Norton 360 TM. Instrukcja użytkowania

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Norton 360 TM. Instrukcja użytkowania"

Transkrypt

1 Norton 360 TM Instrukcja użytkowania

2 Spis treści: 1. Funkcjonalności aplikacji Norton 360 TM Zabezpieczenia komputera Szczegóły Skanowanie Norton LiveUpdate Zarządzaj zaporą Uruchom funkcję Norton Insight Tożsamość Ochrona tożsamości Logowanie do sejfu tożsamości Konfiguracja sejfu tożsamości Kopia zapasowa Kopia zapasowa szczegóły i konfiguracja Uruchomienie kopii zapasowej Przywracanie plików z kopii zapasowej Optymalizacja komputera Szczegóły Optymalizacji Optymalizacja dysku Czyszczenie plików Raport diagnostyczny Menedżer uruchamiania Zadania Ustawienia Ochrona antywirusowa Zapora Antyspam Sieć lokalna - zarządzanie Ochrona tożsamości Harmonogram zadań Ustawienia administracyjne Ustawienia kopii zapasowej Wydajność Pomoc techniczna Norton Online Family Norton Safe Web... 84

3 1. Funkcjonalności aplikacji Norton 360 TM Po zainstalowaniu oprogramowania wygląda ono następująco: Program daje możliwość skorzystania z następujących funkcji: zabezpieczenie komputera; ochrona tożsamości; wykonywanie kopii zapasowej; optymalizacja komputera Zabezpieczenia komputera Po kliknięciu w ikonę Zabezpieczenia otrzymasz listę funkcjonalności, które są dostępne w ramach tego obszaru: Szczegóły Po kliknięciu Pokaż szczegóły pojawiają się informacje na temat wszystkich zabezpieczeń

4 ustawionych lub wyłączonych na komputerze Szczegóły te (poziomu okienka można tylko przeglądać) to: Skanowanie Możliwe jest również bezpośrednie uruchomienie skanowania komputera. Aby rozpocząć wystarczy kliknąć przycisk Uruchom skanowania.

5 Tę akcję można również rozpocząć klikając Uruchom skanowania w głównym panelu. Po kliknięciu w przycisk Uruchom skanowania będziesz miał do wyboru kilka rodzajów skanowania. Po wybraniu określonej opcji poprzez kliknięcie pola obok niej wystarczy kliknąć Przejdź.

6 Po kliknięciu przycisku Przejdź program wyświetli okno, w którym można śledzić postępy procesu. komputera uruchom skanowanie szybkie skanowanie.png _1_3 Zabezpieczenie

7 Po kliknięciu przycisku Wstrzymaj (pauza) program zatrzyma proces i będzie czekał na kliknięcie Wznów, aby kontynuować proces. Po kliknięciu przycisku Zatrzymaj (anulowanie) program zatrzyma proces i wyświetli komunikat o tym, że skanowanie nie zostało zakończone.

8 Po potwierdzeniu anulowania skanowania program wyświetli informacje na temat dotychczasowych postępów Klikając Wyeksportuj wyniki można otrzymać bardziej szczegółowy raport z dotychczasowych postępów. Wśród listy skanowań, których można dokonać znajduje się również skanowanie niestandardowe: Skanowanie niestandardowe pozwala na włączenie: pełnego skanowania systemowego skanowania szybkiego skanowania dysku skanowania folderu

9 skanowania pliku Po kliknięciu Uruchom przy skanowaniu dysku wskazuje się, który dysk ma być przeskanowany, przy skanowanie folderu folder, a przy skanowanie pliku plik Norton LiveUpdate Z poziomu okienka Pokaż szczegóły możliwe jest również bezpośrednie uruchomienie LifeUpdate. Aby rozpocząć wystarczy kliknąć przycisk Uruchom LifeUpdate.

10 Tę akcję można również rozpocząć klikając Uruchom LifeUpdate w głównym panelu. Uruchomienie tej funkcjonalności powoduje uruchomienie pobierania (jeśli są) nowych baz wirusów i ewentualnych poprawek do programu. Na początku wyświetla się okienko pokazujące status procesu:

11 Po zakończeniu procesu powyższe okienko jest aktualizowane: Po zakończeniu procesu rekomendowane jest zrestartowanie komputera. Możesz to zrobić klikając w przycisk Uruchom ponownie teraz. Restart może być odłożony na później, wystarczy wówczas kliknąć Uruchom ponownie później Zarządzaj zaporą Kliknij Zarządzaj zaporą w głównym panelu, aby zmienić jej ustawienia.

12 Po kliknięciu przycisku Zarządzaj zaporą pojawi się szereg elementów, które można ustawić. Aby zmienić Wł. (włączone) na Wył. (wyłączone), czy Odblokowano na Zablokowano lub odwrotnie wystarczy kliknąć na szary obszar. Z prawej strony każdej z opcji znajduje się znak zapytania, po wciśnięciu którego można uzyskać więcej informacji na temat określonego elementu.

