineralnych przygotowany

Bardziej szczegółowo

POWIKŁANIA. Personal solutions for everyday life.

POWIKŁANIA. Personal solutions for everyday life. POWIKŁANIA Personal solutions for everyday life. Powikłania Cukrzyca występuje u osób, w przypadku których organizm nie potrafi sam kontrolować poziomu glukozy we krwi (określanego również jako poziom

Bardziej szczegółowo

... data* DANE OSOBOWE. ... Telefon: * ... Imię i nazwisko: * ... Płeć: * ... Preferowane godziny kontaktu telefonicznego:

... data* DANE OSOBOWE. ... Telefon: * ... Imię i nazwisko: * ... Płeć: * ... Preferowane godziny kontaktu telefonicznego: DANE OSOBOWE........................ data*.................................................. Imię i nazwisko: *............................................... Telefon: *..................................................

Bardziej szczegółowo

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia.

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Dzień zabiegu Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Pamiętaj aby nic nie jeść ani nie pić na 12 godzin przed zabiegiem. Załóż wygodne

Bardziej szczegółowo

DAWN Postawy Życzenia i Potrzeby cukrzyków (Diabetes Attitudes Wishes & Needs)

DAWN Postawy Życzenia i Potrzeby cukrzyków (Diabetes Attitudes Wishes & Needs) Biuro obsługi klienta Novo Nordisk Przewodnik po insulinoterapii metodą BASAL BOLUS 0845 600 5055 Koszt jak za połączenie lokalne. Rozmowy mogą być nagrywane w celach szkoleniowych. (Godziny pracy biura

Bardziej szczegółowo

PRZYJĘCIE DO SZPITALA W CELU PRZEPROWADZENIA OCENY

PRZYJĘCIE DO SZPITALA W CELU PRZEPROWADZENIA OCENY PRZYJĘCIE DO SZPITALA W CELU PRZEPROWADZENIA OCENY (Paragraf 2 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) 1. Imię i nazwisko pacjenta 2. Imię i nazwisko osoby sprawującej opiekę nad

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny

Bardziej szczegółowo

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny

Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Zaawansowana konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz dietetyczny Instrukcje: Proszę opisać w poniższym kwestionariuszu Pana/Pani przeciętną dietę. Proszę opisać 2 przykładowe dni tygodnia

Bardziej szczegółowo

Poradnik pacjenta przed wizytą

Poradnik pacjenta przed wizytą Poradnik pacjenta przed wizytą 1 Analiza składu ciała Podczas pierwszego oraz kolejnych spotkań będziemy dokonywali pomiaru składu i masy ciała na profesjonalnym sprzęcie pomiarowym firmy Tanita. Pomiar

Bardziej szczegółowo

NovoMix 30. NovoMix 30. przewodnik po insulinoterapii z. Biuro obsługi klientów Novo Nordisk 0845 600 5055. novo nordisk

NovoMix 30. NovoMix 30. przewodnik po insulinoterapii z. Biuro obsługi klientów Novo Nordisk 0845 600 5055. novo nordisk Biuro obsługi klientów Novo Nordisk 0845 600 5055 przewodnik po insulinoterapii z NovoMix 30 Dla klientów BT koszt rozmów wynosi do 5 pensów za minutę. Rozmowy klientów korzystających z usług innych operatorów

Bardziej szczegółowo

Standard Opieki nad Pacjentem. Wiæcej niý wizyta! Przewodnik Medicover

Standard Opieki nad Pacjentem. Wiæcej niý wizyta! Przewodnik Medicover Standard Opieki nad Pacjentem Wiæcej niý wizyta! Przewodnik Medicover Porady medyczne Nag³e sytuacje zagra aj¹ce zdrowiu (np. utrata przytomnoœci, drgawki, ostry ból w klatce piersiowej, dusznoúã, plamienia

Bardziej szczegółowo

CMC/2015/03/WJ/03. Dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca

CMC/2015/03/WJ/03. Dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca CMC/2015/03/WJ/03 Dzienniczek pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca Dane pacjenta Imię:... Nazwisko:... PESEL:... Rozpoznane choroby: Nadciśnienie tętnicze Choroba wieńcowa Przebyty zawał

Bardziej szczegółowo

ANKIETA ŻYWIENIOWA dla Gości korzystających z pakietu pobytowego Dieta Villa Park

