SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III OŚRODEK TEMATYCZNY: Polska nasza Ojczyzna. TEMAT DNIA: Kraków w legendzie. CEL GŁÓWNY: Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: - wie, że Kraków to dawna stolica Polski, - rozumie przeczytany po cichu tekst, - podziwia zabytki Krakowa, - zna legendę o Krakowie, - wyróżnia głównego bohatera i postacie drugoplanowe, - potrafi ocenić postępowanie głównego bohatera, - układa chronologicznie przebieg wydarzeń, - czyta tekst z podziałem na role, - opowiada legendę, - umie ułożyć kilkuzdaniową wypowiedź na dany temat, - stosuje pisownię wyrazów z ą i ę, - rozwiązuje zadania złożone, - stosuje porównywanie różnicowe, - tworzy układy abstrakcyjne, stosując określoną technikę plastyczną. METODY WSPIERANIA EDUKACYJNEGO: - podające - waloryzacyjne - informacyjna - wyjaśnienia werbalne, ilustrowane - operatywne praktycznego działania, ćwiczeń - praca z tekstem FORMY AKTYWNOŚCI: - praca indywidualna - praca grupowa - praca zbiorowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - karty pracy zagadka, rozsypanka zdaniowa, tekst o Krakowie - mapa Polski - magnetofon i kaseta z nagranym hejnałem - przewodnik po Krakowie - plan Krakowa
- ilustracje - karton - kolorowe gazety - kolorek - nożyczki - pisaki, kredki PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Powitanie. 2. Przeczytanie zagadki i podanie rozwiązania. Jak ma na imię dawna stolica, przez którą płynie błękitna Wisła? Gdzie dumny Wawel i Smocza Jama, Stąd słychać co dzień melodię znaną. 3. Wskazanie na mapie Polski Krakowa oraz Wisły. 4. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat dawnej stolicy Polski. 5. Ciche czytanie ze zrozumieniem legendy pt. Przerwany hejnał. 6. Wyróżnienie głównego bohatera i postaci drugoplanowych. - Kim był Jarek? ( hejnalistą) - Jakie cechy charakteru posiadał Jarek? 7. Sprawdzenie rozumienia treści: - O czym rozmawiał Jarek ze swoją siostrą? - Jakie odgłosy usłyszał? - Kogo najpierw zbudził? - W jaki sposób ostrzegł mieszkańców Krakowa? - Dlaczego urywa się hejnał? 8. Wysłuchanie hejnału. - Czy zmieniła się melodia hejnału? 9. Drama: Hejnaliści z naszej klasy. Uczniowie naśladują grę na trąbce. Śpiewanie hejnału. 10. Wycinanie, układanie chronologicznie przebiegu wydarzeń i wklejanie do zeszytu.
Nocna rozmowa Jarka z siostrą. Dziwne odgłosy. Chłopiec ostrzega strażników miasta. Tatarzy atakują Kraków. Jarek gra hejnał na cztery świata strony. Tatarska strzała przerywa grę hejnalisty. 10. Podzielenie klasy na dwuosobowe grupy. Każda grupa otrzymuje tekst i ilustracje. Zadanie do wykonania: I grupa Udzieli odpowiedzi na pytanie Kto ustanowił Kraków stolicą Polski. II grupa Otrzyma ilustrację przestawiającą Wawel i odpowie na pytanie: Podaj nazwę budynku i kto w nim mieszkał? III grupa Odpowie na pytanie Jakie wydarzenie historyczne opisane jest w legendzie pt. Przerwany hejnał IV grupa Otrzyma ilustrację przedstawiającą Bramę Floriańską i odpowie na pytanie: Jak nazywa się brama przedstawiona na ilustracji i jest częścią jakiej budowli? V grupa Otrzyma ilustrację przestawiającą Sukiennice i odpowie na pytanie: Co to jest za budynek przedstawiony jest na tej ilustracji i jakie jest jego przeznaczenie? VI grupa Otrzyma ilustrację przestawiającą Kościół Mariacki i odpowie na pytanie: Jaka świątynia przedstawiona jest na tym obrazku? 11. Wyszukiwanie w tekście legendy fragmentów opisujących Kraków. 12. Czytanie z podziałem na role fragmentu tekstu rozmowa Jarka z Maryjką 13. Samodzielne opowiadanie historii krakowskiego hejnału. 14. Tworzenie rodziny wyrazów. Pisownia wyrazów z h. 15. Rozpoznawanie zabytków na planie Krakowa. - Czytanie legendy planu Krakowa. - Próby określania położenia obiektów względem siebie. 16. Pisownia wyrazów z ą i ę. Różne formy czasownika trąbić w czasie teraźniejszym. 18.Powtórzenie kolejność wykonywania działań. 17. Nauka podstawowych kroków krakowiaka.
18. Zabytki Krakowa - praca w grupach. Wycinanie z kolorowych czasopism lub z kolorku i domalowywanie elementu. Uczniowie wybierają jeden obiekt. 19. Ewaluacja zajęć: - Co wam się podobało na dzisiejszych zajęciach? - Co wam się udało dobrze wykonać? - Co chcielibyście powtórzyć? - Co zapamiętacie? 23.W domu: Ćwiczenie 1, 5, 6 na karcie 76 oraz nauczyć się czytać legendy. Opracowała: Mirosława Kosowska
KARTA PRACY Kraków jest jednym z najstarszych miast w Polsce, dawna stolica. Słynie z wspaniałych zabytków. Kazimierz Odnowiciel ustanowił Kraków stolicą państwa polskiego. Siedzibą królów stał się Wawel, zamek postawiony na wzgórzu, nieopodal Wisły. W 1241 roku Tatarzy napadli na Kraków. Po tatarskim spustoszeniu wzniesiono mury obronne, które posiadały kilka bram. Najbardziej znaną jest Brama Floriańska. W centrum rynku wybudowano Sukiennice, budynek handlowy, w którym dawniej sprzedawano sukno, a obecnie pamiątki. Kościół Mariacki to świątynia o dwóch rożnych wieżach. Co godzinę rozlega się z wieży hejnał grany na trąbce ze starą tradycją. W Krakowie znajduje się najstarsza szkoła wyższa Uniwersytet Jagieloński.