13 Zapora ustawienia ogólne Przy opcji Nietypowe protokoły znajdującym się na zakładce Ustawienia ogólne znajduje się link Konfiguruj [+], po wciśnięciu którego możliwe jest ustawienie akceptowalnych protokołów. Z listy nietypowych protokołów możesz wybrać te, które mają być włączone lub nie poprzez kliknięcie pola przy wybranym protokole. Domyślnie wszystkie protokoły są włączone. Po dokonaniu zmian kliknij przycisk OK, żeby je zapisać. Przy opcji Resetuj zaporę znajdującym się na zakładce Ustawienia ogólne znajduje się link Resetuj [+], po wciśnięciu którego wszystkie zmiany zostaną anulowane i przywrócone zostaną ustawienia domyślne zapory. Można również kliknąć w link Użyj ustawień domyślnych znajdujący się nad zakładkami. Umożliwi to skasowanie wszystkich dokonanych zmian w ustawieniach dla całego produktu.

14 Jednym przyciskiem cała zapora może być wyłączona. Wystarczy, że klikniesz szare pole, czy Inteligentnej zaporze. Wówczas wszystkie zakładki będą nieaktywne. Zmiany naniesione na każdej z zakładek możesz potwierdzić klikając przycisk Zastosuj na dowolnej z zakładek.

15 Zapora Reguły programów Aby ustawić niestandardowy dostęp do Internetu dla poszczególnych programów przejdź na zakładkę Reguły programów. Następnie kliknij Dodaj, jeśli programu, któremu chcesz ustawić dostęp, nie ma jeszcze na liście lub Modyfikuj jeśli już tam się znajduje. Aby ustawić niestandardowy dostęp do Internetu dla poszczególnych programów przejdź na zakładkę Reguły programów. Następnie kliknij Dodaj, jeśli programu, któremu chcesz ustawić dostęp, nie ma jeszcze na liście lub Modyfikuj jeśli już tam się znajduje. Opcje modyfikacji i dodania nowego są do siebie bardzo zbliżone. Po kliknięciu modyfikuj otworzy się okno z szeregiem zakładek, na których można ustawić następujące elementy: Działanie: czy aplikacja ma być zablokowana, monitorowana, czy ma zgodę na połączenie do Interetu Połączenia: który typ połączeń (komunikacja innego komputera z aplikacją, aplikacji z innym komputerem, czy oba te przypadki) ma być zablokowany, monitorowany, czy posiadać zgodę Komputery: które komputery i witryny mają mieć takie ustawienia wszystkie, dowolne w sieci podlokalnej, czy tylko z listy witryn i podsieci wskazanej przez Ciebie Komunikacja: które typy protokołów mają mieć takie ustawienia TCP, UDP, TCP i UDP, czy wszystkie; wszystkie typy komunikacji (wszystkie porty, lokalne i zdalne), czy tylko z przygotowanej przez Ciebie listy. Zaawansowane Opis: nazwa reguły

16

17

18

19 Zapora Reguły ruchu Aby ustawić, w jaki sposób zapora obsługuje połączenia wszystkich programów na komputerze przejdź na zakładkę Reguły ruchu. Następnie kliknij Dodaj, jeśli chcesz skonfigurować połączenie, którego nie ma na liście. Po kliknięciu na Dodaj dostępne są do konfiguracji te same elementy, jak w przypadku Zapora Reguły programów Zapora Ochrona przeglądarki i przed włamaniami Aby ustawić parametry dla zabezpieczeń przed włamaniem, przeglądarki i inteligentnego pobierania przejdź na zakładkę Reguły ruchu. Więcej opcji (niż włącz/wyłącz) konfiguracji dostępne jest dla Automatycznego blokowania włamań i Sygnatury włamań. Aby ustawić dodatkowe parametry dla Automatycznego blokowania włamań, kliknij link Konfiguruj przy tej pozycji.

20 Po kliknięciu Konfiguruj otworzy się okno, gdzie można ustawić, które komputery atakujące i na jaki czas maja być blokowane. Zalecane jest włączenie blokowania całej komunikacji pomiędzy wszystkimi atakującymi komputerami. png

21 Aby ustawić dodatkowe parametry dla Sygnatury włamań, kliknij link Konfiguruj przy tej pozycji. Po kliknięciu Konfiguruj otworzy się okno, gdzie można ustawić, które sygnatury mają być traktowane jako próba włamania. Rekomendowane jest włączenie wszystkich sygnatur wyszczególnionych na liście.

22 Zapora Ustawienia zaawansowane Aby ustawić parametry zaawansowane przejdź na zakładkę Ustawienia zaawansowane. Wyłączenie automatycznej kontroli programów jest niezalecane.

23 Uruchom funkcję Norton Insight Kliknij Uruchom funkcję Norton Insight w głównym panelu, aby sprawdzić ocenę poszczególnych aplikacji zainstalowanych na komputerze. Po kliknięciu Uruchom funkcję Norton Insight w głównym panelu, otworzy się dodatkowe okienko, w którym wyświetlą się informacje na temat poszczególnych aplikacji. Możesz również sprawdzić określony plik klikając link Sprawdź określony plik i wskazując go.

24 1.2. Tożsamość Po kliknięciu w ikonę Tożsamość otrzymasz listę funkcjonalności, które są dostępne w ramach tego obszaru: Szczegóły Po kliknięciu Pokaż szczegóły pojawiają się informacje na temat ustawień dotyczących tożsamości na komputerze, czyli ochrony loginów i haseł.

