Download "AUKCJA 176 ODZNAKI, ODZNACZENIA. Sobota 6 IV 2019 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA"

1 DOM AUKCYJNY K R A K Ó W, U L. F L O R I A Ń S K A 1 3 I p. w w w. d e s a. a r t. p l e - m a i l : a u k c j e s a. a r t. p l AUKCJA 176 ODZNAKI, ODZNACZENIA Sobota 6 IV 2019 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA od 1 IV 5 IV 2018 r. w godz , a w dniu aukcji Kraków, ul. Floriańska 13 I piętro

2 Poz. 4 Poz. 1 Poz. 2 Poz. 3 Poz. 5 Poz. 6 Poz. 7 Poz. 8 Poz. 9 Poz. 10 Poz. 14 Poz. 11 Poz. 12 Poz. 13 Poz. 15 Poz. 19 Poz. 16 Poz. 17 Poz. 18 Poz. 20 Poz. 21 Poz. 22 Poz. 23 Poz. 24 Poz. 25 Poz. 26 Poz. 27 Poz. 28 Poz. 29 Poz. 30 Poz. 31 Poz. 32 Poz. 33 Poz. 34 Poz. 35

3 REGULAMIN AUKCJI Ogólne warunki aukcji. 1. Osoba biorąca udział w aukcji rozumie i akceptuje warunki określone regulaminem. 2. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki i obiekty rzemiosła artystycznego powierzone przez klientów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Dom Aukcyjny podejmuje się sprzedaży, w imieniu właściciela, obiektów będących zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego wolnych od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich. 3. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą podaną w katalogu, cena minimalna stanowi tajemnicę handlową. 4. Obiekty wystawione do sprzedaży posiadają opisy, których sporządzenie potwierdzone jest przez ekspertów DESY względnie przez zaproszonych konsultantów. 5. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 15 %. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. I 1. Aukcja prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę, zwaną Aukcjonerem, która działa w imieniu i na rachunek Domu Aukcyjnego DESA Sp. z o.o. 2. Aukcjoner określa postąpienie w licytacji czyli podwyższenie stawki. 3. Aukcjoner ma prawo do wycofywania z licytacji dowolnych obiektów lub bez podawania przyczyn. 4. Nabywcą staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 5. Zakończenie licytacji danego obiektunastępuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży. Spory w trakcie licytacji rozstrzyga Aukcjoner. II 1. Do udziału w licytacji upoważnione są osoby, które wpłaciły wadium w wysokości 100 zł i otrzymały tabliczkę zgłoszeniową. 2. DESA Sp. z o.o. może odmówić wydania tabliczki zgłoszeniowej osobom, które wcześniej nie wywiązały sięze zobowiązań w stosunku do DESY lub z innych istotnych przyczyn. 3. Osoby, które nie mogą być osobiście na aukcji, mają możliwość, po wpłaceniu wadium: pisemnego złożenia oferty kupna z limitem ceny. W ich imieniu w licytacji wezmą udział pracownicy Domu Aukcyjnego (wysokość oferowanej ceny jest informacją poufną), telefonicznego udziału w licytacji od ceny wywoławczej 500 zł. III 1. Nabywca jest zobowiązany wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji i odebrać go na własny koszt. W przypadku przekroczenia tego terminu Dom Aukcyjny ma prawo policzyć składowe. 2. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20 % wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 14 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. Na poczet zadatku zalicza się wadium, stanowiące wówczas zadatek lub jego część. 3. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na kupującego w momencie dokonania całej wpłaty. 4. Niewykupienie przedmiotu w terminie powoduje przepadek wadium na rzecz organizatora. Niezależnie Nabywca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych i wynikłych z faktu wylicytowania, w tym ewentualnych roszczeń Właściciela/Sprzedającego. IV 1. Dom Aukcyjny daje gwarancję opinii co do autorstwa i innych cech obiektu opisanych w katalogu. W przypadku niezgodności pomiędzy opisem a stanem faktycznym, Nabywca może zwrócić obiekt w terminie 14 dni od daty aukcji, żądając zwrotu zapłaconej kwoty. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi być udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 2. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 3. Polskie muzea rejestrowe mają prawo pierwokupu w wylicytowanej cenie, pod warunkiem, że zgłoszą to bezpośrednio po zakończeniu licytacji obiektu. 4. Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwocie powyżej euro.

4 ODZNAKI 1. Odznaka 6 Pułk Piechoty, 32 x 32 mm, tombak oksydowany, srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 500,- 2. Odznaka 8 Pułku Piechoty Legionów, oficerska, 40,5 x 40,5 mm, tombak srebrzony, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Na awersie, na dolnym ramieniu krzyża naprawiana emalia. Stan dobry. 1700,- 3. Odznaka 28 Pułk Strzelców Kaniowskich, 41 x 42 mm. Wykonana w srebrze, brak cechy, emaliowana, wieloczęściowa- poszczególne elementy nakładane i mocowane na nitach. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 30 mm. Stan bardzo dobry Odznaka 28 Pułk Piechoty, miniatura, 22 x 22 mm. Wykonana z tombaku, srebrzona. Jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 13 mm, sygnowaną St. Reising Warszawa. Stan bardzo dobry Odznaka 30 Pułk Piechoty, oficerska, 40 x 40 mm, metal srebrzony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa. Stan b. dobry Odznaka 31 Pułk Strzelców Kaniowskich, 42 x 42 mm. Wykonana w tombaku(?) srebrzona i emaliowana. Wieloczęściowa - herby na ramionach nakładane i mocowane na wąsy. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 25 mm, sygnowaną Ł.Z.P.G.G. Łódź wcześniej zakłady Grabskiego. Stan bardzo dobry. 400,- 7. Odznaka 31 Pułk Piechoty, oficerska, 41 x 41 mm, tombak srebrzony, emalia, rewers gładki, cztery nity mocujące, mocowanie przerobione do zastosowania na kasetkę, album, itp. Stan dobry. 600,- 8. Odznaka 37 Pułku Piechoty, oficerska, 40 x 40 mm, tombak złocony, emalia, rewers bity z kontrą, nr 181, słupek (lutowany), nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 2000,- 9. Odznaka oficerska 65 Starogardzkiego Pułku Piechoty w Grudziądzu, 39 x 39 mm, srebro? złocone, emalia, trzyczęściowa, rewers gładki, 5 bolców mocujących, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan b. dobry. 4500,- 10. Odznaka 78 Pułku Piechoty, oficerska, 41,5 x 41,5 mm, biały metal, srebro?, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, 4 nity mocujące, nr 130, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Na awersie brak elementu kokardy. Stan dobry. 3500,- 11. Odznaka 79 Pułk Piechoty, żołnierska, 39 x 29 mm, tombak srebrzony, dwuczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan dobry. 800,- 12. Odznaka 80 Pułk Piechoty, oficerska, 39 x 39 mm, srebro pr. 2, emalia, jednoczęściowa, rewers gładki, próba srebra 2, imiennik AN, słupek, nakrętka sygn. Kraj. Medaljernia A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Stan dobry. 3500,- 13. Odznaka 84 Pułk Piechoty, żołnierska, 37,3 x 37,3 mm, tombak, dwuczęściowa, rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 600,- 14. Odznaka 6 Pułk Strzelców Podhalańskich, oficerska, 41 x 41 mm, tombak złocony, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk ul. Miodowa 19. Stan b. dobry. 3000,- 15. Odznaka 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, żołnierska, 46 x 46 mm, biały metal, dwuczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka dobierana, Stan dobry. 700,- 16. Odznaka 2 Pułk Ułanów, oficerska, 40,5 x 27 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, dwa nity mocujące, wtórnie mocowany słupek, nakrętka dobierana, na awersie ubytek czerwonej emalii. Stan jak opis. 700,- 17. Odznaka 1 Pułk Artylerii Ciężkiej, oficerska, 39 x 35 mm, tombak srebrzony, emalia, rewers gładki, nr 54, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan b. dobry. 2000,- 18. Odznaka 4 Pułk Artylerii Ciężkiej, żołnierska, średnica 41,5 mm, mosiądz srebrzony, rewers z lekką kontrą, nr 80, słupek, nakrętka sygn. J. Michrowski Grawer Warszawa Nowy Świat 15. Stan dobry. 1000,- 19. Odznaka pamiątkowa 6 Pułku Artylerii Polowej, żołnierska, 40 x 40 mm, tombak i mosiądz, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 400,- 20. Odznaka pamiątkowa 12 Pułku Artylerii Polowej, podoficerska, 41 x 41 mm, mosiądz, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Buszek Lwów L? Stan: między ramionami krzyża spore ślady śniedzi. 700,- 21. Odznaka oficerska 21 Pułku Artylerii Polowej oficerska, 42 x 42 mm, srebro?, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 2

5 4 nity, słupek, nakrętka sygnowana W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan bardzo dobry Odznaka 1 Pułku Artylerii Motorowej, oficerska, 40 x 40 mm, tombak, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka dobierana. Na awersie liczne pęknięcia emalii. Stan dobry. 2000,- 23. Odznaka Dywizjony Artylerii Konnej, żołnierska, 38 x 38 mm, dwuczęściowa, rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. I Kraj. Medaljernia A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Ubytki emalii na proporczyku. Stan jak opis. 800,- 24. Odznaka pamiątkowa 1 Pułku/Batalionu Saperów Legionowych-Modlin, 43 x 43 mm, oficerska, srebro? złocone, emalia. Odznaka siedmioczęściowa, mocowana na nity. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan bardzo dobry. 5500,- 25. Odznaka 6 Batalionu Pancernego Lwów, oficerska, 41 x 41 mm, srebro, emalia, wieloczęściowa, rewers gładki, sygn. Buszek Lwów, imiennik wytwórcy, cecha srebra, słupek, mocowany, nakrętką, nakrętka o średnicy 30 mm, sygn. Wytw. Odznak i Emaljer. W. Buszek Lwów ul. Akademicka 6. Stan b. dobry. 7000,- 26. Odznaka pamiątkowa 7 Batalion Pancerny, 39 x 39 mm, srebro niecechowane, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, 4 bolce mocujące, sygn. WG, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Stan b. dobry. 7000,- 27. Odznaka 5 Pułk Lotniczy, podoficerska, średnica 35,5 mm, tombak srebrzony, emalia, złocenia, dwuczęściowa, rewers gładki, cztery druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. Fab. Graw. Emal. J. Knedler Warszawa Nowy Świat 45. Stan dobry. 3500,- 28. Odznaka 6 Batalion Sanitarny Lwów, żołnierska, 40 x 40 mm, mosiądz srebrzony, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan dobry Odznaka Centrum Wyszkolenia Kawalerii, 38 x 31 mm, srebro?, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, dwa nity mocujące, nr 129, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Stan b. dobry. 4000,- 30. Odznaka Szkoła Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 2, 30 x 41mm. Wykonana w tombaku, srebrzona i emaliowana. Wieloczęściowa- nakładka mocowana na 3 nity. Rewers gładki z wypukłą sygnaturą A.Nagalski Warszawa. Mocowana na słupek (skrócony) z nakrętką o średnicy 26 mm, sygnowaną A.Nagalskii Ska, Warszawa - Bielańska 16.. Stan bardzo dobry. 500,- 31. Odznaka Korpus Kadetów nr 1 im. Józefa Piłsudskiego, 41 x 41 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona i emaliowana. Wieloczęściowa - poszczególne elementy skręcane śrubką, inicjał mocowany na nicie. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 24 mm, sygnowaną Wł. Buszek Lwów Akademicka 6. Stan bardzo dobry. 600,- 32. Odznaka 6 Baon Podch. Rez. Piech., 30 x 30 mm, tombak złocony, dwuczęściowa, rewers gładki, 2 nity mocujące, nr 228, sygn. A. Nagalski Warszawa, słupek, nakrętka sygn. I Kraj. Medaljernia A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Na rewersie ślady napisu i daty, przetarcia złocenia. Stan dobry. 250,- 33. Odznaka Ramię Pancerne, średnica mm, biały metal, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. St. Ziemski Warszawa Targowa 68. Stan dobry. 400,- 34. Znak Łączności, średnica 38,7 mm, tombak, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. St. Ziemski. Stan dobry, drobne ubytki emalii. 700,- 35. Odznaka Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, miniatura, 22 x 27 mm. Wykonana w srebrze (?) emaliowana. Jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 18mm, sygnowaną J. Michrowski Grawer, Warszawa Nowy Świat 15. Stan bardzo dobry. 250,- 36. Odznaka Przysposobienie Wojskowe II Stopnia - ogólna, 36 x 36 mm. Wykonana z tombaku, srebrzona i emaliowana. Jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 21 mm. Stan bardzo dobry. 250,- 37. Odznaka Celowniczy C.K.M. średnica 32,5 mm, mosiądz, bita z lekką kontrą,słupek, nakrętka wtórna. Stan dobry. 38. Centrum Wyszkolenia Kawalerii, odznaka okazjonalna, wykonana z białego metalu, średnica 30 mm, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. Br. Grabski Łódź, odznaka prawdopodobnie przypinana do kokardy-kotylionu konia w zawodach hipicznych. Stan b. dobry. 250,- 39. Odznaka Korpus Ochrony Pogranicza, 34 x 50 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona i emaliowana. Wieloczęściowa - słup oraz orzełek nakładane! Odznaka w tej wersji (nakładany słup) niezwykle rzadko spotykana na rynku! Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 17mm sygnowaną S. Lipczyński GRAWER, Warszawa Marszałkowska 149. Stan bardzo dobry. 800,- 40. Odznaka Straży Granicznej, 51 x 33 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa, rewers z kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. St. Reising Warszawa Niecała No 1. Stan b. dobry. 1600,- 3

6 41. Odznaka 3 Pułk Piechoty Legionów, 42 x 43 mm, 1 wersja, mosiądz, dwuczęściowa, rewers gładki, numer 104, słupek, nakrętka oryginalna. Stan b. dobry. 250,- 42. Odznaka 4 Pułk Piechoty Legionów (wersja z napisem ZASŁUGA ), 39 x 39 mm. Wykonana z aluminium, jednoczęściowa. Mocowana na słupek z oryginalną nakrętką oraz podkładką! Na rewersie numer dosyć niski numer nadania. Stan bardzo dobry. 600,- 43. Odznaka 3 Brygada Legionów Polskich , średnica 40 mm. Wykonana w mosiądzu i srebrze (?), wieloczęściowa - orzeł nakładany i mocowany na dwa wąsy. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką z uszkami, (średnica 19 mm, oryginalna do tej odznaki). Na rewersie grawerowany numer No.13 - bardzo niski numer nadania! Stan bardzo dobry. 5000,- 44. Odznaka Komenda Legionów Polskich, mała, 33 x 33 mm, tombak, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontra, słupek, duża nakrętka (śred. 28 mm), sygn. B. Szulecki Grawer Warszawa Krakowskie Przedmieście 21. Stan b. dobry. 600,- 45. Odznaka Komenda Legionów Polskich, 43 x 43 mm, tombak srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka dobierana. Stan dobry. 700,- 46. Odznaka pamiątkowa Maramaros Sziget, 1918, średnica 35,5 mm, biały metal, emalia, rewers gładki, słupek śrubka, oryginalna, brak nakrętki. Stan dobry. 450,- 47. Odznaka pamiątkowa Internowanych Legionistów Rarańcza Huszt, 60 x 29 mm, żołnierska, mosiądz srebrzony, rewers gładki, nr Stan b. dobry. 90,- 48. Odznaka pamiątkowa Internowanych Legionistów Rarańcza Huszt, 59 x 29 mm, żołnierska, mosiądz srebrzony, rewers gładki, nr 1716, brak koluszka I wstążki. Stan dobry. 60,- 49. Odznaka pamiątkowa Internowanych Legionistów Rarańcza Huszt, 57 x 27 mm, żołnierska, odlew mosiądz, rewers gładki, brak numeru i wstążki. Stan dobry. 60,- 50. Odznaka internowanych Huszt Rarańcza, nr 2854, brak wstążki. 80,- 51. Zestaw 2 miniaturek: Brygady Piechoty Legionistów, Krzyż Legionowy, mocowane na słupki z nakrętkami. Stan b. dobry. 52. Odznaka Stow. B. Legionist. Polsk , we Lwowie, 45,7 x 35,5 mm, mosiądz srebrzony, rewers gładki, nr 102, słupek, nakrętka dodana z Ewidencji Orląt Lwowskich. Stan dobry. 350,- 53. Odznaka Żandarmerii Polowej Za Waszą Służbę , 43 x 43 mm, mosiądz srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk, nr Stan dobry. 500,- 54. Odznaka Front litewsko-białoruski, 39 x 42 mm. Wykonana w srebrze, wieloczęściowa - orzeł nakładany i mocowany na 4 nity. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką z uszkami (średnica 25mm)wykonaną w srebrze (?). Rewers krzyża z kontrą, oraz wklęsłą sygnaturą SREBRO. Rzadka odmiana odznaki! Stan bardzo dobry Odznaka Front Litewsko-Białoruski, 39,7 x 39,4 mm, mosiądz, biały metal, rewers z kontrą, druty mocujące, słupek, nakrętka dobierana. 350,- 56. Odznaka Front Pomorski, 50 x 31 mm, tombak srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. J. Knedler Warszawa. Stan b. dobry. 57. Odznaka Powstańców i Wojaków Bóg Honor Ojczyzna, 48 x 48 mm, mosiądz złocony, emalia, rewers gładki, drut mocujący, słupek, nakrętka sygn. J. Pendowski Poznań. Stan b. dobry. 500,- 58. Odznaka Dywizja Podlaska 1919, 45,4 x 44,5 mm, jednoczęściowa, brąz, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. S. Lipczyński Grawer Varsovie 149 Marszałkowska. Stan dobry. 600,- 59. Odznaka pamiątkowa Dywizji Podlaskiej Za Męstwo, 55 x 39 mm, tombak srebrzony lub alpaka, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka niesygn. Stan b. dobry. 600,- 60. Odznaka Dowództwo Wojska Polskiego Wschód , 34,5 x 34,3 mm, biały metal, bity z kontrą, słupek, nakrętka oryginalna, niesygnowana. 250,- 61. Odznaka Polskiej Konfederacji Wojskowej w Rosji, 40 x 40 mm. Wykonana w srebrze, złocona i emaliowana. Wieloczęściowa- orzełek nakładany i mocowany na dwa wąsy. Rewers gładki z grawerowaną rzymską liczbą X. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 28 mm, sygnowaną B. Szulecki GRAWER Warszawa Krakowskie Przedm. 21. Stan bardzo dobry - nieznaczne uszkodzenie emalii na lewym ramieniu. 2500,- 4

