Download "AUKCJA 163 ODZNAKI, ODZNACZENIA. Sobota 30 IX 2017 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA"

1 DOM AUKCYJNY K R A K Ó W, U L. F L O R I A Ń S K A 1 3 I p. w w w. d e s a. a r t. p l e - m a i l : a u k c j e s a. a r t. p l AUKCJA 163 ODZNAKI, ODZNACZENIA Sobota 30 IX 2017 r., godz WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA od 25 IX 29 IX 2017 r. w godz , a w dniu aukcji Kraków, ul. Floriańska 13 I piętro

2 Poz. 1 Poz. 2 Poz. 3 Poz. 4 Poz. 5 Poz. 6 Poz. 7 Poz. 8 Poz. 9 Poz. 10 Poz. 11 Poz. 12 Poz. 13 Poz. 14 Poz. 15 Poz. 16 Poz. 17 Poz. 18 Poz. 19 Poz. 20 Poz. 21 Poz. 22 Poz. 23 Poz. 24 Poz. 25

3 REGULAMIN AUKCJI Ogólne warunki aukcji. 1. Osoba biorąca udział w aukcji rozumie i akceptuje warunki określone regulaminem. 2. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki i obiekty rzemiosła artystycznego powierzone przez klientów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Dom Aukcyjny podejmuje się sprzedaży, w imieniu właściciela, obiektów będących zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego wolnych od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich. 3. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą podaną w katalogu, cena minimalna stanowi tajemnicę handlową. 4. Obiekty wystawione do sprzedaży posiadają opisy, których sporządzenie potwierdzone jest przez ekspertów DESY względnie przez zaproszonych konsultantów. 5. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 15 %. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. I 1. Aukcja prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę, zwaną Akcjonerem, która działa w imieniu i na rachunek Domu Aukcyjnego DESA Sp. z o.o. 2. Aukcjoner określa postąpienie w licytacji czyli podwyższenie stawki. 3. Aukcjoner ma prawo do wycofywania z licytacji dowolnych obiektów lub bez podawania przyczyn. 4. Nabywcą staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 5. Zakończenie licytacji danego obiektunastępuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży. Spory w trakcie licytacji rozstrzyga Aukcjoner. II 1. Do udziału w licytacji upoważnione są osoby, które wpłaciły wadium w wysokości 100 zł i otrzymały tabliczkę zgłoszeniową. 2. DESA Sp. z o.o. może odmówić wydania tabliczki zgłoszeniowej osobom, które wcześniej nie wywiązały sięze zobowiązań w stosunku do DESY lub z innych istotnych przyczyn. 3. Osoby, które nie mogą być osobiście na aukcji, mają możliwość, po wpłaceniu wadium: pisemnego złożenia oferty kupna z limitem ceny. W ich imieniu w licytacji wezmą udział pracownicy Domu Aukcyjnego (wysokość oferowanej ceny jest informacją poufną), telefonicznego udziału w licytacji od ceny wywoławczej 500 zł. III 1. Nabywca jest zobowiązany wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji i odebrać go na własny koszt. W przypadku przekroczenia tego terminu Dom Aukcyjny ma prawo policzyć składowe. 2. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20 % wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 14 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. Na poczet zadatku zalicza się wadium, stanowiące wówczas zadatek lub jego część. 3. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na kupującego w momencie dokonania całej wpłaty. 4. Niewykupienie przedmiotu w terminie powoduje przepadek wadium na rzecz organizatora. Niezależnie Nabywca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych i wynikłych z faktu wylicytowania, w tym ewentualnych roszczeń Właściciela/Sprzedającego. IV 1. Dom Aukcyjny daje gwarancję opinii co do autorstwa i innych cech obiektu opisanych w katalogu. W przypadku niezgodności pomiędzy opisem a stanem faktycznym, Nabywca może zwrócić obiekt w terminie 14 dni od daty aukcji, żądając zwrotu zapłaconej kwoty. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi być udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 2. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 3. Polskie muzea rejestrowe mają prawo pierwokupu w wylicytowanej cenie, pod warunkiem, że zgłoszą to bezpośrednio po zakończeniu licytacji obiektu. 4. Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwocie powyżej euro.

4 ODZNAKI II RP 1. Odznaka pamiątkowa 1 Pułk Strzelców Bytomskich , oficerska, wym. 41 x 41 mm, tombak srebrzony, srebro?, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 2 druty mocujące, sygnowana: Fabryka Galanterji Metal. Galmet Sosnowiec, słupek, nakrętka nie sygn. Stan b. dobry. 1500,- 2. Odznaka pamiątkowa 2 Pułku Piechoty Legionów,,ZA WOL- NOŚĆ , wzór nr 2, wym. 49 x 49 mm, tombak srebrzony, bita z lekką kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 3600,- 3. Odznaka pamiątkowa 12 Pułk Piechoty, śr. 34,2 mm, biały metal. Jednoczęściowa, rewers gładki, nabity numer: 152, słupek. Nakrętka niesygnowana, sześciokątna. Stan b. dobry. 1200,- 4. Odznaka pamiątkowa 16 Pułk Piechoty, oficerska, wym. 39 x 39 mm, tombak złocony, emalia, jednoczęściowa. Rewers ramiona krzyża gładkie, słupek w lekkim wgłębieniu, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Stan b. dobry. 1500,- 5. Odznaka pamiątkowa 21 Pułk Piechoty, oficerska, wym. 41 x 41 mm, mosiądz, emalia, wieloczęściowa. Rewers gładki, nr 60, sześć drutów mocujących, słupek, nakrętka niesygn. Stan b. dobry. 2500,- 6. Odznaka pamiątkowa 35 Pułku Piechoty, żołnierska, wym. 43 x 43 mm, tombak, jednoczęściowa, bita z kontrą, nr 251, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Stan b. dobry. 600,- 7. Odznaka pamiątkowa 41 Pułk Piechoty, oficerska, wym. 46 x 31 mm, biały metal, srebrzony, emalia, wieloczęściowa. Rewers-ślady niedobicia, sześć drutów mocujących, słupek, nakrętka sygn. J. Michrowski Grawer Warszawa Nowy Świat 15. Stan b. dobry. 4000,- 8. Odznaka pamiątkowa 45 Pułku Piechoty, oficerska, wym. 41 x 33 mm, tombak srebrzony, emalia. Rewers gładki, cztery nity mocujące, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 1500,- 9. Odznaka pamiątkowa 78 Pułku Piechoty, oficerska, wym. 44 x 44 mm, srebro?, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, cztery nity mocujące, słupek, nakrętka sygn.: W. Gontarczyk/ Warszawa/ ul. Miodowa No. 19. Stan bardzo dobry. 4600,- 10. Odznaka pamiątkowa 85 Pułk Piechoty, oficerska, wym. 50 x 43 mm, dwuczęściowa. Na awersie imiennik TF oraz próba srebra, ryngraf złoto? lub srebro złocone. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn.: Zakład Jubilersko/ Grawerski/ T. Filipski/ Wilno/ Zamkowa 6. Stan b. dobry. 6300,- 11. Odznaka pamiątkowa 85 Pułku Piechoty, żołnierska, wym. 50 x 43 mm, biały metal, ryngraf mosiądz złocony, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 1250,- 12. Odznaka pamiątkowa 4 Pułk Ułanów Zaniemeńskich, oficerska, wym. 38 x 51 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki,cztery nity mocujące, nieczytelny imiennik, próba srebra 925, brak państwowej puncy probierczej, brak nakrętki. Stan dobry. 1800,- 13. Odznaka pamiątkowa 15 Pułk Ułanów, żołnierska, wym. 36 x 35 mm, mosiądz, biały metal, srebro?, lakier, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan b. dobry. 1100,- 14. Odznaka pamiątkowa 15 Pułk Ułanów Poznańskich, oficerska, wym. 35 x 33 mm, mosiądz złocony, biały metal, emalia, dwuczęściowa, 4 druty mocujące, słupek, nakrętka odlewana, sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Odznaka wykonana na Bliskim Wschodzie. Stan b. dobry. 2000,- 15. Odznaka pamiątkowa 16 Pułku Ułanów, oficerska, wym. 39 x 39 mm, tombak srebrzony, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn.: I Kraj. Medaljernia/ A. Nagalski/ Warszawa/ Bielańska 16. Stan b. dobry. 3000,- 16. Odznaka 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, oficerska. Odznaka jednoczęściowa, tombak, emalia, 40 x 40 mm. Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygnowana W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa nr 19. Stan dobry. 1000,- 17. Odznaka pamiątkowa 7 Pułk Strzelców Konnych, żołnierska, wym. 42 x 42 mm, tombak srebrzony. Rewers gładki, słupek we wgłębieniu, nakrętka nie sygn. Stan dobry. 1200,- 18. Odznaka pamiątkowa 5 Pułk Artylerii Polowej, oficerska, wym. 38 x 38 mm, tombak srebrzony, alpaka?, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek z kontrą, nakrętka sygn.: Wł. Buszek/ Lwów/ Akademicka 6. Stan b. dobry. 4000,- 19. Odznaka pamiątkowa 8 Pułku Artylerii Polowej, oficerska, wym. 44 x 44 mm, srebro?, tombak srebrzony, emalia, trzyczęściowa. Rewers gładki, 3 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn.: W. Gontarczyk/ Warszawa/ Miodowa 19. Stan bardzo dobry. 4300,- 20. Odznaka 4 Bateria Haubic 8 PAP, wym. 44 x 36 mm. Wykonana w srebrze?, emaliowana. Rewers z delikatną kontrą. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 25mm sygnowaną E.M. Unger Lwów Chorąszczyzny 7. Stan bardzo dobry minimalne odpryski emalii. 1600,- 21. Odznaka pamiątkowa 18 Pułk Artylerii Polowej, oficerska, wym. 41 x 32 mm, biały metal, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 4, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Stan b. dobry. 4000,- 22. Odznaka pamiątkowa 21 PułkArtylerii Polowej, żołnierska, wym. 41 x 41 mm. Rewers gładki, słaba kontra, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk/ Warszawa/ Miodowa 19. Stan dobry. 1300,- 23. Odznaka Pamiątkowa 6 Batalionu Pancernego, oficerska, wym. 40 x 40 mm, srebro, emalia, trzyczęściowa, rewers gładki, sygn.: W. Buszek, Lwów, cecha srebra 2. Imiennik W.B., słupek, nakrętka, sygn.: Wytw. Odznak i Emalier. W. Buszek Lwów ul. Akademicka 6, śr. 30 mm. Stan b. dobry. 8000,- 2

5 24. Odznaka żołnierska 2 Pułk Wojsk (Saperów) Kolejowych, wym. 38 x 38 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona. Jednoczęściowa, rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 27 mm, sygnowaną W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan b. dobry. 1000,- 25. Odznaka Oficerska Szkoła Aeronautyczna Poznań, wym. 53 x 51 mm. Wykonana w tombaku. Wieloczęściowa, rewers z kontrą. Mocowana na słupek z nakrętką sygnowaną Metal. Wykonanie najprawdopodobniej J. Knedler. Stan bardzo dobry. 2500,- 26. Odznaka pamiątkowa Szkoła Podoficerów Zawodowych Piechoty, wym. 40 x 39 mm, srebro?, mosiądz, emalia, sygn. A. Nagalski Warszawa, trzyczęściowa, nr 68, nakrętka sygn. A. Nagalski Warszawa Bielańska 16, uszkodzona emalia. Stan jak opis. 1800,- 27. Odznaka Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych Modlin. 37 x 38 mm. Wykonana w srebrze. Jednoczęściowa, rewers gładki z próbą srebra ( główka ) oraz imiennikiem WG. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 27mm sygnowaną W. Gontarczyk, Warszawa ul. Miodowa 19. Stan b. dobry. 2000,- 28. Odznaka pamiątkowa Centralnej Składnicy Sanitarnej, wym. 43 x 43 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 3 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. S. Lipczyński W-wa. W dolnym ramieniu lekko ubita emalia. Stan b. dobry. 6000,- 29. Odznaka pamiątkowa Centrum Wyszkolenia Łączności, wym. 38 x 38 mm, tombak złocony, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No 19. Stan b. dobry. 1200,- 30. Odznaka pamiątkowa Szkoła Podchorążych Piechoty, wym. 40 x 38 mm, biały metal, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka sygn. B. Grabski Łódź, ul. Pogonowskiego 6. Stan dobry. 200,- 31. Odznaka pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza, podoficerska, wym. 49 x 33 mm, tombak, emalia, dwuczęściowa, bita z kontrą, dwa druty mocujące. Słupek, nakrętka sygn. Stanisław Reising Grawer Warszawa Niecała 1. Stan dobry. 800,- 32. Odznaka pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza, żołnierska, wym. 49 x 23 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa, mocno wytarta (znoszona), bita z kontrą. Słupek, nakrętka dobierana. 300,- 33. Odznaka pamiątkowa Korpusu Ochrony Pogranicza, żołnierska, wym. 49 x 23 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa, mocno wytarta (znoszona), bita z kontrą. Słupek, nakrętka dobierana. 280,- 34. Odznaka pamiątkowa 205 Ochotniczego Pułku Piechoty, wym. 38 x 38 mm, tombak, emalia, dwuczęściowa, rewers gładki, cztery nity mocujące, słupek, nakrętka sygn.: W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa. Stan b. dobry. 3500,- 35. Odznaka pamiątkowa 213 Pułku Piechoty Rezerwowej (tzw. Policyjny ), wym. 39 x 39 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, nakrętka sygnowana J. Knedler Warszawa, stan bardzo dobry. 1700,- 36. Odznaka Pamiątkowa 205 Pułku Artylerii Ochotniczej Bateria Janka, wym. 45 x 45 mm, żelazo (?), bitaz kontrą, słupek skrócony, nakrętka sygnowana E.M. Unger Lwów. Stan b. dobry. 3000,- 37. Odznaka pamiątkowa 205 Pułku Artylerii Ochotniczej Bateria,,JULIA, wym. 44 x 29 mm, mosiądz srebrzony, nr 106, słupek, nakrętka nie sygn. Stan b. dobry. 2600,- 38. Odznaka 205 Ochotniczy Pułk Artylerii Polowej Bateria Jadzia 1920, wym. 23 x 34 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki z lekką kontrą, słupek, nakrętka sygn. A. Berliński Lwów. Stan b. dobry. 1700,- 39. Odznaka 205 Ochotniczego Pułku Artylerii Polowej. Odznaka dwuczęściowa, mosiądz, biały metal, wym. 55 x 39,2 mm. Rewers gładki, jeden nit. Na dolnym ramieniu nabity numer 100. Koluszko, czarna wstążka. Stan b. dobry. 1500,- 40. Odznaka pamiątkowa Dywizjonu Huzarów Śmierci, wym. 46 x 46 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. Zjednoczeni Grawerzy W-wa. Stan bardzo dobry ,- 41. Odznaka pamiątkowa Pociągu Pancernego Gromobój, wym. 49 x 43 mm, jasny mosiądz. Rewers gładki, nakrętka oryginalna, niesygn. Stan b. dobry. 3500,- 42. Odznaka pamiątkowa Internowanych Kołomyja-Kosaczów , wym. 46 x 35 mm, tombak srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana, stan bardzo dobry. 2000,- 43. Odznaka pamiątkowa Litwa Środkowa 9.X.-19.XI.1920, wym. 42 x 42 mm, tombak, orzeł z tarczą srebrzony, dwuczęściowa. Rewers gładki, nr 109, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. K. Gorzuchowski Wilno. Stan dobry. 1000,- 44. Odznaka Małopolskie Oddziały Armii Ochotniczej, mosiądz, biały metal, wym. 44 x 43 mm. Odznaka dwuczęściowa Rewers gładki W górnej części rewersu nabity numer 280. Słupek, nakrętka sygnowana E.M. Unger - Lwów. Stan dobry. 400,- 45. Miniaturka Krzyża Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej, wym. 18 x 18 mm, mosiądz, biały metal, dwuczęściowa. Rewers gladki, słupek, nakrętka sygn. B. Mączyński W-wa Próżna 14. Stan b. dobry. 60,- 46. Odznaka Miejska Straż Obywatelska Lwów Zasłużonemu , śr. 45 mm, mosiądz srebrzony. Rewers gładki nr 3518, słupek naprawiany, nakrętka oryginalna, niesygn. Stan dobry. 300,- 47. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich 1918 Orlęta, wym. 44 x 44 mm, mosiądz srebrzony, rewers z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 180,- 3