25 Z tego poziomu można skonfigurować Sejf tożsamości klikając link Konfiguruj przy pozycji Sejf tożsamości.

26 Tę akcję można również rozpocząć klikając Konfiguruj sejf tożsamości w głównym panelu. Czy klikając link Konfiguruj przy pozycji Sejf tożsamości ->Konfiguracja sejfu tożsamości w Zarządzaj ochroną tożsamości. Po kliknięciu linku Konfiguruj pojawia się okienko, w którym można ustawić hasło do sejfu tożsamości umożliwiającego bezpieczne przechowywanie danych osobowych, logowania, haseł i numerów kart kredytowych, jak również pozwala na automatyczne wypełnianie formularzy w zaufanych witrynach.

27 Po uzupełnieniu pół należy kliknąć Utwórz. Będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli siła hasła będzie co najmniej średnia. Następnie pojawi się okno potwierdzające pomyślne zakończenie tworzenia sejfu tożsamości: Kliknięcie w dowolnym oknie Konfiguracja sejfu tożsamości spowoduje pojawienie się okna, na którym będziesz mógł wylogować się i zlecić utworzenie kolejnego.

28 Z poziomu Pokaż szczegóły można zarządzać sprawdzić mierniki zagrożeń internetowych klikając Sprawdź miernik zagrożeń internetowych w Czynnościach dostępnych dla użytkownika. Po kliknięciu linku będziesz przekierowany na stronę internetową Nortona, gdzie możesz zapoznać się z wynikami analiz przeprowadzonych przez specjalistów Symanteca z całego świata na temat największych zagrożeń Ochrona tożsamości Z poziomu Pokaż szczegóły można zarządzać ochroną tożsamości klikając link Zarządzaj ochroną tożsamości w Czynnościach dostępnych dla użytkownika.

29 Tę akcję można również rozpocząć klikając Zarządzaj ochroną tożsamości w głównym panelu. Po kliknięciu linku Zarządzaj ochroną tożsamości pojawia się okienko, w którym można ustawić parametry związane z ochroną tożsamości, czyli sejfu tożsamości, czy bezpiecznego przeglądania Internetu.

30 Logowanie do sejfu tożsamości Z tego poziomu można skonfigurować sejf tożsamości oraz zalogować się do wcześniej utworzonego sejfu. Zalogowanie się jest możliwe po kliknięciu linku Konfiguruj przy pozycji Sejf tożsamości - >Zaloguj się do sejfu tożsamości. Tę akcję można również rozpocząć klikając Zaloguj się do Sejfu tożsamości w głównym panelu.

31 Konfiguracja sejfu tożsamości Jeśli sejf został już przez Ciebie skonfigurowany lista opcji dostępnych w Ochronie tożsamości jest bardziej rozbudowana i zawiera następujące elementy: Kliknięcie obecnie (po stworzeniu sejfu tożsamości) linku Konfiguruj przy Konfiguracja sejfu tożsamości spowoduje wymuszenie wylogowania się z obecnego sejfu i pytanie o stworzenie nowego:

32 Jeśli chcesz ustawić opcje przeglądania, np. czy dane logowania mają być uzupełniane za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę ę wymagającą logowania, to kliknij Konfiguruj przy pozycji Opcje przeglądania. Otworzy się wówczas okno, w którym będzie można to zrobić.

33 Jeśli chcesz zmienić hasło sejfu tożsamości lub zmienić poziom zabezpieczeń hasła programu Norton Identity Safe wystarczy kliknąć Konfiguruj przy pozycji Hasła i zabezpieczenia. Otworzy się wówczas okno, w którym będzie można to zrobić.

34 Jeśli chcesz, żeby Twoje dane na temat kart kredytowych były automatycznie uzupełniane, wystarczy skonfigurować dane na temat kart kredytowych klikając Konfiguruj przy pozycji Edytuj karty. Jeśli będziesz chciał zmienić te dane lub je usunąć również należy nacisnąć na ten link. Otworzy się wówczas okno, w którym będzie można to zrobić.

35 Aby dodać nową kartę wystarczy kliknąć Dodaj kartę i uzupełnić wymagane dane:

36

37 Jeśli chcesz móc wybierać Twoje dane logowania, jakie mają się pojawiać na poszczególnych stronach, to musisz jest skonfigurować. W tym celu wystarczy kliknąć Konfiguruj przy pozycji Edytuj dane logowania, a następnie uzupełnić wszystkie wymagane pola.

38 Jeśli chcesz wyeksportować do pliku swoje dane sejfu tożsamości wystarczy kliknąć Konfiguruj przy polu Eksportuj dane, a następnie wybrać format pliku i wskazać miejsce, gdzie mają być dane wyeksportowane.

39 Jeśli chcesz importować z pliku swoje dane sejfu tożsamości wystarczy kliknąć Konfiguruj przy polu Importuj dane, a następnie wskazać miejsce, skąd mają być dane zaimportowane i ewentualnie podać hasło, jeśli plik był nim chroniony.

40 Jeśli chcesz usunąć swoje dane sejfu tożsamości wystarczy kliknąć Konfiguruj przy polu Usuń dane, a następnie potwierdzić ć chęć usunięcia danych. Powyższe elementy mogą być ć również ustawione z pozycji ustawień. Wystarczy wówczas kliknąć Ustawienia w panelu głównym, a następnie należy kliknąć Ochrona tożsamości.

