wyrabia nawyk sporządzania bibliografii załącznikowej do różnych prac pisemnych, ma świadomość użyteczności bibliografii.

Podobne dokumenty
Przypisy i bibliografia załącznikowa Cz.1b. Elementy opisu i zalecana kolejność ich występowania w przypisach do drukowanych i elektronicznych

Bibliografia załącznikowa do prac naukowych, dyplomowych inżynierskich i magisterskich

Bibliografia i jej rodzaje scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

Omówienie normy PN-ISO Informacja i dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Dokumenty elektroniczne i ich części

Tworzenie przypisów bibliograficznych i bibliografii załącznikowej w pracach dyplomowych

Na polowaniu z Wielkomiludem

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Jak przygotować pracę pisemną?

Scenariusz zajęć warsztatowych dla nauczycieli bibliotekarzy

Zasady pisania prac dyplomowych

OPIS MODUŁU (PRZEDMIOTU), PROGRAMU NAUCZANIA ORAZ SPOSOBÓW WERYFIKACJI EFEKTÓW KSZTAŁCENIA CZEŚĆ A

BIBLIOGRAFIA ZAŁĄCZNIKOWA ZASADY TWORZENIA. oprac. Edyta Gawin cop. 2011

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

PLAN ZAJĘĆ Z EDUKACJI CZYTELNICZO-MEDIALNEJ ROKU SZKOLNYM 2014/2015

CO TO JEST BIBLIOGRAFIA?

ZASADY SPORZĄDZANIA BIBLIOGRAFII

Jak napisać bibliografię

Eureka! Czy wiesz, że w szkole jest biblioteka!?

Zasady i wskazówki pisania prac dyplomowych

ZASADY SPORZĄDZANIA BIBLIOGRAFII

Temat 5. Programowanie w języku Logo

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

BIBLIOGRAFIA ZAŁĄCZNIKOWA

Opis bibliograficzny stosowany w bibliografii załącznikowej.

Wymogi edytorskie pracy licencjackiej/magisterskiej na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu

BIBLIOGRAFIA - Od czego zacząć?

Bibliografia uporządkowany spis dokumentów dobranych według ustalonych kryteriów spełniający zadania informacyjne.

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach WYDZIAŁ PEDAGOGICZNY I ARTYSTYCZNY Instytut Edukacji Muzycznej

POSZUKIWANIE INFORMACJI W DBP: Zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (klasa III Liceum Zawodowego)

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Wymogi dotyczące przygotowania prac licencjackich i magisterskich UKŁAD PRACY

Opis bibliograficzny stosowany w bibliografii załącznikowej

Tworzenie stron WWW PROGRAM AUTORSKI. Spis treści ZAJĘCIA POZALEKCYJNE KÓŁKO INFORMATYCZNE

WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO AKADEMII OBRONY NARODOWEJ ZESZYTY DOKTORANCKIE WYMOGI EDYTORSKIE

Standardy pracy licencjackiej dla Instytutu Humanistycznego PWSZ w Głogowie

Książka wielotomowa: Prus Bolesław, Lalka, T.1-3, Warszawa: Świat Książki, 2002, ISBN

Program opracowały: Barbara Derewiecka, Halina Szpak Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

ZASADY PISANIA PRAC DYPLOMOWYCH LICENCJACKICH

Poznajemy rodzaje podmiotu

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

PREZENTACJA MATURALNA

Bibliografia załącznikowa do prezentacji maturalnej

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Jakością Q-mam

Co to jest BIBLIOGRAFIA???

