UNIVERSITÄT KONSTANZ

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "UNIVERSITÄT KONSTANZ"

Transkrypt

1 1. Kierunek studiów: Prawo, historia UNIVERSITÄT KONSTANZ 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Podanie do uczelni Podanie o zakwaterowanie w akademiku Najlepiej jak najwcześniej - pod koniec listopada Dokumenty, które należy wypełnić, można pobrać z Internetu. Otrzymuje się je również w BWZ KUL. Terminy podane są w Internecie, podaje je też BWZ KUL. Wypełnione dokumenty są sprawdzane w BWZ KUL i wysyłane za jego pośrednictwem. Nie trzeba nic wysyłać samemu. 3. Jak ustalał/a Pan / Pani przedmioty w Learning Agreement przed wyjazdem oraz po wyjeździe i gdzie można je było znaleźć (Internet, koordynator zagraniczny, BWZ KUL, pakiety ECTS, etc.)? Lista przedmiotów dostępna była w Internecie na stronie Uniwersytetu w Konstancji. Nie była to lista aktualna, ponieważ semestr zaczynał się dopiero w połowie kwietnia, a większość formalności należało załatwić dużo wcześniej. Po przyjeździe był dostępny aktualny wykaz przedmiotów w formie drukowanej oraz w Internecie. Po przyjeździe można bezproblemowo skorygować LA, po konsultacji z koordynatorem wydziałowym. 4. Legalizacja pobytu: Od 1 maja 2004 studenci wyjeżdżający do uczelni partnerskich w innych krajach Unii Europejskiej na okres od 3 miesięcy do 1 roku nie muszą ubiegać się o wizy; pozostaje w mocy obowiązek zalegalizowania pobytu w danym kraju. a) Czy była wymagana legalizacja pobytu? b) Czy były kłopoty z legalizacją pobytu? nie c) Gdzie musiał/a Pan/i się udać i w jakim terminie od dnia przyjazdu należało dopełnić formalności dotyczących legalizacji pobytu? Formalności związane z legalizacją pobytu załatwiane są w Bürgerbüro Konstanz. Najlepiej uczynić to niedługo po przyjeździe. d) Jakie dokładnie dokumenty Dowód osobisty, albo paszport oraz potwierdzenie przyjęcia na aktualny semestr studiów. Ten dokument przysyłany jest już wcześniej do Polski na adres podany w zgłoszeniu na uczelnię. e) Jaki był czas oczekiwania? Formalności załatwiane są od ręki. Czas oczekiwania zależy od ilości interesantów. 5. Ubezpieczenie Obowiązkowo należy uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która wydawana jest przez oddział Narodowego Funduszu Zdrowia właściwy ze względu na miejsce zamieszkania i jest ona bezpłatna. EKUZ pokazuje się bezpośrednio w placówce służby zdrowia. Czasami wymagane jest dodatkowo okazanie dowodu tożsamości (preferowany paszport). Dodatkowo każdy student Erasmusa jest zobowiązany posiadać dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wykupione w towarzystwie ubezpieczeniowym.