ANKIETA ŻYWIENIOWA dla Gości korzystających z pakietu pobytowego Dieta Villa Park ANKIETA ŻYWIENIOWA dla Gości korzystających z pakietu pobytowego Dieta Villa Park Szanowni Państwo, Uprzejmie prosimy o wypełnienie poniższej ankiety. Informacje zawarte w ankiecie będą podstawą do opracowania

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dot. zdrowia

Biuletyn dot. zdrowia Czy wlewasz w siebie dodatkowe kilogramy? Liczba kalorii Napój Mrożona biała czekolada Mokka (1 uncji 454 g) 34 Cola (2 uncji 57 g) 25 Cytrynowy napój gazowany (2 uncji 57 g) 24 Napój pomarańczowy 225

Bardziej szczegółowo

Uczeń/student Pracuję zawodowo Wykonywany zawód

Uczeń/student Pracuję zawodowo Wykonywany zawód PURE DIET Joanna Flis Os. Wichrowe Wzgórze 33C 61-699 Poznań tel. 511 02 99 44 Imię i nazwisko Rok urodzenia Nr telefonu E-mail Dane kontaktowe Grupa krwi Uczeń/student Pracuję zawodowo Wykonywany zawód

Bardziej szczegółowo

PRZYJĘCIE DO SZPITALA NA PODSTAWIE SZPITALNEGO NAKAZU U Z OGRANICZENIEM PRAW

PRZYJĘCIE DO SZPITALA NA PODSTAWIE SZPITALNEGO NAKAZU U Z OGRANICZENIEM PRAW PRZYJĘCIE DO SZPITALA NA PODSTAWIE SZPITALNEGO NAKAZU U Z OGRANICZENIEM PRAW (Paragrafy 37 i 41 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) 1. Imię i nazwisko pacjenta 2. Imię i nazwisko

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy?

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy? Aktywność fizyczna Jak postępować w cukrzycy? AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny jest

Bardziej szczegółowo

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz

Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Kolejna konsultacja z zakresu medycyny żywienia kwestionariusz Instrukcje: W celu oceny prawidłowości zastosowania przez Pana/Panią zaleceń żywieniowych z poprzedniej konsultacji, proszę opisać w poniższym

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie do wypisu

Przygotowanie do wypisu Przygotowanie do wypisu Informacje dla pacjentów i opiekunów Imię i nazwisko (pełne) Oddział Przewidywana data wypisu. Data wydania ulotki. Ulotka została wydana i dołączone do kartoteki pacjenta przez:

Bardziej szczegółowo

DZIENNIczek SAMOKONTROLI

DZIENNIczek SAMOKONTROLI DZIENNIczek SAMOKONTROLI TWÓJ DZIENNICZEK SAMOKONTROLI Niniejszy dzienniczek został opracowany specjalnie z myślą o osobach chorych na cukrzycę, które są poddawane insulinoterapii. Pomoże on Tobie i Twojemu

Bardziej szczegółowo

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Hipoglikemia Hipoglikemia Hipoglikemia, zwana inaczej niedocukrzeniem, oznacza obniżanie stężenia glukozy we krwi do wartości poniżej 55 mg/dl (3,1 mmol/l) Niekiedy objawy hipoglikemii mogą wystąpić przy

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ KWALIFIKACYJNY DLA OSÓB Z NADWAGĄ

FORMULARZ KWALIFIKACYJNY DLA OSÓB Z NADWAGĄ Dodatkowe informacje: FORMULARZ KWALIFIKACYJNY DLA OSÓB Z NADWAGĄ lek. med. Laura Grześkowiak prom. zdrowia Alina Łukaszewicz Data wypełnienia: DANE OSOBOWE Imię:... Nazwisko:... Adres:... Tel. kontaktowy:

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Aktywność fizyczna glukometr glukometr glukometr glukometr glukometr skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 1 2013-05-09 14:12:46 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Bardziej szczegółowo

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy Hiperglikemia Schemat postępowania w cukrzycy Postępowanie w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemii Codzienne monitorowanie poziomu cukru (glukozy) we krwi stanowi

Bardziej szczegółowo

Home Blood Pressure Monitoring

Home Blood Pressure Monitoring Home Blood Pressure Monitoring Chronic kidney disease chapter 3 Przewlekła Choroba Nerek PChN okres przeddializacyjny, stadium 1-3 (MCKD) odnosi się do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi (CTK) w domu samodzielnie

Bardziej szczegółowo

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka JAK PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAĆ? Zalecenia żywieniowe 6 + 1 U według S. Bergera Urozmaicenie