41 1.3. Kopia zapasowa Po kliknięciu w ikonę Kopia zapasowa otrzymasz listę funkcjonalności, które są dostępne w ramach tego obszaru: Kopia zapasowa szczegóły i konfiguracja Po kliknięciu w Pokaż szczegóły otworzy się okno z informacjami na temat kopii zapasowej

42 Z tego poziomu możesz Uruchomić kopię zapasową. Jeśli do tej pory nie skonfigurowałeś jej, to otrzymasz 4 zakładki, na których będziesz mógł wybrać co, gdzie i kiedy będzie zapisywane jako kopia. Na pierwszej zakładce Zestawienie znajduje się podsumowanie konfiguracji jak również dodatkowe czynności dostępne dla Ciebie: Utworzenie nowego zestawu kopii zapasowej Usunięcie zestawu kopii zapasowej Zmiana nazwy zestawu kopii zapasowej

43 Po kliknięciu Podgląd otworzy się nowe okno, na którym znajdziesz zestawienie wszystkich pliki, które mogą być zachowywane jako kopia zapasowa.

44 Kliknij na zakładkę Co i wskaż rodzaj plików oraz ich źródło w celu utworzenia kopii. Kliknij zakładkę Gdzie, aby wskazać miejsce, gdzie mają się odkładać pliki. Możesz wybrać również pamięci USB oraz dyski optyczne, ale nie będzie wówczas możliwości tworzenia kopii wg harmonogramu (tylko ręcznie). Przy uruchamianiu kopii zapasowej dysk optyczny/pamięć USB muszą być umieszczone w komputerze.

45 Kliknij zakładkę Kiedy, aby ustawić harmonogram wykonywania kopii zapasowej. Wybierając tygodniową częstotliwość wykonywania kopii możesz zaznaczyć o której godzinie ma rozpocząć się wykonywanie kopii oraz w które dni ma być ona wykonywana. Możesz również określić, czy kopia ma być wykonywana w trakcie bezczynności.

46 Wybierając miesięczną częstotliwość wykonywania kopii możesz zaznaczyć o której godzinie ma rozpocząć się wykonywanie kopii w które dni miesiąca. Możesz również określić, czy kopia ma być wykonywana w trakcie bezczynności. Wybierając Harmonogram ręczny decydujesz, że kopia zostanie tylko utworzona, gdy klikniesz Uruchom kopię zapasową. Możesz to zrobić również klikając Uruchom kopię zapasową w panelu głównym lub Pokaż szczegóły na panelu główny, a następnie Uruchom kopię zapasową lub klikając Zadania, a następnie Uruchom kopię zapasową.

47 Uruchomienie kopii zapasowej Jeśli skonfigurowałeś kopię zapasową, to po kliknięciu Uruchom kopię zapasową nastąpi proces jej tworzenia.

48 Ta sama akcja jest dostępna z panelu głównego. Wystarczy kliknąć Uruchom kopię zapasową Przywracanie plików z kopii zapasowej Plików znajdujących się w kopii zapasowej nie da się przywrócić bez programu Norton 360. W tym celu należy kliknąć w Szczegółach kopii zapasowej (należy kliknąć na panelu głównym Pokaż szczegóły ) Przywróć pliki.

49 Ta sama akcja możliwa jest do wykonania poprzez kliknięcie Przywróć pliki na panelu głównym. Spowoduje to otworzenie się okna, w którym po wybraniu odpowiedniej kopii zapasowej (z której chce się przywrócić pliki) i kliknięciu przycisku Przywróć pliki można odzyskać zapisane w kopii dane..

50 Z poziomu Szczegółów kopii zapasowej (należy kliknąć na panelu głównym Pokaż szczegóły ) można zarządzać zestawami kopii zapasowej. W tym celu należy kliknąć Zarządzaj zestawami kopii zapasowej Ta sama akcja możliwa jest do wykonania poprzez kliknięcie Zarządzaj zestawami kopii zapasowej na panelu głównym. Spowoduje to otworzenie się okna opisanego w punktach od 5 do 11.

51 Z poziomu Szczegółów kopii zapasowej (należy kliknąć na panelu głównym Pokaż szczegóły ) można również wyłączyć kopię zapasową. W tym celu należy kliknąć Wyłącz kopię zapasową. Spowoduje to wyłączenie tworzenia się kopii zapasowej, a okno Szczegółów kopii zapasowej będzie wyglądało tak.

52 Przywrócenie kopii zapasowej możliwe jest poprzez kliknięcie w Włącz kopię zapasową Optymalizacja komputera Po kliknięciu w ikonę Optymalizacja komputera otrzymasz listę funkcjonalności, które są dostępne w ramach tego obszaru:

53 Szczegóły Optymalizacji Klikając Pokaż szczegóły możesz zapoznać się z podsumowaniem ustawień, które są obecnie ustawione dla Twojego komputera.

54 Optymalizacja dysku Klikając Uruchom funkcję Optymalizacja dysku w Optymalizacja komputera szczegóły (panel główny-> Pokaż szczegóły ) możesz uruchomić optymalizację dysku. Tę samą akcję można wywołać ć poprzez kliknięcie na panelu głównym Uruchom funkcję Optymalizacja dysku

55 Po kliknięciu Uruchom funkcję Optymalizacja dysku zostanie otwarte okno, w którym wyświetlany jest postęp p optymalizacji dysku. Po zakończeniu procesu Uruchomiono zmieni się na Ukończono Czyszczenie plików Klikając Uruchom czyszczenie plików w Optymalizacja komputera szczegóły (panel główny-> Pokaż szczegóły ) możesz uruchomić czyszczenie plików.