2 a) W jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupił/a Pan/i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i jaki był jego koszt? Wykupiłem ubezpieczenie do legitymacji studenckiej ISIC. Ubezpieczenie karta EURO 26, koszt 65 zł. b) Czy musiał/a Pan/ Pani skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego (karty EKUZ) lub z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków za granicą? Jeśli, czy wystąpiły jakieś trudności? Nie c) Czy była konieczność rejestracji w odpowiedniej instytucji ubezpieczeniowej aby w razie choroby za okazaniem kart EKUZ móc korzystać z opieki zdrowotnej (jeśli, proszę podać nazwę instytucji i termin do jakiego należało dopełnić formalności)? Nie 6. Jaki wybrał/a Pan/Pani środek transportu? (proszę podać również koszt biletu) Do Konstancji jechałem samochodem. Można wykupić też bilet lotniczy z Katowic do Stuttgartu (Germanwings), albo z Krakowa do Stuttgartu (Lufthansa). Koszt wraz z biletem kolejowym do Konstancji, jeżeli wcześniej się rezerwuje bilet, albo jest promocja, ok. 150 Euro (w dwie strony). Samolot (Stuttgart - Warszawa) - ok. 100 euro, do Stuttgartu trzeba dojechać pociągiem, bilet kosztuje ok. 47 euro w obie strony. 7. Czy uczelnia zagraniczna proponuje przyjeżdżającym studentom: a) odebranie z dworca po przyjeździe b) pomoc studenta/ów zagranicznych c) imprezę powitalną, program orientacyjny, itp. 8. Czy uczelnia proponowała dodatkowe zajęcia gdzie można było rozwijać swoje zamiłowania i umiejętności (sport, muzyka, plastyka, i inne.) Tak. Bardzo wiele, zwłaszcza sportowych. Uczenia oferuje szeroki program sportów oraz innych zajęć. Program dostępny na stronie internetowej uniwersytetu 9. Co warto ze sobą zabrać? Laptop, dobry słownik niemiecki, aparat, lato w Konstanz jest wyjątkowe. To zależy od tego, czym się ktoś interesuje. Jeżeli ktoś uprawia jakiś sport, to dobrze zabrać swój sprzęt, żeby nie trzeba było go niepotrzebnie kupować w Niemczech po przyjeździe. Na uniwersytecie można trenować prawie każdy sport, za uiszczeniem opłaty semestralnej (zależnie od rodzaju sportu). Oferta dostępna jest na stronie internetowej uniwersytetu (Hochschulsport). 10. Czego nie warto zabierać? Drukarki i sprzętu wędkarskiego ryby nie biorą, jeżeli, ktoś się jednak zdecyduje to musi zabrać z PZW zaświadczenie o zdaniu egzaminu wędkarskiego i opłacenie składki PZW oraz polską kartę na tej podstawie wydawana jest przez Bürgerbüro Konstanz. 11. O czym należy pamiętać/co warto załatwić przed wyjazdem (sprawy studenckie / administracyjne/ finansowe etc.)? Należy zaplanować rozliczenie z egzaminami, które należy zdać przed wyjazdem. 12. Zakwaterowanie:

3 a) Rodzaj (akademik, wynajęte mieszkanie, itp.) akademik b) Czy było zapewnione przez uczelnię zagraniczną? c) Czy wymagano kaucji? d) Jeśli, to w jakiej wysokości? 350 euro, 255 euro e) Jaki był koszt zakwaterowania? 235 Euro, 255 euro f) Czy wymagano opłat z góry i za jaki okres? Kaucje należy wpłacić, jak najwcześniej, jeszcze z Polski. Inne opłaty po przyjeździe. Za akademik płaci się co miesiąc. g) Kiedy załatwiał Pan/Pani formalności związane z zakwaterowaniem (przed przyjazdem, po przyjeździe na miejsce/ ewentualne uwagi)? Przed przyjazdem, najlepiej jak najwcześniej (np. kaucja), jeżeli chce się otrzymać mieszkanie w wybranej lokalizacji. Przed przyjazdem należy wysłać podanie. Na miejscu trzeba zapłacić pierwszą opłatę czynszową. Dalsze opłaty są pobierane automatycznie z konta w banku. h) Pana/Pani wskazówki jak znaleźć dobre/niedrogie zakwaterowanie oraz adres, który chce Pan / Pani polecić kolegom - proszę podać powód, dlaczego warto tam mieszkać (ze względu na cenę, położenie, itp.) Ceny orientacyjne dostępna są w formularzu zgłoszeniowym. Adresy dostępne w BWZ KUL 13. Wyżywienie (proszę zaznaczyć właściwą odpowiedź kółkiem): w stołówce akademickiej we własnym zakresie Uwagi/wskazówki: Ceny na stołówce są przystępne. Najtańszy obiad 2,30 Euro. Kupować jedzenie tylko w dużych marketach, żeby nie przepłacać. Oprócz tego polecam lody w Meersburgu - dojazd promem. 14. Czy można na miejscu podjąć pracę? Jeśli, prosimy o Pana/Pani uwagi: Studenci z krajów członkowskich Unii Europejskiej mają prawo do podjęcia pracy zarobkowej w wymiarze określonym przez ustawodawstwo danego kraju. Można, zwłaszcza w semestrze letnim. Najwięcej studentów pracuje w gastronomi. Nie ma żadnych problemów ze znalezieniem pracy - tzw. minijob np. w restauracj. Należy tylko dobrze rozplanować czas przeznaczony na naukę. 15. Ile dni przed rozpoczęciem semestru warto przyjechać na miejsce? Jeżeli nie bierze się udziału w kursie językowym, albo programie orientacyjnym, to myślę, że ok. 1 tygodnia wcześniej. Wtedy wszystko na spokojnie można załatwić. Jeżeli się przyjedzie na styk to też się uda, ale jest to niekorzystne, bo zaczynają się zajęcia na Uniwersytecie. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem semestru rozpoczyna się program orientacyjny, w którym warto wziąć udział. Miesiąc lub 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć są organizowane programy orientacyjne, które ułatwiają odnalezienie się na nowej uczelni. 16. Co i w jakiej kolejności załatwiał/a Pan/Pani w ciągu pierwszych dni po przyjeździe?