6 48. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich 1918 Orlęta, wym. 42 x 42 mm, mosiądz, jednoczęściowa, bita z kontrą, słupek, nakrętka niesygn. 180,- 49. Odznaka pamiątkowa Front Pomorski, wym. 50 x 32 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka sygn. B. Grabski Łódź - Zakłady Przemysłowe pod Zarządem Państ. Stan b. dobry. 200,- 50. Odznaka Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego Wschód, wym. 34 x 34 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. R. Drewnicki Grawer Warszawa Chmielna No 1. Stan b. dobry. 180,- 51. Odznaka Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego Wschód, wym. 34 x 34 mm, lana w cynku, nakładany srebrny orzełek, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. Z. Makowski Warszawa. Stan dobry. 130,- 52. Odznaka Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego Wschód, wym. 34 x 34 mm, lana w cynku, nakładany srebrny orzełek, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. Stupnicki. Stan dobry. 120,- 53. Przerobiona odznaka P.O.W. Nowy tłoczony napis: ZW.STR/ 19/ 27/ Orlęta. Wym. 33 x 33 mm, metal srebrzony, bity z kontrą, dwa otworki prawdopodobnie na monogramie JP był nałożony symbol. Słupek, brak nakrętki. Stan jak opis. 54. Odznaka pamiątkowa VI Odcinek Obrony Lwowa 1.XI XI Żółkiewskie Zamarynów, 52 x 39 mm, jednoczęściowa, bita z kontrą, nr 18, słupek, nakrętka, sygn.: E. M. Uger Lwów. Stan bardzo dobry. 1700,- 55. Odznaka pamiątkowa III Odcinka Obrony Lwowa 1-22/XI 1918, /Góra Straceń/ Dyr. Kol /ul. Bema, wym. 54,2 x 45,8 mm. odlew w mosiądzu. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki, na dolnym ramieniu nabity numer 15. Uszko do zawieszenia. Stan dobry. 1000,- 56. Odznaka pamiątkowa Krzyż Maltańskich Obrońców Kresów Wschodnich, mała, wym. 40 x 40 mm, tombak zlocony, emalia, dwuczęsciowa. Rewers gładki, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka nie sygnowana, uszkodzony gwint, liczne zarysowania, nr 1?. Na awersie ubytki czarnej emalii na ramionach krzyża. Stan jak opis. 800,- 57. Gwiazda Związku Obrońców Kresów Wschodnich, wym. 49 x49 mm. Wykonana w tombaku i emaliowana. W centralnej części nakładka z trójpolowym herbem. Na czarnych, emaliowanych ramionach krzyża litery OKW oraz skrzyżowane miecze, między ramionami stylizowane promienie. Na rewersie wybity numer 103. Mocowanie w postaci gwintowanego słupka z nakrętką sygnowaną J. Chyliński Warszawa. Stan b. dobry - niewielkie odpryski emalii. 3500,- 58. Odznaka pamiątkowa Wojskowej Szkoły Podoficerskiej Związku Młodzieży Polskiej w Stanach Zjednoczonych Konary, wym. 36 x 47 mm. Wykonana techniką odlewu, srebrzona. Rewers gładki. Mocowana na słupek (wtórnie lutowany). Brak nakrętki. Stan zachowania b. dobry. 300,- 59. Odznaka pamiątkowa Obóz Szkoleniowy Artylerii w Przegorzałach 1914 r., średnica 32 mm, biały metal, srebro?, lekko wypukła, rewers gładki, nakrętka niesygn. Stela Stan bardzo dobry. 1600,- 60. Odznaka pamiątkowa I Brygady Legionów, średnica 33 mm, żelazo. Rewers z kontrą, słupek, żelazna nakrętka sygn. J. Chyliński Warszawa. Stan b. dobry. 400,- 61. Odznaka pamiątkowa II Brygady Legionów Polskich 30.IX , wym. 46 x 32 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 2494, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry. 250,- 62. Odznaka pamiątkowa DPS /Drużyny Polowe Sokoła/, wym. 31 x 34 mm, biały metal, bita z kontrą, mocowana na agrafkę /wyk. Walenta Kraków/. Stan b. dobry. 1500,- 63. Odznaka pamiątkowa Drużyny Bartoszowe, wym. 29 x 33 mm, biały metal, rewers gładki, uszkodzone zapięcie. Stan dobry. 300,- 64. Odznaka pamiątkowa Krzyżyk Krzywopłoty - Załęże , wym. 21 x 40 mm. Wykonany w srebrze(?), dwustronny. Zawieszenie w formie uszka. Stan b. dobry. 300,- 65. Odznaka Związku Weteranów Powstań Narodowych, wym. 43 x 43 mm, tombak złocony, emaliowana. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygnowana J. Pendowski Poznań. Stan uszkodzenia emalii na skrzydłach krzyża. 400,- 66. Odznaka Związku b. Ochotników Armii Polskiej, wym. 39 x 39 mm, tombak złocony, emalia, jednoczęściowa, z nakładanym srebrnym orzełkiem, na rewersie brak napisów /tańsza wersja odznaki/, drobne ubytki białej emalii, jedna nóżka orła zakrzywiona, słupek, nakrętka dobierana. Stan jak opis. 100,- 67. Gwiazda Śląska, wym. 54 x 54 mm, wieloczęściowa, tombak srebrzony, emalia. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka nie sygn. Stan b. dobry. 650,- 68. Odznaka Związkek Podoficerów Rezerwy RP, wym. 52 x 52 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona i emaliowana. Wieloczęściowa - orzełek nakładany. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 25 mm, sygnowaną S. Lipczyński Grawer Warszawa Marszałkowska 149. Stan dobry - drobne uszkodzenia emalii. 900,- 69. Odznaka Związku Legionistów Polskich Krzyż Legionowy, tombak srebrzony, wym. 39,7 x 39,7 mm.odznaka jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Słupek, nakrętka sygnowana A. Michrowski gwarszawa Nowy Świat 15. Dolączona miniatura, mosiądz srebrzony, 15 x 15 mm, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 650,- 4

7 70. Miniaturka Krzyża Legionowego z dodaną lirą, wym. 16 x 16 mm, biały metal. Rewers gładki, słupek, nakrętka nie sygnowana. Stan b. dobry. 71. Odznaka pamiątkowa Stow. B. Legionist. Polsk Brat. Pom. B.Z.A.P. wym. 48 x 37 mm, tombak, jednoczęściowa, odlewana. Na rewersie nr 906, słupek, nakrętka dobierana. Dołączona miniaturka o wym. 33 x 25 mm, tombak, odlewana, na rewersie sygn. J. Walenta Kraków, tombak, nr 1148, słupek, nakrętka dobierana. Stan dobry. 900,- 72. Odznaka pamiątkowa,,związek Legionistów na Węgrzech, na ramionach krzyża napis: L , , P. w wieńcu: JP. Zw. Leg. Na Węgrzech, wym. 28 x 28 mm, mosiądz srebrzony, bity z lekką kontrą, mocowana na szpilkę. Stan b. dobry. 300,- 73. Związek Rezerwistów RP, miniaturka, wym. 28 x 28 mm, tombak srebrzony, emalia, trzyczęściowa, słupek, wtórnie mocowana nakrętka, nie sygn. Stan dobry. 50,- 74. Odznaka Przysposobienia Wojskowego, ogólna, wym. 36 x 36 mm, tombak srebrzony, bity z kontrą, napisy, sygnowana B. Grabski Łódź, słupek, nakrętka dobierana, uszkodzona, sygn. Niepokalanów-Mi-centrala, dołączona miniaturka, mała nie sygn. oraz miniaturka duża sygn. Warszawa A. Nagalski. Stan dobry. Komplet 3 sztuki. 250,- 75. Zestaw 5 odznak T. Kościuszko, mocowane na szpilki. Stan b. dobry. 250,- 76. Zestaw 9 odznak T. Kościuszko, w tym jedna współczesna. Stany dobre. 300,- 77. Odznaka z T. Kościuszko otwarcie Panoramy Racławickiej, rewers gładki, mocowana na szpilkę. Stan b. dobry. 78. Odznaka/plakietka z T. Kościuszko srebro?, bita z kontrą, ślady materiału introligatorskiego. 180,- 79. Odznaka Tadeusz Kościuszko W setną rocznicę zgonu 1917, średnica 32 mm. Wykonana z mosiężnej blaszki, srebrzona. Rewers z głęboką kontrą. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan b. dobry. 100,- 80. Dwie odznaki patriotyczne związane z T. Kościuszką: Racławice , bita z kontrą, mocowana na szpilkę.,,w setną rocznicę zgonu 1917, bita z kontrą, brak mocowania. Stan jak opis. 50,- 81. Odznaka patriotyczna TK-1917 /Tadeusz Kościuszko/, średnica 31 mm, cyna, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. T.P. Łódź. Stan dobry. 40,- 82. Odznaka patriotyczna TSL-3 Maj, średnica 36 mm, blacha mosiężna, bita z kontrą, zapinana na szpilkę, Stan dobry. 30,- 83. Odznaka NKN 16.VIII.1914 Orzeł na tle sztandarów, wym. 43 x 33 mm, biała blacha, czerwony lakier, bita z kontrą, zapiecie na szpilke. Stan b. dobry. 120,- 84. Odznaka Schronisko Legionistów, wym. 39 x 25 mm, tombak złocony, emalia. Rewers gładki, napis:,,niepodległa Polska 3/ Samarytanin Polski Schronisko Legionistów. Stan b. dobry. 200,- 85. Odznaka organizacyjna NKN, tombak, emalia, wym. 20 x 16 mm, rewers gładki, mocowana na agrafkę. Stan dobry. 40,- 86. Odznaka patriotyczna Orzeł Piastowski z literami K.L., średnica 25 mm, biały metal, bita z kontrą, zapinana na szpilkę, Stan dobry. 30,- 87. Odznaka pamiątkowa Za Waszą i Naszą Wolność, średnica 25 mm, mosiądz srebrzony. Odznaka jednoczęściowa. rewers z kontrą. Wtórnie podlutowana agrafka. Stan dobry. 230,- 88. Odznaka patriotyczna 3.V tarcza herbowa z koroną, na niej orzeł i napis, wym. 37 x 25 mm, mosiądz złocony, emalia, rewers gładki, mocowanie na agrafkę. 89. Dwie odznkaki NKN-Odznaka Alegoria Polski, wym. 31 x 24 mm, tombak srebrzony. Rewers gładki, agrafka. Stan b. dobry. 70,- 90. Odznaka patriotyczna NKN Alegoria Polski VIII, tombak srebrzony, wym. 24 x 19 mm, rewers gładki, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry. 40,- 91. Odznaka patriotyczna Dar Narodowy 3-go Maja, wym. 30 x 23 mm,blacha mosiężna, bita z kontrą, zapinana na szpilkę. Stan dobry. 30,- 92. Odznaka patriotyczna,,dar Narodowy 3-go Maja, wym. 31 x 24 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, mocowanie na szpilkę. Stan dobry. 30,- 93. Odznaka pamiątkowa,,krajowy Inspektorat Zaciągu do Wojska Polskiego 1917, wym. 35 x 26 mm, biały metal, rewers gładki, koluszko do zawieszenia. Stan b. dobry. 200,- 94. Rosja. Odznaka okolicznościowa w formie carskiego znaczka pocztowego (10 kop), wym. 17 x 13 mm, mosiądz srebrzony, emalia (drobne ubytki). Na rewersie ślady trzech nitów? Szpilka mocująca. Stan dobry. 100,- 95. Zestaw 3 odznak: Macierz Szkolna w Gdańsku na szpilce, odznaka 10 Wieków na szpilce oraz odznaka węgierska z 1919 roku. Zestaw 3 sztuki. 50,- 96. Odznaka Liga Pomocy Przemysłowej L.P.P., wym. 26 x 26 mm, mosiądz, emalia. Rewers gładki, zmiana mocowania, słupek, nakrętka oryginalna niesygn. Stan b. dobry. 50,- 5

8 97. Powszechna Wystawa Krajowa, odznaka duża, wym. 38 x 38 mm oraz odznaka mała na przywieszce z napisem:,,i Ogólnopolski Zjazd Kom. Kas.Oszczęd. w Poznaniu 22.IX sztuki. Stan b. dobry. 100,- 98. Odznaka PPS, Sejm dla Ludu, wym. 28 x 21 mm, mosiądz, bita z lekką kontrą, słupek, nakrętka niesygn. 99. Odznaka organizacyjna PPS, średnica 22 mm, srebro cechowane, bite z kontrą, słupek, nakrętka niesygn. Stan b. dobry. 100, Odznaka organizacyjna Wzajemnej Pomocy Uniwersytetu Jagiellońskiego, wym. 25 x 19 mm, tombak złocony, emalia, rewers gładki, zapinana na szpilę. Stan dobry. 100, Odznaka pamiątkowa CHÓR AKA.(demii) KRAK.(owskiej) wym. 26 x 17 mm, pocz. XX w. (?). 60, Odznaka służbowa? Straż Obywatelska Kraków 1939, wym. 30 x 22 mm, biały metal, emalia. Rewers gładki, nr 41, słupek, nakrętka niesygn. Stan b. dobry. 80, Odznaka Zjednoczenie Mieszczańskie-Kraków, wym. 25 x 16 mm, mosiądz, emalia. Rewers gładki, słupek, nakrętka niesygn. Stan b. dobry. 50, Odznaka lwowska T.M.L. tombak, emalia, wym. 26 x 17 mm, rewers gładki, dorabiane mocowanie, Stan dobry. 100, Odznaka Zjednoczenie Ludowe 1916, wym. 36 x 30 mm, mosiądz, emalia, jednoczęściowa. Rewers z płytka kontrą, ubytki czerwonej emalii, koluszko do zawieszenia. Stan jak opis. 350, Odznaka pamiątkowa KZP-1927, /Krakowski Związek Piłsudczyków?/, wym. 40 x 32 mm, biały metal, czerwona emalia, dwuczęściowa. Odznaka organizacyjna?, zjazdowa?, albo wydana z okazji rocznicy wymarszu z Krakowa 1-szej kompanii kadrowej. Rewers gładki, dwa nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. St. Niemczyk Kraków Sukiennice 10. Stan b. dobry. 450, Odznaka nierozczytana z symbolami rolniczymi, mosiądz, słupek, nakrętka nie sygnowana Odznaka jubileuszowa z monogramem GA i data XII. średnica 24 mm, biały metal, bita z kontrą, mocowana na szpilkę. Stan b. dobry. 40, Odznaka okolicznościowa VII Polski Kongres Przeciwalkoholowy XI.1927, wym. 28 x 21 mm, biały metal, bita z kontrą, wtórnie mocowana szpilka. Stan dobry-. 50, Odznaka okolicznościowa Międzynarodowego Zjazdu Historyków w Warszawie, 1933, napis w języku francuskim, wym. 17 x 17 mm. Stan dobry. 50, Odznaka PPS, 25 lat Walki o Niepodległość i Sprawe Robot , wym. 38 x 25 mm, mosiądz, bita z kontrą, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry. 250, Odznaka kwestarska Pożyczka Odrodzenia Polski 1920, wym. 21 x 26 mm, mosiądz srebrzony. Odznaka jednoczęściowa, rewers z kontrą, szpilka. Stan dobry. 100, Odznaka kwestarska Pożyczka Odrodzenia Polski 1920, wym. 21 x 26 mm, mosiądz srebrzony. Odznaka jednoczęściowa, rewers z kontrą, brak szpilki. Stan dobry. 50, Odznaka Towarzystwa Higienicznego im. B. Prusa, napis: Tow. Hyg. Prakt. Im. Bol. Prusa, na dole litery H.D. Na medalionie z portretem B. Prusa napis: Bolesław Prus , wym. 34 x 24 mm, mosiądz, bita z kontrą, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry Odznaka FIS Zakopane 1939, mosiądz, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. J. Chyliński Warszawa. Stan b. dobry. 60, Odznaka Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, srebro?, emalia, jednoczęściowa, rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. Fabr. Graw. Emal. J. Knedler Warszawa ul. Nowy Świat 45. Stan dobry Odznaka patriotyczna z orzełkiem, 24 x 26 mm, tombak srebrzony, emalia. Odznaka dwuczęściowa. Rewers gładki. Zapinka. Minimalny odprysk emalii. Stan dobry. 220, Odznaka okolicznościowa Zjazd Naukowy im. Jana Kochanowskiego , średnica 25 mm, tombak, rewers gładki, zapinana na szpilkę. Stan dobry. 40, Ogniwo łańcucha sędziego Sądy Królewsko Polskie, wym. 32 x 42 mm, mosiądz srebrzony. Jednostronne. Rewers gładki. Brak jednego uszka. Stan słaby. 180, Zawieszka patriotyczna Józef Piłsudski, napis: ŻUŁÓW - ZR 10 X 1937, aluminium, śr. 26 mm, zawieszona na biało-czerwonej kokardzie. Szpilka. Stan dobry Zawieszka żałobna Józef Piłsudski, metal, celuloid, śr. 17 mm. Zawieszona na biało-czerwonej kokardzie. Zapięcie na agrafkę. Stan dobry Medalik pamiątkowy odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza w 1898 roku w Warszawie, na awersie portret poety, sygn. W.O. oraz napis:,, Adam Mickiewicz, na rewersie widok pomnika napis:,,adamowi Mickiewiczowi Rodacy, mosiądz złocony, koluszko, dwukolorowa wstążka. Stan b. dobry. 70, Medal 100 LECIE POWSTANIA KOŚCIUSZKOWSKIEGO 1894, A: Scena przysięgi na Rynku krakowskim, po bokach daty: 1794 /14.MARCA/1894 R: T. Kościuszko na koniu, z tyłu kosynierzy, na dole napis: RACŁAWICE. Niesygn., mosiądz srebrzony, patynowany. Medal ujęty w plecionkę zakończoną koluszkiem. Stan b. dobry. 200,- 6

9 124. Odznaka Samochodowo-Motorowa Legionów?, noszona na kołnierzyku, biały metal. Rewers gładki, mocowany dwoma drutami. Stan b. dobry. 200, Zestaw 2 sztuk: Orzełek Państwowy II RP oraz Medal Sportowy 1932, bez wstążki. Stan dobre. 100, Odznaka nagrodowa w zawodach sportowych DZIEŃ LE- GIONÓW Odznaka dwuelementowa, połączona łańcuszkiem, tombak złocony, emalia. Na rewersie grawerowany napis: I/ 200 mtr./ styl klasyczny/ 1934 oraz znak wytwórcy: A. DYTBERNER Łódź. Zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 800, Odznaka nagrodowa w zawodach sportowych DZIEŃ LE- GIONÓW Odznaka dwuelementowa, połączona łańcuszkiem, tombak złocony, emalia. Na rewersie grawerowany napis: III/ bieg 100 metrów/ 1934 oraz znak wytwórcy: A. DYTBERNER Łódź. Zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 800, Klamra do pasa Stowarzyszenia Sokół, wym. 54 x 43 mm, alpaka, ażurowa. Stan bardzo dobry. 200, Zestaw 2 sztuki: Zlot Sokolstwa Poznań 1929, Targi Poznańskie. Stan b. dobry. 250, Naszywka harcerska z napisem WKP.DR.H/ Za pracę, wym. 45 x 60 mm, sukno, wielokolorowy haft. Stan b. dobry Lilijka harcerska, wym. 30 x 18 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 120, Odznaka pamiątkowa JAMBOREE, z koroną św. Stefana /Budapeszt/, wym. 37 x 32 mm, mosiądz, emalia, bita z kontrą, zapinana na szpilkę. Stan b. dobry Odznaka ZHP - Zlot 1922 w Warszawie, Kolumna Zygmunta III w Warszawie, wym. 34 x 30 mm, mosiądz, bita z kontrą, zapinana na wtórnie mocowaną szpilkę. Stan dobry. 100, Odznaka ZHP Lwów, wym. 21 x 21 mm, biały metal, lakierowana, bita z kontrą, ułamana szpilka. Stan dobry. 100, Odznaka ZHP II Zlot Narodowy ZHP-1929, Poznań, wym. 23 x 23 mm, mosiądz, bita z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 40, Odznaka ZHP, odwrócona swastyka z nakładaną lilijką, noszono na łańcuszku, wym. 22 x 22 mm, mosiądz, dwuczęściowa. Stan b. dobry. 40, Odznaka nierozpoznana, harcerska, w formie rombu z data 1915, dwuczęściowa, biały metal z emalią, rewers gladki, słupek, nakrętka sygn. E.M.Unger Lwów, nr 45. Stan b. dobry. 70, Zestaw dwóch odznak - miniaturka odznaki Za rany i kontuzje - dwie gwiazdki - 8,5 x 19 mm. Wykonana w metalu, emaliowana, gwiazdki nakładane. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką. Gwóźdź do sztandaru 14 x 9 mm. Wykonany w srebrze (?) owalny. Na środku wygrawerowany napis: Pułk. Bochaterewicz Bron. Dca piech.20dp. Bronisław Bochaterewicz herbu Ostoja, późniejszy generał, prawdopodobnie zamordowany w Katyniu w 1940 r. Ciekawa pamiątka. Stan bardzo dobry. 350, Nakrętka do odznaki, sześciokątna, wym. 16x16 mm, mosiądz srebrzony, sygn. J. Trębacz Kraków, Stan b. dobry Nakrętka do odznaki, sześciokątna, wym. 16 x 16 mm, mosiądz oksydowany, sygn. WW-WS. Wiśniewski Warszawa. Stan b. dobry. 100, Nakrętka do odznaki sygn. Zakłady Przemysłowe Br. Grabski Łódź Kpt. Pogonowskiego 61. Stan b. dobry. 50, Nakrętka sygn. Ewidencja Orląt Lwów, Wł. Buszek. Stan dobry. 50, Zestaw 13 półfabrykatów, blaszek odznak pochodzących z warsztatów krakowskich? w tym: J. Piłsudski, A. Mickiewicz, wszystkie z mosiądzu. Stan dobry. 13 szt. 300, Zestaw 16 półfabrykatów, blaszek odznak pochodzących z warsztatów krakowskich? w tym: turystyczne, harcerskie, sokolstwa. Wszystkie w mosiądzu, miedzi, brązie. Stan dobry. 16 szt. 300, Zestaw 16 półfabrykatów, blaszek odznak pochodzących z warsztatów krakowskich? w tym: z Matką Boską, odznaka z napisem w języku hebrajskim, mosiądz, biały metal, srebro. Stan dobry. 16 szt. 300, Zestaw 23 półfabrykatów, blaszek odznak pochodzących z warsztatów krakowskich? Różnorodna tematyka, różne metale. Stan dobry. 23 szt. 300,- ODZNAKI POLSKIE SIŁY ZBROJNE NA ZACHODZIE 147. Odznaka pamiątkowa Szkoły Podchorążych Piechoty I Kawalerii Zmotoryzowanej, instruktorska, średnica 45 mm, tombak, orzeł z białego metalu, monogram złocony, trzyczęściowa. Rewers z kontrą, pięć drutów mocujących, słupek, nakrętka niesygnowana. 2500, Odznaka pamiątkowa 9 Pułku Ułanów, żołnierska, wym. 37 x 37 mm, metal srebrzony, trzyczęściowa. Rewers gładki, sygn. Kirkwood Son Edinburgh, słupek, nakrętka sygn. jak wyżej. 500,- 7