7 62. Odznaka lwowska Milicja Wojsk XI. 1918, 39 x 39 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, nr 12, słupek mocowany śrubką, brak nakrętki. Stan dobry. 1400,- 63. Odznaka Obrońcom Kresów Wschodnich (Orlęta), 39 x 39 mm. Wykonana w srebrze, wieloczęściowa. Na awersie próba srebra główka z cyfrą 3 (punca dla przedmiotów drobnych) oraz imiennik WB- Władysław Buszek. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 20mm (dobierana). Stan bardzo dobry. 600,- 64. Odznaka Milicya Obywatelska Lwów, , 51 x 47 mm, mosiądz srebrzony, nr 199, sygn. E.M. Unger Lwów, koluszko do zawieszenia. Stan dobry. 1000,- 65. Odznaka pamiątkowa z herbem Lwowa na kokardzie, emaliowana, sygn. na rewersie S. Sobczyk Lwów. Stan b. dobry. 66. Odznaka z Obrony Lwowa Szkoła Sienkiewicza, 45 x 41,5 mm, mosiądz, rewers gładki numer 394, sygn. I. M. Unger Lwów, słupek, nakrętka oryginalna niesygnowana. Stan dobry. 500,- 67. Odznaka V Odcinek Obrony Lwowa Szkoła Sienkiewicza, 45 x 41 mm, metal srebrzony, odznaka odlewana. Rewers gładki, słupek, nakrętka niesygn. Wtórnik. 68. Odznaka pamiątkowa 240 Ochotniczego Pułku Piechoty, 55 x 32 mm, biały metal. Rewers gładki, brak wstążki. Stan b. dobry. 250,- 69. Odznaka Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny, 41 x 41 mm. Wykonana z tombaku, srebrzona, złocona i emaliowana. Wieloczęściowa - nakładka mocowana na dwa wąsy. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 22 mm. Stan bardzo dobry. 400,- 70. Odznaka Związek Byłych Ochotników Armii Polskiej , tombak złocony, emalia, 38 x 39 mm, odznaka trzyczęściowa, rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan: wytarta, porysowana emalia. 250,- 71. Odznaka Związku Weteranów Powstań Narodowych, 43 x 43 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka dobierana. Stan b. dobry. 72. Odznaka Polskiej Ligi Wojennej Walki Czynnej, 48 x 48 mm, tombak, emalia, dwuczęściowa, rewers bity z kontrą, słupek, nakrętka sygn. Zakład Jubilersko Grawerski T. Filipski Zamkowa N.6. Na awersie drobne kropeczki na białej emalii. Stan dobry. 2400,- 73. Odznaka Związek Rezerwistów, miniatura, 30 x 30 mm. Odznaka wykonana z mosiądzu, srebrzona. Jednocz. Rewers z delikatną kontrą. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 80,- 74. Odznaka ukończenia Kursów Więziennictwa, średnica 35 mm, mosiądz. Rewers gładki, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 600,- 75. Krzyżyk pamiątkowy Krzywopłoty Załęże , 40 x 25 mm, biały metal, srebro?. Stan b. dobry. 250,- 76. Krzyż pamiatkowy Krzywopłoty Załęże, 50 x 30,5 mm, biały metal, koluszko do zawieszenia. Stan b. dobry. 180,- 77. Odznaka Szczypiorno lipiec 1917, mosiądz, 38 x 28 mm, rewers gładki, mocowanie na szpilę. 78. Odznaka patriotyczna Proklamacja Królestwa Polskiego, 5.XI.1916, 26 x 26 mm, metal, rewers z kontrą, wtórnie dolutowana szpilka. Stan dobry. 120,- 79. Odznaka patriotyczna 53 rocznica rozpoczęcia Powstania Styczniowego, 22.I , 12 x 37 mm, metal, zapięcie na agrafę. Stan dobry. 150,- 80. Medalik pamiątkowy 53 rocznica stracenia członków Rządu narodowego 5.VIII , wydany nakładem Ligii Kobiet P.W., średnica 28,5 mm, metal, koluszko do zawieszenia, brak wstążki. Stan dobry. 150,- 81. Plakieta Wkroczenie Legionów Polskich do Warszawy 1.XII.1916, napis: Warszawa Legionom, 25 x 43 mm, metal, rewers gładki, dolutowana szpilka do mocowania, uszko do zawieszenie. Stan dobry. 82. Odznaka patriotyczna Proklamacja Królestwa Polskiego 5.XI.1916, 40 x 24 mm, cynk, rewers z kontrą, mocowanie na szpilkę. Stan dobry. 83. Odznaka Krajowy Inspektorat Zaciągu do Wojska Polskiego przy Tymczasowej Radzie Stanu, 1917, 27 x 27 mm, metal, sygn. WW, rewers gładki, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 150,- 5

8 84. Odznaka 1 rocznica wymarszu ze stolicy Batalionu Warszawskiego, 22.VIII , 28 x 24 mm, srebro?, sygn. WW, rewers gładki, mocowanie na szpilkę. Stan dobry. 250,- 85. Odznaka czapkowa Kappenabzeichen, 27 x 23 mm, szary metal, napis na odznace: Vitamet Sanguinem, bita z kontrą, mocowanie szpilka. Stan b. dobry. 40,- 86. Zestaw 3 odznak: listopada , metal, szpilka, 2. Każdy kłos dla wrogów cios 1915, metal, szpila, 3. Z trójpolową tarczą z herbem Polski, Litwy i Rusi, metal, emalia, szpilka. Stany dobry. 120,- 87. Zestaw 2 odznak: 1. Rocznica Powstania Styczniowego, metal, szpilka, 2. Ziemia Kielecka, , metal, szpilka. Stany dobre. 88. Odznaka Zmartwychwstanie-Dasz-Je-Panie!, Prawem naszem dziś lub jutro, cynk, średnica 35,6 mm, bita z kontrą. Stan dobry. 120,- 89. Zestaw 2 odznak: 1. W stuletnią rocznicę śmierci T. Kościuszki, 1917, metal, koluszko do zawieszenia, brak wstążki 2. Racławice 8.V , metal, szpilka. Stany dobre. 160,- 90. Odznaka pamiątkowa 5 listopad 1916 r. średnica 29,5 mm, cynkal, szpilka. 80,- 91. Zestaw 2 odznak: 1. Zjednoczona Niepodległa, metal, szpilka, 2. Orzeł z datą 1916, metal, emalia, agrafka. Stany dobre. 120,- 92. Odznaka Jan Kiliński, 28.I r, biały metal, uszko do zawieszenia, wtórnie mocowana szpilka. Stan dobry. 60,- 93. Odznaka patriotyczna Ojczyznę Wolną Pobłogosław Panie 31/X Średnica 32 mm. Wykonana z blachy cynkowej. Bita z kontrą. Mocowana na pionową szpilkę. Odznaka wydana prawdopodobnie w Krakowie (data na odznace). Nieczęsta na rynku kolekcjonerskim. Stan bardzo dobry. 94. Odznaka patriotyczna Proklamacya Polski 5 listopada 1916, 26 x 36 mm. Wykonana z cynku. Rewers z kontrą oraz wypukłą sygnaturą BruderSchneider Wien 5. Mocowana na pionową agrafkę. Stan bardzo dobry. 95. Odznaka patriotyczna Lwów/ Lemberg/ Lviv1916, 22 x 36mm. Wykonana z cynku. Rewers z kontrą oraz wypukłą sygnaturą BruderSchneider Wien 5. Mocowana na pionową agrafkę. Stan dobry - urwane zapięcie agrafki (niewidoczne). 96. Odznaka Niepodległa Zjednoczona Polska 7.X Średnica 28 mm. Wykonana z mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowana na pionową agrafkę. Odznaka wydana z okazji proklamowania niepodległości Polski przez Radę Regencyjną. Stan bardzo dobry. 60,- 97. Odznaka W rocznicę oswobodzenia Lwowa , 23 x 26 mm. Wykonana z cynku. Rewers z kontrą. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 50,- 98. Odznaka 22 stycznia , średnica 22,5 mm, biały metal, rewers z kontra, mocowana na szpilkę. Stan dobry. 150,- 99. Odznaka Niepodległa Zjednoczona, średnica 23 mm, metal, rewers z kontrą, mocowanie na szpilkę. Stan dobry, lutowane zapięcie Odznaka 3 Maj 1791 r. Skarb-Wojsko 1915 r., śr. 25 mm, biały metal. Rewers z kontrą, zapięcie szpilka. Stan dobry. 40, Odznaka patriotyczna Wolni z Wolnymi, Równi z Równymi 1596, średnica 32 mm, tombak emaliowany, rewers gładki, mocowana na agrafkę, uszkodzone zapięcie. Stan dobry. 150, Odznaka patriotyczna W Jedności Siła i Przyszłość, 16.VIII , 30 x 25 mm, biały metal, rewers gładki, mocowanie na agrafkę. Stan b. dobry. 180, Odznaka NKN, 42,6 x 32,4 mm, owal, tombak, emalia, dwuczęściowa, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry Zestaw 2 odznak: NKN, metal, emalia, zapięcie na agrafę, 2. NKN 1914, metal, emalia, szpilka. 150, Odznaka NKN, 20 x 16 mm, metal, emalia, rewers gładki z napisem: Kraków 1915, mocowana na szpilkę. Stan dobry Odznaka NKN , 13 x 17 mm. Wykonana z tombaku, emaliowana. Rewers gładki z datami Mocowana na kopytko (?) Odznaka przeznaczona do butonierki. Na mocowaniu sygnatura P&F. Stan bardzo dobry. 70, Odznaka Schronisko legionistów, 40 x 25 mm, tombak, emalia, na rewersie napisy, mocowana na agrafkę. Na awersie duży ubytek czerwonej emalii, naprawiane mocowanie. Stan jak opis. 80, Odznaka NKN Zjazd 1915, 28 x 15,5 mm, metal, emalia, mocowanie na szpilkę. Stan dobry. 6

9 109. Odznaka NKN, średnica 36 mm, mosiądz, emalia, na awersie napis: Naczelny Komitet Narodowy Rewers gładki, mocowanie na agrafkę. Stan dobry Odznaka patriotyczna J. Piłsudski, wym. 30,5 x 46 mm, biały metal, bita z kontrą, mocowana na agrafkę. Stan dobry. 10/27 150, Odznaka patriotyczna, 44 x 34 mm, tombak złocony, wielobarwna emalia, napis: Jeszcze polska nie zginęła , rewers gładki, napis: Praw. Zastrzeż., wtórnie mocowana agrafka. Stan b. dobry. 800, Odznaka patriotyczna , średnica 27 mm, mosiądz, czarna emalia, rewers gładki, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry. 80, Medal pamiątkowy Souvenir of the capture of Warsaw by the Teutons Aug Średnica 32 mm. Wykonany z mosiądzu, złocony. Rewers gładki. Medal satyryczny wydany w USA z okazji zajęcia Warszawy przez Niemców w sierpniu 1915 roku. Rzadko spotykany. Stan bardzo dobry Odznaka Polskiego Białego Krzyża w Ameryce Polish White Cross, średnica 19 mm, celluloid, metal, na rewersie sygnatura wytwórni, zapinana na szpilkę. Stan dobry. 40, Odznaka Stanęli w Potrzebie, śr. 28 mm, mosiądz, bita z kontrą, słupek wtórnie mocowany, nakrętka dobierana. Stan jak opis. 50, Odznaka X Zjazd Legionistów. 9.VIII.1931 Tarnów, 39 x 30 mm. Wykonana z mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowana na szpilkę (naprawiana). Stan bardzo dobry. 60, Odznaka I Zjazd POW Wilno 1937, 34 x 22 mm. Wykonana z mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowana na szpilkę (naprawiana). Stan bardzo dobry. 50, Odznaka pamiątkowa Lwowska, rocznicowa , 25 x 11 mm, metal, mocowana na szpilkę. Stan dobry. 40, Odznaka pamiątkowa Zjazd Uczestników Byłej Armji Polskiej we Francji, Gdynia 1933, metal, szpilka. Stan dobry. 80, Znaczek pamiątkowy Mausoleum Żwirki i Wigury Cierlicko 1935, 33 x 24 mm, blacha mosiężna, tłoczona, mocowany na szpilkę. Stan b. dobry. 70, Odznaka pamiątkowa 250-lecie Odsieczy Wiednia , 40 x 29 mm, biały metal, lakier. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki, napis: WYDANE PRZEZ ZWIĄZEK STOW. POLSKICH w WIEDNIU i P.B.P FRANCOPOL, agrafka. Stan dobry. 150,- 121A. Odznaka 250-lecie Odsieczy Wiednia , 40 x 29 mm. Wykonana z tombaku, lakierowana, jednoczęściowa. Rewers gładki, z napisem: WYDANE PRZEZ ZWIĄZEK STOW. POLSKICH w WIEDNIU i P.B.P FRANCOPOL. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 70, Odznaka 250 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej, Lwów, metal, szpilka. 80, Odznaka pamiątka Sypania Kopca J. Piłsudskiego, średnica 25 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 60, Odznaka IV Zjazd Związek Pracowników Poczt Telegrafów i Telefonów Rzeczypospolitej 25.V Średnica 23 mm. Wykonana z mosiądzu, srebrzona. Rewers gładki. Mocowana na szpilkę. Stan bardzo dobry. 40, Odznaka kwestarka / cegiełka- Na sprowadzenie zwłok Generała Józefa Bema do kraju 1927, 37 x 26 mm. Wykonana z mosiądzu, srebrzona. Rewers z kontrą. Mocowana na szpilkę (naprawiana). Stan bardzo dobry. 50, Odznaka VII Kongres (Związek Pracowników Poczt Telegrafów i Telefonów Rzeczypospolitej) Kraków 1925, 26 x 31 mm. Wykonana z mosiądzu. Rewers z kontrą. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 50, Odznaka W setną rocznicę Powstania zbrojnego narodu Średnica 26 mm. Wykonana z mosiądzu, srebrzona. Rewers z kontrą. Mocowana na szpilkę. Odznaka wydana z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Stan bardzo dobry. 50, Odznaka pamiątkowa 50-lecie Gimnazjum S. Batorego, , 25 x 17 mm, metal, mocowana na szpilkę. Stan dobry. 40, Odznaka plebiscytowa Śląsk Nasz - Tak nam dopomóż Bóg Średnica 30mm. Wykonana z aluminium. Rewers z kontrą. Uszko do zawieszenia. Odznaka w rzadszej, dużej wersji. Stan bardzo dobry Miniaturka medalu 15-sto lecie Odzyskania Morza, biały metal, wstążka oryginalna. Stan dobry. 40,- 7