OPIS PRZEDMIOTU. Seminarium dyplomowe 08.01/o,1,V,VI. Wydział Humanistyczny Instytut Filologii Polskiej Kulturoznawstwo

Bibliografia załącznikowa. Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

2. Tabele w bazach danych

Przypisy i bibliografia załącznikowa 2c. Przykłady

01. Rodzaj publikacji artykuł, recenzja, sprawozdanie, wywiad 01.1 Język publikacji Nazwa języka, np. polski 02. Autor/autorzy publikacji

Instrukcja przygotowania artykułów do publikacji

KONSPEKT LEKCJI Temat: Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej i mo liwo ci jego wykorzystania na zaj ciach przedmiotowych realizacja cie

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW REFERATÓW

Przypisy i bibliografia załącznikowa. Cz.1a. Zasady ogólne

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

2. Metody prezentacji informacji

PROGRAM LEKCJI BIBLIOTECZNYCH KL. I VI - rok szk. 2014/2015 realizowany przez nauczyciela bibliotekarza na zajęciach grupowych

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKIEGO 2017/2018 Klasy I - III

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

Temat 2. Program komputerowy

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

BIBLIOGRAFIA ZAŁĄCZNIKOWA ZASADY SPORZĄDZANIA

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

WSKAZÓWKI WYDAWNICZE DLA AUTORÓW

Lekcja z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w klasie VI. Temat: Wydawnictwa informacji bezpośredniej, metody posługiwania się nimi.

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

Niektóre zasady pisania prac dyplomowych

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

1. W świecie obyczajów i tradycji

BIBLIOGRAFIA: WYKAZY ŹRÓDEŁ i LITERATURY

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Przedmiotowy System Oceniania z Religii

Oferta zajęć edukacyjnych dla uczniów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ I. OBSZARY AKTYWNOŚCI.

1. Ustawa z dnia 20 lutego 2015r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw(dz. U. z 2015r.poz.357)

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Sposoby przedstawiania algorytmów

Standardy pracy licencjackiej dla Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Głogowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Wymagania edukacyjne PLASTYKA Klasa IV - VII

Transkrypt:

Edukacja czytelnicza i medialna kl. VI Opracowała Renata Matusiak Temat: Sporządzamy bibliografię załącznikową. Zadania lekcji w zakresie: Wiadomości: uczeń rozumie znaczenie pojęć - opis bibliograficzny i bibliografia załącznikowa, zna zasady sporządzania opisu bibliograficznego i bibliografii załącznikowe, Umiejętności: samodzielnie sporządza opis bibliograficzny książki napisanej przez 1, 2 lub 3 autorów, wydawnictwa zbiorowego oraz artykułu z czasopisma, układa opisy w określonym porządku tworząc bibliografię załącznikową, Postaw: wyrabia nawyk sporządzania bibliografii załącznikowej do różnych prac pisemnych, ma świadomość użyteczności bibliografii. Metody pracy: pogadanka, praca w grupach. Pomoce: plansze prezentujące wzory opisu bibliograficznego różnych dokumentów, przykłady książek i czasopism z bibliografią załącznikową, książki i czasopisma do ćwiczeń dla grup mini-plansze ze wzorami opisów bibliograficznych dla każdego ucznia kartki papieru dla grup Słownik wyrazów obcych Przebieg lekcji 1. Witam uczniów, przedstawiam temat i cele lekcji. Rozmowa kierowana na temat pisania referatów z różnych przedmiotów na określone tematy. Z czego uczniowie korzystają, co zamieszczają na końcu? (bibliografię, literaturę, wykaz źródeł) 2. Próbujemy sformułować definicję bibliografii załącznikowej (uporządkowany spis książek lub innych dokumentów dotyczących tematu poruszanego w książce) - Sprawdzamy też ze Słownikiem wyrazów obcych.

