Download "AUKCJA 154 ODZNAKI, ODZNACZENIA. Sobota 24 IX 2016 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA"

1 DOM AUKCYJNY K R A K Ó W, U L. F L O R I A Ń S K A 1 3 I p. w w w. d e s a. a r t. p l e - m a i l : a u k c j e s a. a r t. p l AUKCJA 154 ODZNAKI, ODZNACZENIA Sobota 24 IX 2016 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA od IX 2016 r. w godz , a w dniu aukcji Kraków, ul. Floriańska 13 I piętro

2 Poz. 1 Poz. 2 Poz. 3 Poz. 4 Poz. 5 Poz. 6 Poz. 7 Poz. 8 Poz. 9 Poz. 10 Poz. 11 Poz. 12 Poz. 13 Poz. 14 Poz. 15 Poz. 16 Poz. 17 Poz. 17 Poz. 18 Poz. 19

3 REGULAMIN AUKCJI Ogólne warunki aukcji. 1. Osoba biorąca udział w aukcji rozumie i akceptuje warunki określone regulaminem. 2. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki i obiekty rzemiosła artystycznego powierzone przez klientów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Dom Aukcyjny podejmuje się sprzedaży, w imieniu właściciela, obiektów będących zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego wolnych od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich. 3. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą podaną w katalogu, cena minimalna stanowi tajemnicę handlową. 4. Obiekty wystawione do sprzedaży posiadają opisy, których sporządzenie potwierdzone jest przez ekspertów DESY względnie przez zaproszonych konsultantów. 5. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 15 %. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. I 1. Aukcja prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę, zwaną Akcjonerem, która działa w imieniu i na rachunek Domu Aukcyjnego DESA Sp. z o.o. 2. Aukcjoner określa postąpienie w licytacji czyli podwyższenie stawki. 3. Aukcjoner ma prawo do wycofywania z licytacji dowolnych obiektów lub bez podawania przyczyn. 4. Nabywcą staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 5. Zakończenie licytacji danego obiektunastępuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży. Spory w trakcie licytacji rozstrzyga Aukcjoner. II 1. Do udziału w licytacji upoważnione są osoby, które wpłaciły wadium w wysokości 100 zł i otrzymały tabliczkę zgłoszeniową. 2. DESA Sp. z o.o. może odmówić wydania tabliczki zgłoszeniowej osobom, które wcześniej nie wywiązały sięze zobowiązań w stosunku do DESY lub z innych istotnych przyczyn. 3. Osoby, które nie mogą być osobiście na aukcji, mają możliwość, po wpłaceniu wadium: pisemnego złożenia oferty kupna z limitem ceny. W ich imieniu w licytacji wezmą udział pracownicy Domu Aukcyjnego (wysokość oferowanej ceny jest informacją poufną), telefonicznego udziału w licytacji. III 1. Nabywca jest zobowiązany wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji i odebrać go na własny koszt. W przypadku przekroczenia tego terminu Dom Aukcyjny ma prawo policzyć składowe. 2. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20 % wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 14 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. Na poczet zadatku zalicza się wadium, stanowiące wówczas zadatek lub jego część. 3. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na kupującego w momencie dokonania całej wpłaty. 4. Niewykupienie przedmiotu w terminie powoduje przepadek wadium na rzecz organizatora. Niezależnie Nabywca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych i wynikłych z faktu wylicytowania, w tym ewentualnych roszczeń Właściciela/Sprzedającego. IV 1. Dom Aukcyjny daje gwarancję opinii co do autorstwa i innych cech obiektu opisanych w katalogu. W przypadku niezgodności pomiędzy opisem a stanem faktycznym, Nabywca może zwrócić obiekt w terminie 14 dni od daty aukcji, żądając zwrotu zapłaconej kwoty. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi być udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 2. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 3. Polskie muzea rejestrowe mają prawo pierwokupu w wylicytowanej cenie, pod warunkiem, że zgłoszą to bezpośrednio po zakończeniu licytacji obiektu. 4. Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwocie powyżej euro.

4 ODZNAKI II RP 1. Odznaka pamiątkowa 2 Batalionu Strzelców, 40x40 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana. Wieloczęściowa gryf nakładany i mocowany na 3 wąsy. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 23 mm sygnowaną W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. W komplecie oryginalne firmowe pudełko w kolorze granatowym ze złotą obwódką wokół krawędzi, wymiary: 80x56x20 mm. Na wierzchu złoty stylizowany napis W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19 Tel Wewnątrz tekturowa wkładka pokryta tkaniną służąca do mocowania odznaki. Stan pudełka i odznaki bardzo dobry. 8000,- 2. Odznaka pamiątkowa 1 Batalionu Strzelców, oficerska, wym. 42x30 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, imiennik G.W., cecha srebra 2, 2 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Stan bardzo dobry. 3000,- 3. Odznaka pamiątkowa 1 Batalionu Strzelców, żołnierska, wym. 42x30 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan bardzo dobry. 1000,- 4. Odznaka pamiątkowa 5 Pułku Piechoty, żołnierska, wym. 33x33 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 4505, słupek, nakrętka sygn. Zakład Jubilersko Grawerski T. Filipski Wilno Zamkowa N 6. Stan dobry. 1000,- 5. Odznaka pamiątkowa 13 Pułku Piechoty, oficerska, wym. 41x41 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, nr 68, cecha srebra 2, imiennik J.K., dwa nity mocujące, słupek, nakrętka dobierana sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa ,- 6. Odznaka pamiątkowa 22 Pułku Piechoty, wzór nr 1, wym. 45x30 mm, tombak srebrzony, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, numer 1127, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan dobry. 1800,- 7. Odznaka pamiątkowa 22 Pułku Piechoty, wzór nr 2, oficerska, wym. 44x44 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, cecha srebra 3, 4 druty mocujące, słupek, na podkładce numer 83 oraz nazwisko grawera Stan. Reising Niecała 1, nakrętka z białego metalu, srebra?, na prawym ramieniu drobny ubytek emalii. Stan dobry. 4000,- 8. Odznaka pamiątkowa 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, oficerska, 44x44 mm, emalia, wieloczęściowa, herby nakładane na nitach, rewers gładki, nakrętka nie sygn. Stan bardzo dobry. 850,- 9. Odznaka oficerska 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, 40x40 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki z numerem 222. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 26 mm. sygnowaną W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa no.19 Stan zachowania dobry - uzupełnione uszkodzenia emalii. 1900,- 10. Odznaka pamiątkowa 38 Pułk Piechoty, oficerska, wym. 41x34 mm, srebro, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, cecha srebra 2, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No19. Stan b.dobry. 3000,- 11. Odznaka pamiątkowa 59 Pułku Piechoty, oficerska, wym. 37x32 mm, srebro, emalia, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, nr 127, imiennik W.G., cecha srebra 2, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa. Stan b.dobry. 3000,- 12. Odznaka pamiątkowa 60 Pułku Piechoty, oficerska, wym. 41x33 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, napisy, imiennik A.N., cecha srebra 2, 4 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. A. Nagalski i Ska Warszawa Bielańska 16. Stan b. dobry. 4000,- 13. Odznaka pamiątkowa 60 Pułku Piechoty, żołnierska, wym. 41x33 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, napisy, słupek, nakrętka sygn. I Kraj. Medaljernia A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Stan b. dobry Odznaka pamiątkowa 66 Pułku Piechoty, oficerska, 41x41 mm, emalia, dwuczęściowa, gryf mocowany 3 nitami, rewers gładki, nakrętka sygn. Br. Grabski. Stan bardzo dobry. 1700,- 15. Odznaka pamiątkowa 70 Pułku Piechoty, oficerska, wym. 39x39 mm, srebro złocone, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, cecha srebra 2, imiennik A.N., sygnatura A. Nagalski Warszawa, słupek, nakrętka sygn. I Kraj. Medaljernia A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Stan znakomity. 3800,- 16. Odznaka pamiątkowa 70 Pułku Piechoty, żołnierska, wym. 39x39 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 581, sygn. A. Nagalski Warszawa, słupek, nakrętka sygn. A. Nagalski i Ska Warszawa Bielańska 16. Stan b. dobry. 1000,- 17. Odznaka pamiątkowa 85 Pułk Piechoty, oficerska, wym. 50x44 mm, srebro złocone (ryngraf złoto?, dwuczęściowa, imiennik TF, cecha srebra. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, nakrętka sygn. T. Filipski Zakład Jubilersko-Grawerski Wilno ul. Zamkowa 6. Stan b. dobry. 5500,- 2