Bardziej szczegółowo

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków) Kontroluj masę ciała (dbaj o zachowanie

Bardziej szczegółowo

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania

DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF. walczzipf.pl. Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania walczzipf.pl WSPIERAMY PACJENTÓW Z IDIOPATYCZNYM WŁÓKNIENIEM PŁUC DZIŚ STAWIĘ CZOŁA IPF Dla osób, u których zdiagnozowano IPF: Porady, jak rozmawiać z lekarzem o chorobie i opcjach jej kontrolowania PL/ESB/1702/0001

Bardziej szczegółowo

PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC (POCHP)

PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC (POCHP) PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC (POCHP) POChP jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych z wszystkich i najczęstsza przewlekłą chorobą układu oddechowego. Uważa się, że na POChP w Polsce choruje

Bardziej szczegółowo

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW Młody organizm, aby mógł prawidłowo się rozwijać potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych, które powinny być nieodłączną częścią diety każdego dojrzewającego

Bardziej szczegółowo

Cele i harmonogram warsztatów

Cele i harmonogram warsztatów Rozpoczynamy kolejną akcję Akademii Zdrowego Przedszkolaka, drugą edycję akcji Przedszkolak Pełen Zdrowia. Hasło tej akcji to: Odporność wzmacniamy, bo o zdrowe żywienie i higienę dbamy. Cele i harmonogram

Bardziej szczegółowo

Program redukcji czynników ryzyka choroby wieńcowej i miażdżycy. Przez żołądek do zdrowego serca. kwestionariusz kwalifikujący

Program redukcji czynników ryzyka choroby wieńcowej i miażdżycy. Przez żołądek do zdrowego serca. kwestionariusz kwalifikujący Program redukcji czynników ryzyka choroby wieńcowej i miażdżycy Przez żołądek do zdrowego serca kwestionariusz kwalifikujący I. Informacje ogólne Imię i nazwisko: Telefon: Email: Data urodzenia: Płeć:

Bardziej szczegółowo

Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej

Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej Resuscytacja Szpitale Uniwersyteckie Coventry i Warwickshire NHS Trust Decyzje dotyczące resuscytacji krążeniowooddechowej Informacje przeznaczone dla pacjentów szpitali Coventry and Warwickshire, ich

Bardziej szczegółowo

Ankieta przed 1 wizytą

Ankieta przed 1 wizytą Ankieta przed 1 wizytą Imię i nazwisko: Data urodzenia: Wiek: Wzrost: Waga: Tel. Kontaktowy: Wykonywany zawód: Email: Udostępniony przez Państwa adres email będzie służył jedynie do przesłania diety, kontaktu

Bardziej szczegółowo

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy

Hiperglikemia. Schemat postępowania w cukrzycy Hiperglikemia Schemat postępowania w cukrzycy Postępowanie w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemii Codzienne monitorowanie poziomu cukru (glukozy) we krwi stanowi

Bardziej szczegółowo

tel

tel ANKIETA DIETETYCZNA. imię i nazwisko...... adres e-mail telefon data urodzenia wzrost waga Czy jesteś w ciąży? W którym miesiącu?... Czy masz rozrusznik serca? Czy posiadasz implanty? Jeśli tak to jakie?.......

Bardziej szczegółowo

Zdrowy Styl Życia Healthy Lifestyle. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 5

Zdrowy Styl Życia Healthy Lifestyle. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 5 Healthy Lifestyle Przewlekła Choroba Nerek Chronic kidney disease chapter 5 Wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, przewlekła choroba nerek (PChN) oraz choroba układu sercowo-naczyniowego (CUSN która dotyka

Bardziej szczegółowo

Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna

Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna Wybrane odpowiedzi proszę podkreślić. IMIĘ I NAZWISKO:... 1. Data wypełniania formularza - 2. Płeć A. kobieta B. mężczyzna 3. Wiek - 4. Wzrost - Aktualna masa ciała

Bardziej szczegółowo

... Dzienniczek Badań. Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2010

... Dzienniczek Badań. Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2010 ... Dzienniczek Badań Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2010 ... lekarz prowadzący imię nazwisko wiek adres MASA CIAŁ A Masę ciała można ocenić na podstawie wskaźnika BMI

Bardziej szczegółowo

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta

Aneks III. Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Aneks III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotkach dla pacjenta Uwaga: Konieczna może być późniejsza aktualizacja zmian w charakterystyce produktu leczniczego i ulotce

