Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Temat: Jak szybko płynie czas?

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pory roku: lato. Temat: Nadchodzi lato

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz nr 14 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 3

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 6 Temat: Czytamy list od kolegi z wakacji.

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna Temat: Przesyłanie wiadomości dawniej i dziś

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny W świecie książek. Temat: Książki przyrodnicze

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Chronimy Ziemię. Temat: Święto Ziemi

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM JANA PAWŁW II W DOBRODZIENIU. Scenariusz zajęć. Niczym ptak, niczym gwiazda od hobby do kariery zawodowej

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Spacer po łące. Temat: Mieszkańcy łąki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Temat lekcji: W kąciku zabawek.

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz nr 5. I. Tytuł scenariusza: Moja domowa biblioteka. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Odkrywcy i wynalazki. Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pogoda. Temat: Czym jest pogoda?

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo: wykonuje znaczek pocztowy techniką wydzieranki według własnego projektu, wykonuje kopertę techniką origami, adresuje list, opisuje swój dzieo w liście do przyjaciela, wyszukuje informacje w dostępnych źródłach na temat działania poczty tradycyjnej i przedstawia je, rozwiązuje zadania dotyczące obliczania odległości w metrach, wykorzystuje jednostkę miary kilometr - w sytuacjach codziennych, przedstawia w scence tematycznej, na czym polega praca listonosza, Środki dydaktyczne: kolorowa kartka papieru 15cm x 15 cm dla 5 uczniów, arkusze szarego papieru, kleje, kolorowe papiery, kartki A4 z konturem znaczka pocztowego dla każdego ucznia, kredki, flamastry, taśma malarska, kartonowe pudełka, komputer z dostępem do Internetu, rzutnik multimedialny, segregator formatu A4, kartka z bloku technicznego formatu A4 dla każdego ucznia, zszywacz z zszywkami, 1

papeteria przyniesiona z domu przez chętnych uczniów (w sumie 5 różnych kopert i kartek) karta pracy nr 1, grafika 1 Grafika przedstawia stwierdzenie: 1 kilometr = 1000 metrów,. grafika 2 Grafika (kartka A4 w poziomie) przedstawia trasę, którą pokonał listonosz samochodem. W górnym prawym rogu widnieje rysunek budynku ze znakiem poczty polskiej, obok niego stoi listonosz. Od poczty odchodzi pozioma kreska do budynku z numerem 1, który znajduje się w górnym lewym rogu. Nad kreską jest napisane 5 kilometrów. Od budynku numer 1 odchodzi kreska do budynku numer 2 (dolny, lewy róg) nad kreską jest napisane 20 kilometrów. Od budynku numer 2 odchodzi kreska do budynku 3, znajdującego się w dolnej części kartki, nad kreską jest napisane 10 kilometrów. Od budynku numer 3 odchodzi kreska do budynku numer 4, który znajduje się nad budynkiem 3, obok kreski jest napisane 2 kilometry. Od budynku numer 4 odchodzi kreska do budynku numer 5, który znajduje się na wysokości budynku 4 pośrodku szerokości kartki, nad kreską jest napisane 7 kilometrów. Od budynku numer 5 odchodzi ukośna kreska do poczty, nad kreską jest napisane 10 kilometrów. Metody i techniki nauczania: metoda projektu, dwiczenia praktyczne, metoda realizacji zadao wytwórczych, zabawy inscenizacyjne, zabawa ruchowa, burza mózgów, portfolio uczenia się. Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa. Przebieg zajęć: 2

Etap wstępny Zabawa ruchowa w rekreacyjnej części sali. Uczniowie siedzą w kręgu, Nauczyciel wybiera jednego ochotnika, który będzie listonoszem. Listonosz puka do drzwi. Uczniowie: Kto tam? Listonosz : Listonosz, Uczniowie: Co niesie?, Listonosz : Listy, Uczniowie: Z jakim znaczkiem? Listonosz : podaje dowolny kolor. Osoby, które mają na sobie ubranie zawierające wymienioną barwę wstają i wykonują dwiczenie gimnastyczne zaprezentowane przez listonosza, który kolejno spośród tych osób wybiera dziecko, które go zastąpi. Etap realizacji Zadanie 1 Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki A4 z konturem znaczka pocztowego. Każde dziecko wykonuje metodą wydzieranki znaczek pocztowy według własnego projektu. Nauczyciel: Jak myślicie, jak będzie temat dzisiejszych zajęd? Zadanie 2 Nauczyciel: Dzisiaj dowiemy się, w jaki sposób listy trafiają do adresatów?. Pyta uczniów: Czego chcielibyście się dowiedzied o działaniu poczty tradycyjnej? Nauczyciel lub uczeo zdolny zapisuje propozycje dzieci na tablicy. Nauczyciel zapisuje na arkuszu szarego papieru hasło: praca listonosza i prosi uczniów o uzupełnienie siatki pojęd: Wyjaśnijcie, na czym polega praca listonosza. Uczniowie przedstawiają swoje propozycje. Dzieci dzielą się na grupy, które wyznaczają swoich liderów. Zadanie 3. Uczniowie pracują w ustalonych grupach. Grupa 1 ogląda przyniesioną z domu papeterię, wykonuje kopertę metodą orgiami według instrukcji oraz ozdabia ją, tworząc barwną papeterię. Poprawnie adresuje list (karta pracy nr 1, instrukcja zadania dla grupy 1). Grupa 2 opisuje swój dzieo w liście do przyjaciela (karta pracy nr 1, instrukcja zadania dla grupy 2). 3