4 Akademik. Zameldowanie. Konto w banku. Formalności na uniwersytecie. Wszystkie wątpliwości są wyjaśnione na I spotkaniu programu orientacyjnego. Dodatkowo otrzymuje się przewodnik z mapą miasta, planem uniwersytetu. Zameldowanie w Bürgerbiuro, założenie konta w banku, immatrykulacja 17. Wybór przedmiotów/konty z koordynatorem na uczelni zagranicznej/przesłanie uzgodnionego Learning Agreement do Biura Współpracy z Zagranicą KUL, kont ze swoim koordynatorem w KUL prosimy o Pana/Pani wskazówki/rady dla przyszłych studentów Erasmusa: Jeżeli chodzi o wydział prawa to nie ma z niczym żadnych problemów. Koordynatorzy są do dyspozycji i chętnie pomagają. Jak czegoś się nie to najlepiej ich spytać. Z przesłaniem LA też nie ma problemu. Wyboru przedmiotów należy dokonać przed wyjazdem, ale na miejscu warto uczęszczać na różne wykłady, gdyż potem można zmienić program uzgodniony w LA. Wybór zajęć jest naprawdę interesujący. 18. Jaką w przybliżeniu łączną kwotę wydawał/a Pan/Pani miesięcznie w czasie pobytu? Łączna kwota/mies. Za ok EUR a. Mieszkanie EUR b. komunikacja miejska 36 EUR (jednorazowa opłata za cały semestr) c. wyżywienie ok EUR d. książki i pomoce naukowe EUR (w sumie za cały czas pobytu) e. inne (proszę wymienić) 19. Jaką formę przechowywania pieniędzy wybrał Pan / wybrała Pani? Konto bankowe w euro Czy wg Pana/Pani bardziej korzystne jest konto w Polsce czy za granicą? Podczas pobytu w Konstancji założenie konta niemieckiego jest obowiązkowe, ponieważ wszystkie opłaty (np. za akademik) Uniwersytet pobiera sam, na podstawie upoważnienia. W Polsce polecam założyć konto walutowe w BZWBK. Do tego konta dostaje się specjalną kartę płatniczą. Przy płatności za granicą nie traci się wtedy na międzybankowym przeliczniku PLN/Euro, a wypłata z każdego bankomatu, niezależnie od kwoty obciążona jest stałą prowizją 1,5 Euro. Nie potrzeba więc wieźć z Polski dużej gotówki, za niewielką opłatą można te pieniądze podjąć z bankomatu w Niemczech i nie traci się na prowizje za przelew międzynarodowy. Konto Deutsche Bank w Niemczech. 20. Cenne wskazówki dotyczące pobytu/studiów: Przy wyborze przedmiotów, zapytać się poprzednich studentów Erasmusa o profesorów prowadzących zajęcia i wybierać raczej te przedmioty, które dla studentów zagranicznych kończą się egzaminem ustnym. We wszystkich formalnościach po przyjeździe (które wydają się dość skomplikowane) pomaga Uniwersytet w Konstanz, a w szczególności koordynator oraz inni studenci. Nie należy się martwić na zapas. Program orientacyjny w kwietniu pomaga w jak najszybszym zaaklimatyzowaniu się na nowej uczelni oraz pozwala na zawarcie wielu znajomości. Warto brać udział we wszystkich wycieczkach (m. in. Strassburg) oraz w poznaniu lokalnych okolic wycieczki statkiem, wspólne zorganizowane wyjścia. 21. Studia: a) Jak Pan / Pani ocenia poziom i organizację zajęć na uczelni przyjmującej (prosimy o krótkie uzasadnienie)? Wszystko jest dobrze zorganizowane, a zajęcia na które uczęszczałem były interesujące, metodycznie dobrze przygotowane i prowadzone.