10 131. Odznaka TSL , 40-lecie Towarzystwo Szkoły Ludowej, 22 x 20 mm. Wykonana z tombaku, emaliowana. Jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 13 mm, sygnowaną E. Trzonkowski- Warszawa Radzymińska 8. Stan bardzo dobry. 80, Odznaka pamiątkowa z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego 1919 r. średnica 22,7 mm, tombak srebrzony, zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 50, Odznaka Ignacy Daszyński, średnica 30 mm. Wykonana w srebrze (?) lub grubo srebrzona. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 15mm, sygnowaną Z.Preisner Kraków. Stan bardzo dobry. 50, Odznaka Wystawa Krakowska 1887 r., 36 x 36 mm, brąz, rewers gładki, słupek, nakrętka dobierana. Stan b. dobry Medal Powszechna Wystawa Krajowa - Lwów 1894 r., śr. 33 mm, brąz, uszko do zawieszenia, brak wstążki. Stan b. dobry Plakieta pamiątkowa obchodów 500-tnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, 1910 r. na awersie postać Władysława Jagiełły, metal, 18 x 18 mm, uszko do zawieszenia. Stan dobry. 80, Odznaka Polska Pielgrzymka Jubileuszowa 1925, 40 x 52 mm, mosiądz, lakier. Odznaka jednoczęściowa. Rewers z kontrą Zapinka. Stan bardzo dobry. 180, Odznaka PSZZ, 46 x 23 mm, srebro?, złocone? Podkładka materiałowa spłowiała, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan dobry Odznaka Pieśń Radom, ażurowa, metal, bita z lekką kontrą, słupek, oryginalna nakrętka. Stan b. dobry. 80, Orzełek miniaturowy na kluczu wiolinowym, 31 x 14 mm, biały metal, bity z lekką kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 250, Odznaka Lutnia Robotnicza Krakow , 21 x 14,5 mm, biały metal, odznaka ażurowa, słupek, nakrętka sygn. Z.P.S. Stan b. dobry. 50, Brązowy medal PCK Zasłudze, bez wstążki Medal Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, metal, emalia, na rewersie napis: Zasłudze, wstążka i zawieszenie oryginalne. Stan dobry. 400, Zestaw 2 odznak zlotowych Sokolstwa Polskiego w Poznaniu z lat , mocowane na agrafkę. Stan dobry. 120, Znak Zlotu Sokolstwa Polskiego Lwów 1939, bity z kontrą. Stan dobry. 50, Odznaka pamiątkowa Zlot Sokoli we Lwowie, średnica 30 mm, mosiądz, bita z kontrą, szpilka, na rewersie liczne ślady korozji. Stan jak opis. 60, Odznaka III Zawodów Strzeleckich Sokoła Krakowskiego 24.II.1929, 47 x 34 mm, mosiądz, biały metal, dwuczęściowa, rewers gładki, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry. 650, Odznaka Związek Strzelecki Lwów, III Marsz - Zadwórze-Lwów, /5. Stan b. dobry Odznaka Zawody Strzelecko-Myśliwskie Nowy Sącz 1935, mosiądz, dwuczęściowa, rewers gładki, jeden nit mocujący, wstążka oryginalna. Stan dobry. 150, Odznaka Marsz Szlakiem Kadrówki 6 VIII V Zawody Marszowe Związku Strzeleckiego, III Grupa Strzelecka, Kraków - Kielce 6 VIII 1928, śr. 29 mm, tombak złocony, wstążka. Stan dobry. 70, Znaczek pamiątkowy 25 lecie Związku Walki Czynnej Lwów, , metal dolutowana szpilka. Stan dobry. 60, Odznaka harcerska Patronat P.O.S., średnica 26 mm, bita z kontrą, mocowana na szpilkę. Stan dobry. 150, Odznaka Grupy Harcerzy Żołnierzy 2 Dywizji Legionów Polskich, 40 x 40 mm, mosiądz oksydowany, orzeł z lilijką srebrzony, jednoczęściowa. Na awersie napis: Rok Wojny 1919 Gr. Har.-2D.L. Czuwaj. Rewers bity z kontrą, słupek, nakrętka aluminiowa, sygn. E.M. Unger Lwów, No Stan b. dobry. 1500, Odznaka Krzyż Harcerski, 25 x 25 mm. Wykonany w srebrze, wieloczęściowy - lilijka wykonana ze złota, nakładana i mocowana na dwa zaokrąglone nity. Rewers z delikatną kontrą. Na górnym ramieniu krzyża rzymska cyfra IX, na dolnym numer 318. Mocowany na słupek z nakrętką o średnicy 18 mm, wykonaną z żelaza i sygnowaną J.ChylińskiWarszawa. Stan bardzo dobry. 700,- 8

11 155. Odznaka skautowa Ha-Szomer Ha - Cair./ Haszomer Hacair, 28 x 26 mm. Wykonana w srebrze. Jednoczęściowa. Rewers gładki z sygnaturą w języku hebrajskim oraz liczbą 925 (sygnatura srebra). Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 17 mm. Stan bardzo dobry. 1000, Odznaka skautowa Ha-Szomer Ha - Cair. / Haszomer Hacair, 27 x 24 mm. Wykonana w srebrze (?). Jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 16 mm, sygnowaną F.Szczepański Łódź. Stan bardzo dobry. 600, Odznaka skautowa Ha-Szomer Ha - Cair. / Haszomer Hacair, średnica 19 mm. Wykonana w metalu. Jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry Odznaka skautowa Ha-Szomer Ha - Cair. / Haszomer Hacair, 11 x 12 mm. Wykonana w metalu, lakierowana Jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na szpilkę Stan bardzo dobry Odznaka Ż.KS MAKKABI KRAKÓW, 20 x 23 mm. Wykonana z tombaku, emaliowana. Rewers gładki z wypukłą sygnaturą. Hopperheim i Syn, Kraków-Warszawa, Dom korali i pereł. Mocowana na szpilkę. Rzadka odznaka Żydowskiego Klubu Sportowego! Stan bardzo dobry. 500, Półprodukt odznaki XXX lat Oddziału Wioślarskiego Sokoła Krakowskiego, wymiary: 40 x 38 mm, ołów (egzamplarz autorski) Odznaka, nagroda Oddziału Wioślarskiego Sokoła Krakowskiego, 28.IX.1924, 47 x 37 mm, mosiądz, rewers gładki, uszko do zawiedzenia. Stan dobry Zestaw 6 odznak: 1.Odznaka OWSK - Oddział Wioślarski Sokoła Krakowskiego, 15 x 15 mm, mosiądz, emalia (nieznaczne uszkodzenia) słupek, brak nakrętki. 2. Odznaka - Klub Wioślarzy w Poznaniu, 16 x 21 mm, mosiądz, emalia, szpilka (ułamana) flaga biała z 3 czerwonymi gwiazdami. 3. Odznaka wioślarska RCHB?, 18 x 14 mm, mosiądz, emalia, szpilka flaga biała z czarnym krzyżem św. Andrzeja, na skrzyżowaniu w kółku czerwony orzeł, w lewym górnym narożniku flaga zielono-biało niebieska z literamirchb(?), 4. Odznaka wioślarska S.C.N.B. (?), 16 x 22 mm, mosiądz, emalia, szpilka flaga biała z czarnym krzyżem prostym, w centrum czarny medalion ze złotym trójzębem, na białych polach litery S.C.N.B. 5. Odznaka wioślarska N.L.S.V. (?), 15 x 20 mm, tombak, emalia, szpilka flaga w pasy poziome czerwono-czarne, w lewym, górnym rogu na białym tle litery N.L.S.V. (?) 6. Odznaka wioślarska, 18 x 22 mm, mosiądz, emalia, szpilka (ułamana na końcu) flaga - 4 pola ustawione naprzemiennie żółte i niebieskie, na górnym lewym niebieskim polu pięcioramienna żółta gwiazda. 600, Odznaka sportowa Akademickiego Klubu Morskiego II RP, 12,5 x 15 mm, mosiądz złocony, emalia, zapięcie na szpilkę. Stan b. dobry. 80, Odznaka PZK (Polski Związek Kajakowy), 37 x 9 mm, brąz, bita z lekka kontrą, słupek, nakrętka oryginalna, mosiężna sygn. St. Reising Warszawa. Stan b. dobry. 90, Odznaka PZK (Polski Związek Kajakowy), 37 x 9 mm, brąz, bita z lekka kontrą, słupek, nakrętka oryginalna, mosiężna sygn. St. Reising Warszawa. Stan b. dobry. 90, Odznaka pamiątkowa Ymka, miniaturka, 10 x 10 mm, mosiądz, lakier, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 70, Miniaturka odznaki Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarskiego 1908, śr. 20 mm, metal, emalia, słupek, nakrętka. Stan b. dobry Odznaka medal Austriackiej Organizacji Kobiecej Katolickiej Grupy Krakowskiej, 44 x 40 mm, tombak złocony, piękna emalia wielokolorowa, trzyczęściowa, rewers gładki, wypukły medallion z napisem Ortsgruppe Krakau ReichsfrauenOrganisation Ősterreichs, dobierana wstążka z Medalu polska Swemu Obrońcy. Stan b. dobry. 600,- ODZNAKI PSZ NA ZACHODZIE I KOMBATANCKIE 169. Odznaka Szkoły Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej - średnica 44 mm, tombak srebrzony i oksydowany, dwuczęściowa, bita z kontrą, słupek, nakrętka dobierana. Stan b.dobry Odznaka pamiątkowa 2 Dywizji Strzelców Pieszych, 56 x 19 mm, alpaca, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 90, Odznaka S.B.S.K. Tobruk /Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich/, 46 x 48 mm, srebro, rewers gładki, cecha srebra 800, nr 1560, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 900, Odznaka pamiątkowa II Korpusu Polskiego, 36 x 18 mm, tombak srebrzony, rewers gładki, nr Na obrzeżu literka H, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 80,- 9

12 173. Zestaw 3 sztuk: 1. odznaka Grunwaldu, wym. 52 x 25 mm, mosiądz, słupek, nakrętka sygn. J. Makowski Warszawa, 2. Odznaka Jednostki Wojskowe na Bliskim Środkowym Wschodzie, , biały metal, 45 x 26 mm, słupek, nakrętka niesygnowana, 3. proporczyk Żandarmerii Wojskowej, metal, emalia, 60 x 12 mm, słupek, nakrętka sygn. F.M. Lorioli, Milano, Roma, uszkodzona czerwona emalia Odznaki z symbolem Polski Walczącej, 3 szt. w tym 2 sztuki wystawa Powstania Warszawskiego 1982 r. zapięcie na szpilki, 1 szt. z nr 4320, słupek, nakrętka. 50, Odznaki kombatanckie ZPKS 5 sztuk, SPK 2 sztuki, wykonanie Londyn, metal, emalia, zapięcia kopyta i szpilki, 1 szt. umieszczona na kotylionie. Stany dobre. 50, Zestaw 8 sztuk miniatur kombatanckich bitych na Zachodzie: 2 szt. SPK, 2 szt. pamiątkowe Monte Casino , 2 szt. Gmina Londyn Południe, 2 szt. POS Jerzyki, metal, emalia, zapięcia szpilki, agrafki, kopyto, słupki, nakrętki. Stan b. dobry. 60, Zestaw 3 sztuki: 1. orzełek czapkowy bity z kontrą, 52 x 33 mm, naprawiane mocowanie, dwa wąsy mocujące, 2. Miniaturka K.D.P. XXX lecie (15-IX ), 3. miniaturka krzyża harcerskiego, nakrętka sygn. Kraków , Naszywka SPK - Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. 12 x 10,7 cm. Haft bajorkiem. Rewers podklejany papierem. Naszywka organizacyjna, tzw. blazer patch, przeznaczona na marynarkę lub sweter. Stan bardzo dobry. 50, PSZ Naszywka 1 Dywizji Pancernej, 70 x 40 mm, sukno, haft maszynowy. Stan b. dobry. 150, Naszywka 4 Dywizji Piechoty, sukno, tło koloru khaki, drukowana. Stan dobry Naszywki z napisem Poland 5 sztuk: haft bajorkiem-1 sztuka, haft maszynowy - 3 sztuki, druk - 1 sztuka Zestaw 4 baretek- Krzyż Monte Cassino oraz 3 brytyjskie. Stan dobry. 50, Zestaw 12 sztuk naszywek PSZ Zachód: 1 szt. orzełek haftowany srebrnym bajorkiem na czarnym suknie, 2 orzełki na czerwonej tarczy, 3 naszywki z napisem Poland, 3 opaski P.W. Officer haft bajorkiem na suknie, Polska Ymka 2 szt., oznaka rozpoznawcza I Dywizji Pancernej. Stany dobre. ODZNAKI PRL I III RP 184. Próbna odznaka Wzorowy Żołnierz, 60 x 51,5 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa, rewers z lekką kontrą, zapięcie na agrafkę. Stan dobry Odznaka 1Pułk Samochodowy, 39 x 39 mm. Wykonana z tombaku, złocona i emaliowana. Wieloczęściowa - orzeł nakładany i mocowany na dwa wąsy. Rewers gładki. Mocowanie na słupek z nakrętką o średnicy 25 mm, sygnowaną Zakłady przemysłowe Br. Grabski Łódź Kpt. Pogonowskiego 61. Stan dobry - nieznaczne uszkodzenia emalii. 500, Odznaka Centrum Wyszkolenia Piechoty, 48 x 42 mm. Wykonana w srebrze (?). Jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętka o średnicy 23 mm, sygnowaną W. GontarczykWarszawa. Stan bardzo dobry. 800, Odznaka Skoczka spadochronowego Wojsk Lotniczych, 60 x 33 mm. Wykonana w białym metalu, emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 11 mm, sygnowaną Mennica Państwowa. Stan dobry - ubytek białej emalii na czaszy spadochronu. 550, Odznaka pamiątkowa wykonanie londyńskie, Lwów 1-22.XI , 26,5 x 10 mm, biały metal, zapięcie na szpilkę, przypięta do wstążek. Stan dobry. 90, Odznaki 6 sztuk Krakow, w tym: MKFA Kraków 1959, PSS Kraków , Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego, LOK, Wawel Tourist, CZSP Stany dobry. 80, Odznaki 7 sztuk Kraków, w tym: I Ogólnopolski Konkurs Związkowych Zespołów Artystycznych KCZZ 1947, Rzem. Spółdz.Elektryków , Za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa, KPRK 25 lat, Sp-nia Pracy OWS 25 lat, I LO w Krakowie, TKKF Asklepios Stany dobre Komplet 10 odznaka sportowych różnych, PRL, w tym: LKS Poprad Muszyna, MZKS Sokół Stary Sącz, BKS Wanda, KS Wieczysta Kraków, ZKS Instal Białystok. Stany różne. ODZNACZENIA II RP 192. Order Virtuti Militari V klasy, tombak srebrzony, srebrzenie wytarte, nr 3045, nadany w roku 1922 szeregowemu Antoniemu Jakimowiczowi za obronę Lwowa, drobne ubytki emalii na awersie, ucho naprawiane. Stan jak opis. 1500,- 10