5 18. Odznaka pamiątkowa 85 Pułku Strzelców Wileńskich, oficerska, wym. 50x44 mm, srebro złocone, dwuczęściowa, na awersie imiennik F.T. oraz cecha srebra 2. Ryngraf złocony. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, podkładka pod odznakę wykonana ze skóry obciągniętej ciemnoczerwonym suknem, słupek, nakrętka srebro? sygn. T. Filipski Wilno. Stan b. dobry. 5000,- 19. Odznaka pamiątkowa 85 Pułku Piechoty, żołnierska, wym. 50x43 mm, mosiądz, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. Zakład Jubilersko Grawerski T. Filipski Wilno Zamkowa N 6. Stan dobry. 1000,- 20. Odznaka pamiątkowa 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, żołnierska, wym. 39x39 mm, tombak srebrzony, trzyczęściowa. Rewers z kontrą, słupek skręcany śrubką, nakrętka sygn. Zakłady Przemysłowe Br. Grabski Łódź Zakątna 59/61. Stan dobry. 700,- 21. Odznaka 2 Pułk Szwoleżerów, oficerska, wzór nr 2, wym. 40x40 mm, tombak srebrzony, emalia, 2 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. I Kraj. Fabr. Medali A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Stan b. dobry. 2000,- 22. Odznaka pamiątkowa 2 Pułku Szwoleżerów, oficerska, wym. 41x41 mm, tombak złocony?, srebro?, dwuczęściowa, lakierowana, liczne ubytki lakieru. Rewers z lekka kontrą, dwa druty mocujące (jeden ułamany), punca?, słupek, nakrętka sygn. B. Szulecki Grawer Warszawa Krakowskie Przedmieście Miniatura odznaki Pułku 3 Ułanów Śląskich.17x20 mm. Wykonana w tombaku i srebrze(?), emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o wymiarach 15x17 mm sygnowaną J. Trębacz Kraków. Stan bardzo dobry. 300,- 24. Odznaka pamiątkowa 8 Pułku Ułanów, żołnierska, wzór 1, wym. 50x50 mm, tombak srebrzony, dwuczęściowa, na wieńcu brak napisu pierwszy pułk. Rewers z lekką kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. Jan Knedler Warszawa, Nowy Świat 45. Stan dobry. 2800,- 25. Odznaka pamiątkowa 24 Pułku Ułanów, podoficerska, wym. 45x45 mm, tombak srebrzony, na ramionach krzyża żółte paski, dwuczęściowa, rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 1000,- 26. Odznaka 1 Pułk Artylerii Najcięższej, oficerska, wym. 38x38 mm, alpaka (srebro?), złocona, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 3 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan b. dobry. 4000,- 27. Odznaka pamiątkowa 1 Pułku Artylerii Ciężkiej Legionów Polskich-2 Pułku Artylerii Ciężkiej Chełm, wzór nr 1, wym. 38x38 mm, srebro, dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa bolce mocujące, napis, srebro, sygn. J. Knedler, ślady kontry na ramionach krzyża, słupek, nakrętka sygn. J. Knedler Warszawa. Stan dobry. 1000,- 28. Odznaka pamiątkowa 6 Pułku Artylerii Polowej, żołnierska, wym. 40x40 mm, tombak i mosiądz, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 1000,- 29. Odznaka pamiątkowa 5 Pułku Saperów, oficerska, wym. 44x45 m, biały metal, emalia, trzyczęściowa. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka nie sygn. Stan dobry. 900,- 30. Odznaka pamiątkowa 6 Batalionu Sanitarnego, oficerska, wym. 40x40 mm, tombak srebrzony, emalia, rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 800,- 31. Odznaka Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty, 30x30 mm. Wykonana w tombaku, emaliowana, dwuczęściowa orzełek nakładany i mocowany na dwa zagłowione nity. Rewers gładki. Odznaka numerowana numer rytowany. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 26 mm. Stan bardzo dobry. 300,- 32. Odznaka Szkoły Podoficerskiej dla Małoletnich nr.2- Grudziądz, 43x31 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona i emaliowana. Odznaka wieloczęściowa nakładka mocowana na 3 zagłowione nity. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 23 mm. Stan bardzo dobry. 700,- 33. Odznaka pamiątkowa Przysposobienia Wojskowego, komendancka, wym. 35x35 mm, tombak złocony, biała emalia, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa No13. Stan b. dobry. 500,- 34. Odznaka Przysposobienie Wojskowe, ogólna, wym. 35x35 mm, tombak srebrzony, emalia, bita z kontrą, brak napisów. Słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 180,- 35. Odznaka Przysposobienie Wojskowe -Radiotelegraficzne, wym. 35x35 mm, tombak srebrzony, emalia. Rewers z kontrą. Napisy: 301/Og POPUWF.P.W. V GR / B. Grabski Łódź, brak nakrętki. Stan dobry. 36. Odznaka Przysposobienie Wojskowe Leśników, wym. 39x27 mm, alpaka, emalia. Rewers gładki, numer 1228, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 3

6 37. Przysposobienie Wojskowe Kobiet P.W.K. miniatura, tombak srebrzony, emalia. Rewers gładki, słupek, brak nakrętki. 40,- 38. Miniatura Pocztowe Przysposobienie Wojskowe, tombak srebrzony, czerwona emalia. Rewers gładki, sygn. J. Chyliński Warszawa, nakrętka sygn. J. Chyliński Warszawa. Stan b. dobry. 39. Odznaka 5 Dywizji Strzelców Polskich (Syberyjska), wym. 54x38 mm, tombak srebrzony, emalia. Rewers gładki, 4 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. I Kraj. Fabr. Medali A. Nagalski Warszawa Bielańska 16. Stan dobry. 1500,- 40. Odznaka pamiątkowa 18-tej Dywizji Piechoty, oficerska, wym. 48x35 mm, tombak srebrzony, lakierowana, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, 4 druty mocujące, numer 1038, słupek, nakrętka sygn. B. Szulecki Grawer Warszawa Krakowskie Przedmieście 21. Stan dobry. 500,- 41. Odznaka pamiątkowa Krzyż Obrony Lwowa z mieczami i Orderem Virtuti Militari, wym. 39x39 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 1470, słupek, nakrętka sygn. E.M. Unger Lwów Chorążczyzny 1. Stan dobry. 42. Odznaka pamiątkowa Krzyż Obrony Lwowa, wym. 39x39 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka zastępcza. Stan dobry. 43. Odznaka pamiątkowa Krzyż Obrony Lwowa, wersja z Orderem Virtuti Militari, wym. 38x38 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek wtórnie mocowany, brak nakrętki. Stan dobry. 44. Odznaka Miejska Straż Obywatelska Lwów Zasłużonemu , 45x45 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona. Rewers gładki z numerem Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 19 mm. Stan bardzo dobry. 300,- 45. Odznaka pamiątkowa Miejskiej Straży Obywatelskiej we Lwowie Zasłużonemu , wym. 45x45 mm, mosiądz srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 2933, słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 400,- 46. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich (Odznaka Honorowa Orlęta wzór nr 2), wym. 43x43 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan dobry. 600,- 47. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich 1918 Orlęta, wym. 42x42 mm, mosiądz, jednoczęściowa, bita z kontrą, słupek, brak nakrętki. 180,- 48. Odznaka Pamiątkowa Front Litewsko- Białoruski. 42x42 mm. Wykonana w srebrze(?), emaliowana (tarczka). Wieloczęściowa- orzełek i tarczka nakładane. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 14 mm. Stan bardzo dobry. 600,- 49. Odznaka pamiątkowa Litwa Środkowa 9.X.- 19.XI.1920, wym. 42x42 mm, tombak, orzeł z tarczą srebrzony, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka dobierana. Stan dobry. 50. Odznaka pamiątkowa Związku Wojskowych Polaków Okręgu Odeskiego, średnica 35 mm, metal srebrzony i złocony, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. B. Szulecki Grawer Warszawa Krakowskie Przedm. 21. Stan b. dobry. 600,- 51. Odznaka pamiątkowa Dywizji Podlaskiej Za Męstwo, wym. 55x39 mm, tombak srebrzony lub alpaka, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka nie sygn. Stan b. dobry. 1500,- 52. Odznaka pamiątkowa Komendy Legionów Polskich Za Ojczyznę i Wolność, wersja zmniejszona, wym. 33x33 mm, tombak, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, nr 329, słupek, nakrętka sygn. B. Szulecki Grawer Warszawa Krakowskie Przedm. 21. Stan dobry. 600,- 53. Odznaka pamiątkowa Wilno 1919 Wielkanoc, wym. 30x30 mm, tombak srebrzony, srebro?, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, numerowany Y-24-0, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 54. Odznaka pamiątkowa Dowództwa Artylerii Kraków, średnica 44 mm, tombak, dwuczęściowa?, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 55. Odznaka II Korpusu Wschodniego Kaniów. 46x44 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 33 mm. Stan bardzo dobry. 800,- 56. Odznaka pamiątkowa internowanych legionistów Za Szczypiorno -1914, 1915, 1916, 1917, wym. 50x50 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa, z kontrą, ślady odlewu, słupek, nakrętka oryginalna. Stan dobry. 400,- 4