10 149. Odznaka pamiątkowa 10 Pułk Dragonów, wym. 41 x 34 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona, dwuczęściowa - postać husarza nakładana i zgrzewana. Rewers gładki. Mocowanie w formie dwóch omeg z przetyczką. Stan b. dobry. 1800, Odznaka pamiątkowa Wyższa Szkoła Lotnicza, wym. 63 x 16 mm, wykonana w srebrze, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowanie w formie dwóch omeg z przetyczką. Stan b. dobry. 1500, Odznaka pamiątkowa Tobruk, wym. 46 x 46 mm, srebro. Rewers gładki, cecha 800, nr 1388, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan b. dobry. 600, Odznaka pamiątkowa Tobruk, wym. 46 x 48 mm, srebro,,800, jednoczęściowa. Rewers gładki, na próbie srebra wybity numer Odznakę otrzymał Walery Wielkiewicz Bombardier, słupek, nakrętka niesygn., oryginalna. Stan b. dobry. 400, Odznaka pamiątkowa 2 Korpusu Polskiego, nienumerowana, na awersie mała literka H, wym. 36 x 20 mm, mosiądz srebrzony. Rewers gładki, słupek, nakrętka nie sygn. Stan b. dobry. 80, Zestaw 3 sztuki: 1). Odznaka 12 Pułk Ułanów Podolskich, dwuczęściowa, tombak złocony i srebrzony, emaliowana, wym. 39 x 39 mm. Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygnowana S.A. Picchiani and Barlacchi Firence. Stan b. dobry. 2). Proporczyk 12 PU, tombak, emalia, wym. 36 x 8 mm, łańcuszek. Stan b. dobry. 3). Legitymacja Nr 1305/II dla wachmistrza Zygmunta Zajączkowskiego wydana W. Brytania 7 maja 1947 r. Stan dobry. 1600, Oznaka specjalna 14 Wielkopolskiej Kompani Saperów, wym. 38 x 52 mm, biały metal, bita z kontrą, słupek, nakrętka sygn. F.M. Lorioli Milano Roma. Stan b. dobry. 400, Odznaka pamiątkowa Wzorowy Kierowca, wym. 35 x 30 mm, biały metal, na rewersie nr 00605, słupek, nakrętka dobierana. Stan b. dobry. 50, Odznaka Znak Łączności, średnica 34 mm. Wykonana w srebrze(?) emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na słupek (brak nakrętki). Stan b. dobry. 500, Zestaw 3 naszywek Polskich Sił Zbrojnych: 2 naszywki Poland i jedna 2 Korpusu. Sukno, haft maszynowy. Stan dobry. 120, Odznaka Junacka Szkoła Kadetów (Palestyna), odznaka haftowana metalowymi nićmi na czarnym suknie, wym. 75 x 66 mm. Stan b. dobry. 180,- ODZNAKI PRL I III RP 160. Odznaka Znak Pancerny, średnica 34,5 mm, mosiądz srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka niesygn. Lata ?. Stan b. dobry Odznaka Wojskowy Kurs Kwatermistrzowski 1947, ażurowa, biały metal, wym. 47 x 41 mm. Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygnowana W. Gontarczyk Warszawa. Stan dobry. 700, Odznaka MECHANIK KIEROWCA CZOŁGU I KL. Odznaka jednoczęściowa, tombak, wym. 51,5 x 41,5 cm. Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygnowana Mennica Państwowa. Stan dobry. 500, Odznaka nagrodowa I MIEJSCE W ZAWODACH ARTYLERYJSKICH WP. Odznaka jednoczęściowa, tombak emalia, wym. 38,6 x 20,4 mm. Rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 1500, Brązowa odznaka Żołnierzowi za Wzorową Służbę i Ofiarną Pracę w Górnictwie Węglowym, jednoczęściowa, tombak, emalia, wym. 47 x 29 mm. Rewers gładki, słupek, brak nakrętki Stan dobry. 1500, Srebrna odznaka Żołnierzowi za Wzorową Służbę i Ofiarną Pracę w Górnictwie Węglowym, odznaka jednoczęściowa, tombak, emalia, wym. 47 x 29 mm. Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygnowana Mennica Państwowa. Stan dobry. 1500, Odznaka pamiątkowa Grunwald Berlin , srebro? Rewers z kontrą, słupek, nakrętka biały metal, sygn.: Mennica Państwowa. Stan b. dobry. 450, Zestaw 2 odznak: Odznaka Za Rany i odznaka Syrenki Warszawskiej. 30, Odznaka pamiątkowa FIS- Zakopane 1962, wym. 32 x 22 mm, tombak srebrzony, emalia, rewers gładki, słupek, nakrętka Mennicy Państwowej. Stan b. dobry. 10, Zestaw 10 odznak PRL, w tym 3 miniatury ZHP, miniature PCK, 2 odznaki ZBOWID, 2 krzyże ZHP, odznaka UJ oraz miniaturki. 30, Zestaw 15 sztuk odznak PCK, w tym zestawie: 3 odznaki Społecznego Instruktora Młodzieżowego PCK I, II i III stopnia, 2 odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi srebrna i złota. 2 odznaki złote 50 lecie PCK, Instruktor Drużyn Ratowniczych PCK II Klasy, Siostra PCK, 3 Odznaki z okazji 50-lecia PCK Młodzieży Szkolnej, dwie odznaki PCK oraz odznaka PTCK Stan b. dobry. ODZNACZENIA II RP 171. Odznaka pamiątkowa, jubileuszowa,,,bóg i Ojczyzna , w środkowym medalionie litery 1PTWW (Pierwsze Polskie Towarzystwo Weteranów Wojskowych?), wym. 48 x 40 mm, mosiądz złocony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, wstążka oryginalna? Stan b. dobry. 700,- 8

11 172. Krzyż Walecznym 1920, wym. 41,5 x 41,5 mm, brąz, nr 12767, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 400, Krzyż Walecznym 1920, wym. 42 x 42 mm, wtórnik, tombak, wstążka oryginalna. 200, Krzyż Niepodległości, wym. 45 x 40 mm, wstążka oryginalna, poszarpana. Stan dobry. 120, Krzyż Bojownikom Niepodległości, wstążka oryginalna. Stan b. dobry Medal Niepodległości, tombak, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 70, Medal Niepodległości, tombak, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 70, Medal Polska Swemu Obrońcy, sygnowany, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 70, Medal Polska Swemu Obrońcy , sygn. mosiądz, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 50, Medal 10-lecie Niepodległości, sygnowany, wstążka oryginalna, dołączona miniaturka na wstążce. Stan b. dobry. 70, Medal X-lecia Niepodległości, mosiądz, sygn. wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50, Medal,,Za Długoletnią Służbę - XX lat, srebro, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 80, Medal,,Za Długoletnią Służbę - XX lat, srebro, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 80, Medal,,Za Długoletnią Służbę - XX lat, srebro, wstążka zniszczona. Stan dobry. 60, Medal,,Za długoletnią służbę XX lat, na obrzeżu znak Mennicy Państwowej i punca AG 0, 950. Brak wstążki. Stan dobry. 70, Brązowy Krzyż Zasługi II RP, brąz, wym. 44 x 40 mm, numerowany 175, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 60, Złoty Krzyż Zasługi z miniaturą, oryginalne pudełko. Stan dobry. 450, Medal 3 Maja 1925, srebro, średnica 30 mm, na awersie numer 2125, na rewersie znak Mennicy Państwowej, wstążka oryginalna, szyta. Stan dobry. 300, Odznaka pamiątkowa Internowanych Legionistów Rarańcza- Huszt, żołnierska, tombak, rewers gładki z napisami miejscowymi oraz numer 15, wstążka oryginalna, dołączona miniaturka ze wstążką. Stan b. dobry. 300, Odznaka pamiątkowa Miecze Hallerowskie, wersja z napisem,,ameryka, wym. 32 x 41 mm, mosiądz, srebrzony, złocony, emalia, wstążka. Stan b. dobry. 250, Miniaturka Polska Swemu Obrońcy, wstążka oryginalna oraz miniaturka Krzyża Legionowego na szpilce. 2 sztuki. Stan dobry. 60,- ODZNACZENIA PSZ NA ZACHODZIE 193. Krzyż Walecznym, mały, wym. 35,5 x 35,5 mm, bity w Szwajcarii, wstążka. Stan dobry. 120, Krzyż Walecznym 1939, wym. 44 x 44 mm, tombak, wstążka, kopia. Stan b. dobry. 100, Order Polonia Restituta, V klasa, wym. 42 x 42 mm, srebro?, złocone, emalia, oryginalna wstążka mocowana na blaszce mosiężnej, sygnatura Spink/Sonn/5 Kingston, zapinany na agrafkę. Stan b. dobry. 2000, Krzyż pamiątkowy Monte Cassino, wym. 41 x 41 mm, wykonany w brązie, zawieszony na oryginalnej wstążce, numer z puli nadanej żołnierzom 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Pod numeratorem widoczne charakterystyczne, trasowane, linie. Stan b. dobry. 300, Medal Polska Swemu Obrońcy-medal morski, średnica 36 mm, biały metal, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 100, Krzyż Jerozolimski, 43 x 43 mm, srebro pr. 0,925, wstążka skrócona, orginalna. Stan krzyża b. dobry. 180, Wielka Brytania. Medal pamiątkowy za Obronę Tobruku 1941, wym. 43 x 37 mm, alpaka, jednoczęściowa, wstążka oryginalna. Rewers gładki, wygrawerowane nazwisko Będkowski F. Stan b. dobry. 300, Krzyż na śląskiej wstędze waleczności, wym. 44 x 44 mm, tombak srebrzony. Wstążka oryginalna. Stan dobry. 120,- 9

12 ODZNACZENIA PRL i III RP 200. Krzyż walecznych 1944, wym. 44 x 44 mm, tombak, wstążka oryginalna. Stan b. dobry Zestaw: Złoty Krzyż Zasługi PRL oraz dwóch odznak S.P. Razem 3 sztuki. 50, Komplet 5 Medali z okresu PRL: a. Medal 10 lecia Polski Ludowej, Polska rok, b. Odznaka MO W Służbie Narodu XX lat, c. Medal 40-lecia PRL (Walka, Praca, Socjalizm) PRL rok, z wstążką, d. Złoty (I klasa) Krzyż Zasługi Polska rok, z wstążką. Stan bardzo dobry. Odznaka MO w Służbie Narodu XX lat. Stan zły. 60, Wielkopolski Krzyż Powstańczy, wstążka oryginalna, wraz z legitymacją wydaną 2 Maja Stan dobry. 50, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r. wstążka oryginalna, dołączony dyplom na nazwisko Dziuba Feliks, Warszawa dn. 9 maja 1946 r. 120, Krzyż Armii Krajowej, wym. 36 x 42 mm. Wstążka oryginalna. 100, Tytuł Honorowy Zasłużony dla Zdrowia Narodu, III RP, wym. 72 x 41 mm. 80,- ZESTAWY ORAZ ODZNAKI Z DOKUMENTAMI 207. Zestaw pamiątek po sierżancie zawodowym Władysławie Grabcu: 1)Odznaka 2 Pułku Lotniczego, wym. 45 x 19,6 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa, rewers płaski, cecha srebra, imiennik F.M., dwa nity mocujące, słupek, nakrętka, sygn. F. Malina, Kraków, Sukiennice 28. 2)Legitymacja do odznaki 2 Pułku Lotniczego nr 2172 z 1938 r. 3)Dyplom nadania Brązowego Krzyża Zasługi po raz pierwszy z 1938 r. 4)Dyplom Brązowego Medalu za Długoletnią Służbę 1938 r. 5)2 Dokumenty: dokument francuski z fotografią z 30 V 1940 r. i angielski RAF-u z 2 X 1942 r. 6)3 odznaki lotnicze i elementy odznak RAF-u. 7)13 dokumentów i druków ulotnych angielskich. 8)4 fotografie. 9)2 dokumenty: Liga Morska i Kolonialna. 10)Kartka świąteczna. 11)Ulotka z m/s Batory - GAL. 8000, Zestaw pamiątek po podpułkowniku Antonim Pachońskim: 1)Patent oficerski z 1933 r., nr 8937, wykonany na pergaminie z oryginalnym? podpisem J Piłsudskiego, w numerowanym etui. 2)Odznaka 5 Batalionu Sanitarnego, oficerska, wym. 45 x 45 mm, srebro, emalia, odznaka wieloczęściowa, rewers gładki, 4 nity mocujące, cecha srebra, sygn.. wytwórcy F. Malina, Kraków, Sukiennice 28. Słupek, nakrętka niesygnowana. 3)Odznaka Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża członek dożywotni, śr. 25 mm, tombak, emalia, jednoczęściowa, rewers gładki, słupek. Nakrętka sygn.: J. Knedler, Warszawa. 4)Karty wizytowe 6 szt. 5)Fotografie: 5 grupowych w tym jedna z Józefem Piłsudskim, 5 fotografii portretowych trzy w mundurze. 6)Indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego z lat z wpisami. 7)Zestaw druków korespondencyjnych, w tym: informacja o odznaczeniu Złotym Krzyżem Zasługi z 1935 r. oraz gratulacje z tej okazji od Komendanta i Korpusu Oficerskiego 5 Szpitala Okręgowego wraz z potwierdzeniem wpłaty na kwotę 24,80 zł. za Złoty Krzyż Zasługi Stany dobre. 6500, Odznaka pamiątkowa M.O.A.O. (Małopolska Organizacja Armii Ochotniczej), wym. 42 x 42 mm, tombak, biały metal, dwuczęściowa. Rewers gładki, nr 1420, słupek, nakrętka sygn. Kapituła Odznaki M.O.A.O. we Lwowie. Dołączona miniaturka odznaki z oryginalną nakrętką oraz dyplom nadania na nazwisko Jan Kotschy. Stan dobry. 700, Srebrny Krzyż Zasługi, na oryginalnej wstążce, z dołączonym dyplomem z roku 1938 na nazwisko Jan Kotschy. Stan b. dobry. 350, Odznaka pamiątkowa 25-lecia Powstania Pierwszych Drużyn Skautowskich w Małopolsce, wym. 36 x 36 mm, tombak, emalia, wieloczęściowa. Rewers gładki, napis Skaut Lwów, nr 328, drobne zarysowania na białej emalii, słupek, nakrętka niesygnowana, dołączony dyplom nr 328 z dnia 23 lutego 1939 roku na nazwisko Jan Kotschy oraz legitymacja Koła Harcerzy z czasów walk o niepodległość na rok 1938, na nazwisko Jan Kotschy. Stan dobry. 2000, Odznaka strzelecka III stopnia, bita z kontrą, słupek, brak nakrętki, dołączona legitymacja Związku Strzeleckiego z Brzozowa, z 1936 roku. Stan legitymacji słaby. 80, Zestaw według przekazu należący do Stanisława Ambroziakaw skład zestawu wchodzą: odznaka oficerska Pułku 3 Ułanów wym. 33 x 30 mm, wykonana w tombaku, emaliowana, wieloczęściowa - monogram pułku nakładany i mocowany na dwa wąsy. Rewers gładki, mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 27 mm sygnowaną J. Kweksilber Warszawa tel Dodatkowo dołączone odznaczenia: Brązowy Krzyż Zasługi, Medal X-lecia Odzyskania Niepodległości ( Oracz ), Medal za Długoletnią Służbę X lat, Medal Polska Swemu Obrońcy (Medal Wojska). Stan zestawu b. dobry. 2500, Zestaw pamiątek po Stanisławie i Tadeuszu Rowińskich. W skład zestawu wchodzą: - 3 zdjęcia portretowe Tadeusza Rowińskiego w mundurze 1 Dywizji Pancernej generała Maczka - Paszport Rzeczpospolitej Polskiej wystawiony na nazwisko Tadeusz Rowiński 10

