2. System Linux. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. i. a) Wiadomości. ii. b) Umiejętności.



Podobne dokumenty
2. Metody prezentacji informacji

2. Tabele w bazach danych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

KONFIGURACJA SIECIOWA SYSTEMU WINDOWS

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;


4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

INSTALACJA I KONFIGURACJA SYSTEMU WINDOWS

Połączenia. Obsługiwane systemy operacyjne. Instalowanie drukarki przy użyciu dysku CD Oprogramowanie i dokumentacja

Zapoznanie się z konfiguracją i zarządzaniem serwerem Samba.

Temat 2. Program komputerowy

Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Połączenia. Instalowanie drukarki lokalnie (Windows) Co to jest drukowanie lokalne?

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu Linux

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

Cechy systemu X Window: otwartość niezależność od producentów i od sprzętu, dostępny kod źródłowy; architektura klient-serwer;

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Asystent Hotline Instrukcja instalacji

Synchronizacja czasu - protokół NTP

Scenariusz lekcji. opisać sposoby dystrybucji oprogramowania możliwe do realizacji w VB.NET; opisać zadania i możliwości programu instalacyjnego;

Asix. Konfiguracja serwera MS SQL dla potrzeb systemu Asix. Pomoc techniczna NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA SYSTEMÓW AUTOMATYKI

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Wstęp 5 Rozdział 1. Instalowanie systemu 11

Ćwiczenie Nr 7 ZARZĄDZANIE SYSTEMEM WINDOWS. cz. I Panel sterowania i pulpit. Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach. Pracownia Systemów Komputerowych

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Instrukcja instalacji Asystenta Hotline

Systemy operacyjne - rozkład godzin dla technikum informatycznego

SYSTEM OPERACYJNY. Monika Słomian

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Tworzenie maszyny wirtualnej

Połączenia. Obsługiwane systemy operacyjne. Strona 1 z 5

26.X.2004 VNC. Dawid Materna

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

INSTRUKCJA INSTALACJI OPROGRAMOWANIA MICROSOFT LYNC 2010 ATTENDEE ORAZ KORZYTANIA Z WYKŁADÓW SYNCHRONICZNYCH

1. Podręcznik instalacji aplikacji EXR Creator Wstęp Instalacja Instalacja aplikacji EXR Creator z płyty CD

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

NPS-520. Serwer druku do urządzeń wielofukcyjnych. Skrócona instrukcja obsługi. Wersja 1.00 Edycja 1 11/2006

2. Topologie sieci komputerowych

Kancelaria instalacja sieciowa

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Instalacja aplikacji iplus Manager na komputerach z systemem operacyjnym Microsoft Windows Vista

Dział Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący

Spis treści. Wstęp Rozdział 1. Zasady pracy z komputerem Rozdział 2. Budowa komputera... 20

Ćwiczenie 7a - Active Directory w pracowniach MEN

SMB protokół udostępniania plików i drukarek

Charakterystyka sieci klient-serwer i sieci równorzędnej

Włóż płytę instalacyjną z systemem Windows Vista do napędu DVD ROM lub podłącz pamięć flash USB do portu USB.

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: z zakresu systemów

Instalacja i konfiguracja SAS PC Files Server

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Wymagania edukacyjne z przedmiotu "Administracja sieciowymi systemami operacyjnymi "

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Instalacja Ubuntu 12.12

LeftHand Sp. z o. o.

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

R o g e r A c c e s s C o n t r o l S y s t e m 5

Program komputerowy i przepisy prawa

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

S YSTEM O PERACYJNY L INUX W PARCOWNI

Laboratorium - Instalacja systemu Windows 7

KN FEST GNU/Linux. Mateusz Probachta (aka Robal): Linux Łagodne wprowadzenie

1. Marketing i reklama

IBM SPSS Statistics - Essentials for R: Instrukcje instalacji dla Linux

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Jednolite zarządzanie użytkownikami systemów Windows i Linux

Komentarz technik teleinformatyk 312[02]-01 Czerwiec 2009

Poziomy wymagań Konieczny K Podstawowy- P Rozszerzający- R Dopełniający- D Uczeń: - zna rodzaje sieci - zna topologie sieciowe sieci

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2017 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Instalacja Wirtualnego Serwera Egzaminacyjnego