7 57. Odznaka pamiątkowa internowanych legionistów Witkowice 1918, wym. 32x47 mm, jednoczęściowa, zapinana na agrafkę. Stan dobry. 58. Krzyż pamiątkowy w 10 rocznicę oswobodzenia Krakowa od Austriaków, wym. 50x50 mm, brąz srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, sygnowany J. Walenta Kraków, słupek, nakrętka sygn. J. Walenta Kraków. Stan b. dobry. 500,- 59. Odznaka pamiątkowa Wojsko Polskie w Rosji Centralnej , wym. 60x60 mm, tombak złocony i srebrzony, dwuczęściowa, przetarcia złocenia (korony) i srebrzenia na orłach, brak jednej kuleczki, na dolnym ramieniu krzyża naprawa lub wadliwie położona czerwona emalia. Rewers z lekką kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka dobierana. Stan jak w opisie. 1000,- 60. Odznaka patriotyczna Ojczyzno Wolność zachowaj nam Panie-5.XI.1916, wym. 36x36 mm, tombak srebrzony, emalia. Rewers gładki, agrafka. Stan dobry. 61. Odznaka NKN Samarytanin Polski 1914, 43x29 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona i emaliowana. Wieloczęściowa orzełek nakładany (rzadka odmiana z koroną na tarczy amazonek) i mocowany na nicie. Na rewersie nakładana tabliczka z wklęsłym napisem POLSKI SAMARTYTANIN Odznaka mocowana na agrafkę. Stan dobry- ubytki emalii pod orzełkiem. 300,- 62. Odznaka legionowa/patriotyczna Niech Żyje Polska , średnica 35 mm. Wykonana w metalu (cynk). Ażurowa, rewers gładki. Mocowanie w formie agrafki. Stan bardzo dobry. 600,- 63. Odznaka pamiątkowa Obóz Szkoleniowy Artylerii w Przegorzałach 1914 r., średnica 32 mm, lekko wypukła, rewers gładki, nakrętka nie sygn. Stela Stan bardzo dobry. 900,- 64. Odznaka pamiątkowa Stanęli w potrzebie 1920, średnica 29 mm, tombak, bita z kontrą, słupek, nakrętka dobierana. Stan dobry. 40,- 65. Odznaka Związku Strzeleckiego Orlęta 1927, wym. 32x32 mm, biały metal, wykonanie na odznace P.O.W.1918, dwuczęściowa, bita z kontrą, słupek. Stan dobry. 400,- 66. Odznaka pamiątkowa Armii Generała Hallera 1920, wym. 31x29 mm, mosiądz, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 67. Odznaka pamiątkowa Armia Generała Hallera 1921 rok, 53x38 mm, dwuczęściowa, rewers gładki, na rewersie nr 1634, nakrętka nie sygnowana. Stan bardzo dobry. 560,- 68. Odznaka Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny (mała), wym. 32x32 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa druty mocujące, nr 1025, słupek, nakrętka sygn. K.J. Szurmak Grawer warszawa Krak. Przedm. 57. Stan b. dobry. 400,- 69. Odznaka Adwokacka Prawo Ojczyzna Honor, 53x50 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana. Odznaka wieloczęściowa 4 nakładki Orzeł, wieniec i wstęga. Niezwykle efektowna odznaka. Rewers gładki. Mocowanie na słupek z nakrętką o średnicy 20 mm sygnowaną S. Lipczyński Warszawa. Odznaka umieszczona na błękitnej kokardzie(podkładce). Stan bardzo dobry. 1600,- 70. Odznaka Polski Związek Narciarski PZN, wym. 37x23 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, numer 6682, napis: Patent nr Stan dobry. 70,- 71. Odznaka organizacyjna Legionu Młodych, wym. 20x12 mm, tombak srebrzony. Rewers gładki, nr kr. 786, słupek, nakrętka sygn. J. Trębacz Kraków. 150,- 72. Odznaka Koło Sportowe 5 Pułku Strzelców Konnych. Średnica 32 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona. Rewers gładki. Mocowanie w formie agrafki. Stan bardzo dobry. 73. Odznaka pamiątkowa P.O.W.-3.2s strzelecki? 22.III.1936 Łódź, tombak srebrzony, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka nie sygn. Stan dobry. 120,- 74. Odznaka grenadierska, tombak. Rewers z kontrą, słupek, brak nakrętki. 50,- 75. Odznaka Towarzystwa WESOŁOŚĆ z Szarlocińca. 31x19 mm. Wykonana w mosiądzu. Wieloczęściowa wstęga z napisem wesołość, nakładana. Rewers z kontrą. Mocowana na agrafkę. Stan bardzo dobry. Towarzystwo WE- SOŁOŚĆ było częścią Związku Towarzystw Wycieczkowych Jaskółka. Jednym z celów statutowych było propagowanie Polskiej kultury muzycznej. Jaskółka skupiała towarzystwa działające na Śląsku! 80,- 76. Znaczek rocznicowy Lwów , na kokardzie, szpilka. Stan dobry. 5

8 77. Znaczek Dar Narodowy 3 Maja, biały metal, bity z kontrą, szpilka. Stan dobry. 50,- 78. Znaczek kwestarski Inwestycje Turystyczne Zakopane 29.XII.1938, biały metal, szpilka. Stan bardzo dobry. 50,- 79. Odznaka Szkoła Podstawowa nr 316. Średnica 30 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona i emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 15 mm, sygnowaną S. Jabłoński Poznań. Stan bardzo dobry. 80. Odznaka czapkowa Yacht Clubu Rzeczpospolitej Polskiej. 42x36mm. Wykonana w tombaku, złocona i emaliowana. Rewers gładki. Mocowanie na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 18mm. Stan bardzo dobry Odznaka pamiątkowa internowanych legionistów "Szczypiorno Benjaminów VII 1917", średnica 40 mm, mosiądz, bita z kontrą, agrafka. Stan dobry. 82. Znaczek Kom. Floty Narodowej Dar Warszawa, tombak srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. St. Reising Warszawa ul. Niecała 1. Stan dobry. 80,- 83. Znaczek patriotyczny 22.I , biały metal, ułamane zapięcie. 80,- 84. Znaczek okolicznościowy Poznań 1929 Wszechsłowiański Zjazd Śpiewaczy, oryginalna wstążka, szpilka do zapięcia. Stan bardzo dobry. 40,- 85. Odznaka Maj. Złoty Jubileusz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Polski Nr 1 Stowarzyszenia Polaków w Ameryce, 33x37 mm. Wykonana w metalu. Rewers gładki z sygnaturą ADCRAFT CHICAGO. Stan bardzo dobry. 70,- 86. Odznaka Związek Sokoła Polskiego w Ameryce, 34x38 mm. Wykonana w metalu. Rewers gładki. Brak wstążki. Stan bardzo dobry. 70,- 87. Odznaka Związek Sokoła Polskiego w Ameryce, 42x29 mm. Wykonana w metalu. Rewers gładki z sygnaturami wytwórcy Bastian Bros Co. Rochester NY. Brak wstążki. Stan bardzo dobry. 70,- 88. Zestaw 4 odznak Związku Narodowego Polskiego. Odznaki wykonane w metalu, emaliowane. Mocowane na słupek z nakrętką (3 sztuki) oraz agrafkę (1sztuka). Rzadki zespół pamiątek Polonii Amerykańskiej. Stan bardzo dobry. 300,- 89. Zestaw 5 odznak Związku Polek w Ameryce. Odznaki wykonane w metalu, emaliowane. Mocowane na agrafki (3 sztuki) słupek (1 sztuka) oraz jeden naszyjnik. Do zestawu dołączony drukowany tekst z hymnem ZPA. Rzadki zespół pamiątek Polonii amerykańskiej. Stan bardzo dobry. 500,- 90. Odznaka patriotyczna NKN Walka o Niepodległość, średnica 21 mm, zapinana na agrafę. Stan b. dobry. 80,- 91. Odznaka patriotyczna NKN Alegoria Polski, 31x25 mm, zapięcie na kopyto. Stan b. dobry. 60,- 92. Odznaka patriotyczna 16 sierpnia , średnica 25 mm, zapięcie na szpilkę. Stan b. dobry. 50,- 93. Odznaka patriotyczna 16 sierpnia , odmiana bita z kontrą, średnica 25 mm, zapięcie na szpilę. Stan b. dobry. 50,- 94. Odznaka patriotyczna Pam. Konstytucji 3.05, blacha złocona, szpila, 22x22 mm. Stan d. dobry. 50,- 95. Odznaka pamiątkowa Lwów , wym. 33x25 mm, blacha, bita z kontrą, szpila. Stan b. dobry. 96. Odznaka pamiątkowa Lwów Wolnej Polsce , wym. 38x31 mm, zapięcie na agrafę. Stan b. dobry. 97. Odznaka pamiątkowa Racławice , wym. 38x26 mm, blacha z kontrą, dziurki do mocowania. Stan dobry. 50,- 98. Odznaka pamiątkowa Olszynka Grochowska , 32x20 mm, agrafa do mocowania. Stan b. dobry. 99. Odznaka pamiątkowa Legiony Polskie 16.VIII.1914, 41x33 mm, zapięcie na agrafę. Stan b. dobry Odznaka pamiątkowa TK 1917 (Tadeusz Kościuszko), blacha mocowana na agrafę. Stan b. dobry. 50, Odznaka pamiątkowa Cegiełka na budowę domu powstańców 1831 i na budowę domu inwalidzkiego, blacha złocona, 22x14 mm, szpila. Stan b. dobry. 50,- 6