Grupa 3 w dostępnych książkach z biblioteki szkolnej oraz w Internecie wyszukuje informacje na temat działania poczty tradycyjnej i przedstawia je w postaci 10 zdaniowej wypowiedzi pisemnej ilustrowanej zdjęciami wyświetlanymi na ekranie za pomocą rzutnika multimedialnego (karta pracy nr 1, instrukcja do zadania dla grupy 3). Grupa 4 rozwiązuje zadanie dotyczące obliczania odległości (karta pracy nr 1, instrukcja do zadania dla grupy 4). Zadanie 4. Prezentacja projektu Uczniowie prezentują efekty projektu zaproszonym rodzicom. Grupa I- prezentuje wykonane koperty oraz sposób adresowania listów. Grupa II - czyta swoje listy. Grupa III- przedstawia prezentację multimedialną. Grupa IV - prezentuje kolegom grafikę 1 i 3 oraz tekst zadania matematycznego a także sposób jego rozwiązania. Członkowie grupy IV wcielają się w rolę ekspertów, którzy pomagają kolegom w rozwiązywaniu zadania. Zadanie 5. Stworzenie Portfolio uczenia się klasy. Każdy uczeo otrzymuje kolorową kartkę A4 z bloku technicznego. Dzieci wykonują swoją kartkę indywidualnie. Grupa I- uczniowie przyszywają zszywaczem wykonane przez siebie koperty do kartki i w wolnym miejscu piszą 2 zagadnienia lub umiejętności, których nauczyli się podczas zajęd np.: nauczyłem się składad kopertę techniką orgiami; dowiedziałem, czym jest papeteria; nauczyłem się adresowad kopertę; nauczyłem się współpracowad z kolegami itp. Grupa II- dzieci przyklejają lub przypinają zszywaczem napisane przez siebie listy oraz dopisują 2 umiejętności, których nauczyli się podczas zajęd np. nauczyłem się pisad list do przyjaciela; umiem współpracowad z kolegami. Grupa III- uczniowie drukują jedno ze znalezionych przez siebie zdjęd dotyczących pracy listonosza, przyklejają je i poniżej zapisują 2 umiejętności, których się nauczyli np. wiem w jaki sposób działa poczta tradycyjna; potrafię wymienid, czym zajmuje się listonosz. Grupa IVczłonkowie zespołu rysują to, co kojarzy im się z przebiegiem lekcji i poniżej wypisują 2 umiejętności, których nauczyli się podczas zajęd np. potrafię rozwiązywad zadania 4

matematyczne, wiem, ile metrów ma kilometr. Po skooczonej pracy uczniowie za pomocą dziurkacza dziurkują kartki i wpinają je do segregatora. Etap koocowy Ewaluacja pracy. Nauczyciel na środku klasy ustawia 5 słoików, które są ponumerowane zgodnie z podziałem na grupy. Każda osoba na otrzymanej kartce pisze, jak ocenia wykonanie zadania przez swój zespół, następnie wrzuca kartkę do odpowiedniego słoika z numerem swojej grupy. Kolejno każda grupa siada w innym miejscu w sali i odczytuje kartki ze swojego słoika. Następnie wszyscy uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel zadaje pytania: Jakie macie odczucia po przeczytaniu wypowiedzi kolegów? Czy coś was zdziwiło? Czy wasza praca została oceniona dobrze, czy źle? Co możemy zrobid, aby nasza praca była jeszcze lepsza? W jaki sposób działa poczta tradycyjna? Nauczyciel dziękuje uczniom za pracę na zajęciach. 5