Projektowanie bezpieczeństwa sieci i serwerów

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

IBM SPSS Statistics dla systemu Linux Instrukcje instalacji (licencja sieciowa)

Program szkolenia KURS SPD i PD Administrator szkolnej pracowni internetowej Kurs MD1 Kurs MD2 Kurs MD3 (dla szkół ponadgimnazjalnych)

SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI DLA KL. VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania techniczne infrastruktury IT potrzebne do uruchomienia i pracy ServiceDesk Plus

4. Należy następnie zaakceptować postanowienia umowy licencyjnej i nacisnąć przycisk Next.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach

National Instruments Warsztaty NI LabVIEW. instrukcja instalacji oprogramowania

Problemy techniczne SQL Server

Transkrypt:

1. Uczeń: Uczeń: 2. System Linux a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości 1. zna rodzaje dystrybucji systemu Linux, 2. wie, w jaki sposób zainstalować system Linux, 3. zna różnice pomiędzy systemem Linux a Windows 4. zna zastosowanie poszczególnych dystrybucji w różnych dziedzinach życia, 5. wie jakie są darmowe zamienniki komercyjnych programów, 6. zna sposób udostępniania plików w mieszanych sieciach Linux / Windows, 7. wie jakie konsekwencje grożą w wyniku korzystania z nielegalnego oprogramowania. ii. b) Umiejętności 1. potrafi wymienić najpopularniejsze dystrybucje systemu Linux 2. umie uruchomić lub zainstalować system Linux, 3. potrafi dokonać wyboru dystrybucji pod kątem określonych zastosowań, 4. umie porównać system Linux z systemem Windows, 5. potrafi wymienić i opisać darmowe zamienniki komercyjnych aplikacji, 6. umie wyjaśnić w jaki sposób udostępniać pliki w mieszanych sieciach Linux / Windows korzystając z serwera plików Samba 7. umie opisać skutki korzystania z nielegalnego oprogramowania. b. 2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, dyskusja, ćwiczenie, praca grupowa. Komputer c. 3. Środki dydaktyczne Dowolna dystrybucja systemu Linux w wersji LiveCD Karta pracy

d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o włącznie komputerów. Przed zajęciami nauczyciel wycina kartki z zadaniami zawartymi w karcie pracy (załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary, rozdaje płyty z dystrybucją systemu Linux oraz Karty Pracy (załącznik 1). 2. Następnie nauczyciel opisuje system Linux podając jego charakterystyczne cechy. Jednocześnie omawia najpopularniejsze dystrybucje systemu wraz z ich zastosowaniem desktop lub server. Opisuje również różnice pomiędzy systemem Linux a Windows. 3. Po podaniu opisu systemu nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie komputerów i włożenie płyt do napędu CD. 4. Podczas uruchamiania dystrybucji LiveCD nauczyciel opisuje kolejne etapy uruchamiania systemu. 5. Po uruchomieniu systemu nauczyciel omawia poszczególne programy zaimplementowane wraz z systemem. Podczas omawiania poszczególnych programów uczniowie notują swoje spostrzeżenia na Kartach Pracy zgodnie z poleceniami na niej zawartymi. 6. Następnie nauczyciel opisuje zasadę współdzielenia plików korzystając z linuksowego serwera plików Samba. 7. Po opisie korzystania z serwera Samba uczniowie dzielą się na dwie grupy: grupę I zwolenników wolnego oprogramowania i Linux a oraz grupę II użytkowników oprogramowania komercyjnego i systemu Windows. Nauczyciel daje grupom 15 minut na wypisanie argumentów przemawiających za korzystaniem z preferowanego przez siebie oprogramowania. 8. Po upływie 15 minut nauczyciel prosi po jednym z uczniów z każdej grupy o przedstawienie swoich argumentów na forum klasy. Pozwala również na swobodną wymianę zdań pomiędzy obiema grupami. 9. W trakcie zajęć nauczyciel rozwija dyskusję na temat korzystania z legalnego oprogramowania. 10. Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi uczniów o refleksję nad skutkami korzystania z nielegalnego oprogramowania i prosi o weryfikację oprogramowania zainstalowanego na ich własnych komputera pod kątem ich legalności. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie nabierają wiedzy o alternatywnym systemie operacyjnym Linux. 2. Uczniowie wiedzą w jaki sposób można zdobyć legalne oprogramowanie bez dużych nakładów finansowych. 3. Uczniowie uświadamiają sobie jakie mogą być skutki korzystania z nielegalnego oprogramowania. 4. Uwagi dla nauczyciela:

Jeżeli nie ma możliwości zainstalowania systemu na dysku twardym komputerów znajdujących się w pracowni komputerowej należy użyć tylko i wyłącznie wersji LiveCD systemu Linux. Jeżeli uczniowie wykażą zainteresowanie systemem oraz istnieje taka możliwość wówczas można uczniowi taką dystrybucję przegrać na płytę CD. Podczas burzy mózgów i dyskusji nie należy pozwalać na zbyt ostrą wymianę zdań. e. 5. Bibliografia 1. Koba G., Informatyka dla liceum ogólnokształcącego, Migra, Wrocław 2003. 2. Czarny P., Ubuntu Linux. Ćwiczenia, Helion, Gliwice 2006. 3. Linux w Polsce http://www.linux.pl załącznik 1. f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia Uruchomiłeś / Uruchomiłaś właśnie system operacyjny Linux. Jakie zasadnicze różnice zauważyłeś lub zauważyłaś? Opisz. System Linux posiada zaimplementowane darmowe zamienniki komercyjnych programów. Podczas ich uruchamiania opisz różnice pomiędzy programem zainstalowanym w systemie Windows a programem znanym ci z systemu Windows. OpenOffice / Microsoft Office XMMS / Winamp Konqueror / Internet Explorer

Kadu / Gadu Gadu Mplayer / Vplayer Który z systemów jest wygodniejszy? W którym lepiej ci się pracuje? Opisz swoje spostrzeżenia. Wypisz plusy i minusy systemu Linux oraz systemu Windows. ii. b) Notatki dla nauczyciela Podstawowe różnice pomiędzy systemem Linux i Windows. Dział Linux Windows Cena Darmowy Komercyjny Szybkość Linux jest bardzo szybkim systemem niezużywajacym zbyt dużo pamięci RAM, a więc szybko działa. Nie występuje również zjawisko fragmentacji plików przez co system nie działa coraz wolniej. Uruchamianie programów w systemie odbywa się w miarę szybko, jednak w miarę korzystania z systemu postępująca fragmentacja powoduje coraz wolniejsze działanie systemu. Również duża ilość programów oraz jądro systemu w znacznym stopniu wykorzystuje pamięć RAM co ujemnie wpływa na szybkość Stabilność System bardzo stabilny. Rzadko zdarzają się sytuacje zmuszające nas do restartu komputera. działania komputera. Częste zawieszanie się systemu powodujące konieczność restartu komputera.

