Podchody o bioróżnorodności

Podobne dokumenty
Opis ekosystemu z natury

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Na czym polega bioróżnorodność?

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Czym różni się sosna od sosny?

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Czym zajmuje się ekologia?

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć terenowych

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Jak chronić przyrodę?

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

Metoda. stacji zadaniowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

GRY I ZABAWY DYDAKTYCZNE W NAUCZANIU PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH

I. PROJEKT EDUKACYJNY CO TO TAKIEGO?

Maj jest ostatnim, a zarazem najpiękniejszym miesiącem wiosny. Jest to czas, kiedy na drzewach

TYGODNIOWY PROJEKT EDUKACYJNY NAŁADOWANI POZYTYWNĄ ENERGIĄ

Moja droga do szkoły projekt NTUE. opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg. Scenariusz zajęć. hjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxc. Mirosław Lewicki ZS Baborów

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

PIERWSZA POMOC. Przedmiotowy System Oceniania

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Projekt Ekosystem lasu

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII W KLASACH PIĄTEJ, SZÓSTEJ, SIÓDMEJ I ÓSMEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ obowiązujące od 1 września 2019 r.

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot

Scenariusz zajęć nr 5

ROZKŁAD TREŚCI NAUCZANIA W KLASACH 4 6

Roboty grają w karty

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BABIAKU

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 5/III Nauka znaków drogowych

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Dr Małgorzata Kłyś

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

rozszerzonych odpowiedzi, krótkich odpowiedzi, odpowiedzi wielokrotnego wyboru, odpowiedzi prawda fałsz, zgodnie z wymogami danego sprawdzianu.

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A Z F I Z Y K I FORMY SPRAWDZANIA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI F O R M Y P I S E M N E

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Podsumowanie warsztatów. Scenariusze zajęć nad Wisłą Warszawską

Propozycja szkolnych projektów w roku szkolnym 2015/2016

PROGRAM REALIZACJI WEWNĄTRZSZKOLNEGO SYSTEMU DORADZTWA ZAWODOWEGO W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Przedmiotowy system oceniania edukacjia dla bezpieczeństwa.

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Miejskim Gimnazjum nr 1 w Oświęcimiu

Światło czy ciemności?

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W jesiennych kolorach Temat: Wycieczka do lasu

PLAN WYNIKOWY NAUCZANIA ZAJĘĆ TECHNICZNYCH W GIMNAZJUM. Podstawowe [P] zna przedmiotowe zasady oceniania omawia regulamin pracowni

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Ocenę celującą otrzymuje uczeń który:

przedmiotów-matematyczno przyrodniczych metodą projektu

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

Otrzęsiny przeprowadzone przez Samorząd Uczniowski.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA PROGRAMOWO - METODYCZNA ,,MALI ODKRYWCY. Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.

JUBILEUSZU SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr /2014

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Transkrypt:

Podchody o bioróżnorodności Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Przekrojowo przez całość Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: wymienia i charakteryzuje czynniki warunkujące życie na lądzie (4.2) identyfikuje produkty spalania ( ) oraz podaje ich nazwy (8.5) przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami lądowymi posługując się modelem lub schematem (4.6) obserwuje i nazywa typowe organizmy lasu (4.3) Cele lekcji uczeń: współpracuje w grupie, aby osiągnąć cel gry przedkłada interes wspólny nad indywidualny przewiduje skutki zjawisk, orientuje się w otaczającej go przestrzeni przyrodniczej Kryteria sukcesu (czyli po czym uczeń pozna, że osiągnął cel lekcji): Przyczynisz się do sprawnego wykonywania przez grupę kolejnych zadań Wykorzystasz wiedzę z zakresu ekologii i bioróżnorodności do wykonania zadań Wykażesz się kreatywnością w rozwiązywaniu zadań 1

