Download "AUKCJA 168 ODZNAKI, ODZNACZENIA. Sobota 7 IV 2018 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA"

1 DOM AUKCYJNY K R A K Ó W, U L. F L O R I A Ń S K A 1 3 I p. w w w. d e s a. a r t. p l e - m a i l : a u k c j e s a. a r t. p l AUKCJA 168 ODZNAKI, ODZNACZENIA Sobota 7 IV 2018 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA od 3 IV 6 IV 2018 r. w godz , a w dniu aukcji Kraków, ul. Floriańska 13 I piętro

2 Poz. 1 Poz. 2 Poz. 3 Poz. 4 Poz. 5 Poz. 6 Poz. 7 Poz. 8 Poz. 9 Poz. 10 Poz. 11 Poz. 12 Poz. 13 Poz. 14 Poz. 15 Poz. 16 Poz. 17 Poz. 18 Poz. 19 Poz. 20 Poz. 21 Poz. 22 Poz. 23 Poz. 24 Poz. 25 Poz. 26 Poz. 27 Poz. 28

3 REGULAMIN AUKCJI Ogólne warunki aukcji. 1. Osoba biorąca udział w aukcji rozumie i akceptuje warunki określone regulaminem. 2. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki i obiekty rzemiosła artystycznego powierzone przez klientów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Dom Aukcyjny podejmuje się sprzedaży, w imieniu właściciela, obiektów będących zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego wolnych od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich. 3. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą podaną w katalogu, cena minimalna stanowi tajemnicę handlową. 4. Obiekty wystawione do sprzedaży posiadają opisy, których sporządzenie potwierdzone jest przez ekspertów DESY względnie przez zaproszonych konsultantów. 5. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 15 %. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. I 1. Aukcja prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę, zwaną Akcjonerem, która działa w imieniu i na rachunek Domu Aukcyjnego DESA Sp. z o.o. 2. Aukcjoner określa postąpienie w licytacji czyli podwyższenie stawki. 3. Aukcjoner ma prawo do wycofywania z licytacji dowolnych obiektów lub bez podawania przyczyn. 4. Nabywcą staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 5. Zakończenie licytacji danego obiektunastępuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży. Spory w trakcie licytacji rozstrzyga Aukcjoner. II 1. Do udziału w licytacji upoważnione są osoby, które wpłaciły wadium w wysokości 100 zł i otrzymały tabliczkę zgłoszeniową. 2. DESA Sp. z o.o. może odmówić wydania tabliczki zgłoszeniowej osobom, które wcześniej nie wywiązały sięze zobowiązań w stosunku do DESY lub z innych istotnych przyczyn. 3. Osoby, które nie mogą być osobiście na aukcji, mają możliwość, po wpłaceniu wadium: pisemnego złożenia oferty kupna z limitem ceny. W ich imieniu w licytacji wezmą udział pracownicy Domu Aukcyjnego (wysokość oferowanej ceny jest informacją poufną), telefonicznego udziału w licytacji od ceny wywoławczej 500 zł. III 1. Nabywca jest zobowiązany wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji i odebrać go na własny koszt. W przypadku przekroczenia tego terminu Dom Aukcyjny ma prawo policzyć składowe. 2. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20 % wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 14 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. Na poczet zadatku zalicza się wadium, stanowiące wówczas zadatek lub jego część. 3. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na kupującego w momencie dokonania całej wpłaty. 4. Niewykupienie przedmiotu w terminie powoduje przepadek wadium na rzecz organizatora. Niezależnie Nabywca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych i wynikłych z faktu wylicytowania, w tym ewentualnych roszczeń Właściciela/Sprzedającego. IV 1. Dom Aukcyjny daje gwarancję opinii co do autorstwa i innych cech obiektu opisanych w katalogu. W przypadku niezgodności pomiędzy opisem a stanem faktycznym, Nabywca może zwrócić obiekt w terminie 14 dni od daty aukcji, żądając zwrotu zapłaconej kwoty. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi być udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 2. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 3. Polskie muzea rejestrowe mają prawo pierwokupu w wylicytowanej cenie, pod warunkiem, że zgłoszą to bezpośrednio po zakończeniu licytacji obiektu. 4. Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwocie powyżej euro.

4 ODZNAKI II RP 1. Odznaka pamiątkowa 30 Pułku Strzelców Kaniowskich. 41 x 41 mm, srebro?, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. Gontarczyk Warszawa. Stan: uszkodzona biała emalia. 1500, 2. Odznaka pamiątkowa 42 Pułk Piechoty, oficerska, 50 x 50 mm, srebro?, b. metal, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan b. dobry. 3000, 3. Odznaka pamiątkowa 81 Pułk Piechoty, oficerska, 42 x 27 mm, srebro?, b. metal, emalia, korona złocona, dwuczęściowa, bita z kontrą, nr 47, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. J. Michrowski Grawer Warszawa Nowy Świat 15. Stan b. dobry. 2500, 4. Odznaka 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, Białystok Brześć Kijów Grodno, 39 x 39 mm, tombak srebrzony, trzyczęściowa. Rewers z kontrą, słupek skręcany śrubką, nakrętka sygn. Zakłady Przemysłowe Br. Grabski Łódź Zakątna 59/61. Stan dobry. 600, 5. Odznaka pamiątkowa 2 Pułku Szwoleżerów, , 41 x 41mm, tombak złocony?, srebro?, dwuczęściowa, lakierowana, liczne ubytki lakieru. Rewers z lekka kontrą, dwa druty mocujące (jeden ułamany), punca?, słupek, nakrętka sygn. B. Szulecki Grawer Warszawa Krakowskie Przedmieście , 6. Odznaka pamiątkowa 5 Pułku Ułanów Zasławskich, 40 x 40 mm, tombak srebrzony, odznaka dwuczęściowa, rewers gładki, 4 nity mocujące, nr 723. Mocowana na słupek, nakrętka sygn.: J. Walenta Kraków. Stan dobry. 1000, 7. Odznaka 8 Pułku Ułanów J.P , 50 x 50 mm, odznaka dwuelementowa, tombak srebrzony, rewers gładki, mocowanie na druty, słupek, nakrętka sygn.: Jan Knedler, Warszawa, Nowy Świat 45. Stan dobry. 1000, 8. Odznaka 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, oficerska. Odznaka jednoczęściowa, tombak, emalia, 40 x 40 mm. Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygnowana W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa nr 19. Stan dobry. 1000, 9. Odznaka pamiątkowa 3 Pułk Artylerii Ciężkiej, oficerska, 42 x 41 mm, srebro, złocenia. Odznaka dwuczęściowa. Rewers z kontrą, cecha srebra próby 2, monogram TF, słupek, nakrętka sygn. Zakład Jubilersko Grawerski T. Filipski Wilno Zamkowa N 6. Stan b. dobry. 3500, 10. Odznaka pamiątkowa 6 Pułk Artylerii Ciężkiej, oficerska, średnica 33 mm, srebro, jednoczęściowa, rewers gładki, cecha srebra,,2, imiennik WG, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan b. dobry. 4000, 11. Odznaka pamiątkowa 12 Pułku Kresowego Artylerii Polowej, 41 x 41 mm, mosiądz, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Buszek Lwów. Stan dobry. 1500, 12. Odznaka pamiątkowa 6 Batalion Pancerny, oficerska, 40 x 40 mm, tombak, emalia, trzyczęściowa, rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 3500, 13. Odznaka pamiątkowa 2 Pułk (Batalion) Saperów Kaniowskich, żołnierska, 40 x 40 mm, metal srebrzony, dwuczęściowa, rewers gładki, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. S. Lipczyński Warszawa. Stan b. dobry Odznaka pamiątkowa 7 Batalionu Telegraficznego, oficerska, 42 x 42 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, cecha srebra 800, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. Sz.B.Sz. Warszawa. Stan b. dobry. 4000, 15. Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Za służbę graniczną, 48 x 33 mm, odznaka dwuczęściowa, mosiądz, emalia, rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn.: Stanisław Reising grawer, Warszawa, ul Niecała 1. Stan dobry. 400, 16. Odznaka pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza, 49 x 23 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa, bita z kontrą. Słupek, nakrętka dobierana. 300, 17. Odznaka pamiątkowa Szkoła Podchorążych Piechoty, 40 x 38 mm, srebro 2, rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka dobierana, sygn.: Patent Stan bardzo dobry. 350, 18. Odznaka pamiątkowa 6a Baonu Podchorążych Rezerwy Piechoty, 30 x 30 mm, tombak złocony, emalia, odznaka dwuczęciowa, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn.: A. Nagalski, Warszawa, Bielańska 16. Stan dobry. 600, Baon Podchorążych Piechoty, 31 x 31 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, 2 bolce, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 250, 20. Odznaka pamiątkowa Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, 28 x 28 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, nr 699, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. Fabryka Graw. Emaljer J. Knedler Warszawa ul. Nowy Świat 45. Stan b. dobry. 2800, 2

5 21. Odznaka Przysposobienia Wojskowego, 36 x 36 mm, biały metal, emaliowane czerwone paski, na rewersie: P.U.W.F. i P.W. / 301/Og / 2 N Warszawa A. Nagalski. Rewers z kontrą. Narkętka niesygnowana. 350, 22. Przysposobienie Wojskowe Leśników, nr 4088, 41 x 25 mm, tombak, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn.: W. Gontarczyk, Warszawa, Miodowa 19. Stan dobry. 23. Odznaka Znak Łączności, średnica 35 mm, metal srebrzony, emalia, jednoczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan b. dobry. 1000, 24. Zestaw 2 miniatur lotniczych międzywojennych, nakrętki sygnowane J. Knedler Warszawa N. Świat 45. Stan b. dobry. 25. Odznaka pamiątkowa I Brygady Legionów, średnica 33 mm, żelazo, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. J. Chyliński Warszawa. Stan b. dobry. 400, 26. Odznaka pamiątkowa II Brygady Legionów, 30.IX , 46 x 33 mm, tombak srebrzony, rewers gładki, nr 2022, zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 250, 27. Odznaka pamiątkowa 2 Pułku Ułanów Legionowych (żołnierska), 40 x 26 mm, tombak posrebrzony. rewers gładki, agrafa. 800, 28. Odznaka pamiątkowa 6 Pułku Piechoty Legionów Polskich, 41 x 36 mm, tombak srebrzony, oksydowany, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka nie sygn. Stan bardzo dobry. 1000, 29. Odznaka pamiątkowa Kaniowczyków J. Hallera, Kaniów, II Korpus 1918, Krzyż Kaniowski, 43 x 41 mm, odznaka jednoczęściowa, rewers z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 300, 30. Destrukt Odznaki Dywizji Litewsko Białoruskiej, 48 x 48 mm, brak przedniej części Pogoni, oryginalne druty mocujące, słupek, brak nakrętki. 80, 31. Odznaka pamiątkowa frontu litewsko białoruskiego, 38 x 38 mm, dwuczęściowa, bita z kontrą, słupek, nakrętka, sygn.: J. Knedler Warszawa, stan dobry. 130, 32. Odznaka pamiątkowa front litewsko białoruski, 38,6 x 38,6 mm, dwuczęściowa, wtórnie mocowany, orzełek i słupek, brak nakrętki, stan jak w opisie. 60, 33. Odznaka pamiątkowa Dywizji Podlaskiej Za Męstwo, 55 x 39 mm, odznaka jednoczęściowa, biały metal, rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 800, 34. Odznaka pamiątkowa Ułani Lwowscy Ochotnicy, żołnierska, 36 x 31 mm, mosiądz srebrzony, jednoczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka sygnowana i numerowana Wł. Buszek Lwów 94. Stan b. dobry. 3000, 35. Odznaka pamiątkowa Krzyż Zasługi 205 Ochotniczego Pułku Artylerii Polowej, 38 x 54 mm. Dwuczęściowa, krzyż wykonany w mosiądzu, orzełek z blachy miedzianej, srebrzonej. Rewers gładki z numerem 56, brak koluszka. Stan bardzo dobry. 1250, 36. Odznaka pamiątkowa 213 Pułku Piechoty, 1.VIII XII.1920, 40 x 40 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana, stan bardzo dobry. 800, 37. Odznaka pamiątkowa 240 Ochotniczy Pułk Piechoty, 54 x 32 mm, mosiądz, rewers gładki,. Stan dobry. 800, 38. Krzyż pamiątkowy Obrońcom Węzła Zagórskiego, 45 x 38 mm, tombak, dwuczęściowa, rewers gładki, nr 62, jeden nit mocujący, brak wstążki. Stan b. dobry. 2700, 39. Odznaka pamiątkowa Obrońców Lwowa, I go Odcinka, 1 22.XI.1918, 48 x 45 mm, mosiądz, rewers gładki, sygn.: E.M. Unger Lwów, uszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. 19A/11 300, 40. Odznaka pamiątkowa Obrony Lwowa ODC. III 1 22/XI 1918 GÓRA STR. DYR.KOL. UL. BEMA, 55 x 47 mm, mosiądz, rewers gładki, nr 560, spłaszczone koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry. 1600, 41. Odznaka pamiątkowa Obrońców Lwowa, odcinek V Szkołą Sienkiewicza 1 22.XI.1918, 42 x 41 mm, rewers gładki, słupek, nakrętka niesygnowana. 350, 42. Odznaka pamiątkowa Lwów 5 III 1919, 49 x 45 mm, mosiądz, jednoczęściowa, rewers gładki, napis: Wybuch Amunicyi na Dworcu Czerniowieckim, nr 540, koluszko, brak wstążki. Stan dobry. 1500, 43. Odznaka pamiątkowa Sokół Macierz Lwów Listopad , 43 x 43 mm, srebro? złocone, jednoczęściowa, rewers gładki numerowany 57, koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry. 1 3

6 44. Odznaka Obrońcom Przemyśla 10.V.1919, 54 x 42 mm, mosiądz, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 1201, sygnatura E.M. Unger Lwów, koluszko do zawieszenia, brak wstążki. Stan dobry. 45. Krzyż Obrony Lwowa, 1.XI XI.1918, 39 x 39 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 300, 46. Odznaka pamiątkowa Orlęta Obrońcom Kresów Wschodnich, 44 x 44 mm, mosiądz, rewers z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 47. Odznaka Obrońcom Kresów Wschodnich, 1918 Orlęta, 42 x 42 mm, mosiądz srebrzony, rewers z kontrą, słupek, brak nakrętki, stan dobry. 120, 48. Orlęta Lwowskie wraz z miniaturką, 40 x 40 mm, mosiądz srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. Miniaturka: 17 x 17 mm, mosiądz srebrzony. Stan dobry. 300, 49. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich,,Orlęta, 38 x 38 mm, biały metal, emalia, złocenia, dwuczęściowa, rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. Ewidencja Orląt Lwów L. 198 Metal Wł. Buszek. Stan b. dobry. 700, 50. Odznaka pamiątkowa Miejskiej Straży Obywatelskiej, Za zasługi, 1.XI XI Rewers gładki, nr 2933, słupek, brak nakrętki, śr. 46 mm. Stan dobry, dwa nawiercone otwory. 250, 51. Odznaka pamiątkowa Milicya Obywatelska Lwów 1 22.XI. 1918, 48 x 48 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa, rewers gładki, lekko wklęsły, nr 199, sygnowany E.M. Unger Lwów, wstążka bardzo sfatygowana. Stan odznaki b. dobry Odznaka pamiątkowa Za Trud Ofiarny O.L.K. (Ochotnicza Legia Kobiet), 49 x 49 mm, blacha miedziana patynowana, bita z kontrą, mocowana poziomą agrafką, przymocowana blaszką sygn. Sobczak Włosiński. Stan b. dobry. 1300, 53. Odznaka internowanych legionistów Za Szczypiorno, 1914, 1915, 1916, 1917, 50 x 50 mm, rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana, oryginalna. Stan bardzo dobry. 250, 54. Odznaka pamiątkowa Zjazdu Powiatowych Komitentów Narodowych NKN 29.IV Śr. 36 mm, mosiądz, emalia, odznaka ażurowa, jednoczęściowa, rewers gładki, zapinana na agrafkę. Stan: drobne uszkodzenia białej emalii. 350, 55. Odznaka NKN Zasłudze Samarytańskiej, 50 x 40 mm, tombak złocony, emalia, jednoczęściowa, rewers gładki, napis: Dep. Op. NKN 1916, nr 21, agrafka. Stan dobry. 800, 56. Odznaka/ Krzyż pamiątkowy Styczeń 1915 Pam[iątka] Krwawy Niedzi[eli] w Karpatach, 88 x 56 mm. Wykonany w tombaku, emaliowany. Rewers gładki z wklęsłą sygnaturą Gesetzl. Gesch. JR Stan bardzo dobry. 400, 57. Odznaka Polski Samarytanin , 23 x 23 mm, emalia, koluszko, bez wstążki. Stan dobry. 120, 58. Odznaka patriotyczna NKN Walka o Niepodległość 1914, śr. 29 mm, rewers gładki, zapięcie na agrafkę. 59. Odznaka Legiony dzieciom polskim 1917, 29 x 17 mm, brąz, szpilka wtórnie mocowana. Stan dobry. 80, 60. Odznaka lwowska Kochanemu Prezydentowi Tadeuszowi Rutowskiemu Wdzięczny Lwów 1917, 35 x 31 mm, cynkal, bita z lekką kontrą, zapinana na agrafkę mocowaną blaszką sygnowaną E.M Unger Lwów, drobne białe naloty. Stan jak opis. 180, 61. Odznaka lwowska M.R.W., 35 x 30 mm, cynkal, bita z kontrą, mocowana na agrafkę. Na awersie sygnowana E. Unger Lwów. Stan dobry. 62. Odznaka plakieta Tadeusz Kościuszko, 36 x 36 mm, biały metal, bita z kontrą. Brak zapięcia. Stan dobry. 80, 63. Krzyżyk pamiątkowy Legionistów Polskich , 32 x 17 mm, metal, czerwona emalia, na rewersie daty , koluszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. Rozdawany przez ks. Bpa. Bandurskiego oficerom i żołnierzom pod Lidą. 300, odznaki: Czerwony i Polski Biały Krzyż. Stany dobre. 120, 65. Odznaka patriotyczna orzełek Polski Biały Krzyż, 23 x 22 mm. Wykonana w srebrze (?) emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na szpilkę. Stan bardzo dobry. 66. Odznaka Honorowa(?) Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, śr. 23 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana, wieloczęściowa. Rewers gładki z sygnaturą 4

7 W. Wabia Wabiński. Zawieszona na oryginalnej wstążce. W tej postaci odznaka nadawana była kobietom! Stan bardzo dobry. 1500, 67. Odznaka na czapkę tzw. Granatowej Policji z okresu okupacji niemieckiej, 25 x 28 mm. Wykonana w alpace. Rewers z kontrą. Mocowana na dwa wąsy (odłamane). Stan bardzo dobry. 68. Odznaka organizacyjna Związku Strzeleckiego, 26 x 32 mm. Wykonana w srebrze(?) emaliowana, wieloczęściowa orzełek nakładany. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 19 mm. Stan bardzo dobry. 400, 69. Odznaka 25 Lecia Związku Strzeleckiego , 18 x 22 mm. Wykonana w tombaku, emaliowana, wieloczęściowa orzełek nakładany. Mocowana na słupek z nakrętką sygnowaną Fab. Graw. Emal. J. Knedler Warszawa Nowy Świat 45. Stan bardzo dobry. 250, 70. Odznaka pamiątkowa Kursu Instrukcyjnego Policji Państwowej, 48 x 29 mm, srebro, emalia, jednoczęściowa, rewers gładki, nr 7, cecha srebra 1, imiennik A.N. słupek, nakrętka sygn. 1 Kraj. Fabr.Medali A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Stan b. dobry. 3800, 71. Odznaka pamiątkowa Polska Misja Wojskowa Zakupów, 45 x 45 mm, odznaka bez emalii, metal srebrzony, jednoczęściowa, rewers z kontrą, numer 565, podkładka metalowa z napisem Polska Misja Wojskowa Zakupów, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 550, 72. Odznaka pamiątkowa Mieszcz. Tow. Strzeleckie (Lwów), 49 x 33 mm, mosiądz, emalia, wieloczęściowa. Na rewersie napis: Zawody Strzeleckie o Mistrzostwo Świata w Polsce. Na Pamiątkę Pobytu w Mieszczańskiem Towarz. Strzeleckim 30.VIII.1931 Lwów. Drobny ubytek zielonej emalii, dwustronnie mocowany drut do zaczepienia kokardy lub wstążki. Stan dobry. 1000, 73. Odznaka Straż Obywatelska, Śląsk Cieszyński, metal, 36 x 30 mm, bita z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 300, 74. Odznaka Straż Obywatelska, Śląsk Cieszyński, metal, 30 x 23 mm, bita z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 300, 75. Odznaka Radnego Miasta Lwowa, 51 x 34 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, 3 nity mocujące, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry Odznaka czapkowa Straż Miejska Kraków Podgórze, metal, 79 x 70 mm. Rewers z kontrą, zapięcie na wąsy. Stan b. dobry. 1000, 77. Odznaka Straż Obywatelska, prawdopodobnie Śląsk Cieszyński, metal, średnica 38 mm. rewers z lekką kontrą, uszkodzone zapięcie. 300, 78. Odznaka Straży Miejskiej, miejscowość Grunwald na Śląsku, biały metal, 72 x 60 mm, bita z kontrą, mocowana na dwie pary wąsów, na środku odznaki mały okrągły znaczek mosiężny z napisem: Ges. Gesch. /wzór zastrzeżony/. Na rewersie liczne plamy nalotów. Stan jak opis. 350, 79. Odznaka Straży Miejskiej, miejscowość Primkenau (Przemków) na Śląsku, biały metal, 72 x 60 mm, bita z kontrą, brak mocowania, na środku odznaki mały, okrągły znaczek mosiężny z napisem: Ges. Gesch. /wzór zastrzeżony/. Stan dobry. 350, 80. Odznaka 1 Zjazd Restauratorów i Hotelarzy w Bielsku, 9 10.X.1924, 41 x 30 mm, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 80, 81. Odznaka Wystawa Polska i Polacy w Świecie VIII.1934, metal, średnica 23 mm, słupek, nakrętka sygn. St. Reising. Stan dobry. 170, 82. Odznaka Kongregacja Dobrej Śmierci, srebro, próba 2, 23 x 17 mm, słupek, nakrętka sygn. E.M. Unger Lwów. Stan dobry. 83. Odznaka Uniwersytet Jagielloński, 11 x 19 mm. Wykonana w białym metalu. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 18 mm sygnowaną J.WALENTA KRAKÓW. Stan bardzo dobry. 84. Odznaka Ex Libris Literatus WWP, 25 x 17 mm. Wykonana w alpace(?). Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 16mm. Stan bardzo dobry. 85. Odznaka Dyplom Honorowy M.P.i H. średnica 30 mm, srebro, jednoczęściowa, rewers gładki, cecha srebra 3, imiennik S.H.? oraz punca nierozpoznana, słupek, sukienna podkładka, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 86. Odznaka pamiątkowa 250 lecie Odsieczy Wiednia , 40 x 29 mm, tombak, lakier. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki, napis: WYDANE PRZEZ ZWIĄZEK STOW.POLSKICH w WIEDNIU i P.B.P FRANCOPOL, agrafka. Stan dobry. 120, 87. Znaczek pamiątkowy Krajowa Wystawa Lotnicza 1938 Lwów, 32 x 21 mm, blacha mosiężna oksydowana, bita z kontrą, zapinana na agrafkę. Stan b. dobry. 120, 5