56 Tę samą akcję można wywołać poprzez kliknięcie na panelu głównym Uruchom czyszczenie plików Po kliknięciu Uruchom czyszczenie dysku zostanie otwarte okno, w którym wyświetlany jest postęp oczyszczania dysku. Po zakończeniu procesu stan dla plików tymczasowych programu Internet Explorer i systemu Windows zmieni się na Ukończono.

57 Klikając Uruchom czyszczenie rejestrów w Optymalizacja komputera szczegóły (panel głównyę na dysku. > Pokaż szczegóły ) możesz uruchomić czyszczenie rejestru znajdującego się Po kliknięciu Uruchom czyszczenie rejestru zostanie otwarte okno, w którym wyświetlany jest postęp oczyszczania rejestru. Po zakończeniu procesu stan dla czyszczenia rejestru zmieni się na Ukończono.

58 Raport diagnostyczny Klikając Wygeneruj raport diagnostyczny w Optymalizacja komputera szczegóły (panel główny-> Pokaż szczegóły ) możesz uruchomić generowanie raportu diagnostycznego umożliwiającego zebranie informacji o komputerze, takich jak informacje o systemie operacyjnym, programach i sprzęcie. Tę samą akcję można wywołać ć poprzez kliknięcie na panelu głównym Wygeneruj raport diagnostyczny

59 Po kliknięciu Wygeneruj raport diagnostyczny zostanie otwarte okno, w którym wyświetlany jest postęp generowania. Po zakończeniu procesu otworzy się kolejne z raportem. Klikając Napraw teraz w miejscach, w których Norton wykrył problemy można od razu z poziomu aplikacji rozpocząć naprawę.

60 Menedżer uruchamiania Klikając Uruchom menedżera era uruchamiania w Optymalizacja komputera szczegóły (panel główny-> Pokaż szczegóły ) możesz uruchomić menedżera uruchamiania zadań automatycznych. Tę samą akcję można wywołać ć poprzez kliknięcie na panelu głównym Uruchom menedżera uruchamiania.

61 Po kliknięciu Uruchom menedżera uruchamiania otwiera się okno, w którym możesz zarządzać, które aplikacje powinny być uruchamiane wraz z systemem, a których start mógłby być opóźniony. Pozwoli to na skrócenie czasu uruchamiania komputera. 2 Zadania W zakładce Zadania możesz wykonać 3 rodzaje zadań: Ogólne Kopii zapasowej Optymalizacji

62 3 Ustawienia Po kliknięciu linku Ustawienia na panelu głównym otrzymasz listę ustawień, które można konfigurować w systemie:

63 Po prawej stronie znajdują się Skróty. Klikając na wybrane okienko możesz włączyć lub wyłączyć całą funkcjonalność Ochrona antywirusowa Jeśli chcesz ustawić ochronę antywirusową, kliknij Ochrona antywirusowa.

64 Po kliknięciu ikony Ochrona antywirusowa będziesz miał możliwość dokonania takich ustawień, które pasują do Twoich potrzeb z zakresu: Automatycznej ochrony Skanowania i zagrożeń

65 Ochrony przez programami typu spyware i aktualizacji 3.2. Zapora Po kliknięciu ikony Zapora będziesz miał możliwość dokonania takich ustawień, które pasują do Twoich potrzeb - ustawienia zostały opisane w punkcie Zapora ustawienia ogólne.

66 3.3. Antyspam Po kliknięciu ikony Antyspam będziesz miał możliwość ustawienia takich elementów, które pozwolą Ci na zarządzanie co jest spamem i niedopuszczania takich wiadomości do swojej skrzynki. W tej części masz dostępne 2 zakładki ustawień: Filtruj

67 Integracja z programem pocztowym 3.4. Sieć lokalna - zarządzanie Po kliknięciu ikony Moja sieć będziesz mógł skonfigurować narzędzie zarządzania siecią lokalną

68 Mapa zabezpieczeń sieci pokazuje wszystkie komputery podłączone do sieci, do której podłączony jest komputer z zainstalowanym oprogramowaniem Norton 360 : Funkcja Zabezpieczenia połączeń bezprzewodowych ułatwia ustalenie czy podłączona sieć bezprzewodowa jest bezpieczna. Jeśli połączenie nie jest bezpieczne, można kliknąć łącze Dlaczego nie jest bezpieczne i uzyskać informacje o możliwościach rozwiązania problemu Funkcja Zdalne monitorowanie umożliwia sprawdzenie stanu zabezpieczeń innych komputerów w sieci, chronionych przez oprogramowanie marki Norton Funkcja Mapa sieci przedstawia graficznie sieć i wszystkie połączone z nią urządzenia. Można również sprawdzić czy do sieci nie podłączył się niezidentyfikowany inztruz Kontrola Zaufania to oparta na zaufaniu metoa kontroli dostępu między sieciowymi systemami końcowymi Po kliknięciu w link Konfiguruj przy pozycji Tryb ograniczenia szybkości transferu danych będziesz mógł ustawić zasadę komunikacji każdej karty sieciowej do i od Nortona 360. Pozwoli to np. na ograniczenie kosztów Internetu spowodowanych pobieraniem aktualizacji przez Nortona.

