Rozmowa o niewydolnośći serca: jak z tym żyć i walczyć? Pomoc dla Pacjentόw, Członkόw Rodziny i Opiekunόw

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rozmowa o niewydolnośći serca: jak z tym żyć i walczyć? Pomoc dla Pacjentόw, Członkόw Rodziny i Opiekunόw"

Transkrypt

1 Rozmowa o niewydolnośći serca: jak z tym żyć i walczyć? Pomoc dla Pacjentόw, Członkόw Rodziny i Opiekunόw

2 Ten materiał jest własnością Qualidigm i Communities of Care projektu. Dodatkowe wiadomości i edukacyjne filmy o niewydolności serca są umieszczone pod tym adresem: albo przez Szczególne podziękowania należą się Communities of Care Education Committee i poniżej wymienionym osobom za ich wkład w napisaniu tej broszury: Dana Alan BA Qualidigm Carol Dietz RN, MBA Qualidigm Shelley Dietz RN, BSN, MBA Hospital of Central Connecticut Anne Elwell RN, MPH Qualidigm Wendy Martinson RN, BSN University of Connecticut Health Center Eileen McAdoo RN, MSN All About You! Home Care Services Kerry McGuire MS, APRN Hartford Hospital Michelle Pandolfi MSW, LNHA Qualidigm Nancy Slocum Genesis Health Care Lauren Williams RN, BSN Connecticare, Inc. Special thanks to Monika Haugstetter MHA, MSN, RN for her translation services.

3 Co to jest niewydolność serca? Niewydolność serca jest to: Uszkodzenie serca polegające na niemożności skutecznego pompowania/przepływu krwi przez wszystkie tkanki i narządy w organiźmie Inaczej znane jako: o Przewlekła niewydolność serca o Zastój krwi w płucach Objawy (to co ty czujesz) niewydolności serca: Problemy z oddychaniem (duszność) Obrzęki szczególnie kończyn dolnych (spuchnięte kostki), obrzęki nóg, i powiększenie obwodu brzucha Osłabienie i zmęczenie

4 Czy niewydolność serca może być leczona? TAK! Pomimo tego że niewydolność serca jest chorobą przewlekłą (nieodwracalną - bez względu na to jak dobrze chory się czuje w danym momencie), choroba może by leczona aby ułatwić/poprawić jakość życia. Niewydolność serca może być leczona za pomocą: Lekarstw Zabiegów Operacji Porozmawiaj ze swoim lekarzem aby upewnić się jakie jest właściwe leczenie dla ciebie.

5 Co TY możesz zrobić! Pacjenci, z niewydolnością serca, odgrywają bardzo istotną role w tym jak się czują; mogą sami zopobiec wizycie w szpitalu! Osoby, ktore chorują na niewydolność serca, mogą prowadzić zadawalające życie jeżeli nauczą się przestrzegać nastepujących 6 porad: 1. Stosuj przepisane lekarstwa 2. Bądź pod kontrolą lekarza 3. Zwracaj uwagę na objawy niewydolności serca i utrzymuj wagę ciała w prawidłowych granicach 4. Prawidłowo się odżywiaj! Uzgodnij z lekarzem, jak duże mają być ograniczenia w piciu płynów (ilość wody) oraz spożywaniu soli kuchennej 5. Ustal z lekarzem rodzaj wysiłku fizycznego 6. Ogranicz alkohol i kawę, i bezwzględnie NIE pal Każda z tych porad jest wytłumaczona w tej broszurce w szczegόłach. Nie przestawaj czytać!

6 Rada 1: Stosuj przepisane lekarstwa! Jest bardzo ważne aby stosować leki dokładnie tak jak zostały przepisane przez lekarza. Lista twoich lekarstw może się zmieniać po każdej wizycie u lekarza, albo podczas pobytu w szpitalu. Jest łatwo popełnić błąd w dawkowaniu lekarstw aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek, zawsze trzymaj aktualną listę lekarstw ze sobą. Poinformuj wszysktich swoich lekarzy o tej liście. Przynoś tą listę ze sobą na każdą medyczną kontrolę. Pacjenci którzy stosują lekarstwa dokładnie tak jak zalecił lekarz, żyją dłużej, czują sie lepiej i mniej czasu przebywają w szpitalach i w gabinetach lekarskich!