5 Zajęcia na bardzo wysokim poziomie, rewelacyjna biblioteka z dostępem całodobowym. Organizacja zajęć bardzo dobra. Warto chodzić na różne zajęcia, szczególnie polecam kursy językowe. Zajęcia były dobrze zorganizowane, poziom był dość wysoki, wykładowcy byli dostępni dla studentów w czasie konsultacji. b) Proszę zaznaczyć w jakim stopniu zajęcia oferowane przez uczelnię zagraniczną były zbliżone do zajęć oferowanych na Pana/Pani kierunku studiów w KUL: w dużym stopniu w średnim stopniu w niewielkim stopniu ze względu na specyfikę studiów prawniczych c) Jak Pan / Pani ocenia poziom usług świadczonych przez uczelnię (administracja, dostęp do biblioteki, komputerów i innego sprzętu, itd.)? Bardzo dobrze. Biblioteka świetnie wyposażona (I miejsce w rankingu bibliotek niemieckich), dostęp do sieci bezprzewodowej wireless na uczelni. d) Czy uczelnia przyjmująca stosowała ECTS? e) W jakim języku prowadzone były zajęcia/wykłady? Przede wszystkim w niemieckim, niektóre przedmioty były prowadzone w innych językach, ale nie należały one do przedmiotów podstawowych. f) Jak ocenia Pan / Pani konty ze studentami tamtejszej uczelni oraz zagranicznymi? Bardzo dobrze. Częstsze konty, co zrozumiałe, nawiązywałem z uczniami zagranicznymi. g) Jak Pan / Pani ocenia pracę (w skali: 2 źle, 3- słabo, 4- dobrze, 5 bardzo dobrze)? a) koordynatora zagranicznego 5; 5. b) Biura Współpracy z Zagranicą uczelni zagranicznej 5; 5. c) Biura Socrates uczelni zagranicznej 5; 5. h) Jak dokładnie zdobywał/a Pan / Pani Transcript of Records oraz dokument potwierdzający pobyt w uczelni przyjmującej? Proszę opisać ewentualne trudności z tym związane: Zaświadczenia potwierdzające zaliczenie przedmiotów wraz z oceną i ilością punktów zanosi się do koordynatora wydziałowego i on przygotowuje TR. Nie było żadnych problemów, oceny dostaje się kilka dni po egzaminach. Gotowy dokument można otrzymać przed wyjazdem z uczelni, albo poprosić o przesłanie pocztą. Po egzaminach należy od każdego wykładowcy uzyskać zaświadczenie o wyniku egzaminu wraz z oceną i liczbą punktów. Następnie uzupełniony Transcript of Records wraz ze wszystkimi zaświadczeniami należy zanieść do biura współpracy zagranicznej uczelni przyjmującej. Warto uprzedzić wykładowców o tym, że chcemy uzyskać oceny wcześniej. 22. Proszę opisać jak dokładnie wyglądała procedura rozliczenia Pana / Pani okresu studiów po powrocie na KUL? Uwagi/wskazówki/problemy: 1. Złożenie (do dnia lub w przypadku gdy stypendium trwa dłużej w nieprzekraczalnym terminie dwóch tygodni po zakończeniu okresu studiów) w SOWM KUL: - zaświadczenia z uczelni zagranicznej o czasie trwania stypendium (Confirmation) - wykazu zaliczonych przedmiotów i uzyskanych ocen (Transcript of Records) - wypełnienie drogą elektroniczną dwóch ankiet 2. Przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego Transcript of Records. 3. Złożenie kserokopii tłumaczenia Transcript of Records w BWZ KUL.

