HIV/AIDS na świecie. Zastosowanie/Słowa kluczowe. HIV, AIDS, 6 Milenijny Cel Rozwoju, zakażenie, epidemia, bieda



Podobne dokumenty
Milenijne Cele Rozwoju (Millennium Development Goals)

II Milenijny Cel Rozwoju

MILENIJNE CELE ROZWOJU

Milenijne Cele Rozwoju ONZ. Wykonanie: Ola Panasik, Wioleta Kitowska, Anna Dzienisz, Anna Smykowska, Jacek Maksymowicz

AKTYWNY ŚWIADOMY ODPOWIEDZIALNY

Milenijne Cele Rozwoju. czyli 8 kroków do lepszego świata

Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt

Afryki Subsaharyjskiej

Współczesne problemy rozwojowe Kenii

70 lat lepszego zdrowia dla wszystkich, wszędzie. Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2018

BIULETYN 11/2015. Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - POZNAŃ. Podsumowanie Milenijnych Celów Rozwoju

Dlaczego Cele Zrównoważonego Rozwoju są ważne dla młodych ludzi?

Pomoc rozwojowa: konieczność czy polityka spokojnego sumienia? Katarzyna Czaplicka Jan Szczyciński. Globalny rozwój w mediach

Szczyt Zrównoważonego Rozwoju 2015

SPRAWOZDANIE KOMISJI. Sprawozdanie roczne ( )

Różnorodność Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju

1 GRUDNIA 2015R. Światowy Dzień Walki z AIDS

Zdrowie dla wszystkich

Dokument z posiedzenia B7-2011/0000 PROJEKT REZOLUCJI. złożony w odpowiedzi na pytanie wymagające odpowiedzi ustnej B7-0000/2011

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

SCENARIUSZ. Imię i nazwisko autorki/autora: Agnieszka Błaszczak Nazwa szkoły (w której pracujecie): Zespół Szkół Nr 17 w Białymstoku.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ. Bruksela, 14 listopada 2008 r. (19.11) (OR. fr) 15740/08 LIMITE DEVGEN 227 RELEX 912 ACP 235 SAN 263

Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce

Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

I TYDZIEŃ MISYJNY SZPITALNIKÓW

Co robię, aby nie zachorować na AIDS? Mateusz Hurko kl. III AG

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS KOBIETY, DZIEWCZYNY I HIV/AIDS. AIDS EPIDEMIC UPDATE RAPORT UNAIDS i WHO NA 2004 ROK

Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata Realizacja Programu w 2012 r.

Kto puka do naszych drzwi?

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Milenijne Cele Rozwoju. Opracowały: Sara Berent Ola Łosiewicz II MYP

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

REGIONALNY OŚRODEK DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ w GDAŃSKU. Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Dzieci Potrafią. Obóz innowacji. Zbudujmy lepszy świat.

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

Tego samego dnia rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Celem głównym w realizacji założeń profilaktyki pierwszorzędowej jest ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV.

Lokalny Program Profilaktyczny Profilaktyka zakażeń HIV/AIDS"

Metody pracy: burza mózgów, socjogram, rankingowanie, wizualizacja, dyskusja.

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

AIDS w systemie ochrony zdrowia raport NIK. Jerzy Gryglewicz Warszawa, 24 listopada 2015 r.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Wyjaśnienie czym są kraje Globalnego Południa i Globalnej Północy.

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Być artystą, żyć bez stresu.

Projekt Jasne, że razem

Program Coachingu dla młodych osób

Czy istnieje problem celowych zakażeń? Przyznać się czy nie do zakażenia HIV?

Palić czy nie? 2 godziny. Wstęp

SPRAWOZDANIE KOMISJI. Sprawozdanie roczne ( )

UCHWAŁA NR 674/11 ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO. Z DNIA 3 listopada 2011r.

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Darmowe badania w kierunku HCV dla Pań w ciąży

Sposoby przedstawiania algorytmów

Edycja 2014 r. & 1. Cel Olimpiady: & 2. Organizatorzy:

Kampania edukacyjna Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka

Rezolucja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Nie piję! Mam swoje plany.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia

Pojęcie i klasyfikacja podatków

PODRÓśOWANIE W PRZESZŁOŚCI I DZISIAJ

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Prawo a choroby zakaźne dr n. med. Marta Rorat

Wyniki ankiety ewaluacyjnej

ANALIZA. Problematyka współpracy rozwojowej w kontekście istniejących przeszkód FUNDACJA DOBRYCH INICJATYW. Warszawa, sierpień 2016 r.

Kreowanie wizerunku i wzorce medialne.