7 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? Co RANO po obudzeniu się, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Na co ja używam to lekarstwo? Ranne Lekarstwa Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

8 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? W każde POPOŁUDNIE, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Na co ja używam to lekarstwo? Popołudniowe Lekarstwa Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

9 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? W każdy WIECZÓR, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Na co ja używam to lekarstwo? Wieczorne Lekarstwa Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

10 Jakie lekarstwo ja muszę zażywać? Każdego wieczoru przed pójściem do łóżka, stosuj następujący plan: Nazwa lekarstwa i ilość: Lekarstwa przed pójściem do łóżka Jaka jest moja dawka? Na co ja używam to lekarstwo? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Lekarz który przepisał to lekarstwo:

11 Jakie inne lekarswa ja mogę zażywać? Lekarswo na ból głowy: Lekarstwo na zaprzestanie palenia papierosów: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Lekarstwo na: Nazwa lekarstwa i ilość: Jaka jest moja dawka? Wskazόwki jak spożywać to lekarstwo: Pamiętaj aby powiedzieć wszystkim twoim lekarzom o lekarstwach które używasz, witaminach i lekarstwach kupionych bez recepty.

12 Rada 2: Bądź pod kontrolą lekarza Nie obawiaj się rozmawiać z lekarzem albo personelem w gabinecie jeżeli masz jakiekolwiek pytania, troski lub jeżeli coś Ciebie niepokoi. Zawsze się pytaj, jeżeli coś jest dla Ciebie nie zrozumiałe lub kiedy wydaje się tobie że coś jest nie w porządku. Twoi lekarze i pielęgniarki są po to aby tobie pomagać i Ciebie wspierać. Wskazówki: Umów się na wizytę z lekarzem zanim opuścisz szpital lub klinikę Zaplanuj wizytę na dzień i czas, który najlepiej tobie odpowiada Upewnij się że ktoś może ciebie zawieźć na tą wizytę Przyprowadź członka rodziny lub dobrego znajomego Przynoś wszystkie swoje lekarstwa albo listę ze twoimi lekarstwami na wszystkie wizyty u lekarzy Nie obawiaj sie pytać jeżeli masz jakieś pytania! Niewydolność serca jest skomplikowaną chorobą. Lekarz musi ciebie widzieć często aby uniknąć powikłań i problemów!

13 Rada 3: Zwracaj uwagę na objawy niewydolności serca Miej na uwadze: Zatrzymanie wody w organiźmie powoduje przyrost wagi Przyrost wagi spowodowany zatrzymaniem wody w organiźmie może sie zacząc już dwa (2) tygodnie zanim pojawią się inne objawy pogorszenia zdrowia Ważenie się każdego dnia umożliwia wczesne zauważenie zatrzymywania wody w ustroju

14 Rada 3: Waż się Co powinieneś wiedzieć: Kup wagę (jeżeli jej jeszcze nie masz) Upewni się, że jest czytelna (duże, wyraźne liczby) Zapisuj twoją wagę KAŻDEGO DNIA używając tabeli umieszczonych na następnych dwóch stronach albo w twoim kalendarzu Przynieś te tabele z codzienną wagą do lekarza Pamiętaj aby: Ważyć się każdego dnia o tym samym czasie: o Po oddaniu moczu o Przed jedzeniem lub piciem czegokolwiek o W takim samym ubraniu o Używając tej samej wagi Poinformuj twojego lekarza jeżeli twoja waga wzrośnie: o 3 funty w ciągu jednego dnia LUB o 5 funtów w ciągu jednego tygodnia

