KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Podobne dokumenty
KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

znalezienia elementu w zbiorze, gdy w nim jest; dołączenia nowego elementu w odpowiednie miejsce, aby zbiór pozostał nadal uporządkowany.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Sposoby przedstawiania algorytmów

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Scenariusz lekcji opartej na programie Program nauczania informatyki w gimnazjum DKW /99

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Innowacja pedagogiczna dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum Programowanie

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

Programowanie proceduralne INP001210WL rok akademicki 2017/18 semestr letni. Wykład 3. Karol Tarnowski A-1 p.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Autorski program nauczania

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 INFORMATYKA

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

Scenariusz lekcji. podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji; opisać algorytm obliczania średniej n liczb;

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

INFORMATYKA

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Nie święci garnki lepią. czyli wprowadzenie do programowania

LEKCJA 2 Program do zdalnego sterowania robotem

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Część I. Uwaga: Akceptowane są wszystkie odpowiedzi merytorycznie poprawne i spełniające warunki zadania. Zadanie 1.1. (0 3)

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji. potrafi podać formułę obliczającą wartość wielomianu stopnia n w punkcie wg schemat Hornera;

Temat 20. Techniki algorytmiczne

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Opis efektów kształcenia dla modułu zajęć

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Klasa 2 INFORMATYKA. dla szkół ponadgimnazjalnych zakres rozszerzony. Założone osiągnięcia ucznia wymagania edukacyjne na. poszczególne oceny

Komputer i urządzenia cyfrowe

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 INFORMATYKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 INFORMATYKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

Algorytmika i pseudoprogramowanie

Wybrane wymagania dla informatyki w gimnazjum i liceum z podstawy programowej

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

PROGRAM KOŁA INFORMATYCZNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki klasy 4 6 Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z:

INFORMATYKA POZIOM PODSTAWOWY

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI GIMNAZJUM NR 5 W LUBINIE

INFORMATYKA POZIOM ROZSZERZONY

Teraz bajty. Informatyka dla szkół ponadpodstawowych. Zakres rozszerzony. Część 1.

DOBÓR ZADAŃ NA LEKCJE POWTÓRZENIOWE

Sortowanie danych. Jolanta Bachan. Podstawy programowania

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Nowa podstawa programowa przedmiotu informatyka w szkole ponadpodstawowej

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

PZO - ZAJĘCIA KOMPUTEROWE. Przedmiotowy zasady oceniania

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Plan wynikowy do realizacji informatyki w gimnazjum (cykl dwuletni, II rok nauczania) opracowany na podstawie podręcznika

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

Przedmiotowy system oceniania ILO im. M. Kopernika w Krośnie Technologia Informacyjna i Informatyka.

Programowanie od pierwszoklasisty do maturzysty. Grażyna Koba

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE Egzamin maturalny z INFORMATYKI

Rozkład materiału do nauczania informatyki w liceum ogólnokształcącym Wersja I

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od prostych do poważnych algorytmów w C++ Symbol szkolenia: PUZC++

Opis problemu i przedstawienie sposobu jego rozwiązania w postaci graficznej. Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie 1

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Edukacja informatyczna w gimnazjum i w liceum w Nowej Podstawie Programowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla klas I i II

Konstrukcja odcinków niewymiernych z wykorzystaniem. Twierdzenia Pitagorasa.

Rozkład materiału do nauczania informatyki w liceum ogólnokształcącym Wersja II

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

INFORMATYKA POZIOM ROZSZERZONY

INFORMATYKA POZIOM ROZSZERZONY

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Transkrypt:

