Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum."

Transkrypt

1 Płace Optivum Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Płace Optivum na nowym komputerze, należy na starym komputerze wykonać kopię zapasową bazy danych programu Płace Optivum (za pomocą narzędzia Kadry Optivum, Płace Optivum Administracja). Następnie na nowym komputerze należy wykonać następujące czynności: 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum. 2. Uruchomić program Płace Optivum i podczas pierwszego uruchomienia programu wprowadzić nazwę zainstalowanego serwera bazy danych oraz założyć pustą bazę danych na tym serwerze. 3. Po zamknięciu programu Płace Optivum, uruchomić narzędzie Kadry Optivum, Płace Optivum Administracja i odtworzyć kopię zapasową danych. 4. Uruchomić po raz drugi program Płace Optivum i zdefiniować swoje uprawnienia. Użytkownik, który będzie wykonywał na nowym komputerze opisane w poradzie czynności, musi posiadać uprawnienia administratora systemu Windows. Tworzenie kopii zapasowej danych na starym komputerze 1. Uruchom program Kadry Optivum, Płace Optivum Administracja, wybierając w menu Start pozycję Wszystkie programy/vulcan/ Narzędzia/ Kadry Optivum, Płace Optivum Administracja. 2. Przejdź na zakładkę Płace i kliknij przycisk Zaloguj.

2 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 2/10 3. W oknie Logowanie do serwera wybierz sposób logowania do serwera, jeśli trzeba, wprowadź nazwę użytkownika sa i hasło (standardowo: i kliknij przycisk OK. 4. Kliknij przycisk Stwórz kopię. 5. W oknie Wybór pliku odszukaj folder, w którym zapisujesz kopie zapasowe programu Płace Optivum, w polu Nazwa pliku wprowadź nazwę pliku kopii zapasowej i kliknij przycisk OK. Program sporządzi kopię zapasową i zapisze ją we wskazanym folderze. Operacja zakończy się komunikatem: Pomyślnie zakończono tworzenie kopii! Zaakceptuj komunikat przyciskiem OK Zaleca się zapisanie kopii zapasowej na dysku komputera, a nie na urządzeniu przenośnym. Urządzenie przenośne, np. pendrive, wykorzystujemy tylko w celu przeniesienia danych na inny komputer.

3 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 3/10 Instalacja oprogramowania na nowym komputerze 1. Zainstaluj Microsoft SQL Server 2008 R2. Podczas instalacji serwera SQL zakładana jest instancja o konkretnej nazwie. Proponujemy stosowanie dla tej instancji nazwy Optivum_2008. Zobacz poradę: Instalacja i konfiguracja Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Microsoft SQL Server 2008 R2 można zainstalować z płyty Optivum, edycja 2013/14. Wówczas jest on automatycznie konfigurowany na potrzeby programów Optivum. 2. Zainstaluj aktualną wersję programu Płace Optivum. Aktualizację programu Płace Optivum można pobrać ze strony: /aktualizacje.php. Wersja zainstalowanego na nowym komputerze programu Płace Optivum nie może być niższa niż wersja programu na starym komputerze (musi być taka sama lub wyższa). Odczytanie nazwy serwera SQL i sprawdzenie, czy jest poprawnie zainstalowany Nazwę serwera wprowadza się podczas pierwszego uruchomienia programu Płace Optivum w celu założenia bazy na tym serwerze. Nazwa ta składa się z dwóch członów oddzielonych ukośnikiem: nazwy komputera oraz nazwy instancji serwera, np. XYZ\OPTIVUM_2008. Aby odczytać nazwę zainstalowanego na komputerze serwera SQL oraz sprawdzić, czy jest on poprawnie zainstalowany, wykonaj następujące czynności: 1. Uruchom program Microsoft SQL Server Management Studio, wybierając w menu Start pozycję Wszystkie programy/ Microsoft SQL Server 2008 R2/ SQL Server Management Studio. Program Microsoft SQL Server Management Studio służy do zarządzania bazami i użytkownikami serwera i jest instalowany automatycznie razem z serwerem. Wyświetli się okno logowania do serwera Connect to Server. W polu Server name domyślnie wyświetla się nazwa zainstalowanego serwera. 2. Skopiuj nazwę serwera do schowka Windows.