8 88. Odznaka 18 i 19. IX. 1933, Kraków, metal, wąsy. Stan b. dobry. 80, 89. Odznaka pamiątkowa Obozu Przysposobienia Wojskowego Maków 1927, 35 x 27 mm, jednoczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 90. Odznaka rodowa, rodzinna z herbem, 31 x 26 mm, blacha mosiężna, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. E.M. Unger Lwów. Stan dobry. 91. Odznaka Bratnia Pomoc w Poznaniu, PSB, metal, średnica 32 mm, szpilka. Stan dobry. 92. Odznaka Patriotyczna: Ks.Witold Wł.Jagiełło, 31 x 30 mm, biały metal?, koluszko. 93. Odznaka , Gimnazjum im. Mikołaja Reja, koluszko. Stan dobry. 80, 94. Odznaka pamiątkowa Odsłonięcie Pomnika Króla Jagiełły w Krakowie, 15 VII 1910, 37 x 34 mm, aluminium, koluszko. Stan dobry. 60, 95. Medalik pamiątkowy odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza w 1898 roku w Warszawie, na awersie portret poety, sygn. W.O. oraz napis: Adam Mickiewicz, na rewersie widok pomnika napis: Adamowi Mickiewiczowi Rodacy, mosiądz złocony, koluszko, dwukolorowa wstążka. Stan bardzo dobry. 50, 96. Odznaka Jednością silni, na rewersie: D.Ż.W.W. 15 VII 1905, 40 x 23 mm, koluszko. Stan dobry. 97. Odznaka patriotyczna Dar Narodowy 3 go Maja, 31 x 24 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, mocowanie na szpilkę. Stan dobry. 20, 98. Odznaka Lisinski 1910, metal, emalia, szpilka. Stan dobry. 99. Zawieszka I Wszech Polski Zjazd Cechów Fryzj. 17. VI Łódź, metal, emalia. Stan b. dobry. 230, 100. Odznaka Znak Handlowy, mosiądz złocony, 38 x 30 mm. Stan dobry. 70, 101. Zestaw 14 sztuk różnych odznak, w tym: Gdynia 1939 Dni Morza, Kongres Eucharystyczny na szpilce, 5 odznak stowarzyszeń katolickich w tym 4 emaliowane, miniaturka Przysposobienia Wojskowego Kobiet bez szpilki oraz 7 odznak różnych polskich i zagranicznych Odznaka Polska Narodowa Pielgrzymka do Rzymu na Jubileusz Ojca św. Piusa XI, , metal, emalia. Stan dobry, uszkodzenia emalii Odznaka Przysposobienia Wojskowego Rolników, 22 x 26 mm. Wykonana w mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowana na szpilkę. Stan bardzo dobry. 30, 104. Odznaka CHO /26/ S.P.G., 25 x 20 mm, biały metal, emalia słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 40, 105. Odznaka Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, owalna, 32 x 19 mm, mosiądz, emalia, rewers gładki, lekko wklęsły, słupek ma kwadratowej podstawie, brak nakrętki, na awersie drobne ubytki emalii. Stan jak opis. 250, 106. Odznaki zestaw 2 sztuki: a) PZZS?, śr. 16 mm, nakrętka sygn.: CCCP, stan dobry; b) PZ 1935/6, śr. 14 mm, szpilka, stan dobry. 50, 107. Zestaw 3 odznak: a) Liga Morska i Kolonialna, 25 x 25 mm, szpila, stan dobry; b) Do walki z bezrobociem, , śr. 21 mm, stan dobry; Śląsk nasz / 1921 / Tak nam dopomóż Bóg /, śr. 22 mm, koluszko, stan dobry Odznaka ZMP, nr 455, 23 x 19 mm, słupek, emalia, nakrętka nowa. Stan dobry. 70, 109. Odznaka Klubu Jeździeckiego, 37 x 35 mm, słupek dorobiony. Stan dobry Odznaka patriotyczna Boże Zbaw Polskę, 40 x 31 mm, mosiądz, lakierowana, jednoczęściowa, na rewersie napis: Na Pamiątkę od Dziennika Związkowego, ubytek czerwonego koloru, ślady złocenia, szerokie ucho do noszenia. Stan dobry. 400, 111. Spinka do mankietu, z trójpolowa tarczą herbową metal, uszkodzona emalia, wykopek. 60, 112. Odznaka trójpolowa tarcza, rocznicowa, P.N.A 1880, metal, emalia. Stan b. dobry Odznaka ZPA, z orłem i flagą USA, metal, emalia, zapinana na agrafkę. Stan dobry. 6

9 114. Odznaka patriotyczna trójpolowy herb, metal, emalia, 18 x 10 mm, słupek, nakrętka n. sygn. Stan b. dobry. 250, 115. Krzyż harcerski, mosiądz srebrzony, 26 x 26 mm, rewers z kontrą, na ramionach krzyża wybite LXXVI oraz cyfra 35, słupek, nakrętka niesygnowana, okres międzywojenny. Stan dobry Krzyż harcerski, mosiądz srebrzony, 26 x 26 mm, rewers z kontrą, mocowany na omegi. Stan dobry Odznaka Sekcji Strzeleckiej Sokoła, 31 x 34 mm, szpilka. Stan dobry Odznaka Sekcja Kolarska Sokoła Krakowskiego(?), 63 x 29 mm. Wykonana w srebrze (?)emaliowana. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 18 mm, sygnowaną J. Widliński rytownik, Kraków Rynek G. Linia A B. Stan bardzo dobry. 300, 119. Odznaka pamiątkowa Związek Straży Pożarnych RP duża i mała, 43 x 43 mm i 27 x 27 mm, jednoczęściowe, rewersy z lekką kontrą, słupek, nakrętki, sygn.: Gł.Zw.Str.Poz.R.P. Stan dobry. 400, 120. Odznaka muzyczna (?), CPHMW, metal, emalia, 24x9, rewers gładki, nr 75, słupek, brak nakrętki. Stan dobry Odznaka pamiątkowa Związku Byłych Ochotników Armii Polskiej, 39 x 39 mm, tombak srebrzony, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn.: J.Knedler, Warszawa, Nowy Świat 45. Stan dobry Związek Rezerwistów RP, miniaturka, 28 x 28 mm, tombak srebrzony, emalia, trzyczęściowa, słupek, wtórnie mocowana nakrętka, nie sygn. Stan dobry. 40, 123. Odznaka sportowa(?) w formie chorągiewki, CTW, mosiądz, biało niebieska emalia, 23 x 19 mm, rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan dobry Odznaka Klubu Sportowego KSZS Chełmek, mosiądz, emalia trójkolorowa, 15 x 13 mm, rewers gładki, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry Odznaka sportowa 35 cio lecia Pogoni Lwów, , tombak, emalia, 19 x 15 mm, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 500, 126. Odznaka sportowa 60 cio lecia RKS Garbarnia Kraków ( ), tombak, emalia, szpilka. Stan dobry. 50, 127. Odznaka nagrodowa S. K. Garbarnia 26.VIII.1928, 117 klm., 57 x 39 mm, wstążka oryginalna, srebro (?), brakpuncy. Stan dobry. 300, 128. Odznaka, nagroda Oddziału Wioślarskiego Sokoła Krakowskiego, 28.IX.1924, 47 x 37 mm, mosiądz, rewers gładki, uszko do zawiedzenia. Stan dobry Odznaka Marsz Szlakiem Kadrówki 6 VIII V Zawody Marszowe Związku Strzeleckiego, III Grupa Strzelecka, Kraków Kielce 6 VIII Śr. 29 mm, tombak złocony, wstążka. Stan dobry Medal nagrodowy Strzelanie oficerskie 4 p.p. Legion II miejsce w 1931, śr. 40 mm, biały metal, z wstążką. Stan dobry Żeton pamiątkowy IV Ogólnokrajowego konkursu modeli latających, Kraków 1933 r., na rewersie LOPP, mosiądz srebrzony, koluszko do zawieszenia Medal nagrodowy: Nagr. III Wojew. Zaw. Sport. P.P. w Łodzi 1928 r. za strzelanie z karabinem, biały metal, śr. 40 mm, koluszko do zawieszenia. Stan d. dobry Klub sportowy Cracovia zestaw 56 odznak klubowych z różnych lat. Stany dobre. 700, 134. Klub sportowy Wisła Kraków zestaw 84 odznak z różnych lat plus dodatkowo 1 odznaka Klubu Sportowego Podhale. Stan dobry. 1000, 135. Odznaka pamiątkowa Brygady Strzelców Podhalańskich, średnica 34 mm, mosiądz, jednoczęściowa, napis: Ankenes Narvik Beisfiord Rewers gładki, agrafka mocująca. Stan b. dobry Odznaka bojowego Znaku Spadochronowego. Rewers gładki z wybitym napisem: TOBIE OJCZYZNO, brak numeru ( usunięty). Słupek, nakrętka sygnowana_gr. TECHN. LONDON. Widoczne dolutowanie wieńca. Stan dobry. 1500, 137. Odznaka pamiątkowa I Brygady Strzelców, 65 x 48 mm, tombak, tombak srebrzony. Odznaka dwuczęściowa. Rewers sygn.: K&S i napis: SCOTLAND Słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 1000, 7

10 138. Odznaka pamiątkowa 1 szej Brygady Strzelców, 50 x 29 mm, srebro, jednoczęściowa, rewers gładki, próba srebra 925, imiennik M.R. numer 94, słupek, nakrętka oryginalna niesygnowana. Stan b. dobry. 700, 139. Odznaka pamiątkowa 1 Dywizji Grenadierów (odmiana z promieniami), 53 x 27 mm, biały metal. Rewers gładki (odmiana z promieniami), słupek, nakrętka sygn.: Kirkwood & Son, Edinburgh. Stan dobry. 250, 140. Naszywka z herbem miasta Breda noszona w 8 Batalionie Strzelców Brabanckich z 1 Dywizji Pancernej PSZ/Z, 54 x 54 mm. Haftowana ręcznie bajorkiem na sukiennym podkładzie. Stan bardzo dobry. 800, 141. Naszywka I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii, 52 x 67 mm. Haft maszynowy na sukiennym podkładzie. Stan bardzo dobry Naszywka Ochotników z Francji do Lotnictwa Polskiego w Wielkiej Brytanii, 50 x 67 mm. Haft maszynowy na sukiennym podkładzie. Stan bardzo dobry Odznaka pamiątkowa 10 Pułku Huzarów, noszona na berecie, 71 x 42 mm, mosiądz złocony, dwuczęściowa, rewers gładki, mocowana w trzech miejscach na omegę. Stan b. dobry Odznaka pamiątkowa Dywizji Strzelców Pieszych, 57 x 17 mm, tombak niklowany, emalia, odznaka jednoczęściowa, rewers gładki, sygn.: Huguenin Locle, nakrętka sygn.: Huguenin Depose. Stan dobry. 250, 145. Odznaka pamiątkowa II Korpusu Polskiego, 37 x 20 mm, tombak srebrzony, odznaka jednoczęściowa, rewers gładki, numer , słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry Odznaka pamiątkowa 3 Dywizja Strzelców Karpackich, 43 x 43 mm, srebro, próba 800. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki, próba srebra. Słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 350, 147. Odznaka pamiątkowa 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 40 x 40 mm, biały metal, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn.: F.M. Lorioli, Milano, Roma. Stan dobry. 250, 148. Odznaka pamiątkowa 320 Kompani Transportowej, 58 x 33 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa, rewers z kontrą, próba srebra 925, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. Jeruzalem S. Kretschmer & Sons, sygnatura powtórzona w języku hebrajskim. 3500, 149. Odznaka pamiątkowa Tobruk, 46 x 48 mm, srebro próba 800, wybity numer 3871, rewers gładki, słupek, brak nakrętki, stan dobry. Dobierany żeton pamiątkowy Egypt, mosiężny, brak koluszka, stan dobry. 2 sztuki. 450, 150. Odznaka medalik pamiątkowy Za naszą wolność i waszą, , na rewersie Plac św. Piotra, śr. 28 mm, koluszko. Stan dobry Odznaka nakładka wykonana na podstawie znaczka pocztowego z roku 1941 (Fischer 338), 24 x 40 mm, biały metal, jednoczęściowa, rewers gładki, dwa druciki do mocowania. Stan b. dobry Zestaw baretek 2 Korpusu Polskiego, 13,4 cm x 1,1cm. każda z listew. Wykonane w mosiądzu i tworzywie sztucznym. Jedna listwa z baretkami odznaczeń polskich druga brytyjskich. Mocowane do munduru na omegi. Stan dobry ubytki tworzywa Naszywka 10 Pluton Rozbrajania Bomb, 68 x 47 mm. Haft maszynowy na sukiennym podkładzie. Wersja używana jedynie w Polskiej jednostce! Charakterystyczna żółta obwódka dookoła naszywki. Stan bardzo dobry. 400, naszywki Poland, Korpus, 8 Armia Brytyjska, sukno haftowane bajorkiem i nicią bawełnianą. 120, 155. Zestaw dwóch patek na rękaw battledressu lub koszuli. Wykonane z sukna mundurowego w kolorze khaki. Wymiary patek: 20 x 7 cm. Na obu łuczki z napisem POLAND haftowane bajorkiem. Dodatkowo na jednej naszywka 2 Korpusu Polskiego (syrenka) haftowana bajorkiem oraz naszywka 3 DSK (choinka) haftowana nicią. Na drugiej naszywka 8 Armii Brytyjskiej (tarcza krzyżowców)haftowaną bajorkiem. Stan bardzo dobry. 400, 156. Odznaka patriotyczna wydawana na Zachodzie Precz z kajdanami niewoli, Norymberga, L. Chr. Lauer, 31 x 25 mm, lakier, nakrętka niesygnowana. Stan dobry Listwa z miniaturami odznaczeń polskich, brytyjskich i francuskich. 9 sztuk miniatury Złotego Krzyża Zasługi, Brązowego Krzyża Zasługi, Medalu Lotniczego (nadanie 3 krotne). Wymiary ok mm średnicy. Stan bardzo dobry Miniaturka odznaki Tobruk Siege 1941, na oryginalnej wstążce. Stan b. dobry. 60, 8

11 159. Medal Polska Swemu Obrońcy medal morski, średnica 36 mm, biały metal, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry Medal Polska Swemu Obrońcy medal lotniczy, średnica 35 mm, biały metal, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. ODZNAKI PRL i III RP 161. Odznaka pamiątkowa 2 Szkolny Pułk Samochodowy, tombak srebrzony, emalia, 46 x 46 mm. Rewers gładki, dwa nity mocujące, nakrętka sygn. Z. Makowski Warszawa. Stan dobry. 350, 162. Odznaka pamiątkowa Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów, pierwsza wersja, 45 x 35 mm, biały metal, emalia, rewers gładki, nakrętka sygn. Mennica Państwowa. Stan dobry. 250, 163. Odznaka pamiątkowa Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów, druga wersja, 45 x 35 mm, biały metal, emalia, rewers gładki, nakrętka sygn. Mennica Państwowa. Stan dobry. 40, 164. Odznaka Skoczka spadochronowego Wojsk Lotniczych, 60 x 33 mm. Wykonana w białym metalu, emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 11 mm, sygnowaną Mennica Państwowa. Stan dobry ubytek białej emalii na czaszy spadochronu. 50, 165. Odznaka Skoczka spadochronowego Wojsk Lotniczych. 24 x 35 mm. Haft ręczny bajorkiem. Na rewersie naklejony papier z pieczątką firmową. Pracownia Haftów Wojskowych HANKA. Floriańska. Stan bardzo dobry Odznaka ZMP, 17 x 13 mm, biały metal, słupek, nakrętka sygn.: WZPS W wa. Stan dobry. 30, 167. Odznaka pamiątkowa IV Kurs Podoficerów Zawodowych Pożarnictwa 1947, 37 x 37 mm, mosiądz. Odznaka jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Słupek, nakrętka sygnowana Fabr. Galanterji Metal Galmet Sosnowiec. Stan dobry. 300, 168. Odznaka 27 Dywizji Wołyńskiej AK, 30,5 x 30,5 mm, biały metal. Rewers gładki, słupek, nakretka niesygnowana. Stan b. dobry. 60, 169. Odznaka z miniaturką , metal, emalia, słupki, nakrętki nie sygn. Stan b. dobry Zestaw 2 odznak: Odznaka ZMP, mosiądz, emalia, 19 x 18 mm, rewers gładki, słupek nakrętka niesygnowana oraz LPŻ, tombak, emalia, 25 x 18 mm, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. Z.P.S. Stany dobre. 50, 171. Odznaka 25 lecia III Powstania Śląskiego , aluminium, 21 x 21 mm, rewers gładki, nawiercony otwór. Stan dobry. 50, 172. Zestaw 5 odznak, miniatur, 2 międzywojenne, 3 PRL. 5 sztuk. 70, ODZNACZENIA II RP 173. Krzyż Orderu Virtuti Militari, V klasy, tombak srebrzony, emaliowany, brak medalionu na rewersie, wstążka późniejsza. 400, 174. Krzyż Waleczności Armii gen. Bułak Bałachowicza, 42 x 37 mm, srebro, emalia, rewers gładki, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 1000, 175. Złoty Krzyż Zasługi, 40 x 40 mm. Wstążka oryginalna. Dołączone oryginalne pudełko. Stan bardzo dobry. 250, 176. Srebrny Krzyż Zasługi, 41 x 41 mm, tombak srebrzony, emalia, rewers gładki, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry Medal Pamiątkowy 3 Maj 1925, śr. 30 mm. Wykonany w srebrze. Na awersie numer Na rewersie sygnatura Mennicy Państwowej herb Kościesza. Zawieszony na oryginalnej trójkątnej wstążce. Stan dobry. 400, 178. Medal Za długoletnią służbę XX lat, srebro, próba 950, brak wstążki. Stan dobry. 80, 179. Medal Za długoletnią służbę XX lat, srebro, próba 950, z baretką, brak wstążki. Stan dobry Zestaw 2 medali X leciaodzyskania Niepodległości, medal za długoletnią służbę X lat, brak wstążek, 2 sztuki. 60, 181. Medal Za długoletnią służbę XX lat, srebro 950, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 80, 182. Medal Za długoletnią Służbę X lat, wstążka, zawieszenie oryginalne, stan dobry. 40, 9