Joanna Osio asiaosio@poczta.onet.pl Nauczycielka matematyki w Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.) Temat: Sortowanie zbioru Przygotowanie uczniów: podstawy obsługi komputera znajomość programu ELI 2.0 MULTI PLUS Uczniowie znają pojęcia: algorytm; problem, dane, wynik, specyfikacja; dobra określoność, uniwersalność algorytmu; lista kroków; schemat blokowy; złożoność algorytmu. Zagadnienie: Algorytmika i rozwiązywanie problemów Narzędzia TI: Program ELI 2.0 MULTI PLUS Miejsce: Pracownia komputerowa Odniesienie do podstawy programowej: ZADANIA OGÓLNE SZKOŁY efektywne współdziałanie w zespole i praca w grupie, rozwiązywanie problemów w twórczy sposób skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach, prezentacja własnego punktu widzenia i branie pod uwagę poglądów innych ludzi rozwijanie sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań MATEMATYKA zbieranie, porządkowanie i przedstawianie danych (tam gdzie to możliwe z użyciem technologii informacji) INFORMATYKA posługiwanie się sprzętem i korzystanie z usług systemu operacyjnego

rozwiązywanie problemów w postaci algorytmicznej; algorytmy wokół nas, przykłady algorytmów rozwiązywania problemów szkolnych; zapisywanie algorytmów w postaci procedur, które może wykonać komputer CELE ZAJĘĆ: WIADOMOŚCI uczeń zna pojęcia: algorytmu bąbelkowego porządkowania przez wybór UMIEJĘTNOŚCI uczeń potrafi: posortować zbiór zapisać algorytm bąbelkowy oraz algorytm porządkowania przez wybór w postaci listy kroków zapisać oba algorytmy w postaci schematu blokowego w programie ELI WSTĘP: Sortowanie (porządkowanie) ma ogromne znaczenie w wielu sferach działalności człowieka, ponieważ wykonywanie wielu operacji na zbiorze staje się łatwiejsze, gdy jest on uporządkowany. Również komputery zawdzięczają swoją szybkość temu, że działają na uporządkowanych danych. Chodzi tu o operacje: sprawdzenia, czy element spełniający dane warunki jest w zbiorze; znalezienia elementu w zbiorze; wstawienia nowego elementu w odpowiednie miejsce, aby zbiór pozostał uporządkowany. Dlatego wybrałam problem sortowania jako temat konspektu zajęć na koło informatyczne. OPIS I SPECYFIKACJA ZADANIA: Dane: Liczba naturalna n i zbiór liczb rzeczywistych { x 1,x 2,...,x n } takich, że x k x m dla 1 k n, 1 m n. Wynik: Uporządkowanie tego zbioru rosnąco. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Lekcja 1: Czynności nauczyciela Czynności uczniów Uwagi 1. Czynności wstępne powitanie, sprawdzenie obecności, określenie celu zajęć i podanie tematu. [3min] 1. Zajmują miejsca i zapisują temat zajęć.

2.Sformułowanie zadania: Dany jest zbiór A={-16, 0, 8, - 17,4}.Uporządkuj ten zbiór rosnąco. [2min] 3.Nauczyciel zadaje pytanie o sposób postępowania prowadzący do rozwiązania zadania. [3min] 2. Wykonują zadanie. 3.Opisują sposób rozwiązania zadania. Przypuszczalnie będzie to słowny opis porządkowania przez wybór. 4.Podział uczniów na grupy i polecenie zapisania podanego algorytmu w postaci listy kroków. 4.Pracują w grupach. 5.Nauczyciel prosi jedną z grup o przedstawienie rozwiązania (po uprzednim sprawdzeniu jego poprawności). [8min] 5.Przedstawiciel grupy prezentuje rozwiązanie na tablicy. Dyskusja nad poprawnością i uniwersalnością algorytmu. Rozwiązanie w załączniku A 6.Nauczyciel zadaje pytanie o liczbę operacji jaką należy wykonać przy realizacji algorytmu. [ 4min] 7.Polecenie zapisania algorytmu w postaci schematu blokowego w programie ELI (praca w grupach). Nauczyciel nadzoruje pracę. [15min] 6.Wspólna dyskusja prowadząca do ustalenia liczby iteracji n-1 oraz liczby porównań (n-1)+(n 2)+...+2+1 7.Włączają komputery, uruchamiają program ELI. Tworzą schemat blokowy. Testują program na typowych i specyficznych danych. 8. Podsumowuje zajęcia. 8. Wspólnie z nauczycielem omawiają algorytm porządkowania przez wybór.