4 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 4/10 3. Jeśli w oknie Connect to Server w polu Authentication jest ustawiona pozycja Windows Authentication, kliknij przycisk Connect. Uwierzytelnianie SQL Server Authentication wymaga wprowadzenia nazwy i hasła administratora serwera dla serwera instalowanego z płyty Optivum domyślnie jest to użytkownik sa z hasłem Jeśli połączenie z serwerem powiedzie się, w oknie programu pojawi się nazwa serwera: w drzewie danych po lewej stronie oraz w panelu po prawej stronie. 4. Zamknij program Microsoft SQL Server Management Studio. Pierwsze uruchomienie programu Płace Optivum na nowym komputerze 1. Uruchom program Płace Optivum, dwukrotnie klikając na pulpicie ikonę skrótu do programu lub korzystając z menu Start. 2. W oknie Wybór serwera bazy danych, w polu Nazwa serwera bazy danych wprowadź (wklej) odczytaną wcześniej nazwę serwera i kliknij przycisk OK. 3. W oknie logowania do programu, z domyślnie wybraną opcją uwierzytelniania Windows, kliknij przycisk OK.

5 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 5/10 4. W kolejnym oknie wyraź zgodę na utworzenie pustej bazy danych na serwerze, klikając przycisk Tak. 5. Poczekaj, aż baza zostanie założona. Instalacja bazy danych trwa dłuższą chwilę. Na ekranie wyświetla się w tym czasie okno Proszę czekać Trwa zakładanie bazy danych. 6. Zaakceptuj przyciskiem OK komunikat o zaktualizowaniu założonej bazy danych do wersji programu dostępnej na płycie. 7. Zamknij program Płace Optivum.

6 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 6/10 Odtwarzanie kopii zapasowej 1. Sprawdź, czy program Płace Optivum jest zamknięty. 2. Utwórz na dysku komputera folder przeznaczony na kopie zapasowe programu Płace Optivum, np. folder Place_kopie i skopiuj do niego kopię bazy danych utworzoną na starym komputerze. 3. Uruchom narzędzie Kadry Optivum, Płace Optivum Administracja i przejdź na kartę Płace. 4. W polu Serwer wprowadź nazwę serwera, na którym została założona pusta baza danych programu Płace Optivum i kliknij przycisk Zaloguj. 5. W oknie Logowanie do serwera zaakceptuj domyślny sposób logowania do serwera (tj. przy włączonej opcji Użyj wbudowanych zabezpieczeń systemu Windows NT) i kliknij przycisk OK. Opcja Użyj określonej nazwy użytkownika i hasła wymaga wprowadzenia nazwy użytkownika i hasła (domyślnie jest to użytkownik sa z hasłem 6. Kliknij przycisk Odtwórz kopię. 7. W oknie Wybór pliku odszukaj i zaznacz plik z kopią bazy danych i kliknij przycisk OK.

7 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 7/10 8. Poczekaj, aż kopia zostanie odtworzona. W oknie komunikatu o pomyślnie wykonanej operacji kliknij przycisk OK. 9. Zamknij program Kadry Optivum, Płace Optivum Administracja. Nadawanie uprawnień do korzystania z bazy danych Użytkownik, który instaluje i odtwarza kopię bazy danych, domyślnie nie posiada prawa do przeglądania lub modyfikowania odtworzonych danych. Aby mógł on z tych danych korzystać, musi nadać sobie odpowiednie uprawnienia. 1. Uruchom program Płace Optivum. Jeżeli pojawi się komunikat, że istnieje nowa wersja programu, zaktualizuj program. Jeśli pojawi się okno z pytaniem, czy przekonwertować bazę danych, wyraź na to zgodę. Konwersja bazy danych wymagana jest wówczas, gdy na nowym komputerze jest zainstalowana wersja wyższa niż na poprzednio używanym. Jeśli pojawi się okno z pytaniem, czy przeprowadzić porządkowanie danych, zdecyduj, czy chcesz wykonać operację. 2. W głównym menu wybierz pozycję Skoroszyt/ Konfiguracja programu. 3. W drzewie danych wybierz gałąź Informacje osobiste/ o mnie.

