Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej



Podobne dokumenty
Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

SPOSÓB REALIZACJI METODY

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

Scenariusz zajęć nr 6

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz 2. Źródło: H. Gutowska, B. Rybnik; Bezpieczna droga do szkoły, cz. 2. Wyd. Grupa Image, sp. z.o.o., Wydanie IV, Warszawa 2002r.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

i w razie ich wystąpienia wiem, jak się zachować."

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Scenariusz nr 49 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat lekcji: Moja fantazja

S P O T K A N I E ZE S Ł O W E M

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 31 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

ZAMIERZENIA NA STYCZEŃ 2019

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CICHYM. Przedstawienie rodziny jako jednej z najwyższych wartości.

ODKRYWCZE STUDIUM BIBLIJNE

Cel ogólny: - kształtowanie w nas postawy Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

Część I Wstępna 15min.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

POZNAJEMY LITERY INSTRUKCJA. pomoc i gra edukacyjna - od 4-6 lat

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PIERWSZEJ ARMII WOJSKA POLSKIEGO W KOCZALE

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa, ćwiczeniowa.

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu.

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Zajęcia dla uczniów klas I-II i klas II-III w Szkole Podstawowej w Młodojewie czyli PSYCHOEDUKACJA W TERENIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Transkrypt:

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej Temat: Trzy magiczne słowa. Czas trwania zajęć: 45 minut Cele: integracja grupy poprzez wspólną zabawę, wzajemne poznawanie się, kształtowanie postawy szacunku na podstawie dwóch przykazań miłości (załącznik) kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, ćwiczenie pamięci, wyrabianie nawyku stosowania zasad dobrego wychowania, kształtowanie umiejętności posługiwania się słowami-kluczami (proszę, dziękuję, przepraszam), kształtowanie koordynacji ruchowej, rozpoznawania stronności ciała. Metody: ruchowe, pogadanka, elementy dramy. Formy: praca indywidualna i grupowa. Środki: tekst opowiadania Pierwszy L. J. Kerna, krzesełka, 3 klucze i napisy ze słowami: proszę, dziękuję, przepraszam. Przebieg zajęć: 1. Zabawa wstępna: Imiona - uczestnicy siadają w kręgu na dywanie bądź na krzesełkach i kolejno każdy mówi swoje imię. Kolejne osoby powtarzają imiona poszczególnych osób i dodają swoje. 1

2. Zabawa Wszyscy, którzy - uczestnicy siedzą w kręgu jedna osoba stoi i mówi np. wszyscy, którzy mają niebieskie oczy wówczas osoby z niebieskimi oczami wstają i muszą zmienić miejsce, osoba bez krzesełka wymyśla kolejne zdania. 3. Zabawa Wielka Pardubicka-wyścigi konne - prowadzący pokazuje reszta naśladuje jego ruchy przedstawiające wyścigi konne. 4. Prowadzący czyta dzieciom opowiadanie L. J. Kerna "Pierwszy" (załącznik). Po zakończeniu lektury dzieci opowiadają własnymi słowami przebieg zdarzeń, wymieniają w tekście osoby i charakteryzują ich wygląd zewnętrzny. Osobno charakteryzują głównego bohatera - Maćka. Dzieci zwracają uwagę na zachowanie chłopca, oceniają je i omawiają, jak należało się w tej sytuacji zachować. Nauczyciel pyta dzieci, czy znają inne, podobne sytuacje wymagające od ludzi wczucia się (empatii) w sytuację drugiego człowieka i jak należałoby mu pomóc. 5. Drama: Nauczyciel prosi o ustawienie krzesełek jak w autobusie. Na początku siada kierowca, kilkoro dzieci zajmuje miejsca, inne oczekują na przystanku. Dzieci na przystanku reprezentują staruszkę z laską, mamę z dzieckiem, pana z ciężką paczką i inne wymyślone osoby oraz dziecko świetlicowe. Następnie autobus podjeżdża na przystanek. Dzieci ustalają kolejność wsiadania osób oraz zachowanie dziecka w stosunku do staruszki, mamy z dzieckiem, pana z ciężką paczką itp. Pasażerowie zajmują wolne miejsca w autobusie. Nauczyciel zapoznaje dzieci z istota przykazania miłości Boga i bliźniego, które zobrazowane jest w powyższej scenie. Dziecko umie odczytywać ich potrzeby, oczekiwania i spełnia je. Potrafi okazać szacunek wypełniając przykazania miłości. W tym miejscu nauczyciel przypomina o formach grzecznościowych - proszę, dziękuję, przepraszam. Nauczyciel wraz z dziećmi podsumowuje zabawę i dla zapamiętania pokazuje trzy klucze, które będą symbolem trzech czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Słów, które potrafią załatwić wiele spraw międzyludzkich. Następnie zawieszają klucze-słowa w widocznym miejscu w świetlicy. 6. Zabawa Ludzie do ludzi - uczniowie dobierają się w pary, prowadzący mówi np. ręka do ręki, noga do nogi itd. Wówczas uczniowie w parach dotykają się wymienionymi częściami ciała. Gdy prowadzący powie: Ludzie do ludzi uczniowie zmieniają pary. 2