9 102. Odznaka pamiątkowa Wypędzenie Niemców z Warszawy, 42x42 mm, tombak srebrzony, dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka n. sygn. Stan dobry Odznaka pamiątkowa MOAO (Armia Ochotnicza) 1920, 42x42 mm, tombak, srebro?, rewers gładki, słupek wtórnie mocowany, nr 1077, słupek, nakrętka dobierana. Stan b. dobry Odznaka pamiątkowa Zjazd Legionów Tarnów, 39x30 mm, brak zapięcia. Stan dobry. 50, Odznaka patriotyczna orzełek strzelecki na tarczy, 30x26 mm, dwuczęściowa, na rewersie druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. D. Stange Łódź. Stan dobry Odznaka pamiątkowa Swoim Żołnierzom z Ameryki Oswobodzona Polska, mosiądz, 54x54 mm, bita z kontrą, słupek, podkładka, nakrętka nie sygn. Stan b. dobry Krzyż pamiątkowy Wielkopolska Matkom Poległych, wym. 33x33 mm, srebro?. Odznaka dwuczęściowa, bita z lekką kontrą, dwa nity mocujące, numer 164, zapinana na agrafkę. Do odznaki dołączony Patent potwierdzający nadanie odznaki nr 164 Pni Stefanii Miklaszewskiej, matce kapr. Włodzimierza Miklaszewskiego z 5 komp. 10 Pułku Strzelców Wp. Data 1 grudnia Podpis generała piechoty Dowbór Muśnickiego Głównodowodzącego Wojsk Polskich b. żab. Pr. Patent w stanie dobrym, ślady łamania oraz w prawym górnym rogu ślady po mocowaniu krzyża. Całość oryginalna, rzadka ,- ODZNAKI PSZ NA ZACHODZIE I KOMBATANCKIE 108. Legia Oficerska, komplet na patki kołnierzowe, metal, druty mocujące. 120, Odznaka pamiątkowa Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, 48x46 mm, srebro. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki, numer 0467, próba srebra 800. Słupek, nakrętka nie sygnowana. Stan dobry. 600, Odznaka 2 Brygady Strzelców Karpackich 4 Baon, średnica 30 mm, bita w mosiądzu złocona i srebrzona, wieloczęściowa, noszona na podkładce z zielonego sukna, nakrętka oryginalna, nie sygn. Stan dobry. 400, Odznaka pamiątkowa 3DSK, alpaka, wym. 43x39 mm. Rewers gładki, napis alpaka, słupek, nakrętka sygn. F.M. Lorioli Milano Roma. 150, Odznaka Weteran Walk o Niepodległość", wym. 43x43 mm, biały metal, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, słupek, 1 nit mocujący, nakrętka sygn. Zb. Cegielski Grawer Warszawa ul. Puławska 7. Stan b. dobry. 60,- ORŁY 113. Orzeł orkiestry Straży Ogniowej, 16x11,6 cm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony. Dodatkowo szpony, dziób oraz korona złocone. Na piersi nałożona lira (mocowana na dwa wąsy). Orzeł przeznaczony na kask Straży Ogniowej. Rewers z kontrą. Mocowanie na 4 wąsy. Bardzo rzadki wariant orła SO. Stan bardzo dobry. 900, Orzełek czapkowy z nałożoną cyfrą pułkową 5, wym. 52x38 mm, bity z kontrą, firmy Heindrich Ulbrichts Witwe Wiedeń 1916?, uszkodzone zaczepy. Stan dobry. 2900, Orzełek strzelecki Zając, wym. 40x29 mm, mosiądz, mocowana na omegi, bity z kontrą. Stan b. dobry. 600, Orzełek strzelecki, wz. 1917, wym. 38x26, mosiądz, bity z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 350, Orzełek strzelecki wz. 1917, wym. 36x26 mm, blaszka bielony biały metal, bity z kontrą, urwane 2 druty mocujące. Stan dobry. 350, Orzełek czapkowy z Bączkiem okres międzywojenny, 58x46 mm, mosiądz, bity z kontrą. Stan b. dobry. 550, Orzełek według wzoru 1919, 63x48 mm. Bity w blasze cynkowej i srebrzony. Rewers z kontrą. Mocowanie na słupek z podkładką i nakrętką. Niezwykle rzadki egzemplarz orła wg wzoru 1919! Znacznie większy niż standardowy orzeł wz Prawdopodobnie przeznaczony na czapkę dla Straży Zamkowej. Unikat. Stan bardzo dobry. 4000, Orzeł czapkowy, wym. 46x34 mm, tombak, bity z kontrą, mocowany na omegi. Stan b. dobry. 1500,- 7

10 121. Orzełek czapkowy, wym. 48x31 mm, haftowany, bajorek srebrzony. Stan dobry Orzełek metalowy, bity w białym metalu, wym. 36x24 mm, wykonany w Niemczech. Stan dobry. ODZNACZENIA II RP 123. Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, krzyż I klasy z gwiazdą, tombak złocony, emalia, brak wstążki. Stan dobry. 5000, Polonia Restituta Krzyż oficerski, tombak złocony, emalia, oryginalna wstążka z rozetą, pudełko. Stan b. dobry. 300, Krzyż Walecznych, wym. 42x42 mm, tombak, lutowane zawieszenie, nieczytelny numer nadania, wstążka oryginalna. Stan dobry. 300, Złoty Krzyż Zasługi, tombak złocony, emalia, na rewersie nr 1096, pudełko numerowane. Stan b. dobry Złoty Krzyż Zasługi, wym. 40x40 mm, tombak złocony, emalia, wstążka oryginalna pobrudzona, zagięta jedna kulka. Stan b. dobry Srebrny Krzyż Zasługi, wym. 41x41 mm, tombak srebrzony, emalia, wstążka oryginalna. Stan dobry. 150, Srebrny Krzyż Zasługi, wym. 41x41 mm, tombak srebrzony, emalia, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 150, Brązowy Krzyż Zasługi, wym. 41x41 mm, brąz, brak wstążki i koluszka, krzyż mocowany na rozetce. Stan dobry. 40, Brązowy Krzyż Zasługi (krzyż przygotowany do położenia emalii, nietypowe mocowanie), koluszko, wym. 40x40 mm, wstążka, stan dobry Medal Polska Swemu Obrońcy , średnica 34 mm, tombak, sygn. wstążka oryginalna. Stan b. dobry Medal Niepodległości, śr. 35 mm, tombak, sygn. M.W., oryginalna. Stan b. dobry. 90, Medal Niepodległości, śr. 35 mm, tombak, sygn. M.W., oryginalna. Stan dobry. 80, Medal X lecia Odzyskania Niepodległości, brąz, średnica 30 mm, oryginalna wstążka, dołączone nadanie z dnia r na nazwisko Franciszek Kubarek Plutonowy Miejskiej Straży Pożarnej w Krakowie. Stan b. dobry, dokumentu dobry Odznaka pamiątkowa internowanych legionistów "Huszt Rarańcza" wersja oficerska. Wymiary: 58x28 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana i złocona. Na rewersie próby srebra oraz numer 305. Zawieszona na oryginalnej wstążce. Stan bardzo dobry. 2000, 137. Odznaka pamiątkowa dla Internowanych Legionistów Huszt Rarańcza, oficerska, wym. 59x28 mm, srebro, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis, nr 316, cecha srebra, wstążka późniejsza. Stan b. dobry. 1500, Odznaka pamiątkowa dla Internowanych Legionistów, żołnierska, wym. 68x28 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis, nr 4149, wstążka oryginalna, zniszczona. Stan dobry. 150, Odznaka pamiątkowa dla Internowanych Legionistów, żołnierska, wym. 68x28 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis, nr 3730, brak wstążki. Stan dobry. 150, Odznaka pamiątkowa dla Internowanych Legionistów, żołnierska, wym. 68x28 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis, nr 3723, brak wstążki. Stan dobry. 150, Odznaka pamiątkowa dla Internowanych Legionistów, żołnierska, wym. 68x28 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis, nr 3754, brak wstążki. Stan dobry. 150, Odznaka pamiątkowa Krzyż Zasługi 205 Ochotniczego Pułku Artylerii Polowej, 54x38 mm, mosiądz, orzełek z blachy posrebrzanej, dwuczęściowa. Rewers gładki, jeden nit mocujący, wstążka, brak numeru, bicie późniejsze. Stan b. dobry. 500, Odznaka pamiątkowa Miejskiej Straży Obywatelskiej Za Zasługi 1.XI XI.1928 MSO Lwów, wym. 41x41 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, nit mocujący, uszkodzenia emalii, wstążka szyta na maszynie z epoki. Stan jak opis. 300,- 8