12 183. Medal Polska Swemu Obrońcy , sygn. mosiądz, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 130, 184. Medal Medal Polska swemu obrońcy, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 80, 185. Medal X lecia Odzyskania Niepodległości, wstążka oryginalna, stan dobry. 60, 186. Medal 10 lecia Odzyskania Niepodległości Śr. 35 mm, brąz, wstążka oryginalna. Stan dobry. 60, 187. Medal Niepodległości, tombak, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 50, 188. Krzyż pamiątkowy Sokół w Walce o Wolność , 40 x 40 mm, brąz złocony, emalia, orzełek nakładany, rewers gładki, wstążka wtórna. Stan dobry. 600, 189. Odznaka pamiątkowa Miecze Hallerowskie Francja Włochy Ameryka, 40 x 30 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry. 300, 190. Odznaka pamiątkowa Miecze Hallerowskie Francja Włochy Ameryka, 42 x 31 mm, tombak srebrzony, emalia, złocenia, dwuczęściowa, rewers gładki, nr 12257, koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry. 450, 191. Odznaka Hallerowska 10 X 1918, Ameryka, Francja, Włochy, 45 x 30 mm, tombak srebrzony, emalia, bez słupka, nakrętki i wstążki. Stan dobry. ODZNACZENIA PRL I III RP 192. Zestaw 2 medali, Zasłużonemu na polu chwały 1944, srebrny, brak wstążki, brązowy, na wykonanym prywatnie zawieszeniu 2 sztuki. 80, 193. Brązowy medal Zasłużonym na Polu Chwały 1944, mosiądz, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 80, 194. Zestaw 4 odznaczeń PRL, Order Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi. 50, 195. Medal Braterstwa Broni, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 20, 196. Zestaw dwóch odznaczeń, Siły zbrojne w służbie ojczyzny V XX lat. Stan bardzo dobry. 2 sztuki. 35, 197. Zestaw 3 medali, Za Odrę Nysę Bałtyk, Za Warszawę , Zwycięstwo i Wolność 9.V.1945, wstążki oryginalne, 3 sztuki. 50, 198. Zestaw 2 medali, Za zasługi dla obronności kraju, srebrny i brązowy, wstążki oryginalne, stan bardzo dobry. 25, 199. Zestaw 4 medali PRL, Medal X lecia PRL, Medal Zwycięstwo Wolności 9.V.1945, Dwa medale Na straży pokoju. 50, 200. Krzyż Partyzantom , 39 x 39 mm, tombak złocony, wstążka oryginalna. Stan dobry. 40, 201. Brązowa odznaka honorowa PCK, 42 x 42 mm, tombak złocony, na rewersie P.C.K., wstążka oryginalna. Stan uszkodzenia emalii. 40, 202. Krzyż pamiątkowy Armii Krajowej, 41 x 36 mm. Wykonany w metalu. Brak wstążki. Stan bardzo dobry. 40, ZESTAWY: ODZNACZENIA WRAZ Z DOKUMENTAMI 203. Odznaka Pożyczki Narodowej, mosiądz, średnica 20 mm, szpilka wraz z dyplomem Komitetu Obywatelskiego Pożyczki Narodowej na nazwisko Gustaw Nowakowski z Laskowa, data 1933 r. Stan dobry Srebrny Medal za Długoletnią Służbę XX lat, metal, wstążka oryginalna. Dyplom wydany w Tarnopolu 24 listopada 1938 r. nadany Starszemu Sierżantowi Koczorowskiemu Andrzejowi. 170, 205. Srebrny Krzyż Zasługi, wygrawerowany numer 3/44, emalia, wstążka oryginalna wraz z zaświadczeniem z dnia 25 stycznia 1945 r. na nazwisko por. Wiśniewski Marian ps.,,walet, pieczęć tuszowa, podpis Dowódcy Dywizji Warszawskiej Polskiej Armii Ludowej płk. Lisowskiego. Stan dobry. 400, 206. Krzyż pamiątkowy Monte Cassino, metal, wstążka oryginalna, legitymacja nr na nazwisko Góra Bolesław z dnia 20 marca 1945 r. dołączona fotografia grupowa. Stan dobry. 500, 10

13 207. The Defence Medal, wstążka oryginalna wraz z zaświadczeniem z dnia 10 maja 1947 r. na nazwisko por. Baczewski Kazimierz, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy Franciszka Benrot. Stan b. dobry Medal za Wojnę 1939/45, Gwiazda za Wojnę , Gwiazda Italii wraz z 2 legitymacjami na nazwisko sierż. Tyczyński Leon, pieczęcie tuszowe, podpisy Szefa Wydziału ppłk. Dypl. Brochowicz Lewińskiego /2 Korpus WDZ/. Stan b. dobry. 300, 209. Odznaka Grunwaldzka na biało czerwonej podkładce wraz z legitymacją nr wydaną 15 lipca 1946 r. na nazwisko Krupiński Tadeusz, pieczęć tuszowa. Stan dobry. 80, 210. Odznaka Kościuszkowska, metal, emalia, 43 x 38 mm, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. Z. Makowski Warszawa, legitymacja nr , wydana dn. 1 marca 1947 r. na nazwisko kapitan Chabowski Marian, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy I szej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki Józefa Sieleckiego. Stan dobry. 300, ORŁY 211. Orzeł / Blacha na ładownicę / patrontasz polskiego piechura z drugiej połowy XVIII wieku. Wysokość 12,3 cm, szerokość 10,5 cm Blacha 0,7 mm. Wykonana w mosiądzu. Rewers z kontrą oraz śladami dawnych napraw. Mocowanie na 4 oczka do przetyczek (3 urwane) Identyczna blacha widnieje w katalogu zbiorów Muzeum Wojska Polskiego z 1929 roku. Przedmiot unikatowy. Stan bardzo dobry. 8000, 212. Orzełek nałożony na bączek carski, metal. Stan dobry. 500, 213. Orzełek patriotyczny, pamiątka Z wystawy w Krakowie 1887, 40 x 30 mm. Wykonany w srebrze (?). Rewers z kontrą. Mocowany na poziomą agrafkę ułamana. Stan dobry. 600, 214. Zestaw 3 odznak organizacyjnych Sokoła: a) 13 x 46 mm, szpilka, stan dobry; b) 22 x 24 mm, szpilka, stan dobry; c) 28 x 44 mm, szpilka, stan dobry. 180, 215. Orzełki Towarzystwo Sportowe Sokół 2 sztuki: 18 x 41 mm, biały metal, słupek, nakrętka niesygnowana, 12 x 26 mm, biały metal, słupek, nakrętka niesygnowana Orzełek hallerowski, wyszywany, sukno, średnica 45 mm. Stan b. dobry. 250, 217. Orzełek/ kokarda patriotyczna, śr. 39 mm. Wykonana z ołowiu(?). Rewers z kontrą. Lakierowana. Orzełek według wzoru z guzika wojskowego. 6 dziurek do przyszycia/ Stan bardzo dobry. 400, 218. Orzełek wzór 1917, mosiądz, bity z kontrą, 37 x 27 mm. Stan słaby. 250, 219. Orzełek wz. 17 noszonyw okresie , 36 x 28 mm, blacha mosiężna, rewers z lekką kontrą, wtórnie dolutowane zapięcie Orzełek wz. 17 odmiana, 39 x 32 mm, blacha mosiężna, rewers z kontrą, zapięcie na druty Miniaturka orzełka międzywojennego, 30,5 x 20,8 mm, zapinany na agrafkę. Stan b. dobry Orzełek wz. 19, odmiana z lat 30 tych, 60 x 43 mm, mosiądz, rewers z kontrą, wtórnie dolutowane zapięcie Orzełek wz. 19, odmiana z lat 30 tych, 60 x 42 mm, biały metal, rewers z kontrą, wtórnie dolutowane zapięcie Orzełek bity prawdopodobnie konspiracyjnie z przedwojennej matrycy Zakładów Grabskiego w Łodzi, 61 x 45 mm, cyna, rewers z kontrą, wtórnie dolutowane zapięcie Odmiana orła wz. 19, lata 30 te, 61 x 45 mm, mosiądz, rewers z kontrą, słupek, nakrętka dobierana. 80, 226. Odmiana orła wz. 19. Orzeł zgodny z warunkami technicznymi dla orłów wydanymi w 1933 roku. Bity w białym metalu. Znajdowany licznie na pobojowiskach z 1939 roku, 58 x 42 mm Orzełek konspiracyjny bity przez braci Hofmanów w Radomsku. Zachowała się matryca w MWP w Warszawie, 63 x 48 mm, cyna, rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana, przełamany na dwie części do konserwacji. 50, 228. Orzełek lotniczy wz. 36 zokresu 2 RP, 61 x 50 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony. Rewers z kontrą. Mocowany na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 18 mm. Stan bardzo dobry. 400, 229. Orzeł lotniczy wz. 36, odmiana bita przed 1939 rokiem, oryginalny gwintowany słupek, 59 x 46 mm, metal, rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. S. Lipczyński Warszawa Marszałkowska , 11

14 230. Orzełek furażerkowy, wydawany przez intendenturę wojskową lata 20 te, 41 x 28 mm, cyna, rewers z kontrą, zapięcie na wąsy Orzełek furażerkowy, wydawany przez intendenturę wojskową lata 20 te, 41 x 28 mm, cynka, rewers z kontrą, wtórnie dolutowane zapięcie Orzełek Służby Drogowej z okresu 2 RP, 60 x 41 mm. Wykonany w mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowany na dwa wąsy. Stan bardzo dobry Orzełek Służby Drogowej z okresu 2 RP, 62 x 43 mm. Wykonany w mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowany na dwa wąsy. Stan dobry usunięta korona. 70, 234. Orzełek Przysposobienia Wojskowego Hutników z okresu 2 RP, 52 x 34 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzonym. Rewers z kontrą. Mocowany na dwa wąsy (jeden ułamany). Stan dobry Orzełek emblemat Junackich Hufców Pracy, 61 x 48 mm. Wykonany w alpace(?). Rewers z kontrą. Mocowany na słupek (brak nakrętki). Stan bardzo dobry. 250, 236. Orzełek Przysposobienia Wojskowego, 44 x 51 mm. Wykonany w mosiądzu. Rewers z kontrą w prawym górnym rogu wklęsła sygnatura ŚW. OCHR. No.607. Wtórnie lutowane mocowanie. Stan dobry Patka do munduru Przysposobienia Wojskowego Kobiet, 49 x 55 mm, odznaka 22 x 21 mm. Odznaka wykonana w mosiądzu. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką (wtórna). Stan bardzo dobry. 70, 238. Orzełek Gimnazjum Realnego, 48 x 43 mm. Wykonany z stali. Rewers z kontrą. 3 dziurki do przyszycia na czapce. Stan bardzo dobry Orzełek Gimnazjum Handlowego, 29 x 22 mm. Wykonany w mosiądzu srebrzonym. Rewers z kontrą. Mocowany na szpilce. Stan bardzo dobry. 60, 240. Orzełek Gimnazjum, 36 x 38 mm. Wykonany w mosiądzu srebrzonym. Rewers z kontrą. Mocowany na dwa wąsy. Stan bardzo dobry. 60, 241. Orzełek szkoły handlowej(?), 22 x 28 mm. Wykonany w mosiądzu, wieloczęściowy kaduceusz nakładany i zgrzewany. Rewers gładki. Mocowany na dwa wąsy (urwane). Stan bardzo dobry Orzeł śląski, 36 x 41 mm. Wykonany z mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowany na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 11 mm. Stan bardzo dobry. 60, 243. Orzeł śląski, 29 x 27 mm. Wykonany z mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowany na słupek z nakrętką (wtórna) o średnicy 11 mm. Stan bardzo dobry. 40, 244. Orzeł czapkowy straży pożarnej , 22 x 21 mm, mosiądz, rewers z kontrą, zapięcie na druty. 50, 245. Orzełek Straży Granicznej z okresu 2 RP, 39 x 47 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony. Rewers z kontrą, mocowanie na dwa wąsy (jeden odłamany). Stan dobry ułamany dziób Orzełek Bractwa Strzeleckiego(?), 26 x 30 mm. Wykonany w mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowany na szpilkę. Stan bardzo dobry. 60, 247. Para orzełków na patki oficera dyplomowanego, 21 x 25 mm. Wykonane z alpaki (?). Rewers z delikatną kontrą. Mocowane na dwa wąsy. Stan bardzo dobry Orzełek patriotyczny Wielkopolska , 16 x 13 mm, mosiądz, rewers z kontrą, zapięcie na druty. 50, sztuki orzełków: Odmiana orła państwowego wz. 27, popularny w Wielkopolsce. Noszony między innymi w Policji Państwowej, a także na czapkach weteranów Powstania Wielkopolskiego, 41 x 35 mm, mosiądz, rewers z kontrą, słupek, brak nakrętki. Odmiana orła państwowego wz. 27, noszona przez urzędników: np. celnych, pocztowych etc., 25 x 22 mm, biały metal, rewers z kontrą, zapięcie na druty Orzełek naszywka na rękaw Związku Strzeleckiego, 57 x 52 mm. Haft maszynowy białą nicią na amarantowym podkładzie. Naszywka w formie tarczy. Stan bardzo dobry Orzełek naszywka na rękaw Związku Strzeleckiego, 60 x 50 mm. Haft maszynowy białą nicią na amarantowym podkładzie. Naszywka w formie tarczy. Stan dobry wtórnie naklejony na nowy podkład Naszywka z orłem Księstwa Oświęcimskiego, 50 x 70 mm. Haft maszynowy. Wtórnie podklejony na usztywniający kartonik. Stan dobry. 70, 253. Naszywka patriotyczna z orłem wg wzoru 27, 80 x 67 mm. Haft ręczny. Dołączona mała tworzywowa flaga z orłem polskim. Stan bardzo dobry. 12

15 254. Orzeł według wzoru 27, 60 x 66 mm. Wykonany w mosiądzu. Rewers gładki. Mocowany na dwa płaskie wąsy. Prawdopodobnie nakładka na album fotograficzny. Stan bardzo dobry Orzełek czapkowy, Francja 1940 r, 53 x 34 mm, biały metal. Rewers z kontrą, zapięcie na drucik. Stan dobry. 550, 256. Orzełek lotniczy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, 38 x 46 mm. Wykonany z ołowiu (?) odlewany. Rewers z kontrą, mocowany na słupek (brak nakrętki). Typowe wykonanie warsztatowe. Stan bardzo dobry Orzełek PSZ na Zachodzie, bity prawdopodobnie od 1945 roku na terenie Niemiec, 48 x 31 mm, tombak srebrzony, rewers z kontrą, wtórnie dolutowane zapięcie, nawiercone 2 otwory na łapach orła Orzełek partyzancki noszony na Kielecczyźnie między innymi w 2 Pułku Piechoty Legionów AK, 51 x 41 mm, cyna, rewers z kontrą na tarczy Amazonek napis W.P., zapięcie na wąsy Zestaw 2 orzełków: Kopia orła wz. 43 zwanego kuricą lub orłem kościuszkowskim, 44 x 51 mm, odmiana używana prawdopodobnie na potrzeby kinematografii polskiej w latach 60 70, orzełek wz. 43, odmiana z wydzielonym tułowiem, 42 x 53 mm, mosiądz, rewers z kontrą, dolutowane zapięcie. 80, 260. Zestaw 2 orzełków Dywizji Kościuszkowskiej, różne blachy i różne stany, w jednym orzełku brak mocowania Orzełek wz. 19 produkcji warszawskiej firmy Skarnik i Fiszbein, 52 x 43 mm, biały metal, rewers z kontrą, znak firmowy wytwórcy S F oraz sygnatura B.M., słupek, nakrętka sygn. H Liński Opole Orzeł Straży Pożarnej, 68 x 61 mm. Wykonany w alpace oraz mosiądzu. Wieloczęściowy płomień z orłem nakładany i mocowany na 2 płaskie wąsy. Rewers z kontrą. Mocowany na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 21 mm. Rzadka wczesna odmiana orła! Stan bardzo dobry Orzełek Służby Polsce, 58 x 48 mm. Wykonany ze stali. Rewers z kontrą. 3 dziurki do przyszycia. Stan bardzo dobry. 30, 264. Orzełek na kołnierz munduru Marszałka Polski Ludowej, 45 x 35 mm. Haft ręczny bajorkiem. Wtórnie naklejony na patkę w kształcie rombu o wymiarach 55 x 40 mm. Stan bardzo dobry Zestaw 15 sztuk orłów Straży Pożarnej, 4 sztuki materiałowe (3 haftowane bajorkiem,1 nadruk gumowy), 11 sztuk metalowych. Stan zestawu bardzo dobry. 250, 266. Zestaw 12 orzełków czapkowych PRL, w tym 7 lotniczych. Stan dobry. 60, 267. Orzełek lotniczy LWP odmiana z lat 60 tych, 61 x 49 mm, biały metal, rewers z kontrą, dolutowane zapięcie oraz półprodukt orzełek lotniczy LWP odmiana z lat 80 tych, 62 x 50 mm, dolutowane zapięcie. 60, 268. Orzełek legionowy, odlewany, brak zapięcia, dodatkowo miniaturka orzełka legionowego. 80, ODZNAKI I ODZNACZENIA OBCE AUSTRIA 269. Krzyż wojenny za Zasługi Cywilne IV klasy, metal, 45 x 43 mm, agrafka. Stan b. dobry Krzyż wojenny za Cywilne Zasługi, III klasy, srebro, emalia, 45 x 45 mm, agrafka. Stan b. dobry Srebrny Krzyż Zasługi, z koroną, 59 x 37 mm, srebro, emalia, uszkodzona na rewersie, wstążka oryginalna, dołączony medal Fortitudini Karola I, brąz, wstążka, 2 sztuki. 120, 272. Medal Der Tapferkeit,Franciszek Józef, duży, śr. 41 mm, srebro, wstążka oryginalna. Stan dobry. 120, 273. Medal Der Tapferkeit, Franciszek Józef, mały, śr. 32 mm, brąz. Pod popiersiem sygnatura TAUTENHAIN. Stan dobry. 50, 274. Krzyż Karola, 30 x 30 mm, mały, brąz, wstążka oryginalna. Stan dobry. 50, 275. Krzyż za mobilizację , 35 x 35 mm, mosiądz, wstążka. Stan dobry. 50, 276. Medal Fortitudini Virtuti et Perseverantiæ XXV, śr. 32 mm, tombak, wstążka oryginalna. Stan dobry Medal dla Węgier, wstążka oryginalna. Stan dobry. 40, 13

16 278. Zestaw 2 medali jubileuszowych, i Signum Laudis , brak wstążek. Stan b. dobry. 50, 279. Odznaka KuK FELD/TRANSPORT/LEITUNG V/ , 36 x 28 mm, biały metal. Rewers z kontrą, agrafka. Stan b. dobry. 80, BELGIA 280. Order Leopolda V klasy, z mieczami, wstążka oryginalna, wypłowiała. Stan dobry. 60, 281. Medal Alberta , wstążka oryginalna. Stan dobry. 50, 282. Medal Ruchu Oporu Wstążka oryginalna, stan dobry. 50, 283. Odznaka Za pracę, oficerska, 54 x 27 mm,wstążka oryginalna. 20, 284. Medalik Kombatancki kombatancki z miniaturką, wstążki oryginalne. 80, BUŁGARIA 285. Krzyż za Dzielność, najniższej klasy, metal, 35 x 35 mm. Stan b. dobry. 80, 286. Medal za wojnę, , wstążka wypłowiała. 60, CZECHY I CZECHOSŁOWACJA 287. Odznaka pamiątkowa Zlotu Sokolstwa w Pradze 1912 roku, 50 x 34 mm, brąz, bita z lekką kontrą, mocowana na agrafkę. Stan bardzo dobry. 30, 288. Czechy? Słowacja? Odznaka sokoła, 30 x 28 mm, emalia, szpilka. Stan dobry. 50, 289. Czechosłowacja. Medal za wojnę 1945, wstążka oryginalna, stan dobry. 60, ESTONIA 290. Odznaka 1 Pułku Huzarów Estońskich, 48 x 42 mm, tombak srebrzony, emalia, trzyczęściowa, rewers gładki, trzy nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Ubytek czarnej emalii na górnym ramieniu oraz czerwonej na wężu. Stan jak opis. Odznaka była noszona w zaprzyjaźnionym 16 Pułku Ułanów. 1500, FRANCJA 291. Medal św. Heleny, 51 x 31 mm, wstążka oryginalna, wypłowiała. Stan: lekko spatynowany. 80, 292. Krzyż kombatancki z miniaturą, cechowana: mennica paryska, wstążki oryginalne, 42 x 36 mm Medal Interallie, śr. 35 mm, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 70, 294. Zestaw dwóch francuskich medali nadanych polakowi o nazwisku Bakierzyński lub Bakiersiński. Średnica 46 i 27 mm. Bite obustronnie. Nazwisko grawerowane na obu medalach. Na mniejszym dodatkowo data Stan bardzo dobry brak wstążek. JUGOSŁAWIA 295. Odznaka zlot sokolstwa w Lubljanie 1922 r., wstążka. 80, 296. Medal pamiątkowy Wolność Narodu Śmierć Faszyzmu Średnica 34 mm. Wykonany w metalu, zawieszony na oryginalnej wstążce. W komplecie oryginalne pudełko. Stan bardzo dobry. 80, ŁOTWA lecie niepodległości z mieczami, wstążka oryginalna, stan dobry. NIEMCY 298. Szpanga orderowa pruska na pięć odznaczeń, brak jednego pierwszego. W kolejności od lewej do prawej: Medal II klasy za długoletnią służbę 12 lat Militar Dienstauszeichnungen śr. 30 mm, Medal Zasługi Wojennej Kriegsdenkmunze, śr. 29 mm z okuciami za bitwy: Beaumont, Sedan, Paris Krzyż pamiątkowy wojny Erinnerungskreuz fur 1866 wersja z napisem Koniggratz, 35 x 35 mm. Medal honorowy Cesarza Wilhelma. Kaiser Wilhelm Erinnerungmedaille Zentenarmmedaille, śr. 40 mm. Stan całej szpangi bardzo dobry. 380, 299. Prusy. Krzyż pamiątkowy za Wojnę 1866, 35 x 35 mm. Wykonany w brązie. Wersja z napisem Koniggratz. Wstążka nie oryginalna (austryjacka). Stan dobry. 80, 300. Medal nagrodowy Towarzystwa Strzeleckiego, nr 38, wstążka, stan dobry. 60, 301. Medal pamiątkowy 100 rocznica śmierci Fryderyka Wielkiego 1886 r., brąz, śr. 30 mm, uszko do zawieszenia, stan dobry. 80, 14