Lekcja 2: Czynności nauczyciela Czynności uczniów Uwagi 1. Czynności wstępne powitanie, sprawdzenie obecności, określenie celu zajęć i podanie tematu. [3min] 2.Przypomnienie problemu z poprzedniej lekcji. Pytanie o sposób rozwiązania. [2min] 1. Zajmują miejsca, zapisują temat lekcji i włączają komputery. 2.Opisują w skrócie sposób rozwiązania problemu porządkowania zbioru. 3.Nauczyciel zadaje pytanie czy jest to jedyna metoda rozwiązania tego problemu. 3.Uczniowie mają czas na zastanowienie się i wspólną dyskusję. 4.Nauczyciel prosi o przedstawienie rozwiązań te osoby, które znalazły inne metody niż ta z poprzedniej lekcji. 5.Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i przedstawia zadanie do wykonania: Zapisz w postaci listy kroków algorytm bąbelkowy porządkowania zbioru. 6.Nauczyciel prosi jednego z uczniów o prezentację algorytmu na tablicy. 4.Wspólna dyskusja. 5.Praca w grupach pod nadzorem nauczyciela. 6.Wspólna dyskusja na temat przedstawionego rozwiązania oraz jego poprawności i uniwersalności. Oczekuję, że uczniowie podadzą metodę prowadzącą do algorytmu bąbelkowego. Jeżeli nie nauczyciel przedstawi tę metodę uczniom. Przed przystąpieniem uczniów do pracy nauczyciel wyjaśnia nazwę algorytm bąbelkowy. Rozwiązanie w załączniku B. 7. Wywołanie dyskusji na temat złożoności algorytmu. [3min] 7.Wspólna dyskusja prowadząca do ustalenia maksymalnej liczby porównań równej (n-1)+ (n-2)+...+2+1

8.Polecenie uruchomienia programu ELI i zapisania algorytmu w postaci schematu blokowego (praca w grupach). Nauczyciel nadzoruje pracę. [15min] 9. Podsumowanie zajęć. [2min] 8.Włączają komputery, uruchamiają program ELI. Tworzą schemat blokowy. Testują program na typowych i specyficznych danych. 9. Wspólnie z nauczycielem omawiają algorytm bąbelkowy oraz porównują złożoność tego algorytmu i algorytmu porządkowania przez wybór. Dyskusja prowadzi do wniosku,że mimo iż oba algorytmy mogą być jednakowo złożone, jednak w przypadku algorytmu bąbelkowego liczba operacji może być mniejsza od maksymalnej. Zależy to od początkowego ustawienia liczb. Zadanie domowe: Przygotuj informacje na temat porządkowania kubełkowego.

ZAŁĄCZNIK A Algorytm porządkowania przez wybór Dane: Liczba naturalna n i zbiór liczb {x 1, x 2,..., x n }. Wynik: Uporządkowanie elementów tego zbioru rosnąco. Krok 1. Dla i = 1, 2,..., n 1 wykonaj kroki 2 i 3. Krok 2. Znajdź k takie, że x k jest najmniejszym elementem w podzbiorze {x i,..., x n }. Krok 3. Zamień miejscami elementy x i oraz x k.

ZAŁĄCZNIK B Algorytm bąbelkowy porządkowania zbioru liczb Dane: Liczba naturalna n i zbiór liczb {x 1, x 2,..., x n }. Wynik: Uporządkowanie elementów tego zbioru rosnąco. Krok 1. Kres:=n.{Kres określa miejsce w zbiorze stanowiące granicę poszukiwania pary elementów do przestawienia.} Krok 2. Przyjmij i:=1 oraz k:=0 {k jest wskaźnikiem przestawianej pary} Krok 3. Dopóki i < Kres, wykonuj: Jeśli x i >x i+1, to przestaw te liczby i przyjmij k:=i; zwiększ i: i:=i+1 Krok 4. Jeśli k > 1, to przyjmij Kres:=k i wróć do kroku 2, a w przeciwnym razie zakończ algorytm.

Schemat blokowy porządkowania algorytmem bąbelkowym Schemat blokowy porządkowania przez wybór Literatura: Maciej M. Sysło, Algorytmy, WSiP S.A., Warszawa 1997.