11 144. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Przemyśla, wym. 54x42 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 6726, sygnatura E.M. Unger Lwów, koluszko do zawieszenia, brak wstążki. Stan dobry Medal kombatancki Armii Hallera Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały , , średnica 40 mm, brąz, brak wstążki. Stan b. dobry Krzyż Wołynia, wym. 40x40 mm, mosiądz złocony emalia, orzełek srebrny, trzyczęściowa, rewers gładki, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 800, Krzyż Wołynia, wym. 40x40 mm, mosiądz złocony emalia, orzełek srebrny, trzyczęściowa, rewers gładki, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 800, Towarzystwo Powstańców i Wojaków Powstańcowi Broni Wdzięczna Wielkopolska wym. 48x53 mm, mosiądz, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, nr 8421, dwa nity mocujące, wstążka. Stan dobry Krzyż Armii Ochotniczej-Kawaleria, tombak, 35x35 mm, rewers gładki, napis A 1920 O. Stan b. dobry. 80, Krzyż Armii Ochotniczej-Artyleria, tombak, 35x35, rewers gładki, napis A 1920 O. Stan dobry. 50,- ODZNACZENIA PSZ 151. Krzyż Walecznym 1920, bity na Zachodzie, wym. 42x42 mm, lutowany?, wstążka oryginalna. Stan b. dobry Krzyż Walecznym 1920, bity na Zachodzie, wym. 44x44 mm, wstążka oryginalna. Stan b. dobry Krzyż Monte Cassino Maj 1944, wym. 40x40 mm, brąz, jednostronny, nr 7131, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 300, Medal Polska Swemu Obrońcy, średnica 36x36 mm, tombak, wstążka dobierana. Stan b. dobry. 60, Krzyż Jerozolimski, wym. 41x41 mm, brąz, oryginalna wstążka. Stan krzyża b. dobry. 150, Krzyż Jerozolimski, wym. 38x38 mm, srebro, wybity w Palestynie. Rewers gładki, sygn. Jeruzalem. St.925. Stan dobry. 330, Order ZUPRO (Polski Ruch Oporu we Francji) I klasa z gwiazdą, odznaka Za Wasza i Naszą wolność Fr. Belgia, legitymacja. 3000,- ODZNACZENIA PRL 158. Medal Zasłużonym na Polu Chwały X.1943 Lenino, średnica 40 mm, srebro, oryginalna wstążka. Stan bardzo dobry. 350, Zespół odznaczeń i medali pamiątkowych po Generale Dywizji Henryku Rapacewiczu. W skład zespołu wchodzą: Medal Zasłużony dla obronności Kraju- brązowy+ legitymacja z r Medal Zasłużony dla obronności Kraju- srebrny+ legitymacja z r Medal Zasłużony dla obronności Kraju- złoty+ legitymacja z r Medal Za zasługi w ochronie porządku publicznego-brązowy+ legitymacja z r Medal Za zasługi w ochronie porządku publicznego- srebrny+ legitymacja z r Medal Za zasługi w ochronie porządku publicznego- złoty+ legitymacja z r Krzyż PCK Zasłudze- II Stopnia złoty+ legitymacja z r Medal KEN+ legitymacja z r. Złote odznaczenie im. Janka Krasickiego+ legitymacja z r Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, legitymacja z r. Odznaka Budowniczy Huty Katowice +pudełko+ legitymacja z r. Dodatkowo Czechosłowacki Medal Braterstwa Broni III Stopnia+ pudełko+ 2 legitymacje- do odznaki III Stopnia z 24.VI.1970 oraz I stopnia z 30.IV.1980r. Węgry- Medal Braterstwa Broni Złoty+ legitymacja z 16.maja.1980r. Dodatkowo nieznana legitymacja węgierska. Srebrna Odznaka Za Zasługi w Obronie Granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, legitymacja z r. Dwa zestawy baretek mundurowych. Medale pamiątkowe- Medal Prokuratura Śląskiego Okręgu Wojskowego w pudełku, dodatkowo wewnątrz odręczna dedykacja- Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego Tow. Gen. dyw. Henrykowi Rapacewiczowi z prośbą o przyjęcie. Prokurator ŚOW płk. dr. Jerzy Czułowski (odręczny podpis) r. 9

12 Medal 40-lecia MO i SB wraz z oryginalnym pudełkiem i dokumentem nadania z 7.X.1984r. Medal 30 Lat MO i SB na Dolnym Śląsku- wraz z oryginalnym pudełkiem i dokumentem nadania z 1976r. Medal wybity z okazji XXXV lecia LWP Harcerze Żołnierzom wraz z dokumentem nadania podpisanym przez Naczelnika ZHP Jerzego Wojciechowskiego z r Duża plakieta w ozdobnym pudełku z dedykacją wewnątrz: Gen. dyw. Henrykowi Rapacewiczowi w dniu Urodzin żołnierze Korpusu OPK, Wrocław 10.XI.1978r. 1000,- ODZNACZENIA OBCE Austro-Węgry 160. Medal Signum Memoriae, średnica 34 mm, tombak złocony, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50,- Dania 161. Order Daneborga Krzyż srebrny, srebro, emalia, oryginalne pudełko. 300,- Francja 162. Medal francuski Za Górny Śląsk 1921, średnica 30 mm, rewers z napisami, na rancie punca i napis BRONZE, wstążka oryginalna. Stela Stan bardzo dobry. 160,- Meksyk 163. Order Najświętszej Marii Panny z Gwadelupe. Medal za Zasługi i Cnotę, wym. 68x36 mm, tombak, złocony, wielokolorowa emalia, piękna miniatura, elementy oryginalnej wstążki. Stan dobry. 1400,- Rosja Carska 164. Medal na 100 Lecie Wojny (Kampania Rosyjska Napoleona). Średnica 28 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Stan bardzo dobry. Wielka Brytania 165. Medal The Defence Medal , nikiel, brak wstążki. Stan dobry. 30, Medal The Defence Medal , nikiel, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50, The Italy Star, wym. 50x39 mm, tombak, brak wstążki. Stan b. dobry. 50,- VARIA 168. Naszyjnik żałobny z krzyżykiem wykonany z ebonitu/wulkanitu, długość całkowita 28 mm, zapięcie metalowe. Stan dobry. 500, Broszka z okresu Żałoby Narodowej, na rewersie na blaszce mocującej agrafkę napis: Pateat? oraz kilka cyfr nieczytelnych, na końcu cyfra Stan dobry Dewizka patriotyczna z włosia, okucia metalowe, złocone, zapięcie mosiężne. Stan dobry. 300, Para spinek patriotycznych z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, biały metal, srebro? Stan bardzo dobry. 500, Dewizka patriotyczna z popiersiem Tadeusza Kościuszki i czterolistnej koniczynki na zielonym tle, srebro?, długość 104 mm. Stan bardzo dobry. 300, Dewizka patriotyczna składająca się 3 elementów, z emaliowanego herbu 1863 roku, orła srebrzonego z napisem: Boże zbaw Polskę oraz okrągłego żetonu emaliowanego z napisem; Boże zbaw Polskę, długość dewizki 116 mm. Stan dobry. 1000, Zawieszka patriotyczna poświęcona rocznicy Powstania Styczniowego, biały metal, emaliowany herb Polski z okresu powstania. Stan bardzo dobry. 300, Medalik Rzeź na Placu Teatralnym, na rewersie napis Zdobywca Wolności, srebro?, średnica 28 mm, uszko wtórnie mocowane. Stan dobry Obrączka patriotyczna wykonana z włosia obłożona metalową blachą, z monogramem M.A.B. na złoconej blaszce. Stan bardzo dobry. 300, Medalik patriotyczny z okresu Powstania Styczniowego, mosiądz. Av. Ojcze Ratuj-Boże Błogosław Polskę. Rew. M.B. Kro. Pol. Broń Nas Stan dobry, znoszony. 500, Medalik patriotyczny, Av.: 1569 DWUNASTY SIERP- NIA 1861, Rew.:Pamią. Rocznicy Unii Litwy z Koroną Wieczny Ślub, biały metal. Stan b. dobry. 500,- 10