13 193. Krzyż Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta III klasy, 58 x 58 mm, tombak złocony i emaliowany, zawieszony na oryginalnej wstążce z tasiemką do zawiązania na szyi. Do odznaczenia dołączona miniature, prawdopodobnie w złocie. Wykonanie francuskie, 15 x 20,5 mm. Zawieszona na wstążce do wpięcia w butonierkę. Stan zachowania: bardzo dobry Krzyż Niepodległości, wstążka oryginalna, miniaturka bez wstążki, oryginalne etui, uszkodzone. Stan b. dobry Krzyż na śląskiej wstędze waleczności, 44 x 44 mm, tombak srebrzony. Wstążka oryginalna. Stan dobry Medal Laur Akademicki, biały metal, emalia, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 800, Medal Polska Swemu Obrońcy, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 90, Medal Polska Swemu Obrońcy z miniaturką, wstążki jednostronnie wypłowiałe. Stan dobry Medal Za Długoletnią Służbę X lat, wstążka dobierana +miniaturka, wstążka miniaturki oryginalna. Stan dobry. 60, Medal Za Długoletnią Służbę, wstążka oryginalna, cecha srebra. Stan b. dobry. 90, Medal 10 lecia Niepodległości , wstażka oryginalna, wypłowiała. 50, Medal 3 Maja 1925, na oryginalnej wstążce, srebro, nr Stan dobry Liga Obrony Powietrznej Państwa - komplet 3 sztuk: brązowy, srebrny, złoty, wstążki oryginalne. Stany b. dobre. 1400, Krzyż pamiątkowy Sokół w Walce o Wolność , 40 x 40 mm, brąz złocony, emalia, orzełek nakładany, rewers gładki, wstążka wtórna. Stan dobry. 450, Srebrny medal Za Zasługi dla Pożarnictwa Gł. Związku Straży Pożarnych RP, nr 234, wstążka oryginalna. Stan dobry Brązowy medal PCK Zasłudze, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 180,- ODZNACZENIA PSZ I KOMBATANCKIE 207. Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. 41 x 46 mm (krzyż), 33 x 15mm (miecze). Wykonany w srebrze, złocony i emaliowany. Zawieszony na oryginalnej wstążce z agrafką. Na rewersie krzyża wklęsła sygnatura Spink London. Stan bardzo dobry Srebrny medal PCK Zasłudze, w oryginalnym etui firmy Spink&Son Ltp London, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 600, Medal lotniczy, biały metal, wstążka oryginalna. Stan b. dobry Dwa odznaczenie PSZ : Medal Morski Polskiej Marynarki Wojennej, biały metal, śr. 36 mm, brak wstążki. Stan b. dobry. Medal Morski Polskiej Marynarki Handlowej średnica 37 mm. Wstążka oryginalna. Stan dobre Zestaw medali kombatanckich 4 sztuki, na wstążkach. 60, Zestaw medali kombatanckich 2 sztuki, SPK, XXX lecie 5 KDP, na wstążkach. 60, Miniaturki II RP+PSZ, 2 sztuki order Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, 8 sztuk PSZ na Zachodzie, wstążki, szpilki. Stany dobre. ODZNACZENIA PRL i III RP 214. Miniaturka Virtuti Militari, PRL, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 30, Medal Zasłużonym na Polu Chwały, wstążka oryginalna, ślady noszenia Medal Zasłużonym na Polu Chwały, 1943, wstążka oryginalna. 180, Brązowy Krzyż Zasługi, mocowany na baretce Medal Zasłużonym na Polu Chwały, 1944, wstążka oryginalna. 50,- 50,- 11

14 219. Medal Za Odrę, Nysę i Bałtyk, brak wstążki. Stan dobry. 40, Brązowa odznaka honorowa PCK, 42 x 42 mm, tombak złocony, na rewersie P.C.K., wstążka oryginalna, uszkodzenia emalii. oraz Krzyż Partyzantom , 39 x 39 mm, tombak złocony, wstążka oryginalna. Stan dobry. 50, Zestaw 2 Krzyży za Zasługę ZHP, złoty, srebrny, wstążki oryginalne. Stan b. dobry. 120, Zestaw 3 Krzyży: ZHP, w tym jeden kombatancki? z mieczami. Wstążki oryginalne. Stan b. dobry. 180,- ZESTAWY ODZNACZEŃ WRAZ Z DOKUMENTAMI 223. Miniatura Krzyża niepodległości na wstążce wraz z legitymacją na nazwisko Józef Rychter. Stan legitymacji: zniszczona. 80, Medal Niepodległości na oryginalnej wstążce z dyplomem dla Józefa Kobasy z 1933 roku. Stan dyplomu: drobne plamy, zagięcia. 180, Brązowy Medal za Długoletnią Służbę wraz z dyplomem dla rotmistrza Stefana Kozińskiego, oryginalny podpis dowódcy okręgu Korpusu V gen. bryg. Narbut-Łuczyńskiego. Stan dobry. 150, Zestaw po Ryszardzie Pocztar oficerze 12 Komp. Geograficznej 2 Korpusu - 1. Książka legitymacyjna Szkoły Politechniki we Lwowie+ karta immatrykulacji z 1927 roku, 2. Odznaka pamiątkowa 6 Dywizji Lwów z legitymacja, 3. Krzyż pamiątkowy Monte Cassino z legitymacją, 4. Legitymacja Związku Inwalidów Wojennych PSZ, 5. Dwie fotografie wykonane podczas nadawania odznaczeń, 6.Wycinek z gazety z datą 2.II zawierający nekrolog. 1800,- ORŁY 227. Orzeł Polski przeznaczony na pendet lub ładownice/patrontasz, 81 x 71 mm. Wykonany w mosiądzu, cyzelowany ręcznie. Rewers gładki. Mocowanie w formie 6 wąsów. Wyrób XVIII lub XIX wieczny. Stan bardzo dobry. 2500, Orzeł z matrycy Ludwika Jedicke, 12,3 x 8,1 cm. Wykonany z mosiądzu, srebrzony. Rewers z głęboką kontrą. Mocowanie w formie 3 koluszek z drutu (przełamane). Na mniejszej tarczce dwie dziurki do przymocowania numeru pułku. Wtórne, XX wieczne, bicie z oryginalnej matrycy. Stan bardzo dobry. 2000, Orzeł I Pułku Ułanów Legionowych tzw. Beliniacki, 15 x 12 cm, wersja w cynku, bity z kontrą, druty mocujące. Orzeł nałożony na amarantowej, materiałowej podkładce, oprawiony. Na odwrocie fragment naklejki z opisem (maszynopis):,,[ ]zełek z czapki rotmistrza legionowej Władysława ążmowskiego prezydenta owa w roku. i cześcią pieczęci tuszowej (czerwony tusz). Stan b. dobry. 9800, Orzeł 2 Pułku Ułanów Legionowych, 103 x 80 mm, blacha mosieżna, dwuczęściowy, mocowany na cztery pary rozginanych wąsów. Stan bardzo dobry. 8500, Orzełek strzelecki, 35 x 28 mm, mosiądz srebrzony, 2 płaskie wąsy do mocowania. Stan dobry Orzełek legionowy, wzór 17, 37 x 30 mm, mosiądz srebrzony, 2 pary wąsów mocujących. Stan dobry. 250, Orzełek wojskowy, 44 x 31 mm, cynk, z tarczką wewn. gładki, produkcji wiedeńskiej, zapięcie na agrafę. Stan dobry. 400, Orzełek legionowy czapkowy, 40 x 30 mm, cynk, wyrób wiedeński, mocowany na agrafę. Stan dobry. 700, Orzełek Polskiej Siły Zbrojnej, 42 x 32 mm, stal, mocowanie na agrafę. Stan dobry Orzełek patriotyczny, mosiądz, 42 x 32 mm, mocowanie na agrafę. Stan dobry Orzełek wojskowy z tarczką wewnętrzną gładką, 43 x 31 mm, cynk, prod. wiedeńskiej, mocowanie na agrafę. Stan dobry. 400, Orzełek, wzór 17, z pustą tarczką wewnętrzną, 39 x 30 mm, biała blacha, drut mocujący dolutowany. Stan dobry Orzełek, wzór 17, z tarczką wewnętrzną, 39 x 27 mm, cynk, drut mocujący przylutowany. Stan dobry Orzełek typ wielkopolski, 48 x 42 mm, blacha posrebrzana, mocowanie na agrafę. Stan dobry. 12

15 241. Orzełek typ wielkopolski, 48 x 42 mm, blacha posrebrzana, brak zapięcia. Stan dobry. 250, Miniaturowy orzełek patriotyczny noszony przez żołnierzy Wojsk Wielkopolskich, 27 x 24 mm, blacha mosiężna, mocowanie na agrafę. Stan dobry Orzełek patriotyczny, 26 x 23 mm biały metal, lany, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry Orzełek miniaturowy z literką S, 28,5 x 20,5 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry. 400, Orzełek miniaturowy z literką S, 20 x 17 mm, biały metal, rewers gładki, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry. 250, Orzełek miniaturka, 28 x 21 mm, cynk, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry Nakrętka RZEMPOL do orła tzw. Krechowieckiego średnica 24 mm. Wykonana z mosiądzu. Napis RZEMPOL oraz data 1918 wybite. Niezwykle rzadko spotykana luzem nakrętka, przeznaczona do jednego z najrzadszych Polskich orłów! Stan bardzo dobry. 450, Orzełek z wizerunkiem z J. Piłsudskiego, 39 x 31 mm, stal cynkowa, brak mocowania. Stan dobry. 400, Orzełek Związku Legionistów Warszawa z 1939 r., 34 x 29 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 400, Orzełek Armii Hallera oficerski, 63 x 50 mm, sukno, haft srebrny bajorkiem, ślady uszkodzeń sukna. Stan jak opis. 350, Orzełek haftowany bajorkiem na czerwonym suknie, średnica 37 mm, kombatancki? Albo organizacji pozamilitarnej. Stan b. dobry. 150, Orzełek Armii Hallera, żołnierski, średnica 35 mm, biały haft na czerwonym suknie. Stan b. dobry. 150, Orzełek wz. 19, 59 x 42 mm. Wykonany w srebrze(?). Rewers z kontrą. Mocowanie na słupek, brak nakrętki. Orzełek z pracowni Jana Knedlera. Stan bardzo dobry. 800, Orzełek czapkowy, 60 x 42 mm, blacha żelazna, 1939 r., druty mocujące. Stan b. dobry Orzełek czapkowy, stal niklowana, 60 x 43 mm, druty mocujące. Stan dobry. 150, Orzełek czapkowy wzór 19, 60 x 43 mm, mosiądz, na tarczy amazonek wyryte litery T.O.P., słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry Orzełek czapkowy, wz. 19, 58 x 40 mm, mosiądz oksydowany, bity z kontrą, mocowany na omegi. Stan b. dobry. 140, Orzełek czapkowy, wz. 19, wym. 58 x 41 mm, mosiądz, bity z kontrą, urwany słupek mocujący. Stan dobry Orzełek czapkowy, wz. 19, wym. 59 x 41 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, nakrętka oryginalna nie sygnowana. Stan b. dobry. 120, Orzełek czapkowy, wz. 19, wym. 57 x 41 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, drut mocujący. Stan b. dobry. 120, Orzełek mobilizacyjny, wym. 53 x 36 mm, cynkal, otwory do mocowania, bity z kontrą. Stan b. dobry. 60, Orzełek czapkowy, wz. 19, wym. 55 x 40 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 80, Orzełek czapkowy, wzór 19, zmniejszony, 44 x 30 mm, mosiądz, mocowanie na druty. Stan dobry Orzełek furażerkowy, bity do 1939 roku, wym. 40 x 25 mm, cynk, bity z kontrą. Stan b. dobry. 60, Orzełek furażerkowy, bity do 1939 roku, wym. 40 x 27 mm, cynk. Stan b. dobry. 60, Orzełek NNK, wz. 19, wym. 60 x 42 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, słupek dolutowany, nakrętka. Orzełek noszony na opasce naramiennej. Stan b. dobry. 1800, Orzełek Przysposobienia Wojskowego, 50 x 42 mm, biały metal, bity z kontrą, urwane mocowanie - wtórnie wybite dwa otwory mocujące. Stan jak opis. 150, Orzełek Wojsk Wielkopolskich, wym. 38 x 27 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, mocowany na dwa wąsy. Stan b. dobry. 150,- 13

16 269. Orzełek państwowy wz. 19, wym. 37 x 28 mm, mosiądz, bity z kontrą, brak mocowania, ucięta korona. Stan jak opis. 150, Orzełek na czapkę Szkoły Handlowej. 23 x 22mm. Wykonany z mosiądzu, wieloczęściowy - laska Merkurego nakładana. Rewers gładki. Mocowanie na dwa wąsy. Stan bardzo dobry. 450, Orzełek czapkowy, bity na Środkowym Wschodzie, 53 x 33 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, nakrętka sześciokątna. Stan dobry Orzełek PSZ Zach. beretowy, 39 x 29 mm, biały metal, bity z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 450, Orzełek odlany na podstawie orła firmy J.R. Gaunt, wym. 36 x 25 mm, szary metal, druty mocujące. Stan dobry Orzełek marynarski PRL, 40 x 28 mm, biały metal, mosiądz, dwuczęściowy, brak mocowania. Stan dobry Orzełek Dywizji Kościuszkowskiej gen. Berlinga, mosiądz, wym. 42 x 51 mm, brak mocowania. Stan dobry Zestaw 5 orzełków: 1. Orzełek - emblemat - Junackich Hufców Pracy, 61 x 48 mm, alpaca(?), rewers z kontrą.,mocowany na słupek (brak nakrętki). Stan bardzo dobry. 2. Orzełek Gimnazjum, 36 x 38 mm., mosiądz srebrzony, rewers z kontrą. mocowany na dwa wąsy. Stan bardzo dobry. 3. Orzeł śląski, 29 x 27 mm., mosiądzu, rewers z kontrą, mocowany na słupek z nakrętką (wtórna) o średnicy 11 mm. Stan bardzo dobry.4. Orzełek Bractwa Strzeleckiego(?), 26 x 30 mm., mosiądz, rewers z kontrą, mocowany na szpilkę. Stan bardzo dobry. 5. Orzeł według wzoru 27, 60 x 66 mm., mosiądz, rewers gładki. mocowany na dwa płaskie wąsy. Prawdopodobnie nakładka na album fotograficzny. Stan bardzo dobry Zestaw 10 orzełków patriotycznych, różne wymiary, wszystkie mocowane na szpiki. Stany dobre. 350, Broszka patriotyczna składająca się 3 orzełków na tle szebel z taśmami w szponach, 16 x 38 mm, mocowanie na agrafę. Stan dobry orzełki patriotyczne, metal, emalia, 20 x 19 mm, szpilki do mocowania. Stany b. dobre. 150, Miniaturka orzełka wojskowego, wym. 30 x 19 mm, cynk, rewers z lekką kontrą, mocowany na szpilkę. Stan b. dobry. 150, Orzełek patriotyczny z szarfą Boże zbaw Polskę, 35 x 35 mm, blacha, brak mocowania. Stan dobry. 50, Zestaw 11 orzełków patriotycznych małych, metal, różne wzory, mocowane na szpilkę. Stany dobre. 180, Zestaw 4 orzełków patriotycznych na emaliowanej tarczy, metal, mocowane na szpilkę. Stany b. dobre. 60,- Poz Orzełki pochodzą z kolekcji Ireneusza Banaszkiewicza i są skatalogowane w Katalogu orłów z kolekcji Ireneusza Banaszkiewicza wyd. Częstochowa Orzełek wz. 19, Wielka Brytania, 55 x 35,5 mm, biały metal, oskydowany, bity z kontrą, zapięcie na omegi (nr kat. 484). Stan b. dobry. 600, Orzełek produkowany od 1945 r. przez firmę W. Deumer w Lüdenscheid, 48 x 32 mm, cynk, bity z kontrą, wąs mocujący (nr kat. 515). Stan b. dobry. 900, Orzełek APW, 52 x 32,5 mm, miedź srebrzona, bity z kontrą, słupek, nakręteczka (nr kat. 499). Stan b. dobry. 500, Orzełek wz. 39, Wielka Brytania, 54,5 x 35,5 mm, biały metal oksydowany, bity z kontrą, wąsy mocujące (nr kat. 483). Stan b. dobry. 600, Orzełek odlewany w Szkocji na podstawie orła wz. 39, produkcji firmy J.R. Gaunt, 52,5 x 32,5 mm, ołów, odlew, rewers sygn. Szkocja Brak skrzydła, ułamane zapięcie, (nr kat. 480). 800, Orzełek lotniczy Wielka Brytania , 45,5 x 36 mm, biały metal, bity z kontrą, zapięcie na omegi - kompletne, filcowa podkładka, (nr kat. 538). Stan b. dobry Orzełek odlewany na podstawie orła Piechiani L Borlaccki, 47 x 33 mm, mosiądz, odlew, rewers z kontrą, słupek, nakrętka dobierana, niesygnowana, (nr kat. 510). Stan dobry Orzełek APW, odlewany, 39 x 28,5 mm, mosiądz, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry, (nr kat. 503) Orzełek wz. 19, 60,2 x 42 mm, stal, bity z kontrą, brak zapięcia, (nr kat. 394). Stan dobry. 700,- 14

