Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Gromadzenie danych za pomocą komputera 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wyjaśnić pojęcie bazy danych, tabeli bazy danych, rekordu i pola; wymienić i omówić podstawowe operacje wykonywane na rekordach; wskazać i omówić rolę podstawowych obiektów w Microsoft Access: tabeli, kwerendy i formularza. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: otworzyć tabelę, dodać i edytować rekord; uruchomić kwerendę; otworzyć formularz, obejrzeć rekordy w formularzu, dodać i edytować rekord w formularzu. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; eksponująca lekcja multimedialna; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE Komputery; lekcja multimedialna.
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanymi Microsoft Accesss i Microsoft Word oraz dostępem do Internetu; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (5 min) Faza przygotowawcza wprowadzenie do baz danych (5 min) - podanie przykładu uporządkowanych i nieuporządkowanych zbiorów danych i konieczności ich używania na co dzień - podanie tematu lekcji Przykłady powinny być inne niż te, które pokazano w lekcji multimedialnej. - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią lekcja multimedialna (25 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na istotne elementy lekcji multimedialnej Lekcja multimedialna - praca uczniów z lekcją multimedialną Faza realizacyjna praca z gotową bazą danych(10 min) - otwarcie Microsoft Access - otwarcie wskazanej bazy - w oknie bazy danych wskazywanie tabeli, kwerend i formularzy - otwarcie tabeli, wskazanie pól i odczytanie ich nazw - uruchomienie kwerend Uczniowie pracują z bazą danych przygotowaną przez nauczyciela. - otwarcie formularzy i praca z nimi - zamknięcie aplikacji 3
praca zdanymi w tabeli typu (15 min) - otwarcie Microsoft Access - otwarcie wskazanej bazy - otwarcie tabeli - dopisanie kilku rekordów bezpośrednio w tabeli wraz z próbą powtórzenia wartości klucza głównego i odczytanie komunikatu o błędzie - próba wprowadzenia tekstu w polu o typie liczbowym i odczytanie komunikatu o błędzie - zamknięcie tabeli Uczniowie pracują z bazą danych przygotowana przez nauczyciela, ale inną niż poprzednio. Uwaga! Na tej lekcji nie mówimy o projektowaniu tabeli, dlatego nie pokazujemy jej w widoku projektu. praca z kwerendą, uruchamianie, analiza w widoku arkusza danych (10 min) - uruchomienie pierwszej kwerendy - analiza wyniku kwerendy w widoku arkusza danych, odczyt wyświetlanych pól i zawartości rekordów - powtórzenie powyższych czynności dla pozostałych kwerend Uwaga! Na tej lekcji nie mówimy o projektowaniu kwerendy, dlatego nie pokazujemy jej w widoku projektu. - praca z formularzem(10 min) - otwarcie formularza pozwalającego dodać rekord do bazy danych - przegląd rekordów - wskazanie na podstawie oglądanych rekordów źródła danych dla formularza - dodanie nowego rekordu do bazy - zamknięcie formularza - otwarcie tabeli i obejrzenie w tabeli rekordu dodanego za pomocą formularza - powtórzenie powyższych czynności, oprócz dodawania rekordu, dla pozostałych formularzy Uwaga! Na tej lekcji nie mówimy o projektowaniu formularza, dlatego nie pokazujemy go w widoku projektu. Jeżeli wystarczy czasu, można w oknie Formularz na karcie Dane, wśród właściwości pokazać źródło danych. Robimy to jednak tylko w widoku Formularza. Innych właściwości nie pokazujemy. 4
Faza podsumowująca utrwalenie i usystematyzowanie treści lekcji (10 min) - samodzielna praca uczniów z Kartą pracy - zadanie i omówienie pracy domowej Wykorzystanie Karty pracy 7 BIBLIOGRAFIA [1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD-ROM, Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2001. [2] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (II rok nauki), CD-ROM, Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2002. [3] Białowąs J., Czajkowski M., Garczyński J., Pindelski K., Poschmann P., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Zbiór ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej (kl. IV VI), Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000. [4] Mordaka M.Informatyka 2000, Podręcznik dla gimnazju. (1 rok nauki), Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000. [5] Mordaka M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (2 rok nauki), Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2001. 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Zadanie Wyszukaj inne nazwy, jakimi określa się tabelę, rekord i pole w bazie danych. 5
9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI Uczniowie wykorzystują na lekcji dwie bazy danych przygotowane przez nauczyciela. Uczeń nie zna jeszcze relacyjnych baz danych, dlatego każda z baz może mieć tylko jedną tabelę. Pierwsza baza jest prostsza. W zupełności wystarczą dwie kwerendy i dwa formularze. Baza przeznaczona na drugą godzinę powinna być nieco bardziej rozbudowana, nadal jednak na tyle prosta, aby uczniowie potrafili swobodnie z nią pracować. Uwaga! Na tej lekcji omawiamy tylko bazę danych i jej składniki, nie omawiamy projektowania bazy. 6