Bardziej szczegółowo

Kronika zdrowia rodziny 08/08/12 14:09 Page 1

Kronika zdrowia rodziny 08/08/12 14:09 Page 1 Kronika zdrowia rodziny 08/08/12 14:09 Page 1 Kronika zdrowia rodziny 08/08/12 14:09 Page 2 Kronika zdrowia rodziny 08/08/12 14:09 Page 3 Kronika zdrowia rodziny 08/08/12 14:09 Page 4 Zanim pójdziesz do

Bardziej szczegółowo

GDA. Prawidłowe odżywianie

GDA. Prawidłowe odżywianie GDA Prawidłowe odżywianie Co to jest GDA? Prawidłowe odżywianie jest jednym z warunków zachowania dobrego stanu zdrowia. Aby móc dopasować swój sposób odżywiania do stylu życia jaki prowadzimy, niezbędne

Bardziej szczegółowo

Co to jest demencja (demens)?

Co to jest demencja (demens)? Hva er demens? Co to jest demencja (demens)? Zapominasz tyle rzeczy, że trudno jest ci funkcjonować na co dzień? Masz problem z zapamiętaniem zwykłych słów albo z zapamiętaniem drogi do sklepu? To może

Bardziej szczegółowo

Pouczenie o przysługujących prawach

Pouczenie o przysługujących prawach Pouczenie o przysługujących prawach Ta ulotka zawiera ważne informacje dotyczące przysługujących Ci praw podczas pobytu na posterunku policji. Przez prawa rozumiemy ważne swobody i pomoc, z których zgodnie

Bardziej szczegółowo

42 Choroby wysokogórskie PORADA PORADA 42 ROBERT SZYMCZAK. Choroby. wysokogórskie

42 Choroby wysokogórskie PORADA PORADA 42 ROBERT SZYMCZAK. Choroby. wysokogórskie 4 Choroby wysokogórskie PORADA 4 ROBERT SZYMCZAK Choroby wysokogórskie 4 4 Choroby wysokogórskie W rozdziale omówimy choroby związane ze zmniejszającą się dostępnością tlenu na wysokości: Ostrą Chorobę

Bardziej szczegółowo

WYWIAD ŻYWIENIOWY. Poradnia Dietetyczna Mission Nutrition Ewa Janowicz, tel , Imię i nazwisko.

WYWIAD ŻYWIENIOWY. Poradnia Dietetyczna Mission Nutrition Ewa Janowicz, tel , Imię i nazwisko. Imię i nazwisko Telefon i adres email Adres zamieszkania (dane do faktury) Data urodzenia Skąd dowiedziałeś się o Mission Nutrition? WYWIAD ŻYWIENIOWY Godziny wygodne do kontaktu telefonicznego: Czy byłaś/łeś

Bardziej szczegółowo

VOCALMED jest projektem realizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci - transfer Innowacji.

VOCALMED jest projektem realizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci - transfer Innowacji. VOCALMED VOCALMED jest projektem realizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci - transfer Innowacji. Ankieta kierowana jest do osób, które miały pod opieką pacjentów mówiących innymi językami niż język

Bardziej szczegółowo

Komunikaty i ostrzeżenia

Komunikaty i ostrzeżenia Komunikaty i ostrzeżenia Autor: Jarosław Nowojowski 21.03.2013. KOMUNIKATY ARCHIWALNE OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 50 Data i godzina wydania ostrzeżenia: godz. 12:40 dnia 04.06.2013 Nazwa biura: IMGW-PIB

Bardziej szczegółowo

your smear test results

your smear test results Wyniki badania cytologicznego your smear test results Informacje szczegółowe explained POLISH Twój ostatni wynik badania cytologicznego wykazał pewne nieprawidłowości. Niniejsza ulotka wyjaśnia, co oznacza

Bardziej szczegółowo

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA! NAPOJE ENERGETYCZNE, ZWANE TEŻ ENERGY DRINKAMI, NAPOJAMI ENERGETYZUJĄCYMI LUB PSYCHODRINKAMI, SĄ BARDZO POPULARNE WŚRÓD POLSKIEJ MŁODZIEŻY. GŁÓWNYM

Bardziej szczegółowo

Twoje wyniki pokazują średniej wielkości tętniaka aorty brzusznej (AAA)

Twoje wyniki pokazują średniej wielkości tętniaka aorty brzusznej (AAA) Twoje wyniki pokazują średniej wielkości tętniaka aorty brzusznej (AAA) Co teraz? Szybkie, bezpłatne i bezbolesne badanie USG dla mężczyzn w wieku 65 lat i więcej Wynik Twojego badania przesiewowego Zauważyliśmy,