17 302. Medalik trzech cesarzy niemieckich: Wilhelm I, Fryderyk III, Wilhelm II, śr. 26 mm, koluszko do zawieszenia, stan dobry, brak wstążki. 50, 303. Zestaw 5 medalików Niemcy, Francja Włochy, Rosja w tym: a) Leon Cambetta; b) Kronprinz Wilhelm 1914; c) General Uhrich Niemcy krzyż pamiątkowy za wojnę , brąz, brak wstążki. 30, 305. Odznaka Międzynarodowa Wystawa Rzemiosła, Berlin 1938, 39 x 30 mm, emalia, agrafka, sygn.: E. F. Wiedmann, Frankfurt A/M. Stan bardzo dobry Medal pamiątkowy Miśnia 1923, Nr 37483, Kriegergedächtnis statte Meissen, porcelana, śr. 42 mm. Stan b. dobry. 80, 307. Medal Haus der Deutschen Erziehung / 12 Juli 1936, z popiersiem naczelnika okręgu Hansa Schemma (członka partii i założyciela Federacji Nauczycieli NSDAP, medal wydany z okazji inauguracji Domu Niemieckiej Edukacji w Bayreuth Rosenthal Selb Germany, glazurowana porcelana, złota dekoracja na brzegu medalu. Stan dobry, lekkie zabrudzenia. 50, 308. Zestaw 2 odznak alpejskich, jedna z napisem: ILSENB.1901, zapinana na agrafkę, druga z napisem: St. GEORGEN na zielonym lakierowanym tle, sygn. J. WA, zapinana na agrafkę, obie wykonane z białego metalu. Stany b. dobre. 40, 309. Zestaw 2 odznak łowieckich w formie trójlistnych gałązek, jedna z wizerunkiem głowy psa, druga z trzema szyszkami, obie wykonane z blachy mosiężnej oksydowanej, bite z kontrą, zapinane na agrafkę. Stany b. dobre. 30, 310. Miniaturka odznaki balonowej ze szpilką. Stan b. dobry. 30, 311. Pruska odznaka 25 lecie CRGT 1886, 28 x 31 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana, wieloczęściowa. Mocowana na poziomą agrafkę. Prawdopodobnie odznaka na 25 lecie stowarzyszenia weteranów (?). Stan bardzo dobry. ROSJA CARSKA I ZSRR 312. Odznaczenie Krzyż św. Stanisława, złoto 56, emalia, w. 11,2 g, kon. XIX w., Rosja, monogram złotnika OA, 42 x 42 mm. Stan dobry. 2500, 313. Krzyż św. Jerzego 4 klasy, srebro, waga 12,2 g, nr , brak wstążki. Stan b. dobry. 350, 314. Żeton Rosja. Żeton stowarzyszenia (?), 41 x 22 mm, srebro, w. 11,76 g. Naawersie napis cyrylicą i grawerowana data 20.IX. 1900, narewersie carski Orzeł. Koluszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. 300, 315. Medalik 100 dni odpustu cerkiew o.o. bazylianów w Żółkwi, napisy cyrylicą, biały metal, śr. 37 mm, Koluszko do zawieszenia. Stan dobry Order Znak Paczota, srebro, stempel mennicy, numer wytarty, wstążka oryginalna. 120, 317. Zestaw 3 sztuki: Za 10 lecie Służby Sił Wewnętrznych, 10 / 15 / 20 lat. Wstążki oryginalne Medal 20 lecie Nienagannej Służby, wstążka oryginalna. 60, 319. Zestaw 4 medali: 30, 40, 70 lecia Sił Zbrojnych i 60 lecia Armii i Floty, śr. 32 mm, stan dobry Medal za Oswobodzenie Warszawy, wczesne bicie, blacha mosiężna, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 40, 321. Order Wielkiej Wojny Ojczyźnianej I klasy, 44 x 44 mm. Wykonany w srebrze, emaliowany. Rewers gładki z rytym numerem oraz wypukłą sygnaturą Monetnyj Dwor. W komplecie oryginalna niesygnowana nakrętka. Stan bardzo dobry. 90, 322. Order Czerwonej Gwiazdy, 47 x 44 mm. Wykonany w srebrze, emaliowany. Rewers gładki z rytym numerem oraz wklęsłą sygnaturą Monetnyj Dwor. W komplecie oryginalna niesygnowana nakrętką. Stan bardzo dobry Odznaka Instruktora Spadochronowego, wykonana ze złoconego metalu, emaliowana, wieloczęściowa, na dolnej zawieszce cyfra 10 I na rewersie cyfra 25, mocowana oryginalna nakrętką. Stan bardzo dobry. 20, 324. Odznaka czapkowa, gwiazda z sierpem I młotem, 36 x 36 mm, blacha mosiężna z czerwoną emalią, bita z kontrą, mocowana płaskim drutem, ubytki emalii, brak jednego drutu, noszona w okresie wojennym. Stan jak opis. 15, 325. ZSRR zestaw 5 sztuk elementów mundurowych i znaczków. 20, 15

18 RUMUNIA 326. Medal wojskowy, 1915 r. wstążka zniszczona. 120, agrafkę, stan: lekkie przetarcia emalii; b)hotel Club & Restaurant Union, śr. 23 mm, emalia, szpilka, stan dobry. 80, 327. Medal wojenny, popiersie Karola I, 57 x 35 mm, wstążka oryginalna. Stan dobry. 120, USA 328. Medal nagrodowy, Na awersie: mikroskop i napis Science, na rewersie: R. Okun/ Jan. 1959, Złoto 10 karatów. Wstążka, agrafka. Stan dobry Orzełek amerykańskich Sił Zbrojnych, wykonana w Londynie przez firmę J.R. Gaunt, 55 x 55 mm, metal złocony, na rewersie sygnatura firmy, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. WIELKA BRYTANIA 330. The DefenceMedal, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 30, 331. Zestaw 3 gwiazd, The Star, The Italy Star, The AfricaStar, brak wstążek, 3 sztuki. 90, 332. Zestaw 2 odznak wojskowych: Suid Afrika South Africa, mosiądz, bita z kontrą, mocowana na omegę, Royal Army Service Corps, mosiądz, bita z kontrą, mocowana na kopyto. Stany dobre. 50, 333. Zestaw 3 odznak wojskowych: North Stafford biały metal i mosiądz, dwuczęściowa, bita z kontrą, mocowana na szpilkę, Notts Derby biały metal I mosiądz, dwuczęściowa, bita z kontrą, mocowana na kopyta, Labor Omnia Vincit, jednoczęściowa, bita z kontrą, uszkodzone mocowanie. Stany dobre. 60, 334. Zestaw 2 odznak wojskowych: beznapisowa, korona w wieńcu laurowym, ciemny metal, bita z kontrą, mocowana na omegę, element artylerii lotniczej, mosiądz, ślady złoceń, bita z kontrą, brak napisów, mocowana na omegę. Stan dobry. 40, 335. Odznaka lotnicza W. Brytania?, 21 x 40 mm, biały metal, jednoczęściowa, rewers gładki, mocowana na omegę. Stan b. dobry. 70, 336. Odznaka Międzynarodowy Kongres Geografii, Cambridge 1928, 37 x 29 mm, emalia, agrafka, sygn.: Fattorini & Sons Bradford. Stan bardzo dobry Zestaw 2 odznak: a) British Hotels &Restaurants Association, London 1949, 31 x 24 mm, emalia, zapinana na 338. Odznaka Civil Defense Corps, 19 x 26 mm. Wykonana w tombaku, emaliowana. Rewers gładki z wypukłą sygnaturą. Mocowana na kopytko. Stan bardzo dobry. 70, WĘGRY 339. Odznaka Węgierskiej Republiki Ludowej, brąz, emalia, 36x36 mm, zapięcie uszkodzone. Stan dobry. 50, WŁOCHY 340. Włochy. Medal 70 lecia , wstążka oryginalna, Emanuel III. 80, Watykan 341. Medal Piusa X ( ) In Hoc Signo Vinces, srebro?, biały metal, średnica 39 mm, koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry. 75, SZWAJCARIA 342. Odznaka 1.VIII.1940, sygn. M.J.Huguenin, metal, śr. 33 mm, zapięcie na agrafkę. Stan b. dobry. 80, 343. Medalik / Żeton Y.M.C.A. Genewa, średnica 30 mm, biały metal, emalia, brak wstążki, stan bardzo dobry. 30, 344. Zestaw odznak strażackich, 3 sztuki polskie, 1 czechosłowacka, 1 rumuńska. 40, VARIA 345. Mundur Generała Brygady z okresu II RP. Wykonany z gabardyny w kolorze khaki. Zapinany na 7 dużych guzików sygnowanych GuzPol Warszawa Kołnierz zapinany na dwie haftki. Na lewej kieszeni 3 obszyte dziurki do mocowania odznak, na prawej kieszeni 1 dziurka. Nad lewą kieszenią śladu po sznureczku do mocowania odznaczeń. Na obu mankietach rękawów wężyk generalski haftowany srebrnym bajorkiem. Podszewka materiałowa w kolorze khaki, ślad po odprutej metce zakładu krawieckiego. W wewnętrznej kieszeni biała wszywka z danymi właściciela, numerem zamówienia i datą oraz nazwą zakładu krawieckiego: M. Goldberg. Warszawa Nowy Świat 38 Tel: WP płk. Krzisch N.317. dn. 8.III Rękawy z osobną podszewką z materiału w paski. Na niej nabite tuszem stare numery (być może inwentarzowe z wytwórni filmowej?). Na naramiennikach haftowany srebrnym bajorkiem stopień generalski, generała brygady. Stan bardzo dobry, nieznaczne uszkodzenia od moli. 16

19 Wewnątrz uszkodzenia podszewki. Niezwykle rzadki przedmiot na rynku kolekcjonerskim. Mundur należał do generała brygady Ottona Krzischa , 346. Przedwojenny mundur podporucznika 2 Pułku Artylerii Ciężkiej z Chełma. Mundur wykonany z gabardyny w kolorze khaki. Na naramiennikach haftowane bajorkiem gwiazdki oraz numer pułku cyfra 2. Mundur zapinany na 7 dużych guzików wykonanych z białego metalu sygnowanych Bron. Grabski Łódź. Przy kieszeniach oraz naramiennikach guziki małe (w sumie 6 sztuk). Na kołnierzu patki w kolorach artylerii ciężkiej zielone z czerwoną wypustką. Wężyk haftowany bajorkiem. Na lewej kieszeni 2 obszyte dziurki do przymocowania odznak. Wewnątrz podszewka materiałowa z metką z zakładu krawieckiego Krawiec W.Zagrabski Toruń Tel Zakład ten mieścił się przy ulicy Królowej Jadwigi 5. Na podszewce widoczne również stemple z radzieckiej wytwórni filmowej. Mundur został prawdopodobnie zdobyty we wrześniu 1939 r. przez sowietów i przekazany do rekwizytorni. Stan bardzo dobry, nieznaczne uszkodzenia spowodowane przez mole. Niewielkie uszkodzenia podszewki. Doskonały przykład oficerskiego munduru z okresu II RP. 7000, 347. Para patek/łapek na kołnierz munduru Batalionu Strzelców z okresu II RP., 12 x 5,5 cm. Haft bajorkiem na suknie. Stan bardzo dobry. 250, 348. Para patek / łapek na kołnierz munduru oficera artylerii z okresu II RP. Patka zielona z czarną wypustką. Wężyk haftowany srebrnym bajorkiem. Dołożone wtórnie orzełki złego wzoru. Stan dobry Patka kołnierzowa, sukno ciemno zielone, srebrny bajorek, metalowy orzełek, na odwrocie numerek 12367, stan bardzo dobry Zestaw 9 guzików w tym 7 polskich, 1 niemiecki, 1 uszkodzony, lata do , 351. Opaska ZWIĄZEK OBROŃCÓW LWOWA Z LISTOPADA 1918, 35 x 10,5 cm. Wykonana z materiału w barwach Lwowa. Na opasce nadruk z wizerunkiem Krzyża Obrony Lwowa. Stan bardzo dobry. Niezwykle rzadko spotykana opaska! Stan bardzo dobry. 1500, 352. Grot ze sztandaru z wizerunkiem Orła Strzeleckiego, ucięty, metal przetarte złocenia, 14 x 12,3 cm. Stan dobry. 2000, 353. Orzeł odlew mosiężny, 13 x 8,7 cm, mocowany na gwintowany słupek, prawdopodobnie element dekoracyjny Orzeł SP ( Służby Polsce), haft bajorkiem na suknie, 25 x 19 cm. Stan b. dobry. 700, 355. Orzeł, haft koralikami, 15,5 x 11,5 cm, oprawiony w drewnianą ramę. Stan dobry. 350, 356. Ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej poniżej Orzeł z rozpostartymi skrzydłami, odlew cynowy, srebrzony, 112 x 95 mm, otwory do zawieszenia. Stan dobry Ryngraf pamiątkowy z Matką Boską Częstochowską, 40 x 31 mm, metal srebrzony, na rewersie napis: Pamiątka złożenia hołdu Sokolstwa Polskiego M.B. Częstochowskiej na Jasnej Górze 15.VIII Stan dobry Ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, srebro pr. 2, waga 4,97 gr. Stan dobry Odznaka Wolnomularska, złota ażurowa, 49 x 38 mm, ubytek wieńca liści dębu, na awersie napis: Droits de l homme arti. Na koluszku ślady puncy, waga 4,8 g. Stan dobry. 1000, 360. Zestaw 8 medalików z różnych metali, srebro, aluminium, brąz. 40, 361. Kartusz z emblematami biskupimi i herbem Sulima, na tle liści palmowych, laurowych i dębowych. Pod mitrą (infułą), skrzyżowany pastorał i krzyż patriarchalny, poniżej kapelusz ozdobiony sznurami z 12 chwostami po 6 z każdej strony. Pod tarczą herbową podwieszona waga, na której otwarta księga z napisem KODEKS CYWILNY, srebro?, 16 x 10,8 cm. Rewers gładki z czterema mocującymi bolcami. Stan bardzo dobry. 2000, 362. Dystynktorium kanonicze, 2 poł. XIX w., 86 x 63 mm. Srebro(?) złoconei emaliowane. Krzyż w formie zbliżonej do Orderu Orła Białego. Na piersi orła medalion z monogramem Cara Aleksandra II. Ramiona krzyża emaliowane na niebiesko. Rewers z malowanym na emalii medalionem przedstawiającym św. Zofię. Stan bardzo dobry. 1500, 363. Dystynktorium kanonicze lwowskie, 64 x 64 mm (krzyż), 23 x 27 mm (medalion), 24 x 25 mm (korona) srebro pr.3. Krzyż maltański, emaliowany, między ramionami 4 lilie. Na środku krzyża z obu stron nakładki: z jednej strony Matka Boska Niepokalanej z drugiej krzyż. Nakładki wykonane w srebrze, cechowane ( główka z 3 oraz imiennik WB prawdopodobnie Władysław Buszek ze Lwowa) Dystynktorium kanonicze. (Lwów). Zawieszenie w formie dwustronnego medalionu z orłem polskim i korony. Tarczka z orłem oraz korona wykonane w mosiądzu złocone i emaliowane. Zawieszka prawdopodobnie naprawiana w epoce. Stan bardzo dobry nieznaczne uszkodzenia emalii na czubkach ramion krzyża. 1 17

20 364. Odznaka Straży Pożarnej zabór Rosyjski (?), 70 x 45 mm, metal mosiądzowany. Stan dobry Papierośnica srebrna próby 3, cecha międzywojenna Warszawa, imiennik KiM z nałożonymi 5 odznakami wtym: LWOWSKIE TOW. KOLARZY i MOTORZYSTÓW 1887; I. LWOWSKI KLUB SPORTOWY CZARNI 1902; NA- GRODA P.Z.T.K; Nagroda Prezydenta miasta 9 Krakowa) Wewnątrz grawerowany napis: Zwycięzcy na Łuczniku / Fa Automoteur Lwów /Kraków Lwów 13/VII 930 r.. Waga 138,4 g. Stan dobry. 5000, 366. Herb ze skrzyni lub powozu, metal, 11,4 x 8,2 cm. Stan dobry Nakładka na bandolier do ładownicy noszony na pasie, Włochy?, 80 x 50 mm. rewers gładki, zapięcie na wąsy, XIX w. Stan dobry. 100, Dewizka wykonana z 6 monet rosyjskich, połączonych łańcuszkiem, 50 kopiejek 1912, 20 kopiejek 1913, 15 kopiejek 1908, 15 kopiejek 1913, 10 kopiejek 1910, 10 kopiejek 1911, stan dobry. 120, 369. Matryca do suchej pieczęci Powiatowa Kasa Oszczędności w Brodach, mosiądz. Stan dobry. 500, 370. Przycisk NKN, odznaka duża 16 VIII 1914, 10,1 x 7,1 cm. Stan: drobne uszkodzenia Nieśmiertelnik Niemieckiej Zollgrenzschutz Krakau, 69 x 50 mm. Wykonany z cynkalu. Grawerowany. Niezwykle rzadko spotykany. Stan bardzo dobry (nieznaczne utlenienia). 450, 372. Pruska patriotyczna dewizka do zegarka kieszonkowego. Hasło Gold zum Wehr Eisen zur Ehr In eisernerzeit1916. Długość 28 cm. Wykonana z żelaza. Typowy przykład biżuterii patriotycznej z okresu Wielkiej Wojny. Hasło zachęca do oddawania złota na potrzeby wojenne. Stan bardzo dobry. 190, 373. Kalendarz perpetualny tzw. wieczny, metal, ślady złocenia, XIX w. Napisy cyrylicą, uszko do zawieszenia Medalik Boże Zbaw Polskę, aluminium, śr. 23 mm. Stan dobry. 80, 375. Odznaka pamiątkowa 3 Pułku Piechoty Legionów, wzór nr 2, oficerska, 37 x 37 mm, tombak złocony, emalia. Odznaka wieloczęściowa, rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. W. Miecznik, grawer, Warszawa Ś tokrzyska 20. Stan dobry. 800, 376. Nakrętka, śr. 23 mm, sygn.: W. Gontarczyk, Warszawa, Miodowa Nakrętka, średnica 20 mm, sygn. R. Drewnicki Grawer Warszawa Chmielna N 1. Stan dobry. 80, 378. Broszka patriotyczna Boże Zbaw Polskę. Średnica 36 mm. Wykonana w srebrze, niellowana. Na środku dwupolowy herb Rzeczypospolitej Obojga narodów (orzeł i pogoń). Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 1500, 379. Broszka patriotyczna w kształcie pasa spięta klamrą, po środku na ażurowym polu orzeł z koroną. Na otoku pasa napis w języku francuskim DIEU VOUS GARDE (NIECH BÓG CHRONI), srebro, punca 13 łutowa, 42 x 48 mm. Stan b. dobry. 1500, 380. Odznaka patriotyczna Boże Zbaw Polskę, 25 x 54 mm, srebro, emalia, agrafka. Stan dobry. 700, 381. Broszka patriotyczna na macicy perłowej symbole Wiary i Nadziei utkane z włosów, metal, szkło, zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 600, 382. Broszka patriotyczna, żałobna. Średnica 26 mm. Wykonana w tombaku, emaliowana (czarna emalia). Rewers gładki, mocowanie w formie kopyta. Typowy przykład biżuterii żałobnej, noszonej po upadku Powstania Styczniowego. Stan bardzo dobry nieznaczne uszkodzenie emalii. 800, 383. Broszka patriotyczna Wiara, Nadzieja, Miłość, metal pozłacany, zapięcie na agrafkę. Stan b. dobry Broszka z symbolami Wiary, Nadziei i Miłości, brąz złocony, perełki, 28 x 31mm, zapięcie na agrafkę, poł. XIX w. Stan dobry. 300, 385. Broszka patriotyczna Wiara Nadzieja Miłość, szkło, zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 400, 386. Element bransolety patriotycznej z symbolami Wiara Nadzieja Miłość, ebonit. Stan dobry. 300, 387. Medalion żałobny Wiara, Nadzieja, Miłość, ebonit, w środku miejsce na zdjęcia, urwane zawieszenie. Stan dobry. 400, 388. Zawieszka patriotyczna, ażurowa, śr. 20 mm, srebro, w. 3,5 g. Na awersie trójpolowa tarcza, na rewersie Orzeł. Koluszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. 250, 18