15 STREFY, KTÓRE POMOGĄ KONTROLOWAĆ NIEWYDOLNOŚĆ SERCA Waga przy wypisie : Pierwszy pomiar wagi w domu : Imię i nazwisko lekarza: Numer telefonu lekarza : _ STREFA ZIELONA Objawy : Brak duszności Ciężar ciała nie zwiększa się o więcej niż 1,5 kg ( 3 funty) dziennie Brak opuchlizny stóp, kostek, nóg i brzucha Brak bólu w klatce piersi owej Co należy zrobić : Oby tak dalej! Proszę przyjmować leki Należy stosować dietę ubogą w sól Każdego dnia należy kontrolować swoją wagę STREFA ŻÓŁTA Objawy : Zwiększenie ciężaru ciała o 1,5 kg (3 funty) w ciągu dnia lub 2,5 kg (5 funtów) w ciągu jednego tygodnia Częstsze duszności Częstsza opuchlizna stóp, kostek, nóg lub brzucha Uczucie większego zmęczenia Pojawiający się lub nietypowy kaszel Zawroty głowy Trudności w oddychaniu w pozycji leżącej konieczność spania w pozycji siedzącej na krz eśle Co należy zrobić: Skontaktować się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką STREFA CZERWONA Objawy: Trudności w oddychaniu Duże trudności w oddychaniu, nawet podczas spoczynku Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej Omdlenia Co należy zrobić: Zadzwonić na 911 (pogotowie ratunkowe) lub Skontaktować się z kimś i udać się na pogotowie

16 Niedziela Dzienna Waga i Strefy Używaj tą tablice lub twój kalendarz aby notować ciężar twojego ciała i rozpoznać w której strefie się znajdujesz. Pokaż to lekarzowi podczas wizyty. Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Poniedziałek Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Wtorek Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Środa Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Czwartek Piątek Sobota Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa: Strefa:

17 Rada 4: Prawidłowo się odżywiaj Sól kuchenna (salt po angielsku) zwana rownież SODIUM (sόd po polsku) znajduje się w większości produktόw spożywczych. Dlaczego musisz ograniczyć spożywanie soli kuchennej (salt/sodium)? Sól powoduje że, twój organizm zatrzymuje wodę. Spożywanie więcej soli niż twój organizm potrzebuje powoduje, że twoje ciało nie wydziela wody. A to z kolei prowadzi do wzrostu twojej wagi, nabrzmienia nóg i nagromadzenia się wody w płucach, co bardzo utrudnia oddychanie i jest niebezpieczne. Jak dużo soli w ciągu jednego dnia możesz spożyć? Lekarze zalecają aby spożywać mniej niż 2000mg soli na dzień. Usuń solniczkę ze stołu i z kuchni, i zwracaj uwagę na to co jesz (jakie rodzaje jedzenia) SÓL (SALT) = SÓD (SODIUM) = (SALT) SÓL

18 Jak czytać etykietę żywnościową? Sodium (sόd) = Salt (sόl) Na boku jest przykład etykiety odżywczej. Zawsze sprawdź jak wiele porcji znajduje się w danym opakowaniu żywnościowym (pudełko, puszka, woreczek, etc). Jeżeli masz tendencję do zjedzenia więcej niż jedną porcje, to spożywasz więcej soli niż jest na etykiecie. Twoim celem jest OBNIŻYĆ ilość soli (salt/sodium) ktόrą spożywasz. Oprόcz tego co ty dodajesz do jedzenia, sόl już występuje w wielu rodzajach produktόw żywnościowych: 1 łyżeczka soli (salt) = 2,000 mg sodium 1 łyżeczka sody do pieczenia = 821 mg sodium 1 łyżeczka proszku do pieczenia = 339 mg sodium 1 łyżeczka MSG (rodzaj soli uzywana w dalekowschodnia kuchniach) = 492 mg sodium