7. Ćwiczenie Zrobić coś dobrego - Jedna osoba stojąc w środku koła, pokazuje jakiś zły nastrój, który pozostali początkowo obserwują bez komentarza. Kiedy pokazujące dziecko siądzie na swoim miejscu, reszta wykorzystuje różne sposoby, by jak najszybciej je rozweselić. 8. Na koniec przedstawiający nastrój wybiera, co w tej sytuacji szczególnie mu pomogło. Na zakończenie porządkujemy miejsce pracy i zabawy. Opracował ks. Damian Kubisz 3

Opowiadanie Pierwszy. W pewny mieście, które znacie, Przy ulicy pięknych wierszy, Mieszkał sobie jeden Maciek, Który wszędzie pchał się pierwszy. Żeby go opisać bliżej, Trzeba by tysiąca słów. Zamiast tego Spójrzcie niżej - tak wygląda Maciek ów: Gdy ten portret oglądali Wszyscy ci, Co Maćka znali, Po kolei oświadczyli, Że istotnie, Że ich zdaniem, Jest podobny niesłychanie. Nawet tato Maćka z mamą Oznajmili mi to samo. Teraz każdy z nas Maćkowi Niech się przyjrzy, tak jak umie. Dzięki temu portretowi Poznacie go nawet w tłumie. Oto w mieście, które znacie, Jest pogodny, śliczny ranek... Właśnie z domu wyszedł Maciek I gdzie idzie? Na przystanek. Na przystanku, mili moi, Kilka osób sobie stoi. Zaraz przy tej staruszeczce Z parasole pan uczony, Jeden z Gdyni aż marynarz, Muzyk, co do radia gra, I artysta, co go z Cała chyba Polska zna... Maciek razem z nimi czeka Tramwaj słychać już z daleka, Już hamuje... stanął już... Któż to pierwszy wsiada, któż? Pani z dzieckiem w poduszeczce? Staruszeczka? Dwie matrony? Czy ten, co przy staruszeczce z parasolem stał uczony? Czy ten z Gdyni aż marynarz? Muzyk, co do radia gra? Czy artysta, co go z Cała Polska chyba zna? Nie wiem, czyby ktoś z was zgadł. Kto wsiadł pierwszy? Maciek wsiadł! Gdy już pierwszy wszedł do środka, Mogli za nim wejść po schodkach: Czy ten, co stał przy staruszeczce z parasolem pan uczony, Za nim z Gdyni wszedł marynarz, Muzyk, co do radia gra i artysta, co go z 4

Cała Polska chyba zna... Jedzie tramwaj, jedzie, jedzie, Cała Polska chyba zna... A gdy jedzie, dobrze siedzieć. Jedno wolne miejsce tylko Było w cały tym tramwaju... Właśnie zajął je przed chwilką... Jak myślicie: kto je zajął? Pani z dzieckiem w poduszeczce? Staruszeczka? Dwie matrony? Czy ten, co przy staruszeczce z parasolem stał uczony? Czy ten z Gdyni aż marynarz? Muzyk, co do radia gra? Czy artysta, co go z Cała Polska chyba zna? Żadne z nich, kochani, bo Maciek zajął miejsce to. Jechał sobie, siedząc, dalej, A dokoła niego stali: Czy ten, co stał przy staruszeczce z parasolem pan uczony, Obok z Gdyni stał marynarz, Muzyk, co do radia gra i artysta, co go z. W związku z tym, kochane dzieci, Spójrzcie znowu na portrecik. Do was zwracam się z apelem: Pamiętajcie, przyjaciele, Gdyby któreś z was w tramwaju, Kiedyś... w czerwcu, w styczniu, w maju, Czy też w innym jakimś czasie Zetknęło się z tym chłoptasiem, To szepnijcie mimochodem, Że się starszych puszcza przodem I że nigdy nie wypada, Jeśli starsi stoją, siadać! Wdzięczni wam ogromnie za to Będą Mama Maćka, tato, ten, co stał przy staruszeczce z parasolem pan uczony, wdzięczny będzie też marynarz, Muzyk, co do radia gra i artysta, co go z Cała Polska chyba zna.. 5

PROSZĘ DZIĘKUJĘ PRZEPRASZAM KIEROWCA STARUSZKA MAMA Z DZIECKIEM PAN Z DUŻĄ PACZKĄ STARUSZEK 6

Dwa przykazania miłości: Będziesz miłował Pana Boga swego, z całego serca swego, z całej myśli swojej i ze wszystkich sił swoich. A bliźniego swego jak siebie samego 7