21 389. Medalion żałobny, metal?, szkło, krzyż, otwierany, w środku wizerunek Matki Boskiej oraz miejsce na zdjęcie, brak szkiełka. Stan dobry. 500, 390. Zawieszka patriotyczna w formie proporczyka z nałożoną z trójpolową tarczą herbową, 31 x 12 mm, srebro? Rewers gładki, wygrawerowane imię Marja. Koluszko do zawieszenia. Stan dobry. 170, 391. Medalik z symbolami Wiary, Nadziei i Miłości, śr. 19 mm, brąz złocony, koluszko, stan bardzo dobry. 280, 392. Krzyż pamiątkowy Rzezi Warszawskiej 25, 27 Lut. Pamiątka 8 Kwietnia 1861, na rewersie napis: Warszawa, 82 x 41 mm, żelazo, wykonanie późniejsze, koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry. 350, 393. Krzyż żałobny dekorowany herbem trójpolowym, po 1863 r., ebonit lub wulkanit, 54 x 27 cm. Stan b. dobry. 500, 394. Krzyż patriotyczny żałobny, po roku 1863, drewno, biały metal, 20 x 10,5 cm. Stan dobry. 250, 395. Naszyjnik żałobny zwieńczony krzyżem. Składa się ze sznura wykonanego z włosia splecionego w kunsztowny ozdobny splot. Krzyż wykonany z czarnego szkliwa, środek krzyża wypełniony ażurem w złocie. Wymiary: długość całego naszyjnika 400 mm, krzyża 58 x 37 mm. Stan b. dobry Dewizka do zegarka z symbolami Wiary, Nadziei i Miłości, Polska po 1864 r., plecionka z włosia, ze skuwkami z brązu złoconego, dł. 26 cm. Elementy metalowe dekorowane symbolami Wiary, Nadzei i Miłości. Stan bardzo dobry. 1000, 397. Zawieszka do dewizki, na jednym elemencie Orzeł i trójpolowa tarcza, na drugim Orzeł cierniowej koronie oraz popiersie postaci twarz zatarta, dł. 10 cm, stan dobry. 850, 398. Zawieszka do dewizki z Orłem Białym, brąz złocony, emaliowany, dł. 6,5 cm, Polska, początek XX w., stan bardzo dobry Zawieszka do dewizki z okrągłym medalionem z Orłem Zygmuntowskim, metal częściowo srebrzony, dł. 15 cm, koniec XIX w., stan dobry, przetarcia srebrzenia. 1000, 400. Orzeł Czuwaj, plecionka koraliki, 13 x 3,8 cm. Stan dobry, brak kilku frędzli. 250, 401. Orzełek śląski, patriotyczny, 30 x 26 mm, blacha mosiężna, dwa druty mocujące. 50, 402. Pojemnik na krzesiwo (zapałki z fosforem) w podkowie postać Tadeusza Kościuszki na koniu. Pojemnik wykonany z ebonitu, 47 x 40 mm. Stan b. dobry. 600, 403. Bransoletka patriotyczna, srebro pr. 800, nakładane złote gwiazdki oraz symbol Nadziei. Stan dobry, ubytek ramienia jednej gwiazdki. 400, 404. Bransoletka czarna emalia, srebro, Wiedeń. Stan dobry, drobne uszkodzenia emalii. 250, 405. Klamra do pasa z okresu Powstania Styczniowego(?), druga połowa XIX wieku, 6,5 x 13,5 cm (klamra) i 57 x 50 mm (orzeł). Wykonana z żelaza (klamra) i srebra (orzeł). Wieloczęściowa orzeł mocowany do klamry przy pomocy dwóch śrub. Stan bardzo dobry. 2500, 406. Szpilka złota próba 580, waga 4,190 g, z 2 grandlami oraz 1 rubinem naturalnym o masie 0,06 ct., XIX/XX wiek, oryginalne etui sygn. Filia Karola Czaplickiego Kraków Rynek L. 7. Stan b. dobry. 900, 407. Papierośnica z herbem Jastrzębiec, 9 x 9,9 cm. Wykonana w srebrze, wyrób niemiecki importowany do Austro Węgier. Herb Jastrzębiec wykonany w srebrze i złocie, emaliowany. Nakładany na papierośnicę, mocowany na dwa nity. Stan bardzo dobry. 1600, 408. Medalion z herbem Lubicz, metal, emalia, imitacja kości słoniowej, 48 x 28 mm, 2 poł. XIX w., uszkodzone zawieszenia. Stan dobry. 600, 409. Sygnet herbowy z herbem Hołobok, średnica wewnętrzna 16 mm. Wykonany w złocie, herb ryty w kamieniu. Na wewnętrznej stronie próba złota (Głowa husarza z 3 czyli próba 583 i litera L Lwów) oraz imiennik grawera WB oraz ledwie widoczna data 10/V/37. Waga ok. 10g. Herbu Hołobok używali min. Braniccy, Tarłowie i Olkowscy. Stan bardzo dobry. 1900, 410. Sygnet pieczętny do laku, zherbem Pogoń, literami J D, tarcza herbowa z koroną i labrami, dekoracja roślinna na obrączce ze śladami niebieskiej emalii, złoto (bez cech) w. 3,83 gr. Stan dobry. 500, 411. Sygnet pamiątkowy z okazji 25 Lecia 2 Pułku Ułanów Legionowych. Średnica wewnętrzna 19 mm. Wykonany z żelaza z wewnętrzną opaską ze złota. Na przedzie grawerowany wizerunek odznaki 2 PUL (w negatywie, wklęsły) oraz daty Stan bardzo dobry. 1000, 19

22 412. Sygnet oficerski, pieczętny do laku, 59 P.P.; grawerowana w karneolu odznaka pułkowa, srebro, złoto, (bez cech.), waga 16,33 g. Stan dobry. 1500, 413. Pierścionek z trójpolowa tarczą herbową, srebro(?), emalia. Stan dobry, lekko przetarty. 250, 414. Sygnet z Orłem na biało czerwonej owalnej tarczy, po bokach dekoracja ze stylizowanego dziewięćsiła, srebro pr. 3. Stan dobry. 250, 415. Sygnet złoto próby 14 karatów, z nałożonym srebrnym orzełkiem i z leukoszafirem, waga 13,9 g. 1800, 416. Sygnet z grawerowanym Orłem, złoto 14 karat brak próby, agat dwuwarstwowy, XX w., waga. 5,1 g. 1800, 417. Obrączka patriotyczna z datą 1830, napis: Poniatowski.Raitan.Janicki.Ojczyzna., złoto, stal. Stan bardzo dobry. 2800, 418. Obrączka/ pierścionek patriotyczny. Huta St. 16/X/1863 Średnica wewnętrzna 17 mm. Wykonany w alpace, wieloczęściowy nakładka z orłem i datą nalutowana na obrączkę. Upamiętnia zimowy obóz Powstańców w Hucie Starej. Stan bardzo dobry nieco zatarty rysunek orła. 800, 419. Pierścionek z Żelaznym Krzyżem, metal. Stan dobry Pierścionek z symbolami Wiary Nadziei i Miłości, i napisem cyrylicą: Дᴀ ЛЮБОВЬ, Ра НаДΕЖ, metal, uszkodzony, pęknięta obrączka Obrączka patriotyczna Bojownikom Niepodległości, metal. Stan dobry Komplet 9 pierścionków. 1) pierścionek z okrągłą tarczką, brąz, XIII w.; 2)pierścionek z owalną tarczką, brąz, XIII w.; 3) pierścionek z motywem ptaka (?) 4). Pierścionek zowalną tarczką, brąz 1 poł. XVIII w.; 5). Pierścionek z wizerunkiem serca Jezusa i Maryi, XVIII/XIX w. ; 6) Pierścionek z wizerunkiem serca Jezusa, XVIII/XIX w.; 7) obrączka z wygrawerowanym napisem: XAVIERI ORA PRO NOBIS, srebro; 8) Pierścionek z wizerunkiem Matki Boskiej z dzieciątkiem, XIX w.; 9) pierścionek z symboliką patriotyczną (?), XIX w Zestaw: pasyjka ukrzyżowany Chrystus z symbolami Arma Christi (Męki Pańskiej), drewno barwione, srebro, wys. 43,5 cm, XIX wiek, po konserwacji. Dwa lichtarze jednoświecowe szkło kobaltowe, malowane, srebrzenia przetarte, wys. 23,5 cm, XIX w. Stan dobry. 6500, MEDALE Polska 424. PRZENIESIENIE AKADEMII ZAMOJSKIEJ DO SZCZEBRZESZYNA 1822 Aw: Popiersie w lewo, w otoku napis: IOANNES SARIVS SAMOSCIVS DEFENSOR PATRIAE ET SCIENTIARVM PROTECTOR. Rw:Napisy w wieńcach i otoku: ACADEMIAM SAMOSCII INSTITVIT MDXCIV VTRAQ CIVIS SCHOLIS SAMOSCIANIS RESTITVTIS SCEBRESSINI MDCC- CXXII. Medal bity w Paryżu w 1822 r., sygnowany na awersie: E.GATTEAUX.F. (medalier: Edouard Gatteaux czynny w Paryżu), śr. 50 mm, miedź, CZAPSKI 1957 nr. 4067, SZYSZKO/CZYŻAK 2001 poz. 24 Stan: ubicia na rancie, drobne zarysowania. (RR b. rzadki) HEROICZNEJ POLSCE 1831 Aw: Dwie postaci alegoryczne w tym zraniona Polska ze sztandarem, w otoku napis: TU NE MOURRAS PA, na dole: MDCCCXXXI. Rw: Centralnie napis w trzech rzędach: A L.'HEROIQUE POLOGNE, powyżej gwieździsty wieniec, poniżej gałęzie palmowa i laurowa. Sygn. na Aw.: BARRE FECIT, brąz, śr. 50 mm. Stan zachowania dobry. 350, ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1891 Aw: Szlachcic, mieszczanin i chłop ze splecionymi rękoma pod koroną, w otoku napis 3 MAJA WIWAT WSZYS- TKIE STANY, Rw: Kobieta w długiej szacie z tarczą herbową z Orłem, Pogonią i Aniołem (herb Wołynia), w otoku napis PAMIĄTKA STULETNIEJ ROCZNICY, w tle Wawel,napis u dołu NAKŁ.KURNATOWSKIEGO KRAKÓW, miedź 42 mm. Stan b. dobry. 300, 427. POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA we LWOWIE 1894 Aw: Postacie wieśniaków w strojach ludowych, wokół nich narzędzia i napis w otoku, Rw: Pawilon wystawowy, napis u góry POD PROTEKTORATEM NAJMIŁOŚCIWSZEGO, u dołu CESARZA I KRÓLA FRANCISZKA JÓZEFA I Medal z uszkiem, niesygnowany, mosiądz, 33,5 mm. Stan: dobry, zabrudzenia TWÓRCOM CHORAŁU KORNEL UJEJSKI, JÓZEF NIKOROWICZ 1893 Aw: Dwa popiersia w lewo, w otoku: KORNEL UJEJSKI JÓZEF NIKOROWICZ Rw: W wieńcu cierniowym w ośmiu wierszach napis: Z DYMEM POŻARÓW (...) TWÓRCOM CHORAŁU/ KOŁO ART. LITER./W KRAKOWIE/ Niesygnowany, brąz, średnica 45 mm. Stan b. dobry. 20

23 429. SETNA ROCZNICA PRZYSIĘGI T. KOŚCIUSZKI 1894 Aw: Półpostać Kościuszki ze wzniesioną szablą i napis w otoku: W STULETNIĄ ROCZNICĘ, Rw: Szlachcic i kosynier trzymający tarczę z orłem, u dołu data 1794, z lewej sygn. W.(ojciech) GŁOWACKI KRAKÓW, biały metal, śr. 30 mm. Stan: dobry WYSTAWA W JAROSŁAWIU 1908 Aw: Tarcza z herbem miasta, wokoło napis WYSTAWA PRZEMYSLOWA I ROLNICZA w JAROSŁAWIU 1908, Rw: Robotnik zamierzający się młotem pomiędzy narzędziami, powyżej napis WSPIERAJMY PRZEMYSŁ OJCZYSTY. Sygnowany na Rw: S. SZAPIRY SYN we LWOWIE, 50 mm, brąz, patyna. Stan dobry, lekkie wgniecenia na rancie. R rzadki. (Strzałk. 94). 350, 431. SETNA ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA PONIA- TOWSKIEGO 1913 Aw: Popiersie na wprost i napis w otoku, poziomo KSIĄŻE JÓZEF PONIATOWSKI, w otoku napis: BÓG MI POWIERZYŁ HONOR POLAKÓW BOGU GO ODDAM. Rw: W wieńcu herb Krakowa i data 19.X.1813/19.X.1913, Sygnowany na Aw: K.LASZCZKA 1913, brąz, patyna, śr. 50 mm, punca koniczynka na obrzeżu. Stan bardzo dobry. R rzadki (Strzałk.259). 500, 432. SETNA ROCZNICA ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI 1917 Aw: Popiersie en face otoczone napisami ułożonymi w kwadrat: TADEUSZ KOŚCIUSZKO Po bokach kwadratu cztery wianki. Rw: Szabla skrzyżowana z kosą przeplecione wieńcem, wokół cztery gałązki laurowe w kwadracie. Na górze i dole napis w czterech wierszach: PIERWSZY KROK DO ZWYCIEZTWA POZNAĆ SIĘ NA WŁASNEJ SILE, Sygnowany na Aw.: K. Laszczka, cynk mosiądzowany 60 mm, Stan dobry. (Strzałk. 413). 120, 433. JÓZEF HALLER 1919 Aw: Popiersie w prawo. Z lewej w otoku: JENERAŁ JÓZEF HALLER, Rw: Szereg żołnierzy zwróconych popiersiami w prawo. Poniżej napis w trzech wierszach: WOJSKO POL- SKIE WE FRANCYJ MCMCVII MCMXIX, medal autorstwa Antoniego Madeyskiego, brąz, śr. 24 mm, Stan dobry. (Strzałk. 457) OBROŃCOM ŚLĄSKA 1919 Aw: W kwadracie postać męska rzucająca maczugą. Z czterech stron kwadratu napisy: OBROŃCOM ŚLĄSKA MCMXIX, Rw: Orzeł śląski w kwadracie. medal autorstwa J. Raszki, brąz 44 mm. Stan b. dobry.(strzałk. 441) POLEGŁYM CZEŚĆ 1920 Aw: Napis w dwóch wierszach, na górze Orzeł z koroną trzymający krzyż V.M., poniżej hełm złożony na gałązkach. Rw: Leżący żołnierz ze sztandarem, poniżej daty MCMXVIII MCMXX Sygn. na Rw: M. LUBELSKI, brąz, śr. 55 mm. Stan dobry. (Starzałk. 475) lecie TOWARZYSTWA KREDYTOWE W WARSZAWIE 1925 Aw: Widok siedziby towarzystwa, w otoku napis: TO- WARZYSTWO KREDYTOWE ZIEMSKIE W WARSZA- WIE 1825 r. 1925r. Rw: Rolnik orzący parą wołów, powyżej w wieńcu : T.K.Z., poniżej daty Niesygnowany, medal autorstwa Braci Łopieńskich 1925 r., biały metal, śr. 50 mm. R rzadki (Strzałk. 528). 250, 437. STEFAN OKRZEJA 1925 Aw: Głowa en face, na dole: STEFAN OKRZEJA, Rw: Dwaj mężczyźni, napis na dole: W JEDNOŚCI SIŁA. Sygn. na Aw: W.(ładysław) GRUBERSKI, braz, sr. 34 mm. Stan b. dobry. (Strzłk. 538) PRZYJĘCIE POLSKI DO RADY LIGII NARODÓW W GENEWIE 1926 Aw: Kobieta trzymająca gałązkę oliwną opiera się na tarczy z Orłem. W tle panorama miasta. Na dole napis: SEPTEM- BAR MCMXXVI. Rw: Napis w jedenastu wierszach: POLONIA POST DURUM ( ). Sygn. na Aw: J. Aumiller, brąz, śr. 55 mm. Stan b. dobry. R rzadki. (Strzałk. 546). 300, 439. XX Lecie CENTRALNEGO TOWARZYSTWA ROL- NICZEGO 1927 Aw: Kartusz z datami: , na górze napis: XX LECIE. W otoku napis: CENTRALNE TOWARZYSTWO ROLNICZE W WARSZAWIE. Rw: Postać rolnika siejącego zboże, w tle para wołów. Sygnowany na Aw: J. KNEDLER, brąz, śr. 50 mm. Stan dobry. RR Bardzo rzadki. (Strzałk. 582). 350, 440. POWSZECHNAWYSTAWAKRAJOWA POZNAŃ 1929 Aw: Snopek zboża w otoku: PAMIĄTKA (...) Rw: Dwie postaci, napis: CZEŚĆ OBYWATELOWI POPIERA- JĄCEMU PRZEMYSŁ KRAJOWY Nie sygnowany, średnica 50 mm, aluminium. Stan dobry. drobne zarysowania powierzchni. 120, 441. JÓZEF PIŁSUDSKI 1930 Aw: Popiersie w lewo. W otoku: MARSZAŁEK JÓZEF PIŁ- SUDSKI. Rw: Mapa terytorium Polski. W otoku: MĘST- WEM ŻOŁNIERZA WYSIŁKIEM NARODU GENIUSZEM WODZA. Na górze: /X., biały metal, śr. 55 mm lecie MIASTA PABIANIC 1933 Aw.: Tarcza z herbem miasta, poniżej daty: Rw.: Widok na pomnik z postacią zolnierza, daty: , w otoku napis: XV LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI. Niesygnowany, brąz, śr. 28 mm, koluszko do zawieszenia. Stan dobry. (Strzałk. 719). 21

24 443. KONKURS TAŃCA W WARSZAWIE 1933 Aw: Kolumna Zygmunta III, stylizowane postacie tańczących, napis: I MIEDZYNARODOWY KONKURS TAŃCA. Rw: Centralnie, w prostokącie MU/ZY/KA, w otoku napis: WARSZAWA 9 14 CZERWCA Sygn. na Rw: K.SOS- NOWSKI W. Wabiński, brąz, śr. 55 mm. Stan b. dobry. R rzadki. (Strzałk. 728). 300, 444. ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 1936 Aw: Głowa poziomo, wokoło W ROCZNICĘ ŻAŁOBY NARODOWEJ, na dole V 1936, Rw: Dwóch żołnierzy niosących trumnę pokrytą całunem na tle Katedry na Wawelu oraz Kolumny Zygmunta. Sygn. na Rw: St.K. Ostrowski, znak mennicy, brąz, ładna patyna, śr. 60 mm. Stan bardzo dobry. (Strzałk. 808). 300, 445. NAGRODA ZA KONIA REMONTOWEGO 1937 Aw: Orzeł państwowy i napis w otoku: MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH, Rw: pomiędzy gałązkami oliwnymi napis ZA KONIA / REMONTOWEGO / 1937, niżej znak mennicy. Niesygnowany. Projektował S. Koźbielewski, brąz srebrzony, śr. 50 mm, dołączone pudełko mennicy, lekko zniszczone. Stan bardzo dobry. 400, Medale bez daty przed Medal jednostronny, z napisem w otoku: BYĆ ZWYCIĘŻONYM NIE ULEC TO ZWYCIĘSTWO (J. Piłsudski), w centrum orzeł karmiący młode w gnieździe, w koronie królewskiej. Sygn. F.S., brąz, śr. 62 mm. Stan bardzo dobry. 400, 447. KOŚCIÓŁ NA SKAŁCE W KRAKOWIE Aw.:Widok kościoła, w otoku napis: PAMIATKA Z KOSCIOŁA NA SKAŁCE W KRAKOWIE. Rw.: Postać biskupa, w otoku napis: ŚWIĘTY STANISŁAWIE PA- TRONIE NASZ MODL SIĘ ZA NAMI Sygnowany na Rw.: KISSING, (Henryk Kissing Zakład medalierski w Menden w Niemczech), brąz, śr. 53 mm. Stan: ślady po czyszczeniu (?) Strzałkowski poz. 883 (RR b.rzadki) IZBA PRZEMYSŁOWO HANDLOWA W GRUDZIĄDZU Aw: W wieńcu napis: IZBA/ PRZEMYSŁOWO/ HANDLOWA /W /GRUDZIĄDZU. Rw: Postać kobiety z gałązką laurową, wspartą o drzewo, poniżej kadyceusz i kotwica, w tle budynki fabryczne i żaglowiec. Sygn. na Aw: J.(ózef) Michrowski. (grawer), brąz, śr. 48 mm. Stan bardzo dobry. Prawdopodobnie RR bardzo rzadki. (Strzałk. nie wymieniony) Medal pamiątkowy Dwusetna Rocznica Urodzin Jana Kilińskiego Odsłonięcie Pomnika w Trzemesznie, 1960, oryginalne pudełko. Stan b. dobry. 40, 450. KAZIMIERZ STRONCZYŃSKI 1967 twórca systematyki monet piastowskich. Projekt. F. Szańkowski, brąz, śr. 60 mm. Stan dobry. 50, 451. Medal Serii Królewskiej Korskiego, wydany przez PTAIN w 1975, nr 3 Boleslavs, oksydowany. Stan b. dobry. 80, 452. Medal Serii Królewskiej Korskiego, wydany przez PTAIN w 1975, nr 4, Wladislaus, oksydowany. Stan b. dobry. 80, 453. Medal Serii Królewskiej Korskiego, wydany przez PTAIN, nr 2 Bolesław, oksydowany. Stan b. dobry. 80, 454. Zestaw 3 medali papieskich: Wadowice 1988, Gdańsk Zaspa 1987, Gdańsk, przybycie cystersów do Oliwy 1987; bite w Mennicy Państwowej, brąz, średnica 70 mm. Stan b. dobry. 80, 455. Odlew późniejszy XIX w (?) Zygmunt III Waza pod Smoleńskiem medal z 1611 Aw: Wizerunek Króla Zygmunta, w zbroi, w ujęciu do kolan. Król ma na głowie wieniec laurowy, na piersiach order złotego runa, przepaskę rycerską, i buławę w ręku. Obok,na stoliku, szyszak i korona. W otoku napis: SIGISMUNDUS III D[ei] G[ratia] REX POL[oniae] MAG[nus] DUX LITU[aniae] RUSS[iae] PBUSS[iae] MASSOV[iae] SAMOGIT[iae] LIVONIAEQ[ue] NEC NON SUECOR[um] GOTTOR[um] VANDALOR[um] Q[ue] HAEREDITARIUS REX. Rw.: Widok z lotu ptaka na umocnienia ostrzeliwanego Smoleńska. Po obu stronach Dniepru rozlokowane wojska polskie, oblegające miasto. Na jej nazwa BORYSTHENES F LVVIVS. U góry dewiza: DVM VINCOR LIBEROR (Gdym zwyciężone, wolność odzyskuję). U dołu napis w dwu wierszach: SMOLENSCUM CAPTUM DIE 13. JUNII Brąz, odlew wtórny, śr. 128 mm. 700, 456. Medal pamiątkowy Związek Trzech Monarchów, wybity z okazji bitwy pod Hanau 30 oct Stan dobry. 120, Austro Węgry 457. Medal pamiątkowy z okazji rocznicy zaślubin barona Karola Wolfartha urodzonego w Stanisławowie w 1823 r z Maria Pisek z domu Kapusta urodzoną w Zaślubiny w 1855 we Lwowie. Herb Wolfarth z koroną baronowską i dewizą: prawdziwy i wierny. Daty nadania tytułów rycerza 1865 i barona Medal srebrny, 2 poł. XIX w. waga 18,62 g. Stan b. dobry. Karol Ritter von Wolfarth ( ), postać opisana w Nobilitacje w Galicji w latach S. Górzyńskiego, radca Namiestnictwa, członek zarządu w Złoczowie, kawaler Orderu Żelaznej korony III kl., kawaler Orderu Maltańskiego, honorowy obywatel w Brodach i Glinianach. Otzrymał tytuł barona cesarskim Najwyższym Pismem Odręcznym wraz ze zmianą w herbie. 400, 22