19 Jak czytać etykietę żywnościową? Sodium (sόd) = Salt (Sόl) Jest bardzo ważne aby czytać etykiety żywnościowe, by dowiedzieć się jak dużo soli znajduje się w jedzeniu, ktόre spożywasz. Wiedz, że rząd wprowadził ustawę, ktόra nakazuje aby to co jest napisane na opakowaniu informowało dokładnie Ciebie o tym co jest zawarte w danym produkcie żywnościowym: Słowne klucze: Sodium Free (or salt free ) Very low sodium Low Sodium Less Sodium Reduced Sodium Light in Sodium Unsalted / Without added salt No salt added Znaczenie: Bardzo mało soli (mniej niż 5 mg w jednej porcji) 35 mg soli lub mniej w jednej porcji 140 mg soli lub mniej w jednej porcji 20% mniej soli niż orginalnie Conajmniej 25% mniej soli niż orginalnie Conajmniej 50% mniej soli niż orginalnie Bez soli Bez soli

20 Żywność z dużą ilością soli Ogranicz lub wyeliminuj następujące produkty: Żywność w puszkach Kiełbasy Mrożone obiady Szynka i boczek Wędlina Frytki Parόwki Sόl morska Pomidory i sosy Przyprawa Adobo pomidorowe w Sos do sałatek słoikach Sery Ogόrki konserwowe Sos sojowy Zalecenia do zdrowego odżywiania się: Jeżeli używasz sόl, powiedz to twojemu lekarzowi jest prawdopodobne że: o Lekarstwa muszą być dostosowane do twojej diety o Zwiększona ilość wizyt u lekarza będzie potrzebne o Potrzebna będzie rozmowa ze specjalistą od jedzenia (dietitian) Jeżeli jesz poza domem, staraj się wybierać zdrową żywność. Przykłady: o Zamόw pieczone (baked/broiled) posiłki (chicken (kurczak), fish (ryba)) i warzywa gotowane na parze (steamed vegetables) o Poproś o sosy na boku

21 Rada 4: Prawidłowo pij Czy pijesz za dużo płynόw? Większoćś pacjentόw z niewydolnością serca moze pić normalne ilości płynόw. Nie ograniczaj picia płynόw, chyba że twόj lekarz Tobie to zaleci. Pacjenci, którzy nie używają (lub bardzo ograniczają ilość) soli w jedzeniu i piją tyle ile lekarz zalecił, żyją dłużej, czują sie lepiej i mniej czasu przebywają w szpitalach i w gabinetach lekarskich!

22 Rada 5: Ćwicz i Bądź Aktywny Generalnie - bez przesady: ćwiczenia, seks i prowadzenie samochodu jest OK (dozwolone). Ustal ze swoim lekarzem rodzaj wysiłku fizycznego jakie ćwiczenia możesz wykonywać! Wskazόwki związane z ćwiczeniami i seksem: Stosuj się do zaleceń lekarza Przeczekaj minimum 1 godzinę po jedzeniu zanim będziesz ćwiczył lub miał seks Zaczym się i odpocznij; jeżeli coś ciebie zmęczy albo masz jakiś problem Pamiętaj o własnym tempie Wybierz czas kiedy czujesz się najlepiej

23 Rada 6: Ogranicz Picie Alkoholu i Kawy Alkohol: Jeżeli masz zezwolenie na picie, nie pij więcej jak: 2 drinks na dzień (mężczyźni) 1 drink na dzień (kobiety) Jeden drink to jest: 1 ½ kieliszka 80 procentowej wόdki lub 1 kieliszek 100 procentowej wόdki (alkoholu) Jeden 5oz = 150ml kieliszek wina Jeden 12 oz = 350ml butelka piwa Alkohol może pogorszyć niewydolność twojego serca, i ma negatywne działanie na lekarstwa. Kawa: Kawa w umiarkowanych ilościach zazwyczaj nie szkodzi (upewnij się u lekarza). Jeżeli kawa jest dozwolona, nie pij więcej niż: 1 do 2 szklanek na dzień