Bardziej szczegółowo

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY Poradnik dla pacjenta i jego rodziny Konsultacja: prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong CO TO JEST ZESPÓŁ METABOLICZNY Nadciśnienie tętnicze (inaczej podwyższone ciśnienie

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH

PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH Co mam zrobić gdy podopieczny skarży się na boleści? Co zrobić gdy zachoruje? Jak opiekować się osobą z Alzheimerem, Demencją czy inna chorobą? Jakie problemy mogą

Bardziej szczegółowo

Twoje wyniki pokazują dużej wielkości tętniaka aorty brzusznej (AAA), które może wymagać operacji

Twoje wyniki pokazują dużej wielkości tętniaka aorty brzusznej (AAA), które może wymagać operacji Twoje wyniki pokazują dużej wielkości tętniaka aorty brzusznej (AAA), które może wymagać operacji Co teraz? Szybkie, bezpłatne i badanie bezbolesne USG badanie dla mężczyzn USG dla w mężczyzn 65 roku w

Bardziej szczegółowo

KARTA PRAW I OBOWIĄZKÓW PACJENTA

KARTA PRAW I OBOWIĄZKÓW PACJENTA KARTA PRAW I OBOWIĄZKÓW PACJENTA 1 Dział I Prawa Pacjenta Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. z dnia 06.11.2008r. (Dz.U.2009 nr 52, poz.417 z póź.zm.) w rozdziałach II XI określa następujące

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA. PENTINIMID 250 mg kapsułki (Ethosuximidum)

ULOTKA DLA PACJENTA. PENTINIMID 250 mg kapsułki (Ethosuximidum) ULOTKA DLA PACJENTA PENTINIMID 250 mg kapsułki (Ethosuximidum) Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku Należy zachować te ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE RACJONALNIE = ZDROWO Zdrowa dieta jest jednym z najważniejszych elementów umożliwiających optymalny wzrost, rozwój i zdrowie. Ma przez to wpływ na fizyczną i umysłową

Bardziej szczegółowo

Europejski kodeks walki z rakiem

Europejski kodeks walki z rakiem Europejski kodeks walki z rakiem Dlaczego walczymy z rakiem? Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce zaraz po zawałach i wylewach. Liczba zachorowao na nowotwory złośliwe w Polsce to ponad 140,5 tys.

Bardziej szczegółowo

Zapominasz częściej niż przedtem? used

Zapominasz częściej niż przedtem? used Glemmer du oftere enn før? Zapominasz częściej niż przedtem? used Wszyscy ludzie zmieniają się, kiedy stają się starsi. To normalne, że nie pamiętasz wszystkiego tak dobrze, jak w czasach młodości. Niekiedy

Bardziej szczegółowo

6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej

6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej 6.2. Podsumowanie planu zarządzania ryzykiem dotyczącego produktu leczniczego DUOKOPT przeznaczone do wiadomości publicznej 6.2.1. Podsumowanie korzyści wynikających z leczenia Co to jest T2488? T2488

Bardziej szczegółowo

Wakacyjny poradnik pacjenta

Wakacyjny poradnik pacjenta Wakacyjny poradnik pacjenta Biuro Rzecznika Praw Pacjenta Pamiętaj jako pacjent masz prawo do: świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną; informacji o swoim stanie zdrowia; zgłaszania działań

Bardziej szczegółowo

PROCEDURY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM CHORYM OBOWIĄZUJĄCE w Miejskim Przedszkolu Specjalnym nr 5 w Legnicy

PROCEDURY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM CHORYM OBOWIĄZUJĄCE w Miejskim Przedszkolu Specjalnym nr 5 w Legnicy PROCEDURY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM CHORYM OBOWIĄZUJĄCE w Miejskim Przedszkolu Specjalnym nr 5 w Legnicy Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97 poz. 674

Bardziej szczegółowo

Proszę zapamiętać swoje prawa:

Proszę zapamiętać swoje prawa: Zgodnie z prawem obowiązującym w Anglii i Walii, w ramach Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przysługują Państwu niżej wymienione prawa. Proszę zapamiętać swoje prawa: 1. Należy poinformować policję,

Bardziej szczegółowo

Informacje o projekcie oraz świadoma zgoda na udział w projekcie ARegPKD.