13 179. Medalik srebrny, patriotyczny, napis na awersie Matka Boska i Królowa Polska, na rewersie herb z okresu Królestwa Kongresowego, przerwane uszko Medalik wybity z okazji trzechsetnej rocznicy Unii Polski, Litwy i Rusi , średnica 32 mm, szary metal, brak koluszka i wstążki. Stan dobry. 120, Krzyż pamiątkowy dla duchowieństwa prawosławnego za udział w Wojnie Krymskiej w latach 1853,1854, 1855, 1856, wym. 98x54 mm, brąz. Stan dobry. 500, Bransoletka pamiątkowa I wojna światowa, wykonana z pocisku, Dekoracja Krzyż Żelazny 1914 umieszczony między gałązkami dębowymi. Stan b. dobry. 600, Bransoletka nieśmiertelnik 1 Pułku Czołgów. 32x22 mm (pole z rysunkiem) 23 cm (długość całej bransoletki). Wykonana z aluminium, na polu wyobrażenie francuskiego czołgu, poniżej na wstędze napis por. Wł[adysław] Terlecki 1919 Porucznik Terlecki był oficerem broni pancernej w Armii Polskiej we Francji. Stan bardzo dobry. 800, Odznaka Za Zasługi dla Miasta Krakowa(?), 67x62 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona. Wieloczęściowa -nakładka z herbem Krakowa mocowana na dwa wąsy, mniejsza gwiazda na słupek z nakrętką. Całość zawieszona na kokardzie w barwach Krakowa. Stan bardzo dobry. 600, Medal / Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa 31x37 mm, Wykonana w srebrze, emaliowana. Rewers gładki z grawerowanym napisem Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa. Mocowany na oryginalnej wstążce w kolorach miasta (biało niebieski) Medal / Krzyż Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa 60x55 mm, Wykonana w tombaku złoconym, emaliowana. Rewers gładki z grawerowanym napisem Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa. Mocowany na oryginalnej wstążce w kolorach miasta (biało niebieski). Stan dobry Medal / Krzyż Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa. 51x55 mm, Wykonana w tombaku złoconym, emaliowana. Rewers gładki z grawerowanym napisem "Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa". Mocowany na oryginalnej wstążce w kolorach miasta (biało niebieski). Stan dobry Nieśmiertelnik Oflag IV C/ wraz z fotografią oficera. Stan dobry. 150, Para na naramienniki JP 1 pułk artylerii legionów im. Józefa Piłsudskiego, metal, drucik do założenia. Stan dobry Opaska na rękaw Czerwony Krzyż, pieczątki francuskie. 120, Banderka do czapki marynarskiej ze statku S/S POLO- NIA. 90x2,2 cm. Tkana maszynowo. Stan bardzo dobry. 500, Temblak polowy do szabli, wzór 21/22, skóra, długość 49 cm. Stan dobry. 160, Żabka do szabli oficerskiej wz. 21, 22, skóra, mosiądz. Stan dobry, dwa paseczki zerwane. 450, Patki kołnierzowe 2 szt., na kołnierz munduru, aksamit, bajorek. Stan dobry. 150, Patki kołnierzowe 2 szt., na kołnierz munduru piechoty, aksamit, bajorek, wtórnie dołożone emblematy huculskie. 150, Para naramienników na mundur plutonowego Polskiej Siły Zbrojnej, sukno, Wykonanie późniejsze kolekcjonerskie. Brak 1 guzika Para naramienników chorążego Polskiego Korpusu Posiłkowego, sukno, metalowa taśma. Wykonanie późniejsze kolekcjonerskie. Stan b. dobry Tłok pieczętny Biuro Rozrachunkowe WPŚW (Wojsko Polskie Na Środkowym Wschodzie) Tłok pieczętny Biuro Rozrachunkowe delegatury Szefa Służby Pieniężnej Sztabu Głównego Przycisk na biurko w formie czapki oficerskiej WP, brąz, wys.: 8 cm podstawa marmurowa,14 x10 x2 cm. Stan dobry. Wyrób powojenny Pałasz ciężkiej kawalerii francuskiej (kirasjerzy) model ANXIII ( ). Głownia z królewskiej manufaktury Klingenthal wrzesień Potwierdzają to stemple inspektorów: F.L. Lobstein (czerwiec 1814 do lipiec 1821), B z gwiazdką E.L. Borson (od sierpnia 1814). Rękojeść wczesniejsza, numery na niej przebite po zmianie pochwy. Głownia w użyciu przez armię napoleońską w czasie stu dni, ponieważ zatarto Royale w określeniu manufaktury. Po bitwie pod Waterloo trafiła do Anglii jako zdobycz wojenna. Pochwa stalowa, patynowana chemicznie. 8000,- 11

14 202. Para floretów ćwiczebnych, Austria lub Prusy, długość całkowita 102 cm, dł. głowni 86 cm, sygn. Weyerzberg &Stamm Zolingen. Stan dobry. 1 MEDALE ROCZNICA POWSTANIA LISTOPADOWEGO 1833 Aw: Dwie postacie w strojach antycznych - Britannia podtrzymująca Polonię, trzymającą sztandar, wokół napis: POLAND THOU ART NOT LOST, w odcinku sygnatura medaliera, Rw: W wieńcu napis w 9 liniach THE / POLISH / ASSOCI- ATIONS / O / GREAT BRITAIN / TO / UNHAPPY HEROIC / POLAND / 1833, Sygnowany na Aw: HALLIDAY FECIT, biały metal, śr. 41 mm, Stan dobry, H-Cz medal wybity nakładem Komitetu Londyńskiego dla pokrzepienia serc po upadku Powstania Listopadowego MIKOŁAJ KOPERNIK 1879 Medal wybity dla uczczenia Mikołaja Kopernika oraz otwarcia Muzeum Astronomicznego i Kopernikańskiego w Rzymie. Aw: Popiersie w lewo, w otoku napis: NICOLAVS COPENICVS/ ASTROMOMVS POLONVS Rw: Napis w 12 rzędach ARCHIGYMNASIA BONOM ROMAN FERRAR PATAV ( ) Sygnowany: na Aw: THEOD. RYGIER SCVLPSIT, niżej: JOANNES VAGNETTI FECIT oraz ARTH. WOLYNSKI PVBLICAVIT., brąz, śr. 65 mm. Stan dobry. Rzadki. H-Cz , ROCZNICAPOWSTANIALISTOPADOWEGO 1880 Aw: Personifikacja Ojczyzny z mieczem i sztandarem, na nim orzeł i napis: ZA NASZĄ I WASZA WOLNOŚĆ, u góry: USQUE AD FINEM, na dole: MDCCCXXX. Rw: W wieńcu napis w sześciu rzędach: POLSKA/BO- HATEROM POWSTANIA/LISTOPADOWEGO( ) Sygnowany na Aw.: W. A. MALINOWSKI, średnica 64 mm, brąz. Stan dobry. H-Cz , l100 ROCZNICA BITWY POD RACŁAWICAMI 1894 Aw: Popiersie Kościuszki z szablą wzniesioną do przysięgi, w otoku napis: BOŻE POZWÓL RAZ JESZCZE BIĆ SIĘ ZA OJCZYZNĘ. Rw: Scena z bitwy, poniżej napis: RACŁAW- ICE / Sygnowany na Aw: Nakł. M. Kurnatowski, brąz, śr. 45,7 mm. Stan bardzo dobry. 350, ROCZNICA BITWY POD RACŁAWICAMI 1894 Aw: Popiersie Kościuszki z szablą wzniesioną do przysięgi, w otoku napis: W STULETNIĄ ROCZNICĘ Rw: Postaci szlachcica z szablą i kosyniera trzymają tarcze z Orłem. Sygnowany na Rw: W. GŁOWACKI KRAKÓW, brąz. śr. 35 mm. Stan dobry ROCZNICA BITWY POD RACŁAWICAMI Aw: Scena zaprzysiężenia Naczelnika Kościuszki i daty po bokach, Rw: Kościuszko na koniu, u dołu napis RACŁAW- ICE. Nie sygnowany, brąz 30 mm, patyna. Stan dobry POLSKA W HOŁDZIE STANOM ZJEDNOCZONYM AMERYKI 1926 Aw: Popiersia T. Kościuszki i K. Puławskiego w lewo. W otoku napis: POLSKA STANOM ZJEDNOCZONYM AMERYKI. Rw: Popiersie J. Waszyngtona w lewo, w otoku napis: POLAND TO THE UNITED STATES OF AMERICA, na dole: 1776-JULY Sygnowany na Aw: J. AUMILLER, brąz,śr. 55mm. Stan b. dobry ROCZNICAPOWSTANIALISTOPADOWEGO 1930 Aw: W ośmiokącie napis: SETNA ROCZNICA / POWSTA- NIA/ ZBROJNEGO/ NARODU/ Rw: Stylizowane postaci żołnierzy. Sygnowany na Aw: WABIA-WABIŃSKI i na Rw: ST. REPETA, brąz, średnica 55 mm. Stan dobry, drobne ubicia AEROKLUB POLSKI ISTUS 1939 Aw: Stylizowana postać Ikara, na skrzydłach napis: ISTUS 1939, na dole POLSKA Medal jednostronny. Sygnowany na A: H.G. (Henryk Grunwald), brąz śr. 60 mm. Wydany z okazji zjazdu Międzynarodowej Federacji Sportu Szybowcowego. RR bardzo rzadki. Lit. J. Strzałkowski Dołączone pudełko tekturowe z Mennicy Państwowej. 300, KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI 1981 Aw: Popiersie w lewo Rw: Herb rozdzielający daty: napis: STEFAN /KARDYNAŁ WYSZYŃSKI /prymas polski/niezłomny sluga / kościoła i narodu. Sygnowany na Aw., brąz, śr. 45 mm. Stan dobry. 50, lecie POLSKIEJ KSIEGI STADNEJ KONI CZYS- TEJ KRWI ARABSKIEJ 1986 Sygnowany na Aw.: JJ, brąz, śr. 114 mm. Stan b. dobry. 180,- Watykan 214. PIUS XII. PONTFEX MAXIMUS Sygnowany na Aw.: A. HARTIG, brąz, śr. 70 mm. Stan dobry JOANNES XXIII. PONTIFEX MAXIMUS Sygnowany na Aw.: BODLAK, brąz, śr. 70 mm. Stan dobry. 12