13 - 9 sztuk dokumentów różnych w tym 2 sztuki z AP we Francji, 4 sztuki z AP w Wielkiej Brytanii, 3 sztuki przedwojennych. Po Stanisławie Rowińskim: -2 zdjęcia jedno portretowe w ubraniu cywilnym, drugie w mundurze oficera Marynarki Handlowej. - numer czasopisma Polskiego Związku Oficerów Marynarki Handlowej w Londynie Okólnik. Na stronie tytułowej zdjęcie przedstawiające 3 odwach z resju Daru Pomorza w 1930 r.. Stanisław Rowiński był uczestnikiem min. słynnego rejsu dookoła świata w 1935 r. jako III oficer. Dodatkowo dołączone etui na dokumenty, zestaw negatywów z Bredy (głównie cywilne życie). Stan b. dobry. 300,- ORŁY 215. Orzeł polski z ładownicy(?) XIX w., wym. 53 x 42 mm. Wykonany w srebrze (?). Rewers gładki z dwoma uszkami do mocowania. Na rewersie prawego skrzydełka stary numer inwentarzowy z prywatnego zbioru. Orzełek najprawdopodobniej przeznaczony do umocowania w klapie ładownicy lub na taśmie do niej. Stan bardzo dobry. 1500, Orzełek z ładownicy XIX wiecznej, Polska?, mosiądz, dwa szerokie zaczepy mocujące, wym. 62 x 53 mm. Rewers z lekką kontrą. Stan b. dobry. 300, Orzełek legionowy, wym. 38 x 30 mm, cynk, ślady białego nalotu, bity z kontrą, urwane mocowanie. 1500, Orzełek legionowy, wym. 38 x 30 mm, mosiądz, bity z kontrą, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry. 400, Orzełek czapkowy z literką L, wym. 38 x 29 mm. Wykonany z cynku. Rewers z kontrą, wtórnie zamocowany słupek. Wykonanie Kraków Stan dostateczny - ułamane skrzydełko, wymaga reperacji. 100, Orzełek czapkowy z literką L, wym. 37 x 28 mm. Wykonany z cynku. Rewers z kontrą, wtórnie zamocowany słupek. Wykonanie Kraków 1915/16. Stan dostateczny - ułamane skrzydełko, wymaga reperacji. 100, Orzełek legionowy, wym. 38 x 30 mm, cynkal, bity z kontrą, mocowany dwoma wąsami, naprawiane skrzydła. Stan dobry. 250, Orzełek Polskich Drużyn Strzeleckich, wym. 38 x 28 mm, mosiądz oksydowany, rewers z kontrą, wąsy mocujące. Stan b. dobry. 800, Orzełek strzelecki /legionowy/, wym. 36 x 29 mm, mosiądz, bity z kontrą, mocowany na omegę (brak jednego koluszka). Stan dobry. 500, Orzełek strzelecki /legionowy/ wym. 38 x 30 mm, mosiądz, bity z kontrą, mocowany na omegę. Stan b. dobry. 600, Orzełek strzelecki, wzór, wym. 17,38 x 29,6 mm, mocowany na omegę. 400, Orzełek I-szej Kadrowej wym. 36 x 28 mm, biały metal, pierwsze bicie z 1913 roku, rewers z kontrą, dwa koluszka do zapięcia, stan b. dobry. 1500, Orzełek Znak Honorowy Armii Ochotniczej, wym. 50 x 33 mm, biały metal, bity z kontrą, słupek, nakrętka oryginalna, niesygn., stan znakomity. 3500, Orzełek kolejowy, wym. 41 x 33 mm, biały metal, bity z kontrą, zamocowany na agrafkę, stan b. dobry. 500, Orzełek legionowy,,wiedeński, wym. 38 x 31 mm, mosiądz oksydowany, bity z kontrą, mocowany na agrafkę. Stan dobry. 400, Orzełek noszony przez oddziały WP w Rosji, wym. 36 x 27 mm, biały metal, bity z kontrą, mocowany na agrafkę. 600,- 230A. Orzełek patriotyczny, odlewany, srebro, wym. 23 x 18 mm, rewers gładki, rosyjska cecha srebra,,84, słupek, ozdobna nakrętka. Stan dobry. 350, Orzełek Korpusów Polskich w Rosji, noszony w postaci żetonu, wym. 34,5 x 28 mm, biały metal, rewers gładki. Stan b. dobry. 1800, Orzełek patriotyczny, wym. 38 x 26 mm, biały metal. Rewers gładki, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry. 600, Orzełek wzór 17, wym. 37 x 27 mm, mocowany na jeden wąs. 500, Orzełek wzór 17 (po 1917), wym. 41 x 29,8 mm. Zapięcie na wąsy. 400, Orzełek legionowy, cyna, wym. 39,2 x 30,6 mm, szpilka. Stan b. dobry. 400, Orzełek,,piastowski noszony przez żołnierzy Armii Polskiej we Francji, wym. 33 x 23 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, brak jednego drutu mocującego. Stan dobry. 1500, Orzeł Piastowski Armii Hallera, wym. 34 x 22 mm, biały metal, bity z kontrą, 2 wąsy mocujące, jeden ułamany. Stan dobry. 500, Orzełek Strzelecki, po roku 1917, wym. 38 x 26 mm, mosiądz, bity z kontrą, ułamane druciki mocujące, dziurka pod literą S, dołączona miniaturka orzełka państwowego o wym. 26 x 23 mm z białego metalu, mocowany na dwa druty. Stan jak opis. 300,- 11

14 239. Orzełek wzór 17, wym. 40 x 29 mm, mosiądz, bity z kontrą, brak mocowania. Stan jak opis. 500, Orzełek Związku Legionistów Warszawa, wym. 34 x 29 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, nakrętka mosiężna, nie sygn. Stan b. dobry. 250, Orzełek Straży Celnej i Straży Granicznej, wym. 47 x 37 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, dwa druty mocujące. Stan b.dobry. 550, Orzełek czapkowy Straży Granicznej, wym. 40 x 32 mm, mosiądz srebrzony, bity z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 200, Orzełek kołnierzowy Straży Granicznej, wym. 30 x 46 mm, biały metal, bity z kontrą, drut mocujący. Stan b. dobry. 200, Orzełek kołnierzowy,,korpusówka, orzełek w koronie, biały metal, urwane zapięcie. Stan jak opis. 100, Orzełek, wzór 19 z numerem 53, wym. 60 x 43 mm, mosiądz, bity z kontrą, brak zapięcia, stan dobry. 1300, Orzełek wzór 19, z numerem 11, wym. 58 x 42 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek, nakrętka ochronna, średnica 30 mm, sygn. ESEF.-W., podkładka stalowa, słupek. Stan dobry. 2800, Orzełek wzór 19, z ułamanym skrzydłem, wykopek? Stan jak opis. 40, Orzełek wzór 19, 60 x 42 mm, biały metal, na tarczy amazonek,,bm. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka dobierana. Stan dobry. 200, Zestaw 2 orzełków: Orzełek wzór 19, mosiądz, bity z kontrą, brak mocowania, Orzełek wzór 19, mosiądz, bity z kontrą, dwa druty mocujące. 200, PSZ. Orzełek Marynarki Wojennej, wym. 39 x 29 mm. Wykonany z białego metalu, wieloczęściowy - kotwica nakładana i mocowana na dwa wąsy. Tarcza amazonek lakierowana na granatowo. Rewers z kontrą. Mocowanie w formie dwóch omeg. Stan zbliżony do idealnego. 600, Orzełek Marynarki Wojennej PSZ, wym. 39 x 28 mm, mosiądz srebrzony, kotwica mosiężna, dwuczęściowy, bity z kontrą, kotwica mocowana dwoma spłaszczonymi drutami, orzełek mocowany dwoma szerokimi wąsami. Stan dobry. 1100, Orzełek lotniczy PSZ, wym. 48 x 38 mm, biały metal, bity z kontrą, mocowany na omegi. Stan b. dobry. 500, Orzełek lotniczy PSZ, ucięte skrzydła, wym. 42 x 27 mm, tworzywo sztuczne, na tarczy amazonek ślady bordowej farby, na rewersie słabo czytelna sygnatura A. Stan. Dwa druty mocujące. Stan jak opis. 500, Orzełek czapkowy PSZ wykonany we Francji, firma Awelon, wym. 54 x 34 mm, biały metal, alpaka?, bity z kontrą, słupek, nakrętka nie sygn. Stan b. dobry. 1000, Orzełek czapkowy PSZ wykonany w warsztatach pułkowych, zapięcie w formie przylutowanego druciku, wym. 40 x 29 mm. Stan dobry Orzełek czapkowy metalowy, odlewany, wym. 54x33 mm biały metal, mocowany na agrafkę, dodatkowo miniaturka na szpilce. 100, Próbny Orzełek do Czaka z 1916 roku, bity w Wiedniu, wym. 73 x 57 mm, biały metal, rewers z kontrą, 3 druty mocujące, jeden ułamany, stan b.dobry , Orzeł patriotyczny(?), 89 x 69 mm. Wykonany z mosiądzu, srebrzony. Rewers gładki. Wtórne mocowanie w formie dwóch blaszek. Wzorowany na orłach strzeleckich, być może przeznaczony do zamocowania na albumie (?). Stan b. dobry Orzełek patriotyczny Tadeusz Kościuszko, wym. 88 x 66 mm. Wykonany z aluminium. Na piersi orła umieszczony medalion z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Na rewersie napis: 15/X 1917 Obóz Jeńców Szczypiorno 5 P.P. L.P oraz monogram AZ. Bardzo ciekawa pamiątka wykonana w obozie internowania z okazji 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Stan b. dobry. 300, Orzełek czapkowy ułanów legionowych z matrycy Jarnuszkiewicza, wym. blachy 172 x 137 mm, orzełek nie wycięty, ciemny metal, liczne ślady korozji. Stan jak opis. 2500, Orzełek, wzór 19, nie wycięty, wym. blachy 66 x 40 mm, ciemny metal, bity z kontrą, dwie dziurki do mocowania? Stan dobry. 600, Orzełek kolejowy, nie wycięty, wym. blachy 42 x 42 mm, bity z lekką kontrą, mosiądz, grubość blachy 1,5 mm. 300,- ODZNAKI I ODZNACZENIA OBCE Austria 263. Order Żelaznej Korony, III klasy, brąz złocony, emalia, wstążka oryginalna, na koluszku wybita gwiazdka, brak żelaznej wkładki. Stan b. dobry. 350,- 12

15 264. Srebrny Krzyż Zasługi z koroną, srebro cechowe, emalia, wym. 57 x 37 mm, wstążka oryginalna, etui z roku 1916 firmy J.G. Bergmann Wienn VII. Stan b. dobry Złoty Krzyż Zasługi z koroną, brąz złocony, emalia, wstążka oryginalna, wym. 55 x 36 mm, etui lekko przytarte, na spodzie pudełka napis 1916-BRONZE. Stan b. dobry. 250, Medal SIGNUM MEMORIAE , brąz złocony, przetarcia złocenia, wstążka oryginalna. Stan dobry. 60, Medal Signum Laudis, srebro, wstążka oryginalna, na wstążce dwa okucia, jedno z mieczami. Okucia sygnowane, srebrne, firmy Zimbler-Wien VII, oryginalne etui. Stan b. dobry Medal lecia panowania Franciszka Józefa, brąz złocony, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 60, Zestaw 4 pozycje: Krzyż za XII-letnią służbę w wojsku, tombak, wym. 34 x 34 mm, wstążka oryginalna, koluszko pogięte. Stan dobry; Medal pamiątkowy: Na Pamiątkę Wielkich Manewrów Wojskowych koło Szropkowa w roku Błąd w tłumaczeniu węgierskiej nazwy Sztropkó, wstążka wtórna, z odznaczeniem wojskowym. Stan znakomity; Fotografia portretowa Tomasz Posłuszny w mundurze, wym. 15,9 x 5,5 cm; Szpilka z miniaturą ww. fotografii, dł. 67 mm, srebro. 250, Medal jubileuszowy , tombak złocony, czerwona wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 60, Medal lecia Panowania Franciszka Józefa, brąz złocony, wym. 46 x 46 mm, wstążka oryginalna dla cywilów. Stan b. dobry. 60, Medal Signum Laudis, bicie wojenne, metal srebrzony, liczne, drobne przetarcia srebrzenia, wstążka oryginalna. Stan jak opis. 120, Medal jubileuszowy Signum Memoriae / /, tombak złocony, lekkie przetarcie, czerwona oryginalna wstążka. Stan b. dobry. 60, Medal pamiątkowy,,bośniacki, brąz, wstążka dobierana. Stan b. dobry. 100, Krzyż /mobilizacyjny/, brąz. Stan dobry, brak wstążki. 50, Medal pamiątkowy Pamiątka Manewry w Galicyi w Wrześniu 1896, średnica 38 mm, metal złocony, mała złoto-czarna wstążeczka. Stan b. dobry Krzyż pamiątkowy?, jubileuszowy?, kombatancki?, Friedeberg a Queis, wym. 31 x 31 mm, mosiądz, wstążka oryginalna. Na rewersie zatarte nazwisko właściciela. Stan dobry. 70, Odznaka czerwonego krzyża, wym. 31 x 25 mm, biały metal, emalia, rewers gładki, mocowany na agrafkę. Stan b. dobry. 300, Odznaka pamiątkowa kombatancka K.K. MILILAR V. REKHSBUD, wym. 72 x 55 mm, mosiądz, emalia, dwuczęściowa, bita z kontrą, na rewersie dwa druty mocujące, na szerokich wąsach mocujących napis: GESETZL.GESCH. oraz sygnatura LUIS ABEL-WIEN-W.SCHÖN-BURGESTR, drobne ubytki białej emalii. Stan jak opis. 100, Krzyż za wysługę lat, brąz z nakładanym z białego metalu orłem, dwuczęściowy, wstążka oryginalna. Rewers gładki z jednym nitem mocującym, dołączona w stanie b. dobrym miniaturka bez wstążki. Stan b. dobry. Belgia 281. Komplet 3 medali belgijskich: a. Order Korony, Belgia V Klasa, srebro, emalia, wym. 67 x 43 mm (poz. 302). Stan b. dobry. b. Order Leopolda II L'Union fait la Force (W jedności siła) Belgia rok, uszkodzona emalia, śr. 58 mm (Poz. 303), c. Medal Zasługi Ministerstwa Przemysłu i Rolnictwa, odznaka III klasy, wym. 54 x 27 mm (poz. 300), bez wstążki Medal Interallie Za Wojnę , Belgia, śr. 35 mm, wstążka oryginalna. 80, Komplet: a. Medal Interallie Za Wojnę , Belgia, śr. 35 mm, z wstążką. b. Medal za Izere, wym. 47 x 35 mm, bez wstążki. 80, Komplet 2 medali Belgijskich związanych z I Wojną Światową: a. Odznaka pamiątkowa/medal BATAILLE DE L`YSER 1914 (Bitwa nad Yserą), Belgia po 1914 roku, Awers: Alber I (Król Belgii), miniaturka, brak wstążki, śr. 20 mm, b. Medal Limal a ses glorieux entfants , Za zwycięstwo (?), wym. 39 x 26 mm. 120, Komplet 8 baretek, Belgia(?) Medal zasługi za pracę I klasa (Habilite Moralite), Belgia, w oryginalnym etui, wym. 56 x 28 mm. 80,- 60,- Czechy 287. Odznaka pamiątkowa Zlotu Sokolstwa w Pradze 1912 roku, wym. 50 x 34 mm, brąz, bita z lekką kontrą, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry. 40,- Francja 288. Znak Pilota , wym. 43 x 55 mm, mosiądz, wieloczęściowa. Na rewersie sygn. B.oraz numer 14433, mocowana na omegi. Stan b. dobry. 850, Francja. Zestaw 5 odznak kolejowych, w bardzo dobrych stanach, oprawionych w mosiężną ramkę za szkłem. Stan bardzo dobry. 400,- 13

16 Jugosławia 290. Order Korony Jugosławiańskiej, kawalerski, wstażka oryginalna, zniszczona, oryginalne etui firmy Huguenin Freres&Co Medailleurs-Le Locle (Suisse). Stan b. dobry. 200,- Niemcy 291. Wtórnik krzyża żelaznego z roku 1870, pochodzący najprawdopodobniej z okresu międzywojennego Maklenburg Schwerin. Wojskowy Krzyż Zasługi, II klasa, 1914 rok, wym. 41 x 41 mm, metal złocony, brak wstążki, drobne plamy śniedzi. Stan jak opis. 100, Gdańsk. Odznaka Bractwa Strzeleckiego, wym. 43 x 43 mm,,,danzig KÖNIG , biały metal, srebro, koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry Gdańsk. Odznaka Bractwa Strzeleckiego, średnica 48 mm, dwuczęściowa, biały metal?, srebro?, na awersie otoczony wieńcem napis: II RITTER, na rewersie napis: 1906 DANZING-HANS STAACK, koluszko, brak wstążki. Stan b. dobry Zestaw: Miniatura Niemieckiej Odznaki Jeździeckiej oraz nierozczytana odznaka emaliowana węgierska. Stany dobre. 60, Odznaka samochodowa Hansa Lloyd Drezno. Lata dwudzieste, wym. 25 x 20 mm, biały metal, emalia. Rewers gładki, na blaszce mocującej agrafka, sygnatura firmy: H. Aurich/ Drezden. Stan b. dobry Zestaw 2 odznak alpejskich, jedna z napisem: ILSENB.1901, zapinana na agrafkę, druga z napisem: St. GEORGEN na zielonym lakierowanym tle, sygn. J.WA, zapinana na agrafkę, obie wkonane z bialego metalu. Stany b. dobre. 50, Zestaw 2 odznak łowieckich w formie trójlistnych gałązek, jedna z wizerunkiem głowy psa, druga z trzema szyszkami, obie wykonane z blachy mosiężnej oksydowanej, bite z kontrą, zapinane na agrafkę. Stany b. dobre. 40,- Rosja Carska i ZSRR 299. Rosja Carska. Odznaka pamiątkowa Bractwo św. Andrzeja na damskiej zawieszce, wym. krzyża 43 x 43 mm, długość razem z zawieszą 95 mm, metal złocony, medaliony emaliowane, wieloczęściowy. Stan b. dobry. 850, Rosja. Krzyż św. Jerzego, 4 stopnia, nr , srebro. Stan b. dobry, wstążka dobierana. 350, Medal Mikoła II, Za Dzielność, 4 stopnia, nr 28514, srebro, średnica 28 mm, oryginalna zawieszka, brak wstążki. Stan b. dobry ZSRR. Medal Za Zwycięstwo nad Japonią 3, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 80, Medal Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Ojczyźnianej Wojnie , wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50, Medal Za Trudy Pracy w Wielkiej Ojczyźnianej Wojnie , wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50, Medal za Oswobodzenie Warszawy, wczesne bicie, blacha mosiężna, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50, Medal,,Za Wojenne Zasługi, srebro, nr , wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 100, ZSRR. Order,,Znak Poczeta, srebro, emalia, nr , wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 70, Order Znak Poczeta, srebro, emalia, wczesne bicie, dwuczęściowa, rewers plaski, trzy nity mocujące, sygn. Monetryj Dwor, nr Stan b. dobry. 300, Komplet orderów Macierzyńskiej Sławy: 1 klasa, srebro, emalia, dwuczęściowa, sygn. Monetryj Dwor nr 62364, zawieszka złocona, emalia, 2 klasy, srebro, emalia, dwucześciowa, sygn. Monetryj Dwor, nr , zawieszka srebrna emalia, 3 klasy, srebro, sygn. Monetryj dwor, nr , zawieszka srebrna, emalia. Stan kompletu b. dobry. 200, Odznaka Instruktora Spadochronowego, wykonana ze złoconego metalu, emaliowana, wieloczęściowa, na dolnej zawieszce cyfra 10 I na rewersie cyfra 25, mocowana oryginalna nakrętką. Stan b. dobry. 30, Odznaka czapkowa, gwiazda z sierpem I młotem, wym. 36 x 36 mm, blacha mosiężna z czerwoną emalią, bita z kontrą, mocowana plaskim drutem, ubytki emalii, brak jednego drutu, noszona w okresie wojennym. Stan jak opis. 20, Order Czerwonej Gwiazdy sygn. Monetryj Dwor, srebro, emalia, nr , nakrętka oryginalna. Stan b. dobry. 130, Order Czerwonej Gwiazdy, srebro, emalia, sygn. Monetryj Dwor, nr 15, nakrętka dobierana. Stan b. dobry. 130, Odznaka Obrony Przeciwlotniczej, wym. 36 x 33 mm, mosiądz, emalia, bita z kontrą, noszona na łańcuszku zapinanym agrafką. Stan dobry. 120, ZSRR. Order Mać Geroinaja czy Matka Bohaterska, srebro, emalia, dwuczesciowa, gwiazda pozlacana, na rewersie sygnatura Monetnyj Dwor, 3 nity mocujące i numer. Stan b. dobry. 120,- Rumunia 316. Order Gwiazda Rumuni krzyż oficerski, srebro, złocenia, emalia, wym. krzyża z koroną 64 x 53 mm, wstążka oryginalna, etui sygnowane w Bukareszcie, drobny ubytek emalii. Stan b. dobry. 250,- 14