8 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 8/10 4. Korzystając z przycisku zmień w sekcji Dane identyfikacyjne wprowadź swoje dane (imię i nazwisko). Zaakceptuj zmiany przyciskiem OK. 5. Aby nadać sobie pełne uprawnienia do bazy danych, tj. do wykonywania wszystkich operacji we wszystkich jednostkach oświatowych, w sekcji Dane identyfikacyjne kliknij przycisk nadaj uprawnienia. 6. Aby nadać sobie uprawnienia do wykonywania wybranych operacji w programie skorzystaj z przycisku zmień w sekcji Operacje uprawnienia użytkownika.

9 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 9/10 7. Aby nadać sobie uprawnienia do modyfikacji lub odczytu danych wybranej jednostki. W drzewie danych wybierz gałąź Jednostki/ [jednostka]. W bocznym menu wybierz zakładkę Dane konfiguracyjne i przejdź na kartę Uprawnienia. W sekcji Uprawnienia użytkowników kliknij przycisk zmień i przypisz sobie prawo do odczytu lub modyfikacji poszczególnych zakresów danych. Kliknij przycisk OK. Po nadaniu uprawnień, użytkownik pojawi się w drzewie danych w gałęzi Użytkownicy i będzie mógł przeglądać lub modyfikować odtworzone dane (w wyznaczonym zakresie).

10 Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? 10/10 8. Obejrzyj odtworzone dane. 9. Zamknij program Płace Optivum. Oceń przydatność porady

Problemy techniczne SQL Server. Zarządzanie bazami danych na serwerze SQL

Problemy techniczne SQL Server. Zarządzanie bazami danych na serwerze SQL Problemy techniczne SQL Server Zarządzanie bazami danych na serwerze SQL Do zarządzania bazami danych na serwerze SQL służy narzędzie Microsoft SQL Server Management Studio. W poradzie tej pokażemy, jak:

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Jak utworzyć i odtworzyć kopię zapasową za pomocą narzędzi serwera SQL? Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowych baz danych programów Kadry Optivum, Płace Optivum, MOL Optivum,

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Instalacja Microsoft SQL Server 2008 R2 Express z płyty Optivum W poradzie opisano, jak zainstalować bezpłatną wersję programu bazodanowego Microsoft SQL Server 2008 R2 Express

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Instalacja i konfiguracja Microsoft SQL Server 2005 Express Edition W poradzie opisano, jak pobrać ze strony Microsoft bezpłatną wersję programu bazodanowego Microsoft SQL

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Instalacja i konfiguracja Microsoft SQL Server 2008 R2 Express W poradzie opisano, jak pobrać ze strony Microsoft bezpłatną wersję programu bazodanowego Microsoft SQL Server

Bardziej szczegółowo

Jak utworzyć plik SIO dla aktualnego spisu?

Jak utworzyć plik SIO dla aktualnego spisu? System Informacji Oświatowej Jak utworzyć plik SIO dla aktualnego spisu? Programy Arkusz Optivum, Kadry Optivum, Płace Optivum, Sekretariat Optivum oraz Księgowość Optivum dostarczają znaczną część danych

Bardziej szczegółowo

Program epodatnik. Elektroniczne deklaracje w Twojej firmie to nowoczesność bez wysiłku na codzień.