Informacje o projekcie oraz świadoma zgoda na udział w projekcie ARegPKD. Informacje o projekcie oraz świadoma zgoda na udział w projekcie ARegPKD. Inicjator projektu: Zastępca: Max C. Liebau, MD Markus Feldkötter, MD Department of Pediatrics Department of Pediatrics University

Bardziej szczegółowo

Inicjatywa Połączenia Programów Medicare i Medicaid (MMAI): Nowy program dla ubezpieczonych w Medicare i Medicaid

Inicjatywa Połączenia Programów Medicare i Medicaid (MMAI): Nowy program dla ubezpieczonych w Medicare i Medicaid Inicjatywa Połączenia Programów i Medicaid (MMAI): Nowy program dla ubezpieczonych w i Medicaid Czym jest Inicjatywa Połączenia Programów i Medicaid? Inicjatywa Połączenia Programów i Medicaid (MMAI) jest

Bardziej szczegółowo

Twój szpital to szpital akredytowany

Twój szpital to szpital akredytowany Twój szpital to szpital akredytowany Dlaczego leczyć się w szpitalach akredytowanych? Zgadzając się na hospitalizację trzeba wiedzieć, że szpital jest skomplikowaną i złożoną organizacją, w której leczonych

Bardziej szczegółowo

Umiesz Liczyć Licz Kalorie

Umiesz Liczyć Licz Kalorie Umiesz Liczyć Licz Kalorie Cześć! W tym krótkim poradniku wytłumaczę Ci dlaczego według mnie jedzenie wszystkiego w odpowiednich ilościach pozwoli utrzymać świetną sylwetkę przez całe życie. Tak dobrze

Bardziej szczegółowo

ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta

ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta ANEKS III Zmiany w odpowiednich punktach charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta Uwaga: Konieczna może być późniejsza aktualizacja charakterystyki produktu leczniczego i ulotki dla pacjenta

Bardziej szczegółowo

Pneumococcal vaccine Catch-up programme for children under two years of age

Pneumococcal vaccine Catch-up programme for children under two years of age Polish Pneumococcal vaccine Catch-up programme for children under two years of age Szczepionka pneumokokowa Program uzupełniający dla dzieci poniżej drugiego roku życia Zapalenie opon mózgowych Zakażenie

Bardziej szczegółowo

POMIARY CIAŁA. 1 K r e a t o r Z d r o w i a. c o m

POMIARY CIAŁA. 1 K r e a t o r Z d r o w i a. c o m 1 K r e a t o r Z d r o w i a. c o m Aby zamówić Indywidualny Plan Żywieniowy należy wypełnić formularz. Czas potrzebny do wypełnia to ok 30 minut. Proszę o dokładne i szczegółowe wypeł formularza. Wypełniony

Bardziej szczegółowo

Rozdział 5. Zabieg ortopedyczny, rekonwalescencja i rehabilitacja W TYM ROZDZIALE: W dniu zabiegu. Samoopieka pacjenta po zabiegu

Rozdział 5. Zabieg ortopedyczny, rekonwalescencja i rehabilitacja W TYM ROZDZIALE: W dniu zabiegu. Samoopieka pacjenta po zabiegu 61 Rozdział 5 Zabieg ortopedyczny, rekonwalescencja i rehabilitacja W TYM ROZDZIALE: W dniu zabiegu Samoopieka pacjenta po zabiegu Objawy, które należy natychmiast zgłosić Fizjoterapia po zabiegu Wypis

Bardziej szczegółowo

SEH Ulotka SOR Ryzyka związane z nadużywaniem alkoholu

SEH Ulotka SOR Ryzyka związane z nadużywaniem alkoholu SEH Ulotka SOR Ryzyka związane z nadużywaniem alkoholu Jeżeli podczas badań przesiewowych okaże się, że jest mowa o nadmiernym spożyciu alkoholu, jesteście Państwo wówczas narażeni na większe ryzyko problemów

Bardziej szczegółowo

Twoje wyniki pokazują małego tętniaka aorty brzusznej (AAA)

Twoje wyniki pokazują małego tętniaka aorty brzusznej (AAA) Twoje wyniki pokazują małego tętniaka aorty brzusznej (AAA) Co teraz? Szybkie, Szybkie, bezpłatne bezpłatne badanie i bezbolesne USG dla badanie mężczyzn USG w 65 dla roku mężczyzn w wieku życia 65 lat

Bardziej szczegółowo

W kontakcie ze SWOIM DZIECKIEM. Ruchy dziecka w okresie ciąży - poradnik

W kontakcie ze SWOIM DZIECKIEM. Ruchy dziecka w okresie ciąży - poradnik W kontakcie ze SWOIM DZIECKIEM Ruchy dziecka w okresie ciąży - poradnik Dlaczego ruchy mojego dziecka są ważne? Dlaczego zalecamy kobietom, żeby zwracały uwagę na ruchy płodu? Jedną z najłatwiejszych metod

Bardziej szczegółowo

Hiperglikemia. Jak postępować przy wysokich poziomach cukru?