15 PLAKIETY 216. Plakieta- Edward Śmigły-Rydz Marszałek Polski -Waga 4.23 kg, 36.3x28.4. Wykonana z lanego brązu w Mennicy Państwowej w Warszawie. Autor J. Aumiller w 1936 roku. Awers-popiersie marszałka w lewo niżej napis EDWARD ŚMIGŁY-RYDZ / MARSZAŁEK POLSKI, Rewers z puncą MP-278 oraz herbem Kościesza. Literatura; J. Strzałkowski -plakiety 54. Bardzo rzadka. Stan bardzo dobry. 6000, JAN PAWEŁ II Plakieta jednostronna, brąz, śr. 15,5 cm. Stan dobry Płaskorzeźba z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, wykonana w brązie, sygnowana M. Spindler Lwów 1935, średnica 66 cm, waga 21 kg, widoczne ślady nacięć na krawędziach, przewiercenie na wylot na środku. Na awersie ślady po odcięciu dwóch śrub mocujących. Stan zachowania dobry ,- 300, Plakieta FIS ZAKOPANE 1939, jednostronna, 45x74 mm, tombak srebrzony, nie sygnowana. Stan dobry. Dołączone tekturowe pudełko z naklejką: Zakłady Artystyczno- Grawerskie Stanisław Reising Warszawa Kr. Alberta I No ,- DOKUMENTY 220. Legitymacja Kawalera Krzyża waleczności b. Armji Ochotniczej Sprzymierzonej Gen. Bułak-Bałachowicza Nr 7845 dla sierż. Teodora Kupca. Stan bardzo dobry. Legitymacja z fotografią. 450, Legitymacja nr 217 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 1 Pułku Artylerii Górskiej, Stryj 1934 r. Stan dobry.dołączona kserokopia legitymacji do odznaki pamiątkowej I Pułku Artylerii Górskiej Legitymacja tymczasowa 73 pułku piechoty - na czas ćwiczeń rezerwy, Katowice Wydruk maszynowy. Stan : uszkodzenia papieru, zagięcia. 50, Zaproszenie na bal strzelców podhalańskich ( tradycyjny śledź) w salach kasyna oficerskiego 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, Przemyśl Stan bardzo dobry, dołączona koperta adresowana do Por. rez. Józefa Marcinkowskiego w Przemyślu. 80, Zaproszenie na Bal Pułkowy (tradycyjny śledź), w salach kasyna oficerskiego 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, Przemyśl Dla Ppor. Rez. Józefa Marciukowskiego. Stan bardzo dobry. 80, List przewodni maszynopis odnośnie karty mobilizacyjnej dla Ppor. Rez. Dębowskiego Bolesława. 3 Pułk Strzelców Podhalańskich. Stan: załamania papieru, uszkodzenia na brzegach. 50, Legitymacja nr 167 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich dla pomocnika Wiktora Zehetgrubera, Nowy Sącz Stan dobry. 300, Legitymacja honorowa nr 315 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 2 P.P. Leg dla Ppłk. Józefa Sitko, Stan dobry. 300, Legitymacja nr 17/Ch uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 15 Wielkopolskiego Pułku Artylerii Polowej, dla pułkownika Jana Chmurowicza, Bydgoszcz Stan b. dobry. 300, Legitymacja nr 493/szer uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 2 Pułku Łączności dla st. szereg. Mieczysława Szymańskiego, Jarosław Stan dobry Legitymacja nr 31 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej Centrum Wyszkolenia Łączności Zegrze Stan dobry Legitymacja nr 829 Żandarmeryi krajowej na Galicyę wschodnią dla Podpor. Jana Klisza, Lwów Legitymacja z fotografią. Stan dobry Legitymacja nr. 26 uprawniająca do noszenia srebrnej Odznaki Pamiątkowej Żandarmerji dla Majora Dr. Stanisława Galosa, Stan bardzo dobry. 150, Legitymacja Nr 2086 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej Szkoły Uzbrojenia dla kapr. Józefa Policińskiego, Stan słaby. 150, Legitymacja Nr. 321 dla Przodownika Policji Państwowego Okręgu Wileńskiego Macieja Wilejto, Wilno 5 luty 1926 z terminem ważności 31 grudnia Legitymacja ze zdjęciem w mundurze (zgodność nr. legitymacji z numerami kołnierzowymi). Stan dobry. 13

16 Poz. 239 Poz. 240 Poz. 241 Poz. 242 Poz. 243 Poz. 244 Poz. 245

17 Poz. 247 Poz. 246 Poz. 249 Poz. 248 Poz. 250

18 Poz. 251 Poz. 252 Poz. 253 Poz. 254

19 235. Legitymacja Nr 88 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 16 Pułku Artylerii Polowej dla St. ogniomistrza Kazimierza Łaty. Stan dobry Legitymacja Nr 21/8 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 24 Pułku Artylerii Polowej, Jarosław Stan: po konserwacji Legitymacja Nr 171 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 22 Pułku Artylerii Lekkiej dla Plut. Jerzego Kamirskiego, Przemyśl Stan: po konserwacji Legitymacja Nr 802, uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 28 Pułku Artylerii Lekkiej dla bombardiera Jana Wyroślaka, Zajezierze Połowa legitymacji. Stan: zaplamienia Legitymacja Nr 428 Aeroklubu Podlaskiej Wytwórni Samolotów dla Tadeusza Zarzyckiego, Biała Podlaska Legitymacja ze zdjęciem. Stan: przybrudzona Legitymacja Nr 6121 Związku Zawodowego Pracowników Lotnictwa na nazwisko Banaś Stanisław, Stan dobry. dołączone dwie kserokopie legitymacji: 41 Eskadry Liniowej i 42 Eskadry Liniowej. 150, Legitymacja uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 56 Pułku Piechoty wielkopolskiej. Stan słaby. 70, Legitymacja nadania odznaki pamiątkowej 40 Pułku Piechoty kapralowi Wojciechowi Hamplowi, Lwów Stan słaby. Dołączona fotografia legitymacyjna w mundurze Legitymacja Nr 232 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 50 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych dla Kaprala Józefa Jabłońskiego. Stan: uszkodzone krawędzie Legitymacja uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 65 Pułku Starogardzkiego dla St. strz. Konstantego Ossowskiego, Stan: uszkodzone rogi, klejona, wtórne zapiski Legitymacja nr 756 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 72 Pułku Piechoty dla ppor. Zaw. Stanisława Rzepki, Radom Stan dobry Legitymacja Nr.1373 uprawniająca do noszenia odznaki pamiątkowej 7 pułku Piechoty Legionów dla kapr. Stanisława Kapce, Chełm Legitymacja Nr 3785 Towarzystwa Międzynarodowych i Krajowych zawodów Konnych w Polsce dla Ppor. Józefa Schodowskiego. Stan b. dobry. 60, Legitymacja Nr 809 upoważniająca do noszenia polskiej odznaki Jeździeckiej dla wachm. Romanę Bude. Stan b. dobry Dyplom Kadeckiej Odznaki Sportowej Korpusu Kadetów złotej dla kdt. Zenona Malika, Lwow Stan dobry Karta z życzeniami od Dowóldcy i Korpusu oficerskiego z okazji święta pułkowego Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, Rakowice Stan b. dobry. 50, Statut Kasyna i regulaminy Kasyna Podoficerskiego 84 pułku Strzelców Poleskich, Pińsk Stan dobry. 80, Koperta Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii, zaadresowana do Krakowa, stempel Grudziąc. Stan dobry. 80, Ausweis legitymacja na zakup pierza z drobiu, Generalna Gubernia, Wersja niemiecko-polska. Stan bardzo dobry Druk na papierze tablice z wzorami umundurowania, dla Marynarki Wojennej II RP (wzory nr 4,5,2,7). Pałasz oficerski, kapelusz galowy, epolety galowe, odznaki specjalności dla szeregowych oraz odznaki stopni szeregowych. Stan Zestaw pamiątek po Wilhelmie WINKLERZE ( ), architekcie, żołnierzu Legionów Polskich, członku Odziału Krakowskiego Sokoła Odznaka 2 Pułku Ułanów Legionowych, żołnierska, 40x26 mm, tombak posrebrzony. rewers gładki, agrafa. Dołączony dokument przyznania odznaki podchorążemu 2 p. ułanów Leg. Polskich WINKLEROWI WILHELMOWI przez Ministerstwo Spraw Wojskowych L.33688/IV/5 z dnia 5 września ,- 17

DECYZJA Nr 509/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 23 grudnia 2014 r.