6 4. Wypłacenie drugiej raty stypendium programu Erasmusa w kasie KUL. 5. Złożenie oryginału Transcript of Records wraz z jego tłumaczeniem oraz Confirmation w dziekanacie. Zaliczenie zaległych egzaminów KUL na zasadach i w terminach określonych w podaniu do Koordynatora Wydziałowego złożonym jeszcze przed wyjazdem niezbędny kont z dziekanatem w celu ustalenia szczegółów. 23. Podsumowanie - prosimy o wszelkie uwagi dotyczące pobytu zagranicznego: co się Panu / Pani szczególnie podobało i nie podobało, co sprawiało największy kłopot, jakich rad może Pan / Pani udzielić studentom wyjeżdżającym, itd. Naprawdę warto wyjechać do Konstancji, zwłaszcza jeżeli ktoś potrzebuje zgromadzić materiały do napisania pracy (jedna z najlepszych bibliotek uniwersyteckich w Niemczech, w 2008 roku zdobyła pierwszą nagrodę, otwarta i przyjazna studentom, powód do dumy dla uniwersytetu). Ponadto Konstancja jest pięknie położona (góry, jezioro) naprawdę można świetnie spędzić czas. Tamtejsze BWZ organizuje za niewielką opłatą wiele wycieczek. Na uniwersytecie w Konstancji najlepiej studiować prawo, ponieważ na tym kierunku przedmioty są wysoko punktowane. Konstanz jest bardzo interesującym miastem, jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Szybko można się przyzwyczaić. Warto zwiedzić Szwajcarię oraz najbliższe okolice Bodensee. Jest to świetne miejsce na spędzenie wakacji, warto korzystać ze wszystkich atrakcji np. Weinfest czy Sommernachtsfest w połowie sierpnia. W zimie można pojeździć na nartach w Szwajcarii. Konstanz i okolice są bardzo interesujące, więc nie można narzekać na nudę.

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia UNIWERSITE FRIBOURG 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Podanie o przyjęcie na studia i Learning Agrement, CV, potwierdzenie

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITY OF JOENSUU

UNIVERSITY OF JOENSUU UNIVERSITY OF JOENSUU 1. Kierunek studiów ekonomia, administracja 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Student Application Form, Learning Agrement, przetłumaczony

Bardziej szczegółowo

FREIE UNIVERSITÄT BERLIN

FREIE UNIVERSITÄT BERLIN 1. Kierunek studiów Filologia Germańska FREIE UNIVERSITÄT BERLIN 2. Jakie dokład dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Formularz aplikacyjny Learning Agreement samodziel przetłumaczony

Bardziej szczegółowo

UNIVERSIDAD DE MURCIA

UNIVERSIDAD DE MURCIA UNIVERSIDAD DE MURCIA 1. Kierunek studiów: Filozofia teoretyczna, filologia angielska, filologia romańska, historia. 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W listopadzie

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII 1. Kierunek studiów Filologia romańska, 2. Jakie dokład dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W semestrze poprzedzającym wyjazd Student Application

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII 1. Kierunek studiów filologia romańska 2. Jakie dokład dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W semestrze poprzedzającym wyjazd Student Application

Bardziej szczegółowo

Przed wyjazdem Rejestracja w uczelni zagranicznej Uwaga! Twój program studiów za granicą Potrzebne dokumenty i informacje 45834 Uwaga!

Przed wyjazdem Rejestracja w uczelni zagranicznej Uwaga! Twój program studiów za granicą Potrzebne dokumenty i informacje 45834 Uwaga! Przed wyjazdem 1. Rejestracja w uczelni zagranicznej Na stronie internetowej uczelni, do której się wybierasz, sprawdź: terminy składania i rodzaj dokumentów / formularzy zgłoszeniowych lub rejestracji

Bardziej szczegółowo

STUDIA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ (poradnik dla maturzystów)

STUDIA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ (poradnik dla maturzystów) STUDIA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ (poradnik dla maturzystów) WSTĘP Przedstawiamy informacje na temat warunków ubiegania się o miejsca na uczelniach wyższych w krajach Unii Europejskiej. Opisujemy tu wszelkie

Bardziej szczegółowo

2012/2013. erasmus. krok po kroku. przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktykę. Dział Współpracy Międzynarodowej UKSW

2012/2013. erasmus. krok po kroku. przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktykę. Dział Współpracy Międzynarodowej UKSW 2012/2013 erasmus krok po kroku przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktykę Dział Współpracy Międzynarodowej UKSW Publikacja sfinansowana z funduszu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE...