24 Rada 6: Bezwzględnie NIE Pal Używanie Tytoniu: Jeżeli palisz (cygara lub papierosy), PRZESTAŃ! o Palenie jest NIE zdrowe dla nikogo, a przede wszystkim dla tych z niewydolnością serca o Palenie powoduje że serce musi pracować o wiele więcej co jest nie wskazane dla Ciebie o Palenie prowadzi do zawału serca Zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę o poradę jak przestać palić

25 Plany na Przyszłość O czym należy pamiętać w planowaniu na przyszłość: Dokument zwany Advanced Directive albo Living Will może być bardzo pomocny dla twojej rodziny i personelu medycznego w razie nagłego wypadku i niemożliwości podjęcia przez Ciebie (pacjenta) decyzji. Każdy powinien mieć Advanced Directives. Advanced Directive dokument może zawierać: Medical durable power of attorney (po polsku: medyczne pełnomocnictwo ) ten dokument upoważnia osobę/osoby do podejmowania lekarskich decyzji w Twoim imieniu kiedy ty nie możesz tego zrobić Cardiopulmonary (CPR) (po polsku: podstawowe podtrzymanie życia (PPŻ)) instrukcje lub Do Not Resuscitate (DNR) deklaracja podpisana przez pacjenta z prośbą o niepodejmowaniu przez lekarzy reanimacji (zabiegόw ktόre podtrzymują podstawowe funkcje życiowe jak krążenie krwi i oddychanie) Wiele stanόw w USA ma bezpłatny wzόr na Internecie aby napisać (nawet po polsku) Advanced Directive lub Living Will. Możesz rownież skontaktować się z prawnikiem. Porozmiawaj o tym co jest ważne dla Ciebie i o twoich prośbach z twoją rodziną lub bliską osobą i twoim lekarzem

26 Weź tych 6 porad do serca i postaraj się ich zawsze przestrzegać! Stosuj się do tych 6 porad i do tego co lekarz Tobie zalecił. Pomoże to tobie w utrzymaniu dobrego zdrowia. Pozwoli to Tobie rόwnież być aktywnym i cieszyć się yciem. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo żyć z tą chorobą. Jeżeli masz jakikolwiek problem z zastosowaniem się do zaleceń lekarza, nie zmieniaj nic, dopόki nie porozmawiasz z swoim lekarzem lub pielęgniarką. Zapytaj ich o pomoc! Wypisz na osobnej kartce lub poniżej twoje problemy i pytania ktόre masz. Pamiętaj aby je przynieść ze sobą na wizytę. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o odpowiedzi. Moje problemy i pytania: 1) 2) 3) 4) 5)

27 Nie zapomnij Pamiętaj o tych 6 poradach/ zasadach aby BYĆ ZDROWYM! 1. Stosuj przepisane lekarstwa! 2. Bądź pod kontrolą lekarza! 3. Zwracaj uwagę na objawy niewydolności serca i utrzymuj wagę ciała w prawidłowych granicach! 4. Prawidłowo się odżywiaj i pij tylko dozwolone ilości płynόw! 5. Ustal z lekarzem rodzaj wysiłku fizycznego i ćwicz! 6. Ogranicz alkohol i kawę, i bezwzględnie NIE pal! Pacjenci którzy stosują sie do tych porad, żyją dłużej, czują sie lepiej i mniej czasu przebywają w szpitalach i w gabinetach lekarskich!

28 This material was prepared in collaboration with Qualidigm, the Medicare Quality Improvement Organization for Connecticut, under contract with the Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS), an agency of the U.S. Department of Health and Human Services. The contents presented do not necessarily reflect CMS policy. Pub #CT The views and opinions expressed here do not reflect the policy or position of the Centers for Medicare and Medicaid Services, nor of Qualidigm. Examples and information provided are for educational purposes only and should not be construed as medical advice. Any person with questions or concerns relating to any medical condition or treatment should consult with a qualified health care professional.