17 Węgry 317. Węgry. Medal Pro Patria et Libertate Rokóczi, portret Rakoczego, na rewersie napis i data 1938, mosiądz, wstążka oryginalna, na awersie poplamiony. Stan jak opis. 70,- Wielka Brytania 318. Odznaczenie,,THE ITALY STAR, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 50, Gwiazda,,The France and Germany Star, wstążka oryginalna. Stan b. dobry. 100, Zestaw 2 odznak wojskowych:,,suid Afrika-South Africa, mosiądz, bita z kontrą, mocowana na omegę,,,royal Army Service Corps, mosiądz, bita z kontrą, mocowana na kopyto. Stany dobre. 60, Zestaw 3 odznak wojskowych:,,north Stafford biały metal i mosiądz, dwuczęściowa, bita z kontrą, mocowana na szpilkę,,,notts Derby biały metal I mosiądz, dwuczęściowa, bita z kontrą, mocowana na kopyta,,,labor Omnia Vincit, jednoczęściowa, bita z kontrą, uszkodzone mocowanie. Stany dobre. 80, Zestaw 2 odznak wojskowych: beznapisowa, korona w wieńcu laurowym, ciemny metal, bita z kontrą, mocowana na omegę, elament artylerii lotniczej, mosiądz, ślady złoceń, bita z kontrą, brak niapisów, mocowana na omegę. Stan dobry. 50,- USA 323. Klamra do pasa Wester Union-Telegraph Company, wym. 62 x 92 mm, brąz, numery, na rewersie sygnatury: Warranted Finest Minted Brass, druga sygnatura: Western Union 1872-Omaha, 3 sygnatura: F-The Key of The City Made in England-Maners of High Class Art. Stan b. dobry. 250, Odznaka WAR SERVICE MUNITIONS MANUFACTURE, okres I-szej Wojny Światowej, brąz, rewers gładki, nr 279m sygn. Allied Silk Trading, mocowana na okrągle kopyto. Stan b. dobry. 80,- VARIA 325. Medalion/ relikwiarz z gałązką spod Olszynki Grochowskiej, wym. 61 x 52 mm. Wykonany w srebrze(?) złocony. Owalny medalion, wewnątrz wyściełany złotym materiałem. Pośrodku gałązka z dwiema blaszkami, na których wytłoczone są napisy z Olszynki na górnej i dnia 25Lutego 1831 na dolnej blaszce. Po obu stronach postacie, po lewej ułan, po prawej bogini wojny Atena (lub Bellona). Całość zamknięta szkłem. Niezwykle ciekawy przykład biżuterii patriotycznej z okresu po Powstaniu Listopadowym. Stan b. dobry. 3000, Naszyjnik żałobny z medalionem oprawionym w mosiężną blaszkę z owalnym szkiełkiem. Medalion dekorowany pąkiem róż. Naszyjnik wykonany z ebonitu. Długość całości ok. 300 mm. Stan b. dobry. 900, Bransoletka żałobna, patriotyczna?, srebro, czarna emalia, zdobiony wiązką kłosów z drobnymi perełkami. Stan b. dobry. 1000, Krzyżyk patriotyczny, żałobny, noszony po 1864 r., wym. 137 x 79 mm, drewno, kość zwierzęca, mosiądz, postać Chrystusa odlana w cynie. Stan dobry. 350, Krzyżyk żałobny z dekoracją kwiatową, wym. 65 x 34 mm, wykonany w ebonicie albo wulkanicie, noszony po 1863 r. Stan b. dobry. 450, Brosza patriotyczna z okresu po Powstaniu Styczniowym, wym. 68 x 50 mm. Wykonana w srebrze, wieloczęściowa. Herb nakładany i mocowany na dwa wąsy. Klasyczna symbolika Wiary - Oko opatrzności, Nadziei - Kotwica i miłości - serce. Całość ozdobiona panoplium z lancy, kosy i włóczni. Mocowanie na agrafkę. Na agrafie próba srebra. Stan bardzo dobry. 1000, Broszka patriotyczna, wym. 20 x 42 mm, wykonana w srebrze, emaliowana, na awersie napis: Boże Zbaw Polskę, wieloczęściowa, zapinana na agrafkę, cechy srebra, oryginalne etui z napisem: Karol Czaplicki-Jubiler-Plac Maryacki L.1. Pod Murzynami w Krakowie. Stan b. dobry. 3200, Broszka patriotyczna, popiersie Tadeusza Kościuszki na skrzyżowanych kosach, wym. 41 x 19 mm, tombak srebrzony. Dwuczęściowa. Rewers gładki, zapinka. Stan dobry. 460, Broszka patriotyczna, tarczka z orłem na skrzyżowanych kosach, wym. 41 x 19 mm, srebro(?). Dwuczęściowa. Rewers gładki, zapinka. Stan dobry. 460, Broszka ażurowa: Orzeł na taśmie z plastycznym napisem: BOŻE ZBAW POLSKĘ, biały metal, ar. ok. 44 mm, agrafka. Z okresu żałoby narodowej XIX w. Stan dobry. 2200, Odznaka patriotyczna NKN Niech Żyje Polska , średnica 34 mm, mosiądz srebrzony. Odznaka dwuczęściowa. Rewers gładki, zapinka. Stan dobry. 520, Dewizka patriotyczna z orzełkiem, wizerunkiem Tadeusza Kościuszki i herbem trójpolowym, długość 105 mm, srebro. Stan dobry. 690, Dewizka patriotyczna długość 125 mm, mosiądz srebrzony, emalia. Wisior w formie sokoła z hantlą, powyżej popiersie Tadeusza Kościuszki. Łącznik w formie trójpolowej tarczy pod koroną. Stan dobry. 800, Dewizka patriotyczna, dł. 125 mm, mosiądz srebrzony, emalia. Wisior w formie koła z herbem trójpolowym. Stan dobry. 340, Odznaka patriotyczna z portretem Kościuszki, owal, wym. 37,53 x 32,56 mm, mosiądz, zdjęcie podmalowywane, zapięcie na agrafkę. 15

18 340. Odznaka patriotyczna, orzeł na ozdobnym, biało emaliowanym kartuszu, wym. 25 x 28 mm, srebro(?), emalia. Odznaka trzyczęściowa. Rewers z lekką kontrą. Zapinka. Stan dobry, brak szpilki. 460, Odznaka patriotyczna z trójpolową tarczą, 18 x 19 mm, tombak złocony, emalia/ Stan dobry. 600, Odznaka patriotyczna, trójpolowa tarcza pod koroną nałożona na wieniec, średnica 29 mm, tombak srebrzony, emalia. Odznaka dwuczęściowa. Rewers gładki. Zapinka. Stan dobry. 580, Zawieszka do dewizki, średnica 27 mm, tombak srebrzony, emalia. Trójpolowa tarcza herbowa w okręgu. Uszko do zawieszenia. Stan dobry. 480, Zawieszka do dewizki, 31 x 35 mm, mosiądz srebrzony, emalia. Trójpolowa tarcza herbowa w okręgu z ozdobnymi krawędziami. Uszko do zawieszenia. Stan dobry. 530, Odznaka patriotyczna z herbem Polski Litwy Rusi, średnica 16 mm, biały metal, emalia, zapięcie na agrafkę, drobny odprysk emalii 100, Zapinka patriotyczna z trójpolową tarczą herbową, po roku Stan b. dobry. 200, Orzełek patriotyczny, wym. 34 x 24 mm, biały metal, czerwona emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, koluszko do zawieszenia. Stan b. dobry. 900, Odznaka Sokoła, 54 x 20 mm, srebro?, zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 250, Medal z postacią Sokoła ze Sztandarem, na rewersie napis: Czuwaj 30/8 1913, średnica 35 mm, mosiądz srebrzony, zawieszony na łańcuszku, stan b. dobry. 220, Odznaka Pamiątkowa K.K. Militar Reichsbund, tombak złocony, emalia, wym. 25 x 29 mm, mocowany na kopyto, sygn. OS. Zimbler / Wien VII/2 / Burgg , Obrączka patriotyczna, wykonana w srebrze, opleciona włosiem, na złotej blaszce umieszczono litery M.A.B. Stan b. dobry. 350, Pierścionek z inicjałami HJ oraz datą , biały metal. Stan dobry. 100, Sygnet Polskich Sił zbrojnych, złoto wytarte, próba ct., waga 6,7 g. Oczko sygnetu stanowi miniaturka krzyża jerozolimskiego z nałożonym srebrnym orzełkiem. Stan dobry. 950, Pierścionek z Orzełkiem, srebro?, emalia, orzełek wytarty. Stan dobry. 200, Pierścionek /sygnet patriotyczny/, żałobny, średnica wewnętrzna 20 mm. Wykonany w srebrze, emaliowany, wieloczęściowy - medalion z krzyżem w koronie cierniowej nakładany. Na około inskrypcja: Za poległych niewinnie. Stan bardzo dobry. 1000, Próbna klamra do pasa z nałożonym orzełkiem wiedeńskim z 1916 roku, wym. klamry 53 x 67 mm, wymiary orzełka 35 x 29 mm. Stan b. dobry. 1500, Klamra do pasa, wym. 62 x 72 mm, alpaca, dwuczęściowa. Stan b. dobry. 1000, USA Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance), medal pamiątkowy wybity w Chicago 1977 r., śr. 38 mm, brąz złocony, koluszko, brak wstążki. Stan b.dobry. 100, Medalik z postacią św. Wojciecha, napis:,,św. Wojciechu-Módl się Z.N. Na rewersie napis:,,dziewięćsetna ROCZNICA ŚMIERCI MĘCZEŃSKIEJ ŚW. WOJCIECHA. PATRONA POL- SKI, średnica 38 mm, mosiądz, uszko do zawieszenia, brak wstążki. Stan dobry Medalion wykonany z medalu: 450- lecia Unii w Horodle 1861 na A: Postacie królewskie: w otoku: POŁĄ: LITWY I RUSI ZA JAGIEŁŁY I JADWIGI pod kreską 2 PAŹ: 1413 /W HORODLE, na R: Anioł trzymający tarcze herbowe, w otoku napis: NAP. UNII BRAT. Rów: PRAWI SWOBÓD LIT. I RU. Z POLSKĄ data: 10 PAŹ. 1861/WHORODLE. Oprawa: metal złocony. Stan dobry. 700, Medalik emaliowany 1842, wykonany na monecie 20 krajcarów austriackiej. Stan b. dobry. 200, Medalik ze św. Józefem Kaliskim, wym. 22 x 19 mm, srebro(?). 80, Ryngraf pamiątkowy z Matką Boską Częstochowską, wym. 40 x 31 mm, metal srebrzony, na rewersie napis:,, Pamiatka złożenia hołdu Sokolstwa Polskiego M.B. Częstochowskiej na Jasnej Górze 15.VIII Stan dobry. 250, Komplet 11 Medalików Religijnych: 1). Medalik z wizerunkiem Najświętszej Marii Panny powstały po objawieniach św. Katarzyny Labouré, wym. 40 x 24 mm, 2). Medalik z wizerunkiem Najświętszej Marii Panny powstały po objawieniach św. Katarzyny Labouré, z kokardą, wym. 40 x 24 mm, 3). Medalik z wizerunkiem Najświętszej Marii Panny powstały po objawieniach św. Katarzyny Labouré, wym. 25 x 15 mm, 4). Medalik z MB Częstochowską i św. Józefem, wym. 39 x 30 mm, 5). Medalik Pamiątka z Częstochowy, wym. 22 x 14 mm, 6). Medalik ze św. Teresą i św. Bogumiłem, wym. 19 x 27 mm, 7). Medalik ze św. Benedyktem, wym. 19 x 27 mm, 8). Medalik z Madonną z Loreto, wym. 28 x 19 mm, 9). Medalik w kształcie gwiazdy z Jezusem / IHS, wym. 27 x 23 mm, 10). Medalik Pamiątka 1 komunii (po angielsku) z kielichem eucharystycznym, wym. 33 x 27 mm, 11). Medalik Szkaplerzny, pocz. XX wieku (?), mocnoprzetarty, wym. 15 x 24 mm. Stan dobry. 80,- 16

19 365. Medalik Sodalicji Marjańskiej dla Z. Łaszczyńskiego z 8 XII 1905 roku, Belgia, wym. 37 x 27 mm, w czerwonym pudełeczku z napisem: relikwiarzyk. Stan b. dobry. 90, Plakietka z wizerunkiem T. Kościuszki, wym. 53 x 88 mm wraz z rameczką, srebro(?), alpaka. Jednostronny, rewers z kontrą. Brak podpórki do postawienia w pionie. Stan dobry. 400, Odznaka Ułan Beliniacki, wym. 57 x 40 mm, mosiądz?, odlewana, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry. 700, Nieśmiertelnik na nazwisko Stanisław Duszak - okres międzywojenny. Stan dobry. 40, Odznaka patriotyczna polsko-rosyjska na 10 złotowej monecie, wybitej w mennicy warszawskiej w roku Na awersie nałożony portret Tadeusza Kościuszki i litery N.B.J. Na brzegu monety dolutowano 4 koluszka. Stan b.dobry. 800, Odznaka nie rozpoznana, szkolna?, klasowa?, w formie tarczy z wiązanym monogramem OJG?, wym. 26 x 23 mm, bita z lekką kontrą, mocowana na agrafkę. Stan b. dobry. 30, Odznaka organizacyjna tow. ELEUSIS /Towarzystwo do walki z alkoholizmem/, wym. 18 x 24 mm, biały metal, bity z kontrą, trójkątna. Stan dobry. 100, Przycisk szklany z wizerunkiem głowy Józefa Piłsudskiego, wym. 51 x 51 x 25 mm. Stan dobry, drobny odprysk szkła na rancie. 400, Guzik najprawdopodobniej Rosja lub Prusy, średnica 18 mm, zapięcie w formie uszka. 200, Kolekcja 120 sztuk guzików herbowych i liberyjnych, na trzech tablicach: TABLICA 1 (40 szt.): przykładowe opisy guzików. 1. Herbowy-hrabiowski POLSKA, śr. 30 mm rewers: R.BELLAIR&Co. BERLIN, - awers: herb OGOŃCZYK III hrabiego Sierakowskiego (I poł.xixw), Literatura: ZAJCHOWSKI(2008) - str. 46, GAJL(2007) - str Herbowy-szlachecki POLSKA, śr. 32,5mm rewers: L.MUNCHHEIMER w WARSZAWIE, awers: herb GRZYMAŁA II rodziny Lubańskich, Literatura: ZAJCHOWSKI(2008) - str. 22, GAJL(2007)-str Herbowy-książęcy ŚLĄSK, śr. 28 mm rewers: JENNENS&Co LONDON, awers: herb von HOCHBERG księcia Pszczyńskiego, Literatura: ZAJCHOWSKI(2008) - str.92/93, KRANE( )- tafel 50 TABLICA 2 (40 szt.): przykładowe opisy guzików. 1. Liberyjny-baronowski NIEMCY/PRUSY, śr. 29,5 mm, rewers: **EXTRA**FEIN, awers: nierozpoznany??? (pruski czarny orzeł w ośmioramiennej gwieździe z koroną baronowską, 2. Herbowy POLSKA, śr. 27 mm, rewers: EXTRA FEIN, awers: herb ZNIN Literatura: GAJL(2007) - str Liberyjny-szlachecki HOLANDIA?, śr. 28,5 mm, rewers: **FEINE**QUALITAET, awers: nierozpoznany??? (stylizowana litera K pod szlachecką koroną) TABLICA 3(40 szt.): przykładowe opisy guzików 1.Herbowy-szlachecki W.BRYTANIA, śr. 27 mm, rewers: FIRMIN&SONS 153 STRAND LONDON &13 CON- DUIT. St, awers: nierozpoznany??? (dłoń trzymająca poroże jelenia) 2. Liberyjny-baronowski NIEMCY, śr. 27,5 mm, rewers: EXTRA FEIN, awers: korona baronowska Literatura: ZAJCHOWSKI(2008) - str Liberyjny-hrabiowski AUSTRIA, śr. 28 mm, rewers: K.K.HOFKAMMER GRAVEUR WIEN - JAUNER, awers: korona hrabiowska Literatura: ZAJCHOWSKI(2008) - str. 5 Dołączony kompletny opis wszystkich 120 sztuk z uwzględnieniem literatury fachowej. 600, Krawat patriotyczny, wykonany z różnokolorowych koralików z orłem i literami H.N.L., brakzawieszenia, dł. 33 mm. Stan b. dobry. 750, Tarcza herbowa z orłem i napisem 1944-Bóg Honor i Ojczyzna, orzeł z białego metalu (aluminium) nałożony na czerwone sukno. Na rewersie umocowana drewniana podstawka oraz napis: Na pamiątkę od przyjaciela i podpis. Stan b. dobry. 250, Ryngraf wykonanie warsztatowe, wym. 10,5 x 8 mm, blacha mosiężna z nakładanym srebrnym orłem, zawieszony na metalowym łańcuszku. Stan b. dobry. 250, Kieliszek srebrny o wym. 43,5 x 30 mm, z nałożonym orłem, po bokach symbole Szkocji i Anglii. Rewers sygnowany Armia Polska w Wielkiej Brytanii, W. Buszek London,,925, srebro. Stan b. dobry. 200, Tłok Pieczętny Kapelana Wojskowego (Pamiątka wkroczenia Legionów do Warszawy), wym. 56 x 26 mm (Orzełek), średnica tłoka z monogramem 22 mm, alpaka i srebro, na rewersie orzełka napis: W dowód przyjaźni od EŁ 1918, stan b. dobry , Zapalniczka mosiężna, sygnowana orzełkiem. Stan dobry Matryca do odznaki Związku Byłych Ochotników Armii Polskiej oraz orła Polskiej Policji Państwowej. Stan b. dobry. 300, Orzełek sztandarowy albo zwieńczenie lichtarza, zegara?, wym. 129 x 86 mm, brąz. Stan dobry. 180, Przycisk na biurko, orzeł, orzeł odlewany z białego metalu trzymający berło z lilijką, podstawa marmurowa, dobierana, wym. orła 90 mm, wym. podstawy marmurowej 75 x 75 mm. Stan dobry. 120,- 17