69 3.5. Ochrona tożsamości Po kliknięciu ikony Ochrona tożsamości będziesz miał możliwość dokonania takich ustawień sejfu tożsamości, które pasują do Twoich potrzeb ustawienia zostały opisane w punkcie Tożsamość.

70 3.6. Harmonogram zadań Po kliknięciu ikony Harmonogram zadań będziesz miał możliwość ustawienia kiedy określone zadania automatyczne (wybrane z listy przez Ciebie) mają zostać wykonane. W ramach tej funkcjonalności możesz: Wybrać zadania, które mają być wykonywane automatycznie:

71 Ustawić, kiedy te zadania mają zostać wykonane: 3.7. Ustawienia administracyjne Po kliknięciu ikony Ustawienia administracyjne otrzymasz obszerną listę funkcjonalności, które możesz ustawić

72 W tym panelu można konfigurować poszczególne ustawienia administracyjne aplikacji. Kolejno są to : Optymalizacja podczas bezczynności, która umożliwia skonfigurowanie programu Norton 360 Online do defragmentowania w czasie bezczynności komputera woluminu rozruchowego lub dysku lokalnego zawierającego wolumin rozruchowy Raport miesięczny umożliwia wyświetlenia zestawienia operacji programu Norton 360 Online Ustawienia sieciowego serwera proxy - Komputer może znajdować się w sieci z serwerem proxy obsługującym połączenia z Internetem. W takim przypadku konieczne jest określenie ustawień serwera proxy. Usługa LiveUpdate na przykład używa tych ustawień w celu pobierania definicji. Łącze Konfiguruj umożliwia otwarcie okna Ustawienia sieciowego serwera proxy i podanie adresu URL automatycznej konfiguracji, ustawień serwera proxy oraz szczegółów uwierzytelniania Norton Community Watch zbiera informacje na temat możliwych nowych zagrożeń bezpieczeństwa z komputera i wysyła te dane do firmy Symantec w celu analizy. Firma Symantec ocenia te dane w celu zidentyfikowania nowych zagrożeń i ich źródeł. Użytkownicy korzystający z funkcji Norton Community Watch pomagają firmie Symantec w udoskonalaniu metod przeciwdziałania zagrożeniom. Powiadomienie o zadaniu produktu marki Norton umożliwia pokazywanie lub ukrywanie powiadomień wyświetlanych, gdy w tle uruchamiane są automatyczne zadania programu Norton 360 Online. Monitorowanie wydajności umożliwia ścisłe monitorowanie wydajności komputera. Gdy opcja Monitorowanie wydajności jest włączona, program Norton 360 Online monitoruje wykorzystanie procesora i pamięci komputera. Monitoruje również ważne operacje systemowe wykonywane przez użytkownika w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Są to operacje systemowe takie jak instalacje, pobieranie, optymalizacje, wykrycia zagrożeń, skanowania szybkie i alerty dotyczące wydajności. Tryb oszczędzania energii umożliwia oszczędzanie energii przy zasilaniu bateryjnym, wstrzymując listę zadań wykonywanych w tle na czas, gdy komputer jest zasilany z baterii. Domyślnie opcja ta jest włączona Różne opcje w sekcji Zabezpieczenia produktu ułatwiają zabezpieczenie produktu marki Norton. Funkcja ta chroni produkt marki Norton przed nieautoryzowanym dostępem. Umożliwia również zabezpieczenie ustawień produktu hasłem. Ustawienia trybu dyskretnego - Alerty i powiadomienia są pomijane, a większość operacji wykonywanych w tle zostaje tymczasowo wstrzymana przez program Norton 360 Online, w zależności od wybranej opcji trybu dyskretnego

73 Funkcja Opóźnienie automatycznego wznowienia umożliwia opóźnienie automatycznego uruchomienia w tle zadań produktu marki Norton po wznowieniu pracy komputera z trybu hibernacji lub wstrzymania. Opcja ta opóźnia automatyczne zadania uruchamiane w tle o określony czas, nawet jeśli komputer jest w tym okresie bezczynny. Funkcja Opóźnienie zadań automatycznych umożliwia opóźnienie zadań programu marki Norton, które są uruchamiane automatycznie po włączeniu komputera, takich jak automatyczna usługa LiveUpdate. Można ustawić czas opóźnienia zadań automatycznych, po którym program Norton 360 Online ma uruchamiać zadania. Limit czasu bezczynności - Po zaplanowaniu uruchamiania skanowania podczas bezczynności program Norton 360 Online wykrywa bezczynność komputera i uruchamia skanowania w czasie bezczynności komputera. Użytkownik może określić limit czasu bezczynności, po którym program Norton 360 Online identyfikuje komputer jako bezczynny. Jeśli na przykład użytkownik określi limit czasu bezczynności równy 10 minutom i komputer nie będzie używany przez 10 minut, program Norton 360 Online zidentyfikuje komputer jako bezczynny. Opcja Czyszczenie programu Firefox jest dostępna tylko na komputerach z zainstalowanym programem Firefox 3.8. Ustawienia kopii zapasowej Aby skonfigurować podstawowe ustawienia kopii zapasowej wystarczy kliknąć Ustawienia kopii zapasowej.