29 (860) Fax: (860) Pytania? Napisz do

Witamy w Programie EuroAction

Witamy w Programie EuroAction Dbając o swoje serce Witamy w Programie EuroAction EuroAction to program, który ma na celu pomóc Panu(i) oraz Państwa partnerom i bliskim krewnym ograniczyć ryzyko kolejnych przypadków chorób serca w rodzinie.

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie. Nie jesteś sam. W Ontario jest ponad 1 300 000 osób chorych na cukrzycę.

Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie. Nie jesteś sam. W Ontario jest ponad 1 300 000 osób chorych na cukrzycę. 1 Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie Jakie są oznaki i objawy cukrzycy?* Niezwykłe pragnienie Częste oddawanie moczu Zmiana wagi ciała (zwiększenie lub utrata) Krańcowe zmęczenie lub brak energii Zamglone

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie

Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie 1 Cukrzyca (Diabetes) Wprowadzenie Jakie są oznaki i objawy cukrzycy?* Niezwykłe pragnienie Częste oddawanie moczu Zmiana wagi ciała (zwiększenie lub utrata) Krańcowe zmęczenie lub brak energii Zamglone

Bardziej szczegółowo

Życie z niewydolnością serca

Życie z niewydolnością serca Dr n. med. Magdalena Kłosińska Prof. dr hab. med. Jarosław D. Kasprzak Życie z niewydolnością serca Poradnik dla pacjentów www.servier.pl Dr n. med. Magdalena Kłosińska Prof. dr hab. med. Jarosław D. Kasprzak

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej 52007 EDYCJA POLSKA ISSN 1896-2734 Zdrowie W numerze: Wielu uchodźców, którzy przyjeżdżają do Polski, narzeka na trudności w uzyskaniu pomocy medycznej. Dlatego piąty numer refugee.pl poświęcamy sprawom

Bardziej szczegółowo

Polish. Do startu. Przewodnik po ciąży, Gotowi. porodzie i początkach rodzicielstwa. Dziecko!

Polish. Do startu. Przewodnik po ciąży, Gotowi. porodzie i początkach rodzicielstwa. Dziecko! Polish Do startu Przewodnik po ciąży, Gotowi porodzie i początkach rodzicielstwa Dziecko! Podziękowania Książka niniejsza to efekt wielu rozmów, sugestii i uwag ze strony służby zdrowia, organizacji zawodowych,

Bardziej szczegółowo

Patron akcji: Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale. Inicjator akcji:

Patron akcji: Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale. Inicjator akcji: Patron akcji: Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale Inicjator akcji: spis treści Wstęp 5 Co to jest zawał serca? 7 ABC... Czyli jak zapobiegać kolejnym zawałom serca 13 Udane życie seksualne

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo Wstęp do Poradnika Serce na nowo Z chorobami układu krążenia można żyć aktywnie! Spis treści Wstęp do Poradnika Serce na nowo 2 O programie Serce na nowo 3 Rozdział 1. Choroby układu krążenia a praca zawodowa

Bardziej szczegółowo

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA.

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA. P O R A D N I K P A C J E N T A LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC Choroby przewlekłe FOT. EAST NEWS P A R T N E R D O D A T K U AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI

Bardziej szczegółowo

Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1

Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1 Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1 WSTĘP CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA A PRACA ZAWODOWA Zbyt wysokie ciśnienie krwi

Bardziej szczegółowo

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Spis treści: Alarm dla serca! Co to jest miażdżyca, zawał serca i udar mózgu? 3 Jakie są objawy zawału serca i udaru mózgu? 4 Co robić jeśli

Bardziej szczegółowo

Zachowaj jasność umysłu

Zachowaj jasność umysłu Zachowaj jasność umysłu najnowsze wyniki badań naukowych mózgu Jakość życia The European Dana Alliance for the Brain NRTA - Towarzystwo Edukacyjne AARP NRTA (www.aarp.org/nrta, National Retired Teachers