Elastyczność Konfiguracja Rozrywka Multimedia Biuro System Linux oferuje bardzo dużą elastyczność w podstawowej wersji nie potrzeba żadnego dodatkowego oprogramowania celem zmiany wyglądu systemu (duża liczba motywów umieszczona jest na serwerach w Internecie). Jednocześnie system zabezpieczeń jest bardzo rozbudowany i uniemożliwia na duże modyfikacje w systemie osobom nieuprawnionym. Pomimo dużej ilości sterowników mogą wystąpić problemy z uruchamianiem najnowszego sprzętu. Ręczne zainstalowanie sterowników zmusza użytkownika do posiadania specjalistycznej wiedzy o systemie. Dziesiątki gier już po zainstalowaniu systemu. Odpowiedniki komercyjnych gier znajdują się w Internecie. Niestety ich liczba jest znacznie mniejsza niż gier napisanych pod system Windows. Bardzo prosta obsługa programów multimedialnych. Oglądanie DVD oraz słuchanie muzyki dostępne i skonfigurowane zaraz po zainstalowaniu systemu. Darmowe oprogramowanie biurowe zainstalowane zaraz po pierwszym uruchomieniu systemu. Pomimo możliwości stosowania profili, zmiany czcionki, ikon, tła pulpitu oraz stosowania kont nie ma możliwości całkowitej personalizacji systemu. Zabezpieczenia niestety pozwalają na ingerencję użytkownika w pozostałe konta. Bardzo prosta instalacja aplikacji, sterowników. W wielu przypadkach sprzęt zostaje automatycznie wykryty i zainstalowany. Bardzo duży wybór gier. Bezproblemowa instalacja. Po zainstalowaniu systemu dostępnych jest tylko kilka gier. Po zainstalowaniu odpowiednich programów oglądanie DVD i słuchanie muzyki odbywa się bardzo łatwo, wręcz intuicyjnie. Zainstalowane programy automatycznie dowiązywane są do odpowiednich plików. Podwójne kwiknięcie takiego pliku powoduje automatyczne uruchomienie odpowiedniego programu. Brak oprogramowania biurowego po zainstalowaniu systemu. Konieczność kupienia komercyjnego oprogramowania lub ściągnięcia z Internetu alternatywnego darmowego oprogramowania Opis serwera Samba Samba nazwa oprogramowania, przeznaczonego dla serwera plików oraz drukarek, współpracującego z platformą Windows, przeznaczonego dla platformy Linux/Unix i rozpowszechnianego na licencji GNU. Protokół transmisji wykorzystywany przez Sambę i systemy Microsoftu to SMB (ang. Server Message Block), przy czym jako protokół transportowy niższej warstwy używany jest TCP/IP. W Windows protokołem transportowym może być również NetBEUI i IPX, ale w nowszych wersjach TCP/IP jest domyślną opcją. Samba pozwala na tworzenie heterogenicznego (mieszanego) środowiska, w którym nie tylko w

ramach jednej sieci lokalnej mogą działać obok siebie komputery z systemem operacyjnym Unix i Linux oraz Windows, ale także mogą wzajemnie korzystać ze swoich zasobów plików i drukarek. Serwer Samby może na przykład systemom Windows udostępniać drukarkę linuksową lub systemom Unix dawać dostęp do plików środowiska Windows NT. Serwer Samby może być wykorzystany także jako darmowy odpowiednik serwera Windows NT. Instalacja i Samby (Większość poniższych poleceń należy wywoływać z prawami superużytkownika.) Najprostszym sposobem instalacji Samby jest skorzystanie z systemu zarządzania pakietami, np. apt lub yum. Przykładowo, w popularnej dystrybucji Fedora Core instalacja Samby odbędzie się po wydaniu komendy: yum install samba W dystrybucjach opartych o pakiety RPM (np. Red Hat Linux, Mandrake Linux, SUSE Linux) można skorzystać z programu rpm: rpm -Uvh wersja-samby.rpm W dystrybucjach opartych na Debianie należy skorzystać z programu apt-get: apt-get install samba Możliwa jest też instalacja ze źródeł. Po ściągnięciu archiwum, np. z oficjalnej strony projektu Samba, należy je rozpakować: tar xfvz wersja-samby.tar.gz i wykonać sekwencję poleceń: cd source./configure make make install Instalowanie serwera Samby ze źródeł daje możliwość zmiany sposobu działania Samby lub zmiany lokalizacji jej plików przez zmianę odpowiednich parametrów dla skryptu configure. Jeśli żadne parametry nie zostaną zmienione, Samba zainstalowana zostanie w domyślny sposób. Konfiguracja i uruchamianie Samby: Aby skonfigurować Sambę należy znaleźć plik smb.conf (na ogół w lokalizacji /etc/samba) i odpowiednio go zmodyfikować, przede wszystkim zmieniając nazwę grupy roboczej "workgroup" na nazwę grupy, w której pracują pozostałe komputery w sieci. Należy upewnić się, że firewall nie blokuje działania Samby. Najlepiej samemu odblokować porty 137:udp 138:udp oraz 139:tcp i 445:tcp. Uruchomienie Samby nastąpi po wydaniu polecenia: smb start

lub (rzadziej): samba start Forma zapisu ścieżek do udziałów SMB: \\serwer\\udział w systemie Windows //serwer/udział w systemie Unix i Linux smb://serwer/udział w notacji URL g. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut h. 8. Uwagi do scenariusza Duża liczba informacji o systemie Linux znajduje się pod adresami internetowymi: Forum Ubuntu http://forum.ubuntu.pl Linux w Polsce http://www.linux.pl Linux News http://www.linuxnews.pl