25 458. MEDALIK OKOLICZNOŚCIOWY z datą: 6 marzec 1886 Aw: monogram wiązany i napis: ZUR ERINNERUNG an. D. 6. Marz 1886 Rw: lira i napis: JUBAL SEINENMITGLIED- SKINDERN. Brąz, śr. 24 mm, z koluszkiem. Stan b. dobry. 60, Niemcy 459. ODBUDOWA RATUSZA W FRANKENSTEIN /Świdnica/ 1858 Sygn. na Aw.: G. LOOS, brąz, śr. 41,5 mm. Stan b. dobry. 120, Prusy 460. Medal pamiątkowy Der Grosse Kaiser, rewers: dwa popiersia i napis: Der Grosse Kurfurst/ Der Grosse Konig, bity, brąz, śr. 34 mm. Stan dobry. 60, 461. Prusy. Awers Popiersie i napis: Deutsch: Kais: Friedrich, na rewersie popiersie i napis: Wilh: Kronpr: D:Deutsch: Reichers, śr. 27 mm. Stan dobry. 60, Watykan 462. Leon XIII 1881 Sygn. na Aw.: BIANCHI, brąz, średnica 44 mm. Stan b. dobry. 60, 463. Pozycja wycofana PLAKIETY 464. Plakieta P Marceli NENCKI 1907 plakieta dwustronna, niesygnowana, projekt i wykonanie Henryk Kunzek. Aw: popiersie Nenckiego w lewo i napis M. NENCKI , Rw: Naga kobieta z gałązką oliwną i napis w jedenastu wierszach: KOMITET WYSTAWY PRZY- RODNICZO LEKARSKIEJ I HIGIENICZNEJ X ZJAZDU LEKARZY I PRZYRODNIKÓW POLSKICH WE LWOWIE MDCCCCVII W UZNANIU UMIEJETNEJ PRACY, brąz złocony, 51 x 39 mm. Stan bardzo dobry. 280, 465. Plakieta Stanisław WOJCIECHOWSKI, prezydent RP 1926 Plakieta jednostronna, sygnowana J. Aumiller, brąz, 27 x 40 mm, oryginalne pudełko mennicy państwowej, bez przykrywki. Stan b. dobry Plakieta MARSZAŁEK J.PIŁSUDSKI *5.XII V.1935, 7,4 x 9 cm. Wykonana z porcelany biskwitowej. Rewers gładki z wklęsłą sygnaturą wytwórni porcelany w Ćmielowie ( Litera Ć w trójkącie) oraz wklęsłą sygnaturą projektanta D. Marcinek. W komplecie oryginalne tekturowe pudełko. Jedna z rzadszych plakiet wydanych po śmierci Józefa Piłsudskiego. Stan bardzo dobry. 1500, 467. Plakieta jednostronna, wybita z okazji śmierci Józefa Piłsudskiego Portret Marszałka, w tle Kościół św. Anny w Wilnie i Wawel. Brąz srebrzony, 63 x 70 mm. stan b. dobry. 250, 468. Plakieta pamiątkowa jednostronna, kwadratowa K.K.A. /Krakowski Klub Automobilowy/ na otwarcie sezonu 15.V.1938 Jazda na Obidową, 65 x 65 mm,mosiądz srebrzony, dwa otwory do mocowania. Stan bardzo dobry. 400, 469. Plakieta MKA ZJAZD GWIAŹDZISTY DO LWOWA 8.IX.1930, 9,3 x 9 cm. Wykonana w brązie, emaliowana. Rewers gładki. Trzy dziurki do mocowania. Stan bardzo dobry. 500, 470. Plakieta M.K.Z.S RAJD SPRAWNOŚCI KATOWICE MYSŁOWICE 11.VI.1939, 7,2 x 7,2 cm. Wykonana z brązu (?) srebrzona. Wieloczęściowa tarczka z orłem strzeleckim nakładana i mocowana na dwa wąsy. Rewers gładki. Dwie dziurki do mocowania. Stan bardzo dobry. 400, 471. Plakieta V POLSKI ZJADZ GWIAŹDZISTY DO LWOWA 6.VI.1931, 6,8 x 7 cm. Wykonana w brązie,srebrzona i emaliowana. Na awersie w prawym dolnym rogu wypukła sygnatura: E.M.UNGER. Rewers gładki. Dwie dziurki do przymocowania. Stan bardzo dobry. 500, 472. Plakieta pamnikowa Grand Prix Polski, w formie tarczy związanej postacią motocyklisty, 107 x 40 mm, brąz, napis: O.MT.S. UNJA ZJAZD DO POZNANIA Stan bardzo dobry. 480, 473. Plakieta S.M. W.K.S LEGIA 3 IV01938 POGOŃ ZA CZOŁGIEM, OTWARCIE SEZONU MOTOROWEGO. 9,9 x 5,2cm. Wykonana w brązie. Plakieta Sekcji Motorowej Wojskowego Klubu Sportowego Legia. Wydana z okazji otwarcia sezonu. Rewers gładki, mocowana na dwa słupki z nakrętkami. Rzadka. Stan bardzo dobry. 1000, 474. Tabliczka pamiątkowa W UZNANIU OFIARNEJ DZIAŁALNOŚCI DLAO.W.S.K Dh. JÓZEFOWI NAZIMKOWI CZŁONKOWIE ZARZĄDU I GRONO STERNIKÓW. KRAKÓW W MARCU 1929 r., 4,2 x 10 cm. Wykonana w srebrze, grawerowana, wieloczęściowa odznaka OWSK nakładana. OWSK Oddział Wioślarski Sokoła Krakowskiego. Rewers gładki z dwoma gwoździami do zamocowania. Rzadka! Stan bardzo dobry. 400, 475. Wolne Miasto Gdańsk plakieta Nagroda Strzelecka. Plakieta drewniana z medalem z brązu z wizerunkiem strzelca, w wieńcu laurowym i dębowym, z białego metalu, poniżej plakietka z napisem: PlakettenschieBen Danzing/ 2 Sieger A 1926, wym. całości 14 x 9,5 cm. Stan b. dobry. 23

26 476. Plakieta pamiątkowae.a.ziffer ( ), inżynier związany z rozbudową kolei na terenie Galicji. Plakieta dwustronna. Aw: Popiersie w lewo Rw: Napis w dziewiętnastu wierszach: ALS BLEIBENDERS ZEICHEN DER VEREHRUNG VON DEN MITGLIEDERN DES ( ), brąz, 89 x 55 mm. Stan dobry Plakieta ERINNERUNG AN DIE ERSTE LANDUNG DES GRAF ZEPPELIN BONN HANGELAR 1930, brąz, 82 x 65 mm, jednostronna. Na rewersie sygn. F. HOFFSTAT- TER BONN. Stan bardzo dobry. 300, Fotografie i prace na papierze 478. Fotografia grupowa. Format pocztówkowy, ok. 9 x 13 cm. Przedstawia dwóch żołnierzy (ułanów) w atelier. Doskonale widoczne szczegóły umundurowania i uzbrojenia. Na rewersie odręczna dedykacja. Stan dobry. 50, 479. Zestaw 4 fotografii 3 grupowe i 1 portretowa. Format pocztówkowy 8,5 x 13,5 cm. Fotografie grupowe przedstawiają żołnierzy z Pułków Strzelców Podhalańskich dobrze widocznie detale umundurowania rogatywki, kapelusze podhalańskie, odznaki etc. Jedno ze zdjęć przedstawia orkiestrę PSP. Zdjęcie portretowe z 4 Pułku Strzelców Podhalańskich doskonale widoczny numer pułku na naramienniku oraz szczegóły patek na mundurze wz. 19. Stan zestawu bardzo dobry Zestaw 5 fotografii 2 grupowe, 1 portretowe i 2 rodzajowe. Format pocztówkowy 8,5 x 13,5cm oraz 8,5 x 6cm (2 sztuki). Pierwsza fotografia grupowa przedstawia marynarzy z okrętu ORP Generał Haller (doskonale widoczne banderki na czapkach, specjalności na rękawach oraz napis na kole ratunkowym). Druga, uczestników kursu w klasie motorzystów w SSM w 1925r. Jedno zdjęcie portretowe marynarza (widoczna banderka z napisem Marynarka Wojenna, oraz orłem). Dwa mniejsze zdjęcia, jedno przedstawia nurka w stroju klasycznym (do nurkowania głębinowego) drugie marynarza w mundurze letnim (białym). Stan zestawu bardzo dobry. 140, 481. Zestaw 4 fotografii portretowych. Format pocztówkowy ok. 9 x 14cm. 3 przedstawiają żołnierzy z 5 Pułku Artylerii Polowej, Organizacji Strzeleckiej, 2 Pułku Piechoty Legionów. 1 Mężczyznę w cywilnym ubraniu z medalem za udział w zawodach strzeleckich (?). Doskonale widoczne odznaki pułkowe i pamiątkowe. Dwie fotografie z odręcznymi dedykacjami na odwrocie. Stan zestawu bardzo dobry Zestaw 4 fotografii portretowych (jedna kolorowana). Format ok. 9 x 14 cm. Przedstawiają żołnierzy z 52 Pułku Piechoty, 4 Pułku Artylerii Polowej, Wojsk Wielkopolskich. Fotografie bardzo wyraźne, doskonale widoczne odznaki, rogatywki i inne szczegóły umundurowania. Stan zestawu bardzo dobry Zestaw 3 fotografii (2 portretowe i jedna grupowa). Format pocztówkowy, ok. 9 x 14 cm. Przedstawiają funkcjonariuszy Straży Granicznej. Doskonale widoczne szczegóły umundurowania oraz odznaki i odznaczenia. Stan zestawu bardzo dobry. 120, 484. Zestaw 2 fotografii grupowych. Format pocztówkowy ok. 9 x 14 cm. Jedna opisana na odwrocie SPRA Grudziądz w maju 25 r., druga 9ta kompanja 62. Pułku piechoty Wielkopolskiej zdjęta w lutym 1920 w Bydgoszczy. Stan zestawu bardzo dobry. 60, 485. Zestaw 2 fotografii grupowych. Format pocztówkowy, ok. 9 x 14 cm. Przedstawiają żołnierzy z ciężkimi karabinami maszynowymi. Doskonale widoczne szczegóły umundurowania oraz wyposażenia żołnierzy. Stan zestawu bardzo dobry Zestaw 5 fotografii, 3 grupowe i 2 portretowe. Format pocztówkowy, ok. 9 x 14 cm. Przedstawiają żołnierzy różnych formacji w tym lotnictwa. Dobrze widoczne detale (odznaki, umundurowanie, kordzik, szabla) Stan zestawu bardzo dobry Zestaw 4 fotografii grupowych. Format pocztówkowy, ok. 9 x 14 cm. Przedstawiają żołnierzy z różnych formacji (Legiony, Wojsko Polskie) Doskonale widoczne szczegóły (odznaki, orły na czapkach, odznaczenia i umundurowanie). Stan zestawu bardzo dobry. 80, 488. Zestaw 4 fotografii portretowych. Format pocztówkowy, ok. 7 x 9 cm. Przedstawiają żołnierzy różnych formacji (lotnictwo, piechota, kawaleria). 3 opisane na rewersie. Stan zestawu bardzo dobry. 60, 489. Zestaw 4 fotografii portretowych. Format pocztówkowy, ok. 9 x 14 cm. 3 opisane na odwrocie. Przedstawiają żołnierzy z 62PP, 52PP, 57PP. Doskonale widoczne szczegóły (odznaki, umundurowanie etc.). Stan zestawu bardzo dobry Zestaw 2 fotografii grupowych. Format ok. 8,5 x 11 cm. Przedstawiają żołnierzy konno. Stan dobry (jedna z fotografii klejona). 30, 491. Zestaw 6 fotografii grupowych. Format 13 x 18 cm. Przedstawiają min. szkolenie w fechtunku na bagnety, ćwiczenia artyleryjskie,. Zdjęcia bardzo wyraźne, doskonale widoczne detale uzbrojenia i umundurowania. 24

27 492. Zestaw 16 sztuk fotografii głównie żołnierze Wojsk Wielkopolskich oraz Hallerczycy. Jedno ze zdjęć przedstawia Józefa Piłsudskiego witającego się z Józefem Hallerem (zdjęcie opisane na odwrocie Przed defiladą Hallerczyków w Warszawie ), format głównie pocztówkowy, ok. 9 x 14 cm. 2 zdjęcia formatu B5 (Haller z Piłsudskim i portret Dr. Teofila A. Starzyńskiego). Jedno zdjęcie formatu 13 x 17 cm (msza polowa Hallerczyków we Francji). Stan zestawu bardzo dobry. 5 zdjęć naklejonych na kartę z albumu fotograficznego. 350, 493. Zestaw 3 pocztówek o tematyce morskiej. Rewersy zapisane. Stan bardzo dobry. 30, 494. Zestaw 6 pocztówek i feldpostów. Stan bardzo dobry. 60, 495. Zdjęcie formatu pocztówkowego, 9 x 14 cm. Przedstawia Józefa Piłsudskiego wraz z żoną Aleksandrą. Na rewersie pieczątka Fot. A.Jurkiewicz Zakopane. Wszelkie naśladownictwo i reprodukcja zabronione. Stan dobry niewielkie zagięcia i uszkodzenia. Na rewersie porysowana Fotografie Zestaw 8 sztuk, rodzinne, gabinetowe, na tekturkach, m.in.: a) 16,2 x 10,6 cm, doklejony bibułka firmowa zakładu fotograficznego; b) 16,5 x 10,7 cm, na odwrocie: Fotografia Artystyczna Bracia Altman, Sosnowiec, ul. Główna, Będzin ul. Sławiańska, Na żądanie można mieć odbicia. Niepogoda nie robi różnicy na zdjęciach., podpis: P. Imielińscy; c) 16,5 x 10,6 cm, na odwrocie: Fotografia Teatrów i Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Jadwiga Gołcz dawniej E. Troczewski i Ska., Warszawa, Erywańska 3, podpis: Małżonkowie Imielińscy Stanisława i?. 80, 497. Fotografie Zestaw 7 sztuk, portretowe, m.in.: a) Dwa zdjęcia z zakładu fotograficznego Bracia Altman, 11,2 x 6,7 cm i 11 x 6,8 cm; b) Zdjęcie z zakładu fotograficznego Adela, Kraków, Plac Szczepański 2, ul. Grodzka 49, ul. Św. Gertrudy l. 14, 10,5 x 6,4 cm; c) Zdjęcie z zakładu fotograficznego Jadwiga Gołcz, Warszawa, ul. Erywańska 3; d) Zdjęcie z zakładu fotograficznego Wrocław, A. Hübner, 10,6 x 6,4 cm. 70, 498. Plakat Dekret o ośmiogodzinnym dniu roboczym Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie (niepublikowany, mimo przygotowanych plakatów nie został ogłoszony). Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej utworzony został w Lublinie 7 listopada 1918 roku przez działaczy lewicy niepodległościowej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Dymisja Rządu lubelskiego nastąpiła 11 listopada 1918 roku na ręce Józefa Piłsudskiego. Dekret w zmienionej formie o ośmiogodzinnym dniu pracy wydał dopiero Naczelnik Państwa 23 listopada 1918 roku, 62 x 47 cm. Stan dobry, urwany górny rożek papieru. 2000, 499. Plakat propagandowy Rosyjskiej Socjalistycznej Federacji Sowieckich Republik z 1919 roku. KOSZMAR DEZERTERA, wydany przez wydawnictwo Wszechrosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego w Moskwie w 1919 roku. Na odwrocie plakatu pieczątka z lat 20 stych, nr 8 K.B.P. ARCHIWUM dn.192.r. (Plakat był najprawdopodobniej skonfiskowany i zarchiwizowany przez polskie służby porządkowe), 71 x 53 cm. Stan dobry. 6000, 500. Akwarela autorstwa Wincentego Gawrona przedstawiająca dwóch Ułanów z 1 Pułku Ułanów Legionowych (tzw. beliniacy).24 x 11 cm. Dwie pełne postacie ułanów, obaj w mundurach polowych oraz, charakterystycznych wysokich czapkach. Widoczne odznaki pamiątkowe min. 1 Brygady Legionów Polskich. W tle szkic żołnierza niosącego wodę. W prawym dolnym rogu podpis W. Gawron i data Na odwrocie ramki wklejony wydrukowany życiorys autora. Stan bardzo dobry. 500A. Księga pamiątkowa: 16. Dywizja Piechoty Pomorska w 10 cio letnią Rocznicę Istnienia Jej powstanie, organizacja, udział w walkach, wydano drukiem Zakładów Graficznych Wiktora Kulerskiego, Grudziądz Pomorze, komitet redakcyjny: Płk. Januszewicz Mjr. Lam. Historię wojenna opracował Mjr. Paweł Błaszkowski z 64 P.P. 118 stron: teksty, fotografie, mapy, szkice. Stan: dobry, okładka zniszczona, klejenia map. 400, Katalog Wystawy Pamiątek z czasów Walk o Niepodległość zebranych staraniem Związku Legionistów i Peowiaków w Skarżysku Kamiennej otwartej w Dniu Imienin Wodza Narodu Marszałka Józefa Piłsudskiego, 19.III strony, 19,4 x 13,5 cm. Stan dobry. 170, 502. Zestaw dokumentów na nazwisko Pajewski Edmund: Kapituła Krzyża Wołynia w Łucku legitymacja nr 71 uprawniająca do noszenia Krzyża Wołynia klasy II, z dnia 1.V.1931 r,. pieczęć tuszowa Kapituły, podpis Prezesa, legitymacja uprawniająca do noszenia Krzyża Wołynia nr 71 klasy II, pieczęć tuszowa, podpis Sekretarza i Prezesa, Kapituła Krzyża Powstańców Wołyńskich legitymacja uprawniająca do noszenia Krzyża Powstańców Wołyńskich nr 57, pieczęć tuszowa, podpisy. Stany dobre. 800, 503. Zestaw dokumentów na nazwisko Sancewicz Zbigniew Sancewicz: legitymacja nr 6557 upoważniająca do noszenia Krzyża Walecznych wydana w Londynie dnia r. pieczęć tuszowa Inspektoratu Lotnictwa, podpis Dowódcy Ppłk. Obs. Lewkowicza, legitymacja do Medalu Lotniczego, wydana w Londynie dnia r. pieczęć tuszowa Dowództwa Sił Powietrznych, podpis Szefa Odziału Pers. Ppłk. Pil. Benz K. Stany dobre. 350, 504. Zestaw dokumentów na nazwisko Szajna Mieczysław: Karta Identyczności, wydana w Przemyślu dnia 22 maja 1919 r. brak fotografii, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy, legity- 25