Bardziej szczegółowo

Utrzymywanie serca w zdrowiu Wszystko, co musisz wiedzieć o lipidach. Przy przewlekłej chorobie nerek (Stadium od 1 do 4)

Utrzymywanie serca w zdrowiu Wszystko, co musisz wiedzieć o lipidach. Przy przewlekłej chorobie nerek (Stadium od 1 do 4) Utrzymywanie serca w zdrowiu Wszystko, co musisz wiedzieć o lipidach Przy przewlekłej chorobie nerek (Stadium od 1 do 4) National Kidney Foundation s Kidney Disease Outcomes Quality Initiative (NKF-KDOQI

Bardziej szczegółowo

Mirosław Markiewicz i wsp. PRZEWODNIK DLA PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI SZPIKU KOSTNEGO

Mirosław Markiewicz i wsp. PRZEWODNIK DLA PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI SZPIKU KOSTNEGO Mirosław Markiewicz i wsp. PRZEWODNIK DLA PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI SZPIKU KOSTNEGO Katowice 11.2006 1 Wstęp Przeszczepienie szpiku jest szansą na drugie życie. Jego powodzenie zależy w dużej mierze,

Bardziej szczegółowo

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce. Redakcja: Agnieszka Kosowicz, Marta Piegat-Kaczmarczyk

Bardziej szczegółowo

Szanowny Pacjencie! WSTĘP

Szanowny Pacjencie! WSTĘP Rak tarczycy RAK TARCZYCY / 1 Szanowny Pacjencie! WSTĘP Skoro trzymasz tę broszurę w ręce to najprawdopodobniej właśnie dowiedziałeś się, że masz raka tarczycy! Wyszedłeś z gabinetu, w którym lekarz powiedział

Bardziej szczegółowo

Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii

Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii Twój osobisty przewodnik po dializie otrzewnowej (DO) Informacje o terapii 2 Spis treści Wprowadzenie 7 O nerkach 8 Zdrowe nerki 8 Chore nerki 10 Częste przyczyny niewydolności nerek 12 O terapii dializacyjnej

Bardziej szczegółowo

MeridianHealth.com. Ścieżka zdrowia dla serca Podręcznik dla kobiet

MeridianHealth.com. Ścieżka zdrowia dla serca Podręcznik dla kobiet MeridianHealth.com Spis treści Określenie ryzyka Czym jest choroba serca...5 Główne czynniki ryzyka chorób serca...7 W jakiej grupie ryzyka się Pani znajduje...7 Dziewięć istotnych pytań, jakie zadać swojemu

Bardziej szczegółowo

Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy

Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy Jestem w ciąży Pierwsze kroki przyszłej mamy Droga przyszła mamo! Najczęstsze dolegliwości ciążowe, jak możemy sobie z nimi poradzić...4 Pielęgnacja ciała w czasie ciąży...13 Przepis na zdrowie, czyli

Bardziej szczegółowo

Jak można sobie pomóc?

Jak można sobie pomóc? What you can do to help yourself: Polish Jak można sobie pomóc? Niniejsza broszura zawiera informacje o sposobach radzenia sobie dla osób żyjących z chorobą nowotworową. Wykonywanie czynności osobistych

Bardziej szczegółowo

Świadczenia i zaopatrzenie medyczne dla diabetyków objęte Medicare

Świadczenia i zaopatrzenie medyczne dla diabetyków objęte Medicare Świadczenia i zaopatrzenie medyczne dla diabetyków objęte Medicare This is an Official U.S. Government Product Ten oficjalny przewodnik rządowy zawiera ważne informacje: Co jest objęte ubezpieczeniem Co

Bardziej szczegółowo

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży 69 ACTA SCIENTIFICA ACADEMIAE OSTROVIENSIS Dorota Maciąg 1, Agata Figuła 2, Małgorzata Cichońska 3, Katarzyna Kucharska 4 Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży Streszczenie Autorki