Były żołnierz zawodowy ma prawo nosić mundur

Były żołnierz zawodowy ma prawo nosić mundur Były żołnierz zawodowy ma prawo nosić mundur Minister Obrony Narodowej określił rozporządzeniem z dnia 17 lipca 2003 r. (Dz. U. nr 141 poz.1367, z późn zm.) szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach

DECYZJA Nr 41/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 14 lutego 2017 r.

Załącznik nr 9 wykaz eksponatów

PLAN WSPÓŁPRACY PUŁKU OCHRONY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I INNYMI PARTNERAMI SPOŁECZNYMI W ROKU 2014

PLAN WSPÓŁPRACY PUŁKU OCHRONY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I INNYMI PARTNERAMI SPOŁECZNYMI W ROKU 2014 PUŁK OCHRONY im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego PLAN WSPÓŁPRACY PUŁKU OCHRONY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I INNYMI PARTNERAMI SPOŁECZNYMI W ROKU 2014 W A R S Z A W A 201 3 1 Lp. Nazwa przedsięwzięcia

Order Za Służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR

Order Za Służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR Order Za Służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR (ros. За службу Родине в Вооружённых Силах СССР ) Statut orderu. Order został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z dnia 28 października

DECYZJA Nr 338/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

SYSTEM ODZNACZEŃ, WYRÓŻNIEŃ I NAGRÓD

Warszawa, dnia 28 sierpnia 2017 r. Poz. 1602

Szyjka carskiej pochwy od szabli.

Szyjka carskiej pochwy od szabli. Szyjka carskiej pochwy od szabli. Szyjka carskiej pochwy od szabli. Materiał: Mosiądz Opis przedmiotu: Szyjka od carskiej pochwy od szabli dragońskiej lub od szaszki (szabli kozackiej). Wykonana z mosiądzu,

DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ Warszawa, dnia 16 października 2012 r. Poz. 388 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 października 2012 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej

Druk nr 3641 Warszawa, 28 grudnia 2004 r.

Warszawa, dnia 14 września 2017 r. Poz. 1742

Warszawa, dnia 14 września 2017 r. Poz. 1742 Warszawa, dnia 14 września 2017 r. Poz. 1742 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 11 września 2017 r. w sprawie wzorów odznak i legitymacji wydawanych w związku z honorowym dawstwem krwi Na podstawie

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych ZASADY NOSZENIA OZNAK STOPNI WOJSKOWYCH NA NAKRYCIACH GŁOWY OZNAKI STOPNI WOJSKOWYCH: Nosi się na nakryciach głowy z wyjątkiem: a) czapek: futrzanych, zimowych, ćwiczebnych, technika lotniczego, garnizonowych

DECYZJA Nr 123/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 25 kwietnia 2012 r.

DECYZJA Nr 414/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 3 listopada 2011 r.

Nieśmiertelnik tekturowy

Nieśmiertelnik tekturowy strona 1 Nieśmiertelnik tekturowy 2011-07-28 Nieśmiertelnik tekturowy strona 1 Nieśmiertelnik tekturowy 2011-07-28 Nieśmiertelnik tekturowy strona 1 LEGITYMACJA ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 2 KORPUSU 2011-07-28

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r. Dz.U.2015.1399 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz.

ZASADNICZA SŁUŻBA WOJSKOWA W LATACH W FOTOGRAFII I DOKUMENTACH

ZESPÓŁ ds. SPOŁECZNYCH INICJATYW PROOBRONNYCH. Zasady używania munduru wojskowego lub jego części

ZESPÓŁ ds. SPOŁECZNYCH INICJATYW PROOBRONNYCH. Zasady używania munduru wojskowego lub jego części Zasady używania munduru wojskowego lub jego części Mundurem jest ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo

Instrukcja dla korzystających

Instrukcja dla korzystających Instrukcja dla korzystających Wykaz Legionistów nie jest słownikiem biograficznym. Założeniem Autorów było zgromadzenie nazwisk i podstawowych danych do wszystkich, którzy służyli w tej formacji podczas

Pancerna Odznaka Szturmowa, Panzerkampfabzeichen

PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYLERZYSTÓW NA 2016 r.

WZÓR LEGITYMACJI POSELSKIEJ

Order Czerwonego Sztandaru

Wykaz posiadanych obiektów na ekspozycję historyczną.

www.stowarzyszenieuk.pl

Ekspozycje w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (ogrodzenie od Alei Ujazdowskich) dostępne będą do 30 września 2018 roku. ***

Ekspozycje w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (ogrodzenie od Alei Ujazdowskich) dostępne będą do 30 września 2018 roku. *** 03 września 2018 WYSTAWA PLENEROWA NA STULECIE SZTABU GENERALNEGO WP. Polacy mają w sobie instynkt wolności. Ten instynkt ma wartość i ja tę wartość cenię - te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego stały

Warszawa, dnia 28 grudnia 2018 r. Poz. 2439

Warszawa, dnia 28 grudnia 2018 r. Poz. 2439 Warszawa, dnia 28 grudnia 2018 r. Poz. 2439 Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania

Warszawa, dnia 21 stycznia 2016 r. Poz. 104 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 8 stycznia 2016 r.

Warszawa, dnia 21 stycznia 2016 r. Poz. 104 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 8 stycznia 2016 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 21 stycznia 2016 r. Poz. 104 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 8 stycznia 2016 r. w sprawie wzorów, noszenia umundurowania, odznak

Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132

Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132 Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132 OBWIESZCZENIE ministra spraw wewnętrznych i administracji 1) z dnia 14 maja 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

Małopolski Konkurs Tematyczny:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 5 marca 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 5 marca 2012 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 5 marca 2012 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania wyjściowego weteranów poszkodowanych-żołnierzy Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 19 sierpnia

z dnia r. w sprawie wzorów odznak nadawanych w związku z honorowym dawstwem krwi i legitymacji wydawanych w związku z tym dawstwem

z dnia r. w sprawie wzorów odznak nadawanych w związku z honorowym dawstwem krwi i legitymacji wydawanych w związku z tym dawstwem Projekt z dnia 8 sierpnia 2017 r. R O Z P O R Z Ą D Z E N I E M I N I S T R A Z D R O W I A 1) z dnia. 2017 r. w sprawie wzorów odznak nadawanych w związku z honorowym dawstwem krwi i legitymacji wydawanych

PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYLERZYSTÓW NA 2015 r.

Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r.

Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 sierpnia 2015 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 15 września 2015 r. Poz. 1399 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez

Karpacki Oddział Straży Granicznej

11 listopada 1918 roku

11 listopada 1918 roku 11 listopada 1918 roku 92 lat temu Polska odzyskała niepodległość Europa w II połowie XVII wieku Dlaczego Polska zniknęła z mapy Europy? Władza szlachty demokracja szlachecka Wolna elekcja Wojny Rzeczpospolitej

Warszawa, dnia 18 maja 2017 r. Poz. 94. DECYZJA Nr 98/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 17 maja 2017 r.

Warszawa, dnia 18 maja 2017 r. Poz. 94. DECYZJA Nr 98/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 17 maja 2017 r. Warszawa, dnia 18 maja 2017 r. Poz. 94 Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa DECYZJA Nr 98/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 1. Podlaskiej

lecie Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Kazanie Biskupa Polowego Józefa Guzdka wygłoszone w katedrze polowej Wojska Polskiego;

lecie Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Kazanie Biskupa Polowego Józefa Guzdka wygłoszone w katedrze polowej Wojska Polskiego; 31 grudnia 2018 Nauczanie pasterskie Biskupa Polowego Józefa Guzdka z 2018 r. Styczeń 2018 2018-01-13 Kazanie Biskupa Polowego Józefa Guzdka, wygłoszone podczas Mszy św. dla Honorowych Dawców Krwi, z okazji

Zaproszenie do złożenia propozycji cenowej

Zaproszenie do złożenia propozycji cenowej Zaproszenie do złożenia propozycji cenowej Zamawiający: Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, z siedzibą: ul. Czajkowskiego 109, 51-147 Wrocław. Kierownik zamawiającego, zaprasza

orły współczesne wz.1993 na berety

orły współczesne wz.1993 na berety orły współczesne wz.993 na berety orły współczesne wz.993 na berety Datowanie: 993 Miejsce pochodzenia: Polska.orły generalskie na kołnierz marynarki i płaszcza. 2.pierwszy od lewej-wojska powietrzno-desantowe.