74 4 Wydajność Klikając na link Wydajność na panelu głównym otrzymujesz dostęp do informacji na temat obciążenia Twojego komputera, jakie powodują działania Nortona 360. Po kliknięciu linku otwiera się okno w którym masz dostęp do szeregu informacji, w tym obciążenia procesora i pamięci. Program został tak skonstruowany, że większość działań odbywa się w momencie, gdy nie korzystasz z komputera, np. nie ruszasz myszką, czy nie klikasz w klawiaturę.

75 Oprócz typowych informacji na temat obciążenia (w ciągu 10, 30, 90 minut, czy 1 dnia lub tygodnia) otrzymujesz informacje również na temat daty instalacji, skanowania. Możesz również dokonać optymalizacji działań klikając Optymalizuj.

76

77 Pozwoli to na poprawienie wydajności komputera. Na wykresie pojawi się niebieska pionowa kreska, abyś w przyszłości mógł sprawdzić kiedy aktualizowałeś system za pomocą Nortona. Norton wykonuje szereg zadań podczas swojego działania, np. automatycznie pobiera aktualizacje itp. w Norton zadania, możesz wybrać, czy mają być one wykonywane jeśli komputer jest podłączony do zewnętrznego zasilania, czy również wtedy, gdy jest podłączony do baterii. Aby to zrobić wystarczy kliknąć link Norton zadania a następnie Konfiguruj przy konkretnym zadaniu. W Norton zadania możesz dodatkowo sprawdzić status poszczególnego zadania, na który składa się: Ostatnie uruchomienie Czas trwania Czy uruchomiono jest podczas bezczynności Stan.

78 Klikając Ochrona Insight możesz sprawdzić łączną liczbę plików przeanalizowanych przy użyciu danych udostępnionych przez użytkowników programu Norton Community Watch. Po kliknięciu na ten link otwiera się ono na którym wyświetla się status analizy. Nie jest to analiza Twojego komputera, ale zbadanego przez Nortona Internetu.

79 Klikając Ocena aplikacji możesz sprawdzić łączną jak z punktu widzenia wydajności są oceniane aplikacje, które masz zainstalowane na komputerze.

80 Klikając Menedżer uruchamiania możesz zarządzać, które aplikacje powinny być uruchamiane wraz z systemem, a których start mógłby być opóźniony. Pozwoli to na skrócenie czasu uruchamiania komputera.

81 5 Pomoc techniczna Po kliknięciu Pomoc techniczna otrzymujesz dostęp do materiałów przygotowanych przez Norton w celu zapewnienia Ci najlepszej obsługi i najwyższej satysfakcji z produktu. Po kliknięciu możesz wybrać: Pomoc zostaniesz przekierowany na stronę internetową Nortona, gdzie uzyskasz informacje na temat programu, w tym co oznaczają poszczególne funkcje Uzyskaj pomoc techniczną program łączy się z bazą błędów do tej pory wykrytych w programie i podpowiedzi na temat rozwiązań Samouczki zostaniesz przekierowany na stronę internetową Nortona, gdzie będziesz mieć dostęp do różnych przewodników przygotowanych przez Nortona Umowa Licencyjna Użytkownika Oprogramowania treść umowy licencyjnej pomiędzy Tobą i Nortonem, której warunki akceptowałeś podczas instalacji Informacje podstawowe informacje na temat produktu, np. wersja

82 6 Norton Online Family Aby przejść do okienka logowania dla usługi Norton Online Family wystarczy kliknąć na trzeci przycisk znajdujący się w dolnej belce pod logiem T-Mobile. Usługa ta spełnia funkcje kontroli rodzicielskiej. Pojawi się możliwość zalogowania do produktu jak również link do stworzenia konta.

Norton Security z kopią zapasową

Norton Security z kopią zapasową TM Norton Security z kopią zapasową Podręcznik użytkownika Troska o środowisko to słuszna sprawa. Firma Symantec usunęła okładkę z tego podręcznika, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ swych produktów na

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika i Spis treści McAfee Wireless Protection 5 McAfee SecurityCenter 7 Funkcje...8 Korzystanie z programu SecurityCenter...9 Nagłówek...9 Lewa kolumna...9 Okienko główne...10 Jak działają

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT SECURITY

ESET ENDPOINT SECURITY ESET ENDPOINT SECURITY Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / 2003 / 2008 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT SECURITY Copyright

Bardziej szczegółowo

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Krótką instrukcję instalacji można znaleźć na końcu podręcznika.

Krótką instrukcję instalacji można znaleźć na końcu podręcznika. Podręcznik użytkownika Krótką instrukcję instalacji można znaleźć na końcu podręcznika. Troska o środowisko to słuszna sprawa. Firma Symantec usunęła okładkę z tego podręcznika, aby zmniejszyć niekorzystny

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 8 / 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / NT4 (SP6) Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Copyright

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 8.1/8/7/Vista/XP x86 SP3/XP x64 SP2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 Copyright 2015

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware ESET Personal Firewall ESET Antispam Nowa generacja technologii NOD32 Podręcznik użytkownika We protect your digital worlds spis treści

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Bitdefender Internet Security 2015 Podręcznik użytkownika Data publikacji 10/21/2014 Copyright 2014 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1: Instalacja...5

Rozdział 1: Instalacja...5 F-Secure Internet Security 2014 F-Secure Internet Security 2014 Spis treści 2 Spis treści Rozdział 1: Instalacja...5 1.1 Przed pierwszą instalacją...6 1.2 Instalowanie produktu po raz pierwszy...7 1.3

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 4.2 lub nowszej) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Spis treści 1. ESET Smart Security 4...4 1.1 Nowości... 4 1.2 Wymagania systemowe...