Bardziej szczegółowo

RZUĆ PALENIE ZACZNIJ ŻYĆ

RZUĆ PALENIE ZACZNIJ ŻYĆ LOKALNE USŁUGI NHS POMAGAJĄCE W RZUCENIU PALENIA STOP SMOKING Porady indywidualne lub grupowe. Wystarczy wysłać SMS o treści GIVE UP wraz z kodem pocztowym pod numer 88088 Infolinia NHS Smoking Helpline

Bardziej szczegółowo

DIAGNOSTYKA I POSTĘPOWANIE W DYSTROFII MIĘŚNIOWEJ TYPU DUCHENNE A PORADNIK DLA RODZIN

DIAGNOSTYKA I POSTĘPOWANIE W DYSTROFII MIĘŚNIOWEJ TYPU DUCHENNE A PORADNIK DLA RODZIN DIAGNOSTYKA I POSTĘPOWANIE W DYSTROFII MIĘŚNIOWEJ TYPU DUCHENNE A PORADNIK DLA RODZIN SPIS TREŚCI Strona Oświadczenie 1 1. Wstęp 2 2. Jak korzystać z tego dokumentu 3 3. Rozpoznanie 7 4. Opieka nerwowo-mięśniowa

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin

Poradnik dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin American Cancer Society, Zakład Psychoonkologii Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Fundacja TAM I Z POWROTEM przedstawiają: Po diagnozie 1 Poradnik dla pacjentów z chorobą

Bardziej szczegółowo

Parkinson Polska. Kwartalnik. Nr 3 (4) Ogólnopolski Biuletyn o Chorobie Parkinsona. hazard str. 4. Spotkaliśmy się znowu str. 8

Parkinson Polska. Kwartalnik. Nr 3 (4) Ogólnopolski Biuletyn o Chorobie Parkinsona. hazard str. 4. Spotkaliśmy się znowu str. 8 Kwartalnik ISSN 2082-2073 egzemplarz bezpłatny Ogólnopolski Biuletyn o Chorobie Parkinsona Nr 3 (4) 2011 Parkinson Polska hazard str. 4 Spotkaliśmy się znowu str. 8 Kłopoty z mówieniem str. 10 W podróży

Bardziej szczegółowo

Czego należy oczekiwać, gdy dziecko idzie do szpitala.

Czego należy oczekiwać, gdy dziecko idzie do szpitala. Czego należy oczekiwać, gdy dziecko idzie do szpitala. Akcja na Rzecz Chorych Dzieci (oddział w Szkocji) [ang. Action for Sick Children (Scotland) ASC(S)] działa w Szkocji od ponad 30 lat na rzecz wszystkich

Bardziej szczegółowo

STOP UDAROM. Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu

STOP UDAROM. Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu STOP UDAROM Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu Udar mózgu to szybko rozwijające się zaburzenia ogniskowe funkcji mózgu, które są wywołane uszkodzeniem naczyniowym. Udar jest

Bardziej szczegółowo

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Pamięci dr Ireny Głowaczewskiej Wiedza dotycząca HIV/AIDS zmienia się i powiększa bardzo szybko. Dlatego zawsze sprawdzaj datę powstania informacji, które

Bardziej szczegółowo

One s¹ wsród nas DZIECKO Z CUKRZYCĄ W SZKOLE I PRZEDSZKOLU. Daniel Witkowski Joanna Pietrusińska Alicja Szewczyk Renata Wójcik

One s¹ wsród nas DZIECKO Z CUKRZYCĄ W SZKOLE I PRZEDSZKOLU. Daniel Witkowski Joanna Pietrusińska Alicja Szewczyk Renata Wójcik One s¹ wsród nas DZIECKO Z CUKRZYCĄ W SZKOLE I PRZEDSZKOLU Informacje dla pedagogów i opiekunów Daniel Witkowski Joanna Pietrusińska Alicja Szewczyk Renata Wójcik One są wsród nas DZIECKO Z CUKRZYCĄ W

Bardziej szczegółowo