28 macja do odznaki Gwiazda Przemyśla, nr 9157, pieczęć tuszowa Komitetu Wojskowo Obywatelskiego, pokwitowanie Komitetu wojskowo obywatelskiego dla nadania odznaki Gwiazda Przemyśla złożenia kwoty na pokrycie przyznanej odznaki, Przemyśl dnia Stany dobre Zestaw 2 dokumentów odpis i oryginał na nazwisko Aleksander Rejewski z dnia 15 czerwca 1939 roku od Prezydium Rady Ministrów nr 86/Or, komunikujących o wysokości taksy za wydanie Srebrnego Krzyża Zasługi. Odpis podpisany przez Dowódcę Jednostki Wojskowej nr 4805 por. Pieniawskiego. Stan dobry Zestaw 2 dokumentów na nazwisko ppor. Branicki Mieczysław: 1. Rozkaz nr 340 z dnia 23 kwietnia 1945 Marszałek Stalin Wyraża podziękowanie za udział w walkach przy forsowaniu Rzeki Nissy i zdobyciu miast Rotenburga, Niski, Oberlichtenau, Kamnic i in. 30. Kwiecień 1945, pieczęć tuszowa, podpisy. 2. Podziękowanie Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego gen. Broni Rola Żymierskiego za udział w historycznym sforsowaniu przez jednostki 2 ej Armii W.P. rzeki Nissy rozkazem nr 70 wydanym na polu boju dnia 16 kwietnia 1945 r. pieczęć tuszowa i podpisy. Klejenia na zgięciach. Stan dobry Dyplom nadający sierżantowi Cywce Marianowi Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, Stanisławów 12 maja 1938 roku, pieczątka tuszowa Dowództwa Dywizji Piechoty, podpis Dowódcy Dywizji generała brygady Łukoskiego. Stan dobry. 60, 508. Zestaw dokumentów na nazwisko Selwa Kazimierz: 1. Legitymacja nr Dowództwo 2. Korpusu Oddział Personalny, upoważniająca do noszenia Złotego Krzyża Zasługi z Mieczami, 11 września 47, pieczęć tuszowa, podpis gen. dyw. 2. Legitymacja nr 27 Dowództwo 2. Korpusu Oddział Personalny, upoważniająca do noszenia Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami, 29 maja 47, pieczęć tuszowa, podpis gen. dyw. 3. Dokument Katolickiego Duszpasterstwa Polskiego w Ziemi Świętej przyznający majorowi Srebrny Polski Pamiątkowy Krzyż Ziemi Świętej. 4. Szara koperta na Dyplom Polskiego Pamiątkowego Krzyża Ziemi Świętej. Stan b. dobry. 300, 509. Zestaw dyplomów nadających podpułnikowi Dr. Galosowi Stanisławowi Józefowi Brązowego i Srebrnego Medalu za Długoletnią Służbę z 1938 roku, pieczęcie tuszowe oraz podpisy dowódcy Żandarmerii pułkownika Bałabana. Dołączona koperta od medalu. Stan dobry Wniosek in blanco o odznaczenie WawrzynemAkademickim. Stan b. dobry. 40, 511. Dokument wydany przez Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości w Warszawie dnia 8.XI r. skierowany do pana Czyża Adama z informacją odnośnie płatności za odznaczenie Medalem Niepodległości. Podpis kierownika Biura Komitetu Fr. Sakowskiego kpt. Stan zachowania: zagięcia, splamienia. 40, 512. Dyplom nadający za pracę żołnierską Odznakę Pułkową st. strz. Stadnickiemu Stanisławowi, nr 1407, Dęblin 13.VIII.34, pieczęć tuszowa 15 Pułku Piechoty, podpis dowódcy pułku ppułk. Władysława Wojakowskiego. Stan zachowania dobry, splamienia. 250, 513. Dyplom XX lecia Odznaki Krzyża Zbrojnego Czynu nadany obywatelowi Janowi Lemańczykowi, za współdziałanie z Władzami Kolejowymi i Wojskowymi w czasie służby w latach w Wojskowej Straży Kolejowej, Warszawa 11 listopada 1938 r. podpisy: Prezesa Honorowego Związku Kazimierza Sosnkowskiego Generała Broni, Prezesa Zarządu Głównego Emila Rauera, Sekretarza Generalnego Wacława Wyszomirskiego. Stan b. dobry. 300, 514. Legitymacja upoważniająca do noszenia odznaki Odznaki Korpusu Ochrony Pogranicza dla kapr. Krasuskiego Jerzego, nr 585, 22.IX.1929 r., pieczątka Dowództwa 18 (?) Baonu Korpusu Ochrony Pogranicza, podpis mjr. Józefczyka, lekkie przebarwienia papieru, stan dobry Legitymacja upoważniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej dla szer. Tadeusza Malanowskiego, nr 152, Kutno, 4(?) marca 1929, pieczątka 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej, podpis dowódcy pułku, zniszczone brzegi legitymacji Legitymacja upoważniająca do noszenia Krzyża na śląskiej wstędze waleczności i zasługi kl. II dla p. Pawła Czerneckiego, nr 10403, pieczątka Górnośląskiej Komisji Odznaczeń w Katowicach oraz podpisy przewodniczącego i sekretarza, lekkie zaplamienia papieru, stan dobry. 250, 517. Legitymacja upoważniająca do noszenia odznaki pamiątkowej Szkoły Podoficerów Piechoty dla małoletnich nr 2 w Śremie dla ucznia Herberta Holona, nr 6/38, Śrem, 1 lipca 1938, pieczątka Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr. 2, podpis komendanta szkoły, zniszczone brzegi legitymacji Legitymacja upoważniająca do noszenia odznaki pamiątkowej Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich w Koninie dla absolwenta Stanisława Kubisiaka, nr 172, Konin, 20 lipca 1932, Pieczątka Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich w Koninie, podpis komendanta szkoły, zniszczone brzegi legitymacji, dołączony napisane odręcznie 26

29 zezwolenie na nazwisko Kubisiak, wraz z pieczątką 3 kompanii Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla małoletnich oraz podpis dowódcy kompanii kpt. Czerniawskiego, zniszczone brzegi Legitymacja nr 1265 odznaki pamiątkowej Frontu Litewsko Białoruskiego dla Kapitana Ksawerego Dąbrowskiego, data 10/II 21, podpis gen. broni i dow. frontu Szeptyckiego, pieczęć tuszowa. Stan dostateczny Legitymacja nr 2000, Dowództwo 2. Korpusu Odział Personalny, upoważniająca do noszenia Brązowego Krzyża Zasługi z Mieczami dla Zwojewskiego Mariana, data r. pieczęć tuszowa, podpis Dowódcy 2 Korpusu. Stan b. dobry Legitymacja nr 21, Baon Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 2, upoważniająca do noszenia odznaki pamiątkowej Baonu Podchorążych dla Boratyńskiego Kazimierza, pieczęć tuszowa, podpis Dowódcy Baonu Podch. Rez. Piech. Nr 2 Majora Kokoszki. Stan b. dobry Legitymacja nr 2459, 2 Pułk Art. Lekkiej Leg. nadająca Bomb. Stępieniowi Stanisławowi odznakę pamiątkową 2 P.A.L.Leg, Kielce 12.VI r. Pieczęć tuszowa, podpis. Stan dobry. 250, 523. Karta pocztowa wykorzystana jako legitymacja dla st. szer. Kopecia Franciszka ze Szkoły Podoficerskiej 4 Dywizji Piechoty, Łomża dn Podpis dowódcy szkoły, na rewersie pieczęć tuszowa: Franciszek Kopeć, Michałowice. Stan dobry, dziurki po dziurkaczu Zestaw 2 dokumentów na nazwisko Trendota Józef: 1. Legitymacja nr 6286a Szkoły Podchorążych, nadająca prawo do noszenia honorowej odznaki, Ostrów Mazowiecki, dn , pieczęć tuszowa, podpis Komendanta Szkoły Żongołłowicza. 2. Dyplom nr 1239 odznaki pamiątkowej Korpusu Kadetów nr 1 Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie, Lwów dn. 28.V.1939, pieczęć tuszowa, podpis Komendanta Korpusu Kadetów. Stan dobry. 250, Pułk Ułanów Poznańskich zaświadczenie nr 209 upoważniające do noszenia Gwiazdy za wojne r., Gwiazdy Italii, na nazwisko ułan Hałka Bernard, rocznik 1910/36/III, pieczęć tuszowa, podpis Dowódcy Pułku ppłk. Bilińskiego. Stan dobry Opakowania firmowe do odznaczeń 2 sztuki: Stabilimento Artistoco Industriale Castelli Gerosa Milano, Stabilimento Artistoco F.M. Lorioli Fratelli, MIlano, Roma. Stan słaby, pogięcia i uszkodzenia papieru Legitymacja in blanco uprawniająca do noszenia odznaki 2 Warsz. Dyw. Panc. Stan b. dobry. 50, 528. Odznaka pamiątkowa 16 Brygady Pancernej Smok legitymacja nr 993, na nazwisko Kowal Mieczysław, data 28.X.1943, pieczęć tuszowa, podpis Dowódcy Brygady płk. Dypl. Majewskiego. Stan dobry Krzyż Obrony Lwowa Dyplom nr 4357 dla Mikołaja Szynkarza za dzielność i trudy poniesione w bojach o całość, niepodległość Lwowa od 1 do 22 listopada 1918 r. podpis Naczelnego Komendanta W.P. we Lwowie oraz Oficera Sztabu. Stan dobry Kapituła Krzyż Wołynia w Łucku legitymacja nr 443 uprawniająca do noszenia Krzyża Wołynia klasy II, na nazwisko Henryk Korwin Kurkowski, pieczęć tuszowa, podpis prezesa oraz sekretarza. Stan dobry. 250, 531. Polski Komitet Opiekuńczy Lwów Powiat we Lwowie cegiełka ofiara na cele Komitetu 2 złote, nr 1379, pieczątka Komitetu. Stan dobry. 50, 532. Zaświadczenie o ukończeniu IV Kursu Wyższej Szkoły Lotniczej i uzyskaniu prawa do noszenia znaku naukowego Wyższej Szkoły Lotniczej dla porucznika pil. Malczewskiego Ryszarda, Londyn 14 stycznia 1944 r. pieczęć tuszowa, podpis Inspektora Lotnictwa pułk. Dypl. Pil Izyckiego. Stan dobry. 250, 533. Szkoła Pilotażu Podstawowego legitymacja uprawniająca do noszenia znaku pilota, na nazwisko st. sierż. Z. Nowinski, pieczęć tuszowa, podpis Komendanta Szkoły Pilotażu Podstawowego. Stan dobry Legitymacja upoważniająca do noszenia odznaki nr 79 Sekcji Lotniczej Obrońców Lwowa z r. 1918, na nazwisko Tomasz Szumański, za dzielność, trud i pracę przy budowie Lotnictwa Polskiego w czasie Obrony Lwowa od 1 do 22 listopada 1918 r, pieczęć tuszowa, podpis Naczelnego Komendanta Obrony Lwowa oraz przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz sekretarza oraz Zarządu Sekcji Lotniczej O.L. z r Stan dobry. 500, 535. Dyplom nadający Stefanowi Żegartowskiemu Krzyż Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej, nr 1796, za dzielność i trudy poniesione w bojach o całość i niepodległość Rzeczypospolitej w czasie napadu bolszewickiego od lipca do października 1920 roku, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy oraz oficera sztabu. Stan dobry. 70, 27

30 536. Dokument nadający prawo do noszenia odznaki honorowej Stanęli w potrzebie, wydanej przez Sekcję I. Komitetu Obrony Państwa w Krakowie, na nazwisko Edward Mohr, pieczęć Sekcji I. organizacyjno zaciągowej KOM. OBR. PAŃSTW. w Krakowie. Stan dobry. 50, 537. Związek byłych Ochotników A.P. legitymacja członkowska nr 16946, wydana 5 lipca 1938 r. w Złoczowie, na nazwisko Józef Hekdowski, zdjęcie i podpis właściciela legitymacji, stron 12, 12 znaczków za rok 1938, 2 za 1939, pieczęcie tuszowe, podpisy. Stan dobry. 50, 538. Polski Czerwony Krzyż Okręg Pomorski świadectwo ukończenia kursu i zdania egzaminu w zakresie Ratownictwa Sanitarnego w obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej dla patrolowych i ratowników, na nazwisko Leszczyk Władysław, Gdynia 25 maja 1939 r. pieczęć tuszowa, podpisy. Stan średni, klejenia papieru III Centralne Ogólnosportowe Zawody K.S.R.W. Jubileusz V cio lecia istnienia klubu dyplom za zajęcie pierwszego miejsca Zespołowi Siatkówki z klubu Sport. Rodz. Wojsk. w Łodzi., pieczęć tuszowa klubu, podpisy. Stan dobry Dokument nadający odznakę honorową Za Zasługi za dzielną i wytrwała służbę w Małopolskiej Straży Obywatelskiej w latach , dla pani Henryki Winnickiej, Lwów 22 listopada Podpis Naczelnego Komendanta M.S.O. Stan dobry Dyplom Obywatela Dzielnicy I, Sekcyi2, nadający zaszczytna odznakę Zasłużonemu za dzielną i wytrwałą służbę w Miejskiej Straży Obywatelskiej w najcięższych chwilach oblężenia Lwowa , dla Frankowskiego Aleksandra, podpis Komendanta MSO. Stan dobry Świadectwo Państwowej Odznaki Sportowej nr 16977/rok 1933, na nazwisko Lasoń Józef, pieczęć tuszowa, podpis Przewodniczącego Powiatowego (Miejskiego, Stołecznego) Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Stan dobry. 50, 543. Świadectwo Państwowej Odznaki Sportowej nr 339, na nazwisko Wanda Skierska, data ważności do dnia 31 grudnia 1933 r. pieczęć tuszowa, podpis Przewodniczącego Miejskiego Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, Prezydenta miasta Bolta. Stan dobry. 40, 544. Ministerstwo Spraw Wojskowych, 53 Pułk Piechoty, legitymacja nr 245, na nazwisko Stanisław Lewiński, data wystawienia legitymacji 13 grudnia 1933, przedłużenia ważności na lata , zdjęcie, pieczęcie tuszowe, podpisy, twarda okładka. Stan dobry. 70, legitymacje: 5 Baon Telegraficzny, nr 287 na nazwisko Kazimierz Jurczyk, ważna do 31 października 1939 r. odcisk palca, pieczęcie tuszowe, podpisy. Powiatowa Komenda Uzupełnień w Wadowicach, na nazwisko Zygmunt Gorczyński, Wadowice 27 maja 1933, fotografia, pieczęć tuszowa, podpisy. Stany dobre. 60, 546. Legitymacja P.W.P. nr 5, na nazwisko Wróblewski Wacław, data 1 kwietnia 1938 r. ważna na lata , brak zdjęcia, pieczęć tuszowa. Stan dobry. 70, 547. Główna Składnica Sanitarna nr 1, Warszawa Powązki, przepustka stała nr 108, na nazwisko Jankowska Kazimiera, Warszawa dn. 24 maj 1938 r. pieczęć tuszowa, wyrwana fotografia, podpisy. Stan dobry. 50, 548. Sygnały Dźwiękowe W.P. Zawołania, Sygnały oraz Marsze rozpisane na nuty, 59 sztuk. Stan dobry. 40, Pułk Piechoty, dokument podróży z Piotrkowa do Częstochowy dla st. szer. Czyża Adama, z dnia 22.III.1922 r. pieczęcie tuszowe, podpisy. Stan dobry. 50, 550. Kolejowe Przysposobienie Wojskowe Stowarzyszenie Pracowników Kolejowych Rzeczypospolitej Polskiej 2 legitymacje członkowskie, nr , niekompletna. Nr 22889, na nazwisko Nagórski Stanisław, data 26/X r. pieczęć tuszowa, twarda okładka. Stan dobry. 70, 551. Liga Morska Okręg śląsko dąbrowski, oddział Hulczyński w Sosnowcu, na nazwisko Pręlka Ludwik, pieczęć tuszowa, podpisy. Stan dobry. 60, 552. Dyplom nadający Krzyż Obrony Lwowa plutonowemu Phoreszowi Władysławowi za dzielność i trudy poniesione w bojach o całość i niepodległość Rzeczypospolitej w czasie oblężenia Lwowa od 1 do 22 listopada 1918 r. podpisy. Naczelnego komendanta W.P. we Lwowie oraz oficera sztabu. Stan dobry Kapituła Krzyża Wołynia w Łucku, legitymacja nr 11 uprawniająca do noszenia Krzyża Wołynia klasy II, na nazwisko Michał Zabulski, pieczęć tuszowa, podpis. Stan dobry. 300, 554. Legitymacja nr 1543, uprawniająca do noszenia odznaki 2 Batalion I Brygady Grenadierów na nazwisko St. grenadiera Bielacz Józef, data 3.V.1945, podpis Dowódcy Batalionu. Stan dobry. 28

31 555. Legitymacja nr 3178 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 6. Dywizji Lwów dla strz. Łuczaka Franciszka, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy 6 Lwowskiej Bryg. Piech. Stan dobry Dowództwo 2. Korpusu, legitymacja nr 6251, upoważniająca do noszenia Krzyża Walecznych na nazwisko Sierż. Kowalski Stanisław, data 26 listopada 1947, pieczęć tuszowa, podpis gen dyw. Stan dobry. 120, Korpus Polski Italia 1944 legitymacja nr 3423 upoważniająca do noszenia Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino, na nazwisko sierż. Cieśla Józef, data 1.III.1945, podpis. Stan dobry Komp. Transportowa 2 Korpusu, legitymacja nr 9707/181, upoważniająca do noszenia Medalu Wojska na nazwisko plutonowy Machaj Antoni, data 25 stycznia 1947, pieczęć tuszowa, podpis. Stan dobry Sztab Naczelnego Wodza, legitymacja nr 2596 upoważniająca do noszenia Zwykłego Znaku Spadochronowego, dla strz. Krasko Mieczysława, rozkazem z dnia 24.II.1943, pieczęć tuszowa, podpis Dowódcy I Brygady Spadochronowej Płk. Dypl. Sosabowskiego, Bojowego Znaku Spadochronowego nr 153, data 5.XII.44, pieczęć tuszowa, podpis Gen. Bryg. 1. Samodz. Brygady Spadochronowej St. Sosabowskiego. Stan dobry, splamienia papieru. 700, 560. Zestaw 2 dokumentów: pułk Ułanów Podolskich zaświadczenia dla ułana Brodzińskiego Lucjana uprawniające do noszenia Gwiazdy Italii, rozkazem z dnia r., podpis Dowódcy Pułku Leona Fudakowskiego. 2. Legitymacja nr 980/II uprawniająca do noszenia Znaku Pułkowego 12 Pułku Ułanów Podolskich dla ułana Lucjana Brodzińskiego, pieczęć tuszowa, podpis Dowódcy Pułku Fudakowskiego, Italia 7 maja Stan dobry. 300, 561. Legitymacja do odznaki Żołnierzowi za wzorową służbę i ofiarną pracę w górnictwie węglowym, wydana przez Wojskowy Korpus Górniczy na nazwisko Klebba Antoni, pieczęć Jednostki Wojskowej nr 2508, data 1956 r. Stan dobry. Austro Węgry 562. Dokument zwolnienia ze służby w 11 K.K Feldartillerie Regiment. 11 Cesarsko Królewskim Pułku Artylerii Polowej, 50 x 41,5 cm. Papier czerpany, sucha pieczęć druk i pismo ręczne. Wystawiony w 1858 r. na nazwisko Ladka. Stan dobry, ślady złożenia na 3, niewielkie zabrudzenia. 850,- MONETY Polska 563. Jan Kazimierz ( ) Szóstak koronny 1667 rok, 3 sztuki. Stan III Ort koronny 1668 rok. Stan III. Stanisław A. Poniatowski ( ) grosze (1 złoty) 1786 r., srebro. Stan III. Księstwo Warszawskie ( ) /3 Talara 1812 rok. Stan III. 250, 250, 300, Królestwo Polskie pod zaborem rosyjskim kopiejek 2 złote 1835r M.W. srebro. Stan III. 250, 568. ¾ rubla 5 złotych 1837r. M.W., srebro. Stan II/III, rysy na awersie. 400, 569. ¾ rubla 5 złotych, 1837 r., M.W., srebro. Stan III. 400, ½ rubla, 10 złotych, 1837 r., M.W., srebro. Stan IV. 800, Wolne Miasto Gdańsk 571. Gulden 1932 r, nikiel. Stan III guldeny 1923 r., srebro. Stan III guldenów 1923 r., srebro. Stan II/III. Austro Węgry forint Stan III. Belgia franków Stan III franków Stan III. 250, 2000, 30, 70, 70, Bułgaria Lewa 1884, srebro waga 25,0 g, nakład egz. Stan III/IV Lewa 1885, srebro waga 25,0 g, nakład egz. Stan III

32 Lewa 1892, srebro waga 25,0 g, nakład egz., sygnatura pod popiersiem. Stan III Lewa 1894, srebro waga 25,0g, nakład egz., sygnatura pod popiersiem. Stan III. 90. Gibraltar korona pamiątkowa, wybita z okazji 50 tej rocznicy katastrofy lotniczej, w której zginął gen. Sikorski. Na awersie portret Elżbiety II, na rewersie portret generała zza gibraltarskiej skały, nikiel. Stan II. 180, 592. Żeton płatniczy o wartości 5 marek z portretem Cesarza Fryderyka III. Reklama firmy z w Tylży: Raudies & Bugenings Deutsches Str. 73 Manufaktur Mode Waren Konfektion. 80, Rosja rubel 1814 r., srebro, stan IV rubel 1820 r., srebro, stan IV/III rubel 1833 r., srebro, stan IV. 400, 400, 300, Hiszpania Pesetas 1870 SN M, srebro waga 25,0 g, nakład egz, sygnatura LM po str. lewej pod leżącą postacią. Stan IV rubel 1849 r., srebro, stan III rubel 1854 r., srebro, stan III, poobijane brzegi. 500, 400, Kanada dolar 1936r, Jerzy V. Stan II Dolar pamiątkowy, Kolumbia Brytyjska Stan b. dobry. 60, Litwa 585. Kpl. monet Litwy z lat szt. w tym 6 szt. srebro: 5 penki 1925, 2 penki 1925, 1penki 1925, 10 litu 1936, 5 litu 1936, 10 litu 1938, 6 monety zdawkowe: 1 centu 1925, 5 centu 1925, 10 centu 1925, 20 centu 1925, 50 centu 1925, 5 centu , Łotwa 586. Łotwa 2 łaty 1925 r. Stan III. 30, Niemcy 587. Bawaria talar 1776 D.D. Max.Ios.U.B.D.S.R.I.A & E.L.L.L. Stan dobry Saksonia talar 1823, Friedr. August Koenig V. Sachsen. Stan dobry. 130, 589. Prusy. 1 talar koronacyjny1861 r. Stan II Prusy. 1 talar koronacyjny1861 r. Stan III/II. 120, 120, 591. Miasto EMDEM 1 gulden (28 stuberów) bez daty ( ) z tytułem Ferdynanda II, niedobity. Stan IV rubel 1855 r., srebro, stan III, poobijane brzegi rubel 1877 r., stan III/IV. 400, 300, ZSRR 600. Zestaw 6 monet 20 kopiejek 1924,1928,1929, 2 x 1930, 15 kopiejek 1930 srebro, stan dobry. 50, 601. Zestaw 3 monet 50 kopiejek 1921 i 2 x 1922 r., srebro, stan dobry. 120, 602. Zestaw 3 monet półtynniki 1924, 1925, 1927, jedna uszkodzona. 120, Rumunia Lei 1881(B), srebro waga 25,0 g, nakład egz, sygnatura pod popiersiem. Stan III/IV RPA szylingów pamiątkowych, , srebro. Stan b. dobry. 80, Serbia Dinarów (śr. 37,5 mm, srebro waga 25,0 g, sygnatura pod popiersiem. Stan III/IV Szwajcaria: 606. Talar strzelecki 5 Franków 1879 r. BASEL, śr. 37 mm, srebro 25,0 g, nakład egz., rant ząbkowany. Stan II. 400, 30