20 384. Projekt odznaki ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA RZESZOWSKIEGO, wym. 13 x 17 cm, gipsowa podkładka, wym. 9, 5 x 7,5 cm, odznaka wykonana w mosiądzu w skali 4:1. Na rewersie podpis autora K. Bukała oraz podpisy i data 27.V.80. Widoczne również resztki pieczęci (prawdopodobnie przyjmującej projekt na konkurs?). Unikatowy model odznaki która nigdy nie weszła do użytku. Stan bardzo dobry, nieznaczne uszkodzenia gipsowej podstawy. 400, Projekt odznaki ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA RZESZOWSKIEGO, wym. 13 x 17 cm, gipsowa podkładka, 9,2 x 9,8 cm, odznaka wykonana w mosiądzu w skali 4:1 projekt nowej odznaki. Na rewersie podpis autora K. Bukała oraz podpisy i data 27.V.80. Widoczne również resztki pieczęci (prawdopodobnie przyjmującej projekt na konkurs?) unikatowy model odznaki, która nigdy nie weszła do użytku. Stan b. dobry nieznaczne uszkodzenia gipsowej podstawy. 400, Mundur partyzancki z oddziału AK WYBRANIECCY. Zmodyfikowana kurtka mundurowa wzoru przedwojennego. Kurtka posiada cztery kieszenie zapinane na małe guziki mundurowe z orłem, zapinana z przodu na 7 guzików mundurowych z orłem państwowym wz. 27. Na naramiennikach stopień sierżanta wykonany niemiecką taśmą dystynkcyjną oraz małe guziki mundurowe z orłem. Wewnątrz bawełniana podszewka, rękawy z osobną podszewką (typowe dla mundurów wykonanych przed wojną). Widoczne ślady zmniejszenia wielkości munduru. Na lewym rękawie naszywka z orłem oraz napisem WYBRANIECCY, wymiar naszywki ok. 8 x 10 cm. Unikalny przykład polskiego munduru partyzanckiego. Stan dobry. 3500, Przedwojenna czapka zimowa Poczty Polskiej, tzw. narciarka. Czapka wykonana z sukna, podszewka bawełniana, potnik skórzany. Na czapce orzełek państwowy wz. 27 wzoru zgodnego z regulaminem mundurowym Poczty Polskiej oraz trąbka. Czapki tego wzoru wprowadzono tuż przed wybuchem wojny. Identyczny wzór używany był w jednostkach Straży Granicznej! Bardzo rzadki element umundurowania służb państwowych z okresu 2 RP!! Stan b. dobry. 1000, Hełm francuski Adrian Mle Hełm stalowy, malowany na kolor błękitny, na przedzie nałożony emblemat Armii Hallera wersja z orzełkiem w trąbce emblemat mocowany do hełmu na dwa wąsy. Stan hełmu dobry, brak środka, odpryski farby, wgniecenia. Emblemat prawdopodobnie nałożony wtórnie. 250, Lornetka francuska wraz ze skórzanym futerałem. Lornetka niepryzmatyczna, sygnowana na obu okularach Lumiere Paris oraz Made in France. Stan dobry, niewielkia wytarcia skóry na futerale, oraz okładzinach lornetki, wgnieciona jedna z muszli przy okularze. 200, Żabka do szabli wz. 21/22. Wykonana ze skóry, mocowanie szabli w formie 3 pasków zapinanych na klamerki. Wykonana po wojnie. Stan dobry. 250, Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego w ujęcie z profilu, w mundurze marszałkowskim. Portret starszego mężczyzny w podeszłym wieku, z siwym wąsem, brwiami i włosami. Malarstwo nieprofesjonalne, sygn. nieczytelna l.g. olej, płótno, wym. 52,7 x 42,6 cm. 1000, Akwarela autorstwa Wincentego Gawrona przedstawiająca Ułana I Pułku Ułanów Legionowych, wym. 24 x 11 cm. W prawym dolnym rogu podpis W.Gawron Na odwrocie ramki wklejony wydrukowany życiorys autora. Stan b. dobry. 200, Pozycja wycofana MEDALE i PLAKIETY POLSKA 394. STEFAN CZARNIECKI XVIII w. ok Aw.: Popiersie en face, w otoku napis: STEFAN CZARNECKI HETMAN POLNY KORON. Rw.: Napis w ośmiu wierszach: STEPH.CZARNECKI PALAT. KIOV DVX CAMP. EXERG. REGNI POLONIAE SUMMO IN PERICULO PATRIAE DEFENSOR ET VICTOR DEC. A. MD- CLXV. S.M.S. - Sygnowany na Aw.: I: Lang, bity w Wiedniu, brąz, śr. 55,5 mm. Stan: wgniecenie od strony rewersu,naniesiony markerem numer. R-rzadki. Josef Nicolaus Lang ( ), Wiedeń PRZENIESIENIE AKADEMII Z ZAMOŚCIA DO SZCZEBRZESZYNA 1822 Aw: Popiersie założyciela Akademii Jana Zamoyskiego, w otoku napis: IOANNES SARIVS SAMOSCIVS ( ), Rw: W połączonych wieńcach laurowym i dębowym napis VTRAQ: CIVIS, napis w otoku i poniżej w trzech wierszach. Sygnowany na Aw.: E. Gatteaux F., bity we Francji, brąz, sr. 51 mm. Stan: wgniecenia na rancie, naniesiony markerem numer. H- Cz Eduard Gatteaux ( ) Paryż. 600, JAN MATEJKO 1875 Aw: Popiersie w prawo, napis: JAN MATEJKO, Rw, W wieńcu laurowym napis: NOWĄ/ CHWAŁĄ/ OJCZYZNĘ/ PRZYOZDOBIŁ/, w otoku napis: MALARZOWI HISTORYCZNEMU RODACY MDCCCLXXV. Sygnowany na Aw.: BARRE, miedź, 54 mm, na obrzeżu punca CUIVRE, patyna. H-Cz, Stan dobry, drobne zarysowania na awersie i rewersie oraz na rancie. 350, Na pamiątkę Złotego Wesela Bronisława I Karoliny ze Sławoszewskch Skarżyńskich Av: Matka Boska w otoku napis; W BOGU MIŁOŚCI I CNOCIE MAJA 1888, rewers: splecione dłonie, poniżej napis: Na pamiątkę ( ), o otoku tarcze herbowe i napis: SŁAWA STARYCH BOJAŹŃ BOŻA WDZIĘCZNE DZIECI I WNUKI, sygn. na awersie: WYK. F. WITKOWSKI, brąz, śr. 46 mm. Stan dobry, uszkodzenia rantu zarysowania na awersie. 350, NA PAMIATKĘ WYSTAWY ROLNICZO PRZEMYSŁOWEJ W WARSZAWIE Aw. Herb z Syrenką, w otoku napis: NA PAMIĄTKĘ ( ) Rw. W WIEŃCU DATA 1885, W OTOKU NAPIS W JĘZYKU ROSYJSKIM Niesygn., biały metal, śr. 33 mm. Stan dobry. 100,- 18

21 399. ROSJANIE BRACIOM POLAKOM 1914 Aw.: Dwie stojące postacie, w otoku napis: W BRATERSKIEJ ŁĄCZNOŚCI SIŁA Rw.: Pomiędzy Orłami (carskim i polskim) napis po polsku i rosyjsku. Sygn. na Rw.: A. ŻAKAR. Projektował G.J. Małyszew, wykonał zakład medalierski Augusta Żakara w Petersburgu, brąz, śr. 32 mm. Stan dobry. J. Strzałkowski poz , TADEUSZ KOŚCIUSZKO 1818 Aw. Popiersie w prawo, w otoku napis: THADEUS KOSCIUSZKO, Rw: Dziewięciowierszowy napis NATUS AN MDCCXLVI SIECHNOWIEZ... Sygn. na Aw Durand, żeliwo, śr. 41 mm, kopia odlana w hucie w Białogonie. Stan dobry. 60, OSWOBODZENIE KRAKOWA 1918 Aw.: Wojownik z tarczą, na której orzeł. Rw.: Widok na Wawel poniżej napis: Na pamiątkę oswobodzenia Krakowa od zaborców 31 października 1918, Sygn. na Rw.: J.R. (Jan Raszka), brąz, śr. 40 mm. Stan dobry, dolutowane koluszko. J. Strzałkowski poz. 423 R rzadki JÓZEF PIŁSUDSKI 1926 Aw.: Popiersie w prawo, w otoku napis: MARSZAŁEK POLSKI JÓZEF PIŁSUDSKI Rw.: Rydwan zaprzężony w trzy konie na tle kolumny z orłem, poniżej daty: 1914/1918/1926. Sygnowany na Av.: FECIT LEWANDOWSKI 1926, bity we Francji, brąz, śr. 51 mm. RR- b. rzadki. Stan dobry, naniesiony markerem numer. J.Strzałkowski(1981) poz , KOŚCIÓŁ NA SKAŁCE W KRAKOWIE przed 1939 Aw.: Widok fasady kościoła, w otoku napis: PAMIĄTKAZ KOŚCIOŁA NA SKAŁCE W KRAKOWIE. Rv.; Postać świętego błogosławiącego modląca się poniżej postać. W otoku: ŚWIĘTY STANISŁAWIE PATRONIE NASZ MÓDL SIĘ ZA NAMI. Sygnowany na Rw.: KISSLING, wykonany w zakładzie Henryka Kisslinga w Menden Niemczech, brąz, śr. 53 mm. Stan dobry, przetarcie na rewersie, naniesiony markerem numer. RR - b. rzadki. J. Strzałkowski poz , Medal, Polska Liga Kolonialna i Morska; W XV lecie Odzyskania Morza, śr. 33 mm, 1935 rok, Autor: T. Breyer. Stan b. dobry. 120, JAN PAWEŁ II medal URBI ET ORBI, srebro pr. 1, śr. 45 mm, waga 43,65 gr. Stan dobry. 60, rocznica Powstania Warszawskiego , srebro pr. 1, śr. 45 mm, waga 40,58 gr. Stan dobry. 60, LECIE WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO UJ , sygnowany; Cz. DŹWIGAJ, brąz, średnica 12 mm. Stan b. dobry, oryginalne pudełko. 60,- Izrael 408. Medal Instytutu Jad Waszem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, na nazwisko Stefan Glinka, orginalne pudełko. Stan b. dobry. 1200, lecie Unii Polski, Litwy i Rusi, 1869 Plakieta jednostronna. Trójpolowy herb polsko-litewsko-ruski pod koroną królewską i napis w otoku: TRZECHSETLETNIA ROCZNICA POŁĄCZENIA POLSKI LITWY I RUSI NA SEJMIE LUBELSKIM 11 SIERPNIA 1569, niesygn., cynk, śr. 107 mm. Stan dobry. 300, JÓZEF PILSUDSKI Plakieta jednostronna, brąz, wym. 102 x 61 mm, sygnowana: J. AUMILLER, znak Mennicy Państwowej. Na rewersie grawerowane: I/ L.M. i K./ Września Podpórka na zawiasie. Stan b. dobry. 120, Medalion religijny Św. Stanisława Kostki 1926 Jednostronny. Postać świętego, w otoku napis: Święty Stanisławie Kostko Bądź drogowskazem Młodzieży Polskiej. sygnowany na awersie: A.Tyblewski 1926, na rewersie napis: A. TYBLEWSKI w WARSZAWIE NAŚLADOW. ZASTRZEŻONE, biały metal, śr. 85,9 mm, Stan dobry, wtórne zawieszenie Medalion religijny Matka Boska Karmiąca 1925 Jednostronny, w otoku napis: Ty Coś Karmiła Świata Zbawienie Ty nam jak Matka daj Pożywienie Sygnowany na awersie: A.T. 1925, na rewrsie tłoczony okrężnie napis: A. TYBLEWSKI w WARSZAWIE NAŚLADOW. ZASTRZEŻONE,białymetal,śr.86mm,standobry,uszkodzonezawieszenie. 80, Plakieta pamiatkowa jednostronna, kwadratowa K.K.A. /Krakowski Klub Automobilowy/ na otwarcie sezonu 15.V.1938,,Jazda na Obidową, wym. 65 x 65 mm, mosiądz srebrzony, dwa otwory do mocowania. Stan b. dobry. 500, Emblemat Automobilklubu Polski w formie koła samochodowego zwieńczonego orłem z rozpostartymi skrzydłami, wym. 100 x 72 mm, metal niklowany, środek pokryty biało-czerwoną emalią, mocowany dwoma nitami, na rewersie gwintowany otwór do mocowania na masce samochodu. Po prawej stronie na obrzeżu wybity numer 405. Do emblematu dołączona, współczesna odznaka członkowska. Stan b. dobry. 650, Plakieta pomnikowa,,grand Prix Polski, w formie tarczy związanej postacią motocyklisty, wym. 107 x 40 mm, brąz, napis: O.MT.S.,,UNJA - ZJAZD DO POZNANIA Stan b. dobry. 600,- FOTOGRAFIE I POCZTÓWKI Fotografie wszystkich pozycji dostępne na Zdjęcie portretowe, wym. 8 x 13 cm. Przedstawia członka Straży Obywatelskiej w Kielcach(?) w lewym dolnym rogu suchy wycisk Fot. MODERNE Kielce doskonale widoczne szczegóły umundurowania min. orzeł na czapce, opaska z literami S.O. Stan b. dobry. 100,- 19

22 417. Fotografia zbiorowa, na odwrocie pieczątka: KOŁO SPORTOWE 20 PUŁKU PIECHOTY ZIEMI KRAKOWSKIEJ oraz odręcznie data: 1930, wym. 120 x 170 mm. Stan dobry. 200, Zdjęcie Brzesko po pożarze Strona od drogi Okocimskiej, wytłoczony napis: M. Jasiński amator. Stan dobry. 80, Fotografia portetowa, wym. 8,5 x 13,5 cm. Przedstawia żołnierza w okrągłej czapce typu angielskiego. Pod orzełkiem widoczna odznaka w formie czaszki. W prawym dolnym rogu wycisk zakładu fotograficznego S. Buszacki Radom. Stan b. dobry. 80, Fotografia, wym. 11,5 x 17 cm. Przedstawia nienznanego generała wraz z małżonką(?) we wnętrzu mieszkania. Bardzo dobrze widoczne odznaczenia (VM V klasy, KW oraz inne w tym zagraniczne). Na odwrocie zdjęcie podpisane: Unser lieben Freuden Frida und Rudi Galland (lub Gallend) Warszawa 15/1 32. Aneczka und Janko. Stan b. dobry. 70, Fotografia prasowa, wym. 12 x 17,5 cm. Przedstawia okładkę albumu przygotowanego dla pułkownika dyplmowanego inżyniera Władysława Zachorowskiego. Prawdopodobnie był to album wręczony mu z okazji przejścia w stan spoczynku. Na okładce doskonale widoczne odznaki 4,7 i 8 Batalionów Saperów. Na odwrocie pieczątka: J. Puciński FOTOGRAF Poznań, Św. Marcin 70- Tel (w gmachu Kurjera Poznańskiego). Stan b. dobry. 30, Zestaw 2 fotografii, wym. 9 x 14 i 9,5 x 7,3 cm. Przedstawiających funkcjonariuszy Straży Granicznej, doskonale widoczne odznaki, oznaki kołnierzowe oraz szczegóły umundurowania. Stan b. dobry. 130, Zestaw 3 fotografii portretowych, wym. 9 x 14; 9 x 13,5 i 9 x 14 cm. Fotografia przedstawiająca podporucznika 1 Pułku Szwoleżerów dobrze widoczny KW, odznaka pułkowa oraz monogram na naramienniku. Fotografia przedstawiająca kaprala, słuchacza Szkoły Podchorążych Rezerwy - widoczne oznaki SPR na kołnierzu. W prawym dolnym rogu wycisk zakładu fotograficznego Kuczyńśki w Krakowie. Fotografia przedstawiająca podporucznika 2 Pułu Szwoleżerów, dobrze widoczne odznaki pułkowa oraz CWK. Prawdopodobnie późniejsza odbitka. Stan zestawu b. dobry. 130, Zestaw 5 fotografii, wym. 8,5 x 13,5; 8,5 x 12; 9 x 12; 9 x 14 i 8,5 x 13,5 cm. Dwie fotografie przedstawiają mężczyznę w kożuszku ułańskim w towarzystwie kobiet oraz mężczyzny oba zdjęcia opisane na odwrocie ołówkiem Hrabia Kazimierz Szołdrski na jednym data 2.XI 38 Wilno. Pozostałe fotografie przedstawiają obchody państwowe (?) orazobchody imienin Józefa Piłsusdskiego 19.III.1932r. Stan b. dobry. 180, Zestaw 4 fotografii, wym. 3 x 10,4; 8 x 11; 7,5 x 11 i 7,5 x 11 cm. Przedstawiających ułanów, doskonale widoczne szczegóły umundurowania i wyposażenia. Na odwrocie ślady kleju oraz podpisy 2 P. Uł Stan b. dobry. 250, Fotografia, wym. 9 x 14 cm. Przedstawiająca dwie kobiety, jedna w płaszczu wojskowym i maciejówce przy pasie bagnet austryjacki z nałożonym na rękojeści orzełkiem. Druga w cywilnym ubraniu i kaszkiecie z przypiętym orłem. Na odwrocie opis Obrona Lwowa 1918 r.. Ciekawe zdjęcie. Stan b. dobry. 70, Zestaw 5 fotografii, wym. 6 x 9,5; 13,5 x 9; 9 x 14; 8, 5 x 14 i 8,5 x 14 cm. Wszystkie przedstawiają żołnierzy Żandarmerii Wojskowej z lat Doskonale widoczne odznaki oraz szczegóły umundurowania. Stan b. dobry. 200, Zestaw 3 zdjęć portretowych, wym. 8, 5 x 13,5; 8,5 x 13,5 i 6 x 8,5 cm. Przedstawiają żołnierzy min. z 30 Pułku Piechoty- dobrze widoczna odznaka pułkowa, odznaka POS i strzelecka oraz numery 30 na naramiennikach. Stan b. dobry. 130, Zdjęcie portretowe, wym. 7 x 9 cm. Przedstawia najprawdopodobniej ochotnika do Armii Polskiej z Kanady (łuczki CANADA na rękawie) (?) ciekawy sposób noszenia orła nad kieszenią. 80, Fotografie 2 sztuki: Armia Austriacka, na odwrocie pieczątka Wilhelm Gibel fotograf, data 1898 w Tiałykach?, fotografia zbiorowa personelu medycznego jednostki kawalerii. (bez foto.) 60, Pocztówka patriotyczna, zdjęcie Ignacego Paderewskiego, wym. 9 x 14 cm. Rewers czysty. Na Awersie napis: Naśl. Zastrzeż. Ryś Zakopane. Stan b. dobry. 80, Zestaw 12 sztuk pocztówki z przedstawieniem historycznych Orłów, wzory z pieczęci, statutów etc. Wydawnictwo Towarzystwa Szkoły Ludowej, wykonanie: Zakład graficzny W. Krzeptowski, Kraków. Stany b. dobre i dobre. 200,- 432A. Zdjęcie portretowe przedstawiające Marszałka Polski Michała Rolę-Żymierskiego, wym 11 x 16,5 cm. Bardzo dobrej jakości fotografia studyjna, doskonale widoczne szczegóły umundurowania oraz odznaczenia w tym: Order Zwycięstwa (ZSRR), VM I Klasy, Legion of Merit Commander (USA ) oraz pozostałe. Stan bardzo dobry. 250,- DOKUMENTY Fotografie wszystkich dokumentów dostępne są na Dyplom nadania sierżantowi Władysławowi Czernakowi Krzyża pamiątkowehgo Nr 61 Za dzielna współprace w akcji ratunkowej w czasie eksplozyi amunicyi dnia 5-tego marca 1919 r., na dworcu czerniakowskim we Lwowie. Lwów Stan dobry, przerwanie papieru na zgięciu. 400, Pułk Piech. Strz. Kres. Dokument upoważniający do rekwizycji żywności, 3 grudnia 1919 r., pieczęć tuszowa Dow. Pułku. 20