17 293. Orzełek wz. 19 w wersji produkowanej przez Bronisława Grabskiego, 61 x 44 mm, biały metal, bity z kontrą, zapięcie na omegi, (nr kat. 391). Stan b. dobry. 700, Orzełek szeregowych lotnictwa, wz. 36, produkcji B. Grabskiego, 60 x 50 mm, cynk, bity z kontrą, wąsy mocujące, (nr kat. 459). Stan b. dobry. 800, Orzełek, 41,2 x 30 mm, mosiądz, bity z kontrą, dolutowany słupek, brak nakrętki, (nr kat. 445). Stan dobry. 500, Orzełek wz. Zmniejszony, 45 x 30 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, dolutowane wąsy mocujące, (nr kat. 420). Stan dobry. 500, Emblemat na hełm strażacki wz. 30, wersja z orłem, 90 x 101 mm, biały metal, dwuczęściowy, nałożona tarcza z orłem, średnia 46,5 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, wąsy mocujące, (nr kat. 629). Stan dobry. 1500,- ODZNAKI I ODZNACZENIA OBCE AUSTRIA 298. Medal Signum Laudis, tombak złocony, oryginalna wstążka, etui firmy Breitner Tbstvbrek Budapest Hollo Utcza 2. Stan b. dobry Medal pamiątkowy - KAISER JUBILÄUMS FESTZUGSMEDAILLE 1908, średnica 34 mm, pozłacany brąz, oryginalna żółto-czarna wstążka z nakładką korony monarchii austro-węgierskiej Zestaw 4 sztuk: 1. Krzyż Pamiątkowy (Erinnerungskreuz) Krzyż Mobilizacyjny w czasie wojen bałkańskich, 35 x 35 mm, mosiądz 2. Krzyż Wojskowy Karola (Karl-Truppenkreuz), 30 x 30 mm Awers: korony Austrii i Węgier, pod nimi litera C (inicjał monarchy), napis VITAM ET SANGVINEM i zapisany rzymskimi cyframi rok MDC- CCCXVI. Rewers: napis GRATI, PRINCEPS ET PATRIA, CAROLVS IMP.ET REX, 3. Medal Jubileuszowy 1898Signum memoriae (Jubiläumserinnerungsmedaille), średnica: 34 x 34 mm, brąz awers: napis wokół popiersia cesarza - FRANC. IOS. I. D. G. IMP. AUST. REX. BOH. ETC. ET REX. AP. HUNG. 4. Medal Za Dzielność (Tapferkeitsmedaille), średnica 31 mm, brąz awers: profil głowy cesarza i w okrgu napis FRANZ JOSEPH I. V. G. G. KAISER V. OESTERREICH rewers: skrzyżowane flagi w wieńcu laurowym i napis: Der Tapferkeit. 130, Odznaka / przepustka uprawniająca do pozostania w Twierdzy Kraków w czasie oblężenia, średnica 44 mm. Wykonana z mosiądzu. Rewers z kontrą. Numerowana Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. ANGLIA 302. Medal z Jerzym V za Wojnę , posrebrzany, na obrzeżu wybite numery i nazwisko, wstążka oryginalna Medal z Jerzym V za zasługi wojenne we flocie handlowej, , brąz, wstążka oryginalna. Stan b. dobry Gwiazda za Wojnę , wstążka oryginalna, na rewersie nr nadania i nazwisko odznaczonego. Stan b. dobry. 120, Medal The Defence medal , wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50, Zestaw 2 medali: The Defence Medal, wstążka oryginalna i Medal , wstążka dobierana.stan dobry. 70, Zestaw 2 miniatur: The Defence Medal i Medal , wstążki oryginalne. Stan b. dobry. 50, Gwiazda The France and Germany Star, wstążka dobierana. Stan dobry. 40, Medal The Star, brak wstążki. Stan b. dobry. 30, Odznaka Pułku Hrabstwa Wiltshire, 41 x 25 mm, mosiądz, bita z kontrą, mocowana na płaskownik sprężynujący. Stan b. dobry. 60, Odznaka Królewskich Fizylierów Walijskich, 41 x 25 mm, dwuczęściowa, mosiądz, biały metal, bita z kontrą, mocowana na plaskownik sprężynujący. Stan b. dobry. 80, Odznaka pamiątkowa Edinburgh 1925, World Federation Education Associations, 42 x 30 mm, mosiądz złocony, emalia, na rewersie sygnatura wytwórcy. Stan dobry. 50, Odznaki 3 sztuki /odznaki na beret/: haft na suknie 46 x 45 mm, oraz 2 odznaki ażurowe 47 x 30, 21 x 51,5 mm. Stany dobre. 90,- CZECHOSŁOWACJA 314. Zestaw 3 sztuki - Czechosłowacja. Dwie odznaki pamiątkowe z gonitwy: Velka Pardubicka, 39 x 31 mm, i Ostrawa 1948, 30 x 48 mm, zapinane na agrafkę, trzecia odznaka angielski klub jeździecki The sportsman ventilator, 36 x 27 mm, szpilka. 120,- 15

18 NIEMCY 315. Medal pamiątkowy cesarza Wilhelma II na 100 lecie kampanii napoleońskiej, średnica 40mm, srebro?, zawieszka awers: cesarz Wilhelm II na koniu z żołnierzami, w tle zamek i pejzaż górski; rewers: Krzyż Żelazny, daty , gałązka dębowa Medal za Wojnę , wstążka dobierana + 2 miniaturki różne. Stan dobry. 120, Odznaka kwestarska Pomoc Zimowa, 35,5 x 20 mm, cynk, rewers gładki z numerem , zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 40,- ROSJA CARSKA I ZSRR 318. Krzyż św. Jerzego IV Klasy, 34 x 41 mm. Wykonany w srebrze. Numerowany Zawieszony na oryginalnej mosiężnej kołodce. Stan bardzo dobry. 500, Krzyż św. Jerzego IV Klasy, 34 x 41 mm. Wykonany w srebrze. Numerowany Zawieszony na oryginalnej mosiężnej kołodce. Stan bardzo dobry. 400, Medal pamiątkowy Koronacja Cara Mikołaja II 14.Maja 1896, średnica 28 mm. Wykonany w srebrze. Brak wstążki. Stan bardzo dobry. 400,- ZSRR 321. Order Sławy, III stopień, srebro, nr , oryginalna blacha i wstążka. Stan dobry Medal za Odwagę, srebro, nr , blacha i wstążka oryginalna, noszony. 120,- INNE 323. Zestaw 5 medali Unicefu, metal złocony, emalia, wstążki i zapięcia oryginalne, bardzo dobre stany zachowania. 250, Zestaw 3 odznak Sokoła dwie o średnicy śr. 24 mm, śr. 23 mm, trzecia o wym. 15 x 22 mm. Wszystkie mocowane na wtórnie mocowanej szpilce. 120,- VARIA 325. Bluza mundurowa podporucznika 1 Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego, z okresu II RP. Wykonana z gabardyny w kolorze khaki. Zapinana na 7 dużych guzików sygnowanych Jednostajny S.F W. ALPACCA. Kołnierz zapinany na dwie haftki. Na kieszeniach po jednej obszytej dziurce do mocowania odznak. Nad lewą kieszenią ślad po sznureczku do mocowania odznaczeń. Podszewka materiałowa w kolorze khaki z metką zakładu krawieckiego F.Perelberg WARSZAWA N-Świat 62 m.15. Tel Rękawy z osobną podszewką z materiału w paski. Na naramiennikach stopień haftowany srebrnym bajorkiem oraz inicjały JP. Dodatkowo, na lewym naramienniku, obszycie z czarnego sznurka - znak żałoby po śmierci patrona pułku. Na kołnierzu haftowane bajorkiem wężyki oficerskie oraz metalowe proporczyki 1 Pułku Szwoleżerów - srebrne z czerwona żyłką - mocowane na 3 pary wąsów. Stan bardzo dobry, nieznaczne uszkodzenia od moli , Mundur austro-węgierski Tajnego Radcy Dworu K.U.K Geheimer Rat. Kurtka frakowa z sukna w kolorze ciemnozielonym. Na kołnierzu, przodzie, ogonie, oraz mankietach rękawów haftowane złotym bajorkiem labry. Wewąntrz podszewka z czarnego materiału (uszkodzona). Rękawy z osobną materiałową podszewką w kolorze zielonym - w jednym z rękawów pieczątki z numerami (prawodopodbnie z teatru). Kurtka ma usniętą część listwy z guzikami (zostało jedynie 3). Do munduru dołączony kapelusz (doppelspitz) z aksamitu w kolorze ciemnozielonym z haftowanymi złotym bajorkiem labrami. Na górze strusie pióra w kolorze czarnym. Wewnątrz kapelusza znak w postaci dwugłowego orła i nieczytelny napis oraz pieczątki w języku rosyjskim - zarząd teatrów 1937 rok. Całość w stanie dobrym. 4000, Szabla wz. 1934, tzw. Ludwikówka. Rękojeść mosiężna, okładziny drewniane lakierowane - lekko skrzywiony jelec. Głownia stalowa z jedną bruzdą na obu stronach sygnowana S. Wz. 34 oraz H. Ludwików Kielce. Na grzbiecie głowni numerb717 oraz odbiór kontroli technicznej K2 w owalu. Pochwa w wersji oficerskiej- z dwiema ryfkami. Wymiary szabli: Długość głowni: 82,5 cm, szerokość głowni u nasady: 3,5 cm, długość całej szabli: 95,6 cm, długość pochwy: 85,1 cm. Stan dobry, głownia i pochwa posiadają ślady korozji. Numer i seria na pochwie nie widoczne. 5000, Francuski pałasz kirasjerów M1816. Rękojeść mosiężna, 4 kabłąkowa z charakterystycznymi kocimi łapkami na zakończeniach. Trzon rękojeści drewniany, obciągnięty skórą i opleciony mosiężnym drutem. Głownia prosta z dwiema strudzinami.. Pochwa prosta z dwiema ryfkami. Wymiary: Długość głowni: 98 cm, szerokość głowni u nasady: 33 mm, długość całkowita: 114 cm, długość pochwy: 105 cm. 4000, Szabla rosyjska model 1881 tzw. Dragonka bez pochwy, sygn. Zlatoust, 1910, długość 101,5 cm, rękojeść drewniana, karbowana, Na klindze litery A.45, na rękojeści sygnatura wytwórcy, całość oryginalna. 1800, Szabla turecka, tzw. Mameluk. Rękojeść wykonana z kości, jelec prosty. Pochwa drewniana z okuciami w niskopróbnym srebrze. Głownia o dużej krzywiźnie. Wymiary: Długość głowni: 80 cm, szerokość głowni u nasady: 29 mm, długość całkowita: 95 cm, długość pochwy: 84 cm. Krzywizna 9,6 cm. XIX/XX w. 6700,- 16

19 331. Rosyjski tasak M1834 tzw. Gladius. Rękojeść mosiężna. Głownia z jedną strudziną oraz piłą na grzbiecie. Sygnowana cyrylicą P3 oraz literą alfa. Wymiary: Długość głowni 48,7 cm, szerokość głowni u nasady: 42 mm, długość całkowita: 63,2 cm. Stan dobry. Brak pochwy. 1500, Fragment strzelby: zamek kołowy muszkietu XVII wiek z pozostałością kolby drewnianej dekorowanej żółtym metalem. Zamek żelazny, dekorowany sceną rodzajową z widokiem miasta w tle. Pozostały elementy zamku dekoracja roślinna. 1700, Pas Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wykonany z czarnej skóry zapinany klamrą sygn. J. Jabłoński Lwów krawiec Sokoła, wym. klamry 58,5 x 65,5 mm, bita z kontrą, mosiądz srebrzony. Pas kompletny, stan dobry. 800, Medalion patriotyczny / sekretnik z orłem polskim, 75 x 47 x 10 mm.wykonany w srebrze, emaliowany. Na uszku z jednej strony polskie próby srebra - główka z literą W (Warszawa) oraz cyfrą 2 - przedmioty drobne. Imiennik grawera KiM - Krupski i Matulewicz. Z drugiej strony uszka próby rosyjskie (?) Waga 58,1g. Niezwykle dekoracyjny i ozdobny przedmiot! Po rozsunięciu medalionu wewnątrz dwa zdjęcia - w jednej części porucznik Czesław Jarnuszkiewcz w mundurze Legionów Polskich, w drugiej nieznana kobieta z dzieckiem. Stan bardzo dobry - nieznaczne uszkodzenie emalii. 2500, Krzyżyk patriotyczny z okresu Żałoby Narodowej, 70 x 41 mm, czarne szkło, złoto niskopróbne(?), emalia, trójpolowa tarcza z herbami Polski, Rusi i Litwy, drobne uszkodzonie na ramieniu krzyża z tyłu, zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 2400, Medalion z symbolami Wiary, Nadziei, Miłości, otwierany, metal złocony, wewnątrz wybity imiennik, 26 x 20 mm, koluszko do zawieszenia. Stan dobry. 900, Krzyżyk patriotyczny z nałożonym Orzełkiem, 49,6 x 25,3 mm, heban, metal. 600, Krzyż patriotyczny żałobny po 1863 r, 15,5 x 8 mm, drewno, mosiądz, wykonany po 1863 r. koluszko do zawieszenia. Stan dobry. 250, Broszka z okresu Żałoby Narodowej, 27 x 42 mm, szkło szlifowane, zapięcie na żelazną agrafę. Stan dobry Broszka z okresu Żałoby Narodowej, 24 x 35 mm, szkło, zapięcie na żelazna agrafę. Stan dobry Broszka z okresu Żałoby Narodowej, średnica 27 mm, szkoło, zapięcie na żelazną agrafę. Stan dobry Medalion otwierany, 40 x 30 mm, dekoracja wykonana w technice pietra dura, metal, szkło, Uszko do zawieszenia. Stan dobry. 250, Dewizka patriotyczna z symbolami Wiary, Nadziei i Miłości, plecionka z włosia, metal, emalia, dł.całk. 39 cm. Stan b. dobry. 650, Dewizka patriotyczna z breloczkiem dwustronnym z fotografiami, symbolami Wiary, Nadziei i Miłości, plecionka z włosia, metal, emalia, dł.całk. 51 cm. Stan b. dobry. 500, Medalion żałobny dekorowany motywem róż, 48 x 40,9 mm, otwierany, na dwie fotografie, ebonit, uszko do zawieszenia. Stan b. dobry. 600, Medalion żałobny z symbolami Wiary, Nadziei, Miłości, 48,3 x 30 mm, ebonit, w środku miejsce na zdjęcie, urwane zawieszenie Broszka patriotyczna z symbolami Wiary, Nadziei, Miłości, żółty metal, synt. rubinek i perełka, zapięcie na agrafkę, XIX/XX w. Stan b. dobry. 120, Zawieszka do dewizki z portretem Tadeusza Kościuszki, 48 x 28 mm, biały metal, srebro?, wieloczęściowa, ślady po mocowaniu. Stan dobry Zestaw 4 zawieszek: orzełek z Matka Boską Ostrobramską na piersi, medalik pamiątka z Jerusalem, tarcza z grawerowanym orłem i Matka Boską i napisem Lüdenscheid oraz medalik z Matką Boska Nieustającej Pomocy. Stany dobre. 120, Zawieszka patriotyczna z Orłem, 34,6 x 30,5 mm, metal srebrzony, emalia, uszko do zawieszenia. Przetarcia. 120, Zawieszka z Orzełkiem, dwuczęściowa, 30 x 30 mm, tombak, emalia, biały metal, koluszko do zawieszenia. Stan b. dobry Zestaw 3 orzełków patriotycznych: 2 wykonane w srebrze, cechowane, mocowane na kopyto, jeden mocowany na szpilkę. Stany b. dobre. 120, Zestaw 3 broszek patriotycznych z orzełkami, śr. 22,5 oraz 19 x 27 mm. Metal, emalia, wyrób wiedeński, zapinane na agrafkę. Stan b. dobry. 17