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE... i NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZYGOTUJ SIĘ DO WYJAZDU Podstawowe informacje dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę Warszawa 2012 SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK

Bardziej szczegółowo

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów StudiawNiemczech? Goracopolecam! Dorota Iwaszczuk z Polski jest studentka studiów doktoranckich na kierunku Geodezja na Technische Universität München.

Bardziej szczegółowo

TECHNISCHE UNIVERSITÄT CARLO-WILHELMINA ZU BRAUNSCHWEIG

TECHNISCHE UNIVERSITÄT CARLO-WILHELMINA ZU BRAUNSCHWEIG TECHNISCHE UNIVERSITÄT CARLO-WILHELMINA ZU BRAUNSCHWEIG Witam wszystkich zainteresowanych wyjazdem na studia zagraniczne w ramach programu Sokrates-Erasmus!!! JeŜeli zdecydowaliście się na wyjazd do Braunschweigu,

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń

INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH. Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Studencka kieszeń Studencka kieszeń INFORMATOR O STYPENDIACH I FINANSACH Wstęp 3 Życie przewrócone do góry nogami, czyli pierwszy rok na studiach 4 I. Stypendia krajowe

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYMIANY STUDENTÓW W RAMACH PROGRAMU ERASMUS + W ROKU AKADEMICKIM 2014/2015

REGULAMIN WYMIANY STUDENTÓW W RAMACH PROGRAMU ERASMUS + W ROKU AKADEMICKIM 2014/2015 I. Zasady ogólne REGULAMIN WYMIANY STUDENTÓW W RAMACH PROGRAMU ERASMUS + W ROKU AKADEMICKIM 2014/2015 1. O wyjazd w ramach programu Erasmus + + mogą ubiegać się studenci, którzy: a) są studentami studiów

Bardziej szczegółowo

Projekt makiety i skład Piotr Kaczmarek / piotrkaczmarek.net. Korekta Maciej Łodyga

Projekt makiety i skład Piotr Kaczmarek / piotrkaczmarek.net. Korekta Maciej Łodyga Informator Pierwszoroczniaka 2013/2014 Redakcja Olga Andrejczuk Piotr Bogdanowicz Łukasz Foretek Michał Gajda Natalia Greniewska Anna Herda Hubert Horynek Martyna Jańczyk Anna Jodko Magdalena Kochanowska

Bardziej szczegółowo

ERASMUS Przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktyki (SMP) rok 2013/2014

ERASMUS Przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktyki (SMP) rok 2013/2014 Uniwersytet Mikołaja Kopernika ERASMUS Przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktyki (SMP) rok 2013/2014 Biuro Programów Międzynarodowych Rektorat, pokoje 506-508 ul. Gagarina 11 87-100 Toruń tel.:

Bardziej szczegółowo

Informator. dla studentów. zagranicznych. www.uek.krakow.pl

Informator. dla studentów. zagranicznych. www.uek.krakow.pl Informator dla studentów zagranicznych Spis treści Kilka słów o Uniwersytecie Władze i struktura Uniwersytetu Słowo klucz: Dziekanat Inne ważne jednostki Kalendarium studenta Sprawy, które musisz załatwić

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE. Rozdział I Postanowienia ogólne

REGULAMIN ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE. Rozdział I Postanowienia ogólne REGULAMIN ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE Rozdział I Postanowienia ogólne 1 Regulamin ustala organizację i ogólne zasady współpracy międzynarodowej Państwowej

Bardziej szczegółowo

VADEMECUM STYPENDYSTY

VADEMECUM STYPENDYSTY VADEMECUM STYPENDYSTY czyli wszelkie formalności przed, w trakcie i po powrocie ze stypendium (dotyczy wyjazdów koordynowanych przez Biuro Programów Zagranicznych - BPZ) WPROWADZENIE Dla ułatwienia podajemy

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE DLA STUDENTÓW. aktualizacja: 7 maja 2015 r.