Hiperglikemia. Jak postępować przy wysokich poziomach cukru? Hiperglikemia Jak postępować przy wysokich poziomach cukru? POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU STWIERDZENIA WYSOKIEGO POZIOMU GLUKOZY WE KRWI, CZYLI HIPERGLIKEMII Codzienne monitorowanie poziomu cukru (glukozy)

Bardziej szczegółowo

ANEKS III UZUPEŁNIENIA DO CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO ORAZ ULOTKI PLA PACJENTA

ANEKS III UZUPEŁNIENIA DO CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO ORAZ ULOTKI PLA PACJENTA ANEKS III UZUPEŁNIENIA DO CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO ORAZ ULOTKI PLA PACJENTA 25 UZUPEŁNIENIA ZAWARTE W ODPOWIEDNICH PUNKTACH CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO DLA PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH

Bardziej szczegółowo

Poland ISSP 2011- Health Questionnaire

Poland ISSP 2011- Health Questionnaire Poland ISSP 2011- Health Questionnaire I n s t y t u t S t u d i ó w S p o ł e c z n y c h im. P r o f e s o r a R o b e r t a B. Z a j o n c a U n i w e r s y t e t W a r s z a w s k i S t a w k i 5 /

Bardziej szczegółowo

ehealth jak komputer może pomóc Ci w Twoim zdrowiu

ehealth jak komputer może pomóc Ci w Twoim zdrowiu ehealth jak komputer może pomóc Ci w Twoim zdrowiu Grudzień 2010 Polish version: ehealth using computers to improve your healthcare Co to jest ehealth? Terminem ehealth określamy stosowanie komputerów

Bardziej szczegółowo

(Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.)

(Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) OPIEKA (Paragraf 7 Ustawy o zdrowiu psychicznym [Mental Health Act 1983] z 1983 r.) 1. Imię i nazwisko pacjenta 2. Dane opiekuna 2.1 Imię i nazwisko 2.2 Adres 2.3 Nr telefonu: 3. Lokalne władze opieki

Bardziej szczegółowo

GODZINY PODCZAS KTÓRYCH MOŻNA ZADZWONIĆ LUB ZGŁOSIĆ SIĘ OSOBIŚCIE,

GODZINY PODCZAS KTÓRYCH MOŻNA ZADZWONIĆ LUB ZGŁOSIĆ SIĘ OSOBIŚCIE, Kierownik pracowni: Mirosław Jagoda Szpital Powiatowy w Węgrowie ul. Kościuszki 201 GODZINY PODCZAS KTÓRYCH MOŻNA ZADZWONIĆ LUB ZGŁOSIĆ SIĘ OSOBIŚCIE, ŻEBY ZAPISAĆ SIĘ NA BADANIA: USG, TOMOGRAFIĘ, BIOPSJĘ.

Bardziej szczegółowo

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku. Opieka zdrowotna przyjazna dziecku - Dzieci i młodzież: powiedz nam co myślisz! Rada Europy jest międzynarodową organizacją, którą tworzy 47 krajów członkowskich. Jej działania obejmują 150 milionów dzieci

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl

Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce www.seniorizdrowie.pl Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 2020 Cukrzyca Epidemia XXI wieku Debata w Wieliczce

Bardziej szczegółowo

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?!