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA. Spis treści

INSTRUKCJA. Spis treści INSTRUKCJA Spis treści Wstęp...3 Wymagania...3 Instalacja...4 Uruchamianie...6 Usuwanie Programu...6 Praca z programem mks_vir 2k7...7 Program...8 Sekcja Status...8 Sekcja Licencja...8 Sekcja Opcje...9

Bardziej szczegółowo

Spis treści. www.agnitum.com Instrukcja użytkownika Prawa autorskie ( ) 2012 Agnitum Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Spis treści. www.agnitum.com Instrukcja użytkownika Prawa autorskie ( ) 2012 Agnitum Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. www.agnitum.com Instrukcja użytkownika Prawa autorskie ( ) 2012 Agnitum Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szczegółowa dokumentacja dotycząca działania programu Outpost Firewall Pro. Aby uzyskać pomoc w

Bardziej szczegółowo

Internet Security 2015

Internet Security 2015 Internet Security 2015 2 Spis treści Internet Security 2015 Spis treści Rozdział 1: Instalacja...5 1.1 Przed pierwszą instalacją...6 1.2 Instalowanie produktu po raz pierwszy...6 1.3 Instalowanie i uaktualnianie

Bardziej szczegółowo

Norton. AntiVirus. Podręcznik użytkownika

Norton. AntiVirus. Podręcznik użytkownika Norton TM AntiVirus Podręcznik użytkownika Troska o środowisko to słuszna sprawa. Firma Symantec usunęła okładkę z tego podręcznika, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ swych produktów na środowisko. Do

Bardziej szczegółowo

KASPERSKY LAB. Kaspersky Mobile Security 7.0 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

KASPERSKY LAB. Kaspersky Mobile Security 7.0 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA KASPERSKY LAB Kaspersky Mobile Security 7.0 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA K A S P E R S K Y M O B I L E S E C U R I T Y 7. 0 Podręcznik użytkownika Kaspersky Lab http://www.kaspersky.pl Data publikacji: Lipiec

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2.

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2. Instrukcja obsługi Client_Mozy Wersja 2.2. Spis treści Wstęp... 1 1. Program Clinet_Mozy informacje ogólne... 2 2. Co nowego?... 3 3. Instalowanie programu Client_Mozy... 5 I. Pobieranie klienta Client_Mozy...

Bardziej szczegółowo

NOD32 Antivirus 3.0. Podręcznik użytkownika. Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware. We protect your digital worlds

NOD32 Antivirus 3.0. Podręcznik użytkownika. Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware. We protect your digital worlds NOD32 Antivirus 3.0 Zintegrowane komponenty: ESET NOD32 Antivirus ESET NOD32 Antispyware Podręcznik użytkownika We protect your digital worlds spis treści 1. ESET NOD32 Antivirus 3.0...4 1.1 Nowości...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika i Spis treści Wprowadzenie 3 Program McAfee SecurityCenter...5 Funkcje programu SecurityCenter...6 Korzystanie z programu SecurityCenter...7 Naprawianie lub ignorowanie problemów

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika. Microsoft Windows Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008

Podręcznik użytkownika. Microsoft Windows Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Podręcznik użytkownika Microsoft Windows Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Spis treści 1. ESET NOD32 Antivirus 4...4 1.1 Nowości... 4 1.2 Wymagania systemowe... 4 2. Instalacja...5 2.1 Instalacja typowa...

Bardziej szczegółowo

http://www.trendmicro.com/download/emea/?lng=emea

http://www.trendmicro.com/download/emea/?lng=emea Firma Trend Micro zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w tym dokumencie oraz zmian w opisywanych w nim produktach bez powiadomienia. Przed zainstalowaniem i rozpoczęciem korzystania z oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika i Spis treści McAfee Total Protection 3 Program McAfee SecurityCenter...5 Funkcje programu SecurityCenter...6 Korzystanie z programu SecurityCenter...7 Naprawianie lub ignorowanie

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 4.2 lub nowszej) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / NT4 / 2000 / 2003 / 2008 Spis treści 1. ESET NOD32 Antivirus 4...4 1.1 Nowości... 4 1.2 Wymagania systemowe...

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X Instrukcja instalacji i Podręcznik użytkownika Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję niniejszego dokumentu ESET NOD32 Antivirus 4 Copyright 2011

Bardziej szczegółowo

Kaspersky Endpoint Security 8 for Smartphone dla systemu Microsoft Windows Mobile

Kaspersky Endpoint Security 8 for Smartphone dla systemu Microsoft Windows Mobile Kaspersky Endpoint Security 8 for Smartphone dla systemu Microsoft Windows Mobile Podręcznik użytkownika WERSJA PROGRAMU: 8.0 Drogi Użytkowniku, dziękujemy za wybranie naszego produktu. Mamy nadzieję,

Bardziej szczegółowo

G Data Security 2011. Podręcznik użytkownika

G Data Security 2011. Podręcznik użytkownika G Data Security 2011 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika BitDefender Business Client Podręcznik użytkownika Publication date 2011.09.01 Copyright 2011 BitDefender Uwagi Prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki nie może

Bardziej szczegółowo