Dlaczego dziewczynki nie chodzą do szkoły?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570)

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

ukąszenie komara używanie tych samych sztućców, co nosiciel wirusa

Młody obywatel. 18 sierpnia 2010 r. Opis

Milenijne Cele Rozwojowe Millennium Development Goals

ZRÓWNOWAŻONE MIGRACJE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE ZRÓWNOWAŻONE MIGRACJE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

V MIEJSKI KONKURS HIV/AIDS

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Transkrypt:

1 HIV/AIDS na świecie Abstrakt Uświadomienie powiązań między biedą a HIV/AIDS. Formy pomocy ludziom żyjący w społeczeństwach narażonych na łatwe zarażenie chorobą. Zastosowanie/Słowa kluczowe HIV, AIDS, 6 Milenijny Cel Rozwoju, zakażenie, epidemia, bieda Czas trwania lekcji 90 minut Cele zapoznanie uczniów z sytuacją ludzi zarażonych HIV/AIDS zachęcenie uczniów do działania na rzecz pomocy krajom ubogim Metody pracy Dyskusja Praca uczniów w grupach Materiały flaga Burundi mapa Burundi laptop i projektor (opcjonalnie) samoprzylepne karteczki Literatura - www.aids.gov.pl - www.unaids.org Edukacja rozwojowa materiały dla nauczycieli Fundacja Partners Polska 2008

2 Przebieg Czas Zadania Materiały 0-5 min 5-25 min 25-35 min 35-45 min 1. Wprowadzenie do zajęć 2. Kontekst lekcji Burundi w Afryce Prezentacja kraju: - położenie - flaga - liczba ludności - powierzchnia - religia - wojna 3. Dostęp do opieki medycznej w Polsce Nauczyciel rozdaje uczniom samoprzylepne karteczki, które mają podzielić na 3 części i w każdej z nich napisać: - Ile razy byli w tym roku u lekarza? - Czy płacą za wizytę u lekarza? - Jak często chodzą do apteki? Następnie nauczyciel dzieli klasę na grupy 5-osobowe i prosi o podsumowanie wyników w każdej grupie. Ogólne wyniki wszystkich grup zostaną naniesione na tablicę. Nauczyciel podsumowuje wyniki. 4. Historia Yves a Uczniowie nadal pracują w grupach. Nauczyciel rozdaje każdej grupie historię i zdjęcie 15-letniego chłopca z Burundi. Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: czemu Yves jest w takiej sytuacji? Mapa Flaga Kartki samoprzylepne Tablica Załącznik I Edukacja rozwojowa materiały dla nauczycieli Fundacja Partners Polska 2008

3 45-60 min 60-70 min 70-85 min 85-90 minut 5. Zaklęty Krąg Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4-osobowe i rozdaje każdej grupie po 12 karteczek kroków prowadzących do śmierci ludzi w krajach rozwijających się z powodu chorób powiązanych z AIDS. Uczniowie są poproszeni o ułożenie kartek w odpowiedniej kolejności. Analiza ćwiczenia: przedstawiciel każdej z grup podaje kolejność zaproponowanej przez grupę ścieżki. Uczniowie dzielą się swoimi refleksjami. 6. Dane statystyczne Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jakiego procentu ludności dotyczy opisany w ćwiczeniu mechanizm? Następnie prezentuje dane statystyczne pokazujące, że nierówności występujące w Burundi obrazują sytuację na całym świecie: 80% ludzkości jest biedna (85% Hutu) 20% - bogata (15% Tutsi) 7. Deklaracja Milenijna Żeby zmniejszyć nierówności na świecie, 189 państw podpisało deklarację o Milenijnych Celach Rozwoju. Nauczyciel pokazuje uczniom loga Milenijnych Celów Rozwoju. Na ich podstawie mają zgadnąć, czego dotyczy poszczególny Cel. Następnie nauczyciel rozdaje uczniom listę opisanych Milenijnych Celów Rozwoju. 8. Podsumowanie Załącznik II Zdjęcia obrazujące bogate i biedne Burundi Załącznik III Załącznik IV Edukacja rozwojowa materiały dla nauczycieli Fundacja Partners Polska 2008

4 Załącznik I Historia Yves a Mam na imię Yves i mam 15 lat. Moich rodziców nie pamiętam mama zmarła tuż po moim porodzie, a tata zginął podczas trwającej od lat w moim kraju wojny. Mam brata, który miał większe szczęście niż ja nie został zarażony wirusem HIV w łonie mamy. Od kilku lat mieszkam w sierocińcu, który pomaga chorym na AIDS dzieciom w leczeniu. Otrzymuję lekarstwa, które mają spowolnić działanie wirusa, ale sam muszę pamiętać o ich przyjmowaniu 2 razy dziennie. Od czasu do czasu się zdarza, że o nich zapominam. Większość dzieci i moich rówieśników nie ma jednak nawet takiej możliwości. Chodzę do szkoły, ale ciężko mi skupić się na nauce nie wiedząc, ile jeszcze będę żył. Moim marzeniem jest podróż do Europy. Nie mam jednak na to pieniędzy. Chciałbym korespondować z moimi rówieśnikami stamtąd, ale dostęp do komputerów jest tylko w stolicy kraju, a ja nawet nie wiem jak korzysta się ze skrzynki pocztowej. Wojna bardzo zniszczyła mój piękny kraj, Burundi. Edukacja rozwojowa materiały dla nauczycieli Fundacja Partners Polska 2008