Program epodatnik. Elektroniczne deklaracje w Twojej firmie to nowoczesność bez wysiłku na codzień. Program epodatnik Elektroniczne deklaracje w Twojej firmie to nowoczesność bez wysiłku na codzień. tel/fax +77 454-24-65,66 e-mail:info@euslugi.eu www.euslugi.eu Spis treści Część I. Instrukcja użytkownika

Bardziej szczegółowo

Migracja z programu Symfonia Kadry i Płace wer 3.x do Kadr i Płac Forte

Migracja z programu Symfonia Kadry i Płace wer 3.x do Kadr i Płac Forte Migracja z programu Symfonia Kadry i Płace wer 3.x do Kadr i Płac Forte Proces migracji można podzielić na kilka etapów: Konwersja bazy firmy do właściwej wersji programu Aktualną bazę firmy w formacie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI

INSTRUKCJA INSTALACJI INSTRUKCJA INSTALACJI Metryka dokumentu TEMAT PRZYGOTOWAŁ ZATWIERDZIŁ Instrukcja instalacji Vario.ONE DocuSoft DocuSoft WERSJA 3.3 Instrukcja Instalacji Vario.ONE 2 1 Wstęp...3 2 Instalacja Server Vario.ONE...4

Bardziej szczegółowo

Do wersji 7.91.0 Warszawa, 09-12-2013

Do wersji 7.91.0 Warszawa, 09-12-2013 Biuro Online Konektor instrukcja użytkownika Do wersji 7.91.0 Warszawa, 09-12-2013 Spis treści 1. Instalacja oprogramowania... 3 2. Pierwsze uruchomienie... 5 2.1. Tworzenie usługi... 5 2.2. Konfiguracja

Bardziej szczegółowo

SQL Server Configuration Manager centrum dowodzenia

SQL Server Configuration Manager centrum dowodzenia Instrukcja do przedmiotu Bazy danych laboratorium (zajęcia 1) 1 Celem pierwszych zajęć laboratoryjnych jest poznanie podstaw obsługi MS SQL Server 2005 za pomocą programu SQL Server Management Studio,

Bardziej szczegółowo

PCPR. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.pcpr.tylda.eu

PCPR. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.pcpr.tylda.eu PCPR Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji TYLDA Sp. z o.o. 65-001 Zielona Góra ul. Wazów 6a tel. 68 324-24-72 68 325-75-10 www.tylda.pl tylda@tylda.pl wersja 2.1 2011.07.28 2 Spis treści

Bardziej szczegółowo

MPU. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.mpu.tylda.pl

MPU. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.mpu.tylda.pl MPU Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji TYLDA Sp. z o.o. 65-001 Zielona Góra ul. Wazów 6a tel. 68 324-24-72 68 325-75-10 www.tylda.pl tylda@tylda.pl wersja 2.1 2011.07.28 2 Spis treści 1.

Bardziej szczegółowo

MS SQL Server 2008 R2 instalacja oraz konfiguracja na potrzeby aplikacji Komornik SQL (cz. 2)

MS SQL Server 2008 R2 instalacja oraz konfiguracja na potrzeby aplikacji Komornik SQL (cz. 2) 98 K o m o r n i k S Q L N o wa C u r r e n d a MS SQL Server 2008 R2 instalacja oraz konfiguracja na potrzeby aplikacji Komornik SQL (cz. 2) Wstęp Poprzednia część artykułu była poświęcona opisaniu procesu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@ System powstał w ramach projektu Transition Facility 2006/018-180.01.04 System zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego sprawozdawczość jednostek organizacyjnych Strona 2 z SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum. Jak wykonać eksport danych do SIO z programu Kadry Optivum?

Kadry Optivum. Jak wykonać eksport danych do SIO z programu Kadry Optivum? Kadry Optivum Jak wykonać eksport danych do SIO z programu Kadry Optivum? Aby wyeksportować dane z programu Kadry Optivum do SIO, należy wykonać następujące czynności: 1. Pobrać i zainstalować najnowsze

Bardziej szczegółowo

Płace Optivum, Artykuł30

Płace Optivum, Artykuł30 Płace Optivum, Artykuł30 Wymiana danych między programami Płace Optivum i Artykuł30 W wypadku kiedy wypłacone w ciągu roku wynagrodzenia nauczycieli nie osiągają poziomu wynagrodzenia zagwarantowanego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Menadżer Kluczy Wersja 2015.1.1 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 1.1 ZMIANY W WERSJI 2015.1.1... 3 2 WSPÓŁPRACA Z APLIKACJAMI... 3 3 INSTALACJA... 3 4 MONITOR MENADŻERA KLUCZY...