10. scenariusz zajęć terenowych Niezbędne pomoce: wiele zadań uczniowskich wymaga wykonania zdjęć cyfrowych w celu udokumentowania przez uczniów wykonania zadań. Dlatego należy zadbać, by uczniowie mieli odpowiedni sprzęt optymalnie 3 4 urządzenia wyposażone w aparat (tablety, telefony) na grupę. karty stacji do podchodów zapakowane w plastikowe koszulki dwa długopisy dwie podkładki do pisania Teren: bez znaczenia, preferowana leśna ścieżka, najlepiej by trasę można było pokonać w formie około 4 5 kilometrowej pętli, w połowie której nastąpi zamiana grup uciekających. Uwaga dla nauczyciela: Zajęcia są zaplanowane w formie podchodów terenowych i wymagają podzielania klasy na dwa zespoły, z których każdy porusza się niezależnie. Dlatego do przeprowadzenia zajęć niezbędna jest opieka drugiego nauczyciela. Karty stacji częściowo pokrywają się dla obu grup, dlatego przed podchodami powinny być zapakowane w koszulki w taki sposób, żeby uczniowie nie wiedzieli ich treści. 2

Przebieg zajęć Wstęp: podział na grupy i zapoznanie z zasadami podchodów Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy i przedstawia uczniom zasady podchodów: 1. Zadaniem grupy uciekającej jest ukryć karty z zadaniami w pobliżu trasy przemarszu. Trasę przemarszu oraz sposób oznaczania miejsca, w pobliżu którego ukryto kopertę ustala się z nauczycielami. Po umieszczeniu wszystkich kopert, grupa uciekająca zostawia na trasie przemarszu umówiony znak, a jej uczestnicy chowają się w ustalonym przed rozpoczęciem zabawy promieniu (w zależności od terenu) od tego miejsca. Nad poprawnością przestrzegania zasad czuwa nauczyciel uciekający wraz z grupą. 2. Zadaniem grupy goniącej jest poruszanie się po trasie i odnalezienie wszystkich kart zadań, a także wykonanie tych zadań. Uczniowie dokumentują wykonanie zadań, a nad poprawnością wykonania czuwa nauczyciel goniący wraz z grupą. Po skompletowaniu wszystkich kart i odnalezieniu umówionego symbolu zadaniem grupy jest odszukanie członków grupy uciekającej w określonym przez nauczycieli czasie (zależy od terenu i liczebności grup). 3. Grupa goniąca rusza ze startu z opóźnieniem ustalonym przez nauczycieli. 4. Po zakończeniu pierwszej części następuje zamiana grup, zasady gonienia i uciekania pozostają takie same. 5. Po zakończeniu podchodów uczniowie zbierają się i przedstawiają wykonane zadania oraz litery, które wraz z kartami zdobyli. Z liter zebranych na kartach tworzą wspólnie jedno hasło (BIORÓŻNORODNOŚĆ!) dla obu grup. Część zasadnicza: Gra terenowa wedle wyżej opisanych zasad. Podsumowanie: Nauczyciele omawiają z uczniami co wyszło dobrze, a co źle podczas podchodów, które zadania były ciekawe, które trudne, a które nie. Uczniowie porównują sposoby z jakim grupy poradziły sobie z tymi samymi zadaniami. 3

10. scenariusz zajęć terenowych Karty stacji do podchodów Stacje dla grupy 1 B stacja 1 (grupa 1) Ć stacja 2 (grupa 1) D stacja 3 (grupa 1) BIOTOP Zanotujcie co najmniej 3 zależności pomiędzy zaobserwowanymi w terenie elementami biotopu. ĆMA Pokażcie bez dźwięku scenkę przedstawiającą łańcuch pokarmowy, którego jednym z ogniw będzie ćma (łańcuch ma być kompletny i składać się z minimum 4 elementów). DRAPIEŻNIK Zastanówcie się, jacy drapieżnicy mogą tu czyhać na zwierzęta. Przedstawcie 10 różnych sposobów w jaki zwierzęta mogą uniknąć upolowania przez drapieżnika. ORGANIZMY O stacja 4 (grupa 1) Świat organizmów dzieli się najczęściej na 4 grupy istot żywych. Nazwijcie te grupy a następnie zróbcie po jednym zdjęciu przykładu dla każdej grupy (lub dowodu na ich istnienie, skutku ich działalności). 4