23 435. Polskie Stowarzyszenie Złotego Krzyża we Lwowie dokument przystąpienia w charakterze członka założyciela dla Dr Jerzego z Granowa Wodzickiego Naczelnika Wydziału, Lwów 26 czerwca 1924 r Opisany Nr L: 3997, pieczęć tuszowa, podpisy prezesa, skarbnika, sekretarza. Stan dobry. 300, Zestaw 2 legitymacji dla kapitana Antoniego Hudzickiego: 1) legitymacja nr 1600 odznaki pamiątkowej Szkoły Uzbrojenia z 1936 r. Stan dobry. 2) nadanie przez korpus oficerski 20 P.P. pierścienia pamiątkowego, z 1938 r. Stan dobry, zaplamienia. 1000, Dowód osobisty studenta Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie p. Zbigniewa Szymanowicza, wydany 1933 roku, fotografia, pieczęcie tuszowe. Stan: przetarcia i załamania papieru. 40, Pismo Komendanta Wojewódzkiego P.P. Urzędu Śledczego we Lwowie z dnia 15 grudnia 1938 roku, w sprawie podejrzenia przynależności do OUN akwizytora Buzikiewicza Wasyla, rysopis podejrzanego:,,wzr. niski, postawa wątła pochylona, włosy c. blond, czoło niskie, nos średni ( ) ogólny wygląd matołka.. Stan: rozdarcia, zagięcia papieru, splamienia, na odwrocie odręczne notatki. 200, Dowód pobrania konia i wozu, seria A nr z dnia 1.IX.1939 roku. Stan: zagięcia, przedarcia papieru. 50, Dziennik Rozporządzeń CiK. Jeneralnego Gubernatorstwa Wojskowego dla austryjacko-wegierskiego obszaru okupowanego w Polsce w sprawie utworzenia Królestwa Polskiego przez cesarza Austrii i cesarza Niemiec, wydany w Lublinie, rozesłany 5 listopada 1916 r. Stan: rozdarcia, zagięcia, splamienia papieru. 50, Odezwy i Rozporządzenia z czasów Okupacji Rosyjskiej Lwowa , Lwów, Skład główny w Księgarni p.f. H. Altenberg, G. Seyfarth, E. Wende i Spółka. Stan: zaplamienia papieru. 300, Zaproszenie na uroczystość piętnastolecia 39 Pułku Strzelców Lwowskich w dniach kwietnia 1934 roku w Jarosławiu, program uroczystości. Stan dobry. 140, Legitymacja na rok 1936 Związku Towarzystw Gimnastycznych,,Sokół w Polsce, nr 5391, nazwisko właściciela oraz pieczątki z Chrzanowa. Stan dobry. 30, Dyplom nr 1536 do odznaki 24 PułkuUłanów dla Stanisława Chupia za służbę w szeregach pułku z dnia 6.VII , Dyplom nr 16 do odznaki pamiątkowej 1 Batalionu Pancernego dla Płk. Majkowskiego Benedykta, Poznań dn. 31 maja 1938 r. 400, Dyplom nr 32 do odznaki pamiątkowej 4 Bataljonu Pancernego, na nazwisko Turuta Arkadiusz, Brześć, dnia 14.V , Legitymacja do honorowej odznaki Centrum Wyszkolenia Sanitarnego nr 4925, na nazwisko kapitan lek. dr Gwizda Bolesław, Warszawa dn. 17.XII.1938 r. 250, Zestaw 2 dokumentów: 1)Legitymacja do odznaki pamiątkowej 6. Baonu Sanitarnego, nr 116, na nazwisko Szajna Mieczysław, 2) zaświadczenie do odznaki pamiątkowej Centralnej Składnicy Sanitarnej, na nazwisko Szajna Mieczysław, wyd. w Warszawie, 8 maja 1931 roku. 400, Legitymacja do odznaki pułkowej Pułku Radjotelegraficznego, nr 3198, na nazwisko szeregowiec Jankowski Jan, Warszawa, dn. 28.VI.1933 r Legitymacja nr 57/3/34 do odznaki pamiątkowe Bataljonu Elektrotechnicznego, na nazwisko ppor.rez. Jakoczyński Antoni, z 4 maja 1934 roku. 200, Legitymacja do odznaki pamiątkowej Wojsk Wielkopolskich , nr 337, na nazwisko sierżant Stanisław Ranaszyński, wydana w Poznaniu dnia 11.X.1921 roku. 200, Legitymacja nr 3014 do odznaki pamiątkowej Straży Granicznej, na nazwisko Wilk Józef Legitymacja nr 296/36 do odznaki Korpusu Ochrony Pogranicza Bataljon,,Dawidgródek na nazwisko st. strzelec Gawryło Aleksander, Dawidgródek dnia 14.IX.36 rok. 130, Legitymacja nr 283 do odznaki Szkoły Podchorążych Inżynierji, dla Podporucznika Poczeskiego Czesława, Warszawa 15.VIII.1931 rok. 120, Legitymacja nr 723 do noszenia Znaku Wojsk Łączności dla sierż. Sroczak Wojciecha, 16 czerwca 1937 roku. 120, Zestaw 6 dokumentów po kpt. Sap. Edwardzie Jędrzejewskim: 1) legitymacja nr 36 do odznaki pamiątkowej 1-go Pułku Sap. Leg. Gen. Tadeusza Kościuszki, z dnia 30 stycznia 1928, 2) Legitymacja nr 272 Wojskowego Instytutu Geograficznego upoważniająca do noszenia Znaku Naukowego Oficerskiej Szkoły Topografów, 3) pismo przewodnie Wojskowego Instytutu Geograficznego skierowane do dowódcy I Batalionu Saperów Leg. w Modlinie dot. Przesłania legitymacji na odznakę naukową, podpisane przez szefa Wojskowego Instytutu Geograficznego pułk. Zieleniewskiego, 4) wyciąg z Rozkazu Dziennego W.I.G.Nr.10 z dnia 11 lutego 1938 dot. nadania odznaki naukowej, 5)Legitymacjanr 32 Szkoły Podchorążych Saperów upoważniająca do noszenia Odznaki Ukończenia Szkoły Podchorążych Saperów, 6) legitymacja do odznaki Szkoły Podchorążych Inżynierji z dnia 25 lutego 1933 roku. 1000, Dyplom nr 2414 do odznaki Zasłużonemu za Dzielną i Wytrwałą Służbę w Miejskiej Straży Obywatelskiej w Najcięższych Chwilach Oblężenia Lwowa na nazwisko Ulmana Teodora, podpis komendanta Ludomiła Fiałkiewicza Legitymacja nr 4107 do odznaki Gwiazda Górnośląska, na nazwisko Powstaniec Czernecki Paweł, Katowice, 18 lipca 1939 roku. 21

24 459. Zestaw 2 dyplomów: 26 Dywizji Piechoty nadających Srebrny oraz Brązowy Medal za Długoletnią Służbę kapitanowi taborów Piotrowiczowi Stanisławowi, Skierniewice 1938 roku Dyplom na Znak Pułkowy 1-go Pułku Ułanów Krechowieckich, wydany Ułanowi Rzepnickjemu Bolesławowi, nr 174/III, Augustów 12.X.1927 r. 300, Legitymacja nr 26, I Pułku Ulanów Krechowieckich za czas przebyty na froncie /18 miesięcy/ - prawo noszenia odznaki honorowej, na nazwisko Grzesikowski Antoni z dnia 19 czerwca 1921 roku Legitymacja nr 7281 do odznaki Orderu Virtuti Militari klasy piątej, dla Sierż. Malaka Leona, nadana dnia 17/V.1922 roku przez Wodza Naczelnego Dekretem No 13330/VM., podpis szefa biura kapituły ppłk. Franciszka Sobolty. 1000, Legitymacja do Krzyża Walecznych nr 1418, nr 1912, wyd. 7.XII.??. Stan: przetarcia, wyblaknięcie tuszu. 300, Rozkaz pożegnalny podpisany przez Inspektora Armii II, Generała Artylerii Stanisława Szeptyckiego dla kapitana Feliksa Olasa, Kraków, z dnia 4 marca 1922 r., pieczęć tuszowa, pismo odręczne. 100, Zestaw 6 legitymacji na nazwisko Jan Matuszczak: Legitymacja partyjna Polska Partia Robotnicza 1948 Oddział w Francji, nr 7472; Legitymacja Organizacja Pomocy Ojczyźnie, Francja, 1946, nr 517; Legitymacja Komunistyczna Partia Francji 1946, nr ; Legitymacja Powszechnej Konfederacji Pracy, Francja, 1947, nr ; Legitymacja Powszechnej Konfederacji Pracy, Francja, 1956, nr ; Karta wyborcza, Francja, , nr , Zaproszenie na Doroczny Bal 33 Pułku Piechoty, Łomża, 2 marca 1930 r. 50, Legitymacja Polskich Sił Zbrojnych na terenie ZSRR wystawiona dla Roberta Żarnowieckiego, dnia 15 stycznia 1942 r., nr 486. W języku polskim i rosyjskim, wraz z fotografią. 200, Zestaw 2 sztuki: Legitymacja Związku Patriotów Polskich w ZSRR wystawiona dla Stefana Kochanowski?, seria II, nr 4805, wraz z fotografią; Legitymacja Związku Patriotów Polskich w ZSRR, imię i nazwisko nieczytelne, seria BASSR, nr 8/45, brak fotografii. 250,- MONETY 470. Królestwo Polskie pod zaborem rosyjskim: ¾ rubla, 5 zł, 1838, MW, stan III Zestaw 6 dokumentów związanych z Milicją Obywatelską: Legitymacja członkowska Towarzystwa Przyjaciół Rodziny Milicyjnej na nazwisko Stanisław Kiczmal, nr 1347; Legitymacja odznaki ORMO na nazwisko Kaczor Jan, nr 427/JL; Legitymacja służbowa na nazwisko Bronisław Grzybowski starszy szeregowy, nr 648; Legitymacja do Odznaki Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, niewypełniona; Legitymacja Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, niewypełniona; Legitymacja odznaki za wzorową służbę M.O. na nazwisko Kazimierz Przybysz, starszy sierżant, nr ,- Monety II RP zł, Nike, 1928, znak mennicy, stan III, czyszczona zł, sztandar, 1930, stan III zł, 1924, Paryż, stan III zł, 1925, z kropką, stan III/II zł, 1925, bez kropki, stan III/IV zł, 1925, stan II zł, 1925, stan III zł, Jan III Sobieski, stan III zł, Jan III Sobieski, stan III zł, Romuald Traugutt, 1933, stan III/II zł, Romuald Traugutt, 1933, stan III zł, Orzeł strzelecki, 1934, stan III zł, Orzeł strzelecki, 1934, stan III zł, Piłsudski, 1939, stan III/II zł, Piłsudski, 1938, stan II zł, strzelecki, 1934, stan III zł, okręcik, 1936, stan III groszy, 1934, stan III kopiejek, 2 zł polskie 1839, Mennica Warszawska. Stan III/IV. 80,- 180,- 200,- 100,- 100,- 100,- 80,- 50,- 180,- 160,- 110,- 80,- 40,- 60,- 180,- 22

25 zł, marka obiegowa, 50 Pułk S.K., Kowel, aluminium, stan II/I. 50,- PRL lecie Państwa Polskiego, Stan I zł, marka obiegowa, 38 Pułk Piechoty, aluminium, stan II. 50,- 90, lecie państwa Polskiego, 1966, głowy. Stan I zł, 1966, Mała kolumna. Stan I/II. Rosja Carska kopiejek, Stan III/II lecie Państwa Polskiego, 1966, półpostacie, próba. Stan I. 90,- 90,- 90,- 50,- 10) 5 Pesetas 1891(..-91) PG-M 11) 5 Pesetas 1892(..-..) PG-M 12) 5 Pesetas 1898(18-..) SG-V 508. Bułgaria - zestaw 4 srebrnych monet XIX w Lewa Lewa Lewa Lewa Rumunia - zestaw 5 srebrnych monet XIX w Lei 1880(B 2. 5 Lei 1880(B) 3. 5 Lei 1881(B) 4. 5 Lei 1882(B) 5. 5 Lei 1883(B) 120,- 120,- 50,- 40,- 40,- 80,- 60,- 50,- 60, ,- 450,- ZSRR rubel, 1921, stan I/II rubel, 1924, stan II kopiejek, 1922, stan II kopiejek, 1922, stan II/III ½ rubla, półtynnik, 1924, stan III. Łotwa łatów Stan III. Estonia kroony Stan III/II kroony Stan III kroon Stan II Zestaw 4 sztuk: 20, 15, 19 kopiejek 1915, 5 kopiejek Stan II. 50, Hiszpania - zestaw 12 srebrnych monet 5 pesetas'owych z XIX w. 1) 5 Pesetas 1870(18-70) SN-M, 2) 5 Pesetas 1871(18-71) SD-M 3) 5 Pesetas 1871(18-74) DE-M 4) 5 Pesetas 1876(..-76) DE-M 5) 5 Pesetas 1877(18-77) DE-M 6) 5 Pesetas 1878(18-78) DE-M 7) 5 Pesetas 1885(18-86) MS-M 8) 5 Pesetas 1888(18-88) MP-M 9) 5 Pesetas 1890(..-90) PG-M 23

26 ADRES INTERNETOWY: e mail: aukcje@desa.art.pl DYREKTOR DOMU AUKCYJNEGO: Jerzy Majewski OPRACOWANIE KATALOGU: Jerzy Majewski, Paweł Maciukiewicz, Mateusz Palka, Katarzyna Kwatro-Woźniak PRZYGOTOWANIE PLANSZ DO FOTOGRAFII: Mateusz Palka REDAKCJA: Patrycja Gabryś-Dudziak WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA odbędzie się w dniach od 25 IX do 29 IX 2017 r. w godz w KRAKOWIE UL. FLORIAŃSKA 13 I p., a w dniu aukcji obiekty można oglądać od godz Udział w licytacji przedmiotów możliwy jest telefonicznie , , fax po uprzednim zgłoszeniu i wpłaceniu wadium w wysokości 100 zł. ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE SĄ DO PIĄTKU 29 IX, DO GODZ CENY PODANE W KATALOGU SĄ CENAMI WYWOŁAWCZYMI. NUMERY POD FOTOGRAFIAMI ODPOWIADAJĄ NUMEROM OBIEKTÓW W KATALOGU. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE AUKCJI MOŻNA UZYSKAĆ TELEFONICZNIE W DOMU AUKCYJNYM TEL , Fotografie obiektów opisanych w katalogu znajdują się na: NUMER KONTA: Dom Aukcyjny Desa, ul. Floriańska 13, Kraków PRZYJMUJEMY NA KOLEJNE AUKCJE: MONETY, MEDALE I ODZNACZENIA. Bliższe informacje można uzyskać w Krakowie pod numerem tel , oraz w Rzeszowie tel WYDAWCA: Dom Aukcyjny DESA Sp. z o.o., Pałac Kmity, Kraków. ul. Floriańska 13, I piętro FOTO: Art room Piotr Nosek SKŁAD: Art room Piotr Nosek DRUK: Drukarnia Skleniarz

27 Poz. 26 Poz. 27 Poz. 28 Poz. 29 Poz. 30 Poz. 31 Poz. 32 Poz. 33 Poz. 34 Poz. 38 Poz. 35 Poz. 36 Poz. 37 Poz. 39 Poz. 40 Poz. 41 Poz. 42 Poz. 45 Poz. 43 Poz. 44 Poz. 46 Poz. 47 Poz. 48 Poz. 49 Poz. 50 Poz. 51 Poz. 52

