SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH Temat: Dzień Babci i Dziadka. Termin realizacji: 22.01.2013 r. Czas trwania zajęć: 60 minut Cele ogólne: - umacniać więzi rodzinne między babcią, dziadkiem a wnukami; - rozwijać umiejętności plastyczne i techniczne dzieci. Cele operacyjne (szczegółowe): Wychowanek: - przejawia uczucia miłości i przywiązania do dziadków; - potrafi wykonać laurkę z okazji Dnia Babci i Dziadka; - umie wypowiadać się na temat swojej babci lub dziadka, przybliżając zebranym ich cechy, upodobania. Cel terapeutyczny: - stwarzać miłą, terapeutyczną atmosferę zajęć; - zachęcać wychowanków do autoekspresji poprzez ćwiczenia plastyczne i techniczne. Metody: słowna, oglądowa, działania praktycznego, Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Pomoce dydaktyczne: wiersz M. Karolewskiej pt.: Babcia i Dziadek, kartki papieru z napisami: BABCIA, DZIADEK, karteczki samoprzylepne, pisaki, klej, brokatowe gwiazdki, papier kolorowy samoprzylepny, lukrowane pierniki w kształcie serc (poczęstunek). PRZEBIEG ZAJĘĆ: CZĘŚĆ WSTĘPNA (wprowadzenie) 1. Powitanie wychowanków. 2. Przedstawienie tematu zajęć. CZĘŚĆ GŁÓWNA (opracowanie tematu): 1.Słuchanie wiersza Małgorzaty Karolewskiej pt.: Babcia i Dziadek (załącznik 1). Swobodne wypowiedzi dzieci na temat swoich dziadków ukierunkowane pytaniami: -Czy wiecie, kiedy przypada Dzień Babci, a kiedy Dzień Dziadka? (21 stycznia Dzień Babci, 22 stycznia Dzień Dziadka). -Czy Wasi dziadkowie dostali coś od Was w zeszłym roku, a jeśli tak to co?
-Co zamierzacie, co chcielibyście ofiarować swoim babciom i dziadkom w tym roku? -Jak myślicie, czy Wasze babcie i Wasi dziadkowie ucieszą się z laurek, które samodzielnie przygotujecie dzisiaj dla nich? 2. Rozwiązywanie zagadek. Jak się nazywa mama naszej mamy, Którą tak bardzo kochamy? Zgadnijcie dzieci, a łatwe to będą debaty: Kim jest dla was ojciec waszego taty? 3. "Słoneczko skojarzeń" - Porządkowanie skojarzeń związanych dziadkami. Uczniowie w grupach wypisują na małych karteczkach wszystkie skojarzenia, jakie im się nasuwają w związku z dziadkami. Karteczki zostają uporządkowane i przypięte wokół kartek z napisami babcia dziadek zamieszczonych na tablicy w formie promyków słonecznych. Promyczki będą różnej długości w zależności od liczby takich samych skojarzeń. 4. Kończenie zdań. Karta pracy - ćwicz. nr 1. Moja babcia jest.... Moja babcia nigdy Moja babcia zawsze Mój dziadek jest... Mój dziadek nigdy Mój dziadek zawsze... Lubię przebywać z babcią i dziadkiem, ponieważ... 5. "Burza mózgów". Gromadzenie pomysłów na zorganizowanie święta dla dziadków. W jaki sposób możemy odwdzięczyć się babciom i dziadkom za ich miłość i poświęcenie zapisywanie pomysłów na arkuszu szarego papieru, analiza i wybór pomysłów do realizacji. 6. Projektowanie i wykonanie laurek dla babci i dziadka. Samodzielne redagowanie i zapisanie tekstu życzeń, ozdabianie rysunkami. - wycinanie kolorowych serc (odrysowanie kształtu od szablonu), - smarowanie czarodziejskim klejem (tzn. takim, który po wyschnięciu staje się niewidoczny) i sklejanie serc o różnych kolorach (czerwone i różówe):
- ozdabianie: naklejanie gotowych elementów: - prezentacja własnych prac i wpisanie życzeń (lub wklejenie gotowych w postaci rymowanki) dla babci/ dziadka:
- przygotowanie mini wystawy gotowych prac, oglądanie, radowanie się ich pięknem i degustowanie lukrowanych pierników (dzieci zaprosiły także do sali szkolnej babcie i dziadka, którzy byli w tym czasie obecni na Oddziale Rehabilitacji). CZĘŚĆ KOŃCOWA (podsumowanie, zakończenie): 1. Podziękowanie za wspólną pracę. 2. Ocena pracy wychowanków. 3. Zakończenie zajęć. 4. Ewaluacja pracy własnej wychowawcy ( jak oceniam zajęcia? Jak je poprowadziłam? Czy osiągnęłam cele zajęć? Co należy zmienić/ poprawić w przyszłości? Opracowanie: mgr Ewelina Tyburek
ZAŁĄCZNIKI: Załącznik nr 1. DOM Małgorzata Karolewska pt.: Babcia i Dziadek Babcia, dziadek, niebywałe - życie z nimi jest wspaniałe. Nie wiem, czy mnie zrozumiecie, lecz wspaniale jest na świecie. Kiedy babcia, już od rana chodzi przy mnie roześmiana. Zawsze mi przebacza psoty, a gdy dręczą mnie kłopoty, To przytuli, porozmawia, niespodzianki wciąż mi sprawia, To cukierki a to książka, lub sukienka, nowa wstążka. Dziadek ją w tym wszystkim wspiera, chociaż czasem tak spoziera, Jakby chciał na moje figle krzyknąć, ach ty mały szczygle. Jednak uśmiech się pojawia i to wszystko właśnie sprawia, Że tak kocham ich szalenie, tego zdania już nie zmienię. Załącznik nr 2. Moja babcia jest Karta pracy Moja babcia nigdy Moja babcia zawsze Mój dziadek jest... Mój dziadek nigdy Mój dziadek zawsze... Lubię przebywać z babcią i dziadkiem, ponieważ...