20 354. Zestaw 2 broszek patriotycznych z orzełkami, 26 x 27mm. Metal, emalia różnokolorowa, wyrób wiedeński, mocowane na agrafkę. Stan b. dobry. 250, Zawieszka z Orłem, srebro, pr. 84 Rosja, na rewersie grawerowany napis: Podarunek, 32 x 21 mm, uszko do zawieszenia. Stan dobry. 500, Ryngraf patriotyczny: Orzeł z Matką Boską Częstochowską na piersi, 85 x 84 mm, cyna Na wstędze napis KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ BŁOGOSŁAW TWO- JEMU LUDOWI. Rewers gładki, koluszka, brak podpórki. Stan dobry. 80, Portret weterana Powstania Styczniowego, w mundurze, owalna fotografia na porcelanie, wym. 100 x 77 mm, osoba nierozpoznana z odznaczeniami: 1. Krzyż Niepodległości z mieczami, 2. Polonia Restituta-oficerski, 3. Medal pamiątkowy za Powstanie Styczniowe , 4. Krzyż nierozpoznany. Stan b. dobry Sygnet złoto próby 14 karatów, z nałożonym srebrnym orzełkiem i z leukoszafirem, waga 13,9 g. 500, Obrączka pamiątkowa , biały metal. Stan dobry Obrączka patriotyczna z symbolami Wiary, Nadziei, Miłości, XIX wiek. Stan dobry, wytarcia, naprawiana Sygnet pamiątkowy 84 P.P. srebro, przetarta próba. Stan dobry Obrączka pamiątkowa z Orłem, srebro?, przetarta próba. Stan dobry Guziki do rogatywki 2 sztuki, śr. 11 mm, zapięcie na wąsy. Stan dobry. 50, Plakietka-gwóźdź do sztandaru?, w kształcie tarczy herbowej z wygrawerowanym napisem. Gen. A. Zawadzki, 36,5 x 28 mm, szary metal, rewers z lekką kontrą, trzy otwory do mocowania. Stan b. dobry. 50, Podkowa z proporczykami 8 Pułku ułanów grawerowna data 3/XI/1936 r. biały metal, lakier, 80 x 60 mm. Stan dobry, przetarcia lakieru. 600, Odznaka w kształcie podkowy z napisem: św. Hubert Trembowla 3.XI.1930, metal, wym. 63 x 56 mm. Stan dobry Klamra do pasa legionowa, 67 x 54 mm, ubytki zielonego lakieru. Stan b. dobry. 700, Naramiennik (pagon) z lat , sukno, haft srebrnym bajorkiem, nałozona cyfra 31, guzik oryginalny. 400, Naramiennik (pagon) z lat , sukno, haft złotym bajorkiem, guzik oryginalny. Stan b. dobry. 400, Pudełko na monetę lub medal klipa, tektura, wytłoczony znak Mennicy Państwowej okres międzywojenny. Stan dobry. 500, Stempel z pracowni Chylińskiego do bicia miniatur 1 Brygady Legionów. Stan dobry. 400, Tłok pieczętny, rączką mosiężną?, z postacią górala, wys. 6,4 cm, nieoznakowany Tłok pieczętny, rączka mosiężna?, profil kobiety, 3,2 cm, nieoznakowany Tłok pieczętny, rączka z brązu, z popiersiem Napoleona, wys. 7,5 cm, nieoznakowany Tłok pieczętny z herbem Łabędź, z monogramem, mosiądz, wys. 27 mm. Stan dobry. 120, Bransoletka żałobna, srebro, emalia, napis: Gott Schütʒe Dich. Stan dobry Biżuteria kaukaska - z monetami rosyjskimi - 2 poł. XIX w., zestaw 3 sztuki: 1. zausznice z 20 kopiejek 1863 r. i 10 kopiejek 1861 r.; 2. Naszyjnik monety rosyjskie 17 sztuk: 10, 20 kopiejek. Naszyjnik, monety 23 sztuki: 10 kopiejek (najstarsza z 1831). Stan dobry. 350, Karneciki z balu 2 szt. XIX w. 1. BAL NA DOCHÓD WETERANÓW z R / N: Sącz 5.II.1887 r., karton, druk barwny, metalowe zawiasy, 95 x 53 mm. Wewnątrz porządek tańców (Polonez, Walc, Polka Trembl, 1.Kadryl, 1.Mazur, Polka Mazur, Spoczynek, Cotillon, 2.Kadryl, Polka Trembl, 2.Mazur, Walc, 3.Kadryl, 3.Mazur, Galop). Sygnowany: Lit. A. Pruszyński. Kraków. Projektował W. Winkler. Stan bardzo dobry. 2. Zabawa z tańcami w Krakowie 1899 r., karton, druk barwny, 95 x 63 mm. Wewnatrz porządek tańców j/w. Sygnowany: Lit.K.Kranikowski Kraków, Rys. W.Winkler. Stan bardzo dobry. 450,- 18

21 379. Odznaka kwestarska Cegiełka na budowę pomnika Powstańców 1831 i na budowę domu inwalidzkiego, 14 x 20 mm, mosiądz złocony, Odznaka jednoczęściowa. rewers z kontrą, szpilka. Stan bardzo dobry Łopatka pamiątkowa z budowy Kopca Józefa Piłsudskiego w Krakowie, 1936 r. Dołączona broszura pt. Sowiniec. Wydanie specjalne. 50 rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, Obywatelski Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Kraków 1985 r., nakład 100 egz. 70, Numer obozowy XI B Stalag, sklejka drewniana, wym. 71 x 42 mm. nawiercone otwory, sznurek. Stan dobry. 50, Sztuka obozowa: Papierośnica z napisem DORSTEN - OFLAG VI.E., sklejka, intarsje na pokrywie, 9 x 6,7 x 2,4 cm. Stan dobry. 120, Zestaw 22 kartek korespondencyjnych Stammlager VI G Bonn a. Rhein, od jeńca Jerzego Nowiaka, do Władysławy Nowiak i Brunona Nowiaka, z lat Stan dobry Zestaw 28 listów obozowych Stammlager VI G, Bonn a. Rhein, Stammlager IV B Mühlberg/Elbe, od jeńca Jerzego Nowiaka, do Brunona Nowiaka i Władysławy Nowiak, z lat Stany różne, zniszczenia. 250, Zestaw 4 portretów wykonanych w Stalagu VI B i IV B, w tym 2 autorstwa podchorążego Józefa Partykiewicza, 2 sztuki nieznanego autorstwa, techniki różne. Prace nieoprawione. Stany dobre. 600,- FOTOGRAFIE 386. Fotografia przedstawiąjącagenerała Stanisława Szeptyckiego, wykonana najprawdopodobniej w czerwcu 1922 roku podczas wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk, wym. 7,8 x 11,3 cm. Stan dobry Zdjęcie z podpisem: na długą pamiątkę kolegom i koleżankom Z.M.P. w Harbinie (obecnie Chińska Republika Ludowa) 14.IV.1942 r. Podpis nieczytelny. Na czapce orzeł noszony przez niższych rangą pracowników służb dyplomatycznych (kierowca). Stan dobry. 400, Album zawierający 106 fotografii. 17 kart formatu 32,2 x 24,1 cm. Wtórnie związane. Pośród zdjęć min. cmentarz wojenny w Limanowej, portret Władysława Beliny-Prażmowskiego w mundurze ułańskim., wizytę legionistów na Jasnej Górze, jeńców rosyjskich. Częściowo podpisane Sulejów 27 VII.18., Legia zawody Piotrków 1918, Kamieńsk kościół legionowy Stany fotografii dobre i bardzo dobre. 1500, Album na zdjęcia, niewypełniony, na stronie tytułowej rysunek odznak oraz napis: 20/PP/ZK/, Kraków, 8 maja 1936 (20 pułku piechoty ziemi krakowskiej), 23x35 cm, 20 kart, na kilku podklejone narożniki po fot. oprawa introligatorska. Stan dobry, przetarcia. 150, Fotografie 4 sztuki z przedstawienia obozowego teatru, na odwrocie 3 fotografii okrągła pieczątka M. Stammlager VI/G, 53 Geprüft. Stany dobre. 60, Fotografie 25 sztuk przedstawiające życie obozowe: 15 sztuk w formacie pocztówkowym, na odwrocie okrągła pieczątka M. Stammlager VI/G, 49 Geprüft, częściowo opisane przez J. Nowiaka, 10 sztuk w formacie ok. ½ pocztówki. Stany dobre Zdjęcia 35 sztuk, odbitki wtórne z oryginalnego filmu, 2 Korpus we Włoszech 1944, fot wykonał st. sierż. W. Choma. Stan b. dobry. 120, Wizyta prezydenta Raczkiewicza w oddziałach polskich 1942 r. - 2 sztuki, 15 x 21 cm, na odwrociach pieczęć: Wojskowa Sekcja Fotograficzna Polish Army Film Unit No Stan b. dobry. 70,- PLAKIETY 394. Plakieta pamiątkowa Krajowa Wystawa Lotnicza Lwów 1938, 111,4 x 45,7 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, dwa nity mocujące, sygn. J. Wojtych, imiennik, cecha srebra 2. Stan b. dobry. 4500, Plakieta NAKŁADEM KOMITETU WYKUPU KOŚ- CIOŁA ŚW. AGNIESZKI w KRAKOWIE 1924 r.. Plakieta jednostronna, niesygnowana, na wykup gruntu z rąk Izaaka Horowitza. Aw. Dwaj husarze pod klasztorem jasnogórskim na niebie Matka boska Częstochowska, napis: POD TWOJĄ OBRONĘ Rw: wyryty napis NAKŁADEM ( ), odlew, mosiądz, 105 x 65 mm. Brak podpórki. Stan dobry Plakieta DZIEŃ LEGJONÓW ZW. LEG. POL. W ŁODZI. 21.V.1934, 6 x 7,6 cm. Wykonana z mosiądzu, srebrzona. Rewers z delikatną kontrą. Dwa otwory do mocowania. Plakieta wydana przez Związek Legionistów Polskich w Łodzi! Stan bardzo dobry. 400, Plakieta Adam Mickiewicz, 16 x 13 cm, cyna patynowana, jednostronna, owalna, uszko do zawieszenia. Stan: uszkodzenie na dł. 11 mm, drobne przetarcia. 150,- 19

22 398. Plakieta X. Józef Poniatowski, średnica 84 mm, cyna patynowana, jednostronna, reperowane uszko do zawieszenia, drobne uszkodzenie w centralnej części. 150, Plakieta na odsłonięcie pomnika cesarzowej Elżbiety Sissi, Wien 1907, 65 x 48 mm, brąz, dwustronna. Stan b. dobry. MEDALE 400. TWÓRCOM CHORAŁU - KORNEL UJEJSKI, JÓZEF NIKOROWICZ , Aw: Dwa popiersia w lewo, w otoku: KORNEL UJEJSKI JÓZEF NIKOROWICZ Rw: W wieńcu cierniowym w ośmiu wierszach napis: Z DYMEM POŻARÓW(...) TWÓRCOM CHORAŁU/ KOŁO ART. LITER./W KRAKOWIE/ Niesygnowany, brąz, średnica 45 mm. Stan bardzo dobry. 150, POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA we LWOWIE , Aw: Postacie wieśniaków w strojach ludowych, wokół nich narzędzia i napis w otoku, Rw: Pawilon wystawowy, napis u góry POD PROTEKTORATEM NAJMIŁOŚCI- WSZEGO, u dołu CESARZA I KRÓLA FRANCISZKA JÓZEFA I Medal z uszkiem, niesygnowany, mosiądz, 33,5 mm. Stan: dobry, zabrudzenia. 70, SETNA ROCZNICA PRZYSIĘGI T. KOŚCIUSZKI , Aw: Półpostać Kościuszki ze wzniesioną szablą i napis w otoku: W STULETNIĄ ROCZNICĘ, Rw: Szlachcic i kosynier trzymający tarczę z orłem, u dołu data 1794, z lewej sygn. W.(ojciech) GŁOWACKI KRAKÓW, biały metal, śr. 30 mm. Stan: dobry. 70, SETNA ROCZNICA ŚMIERCI TADEUSZA KOŚ- CIUSZKI , Aw: Popiersie en face otoczone napisami ułożonymi w kwadrat: TADEUSZ KOŚCIUSZKO Po bokach kwadratu cztery wianki. Rw: Szabla skrzyżowana z kosą przeplecione wieńcem, wokół cztery gałązki laurowe w kwadracie. Na górze i dole napis w czterech wierszach: PIERWSZY KROK DO ZWYCIEZTWA POZNAĆ SIĘ NA WŁASNEJ SILE, Sygnowany na Aw.: K. Laszczka, cynk mosiądzowany 60 mm, Stan dobry. (Strzałk. 413) SETNA ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA PONIA- TOWSKIEGO , Aw: Popiersie na wprost i napis w otoku, poziomo KSIĄŻE JÓZEF PONIATOWSKI, w otoku napis: BÓG MI POWIERZYŁ HONOR POLAKÓW BOGU GO ODDAM. Rw: W wieńcu herb Krakowa i data 19.X.1813/19.X.1913, Sygnowany na Aw: K. LASZCZKA 1913, brąz, patyna, śr. 50 mm, punca - koniczynka na obrzeżu. Stan bardzo dobry. R- rzadki (Strzałk.259). 350, ALEKSANDER (Jagiellończyk) kopia XVIII - wiecznego medalu Stanisława Augusta Poniatowskiego z serii Poczet królów polskich Holzhaeussera i Reichla. Av.: Popiersie władcy w lewo Rv.: W dziesięciu rzędach napis: CASIMIRI NATORUM QUARTUS ( ) miedź patynowana, średnica 45 mm. Stan dobry, drobne zarysowania na awersie, na rancie nierówności i wgłębienia Medal pamiątkowy Związek Trzech Monarchów, wybity z okazji bitwy pod Hanau 30 oct Stan dobry. 80, Medal z okazji 700-lecia Lokacji Krakowa , brąz patynowany, średnica 56,6 mm, aw.:stylizowany herb Krakowa i napis: 700-lecie Lokacji m. Krakowa, , rew.: głowa władcy, w otoku napis: Bolesław Wstydliwy , dołączone oryginalne pudełko. Stan b. dobry Medal Marszałek Edward Rydz-Śmigły, wyd r., biały metal, średnica 64,7 mm. dołączone pudełko. Stan b. dobry. 50, Ks. Abp. Zygmunt Kamiński XXV lecie sakry biskupiej oraz 110 rocznica konsekracji kościoła farnego miasta Szczecina Mennica państwowa, projekt Robert Kotowicz, metal srebrzony, śr. 70 mm, etui. Nakład 200 szt. Stan b. dobry. 70, Mordechaj Anielewicz, 50 lecie powstania w gettcie warszawskim 1993, Mennica Państwowa, sygn.: tt (Tadeusz Tchórzewski), śr. 70 mm, etui. Nakład 500 szt. Stan b. dobry. 60, Medal Kościół Augustianów św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie 2000, Mennica Państwowa, sygn. NJ (Jerzy Nowakowski), metal srebrzony, etui, nakład do 100 egzemplarzy. Stan b. dobry Prezes Fundacji Rodziny Nissenbaumów Sigmund Simon Nissenbaum 2003, Mennica Państwowa, projekt Roussana i Andrzej Nowakowscy, Fundacja Nissenbaumów, Warszawa, tombak srebrzony i oksydowany, śr. 70 mm, etui. Nakład 53 szt. Stan b. dobry Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic 2001 Mennica Państwowa, projekt Roussana i Andrzej Nowakowscy, Fundacja Nissenbaumów, Warszawa, tombak srebrzony i oksydowany, śr. 70 mm, etui. Nakład 72 szt. Stan b. dobry. 120,- Poz medale projektu Bronisława Chromego, wykonane dla Teatru Lalek Banialuka z okazji organizowanego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsko-Białej latach