28 Poz. 53 Poz. 54 Poz. 56 Poz. 55 Poz. 57 Poz. 58 Poz. 59 Poz. 62 Poz. 60 Poz. 61 Poz. 63 Poz. 64 Poz. 65 Poz. 66 Poz. 67 Poz. 68 Poz. 70 Poz. 69 Poz. 71 Poz. 72 Poz. 75 Poz. 75 Poz. 73 Poz. 75 Poz. 74 Poz. 75 Poz. 76 Poz. 76 Poz. 76 Poz. 76 Poz. 76 Poz. 77 Poz. 78

29 Poz. 79 Poz. 80 Poz. 81 Poz. 82 Poz. 83 Poz. 84 Poz. 85 Poz. 86 Poz. 87 Poz. 88 Poz. 89 Poz. 94 Poz. 90 Poz. 91 Poz. 92 Poz. 93 Poz. 95 Poz. 95 Poz. 97 Poz. 96 Poz. 97 Poz. 98 Poz. 99 Poz. 100 Poz. 101 Poz. 102 Poz. 103 Poz. 104 Poz. 107 Poz. 108 Poz. 105 Poz. 106 Poz. 110 Poz. 109 Poz. 111 Poz. 112 Poz. 113 Poz. 114 Poz. 115 Poz. 116 Poz. 117 Poz. 118 Poz. 119 Poz. 120 Poz. 121

30 Poz. 124 Poz. 122 Poz. 123 Poz. 125 Poz. 125 Poz. 129 Poz. 128 Poz. 129 Poz. 126 Poz. 127 Poz. 129 Poz. 134 Poz. 130 Poz. 131 Poz. 132 Poz. 133 Poz. 138 Poz. 135 Poz. 139 Poz. 141 Poz. 136 Poz. 137 Poz. 138 Poz. 140 Poz. 142 Poz. 143 Poz. 143

31 Poz. 144 Poz. 144 Poz. 144 Poz. 144 Poz. 145 Poz. 145 Poz. 145 Poz. 145 Poz. 146 Poz. 146 Poz. 146 Poz. 146 Poz. 146 Poz. 146

32 Poz. 150 Poz. 147 Poz. 148 Poz. 149 Poz. 154 Poz. 154 Poz. 153 Poz. 151 Poz. 152 Poz. 158 Poz. 155 Poz. 156 Poz. 157 Poz. 158 Poz. 160 Poz. 161 Poz. 159 Poz. 162 Poz. 167 Poz. 166 Poz. 167 Poz. 168 Poz. 163 Poz. 164 Poz. 165 Poz. 169 Poz. 169 Poz. 169

33 Poz. 172 Poz. 173 Poz. 174 Poz. 171 Poz. 178 Poz. 176 Poz. 177 Poz. 179 Poz. 175 Poz. 185 Poz. 180 Poz. 181 Poz. 182 Poz. 183 Poz. 184

34 Poz. 187 Poz. 186 Poz. 187 Poz. 187 Poz. 188 Poz. 189 Poz. 190 Poz. 190 Poz. 192 Poz. 191 Poz. 193 Poz. 194 Poz. 195 Poz. 196 Poz. 197

35 Poz. 201 Poz. 198 Poz. 199 Poz. 200 Poz. 201 Poz. 201 Poz. 202 Poz. 202 Poz. 202 Poz. 202 Poz. 202 Poz. 203 Poz. 204 Poz. 205 Poz. 206

36 Poz. 207

37 Poz. 208

38 Poz. 212 Poz. 209 Poz. 213 Poz. 214 Poz. 214

39 Poz. 215 Poz. 217 Poz. 218 Poz. 219 Poz. 216 Poz. 220 Poz. 221 Poz. 222 Poz. 223 Poz. 224 Poz. 225 Poz. 226 Poz. 227 Poz. 228 Poz. 229 Poz. 230A Poz. 230 Poz. 231 Poz. 232 Poz. 233 Poz. 234 Poz. 235 Poz. 236 Poz. 237 Poz. 238 Poz. 238 Poz. 239 Poz. 240 Poz. 241 Poz. 242 Poz. 243 Poz. 244

40 Poz. 245 Poz. 246 Poz. 247 Poz. 248 Poz. 250 Poz. 251 Poz. 249 Poz. 249 Poz. 252 Poz. 256 Poz. 253 Poz. 255 Poz. 256 Poz. 254 Poz. 257 Poz. 258 Poz. 259

41 Poz. 263 Poz. 267 Poz. 264 Poz. 265 Poz. 267 Poz. 264 Poz. 265

42 Poz. 266 Poz. 268 Poz. 269 Poz. 269 Poz. 269 Poz. 269 Poz. 273 Poz. 270 Poz. 271 Poz. 272

43 Poz. 278 Poz. 275 Poz. 276 Poz. 277 Poz. 274 Poz. 350 Poz. 280 Poz. 280 Poz. 279 Poz. 281 Poz. 283 Poz. 282 Poz. 281 Poz. 281 Poz. 283

44 Poz. 284 Poz. 284 Poz. 285 Poz. 285 Poz. 286 Poz. 286 Poz. 287 Poz. 288 Poz. 290 Poz. 290

45 Poz. 291 Poz. 292 Poz. 293 Poz. 294 Poz. 295 Poz. 296 Poz. 297 Poz. 297 Poz. 298 Poz. 298 Poz. 302 Poz. 303 Poz. 304 Poz. 301 Poz. 299 Poz. 300 Poz. 307 Poz. 308 Poz. 305 Poz. 306

46 Poz. 310 Poz. 309 Poz. 309 Poz. 311 Poz. 314 Poz. 312 Poz. 313 Poz. 315 Poz. 317 Poz. 316 Poz. 318 Poz. 319 Poz. 316 Poz. 320 Poz. 320

47 Poz. 261 Poz. 262 Poz. 260 Poz. 325 Poz. 326

48 Poz. 327 Poz. 330 Poz. 328 Poz. 329 Poz. 331 Poz. 332 Poz. 334 Poz. 333 Poz. 335 Poz. 339 Poz. 341 Poz. 340 Poz. 336 Poz. 337 Poz. 338 Poz. 342 Poz. 345 Poz. 347 Poz. 343 Poz. 344 Poz. 346 Poz. 348 Poz. 349

49 Poz. 351 Poz. 352 Poz. 353 Poz. 354 Poz. 355 Poz. 356 Poz. 357 Poz. 358 Poz. 359 Poz. 361 Poz. 362 Poz. 360 Poz. 364 Poz. 364 Poz. 363 Poz. 364 Poz. 364 Poz. 364 Poz. 365 Poz. 367 Poz. 370 Poz. 366 Poz. 369 Poz. 371 Poz. 368

50 Poz. 322 Poz. 321 Poz. 321 Poz. 321 Poz. 322 Poz. 325 Poz. 323 Poz. 413 Poz. 414 Poz. 415 Poz. 414 Poz. 373 Poz. 372

51 Poz. 374 Poz. 374 Poz. 374

52 Poz. 376 Poz. 377 Poz. 375 Poz. 378 Poz. 379

53 Poz. 170 Poz. 381 Poz. 381 Poz. 381 Poz. 384 Poz. 385

54 Poz. 289 Poz. 211 Poz. 282 Poz. 210 Poz. 283

55 Poz. 386 Poz. 387

56 Awersy Poz. 394 Poz. 395 Poz. 396 Poz. 397 Poz. 398 Poz. 399 Poz. 400 Poz. 401 Poz. 402 Poz. 403 Poz. 404 Poz. 405 Poz. 406 Poz. 408

57 Rwersy Poz. 394 Poz. 395 Poz. 396 Poz. 397 Poz. 398 Poz. 399 Poz. 400 Poz. 404 Poz. 401 Poz. 402 Poz. 403 Poz. 405 Poz. 406 Poz. 408

58 Poz. 388 Poz. 390 Poz. 389 Poz. 292 Poz. 292

59 Poz. 407 Poz. 410 Poz. 409 Poz. 411 Poz. 412

60 Poz. 416 Poz. 417 Poz. 418 Poz. 420 Poz. 419 Poz. 421 Poz. 423 Poz. 422

61 Poz. 424 Poz. 425 Poz. 426 Poz. 427 Poz. 429

62 Poz. 431 Poz. 432A Poz. 441 Poz. 442 Poz. 428 Poz. 443 Poz. 438 Poz. 445 Poz. 446 Poz. 444

63 Poz. 458 Poz. 456 Poz. 457 Poz. 460 Poz. 459 Poz. 459 Poz. 461 Poz. 462 Poz. 464

64 Poz. 463 Poz. 469 Poz. 465 Poz. 467 Poz. 466 Poz. 468

65 Awersy Poz. 470 Poz. 471 Poz. 472 Poz. 473 Poz. 474 Poz. 475 Poz. 476 Poz. 477 Poz. 478 Poz. 479 Poz. 480 Poz. 481 Poz. 482 Poz. 483 Poz. 484 Poz. 485 Poz. 486 Poz. 487 Poz. 488 Poz. 489 Poz. 490 Poz. 491 Poz. 492 Poz. 493 Poz. 494 Poz. 495

66 Awersy Poz. 496 Poz. 497 Poz. 497 Poz. 497 Poz. 497 Poz. 498 Poz. 499 Poz. 500 Poz. 501 Poz. 502 Poz. 503 Poz. 504 Poz. 505 Poz. 506 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507

67 Rewersy Poz. 1 Poz. 2 Poz. 3 Poz. 4 Poz. 5 Poz. 6 Poz. 7 Poz. 8 Poz. 9 Poz. 10 Poz. 11 Poz. 12 Poz. 13 Poz. 14 Poz. 15 Poz. 16 Poz. 17 Poz. 18 Poz. 19 Poz. 20 Poz. 21 Poz. 22 Poz. 23 Poz. 24 Poz. 25

68 Rewersy Poz. 26 Poz. 27 Poz. 28 Poz. 29 Poz. 30 Poz. 31 Poz. 32 Poz. 33 Poz. 34 Poz. 35 Poz. 38 Poz. 36 Poz. 37 Poz. 39 Poz. 40 Poz. 41 Poz. 42 Poz. 45 Poz. 43 Poz. 44 Poz. 46 Poz. 47 Poz. 48 Poz. 49 Poz. 50 Poz. 51 Poz. 52

69 Rewersy Poz. 470 Poz. 471 Poz. 472 Poz. 473 Poz. 474 Poz. 475 Poz. 476 Poz. 477 Poz. 478 Poz. 479 Poz. 480 Poz. 481 Poz. 482 Poz. 483 Poz. 484 Poz. 485 Poz. 486 Poz. 487 Poz. 488 Poz. 489 Poz. 490 Poz. 491 Poz. 492 Poz. 493 Poz. 494 Poz. 495

70 Rewersy Poz. 496 Poz. 497 Poz. 497 Poz. 497 Poz. 497 Poz. 498 Poz. 499 Poz. 500 Poz. 501 Poz. 502 Poz. 503 Poz. 504 Poz. 505 Poz. 506 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507 Poz. 507

71 Poz. 434 Poz. 432 Poz. 433 Poz. 436 Poz. 435 Poz. 437 Poz. 439

72 Poz. 447 Poz. 440 Poz. 448 Poz. 450 Poz. 451 Poz. 452 Poz. 449 Poz. 453 Poz. 454 Poz. 455

NASZE SYMBOLE ODZNAKI POLSKIEJ WOJSKOWEJ SŁUŻBY ZDROWIA

DECYZJA Nr 338/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

DECYZJA Nr 41/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 14 lutego 2017 r.

SYSTEM ODZNACZEŃ, WYRÓŻNIEŃ I NAGRÓD

DECYZJA Nr 342/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 7 sierpnia 2014 r.

DECYZJA Nr 342/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 7 sierpnia 2014 r. Warszawa, dnia 12 sierpnia 2014 r. Poz. 287 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 342/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej

Druk nr 3641 Warszawa, 28 grudnia 2004 r.

DECYZJA Nr 140/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 18 kwietnia 2011 r.

DECYZJA Nr 140/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 18 kwietnia 2011 r. Departament Wychowania i Promocji Obronności 116 DECYZJA Nr 140/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 kwietnia 2011 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej oraz proporczyka

LEGITYMACJA STRAŻKA ZAWODOWEJ STRAŻY

LEGITYMACJA STRAŻKA ZAWODOWEJ STRAŻY LEGITYMACJA STRAŻKA ZAWODOWEJ STRAŻY POŻARNEJ LEGITYMACJA STRAŻKA ZAWODOWEJ STRAŻY POŻARNEJ 947 Legitymacja strażaka zawodowego wystawiona 7 października 947 roku, przez Starostwo Powiatowe Miechowskie

Warszawa, dnia 14 września 2017 r. Poz. 1742

Warszawa, dnia 14 września 2017 r. Poz. 1742 Warszawa, dnia 14 września 2017 r. Poz. 1742 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 11 września 2017 r. w sprawie wzorów odznak i legitymacji wydawanych w związku z honorowym dawstwem krwi Na podstawie

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 maja 2009 r.

Warszawa, dnia 28 sierpnia 2017 r. Poz. 1602

Warszawa, dnia 18 maja 2017 r. Poz. 94. DECYZJA Nr 98/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 17 maja 2017 r.

Warszawa, dnia 18 maja 2017 r. Poz. 94. DECYZJA Nr 98/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 17 maja 2017 r. Warszawa, dnia 18 maja 2017 r. Poz. 94 Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa DECYZJA Nr 98/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 1. Podlaskiej

PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYLERZYSTÓW NA 2014 r.

WZÓR LEGITYMACJI POSELSKIEJ

kat a alaog 2 o 0 g /

DECYZJA Nr 63/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 13 czerwca 2018 r.

DECYZJA Nr 63/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 13 czerwca 2018 r. Warszawa, dnia 15 czerwca 2018 r. Poz. 71 DECYZJA Nr 63/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 13 czerwca 2018 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, odznaki okolicznościowej, odznak absolwentów,

ZASADNICZA SŁUŻBA WOJSKOWA W LATACH W FOTOGRAFII I DOKUMENTACH

Część trzecia zamówienia: metale - zestaw I

Pancerna Odznaka Szturmowa, Panzerkampfabzeichen

PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYLERZYSTÓW NA 2016 r.

DECYZJA Nr 125/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 20 września 2018 r.

DECYZJA Nr 125/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 20 września 2018 r. Warszawa, dnia 25 września 2018 r. Poz. 151 DECYZJA Nr 125/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 20 września 2018 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej Regionalnego Centrum

Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132

Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132 Warszawa, dnia 12 czerwca 2018 r. Poz. 1132 OBWIESZCZENIE ministra spraw wewnętrznych i administracji 1) z dnia 14 maja 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

z dnia r. w sprawie wzorów odznak nadawanych w związku z honorowym dawstwem krwi i legitymacji wydawanych w związku z tym dawstwem

z dnia r. w sprawie wzorów odznak nadawanych w związku z honorowym dawstwem krwi i legitymacji wydawanych w związku z tym dawstwem Projekt z dnia 8 sierpnia 2017 r. R O Z P O R Z Ą D Z E N I E M I N I S T R A Z D R O W I A 1) z dnia. 2017 r. w sprawie wzorów odznak nadawanych w związku z honorowym dawstwem krwi i legitymacji wydawanych

Z poważaniem. ERRATA do książki Polskie orły do czapek w latach

DECYZJA Nr 67/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 6 marca 2012 r.

DECYZJA Nr 86/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 12 kwietnia 2016 r.

DECYZJA Nr 86/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 12 kwietnia 2016 r. Departament Komunikacji Społecznej Warszawa, dnia 14 kwietnia 2016 r. Poz. 51 DECYZJA Nr 86/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 12 kwietnia 2016 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 26 września 1996 r. Nr 113 TREŚĆ: Poz.: ROZPORZĄDZENIE 541 - Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 września 1996 r. w sprawie określenia wzoru i trybu

DECYZJA Nr 6/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 21 stycznia 2019 r.

DECYZJA Nr 6/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 21 stycznia 2019 r. Warszawa, dnia 24 stycznia 2019 r. Poz. 8 DECYZJA Nr 6/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 21 stycznia 2019 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej Pułku Reprezentacyjnego

DECYZJA Nr 414/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 3 listopada 2011 r.

DECYZJA Nr 69/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 6 marca 2012 r.

DECYZJA Nr 69/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 6 marca 2012 r. Warszawa, dnia 12 marca 2012 r. Poz. 96 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 69/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 6 marca 2012 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowej

Regulamin Medalu Pamiątkowego Zasłużony dla WKHDK

Regulamin Medalu Pamiątkowego Zasłużony dla WKHDK Regulamin Medalu Pamiątkowego I. Cel wprowadzenia medalu pamiątkowego. 1. Medal pamiątkowy stanowi uhonorowanie szczególnych zasług na rzecz Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego

DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ Warszawa, dnia 16 października 2012 r. Poz. 388 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 315/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 października 2012 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej

Order Czerwonego Sztandaru

ks. ppłk. Stanisław Zytkiewicz

Falerystyczny zapis historii Płocka

Falerystyczny zapis historii Płocka Falerystyczny zapis historii Płocka Płock, miasto położone na wysokim brzegu Wisły jest jednym z najstarszych w Polsce. Badania archeologiczne potwierdziły ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego z X

PLAN DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA POLSKICH ARTYLERZYSTÓW NA 2015 r.

DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ Warszawa, dnia 8 lipca 2013 r. Poz. 174 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 182/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 3 lipca 2013 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz

orły współczesne wz.1993 na berety

orły współczesne wz.1993 na berety orły współczesne wz.993 na berety orły współczesne wz.993 na berety Datowanie: 993 Miejsce pochodzenia: Polska.orły generalskie na kołnierz marynarki i płaszcza. 2.pierwszy od lewej-wojska powietrzno-desantowe.

st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT "Podoficera Roku" 12 Dywizji Zmechanizowanej

st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT Podoficera Roku 12 Dywizji Zmechanizowanej st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT "Podoficera Roku" 12 Dywizji Zmechanizowanej Kilka słów o naszym kandydacie st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT urodził się 22 sierpnia 1968 roku w Golczewie. Służbę wojskową

U S T A W A. z dnia 2007 r. o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach

DECYZJA Nr 193/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 23 maja 2011 r. w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej Marynarza Jednostek Pływających

DECYZJA Nr 193/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 23 maja 2011 r. w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej Marynarza Jednostek Pływających Departament Wychowania i Promocji Obronności 153 DECYZJA Nr 193/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 23 maja 2011 r. w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej Marynarza Jednostek Pływających Na podstawie

WZÓR LEGITYMACJI POSELSKIEJ

Order Kutuzowa. (ros. Орден Кутузова)