5 Załącznik II 12 kroków zaklętego kręgu Rząd nie może sobie poradzić ze spłatą międzynarodowych kredytów. Rząd obcina wydatki na opiekę zdrowotną i edukację. Przeprowadza się mniej kampanii informacyjnych o HIV/AIDS. Ludzie nie dowiadują się, w jaki sposób mogą ochronić się przed HIV/AIDS. Ludzie zarażają się HIV/AIDS w wyniku uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Brakuje szpitali, w których można by leczyć chorych; nie stać ich także na kupno lekarstw, które mogłyby spowolnić rozwój choroby. Dochodzi do rozwoju AIDS. Przez trudne warunki życia ludzie chorzy na AIDS szybko zarażają się gruźlicą. Szpitali nie stać na leki, które mogą zwalczyć gruźlicę. Ludzie umierają. Mniej ludzi płaci podatki i zmniejszają się finanse państwa. Rząd ma mniej pieniędzy. Edukacja rozwojowa materiały dla nauczycieli Fundacja Partners Polska 2008

6 Załącznik III Loga Milenijnych Celów Rozwoju Edukacja rozwojowa materiały dla nauczycieli Fundacja Partners Polska 2008

7

8

9

10

11

12

13

14 Załącznik IV Milenijne Cele Rozwoju 1. WYELIMINOWAĆ SKRAJNE UBÓSTWO I GŁÓD poprzez zmniejszenie o połowę liczby ludzi, których dochód nie przekracza 1 dolara dziennie oraz liczbę tych, którzy cierpią z powodu głodu 2. ZAPEWNIĆ POWSZECHNE NAUCZANIE NA POZIOMIE PODSTAWOWYM poprzez zapewnienie wszystkim chłopcom i dziewczętom możliwości ukończenia pełnego cyklu nauki na poziomie podstawowym 3. PROMOWAĆ RÓWNOŚĆ PŁCI I AWANS SPOŁECZNY KOBIET poprzez wyeliminowanie nierównego dostępu płci do pierwszego i drugiego szczebla edukacyjnego do 2005 roku, a na wyższych szczeblach do 2015 roku 4. OGRANICZYĆ UMIERALNOŚĆ DZIECI poprzez zmniejszenie o 2/3 wskaźnika umieralności dzieci w wieku do 5 lat 5. POPRAWIĆ OPIEKĘ ZDROWOTNĄ NAD MATKAMI poprzez zmniejszenie o ¾ wskaźnika umieralności matek 6. OGRANICZYĆ ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ HIV/AIDS, MALARII I INNYCH CHORÓB ZAKAŹNYCH poprzez powstrzymanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS, malarii i innych groźnych chorób i ograniczenie nowych zakażeń 7. ZAPEWNIĆ OCHRONĘ ŚRODOWISKA NATURALNEGO poprzez uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju w krajowych strategiach i programach, stosowanie metod hamujących zubożenie środowiska naturalnego. Zmniejszenie o połowę liczby ludzi pozbawionych stałego dostępu do czystej wody pitnej. Do 2020 roku osiągnięcie znacznej poprawy warunków życia przynajmniej 100 mln mieszkańców slumsów 8. STWORZYĆ GLOBALNE PARTNERSTWO NA RZECZ ROZWOJU poprzez wypracowanie dostępnego dla wszystkich, opartego na jasnych przepisach, przewidywalnego i nikogo nie dyskryminującego systemu handlowo finansowego, zobowiązanie uczestników systemu do podejmowania działalności promującej dobre praktyki rządzenia, rozwój i ograniczanie ubóstwa, uwzględnienie szczególnych potrzeb państw najsłabiej rozwiniętych (zwłaszcza zwiększenie dostępu do rynków krajów rozwiniętych, redukcję długów, zwiększenie pomocy rozwojowej), wypracowanie strategii na rzecz zapewnienia pracy młodemu pokoleniu, zwiększenie dostępu do leków dla krajów rozwijających się oraz umożliwienie im korzystania z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Edukacja rozwojowa materiały dla nauczycieli Fundacja Partners Polska 2008

15