23 414. VIII Festiwal, V.1978 r., brąz, podstawa drewno, wys. z podstawą 13,5 cm. Stan b. dobry. 350, XII Festiwal, V r. brąz patynowany, średnica 10 cm. sygn. na rancie B. Chromy. Stan b. dobry XIV Festiwal, 1990 r. brąz patynowany, średnica 10 cm, sygn. na awersie B. Chromy. Stan b. dobry. 250, XV Festiwal, V r. brąz patynowany, średnica 10 cm, dołączone drewniane etui. Stan b. dobry. 250, XVI Festiwal, 1994 r. brąz patynowany, średnica 8,5-9,2 cm, sygn. na rancie B. Chromy, dołączone etui. Stan b. dobry. 250, XVII Festiwal, 1996 r. brąz patynowany, średnica 9 cm, sygn. Chromy, dołączona drewniana podstawka. Stan b. dobry. 250, Zestaw 2 medali: Tysiąclecie Chrztu Polski, z wizerunkiem Ojca św. Pawła VI, wyd. Veritas Warszawa, Tysiąclecie Chrztu Polski sygn. na obrzeżu znakiem V. Stan b. dobry. DOKUMENTY I DRUKI 421. Boże coś Polskę broszura z tekstem dla legionistów, wydana nakładem Drukarnia Państwowa pod zarządem Departamentu Wojskowego N.K.N., 106 x 87 mm. Stan dobry. 80, Księga regat Oddziału Wioślarskiego Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓL w Krakowie z lat Zawiera 34 karty, dwustronnie, ręcznie wypełnione w rubrykach: data, rodzaj łodzi, nazwiska, długość mety, czas, zajęte miejsce, rodzaj nagrody. Oprawa introligatorska płócienna z tłoczonymi napisami i dekoracją, wym.: 20,5 x 33,7 cm. Stan dobry, przetarcia grzbietu. Dołączone druki o tematyce wioślarkiej okres międzywojenny oraz dwie fotografie. 1. Program Regaty międzyszkolne i międzyklubowe w Bydgoszczy 3 lipca 1927 r. z odręcznymi wpisami uzyskanych czasów; broszura 16 stron. Wyd. Drukarnia Bydgoska S.A. (Wydawnictwo Dziennika Bydgoskiego). Stan dobry. 2. Program: Wioślarskie Mistrzostwa Europy, Bydgoszcz 1929 r., zawiera odręczne wpisy uzyskanych czasów; broszura 32 str. Wklejone nadzwyczajne wydanie Dziennika Bydgoskiego z wynikami regat. Stan dobry. 3. Sport wodny czasopismo, dwa numery z 1927 i 1928 roku, zawierające programy międzynarodowych regat. Stany dobre. Druki i fotografie dotyczące Oddziału Wioślarskiego Sokoła Krakowskiego: 4. Klejnoty Wisły jubileusz 30-letni Oddziału Wioślarskiego Sokoła Krakowskiego, ; Napisał: Dr Kazimierz Szczepański zdjęcia fotogr. Inż. Kazimierz Cybulski klisze użyć zezwolił prof. Szyszko-Bohusz - druk i rotograwjura Drukarni Narodowej w Krakowie. broszura 30 str., 18 x 13 cm, Stan dobry, zagięte rogi. 5. Program Wiosenne regaty Międzyklubowe 29 czerwca 1925 r. Oddział Wioślarski Sokoła Krakowskiego, broszura 6 str., 23,3 x 15,5 cm., wyd. Drukarnia Ludowa w Krakowie. Stan dobry. 6. Program Wiosenne regaty Międzyklubowe 27 czerwca 1926 r. Oddział Wioślarski Sokoła Krakowskiego, broszura 6 str., 23,3 x 15,5 cm., wyd. Drukarnia Ludowa w Krakowie. Stan dobry. 7. Główne zasady OWSK, broszura 14 str., 15,5 x 10,5 cm. Nakładem organizacji OWSK Krakow 1930 r. Stan b. dobry. 8. Program Wiosenne regaty Międzyklubowe 27 czerwca 1926 r. Oddział Wioślarski Sokoła Krakowskiego, broszura 6 str., 23,3 x 15,5 cm., wyd. Drukarnia Ludowa w Krakowie. Stan dobry. 9. Główne zasady OWSK, broszura 14 str., 15,5 x 10,5 cm. Nakładem organizacji OWSK Krakow 1930 r. Stan b. dobry. 10. Program uroczystego obchodu jubileuszowego czterdziestolecia oddziału wioślarskiego Sokoła krakowskiego rok. broszura 24 str., 28,6 x 22,6 cm, Drukarnia Ludowa w Krakowie. 11. Dwie fotografie podpisane: Jubileusz O.W.S.K. 1917, 16,7 x 22,6 cm. Fotografie przedstawiają apel przed zawodami a następnie wyprowadzanie kajaków. Stany dobre Projekty graficzne oraz szkice wykonane przez Jerzego Nowiaka do Krzyża Pamiątkowego XXX lecia 5 K.D.P. oraz dyplomu Krzyża Kombatanckiego SPK, dołączony list z 4 lutego 1972 r. Sekretarza Generalnego z SPK z podziękowaniami za piękne i bezinteresowne wykonanie Krzyża Kombatanckiego i Medala Pamiątkowego. Stany dobre Legitymacja do odznaki pamiątkowej 1 Pułku Piechoty Legionów dla kaprala Ryszarda Dyjasińskiego, nr 2760, Wilno, 6.VIII.1933r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry, niewielkie zagięcia i rozdarcia papieru Legitymacja członkowska Koło Trzeciniaków B. Żołnierzy 3 P.P. Leg. Polskich i 3 P.P. Leg. dla Władysława Srokesza, nr 556, 25 września 1934 r., pieczęć tuszowa, podpis przewodniczącego zarządu głównego oraz sekretarza. Stan dobry. 400, Legitymacja do odznaki pamiątkowej 5 Pułku Piechoty Legionów dla legionisty Mariana Winiarskiego, nr 3125, Wilno, 4.VII r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja Koła Piątaków b. żołnierzy b. 5 p.p. Leg. Pol. I. Brygady J. Piłsudskiego dla Tadeusza Bajera, nr 39, na rok 1938, fotografia, pieczęć tuszowa, podpisy komendanta i sekretarz. Stan dobry. 21

24 428. Legitymacja do odznaki pamiątkowej 12 Pułku Piechoty dla porucznika Aleksandra Procińka, nr 75, Wadowice, 14 marca 1932 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy pułku. Stan dobry. 400, Legitymacja do odznaki pamiątkowej 13 Pułku Piechoty dla strzelca Józefa Woźniaka, nr 761, 14 sierpnia 1931 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry. 400, Legitymacja do odznaki pamiątkowej 14 Pułku Piechoty dla strzelca Bronisława Lewandowskiego, nr 537, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy pułku. Stan dobry: lekkie zabrudzenia papieru i zniszczenia na krawędziach. 400, Legitymacja do odznaki pamiątkowej 16 Pułku Piechoty dla strzelca Józefa Żuski, nr 445, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: zabrudzenia papieru. 400, Legitymacja do odznaki pamiątkowej 17 Pułku Piechoty dla plutonowego Henryka Sawy, nr 161, 19.III.1930 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy pułku. Stan: zagniecenia papieru Legitymacja do odznaki 18 Pułku Piechoty dla majora Jana Smotra, nr 221, r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry. 400, Legitymacja do odznaki pamiątkowej 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej dla szeregowego Jana Chochoła, nr 375, Kraków, 3 lipca, 1929 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: zagięcia papieru Legitymacja do odznaki pamiątkowej 27 Pułku Piechoty dla porucznika Edwarda Kapkowskiego, nr 26, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do odznaki pamiątkowej 28 Pułku Strzelców Kaniowskich dla starszego strzelca Edwarda Grabskiego, nr 1107, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: lekkie zagięcia i zabrudzenia Legitymacja do odznaki pamiątkowej 29 Pułku Strzelców dla K. Myszkowskiego, nr 1096, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy, wraz z regulaminem do odznaki. Stan dobry Legitymacja do odznaki honorowej 31 Pułku strzelców Kaniowskich dla starszego strzelca Stanisława Dzierbuda, nr 419, Łódź, 6 marca 1930 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: klejona Legitymacja do oznaki pamiątkowej 33 Pułku Piechoty dla porucznika Jana Jastrzębowskiego, nr 201, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do odznaki pamiątkowej 40 Pułku Piechoty dla strzelca Stanisława Wiąska, nr 4369/1569, Lwów, 28.VI.1938 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: lekkie zagięcia Legitymacja do odznaki pułkowej 43 Pułku Piechoty Legionu Bajończyków dla starszego sierżanta Jana (nieczytelne), nr 1304, Dubno, 24 lipca 1931r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: zniszczone brzegi, klejona, popisana Legitymacja do odznaki pułkowej 43 Pułku Piechoty Legionu Bajończyków dla Albina Ochojskiego, nr 8071, Dubno, 25 lipca 1938 r., pieczęć tuszowa, popis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do odznaki pamiątkowej 44 Pułku Strzelców Kresowych dla porucznika Aleksandra Chudeskiego, nr 32, Równe, 28.IV.1931 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: zagięcia i zaplamienia papieru Legitymacja do odznaki pamiątkowej 45 Pułku Strzelców Kresowych dla kapitana Jana Smotra, nr 73, Równe, 19 marca 1931 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do odznaki pamiątkowej 48 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych dla plutonowego Mariana Cywki, nr 169, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy, zdjęcie. Stan: zniszczone brzegi, zagięcia papieru Legitymacja do odznaki pamiątkowej 49 Pułku Piechoty dla Jana Jarzębowskiego, nr 569, 22. VII.1929 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do odznaki pamiątkowej 55 Poznańskiego Pułku Piechoty, 1 Pułk Strzelców Wielkopolskich, nr 3122, Leszno, 25.VIII.1934 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry, zagięcie papieru Zestaw: a) Legitymacja do odznaki pamiątkowej 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, 1 Dywizja Strzelców Wielkopolskich dla kapitana Ludwika Figlusa, nr 2322/F, Poznań, 12 lutego 1928 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry, lekkie zaplamienia; b) Legitymacja do odznaki pamiątkowej 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich dla plutonowego Antoni Bałd, nr 2084/B, Poznań 10 stycznia 1927 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: ślady zalania, przerwany papier Legitymacja do odznaki pamiątkowej 68 Pułku Piechoty, 10 Pułku Strzelców Wielkopolskich dla chorążego Stanisława Adamskiego, nr 55, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry. 22

25 450. Legitymacja do odznaki pamiątkowej 73 Pułku Piechoty dla starszego strzelca Alojzego Wójcika, nr 163/39, Katowice, 22.VII.1939 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan: zniszczone brzegi Legitymacja do odznaki pamiątkowej 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty dla plutonowego Adama Czyża, nr 88, 6.X.1929 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do odznaki pamiątkowej 76 Lidzkiego Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta dla starszego strzelca Jana Lasonia, nr 3115, Grodno, 14 września 1938 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do Odznaki Honorowej 9.Batalionu Strzelców Flandryjskich. Wystawiona na nazwisko Jałosiński Czesław, starszy sierżant. Numer legitymacji 709. Data na legitymacji Niemcy. Wymiary dokumentu 10,5 x 15 cm. Stan bardzo dobry. 461.,,Dzieje 2-go Korpusu Inaczej album z rysunkami Mieczysława Kuczyńskiego, wydany w Birmingham Anglia w 1969 r. Stan b. dobry. 150, Reprint Polska Marynarka Wojenna, album pamiątkowy, wyd. Instytut Literacki w Rzymie 1946 rok. Stan b. dobry. 50, Legitymacja do odznaki pamiątkowej 85 Pułku Strzelców Wileńskich dla kaprala Wincentego Kupczaka, nr 1913, zdjęcie, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry Legitymacja do odznaki pamiątkowej 86 Mińskiego Pułku Strzelców dla plutonowego Bolesława Dzięgielewskiego, nr 805, pieczęć tuszowa, podpis dowódcy. Stan dobry: lekkie zaplamienia Świadectwo do Państwowej Odznaki Sportowej dla Józefa Toja, nr 432, Tarnów, 1 październik 1936 r., pieczęć tuszowa, podpis przewodniczącego komitetu wychowania fizycznego. Stan dobry. 60, Zaświadczenie wydane przez ppłk. dypl. Kazimierza Dworaka dotyczące okoliczności przyjęcia do służby w tworzącej się Armii Polskiej we Włoszech pod dowództwem gen. Hallera na nazwisko chorążego Antoniego Mazura, Kraśnik, 24 września 1936 r., pieczęć tuszowa, podpis dowódcy i adiutanta pułku. Stan dobry. 40, Blankiet z prośbą o wydanie brązowego medalu za długoletnią służbę, 1938 r. Stan: zagięcia i przedarcia papieru. 40, Dyplom nadający śp. pporrezerwy kawalerii Stefanowi Olszyńskiemu Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Dokument o wymiarach 20,5 x 33 cm. W prawym dolnym rogu odręczny podpis Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego. W lewym dolnym rogu sucha pieczęć z orłem oraz napisem Naczelny Wódz. Dokument wystawiony ! Niezwykle rzadkie nadanie! Stan bardzo dobry Legitymacja do Odznaki Pamiątkowej Szkoły Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej w Wielkiej Brytanii. Wystawiona na nazwisko Kamiński Tadeusz, plutonowy podchorąży. Numer legitymacji 20/VIII. Wymiary dokumentu 13,8 x 9,8 cm. Stan bardzo dobry. 23

26 ADRES INTERNETOWY: e mail: aukcje@desa.art.pl DYREKTOR DOMU AUKCYJNEGO: Jerzy Majewski OPRACOWANIE KATALOGU: Jerzy Majewski, Paweł Maciukiewicz, Mateusz Palka, Katarzyna Kwatro Woźniak PRZYGOTOWANIE PLANSZ DO FOTOGRAFII: Mateusz Palka REDAKCJA: Patrycja Gabryś Dudziak WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA odbędzie się w dniach od 1 IV do 5 IV 2019 r. w godz w KRAKOWIE UL. FLORIAŃSKA 13 I p., a w dniu aukcji obiekty można oglądać od godz Udział w licytacji przedmiotów możliwy jest telefonicznie , , fax po uprzednim zgłoszeniu i wpłaceniu wadium w wysokości 100 zł. ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE SĄ DO PIĄTKU 5 IV, DO GODZ CENY PODANE W KATALOGU SĄ CENAMI WYWOŁAWCZYMI. NUMERY POD FOTOGRAFIAMI ODPOWIADAJĄ NUMEROM OBIEKTÓW W KATALOGU. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE AUKCJI MOŻNA UZYSKAĆ TELEFONICZNIE W DOMU AUKCYJNYM TEL , Fotografie obiektów opisanych w katalogu znajdują się na: NUMER KONTA: Dom Aukcyjny Desa, ul. Floriańska 13, Kraków PRZYJMUJEMY NA KOLEJNE AUKCJE: MONETY, MEDALE I ODZNACZENIA. Bliższe informacje można uzyskać w Krakowie pod numerem tel , oraz w Rzeszowie tel WYDAWCA: Dom Aukcyjny DESA Sp. z o.o., Pałac Kmity, Kraków. ul. Floriańska 13, I piętro FOTO: Art room Piotr Nosek SKŁAD: Art room Piotr Nosek DRUK: Drukarnia Skleniarz

27 Poz. 36 Poz. 37 Poz. 38 Poz. 40 Poz. 39 Poz. 41 Poz. 42 Poz. 43 Poz. 44 Poz. 45 Poz. 51 Poz. 46 Poz. 47 Poz. 48 Poz. 49 Poz. 50 Poz. 51 Poz. 52 Poz. 53 Poz. 54 Poz. 55 Poz. 56 Poz. 57 Poz. 58 Poz. 59 Poz. 60 Poz. 61 Poz. 62 Poz. 63 Poz. 64 Poz. 65

28 Poz. 66 Poz. 67 Poz. 69 Poz. 70 Poz. 68 Poz. 71 Poz. 72 Poz. 73 Poz. 74 Poz. 75 Poz. 79 Poz. 81 Poz. 76 Poz. 77 Poz. 78 Poz. 80 Poz. 82 Poz. 83 Poz. 84 Poz. 85 Poz. 86 Poz. 87 Poz. 87 Poz. 86 Poz. 89 Poz. 89 Poz. 90 Poz. 91 Poz. 88 Poz. 92 Poz. 91 Poz. 93 Poz. 94 Poz. 95 Poz. 96 Poz. 97

29 Poz. 98 Poz. 99 Poz. 100 Poz. 101 Poz. 102 Poz. 103 Poz. 105 Poz. 106 Poz. 104 Poz. 104 Poz. 107 Poz. 108 Poz. 109 Poz. 110 Poz. 111 Poz. 112 Poz. 113 Poz. 114 Poz. 115 Poz. 116 Poz. 117 Poz. 118 Poz. 119 Poz. 120 Poz. 121 Poz. 121a Poz. 122 Poz. 123 Poz. 124 Poz. 125 Poz. 126 Poz. 127 Poz. 128 Poz. 131 Poz. 132 Poz. 133 Poz. 129 Poz. 130 Poz. 134 Poz. 135 Poz. 136 Poz. 137 Poz. 138 Poz. 139 Poz. 140 Poz. 141