INFORMACJE DLA STUDENTÓW. aktualizacja: 7 maja 2015 r. INFORMACJE DLA STUDENTÓW aktualizacja: 7 maja 2015 r. SPIS TREŚCI Jak wziąć udział w programie?... 4 Mobilność... 4 Udział w innych projektach prowadzonych przez uczelnię... 6 Zajęcia prowadzone przez

Bardziej szczegółowo

Front Cover. Wielka Brytania od środka

Front Cover. Wielka Brytania od środka Front Cover Wielka Brytania od środka Contents Page Spis treści Spis treści Witamy Życie w Wielkiej Brytanii - Wiadomości ogólne - Telefonowanie - Telefony komórkowe - Godziny otwarcia - Dni wolne od pracy

Bardziej szczegółowo

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20 Zestawienie kosztów w wybranych państwach, na podstawie ankiet wypełnianych przez studentów przebywających na programie Erasmus+ (rok akad. 2014/2015 kolor czarny, rok akad. 2013/2014 czerwony, rok akad.

Bardziej szczegółowo

MOBILNY STUDENT. Wybrana oferta edukacyjnych wyjazdów zagranicznych dla ukraińskich studentów

MOBILNY STUDENT. Wybrana oferta edukacyjnych wyjazdów zagranicznych dla ukraińskich studentów MOBILNY STUDENT Wybrana oferta edukacyjnych wyjazdów zagranicznych dla ukraińskich studentów Informator powstał w ramach realizacji projektu pn. Uniwersyteckie Centrum Kariery jako forma aktywizacji zawodowej

Bardziej szczegółowo

SŁOWNIK TERMINÓW REGULAMINOWYCH

SŁOWNIK TERMINÓW REGULAMINOWYCH SŁOWNIK TERMINÓW REGULAMINOWYCH SŁOWO WSTĘPU Słownik terminów regulaminowych to propozycja podręcznej, szybkiej pomocy przy korzystaniu z Regulaminu studiów. Naszym zamiarem było przedstawienie każdego

Bardziej szczegółowo

Twoja Europa. Twoje prawa. Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw. Rynek wewnętrzny i usługi

Twoja Europa. Twoje prawa. Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw. Rynek wewnętrzny i usługi Twoja Europa Twoje prawa Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw Rynek wewnętrzny i usługi Poznaj swoje prawa i korzystaj z nich! Bezpłatna infolinia

Bardziej szczegółowo

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011.

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011. Kierunek: Metody ilościowe i systemy informacyjne Ilość zakończonych semestrów na SGHa do momentu wyjazdu: 3 1. Nazwa uczelni oraz termin przebywania na stypendium. Stypendium odbyłem na Uniwersytecie

Bardziej szczegółowo

NAUKA I PRACA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ Wielka Brytania Irlandia

NAUKA I PRACA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ Wielka Brytania Irlandia Materia³y Informacyjne Ewa Flaszyñska NARODOWE CENTRUM ZASOBÓW PORADNICTWA ZAWODOWEGO PROGRAM LEONARDO DA VINCI NAUKA I PRACA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ Wielka Brytania Irlandia Poradnik MINISTERSTWO

Bardziej szczegółowo

WITAMY. Szanowni Państwo W HORSENS I HEDENSTED. Witamy w Horsens, Hedensted i okolicy!

WITAMY. Szanowni Państwo W HORSENS I HEDENSTED. Witamy w Horsens, Hedensted i okolicy! WITAMY W HORSENS I HEDENSTED Szanowni Państwo Witamy w Horsens, Hedensted i okolicy! Cieszymy się, że wybrali Państwo naszą piękną okolicę do osiedlenia się w Danii. W Horsens i Hedensted jest wiele atrakcji.

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Przewodnik dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Przewodnik dla studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, SCR Radiosupeł 1 Witamy serdecznie! Jeśli właśnie czytasz ten przewodnik, zapewne zostałeś, bądź jesteś

Bardziej szczegółowo