Bardziej szczegółowo

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013 Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji Wersja 2013 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy

Bardziej szczegółowo

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Instrukcja zakładania konta wersja 8.1. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ul. Batorego 5, 02-591 Warszawa www.epuap.gov.pl 1. WPROWADZENIE...

Bardziej szczegółowo

Płace Optivum. Jak wykonać eksport danych do SIO z programu Płace Optivum? Przygotowanie pliku dla SIO w programie Płace Optivum

Płace Optivum. Jak wykonać eksport danych do SIO z programu Płace Optivum? Przygotowanie pliku dla SIO w programie Płace Optivum Płace Optivum Jak wykonać eksport danych do SIO z programu Płace Optivum? Aby wyeksportować dane z programu Płace Optivum do SIO, należy wykonać następujące czynności: 1. Pobrać i zainstalować najnowsze

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 Instrukcja numer D1/04_03/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (D1) Przygotowanie własnego obrazu systemu operacyjnego dla stacji roboczych Kolejne

Bardziej szczegółowo

Instalacja pakietu MS SQL Server 2012 Express Edition with Advanced Service

Instalacja pakietu MS SQL Server 2012 Express Edition with Advanced Service Instalacja pakietu MS SQL Server 2012 Express Edition with Advanced Service SZRBD SQL Server 2012 jest dostępny w darmowej wersji jako Express Edition. W niniejszym materiale zostanie omówiony proces instalacji

Bardziej szczegółowo

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED Podręcznik użytkownika Katowice 2011 Producent programu: KAMSOFT S.A. ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32) 209-07-05 Fax:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Menadżer Kluczy Wersja 2015.3.1 Spis treści 1 WPROWADZENIE... 3 1.1 ZMIANY W WERSJI 2015.3.1... 3 1.1.1 POPRAWIONO... 3 1.1.2 NOWE FUNKCJONALNOŚCI... 3 2 WSPÓŁPRACA Z APLIKACJAMI...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika wersja 1.01

Podręcznik użytkownika wersja 1.01 earchiwista Podręcznik użytkownika wersja 1.01 Metryka Projekt Wykonawca Produkt Opis Autorzy earchiwista SKG S.A. Podręcznik użytkownika Dokument zawiera instrukcję użytkowania programu earchiwista, służącego

Bardziej szczegółowo

IUCLID 5 Wytyczne i wsparcie

IUCLID 5 Wytyczne i wsparcie IUCLID 5 Wytyczne i wsparcie Przewodnik po instalacji aplikacji IUCLID 5 Samodzielna aplikacja Instalator dla Microsoft Windows grudzień 2011 r. Informacja prawna Ani Europejska Agencja Chemikaliów, ani

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Comarch ERP WAMC wersja 2.3. e-pracownik

Instrukcja użytkownika. Comarch ERP WAMC wersja 2.3. e-pracownik Instrukcja użytkownika Comarch ERP WAMC wersja 2.3 e-pracownik Spis treści 1 WSTĘP... 3 1.1 CZYM JEST COMARCH ERP WAMC?... 3 1.2 KOMPONENTY EKRANU GŁÓWNEGO... 3 1.3 KOMPONENTY EKRANU USTAWIEŃ... 4 2 PRZYGOTOWANIE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji

Instrukcja instalacji Instrukcja instalacji programu 4Trans, TachoScan, GBOX autorstwa: PC NET SERVICE Stocerz Sp. J. 4Trans, TachoScan, GBOX Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie

Bardziej szczegółowo

Inwentarz Optivum. Jak wykorzystać kolektor danych do wypełniania arkuszy spisowych?

Inwentarz Optivum. Jak wykorzystać kolektor danych do wypełniania arkuszy spisowych? Inwentarz Optivum Jak wykorzystać kolektor danych do wypełniania arkuszy spisowych? Kolektor danych jest to urządzenie, które umożliwia automatyczną identyfikację kodów kreskowych. Program Inwentarz Optivum

Bardziej szczegółowo