Ó stacja 5 (grupa 1) ŻÓŁWIE W Polsce naturalnie występuje tylko jeden gatunek żółwia. Zapiszcie dwa różne scenariusze skutków, jakie może przynieść tym żółwiom wypuszczanie do zbiorników wodnych żółwi akwariowych. RÓŻNORODNY R stacja 6 (grupa 1) N stacja 7 (grupa 1) Wybierzcie jeden gatunek rośliny występującej w okolicy. Wybierzcie jedną cechę jej wyglądu, a następnie wykonajcie zdjęcia 5 różnych osobników, na których będzie widać jak bardzo różnią się one od siebie wybraną przez was cechą. DESTRUENCI Jak odżywiają się destruenci? Jaką role w ekosystemie pełnią? Jeśli wiecie znajdźcie ślady ich działalności. Zróbcie zdjęcie dwóch obiektów prezentujących stan przed i podczas odżywiania się destruentów. O stacja 8 (grupa 1) OBRAZ Ułóżcie z dostępnych w terenie materiałów możliwie pełny obraz ekosystemu, w którym się znajdujcie. Obraz powinien mieć wymiary 1 x 2 metry. Zróbcie zdjęcie efektów swojej pracy. 5

10. scenariusz zajęć terenowych Stacje dla grupy 2 I stacja 1 (grupa 2) BIOTOP Zanotujcie co najmniej 3 zależności pomiędzy zaobserwowanymi w terenie elementami biotopu. DESTRUENCI N stacja 2 (grupa 2) Jak odżywiają się destruenci? Jaką role w ekosystemie pełnią? Jeśli wiecie znajdźcie ślady ich działalności. Zróbcie zdjęcie dwóch obiektów prezentujących stan przed i podczas odżywiania się destruentów. ORGANIZMY O stacja 3 (grupa 2) R stacja 4 (grupa 2) Świat organizmów dzieli się najczęściej na 4 grupy istot żywych. Nazwijcie te grupy a następnie zróbcie po jednym zdjęciu przykładu dla każdej grupy (lub dowodu na ich istnienie, skutku ich działalności). OBRAZ Ułóżcie z dostępnych w terenie materiałów możliwie pełny obraz ekosystemu, w którym się znajdujcie. Obraz powinien mieć wymiary 1 x 2 metry. Zróbcie zdjęcie efektów swojej pracy. 6

RÓŻNORODNY R stacja 5 (grupa 2) Ś stacja 6 (grupa 2) Wybierzcie jeden gatunek rośliny występującej w okolicy. Wybierzcie jedną cechę jej wyglądu, a następnie wykonajcie zdjęcia 5 różnych osobników, na których będzie widać jak bardzo różnią się one od siebie wybraną przez was cechą. ŚWIATŁO SŁONECZNE Gdybyście odżywiali się jak rośliny, a wasz zielony barwnik byłby zebrany w waszych dłoniach, to jak powinniście być ustawieni? Ustawcie się tak, abyście byli w stanie wyprodukować dla siebie jak najwięcej pożywienia i zróbcie sobie zdjęcie. ŻÓŁWIE Ż stacja 7 (grupa 2) W Polsce naturalnie występuje tylko jeden gatunek żółwia. Zapiszcie dwa różne scenariusze skutków, jakie może przynieść tym żółwiom wypuszczanie do zbiorników wodnych żółwi akwariowych. KRZYK!! stacja 8 (grupa 2) Często można usłyszeć uwagi Nie krzycz nie jesteś w lesie! Jak uważacie, jaki wpływ na ekosystem miałoby krzyczenie w lesie? Zaprezentuj scenkę pokazującą przynajmniej 3 skutki pojawienia się hałasu w naturalnym środowisku. 7