30 Poz. 144 Poz. 145 Poz. 143 Poz. 147 Poz. 141 Poz. 144 Poz. 146 Poz. 151 Poz. 149 Poz. 150 Poz. 152 Poz. 148 Poz. 153 Poz. 154 Poz. 155 Poz. 156 Poz. 157 Poz. 158 Poz. 159 Poz. 162 Poz. 162 Poz. 160 Poz. 161 Poz. 162 Poz. 162 Poz. 163 Poz. 164 Poz. 165 Poz. 166 Poz. 167 Poz. 168

31 Poz. 173 Poz. 169 Poz. 170 Poz. 171 Poz. 172 Poz. 173 Poz. 174 Poz. 175 Poz. 175 Poz. 176 Poz. 174 Poz. 173 Poz. 174 Poz. 175 Poz. 176 Poz. 176 Poz. 176 Poz. 177 Poz. 177 Poz. 175 Poz. 176 Poz. 179 Poz. 180 Poz. 178

32 Poz. 181 Poz. 181 Poz. 181 Poz. 182 Poz. 183 Poz. 183 Poz. 183 Poz. 183 Poz. 183 Poz. 183

33 Poz. 185 Poz. 186 Poz. 187 Poz. 184 Poz. 189 Poz. 190 Poz. 190 Poz. 188 Poz. 189 Poz. 189 Poz. 189 Poz. 190 Poz. 190 Poz. 191 Poz. 190 Poz. 191 Poz. 191 Poz. 191 Poz. 191 Poz. 191 Poz. 191 Poz. 229 Poz. 226 Poz. 229

34 Poz. 192 Poz. 193 Poz. 194 Poz. 193 Poz. 194 Poz. 195 Poz. 196 Poz. 197 Poz. 194 Poz. 198 Poz. 199 Poz. 198 Poz. 199 Poz. 200 Poz. 201

35 Poz. 202 Poz. 203 Poz. 203 Poz. 203 Poz. 204 Poz. 205 Poz. 206 Poz. 207 Poz. 208 Poz. 208

36 Poz. 209 Poz. 210 Poz. 211 Poz. 211 Poz. 211 Poz. 211 Poz. 212 Poz. 212 Poz. 213 Poz. 213 Poz. 213 Poz. 213 Poz. 213 Poz. 214 Poz. 213 Poz. 213 Poz. 215 Poz. 216 Poz. 217

37 Poz. 218 Poz. 220 Poz. 221 Poz. 221 Poz. 221 Poz. 219 Poz. 222 Poz. 222 Poz. 222 Poz. 224 Poz. 223 Poz. 223 Poz. 225

38 Poz. 227 Poz. 230 Poz. 228 Poz. 231 Poz. 232 Poz. 233 Poz. 234 Poz. 235 Poz. 236 Poz. 237 Poz. 238 Poz. 239 Poz. 240

39 Poz. 242 Poz. 244 Poz. 246 Poz. 241 Poz. 248 Poz. 249 Poz. 243 Poz. 245 Poz. 247 Poz. 251 Poz. 250 Poz. 252 Poz. 253 Poz. 254 Poz. 258 Poz. 255 Poz. 256 Poz. 257 Poz. 259 Poz. 260 Poz. 261 Poz. 262

40 Poz. 263 Poz. 264 Poz. 265 Poz. 266 Poz. 267 Poz. 268 Poz. 269 Poz. 270 Poz. 272 Poz. 273 Poz. 271 Poz. 274 Poz. 275 Poz. 276 Poz. 276 Poz. 277 Poz. 277 Poz. 277 Poz. 277 Poz. 276 Poz. 276 Poz. 276 Poz. 278 Poz. 279 Poz. 280 Poz. 281 Poz. 282 Poz. 282 Poz. 282 Poz. 282 Poz. 282 Poz. 283 Poz. 283

41 Poz. 284 Poz. 285 Poz. 286 Poz. 287 Poz. 288 Poz. 289 Poz. 290 Poz. 291 Poz. 292 Poz. 293 Poz. 295 Poz. 296 Poz. 294 Poz. 297

42 Poz. 298 Poz. 300 Poz. 299 Poz. 300 Poz. 298 Poz. 300 Poz. 300 Poz. 301 Poz. 302 Poz. 303 Poz. 304 Poz. 305

43 Poz. 306 Poz. 306 Poz. 307 Poz. 308 Poz. 309 Poz. 313 Poz. 310 Poz. 311 Poz. 312 Poz. 313 Poz. 313 Poz. 314 Poz. 314 Poz. 315 Poz. 316 Poz. 314 Poz. 316 Poz. 317 Poz. 320 Poz. 318 Poz. 319 Poz. 321 Poz. 322

44 Poz. 323 Poz. 323 Poz. 323 Poz. 323 Poz. 324 Poz. 324 Poz. 324 Poz. 333 Poz. 333 Poz. 333

45 Poz. 325 Poz. 325

46 Poz. 326 Poz. 326

47 Poz. 327 Poz. 328 Poz. 329 Poz. 330

48 Poz. 331 Poz. 332 Poz. 332

49 Poz. 335 Poz. 336 Poz. 334 Poz. 337 Poz. 338 Poz. 339 Poz. 341 Poz. 343 Poz. 340 Poz. 342 Poz. 349 Poz. 344 Poz. 345 Poz. 346 Poz. 349 Poz. 349 Poz. 347 Poz. 348

50 Poz. 352 Poz. 352 Poz. 353 Poz. 353 Poz. 350 Poz. 351 Poz. 352 Poz. 354 Poz. 354 Poz. 355 Poz. 356 Poz. 358 Poz. 359 Poz. 360 Poz. 363 Poz. 361 Poz. 357 Poz. 364 Poz. 362 Poz. 365 Poz. 366 Poz. 367

51 Poz. 370 Poz. 368 Poz. 369 Poz. 371 Poz. 376 Poz. 375 Poz. 373 Poz. 372 Poz. 374 Poz. 382 Poz. 381

52 Poz. 377 Poz. 380 Poz. 378 Poz. 378 Poz. 378 Poz. 379

53 Poz. 385 Poz. 383 Poz. 385 Poz. 384 Poz. 386 Poz. 387

54 Poz. 388 Poz. 388 Poz. 388 Poz. 388 Poz. 389 Poz. 390 Poz. 391

55 Poz. 396 Poz. 394 Poz. 395 Poz. 398 Poz. 399 Poz. 397

56 Awersy Poz. 400 Poz. 401 Poz. 402 Poz. 403 Poz. 406 Poz. 405 Poz. 404 Poz. 407 Poz. 409 Poz. 408 Poz. 410 Poz. 412 Poz. 411 Poz. 413

57 Rewersy Poz. 400 Poz. 401 Poz. 402 Poz. 403 Poz. 406 Poz. 405 Poz. 404 Poz. 407 Poz. 409 Poz. 408 Poz. 410 Poz. 412 Poz. 411 Poz. 413

58 Awersy Poz. 415 Poz. 414 Poz. 416 Poz. 417 Poz. 418 Poz. 419

59 Rewersy Poz. 414 Poz. 415 Poz. 416 Poz. 417 Poz. 418 Poz. 419

60 Poz. 420 Poz. 420 Poz. 421 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 Poz. 422 p 11

61 Poz. 422 Poz. 422 p.10 Poz. 422 p. 11 Poz. 422 p. 4 Poz. 423 Poz. 423

62 Poz. 424 Poz. 424 Poz. 425 Poz. 425 Poz. 426 Poz. 426 Poz. 427 Poz. 427

63 Poz. 428 Poz. 428 Poz. 429 Poz. 430 Poz. 430 Poz. 431 Poz. 432

64 Poz. 433 Poz. 434 Poz. 435 Poz. 435 Poz. 436 Poz. 436 Poz. 437 Poz. 437 Poz. 438 Poz. 438 Poz. 440 Poz. 439

65 Poz. 441 Poz. 442 Poz. 443 Poz. 444 Poz. 445 Poz. 446 Poz. 447 Poz. 448

66 Poz. 448 Poz. 448 Poz. 449 Poz. 450 Poz. 452 Poz. 452 Poz. 453 Poz. 456 Poz. 457 Poz. 455

67 Rewersy Poz. 1 Poz. 2 Poz. 3 Poz. 4 Poz. 5 Poz. 6 Poz. 7 Poz. 8 Poz. 9 Poz. 10 Poz. 11 Poz. 12 Poz. 13 Poz. 14 Poz. 15 Poz. 19 Poz. 16 Poz. 17 Poz. 18 Poz. 20 Poz. 21 Poz. 22 Poz. 23 Poz. 24 Poz. 25 Poz. 26 Poz. 27 Poz. 28 Poz. 29 Poz. 30 Poz. 31 Poz. 32 Poz. 33 Poz. 34 Poz. 35

68 Rewersy Poz. 36 Poz. 37 Poz. 38 Poz. 39 Poz. 40 Poz. 41 Poz. 42 Poz. 43 Poz. 44 Poz. 45 Poz. 51 Poz. 46 Poz. 48 Poz. 47 Poz. 49 Poz. 50 Poz. 51 Poz. 52 Poz. 53 Poz. 54 Poz. 55 Poz. 56 Poz. 57 Poz. 58 Poz. 59 Poz. 60 Poz. 61 Poz. 62 Poz. 63 Poz. 64 Poz. 65

69 Rewersy Poz. 227 Poz. 230 Poz. 228 Poz. 385 Poz. 385

70 Rewersy Poz. 420 Poz. 422 p. 3 Poz. 422 p. 3 Poz. 422 p. 5 Poz. 422 p. 6 Poz. 422 p. 7

71 Poz. 437 Poz. 437 Poz. 439 Poz. 441 Poz. 442 Poz. 443 Poz. 444 Poz. 445

72 Poz. 446 Poz. 447 Poz. 448 Poz. 449 Poz. 451 Poz. 454 Poz. 455

73 Poz. 459 Poz. 460 Poz. 393 Poz. 393 Poz. 392 Poz. 392

Warszawa, dnia 28 sierpnia 2017 r. Poz. 1602

Małopolski Konkurs Tematyczny:

SYSTEM ODZNACZEŃ, WYRÓŻNIEŃ I NAGRÓD

U S T A W A. z dnia 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

www.stowarzyszenieuk.pl

Order Czerwonego Sztandaru

Druk nr 3641 Warszawa, 28 grudnia 2004 r.

DECYZJA Nr 41/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 14 lutego 2017 r.

o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach.

o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach. SENAT VI KADENCJA Warszawa, dnia 25 maja 2007 r. Druk nr 453 MARSZAŁEK SEJMU Pan Bogdan BORUSEWICZ MARSZAŁEK SENATU Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przesłać

kat a alaog 2 o 0 g /

o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach (druk nr 1595)

o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach (druk nr 1595) SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ V kadencja Druk nr 1708 SPRAWOZDANIE KOMISJI OBRONY NARODOWEJ o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Źródło: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/wis/aktualnosci/24195,inauguracja-wystawy-pt-powstanie-warszawskie -w-medalierstwie.html Wygenerowano: Środa, 1

Załącznik nr 9 wykaz eksponatów

Część trzecia zamówienia: metale - zestaw I

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY. z dnia r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania Odznaki Honorowej za Zasługi dla Puław

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY. z dnia r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania Odznaki Honorowej za Zasługi dla Puław Projekt z dnia 23 marca 2016 r. Zatwierdzony przez... UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY z dnia... 2016 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania Odznaki Honorowej za Zasługi dla Puław Na podstawie art.

DECYZJA Nr 125/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 20 września 2018 r.

DECYZJA Nr 125/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 20 września 2018 r. Warszawa, dnia 25 września 2018 r. Poz. 151 DECYZJA Nr 125/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 20 września 2018 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej Regionalnego Centrum

Materiał porównawczy do ustawy z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

Materiał porównawczy do ustawy z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach BIURO LEGISLACYJNE/ Materiał porównawczy Materiał porównawczy do ustawy z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach USTAWA z dnia 16 października 1992 r. O ORDERACH I ODZNACZENIACH

DECYZJA Nr 338/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

Dowódcy Kawaleryjscy

Dowódcy Kawaleryjscy Zbigniew Dymitr Dunin-Wąsowicz ur. 14 października 1882 w Brzeżanach, poległ 13 czerwca 1915 prowadząc szarżę pod Rokitną) polski dowódca wojskowy, rotmistrz Legionów Polskich. Po ukończeniu korpusu kadetów

Pancerna Odznaka Szturmowa, Panzerkampfabzeichen

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r. Dz.U.2015.1399 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz.

USTAWA z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

USTAWA z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach Kancelaria Sejmu s. 1/1 USTAWA z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2007 r. Nr 123, poz. 848, z 2010 r. Nr 254, poz. 1701, z 2011 r. Nr

HARMONOGRAM PRZEDSIĘWZIĘĆ PATRIOTYCZNYCH W MAŁOPOLSCE W 2015 ROKU

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY. z dnia r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY. z dnia r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy Projekt z dnia 23 marca 2016 r. Zatwierdzony przez... UCHWAŁA NR... RADY MIASTA PUŁAWY z dnia... 2016 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy Na podstawie

R e g u l a m i n nadawania Odznaki Honorowej Podlaski Krzyż Floriański

DECYZJA Nr 414/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 3 listopada 2011 r.

WZÓR LEGITYMACJI POSELSKIEJ

Order Kutuzowa. (ros. Орден Кутузова)

DECYZJA Nr 140/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 18 kwietnia 2011 r.

DECYZJA Nr 140/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 18 kwietnia 2011 r. Departament Wychowania i Promocji Obronności 116 DECYZJA Nr 140/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 kwietnia 2011 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej oraz proporczyka

Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r.

Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz. 1399 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez

DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ Warszawa, dnia 16 października 2012 r. Poz. 388 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 października 2012 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej

DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ Warszawa, dnia 8 lipca 2013 r. Poz. 174 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 3 lipca 2013 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz

Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132

Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132 Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132 OBWIESZCZENIE ministra spraw wewnętrznych i administracji 1) z dnia 14 maja 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

UCHWAŁA NR XXXIX385/17 RADY MIEJSKIEJ W GŁOGOWIE. z dnia 19 września 2017 r. w sprawie likwidacji i nadania nazw ulicom i rondom w Głogowie

UCHWAŁA NR XXXIX385/17 RADY MIEJSKIEJ W GŁOGOWIE. z dnia 19 września 2017 r. w sprawie likwidacji i nadania nazw ulicom i rondom w Głogowie UCHWAŁA NR XXXIX385/17 RADY MIEJSKIEJ W GŁOGOWIE z dnia 19 września 2017 r. w sprawie likwidacji i nadania nazw ulicom i rondom w Głogowie Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990

Instrukcja dla korzystających

Instrukcja dla korzystających Instrukcja dla korzystających Wykaz Legionistów nie jest słownikiem biograficznym. Założeniem Autorów było zgromadzenie nazwisk i podstawowych danych do wszystkich, którzy służyli w tej formacji podczas

UCHWAŁA NR XXI/261/2016 RADY MIEJSKIEJ KALISZA z dnia 31 marca 2016 r.

UCHWAŁA NR XXI/261/2016 RADY MIEJSKIEJ KALISZA z dnia 31 marca 2016 r. UCHWAŁA NR XXI/261/2016 RADY MIEJSKIEJ KALISZA z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie nadania nazwy drogom na terenie miasta Kalisza Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie

DECYZJA Nr 411/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 8 listopada 2010 r.

DECYZJA Nr 411/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 8 listopada 2010 r. Departament Wychowania i Promocji Obronności 284 DECYZJA Nr 411/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 8 listopada 2010 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznak rozpoznawczych 6. Brygady

ks. ppłk. Stanisław Zytkiewicz

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych ZASADY NOSZENIA OZNAK STOPNI WOJSKOWYCH NA NAKRYCIACH GŁOWY OZNAKI STOPNI WOJSKOWYCH: Nosi się na nakryciach głowy z wyjątkiem: a) czapek: futrzanych, zimowych, ćwiczebnych, technika lotniczego, garnizonowych

Małopolski Konkurs Tematyczny: Małopolski Konkurs Tematyczny: Umarli, abyśmy mogli żyć wolni. Miejsce Lwowa i jego obrońców w walce o niepodległość Polski - dla uczniów dotychczasowych gimnazjów i klas dotychczasowych gimnazjów prowadzonych

DECYZJA Nr 123/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 25 kwietnia 2012 r.

Karpacki Oddział Straży Granicznej