33 607. Talar strzelecki 5 Franków 1885 BERN, śr. 37 mm, srebro waga 25,0 g, nakład egz., rant ząbkowany, dwa wywiercone otwory na rancie jako pozostałość po fachowym usunięciu jubilerskiej oprawy. Stan II. 400, 608. Talar strzelecki 5 Franków 1883 LUGANO, śr. 37 mm, srebro waga 25,0 g, nakład egz., rant ząbkowany. Stan I/II. 400, 609. Talar strzelecki 5 Franków 1881 FRIBOURG, śr. 37 mm, srebro, waga 25,0 g, nakład egz., rant ząbkowany. Stan II/III. 400, Turcja 610. Yozluk Sułtana Selima III, Stan dobry. Węgry pengo 1938, rocznica św. Stefana Stan b. dobry. 80, Egipt ptolemejski (III I w. p.n.e.) 612. Duży brąz Mały brąz. 250, 31

34 ADRES INTERNETOWY: e mail: aukcje@desa.art.pl DYREKTOR DOMU AUKCYJNEGO: Jerzy Majewski OPRACOWANIE KATALOGU: Jerzy Majewski, Paweł Maciukiewicz, Mateusz Palka, Katarzyna Kwatro Woźniak PRZYGOTOWANIE PLANSZ DO FOTOGRAFII: Mateusz Palka REDAKCJA: Patrycja Gabryś Dudziak WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA odbędzie się w dniach od 3 IV do 6 IV 2018 r. w godz w KRAKOWIE UL. FLORIAŃSKA 13 I p., a w dniu aukcji obiekty można oglądać od godz Udział w licytacji przedmiotów możliwy jest telefonicznie , , fax po uprzednim zgłoszeniu i wpłaceniu wadium w wysokości 100 zł. ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE SĄ DO PIĄTKU 6 IV, DO GODZ CENY PODANE W KATALOGU SĄ CENAMI WYWOŁAWCZYMI. NUMERY POD FOTOGRAFIAMI ODPOWIADAJĄ NUMEROM OBIEKTÓW W KATALOGU. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE AUKCJI MOŻNA UZYSKAĆ TELEFONICZNIE W DOMU AUKCYJNYM TEL , Fotografie obiektów opisanych w katalogu znajdują się na: NUMER KONTA: Dom Aukcyjny Desa, ul. Floriańska 13, Kraków PRZYJMUJEMY NA KOLEJNE AUKCJE: MONETY, MEDALE I ODZNACZENIA. Bliższe informacje można uzyskać w Krakowie pod numerem tel , oraz w Rzeszowie tel WYDAWCA: Dom Aukcyjny DESA Sp. z o.o., Pałac Kmity, Kraków. ul. Floriańska 13, I piętro FOTO: Art room Piotr Nosek SKŁAD: Art room Piotr Nosek DRUK: Drukarnia Skleniarz

35 Poz. 29 Poz. 30 Poz. 31 Poz. 32 Poz. 34 Poz. 36 Poz. 33 Poz. 37 Poz. 35 Poz. 38 Poz. 39 Poz. 40 Poz. 41 Poz. 45 Poz. 42 Poz. 43 Poz. 44 Poz. 48 Poz. 49 Poz. 46 Poz. 47 Poz. 48 Poz. 50 Poz. 51 Poz. 52

36 Poz. 53 Poz. 54 Poz. 56 Poz. 55 Poz. 57 Poz. 58 Poz. 59 Poz. 60 Poz. 61 Poz. 64 Poz. 66 Poz. 62 Poz. 63 Poz. 65 Poz. 67 Poz. 69 Poz. 68 Poz. 70 Poz. 73 Poz. 74 Poz. 71 Poz. 72 Poz. 75 Poz. 78 Poz. 77 Poz. 76 Poz. 79

37 Poz. 81 Poz. 82 Poz. 83 Poz. 84 Poz. 80 Poz. 85 Poz. 86 Poz. 89 Poz. 90 Poz. 87 Poz. 88 Poz. 91 Poz. 92 Poz. 98 Poz. 96 Poz. 97 Poz. 93 Poz. 94 Poz. 95 Poz. 99 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 100 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 101 Poz. 102 Poz. 103 Poz. 104 Poz. 105 Poz. 106 Poz. 106 Poz. 107 Poz. 108 Poz. 111 Poz. 112 Poz. 114 Poz. 109 Poz. 113 Poz. 107 Poz. 110 Poz. 115 Poz. 116 Poz. 117 Poz. 118

38 Poz. 119 Poz. 120 Poz. 122 Poz. 119 Poz. 121 Poz. 126 Poz. 123 Poz. 124 Poz. 125 Poz. 127 Poz. 128 Poz. 130 Poz. 129 Poz. 131 Poz. 132 Poz. 133 Poz. 134

39 Poz. 135 Poz. 137 Poz. 138 Poz. 139 Poz. 136 Poz. 140 Poz. 141 Poz. 142 Poz. 143 Poz. 144 Poz. 145 Poz. 146 Poz. 147 Poz. 150 Poz. 151 Poz. 149 Poz. 148 Poz. 149 Poz. 152 Poz. 153

40 Poz. 154 Poz. 154 Poz. 154 Poz. 154 Poz. 155 Poz. 155 Poz. 156 Poz. 157 Poz. 158

41 Poz. 161 Poz. 162 Poz. 163 Poz. 160 Poz. 168 Poz. 165 Poz. 167 Poz. 169 Poz. 169 Poz. 164 Poz. 166 Poz. 170 Poz. 172 Poz. 172 Poz. 171 Poz. 172 Poz. 173 Poz. 175 Poz. 176 Poz. 174 Poz. 177 Poz. 179 Poz. 178 Poz. 180 Poz. 180

42 Poz. 181 Poz. 182 Poz. 183 Poz. 184 Poz. 185 Poz. 188 Poz. 189 Poz. 186 Poz. 187 Poz. 190 Poz. 192 Poz. 193 Poz. 191 Poz. 192

43 Poz. 194 Poz. 194 Poz. 194 Poz. 194 Poz. 195 Poz. 196 Poz. 196 Poz. 197 Poz. 197 Poz. 197 Poz. 198 Poz. 198 Poz. 199

44 Poz. 199 Poz. 199 Poz. 199 Poz. 200 Poz. 201 Poz. 202 Poz. 212 Poz. 214 Poz. 213 Poz. 214 Poz. 211 Poz. 214 Poz. 215 Poz. 218 Poz. 217 Poz. 215 Poz. 216 Poz. 219 Poz. 220 Poz. 221 Poz. 268 Poz. 268

45 Poz. 222 Poz. 223 Poz. 224 Poz. 225 Poz. 226 Poz. 227 Poz. 228 Poz. 229 Poz. 230 Poz. 231 Poz. 232 Poz. 233 Poz. 234 Poz. 235 Poz. 236 Poz. 237 Poz. 238 Poz. 239 Poz. 240 Poz. 241 Poz. 242 Poz. 243 Poz. 244

46 Poz. 248 Poz. 246 Poz. 245 Poz. 247 Poz. 249 Poz. 249 Poz. 250 Poz. 253 Poz. 251 Poz. 252 Poz. 253 Poz. 254 Poz. 255 Poz. 256 Poz. 257 Poz. 259 Poz. 260 Poz. 258 Poz. 259

47 Poz. 260 Poz. 261 Poz. 262 Poz. 263 Poz. 264 Poz. 265 Poz. 265 Poz. 265 Poz. 265 Poz. 265 Poz. 265 Poz. 265 Poz. 266 Poz. 266 Poz. 267 Poz. 267

48 Poz. 271 Poz. 269 Poz. 270 Poz. 272 Poz. 273 Poz. 274 Poz. 271 Poz. 276 Poz. 277 Poz. 278 Poz. 275 Poz. 278 Poz. 280 Poz. 282 Poz. 281 Poz. 279

49 Poz. 283 Poz. 285 Poz. 286 Poz. 287 Poz. 284 Poz. 284 Poz. 288 Poz. 289 Poz. 290 Poz. 292 Poz. 292 Poz. 291 Poz. 294 Poz. 297 Poz. 296 Poz. 293 Poz. 294 Poz. 295

50 Poz. 298 Poz. 299 Poz. 303 Poz. 301 Poz. 304 Poz. 303 Poz. 303 Poz. 300 Poz. 302 Poz. 303 Poz. 305 Poz. 308 Poz. 306 Poz. 307 Poz. 308 Poz. 309 Poz. 309 Poz. 310 Poz. 313 Poz. 311 Poz. 312 Poz. 314 Poz. 315 Poz. 312 Rewers

51 Poz. 316 Poz. 317 Poz. 317 Poz. 317 Poz. 318 Poz. 319 Poz. 319 Poz. 319 Poz. 322 Poz. 321 Poz. 319 Poz. 320 Poz. 324 Poz. 325 Poz. 323 Poz. 325 Poz. 325

52 Poz. 326 Poz. 327 Poz. 328 Poz. 329 Poz. 332 Poz. 332 Poz. 331 Poz. 333 Poz. 331 Poz. 333 Poz. 330 Poz. 331 Poz. 333 Poz. 334 Poz. 335 Poz. 334 Poz. 336 Poz. 337 Poz. 337 Poz. 338 Poz. 339

53 Poz. 342 Poz. 343 Poz. 341 Poz. 340 Poz. 344 Poz. 344 Poz. 344 Poz. 344 Poz. 344 Poz. 349 Poz. 347

54 Poz. 345 Poz. 345 fotografie fragmentów munduru

55 Poz. 346 fotografia fragmentu munduru Poz. 346 Poz. 352 Poz. 353 Poz. 354 Poz. 355 Poz. 423 Poz. 423 fragment

56 Poz. 348 Poz. 350 Poz. 350 Poz. 350 Poz. 350 Poz. 350 Poz. 351

57 Poz. 357 Poz. 359 Poz. 358 Poz. 356 Poz. 360 Poz. 360 Poz. 363 Poz. 363 Rewers fragment Poz. 361 Poz. 362 Poz. 362 Rewers fragment

58 Poz. 365 Poz. 366 Poz. 367 Poz. 368 Poz. 369 Poz. 369 Poz. 371 Poz. 370 Poz. 372 Poz. 364

59 Poz. 373 Poz. 374 Poz. 376 Poz. 377 Poz. 375 Poz. 380 Poz. 381 Poz. 378 Poz. 379 Poz. 385 Poz. 383 Poz. 382 Poz. 384 Poz. 394 Poz. 389 Poz. 386 Poz. 387 Poz. 388 Poz. 390 Poz. 391 Poz. 392 Poz. 393 Poz. 395

60 Poz. 396 Poz. 397 Poz. 398 Poz. 399 Poz. 402 Poz. 403 Poz. 404 Poz. 401 Poz. 400 Poz. 406 Poz. 405 Poz. 406

61 Poz. 409 Poz. 410 Poz. 408 Poz. 411 Poz. 412 Poz. 413 Poz. 407 Poz. 414 Poz. 415 Poz. 416 Poz. 417 Poz. 418 Poz. 419 Poz. 420 Poz. 421 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422

62 Awersy Poz. 424 Poz. 425 Poz. 426 Poz. 427 Poz. 428 Poz. 429 Poz. 430 Poz. 431 Poz. 433 Poz. 432 Poz. 434 Poz. 435 Poz. 437 Poz. 436 Poz. 438 Poz. 439 Poz. 442 Poz. 440 Poz. 441

63 Rewersy Poz. 424 Poz. 425 Poz. 426 Poz. 427 Poz. 428 Poz. 429 Poz. 430 Poz. 431 Poz. 433 Poz. 432 Poz. 434 Poz. 435 Poz. 437 Poz. 436 Poz. 438 Poz. 439 Poz. 440 Poz. 441 Poz. 442

64 Awersy Poz. 443 Poz. 444 Poz. 445 Poz. 446 Poz. 448 Poz. 447 Poz. 457 Poz. 458 Poz. 450 Poz. 449 Poz. 459 Poz. 456 Poz. 460 Poz. 461 Poz. 462

65 Rewersy Poz. 443 Poz. 444 Poz. 445 Poz. 446 Poz. 448 Poz. 447 Poz. 457 Poz. 458 Poz. 459 Poz. 450 Poz. 449 Poz. 456 Poz. 460 Poz. 461 Poz. 462

66 Poz. 451 Poz. 452 Poz. 453 Poz. 454 Poz. 454 Poz. 454 Poz. 455 Poz. 455 Rewers

67 Poz. 465 Poz. 464 Poz. 466 Poz. 467 Poz. 469 Poz. 468 Poz. 472 Poz. 470 Poz. 471

68 Poz. 473 Poz. 474 Poz. 475 Poz. 476 Poz. 477

69 Poz. 478 Poz. 479 Poz. 480 Poz. 481 Poz. 482 Poz. 491 Poz. 491 Poz. 491 Poz. 492

70 Poz. 492 Poz. 492 Poz. 492 Poz. 493 Poz. 494 Poz. 495 Poz. 496 Poz. 496

71 Poz. 498 Poz. 499 Poz. 500 Poz. 500A Poz. 501 Poz. 513 Poz. 514 Poz. 512 Poz. 515 Poz. 516

72 Poz. 517 Poz. 518 Poz. 519 Poz. 522 Poz. 532 Poz. 524 Poz. 530 Poz. 534 Poz. 537 Poz. 539

73 Poz. 540 Poz. 549 Poz. 553 Poz. 557 Poz. 559 Poz. 554 Poz. 560 Poz. 560 Poz. 555 Poz. 558 Poz. 562

74 Poz. 563 Poz. 563 Poz. 563 Poz. 564 Poz. 565 Poz. 566 Poz. 567 Poz. 568 Poz. 569 Poz. 570 Poz. 571 Poz. 572 Poz. 573 Poz. 574 Poz. 575 Poz. 576 Poz. 577 Poz. 578 Poz. 579 Poz. 580 Poz. 581 Poz. 582 Poz. 583 Poz. 584 Poz. 586 Poz. 587 Poz. 588 Poz. 589 Poz. 590 Poz. 591 Poz. 585

Wykaz posiadanych obiektów na ekspozycję historyczną.

Z poważaniem. ERRATA do książki Polskie orły do czapek w latach

orły współczesne wz.1993 na berety

orły współczesne wz.1993 na berety orły współczesne wz.993 na berety orły współczesne wz.993 na berety Datowanie: 993 Miejsce pochodzenia: Polska.orły generalskie na kołnierz marynarki i płaszcza. 2.pierwszy od lewej-wojska powietrzno-desantowe.

R e g u l a m i n nadawania Odznaki Honorowej Podlaski Krzyż Floriański

DECYZJA Nr 414/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 3 listopada 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r. Dz.U.2015.1399 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz.

Order Czerwonego Sztandaru

Warszawa, dnia 28 sierpnia 2017 r. Poz. 1602

Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r.

Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz. 1399 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez

U S T A W A. z dnia 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

ZESPÓŁ ds. SPOŁECZNYCH INICJATYW PROOBRONNYCH. Zasady używania munduru wojskowego lub jego części

ZESPÓŁ ds. SPOŁECZNYCH INICJATYW PROOBRONNYCH. Zasady używania munduru wojskowego lub jego części Zasady używania munduru wojskowego lub jego części Mundurem jest ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo

Czapka garnizonowa LWP z 1970r.

Czapka garnizonowa LWP z 1970r. Czapka garnizonowa LWP z 970r. 208-2-4 Czapka garnizonowa LWP z 970r. Dobry Czapka gabardynowa (tzw. zimowa) porucznika z lutego 970r. z charakterystycznym orłem, którego szybko zmieniono. Późniejsze czapki

Karpacki Oddział Straży Granicznej

Materiał porównawczy do ustawy z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

Materiał porównawczy do ustawy z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach BIURO LEGISLACYJNE/ Materiał porównawczy Materiał porównawczy do ustawy z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach USTAWA z dnia 16 października 1992 r. O ORDERACH I ODZNACZENIACH

Opole, dnia 9 lipca 2014 r. Poz UCHWAŁA NR XLIII/498/2014 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO. z dnia 24 czerwca 2014 r.

Opole, dnia 9 lipca 2014 r. Poz UCHWAŁA NR XLIII/498/2014 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO. z dnia 24 czerwca 2014 r. DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO Opole, dnia 9 lipca 2014 r. Poz. 1764 UCHWAŁA NR XLIII/498/2014 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie przyjęcia wzoru Odznaki Honorowej

DECYZJA Nr 41/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 14 lutego 2017 r.

o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach.

o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach. SENAT VI KADENCJA Warszawa, dnia 25 maja 2007 r. Druk nr 453 MARSZAŁEK SEJMU Pan Bogdan BORUSEWICZ MARSZAŁEK SENATU Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przesłać

Muzeum Polskich Formacji Granicznych Muzeum Polskich Formacji Granicznych http://muzeumsg.strazgraniczna.pl/muz/formacje-ochrony-granic/biografie/1945-1990/kadra-1945-1990/tadeusz-j armolinski/9745,tadeusz-jarmolinski.html 2019-09-16, 17:37

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY. z dnia r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania Odznaki Honorowej za Zasługi dla Puław

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY. z dnia r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania Odznaki Honorowej za Zasługi dla Puław Projekt z dnia 23 marca 2016 r. Zatwierdzony przez... UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY z dnia... 2016 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania Odznaki Honorowej za Zasługi dla Puław Na podstawie art.

Regulamin nadawania medalu ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA POWIATU ZAMBROWSKIEGO

Regulamin nadawania medalu ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA POWIATU ZAMBROWSKIEGO ZARZĄD ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W ZAMBROWIE Regulamin nadawania medalu ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA POWIATU ZAMBROWSKIEGO Obowiązuje na podstawie

DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ Warszawa, dnia 8 lipca 2013 r. Poz. 174 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 3 lipca 2013 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz

DECYZJA Nr 224/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 9 sierpnia 2013 r.

DECYZJA Nr 224/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 9 sierpnia 2013 r. Zarząd Organizacji i Uzupełnień P1 Warszawa, dnia 13 sierpnia 2013 r. Poz. 208 DECYZJA Nr 224/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2013 r. w sprawie nabywania umundurowania i wyekwipowania Wojska

www.stowarzyszenieuk.pl

DECYZJA Nr 338/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

Były żołnierz zawodowy ma prawo nosić mundur

Były żołnierz zawodowy ma prawo nosić mundur Były żołnierz zawodowy ma prawo nosić mundur Minister Obrony Narodowej określił rozporządzeniem z dnia 17 lipca 2003 r. (Dz. U. nr 141 poz.1367, z późn zm.) szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach

DECYZJA Nr 123/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 25 kwietnia 2012 r.

o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach (druk nr 1595)

o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach (druk nr 1595) SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ V kadencja Druk nr 1708 SPRAWOZDANIE KOMISJI OBRONY NARODOWEJ o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 5 marca 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 5 marca 2012 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 5 marca 2012 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania wyjściowego weteranów poszkodowanych-żołnierzy Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia

PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYLERZYSTÓW NA 2016 r.

Nieśmiertelnik tekturowy

Nieśmiertelnik tekturowy strona 1 Nieśmiertelnik tekturowy 2011-07-28 Nieśmiertelnik tekturowy strona 1 Nieśmiertelnik tekturowy 2011-07-28 Nieśmiertelnik tekturowy strona 1 LEGITYMACJA ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 2 KORPUSU 2011-07-28

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych ZASADY NOSZENIA OZNAK STOPNI WOJSKOWYCH NA NAKRYCIACH GŁOWY OZNAKI STOPNI WOJSKOWYCH: Nosi się na nakryciach głowy z wyjątkiem: a) czapek: futrzanych, zimowych, ćwiczebnych, technika lotniczego, garnizonowych

Warszawa, dnia 7 września 2018 r. Poz. 1741

Warszawa, dnia 7 września 2018 r. Poz. 1741 Warszawa, dnia 7 września 2018 r. Poz. 1741 Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2018 r. w sprawie nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Na podstawie art.

ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 5 września 2018 r. w sprawie nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości

ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 5 września 2018 r. w sprawie nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 5 września 2018 r. w sprawie nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu

USTAWA z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

USTAWA z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach Kancelaria Sejmu s. 1/1 USTAWA z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2007 r. Nr 123, poz. 848, z 2010 r. Nr 254, poz. 1701, z 2011 r. Nr

Załącznik nr 9 wykaz eksponatów

PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYLERZYSTÓW NA 2015 r.

Warszawa, dnia 16 sierpnia 2017 r. Poz. 1533

Warszawa, dnia 16 sierpnia 2017 r. Poz. 1533 Warszawa, dnia 16 sierpnia 2017 r. Poz. 1533 ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie nadawania Krzyża Wschodniego Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 grudnia

Część trzecia zamówienia: metale - zestaw I

Muzeum Polskich Formacji Granicznych Muzeum Polskich Formacji Granicznych http://muzeumsg.strazgraniczna.pl/muz/galeria-3d/umundurowanie/9082,umundurowanie-1945-1990.html 2019-04-11, 13:00 Umundurowanie 1945-1990 24.10.2017 1. Nazwa własna:

Mundur w klasach wojskowych - aspekty prawne możliwości używania przez młodzież szkolną munduru wojskowego lub jego części.

Mundur w klasach wojskowych - aspekty prawne możliwości używania przez młodzież szkolną munduru wojskowego lub jego części. M I N I S T E R S T W O O B R O N Y N A R O D O W E J DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOŚCI Mundur w klasach wojskowych - aspekty prawne możliwości używania przez młodzież szkolną munduru wojskowego

SPECYFIKACJE ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIEN MATERIAŁÓW PROMUJĄCYCH CPdMZ

SPECYFIKACJE ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIEN MATERIAŁÓW PROMUJĄCYCH CPdMZ SPECYFIKACJE ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIEN MATERIAŁÓW PROMUJĄCYCH Załącznik nr 1 Lp. Nazwa przedmiotu zamówienia ilość Cena jednostko wa brutto Wartość z podatkiem VAT Opis przedmiotu zamówienia UWAGI 1