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?! Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?! Rozporządzenie Z dniem 01.09.2015 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Physiotens 0,4 0,4 mg, tabletki powlekane Moxonidinum

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta. Physiotens 0,4 0,4 mg, tabletki powlekane Moxonidinum Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Physiotens 0,4 0,4 mg, tabletki powlekane Moxonidinum Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje

Bardziej szczegółowo

Wysoki poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c)

Wysoki poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) Wysoki poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) Cukrzyca wieku dziecięcego Ulotka informacyjna dla pacjentów Wprowadzenie Otrzymaliście Państwo tę ulotkę ze względu na wysoki poziom hemoglobiny glikowanej

Bardziej szczegółowo

Informacje dla pacjentów Serwis Wybierz i zarezerwuj

Informacje dla pacjentów Serwis Wybierz i zarezerwuj Informacje dla pacjentów Serwis Wybierz i zarezerwuj Serwis Wybierz i zarezerwuj to świetny pomysł, ponieważ daje pacjentom takim jak ja, możliwość wyboru szpitala, w którym chcieliby umówić się na wizytę

Bardziej szczegółowo

Dorota Karło - społeczny edukator diabetologiczny

Dorota Karło - społeczny edukator diabetologiczny Dorota Karło - społeczny edukator diabetologiczny CUKRZYCA TYPU 1 Cele leczenia cukrzycy typu I u dzieci i młodzieży możliwość przeżycia cofnięcie objawów klinicznych, unikanie ostrych powikłań cukrzycy,

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części.

ANKIETA. Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. ANKIETA Poniżej umieszczona została ankieta dotyczącą Twojego zdrowia oraz samooceny. Ankieta składa się z czterech krótkich części. Bardzo proszę, abyś czytał/a uważne i udzielił/a odpowiedzi na wszystkie

Bardziej szczegółowo

Państwa dane osobowe o czym powinni Państwo wiedzieć

Państwa dane osobowe o czym powinni Państwo wiedzieć Państwa dane osobowe o czym powinni Państwo wiedzieć Z tej broszury można dowiedzieć się, jakie informacje na Państwa temat są przez nas przechowywane i w jakim celu oraz jak można zapoznać się z tymi

Bardziej szczegółowo

Centrum Medyczne Ostrołęka. dr Piotr Pierzyński. Szanowni Państwo,

Centrum Medyczne Ostrołęka. dr Piotr Pierzyński. Szanowni Państwo, Centrum Medyczne Ostrołęka dr Piotr Pierzyński Szanowni Państwo, Proszę o wydrukowanie i wypełnienie załączonego poniżej formularza wizyty oraz zabranie go ze sobą na konsultację. Proszę też pamiętać o

Bardziej szczegółowo

Procedury postępowania z dzieckiem chorym Podstawa prawna:

Procedury postępowania z dzieckiem chorym Podstawa prawna: Procedury postępowania z dzieckiem chorym Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), Art.5 ust.7 pkt 1 oraz art.1 ust.1 pkt 10 ustawy

Bardziej szczegółowo

Polish version: Your guide to diabetic retinopathy screening. Twój przewodnik po badaniu na obecność retinopatii cukrzycowej

Polish version: Your guide to diabetic retinopathy screening. Twój przewodnik po badaniu na obecność retinopatii cukrzycowej Polish version: Your guide to diabetic retinopathy screening Twój przewodnik po badaniu na obecność retinopatii cukrzycowej Co to jest retinopatia cukrzycowa? Jest to choroba spowodowana cukrzycowymi zmianami

Bardziej szczegółowo

Wakacyjny poradnik pacjenta

Wakacyjny poradnik pacjenta Wakacyjny poradnik pacjenta Biuro Rzecznika Praw Pacjenta Pamiętaj jako pacjent świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną; informacji o swoim stanie zdrowia; tajemnicy informacji z Tobą

Bardziej szczegółowo

Resuscytacja krążeniowo oddechowa (reanimacja) Informacje dla pacjentów i członków rodziny

Resuscytacja krążeniowo oddechowa (reanimacja) Informacje dla pacjentów i członków rodziny Resuscytacja krążeniowo oddechowa (reanimacja) - Informacje dla pacjentów i członków rodziny Wydział Informacji dla Pacjentów Ta broszura wyjaśnia: Co to jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO)/reanimacja

Bardziej szczegółowo

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Miacalcic, 50 j.m./ml, roztwór do wstrzykiwań Miacalcic, 100 j.m./ml, roztwór do wstrzykiwań Calcitoninum salmonis Należy zapoznać się z treścią

Bardziej szczegółowo

Powszechne mity dotyczące diety. Zofia Kwiatkowska

Powszechne mity dotyczące diety. Zofia Kwiatkowska Powszechne mity dotyczące diety 1 Zofia Kwiatkowska Struktura prezentacji O Historia O Czym jest dieta? O Czym jest żywienie? O Zasady zdrowego żywienia O Najczęstsze mity dotyczące diety O Podsumowanie

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM (Instytutu Żywności i Żywienia 2009) 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny

Bardziej szczegółowo