3. Uświadamiam uczniom użyteczność umiejętności sporządzania bibliografii załącznikowej. 4. Wspólnie uświadamiamy sobie celowość sporządzania takiej bibliografii. - jeśli cytujemy trzeba podać źródło (przestrzeganie praw autorskich, po prostu szacunek dla czyjejś pracy, a nie przywłaszczanie sobie tego, co ktoś zrobił) - należy podać, z czego czerpiemy naszą wiedzę czy z kim polemizujemy - wskazówka dla czytającego gdzie szukać więcej informacji, jak inni opracowali ten temat. Sporządzając bibliografię załącznikową wykonujemy opisy bibliograficzne źródeł, z których korzystaliśmy i układamy je w porządku alfabetycznym. W bibliografii załącznikowej podaje się niezbędne elementy opisu bibliograficznego. 5. Formułujemy definicję opisu bibliograficznego (jest to uporządkowany zespół danych o książce lub innym dokumencie, służących do jego identyfikacji). 6. Zwracam uwagę na różnorodność źródeł (książki mające 1, 2, 3 i więcej autorów, opracowania pod redakcją, czasopisma, często wykorzystywane są tylko fragmenty książek - w każdym z takich przypadków troszeczkę inaczej wykonujemy taki opis bibliograficzny). 7. Przedstawiam na dużej planszy wzory opisów bibliograficznych różnych dokumentów. 8. Rozdaję wzory opisów bibliograficznych dotyczące różnych przypadków (dla każdego ucznia): - opis bibliograficzny książki - opis bibliograficzny rozprawy z pracy zbiorowej - opis bibliograficzny fragmentu książki - opis bibliograficzny artykułu w czasopiśmie - opis bibliograficzny dokumentu elektronicznego 9. Zapisujemy temat. Proszę o wklejenie w domu pod tematem otrzymanych wzorów opisów bibliograficznych. 10. Omawiamy wzory - zwracam uwagę na mające miejsce od czasu do czasu zmiany w normie określającej sposób tworzenia opisów bibliograficznych i na aktualność podanych wzorów Opis bibliograficzny książki Nazwa autora: Tytuł. Oznaczenie wydania. Rok wydania. ISBN Sokół Maria: Zaawansowane tworzenie stron WWW. Wyd. 2. 2002. 83-7197-518-X Lub Sokół M.: Zaawansowane tworzenie stron WWW. Wyd. 2. 2002. 83-7197-518-X Opis bibliograficzny fragmentu książki Nazwa autora książki. Tytuł książki. Oznaczenie wydania. Numeracja części. Rok wydania. Strony, na których znajduje się fragment

Sokół Maria: Zaawansowane tworzenie stron WWW. Wyd. 2. 2002, s. 47-48 Opis bibliograficzny rozprawy z pracy zbiorowej Nazwa autora rozprawy: Tytuł rozprawy. W: Tytuł pracy zbiorowej. Nazwa redaktora. Oznaczenie wydania. Rok wydania, stronice zajęte przez rozprawę. Cynarski Stefan: Sarmatyzm ideologia i styl życia. W: Polska XVII wieku. Pod red. J. Tazbira. Wyd. 3. 1977, s. 247 271. Opis bibliograficzny artykułu z czasopisma Nazwa autora artykułu: Tytuł artykułu. Tytuł Czasopisma rok numer czasopisma strony zajęte przez artykuł. Dackiewicz Aleksander: Telefonia komórkowa a zdrowie. Twoja Komórka 2002 nr 7 s. 50 51. Opis bibliograficzny wydawnictwa elektronicznego, programu komputerowego Nazwa autora. Tytuł. [Typ nośnika]. Wydanie. Miejsce wydania. Wydawca. Data wydania. Data aktualizacji. Numer znormalizowany 11. Oglądamy przykładowe bibliografie załącznikowe w wybranych książkach i czasopismach. 12. Praca w grupach Krótko omawiam zadania do wykonania. Uczniowie pracują z zespołach dwuosobowych, przed lekcją otrzymali materiały do opracowania (książki, czasopisma, dokumenty elektroniczne) wraz z poleceniami. W czasie pracy wyjaśniam powstałe wątpliwości. Udzielam dodatkowych uwag takich jak: możliwość skracania zbyt długiego tytułu zastępując pozostałe wyrazy wielokropkiem; zastąpienia pełnego imienia inicjałem; jeżeli nie można ustalić głównej odpowiedzialności pierwszym elementem opisu powinien być tytuł; w przypadku fragmentu lub artykułu w książce czy czasopiśmie ISBN jest elementem fakultatywnym Sprawdzam poprawność wykonanych zadań 13. Krótkie podsumowanie lekcji. Czy uczniowie potrafią odpowiedzieć na pytania typu: Co to jest opis bibliograficzny? Z jakich elementów składa się opis bibliograficzny książki Jakie elementy wchodzą w skład artykułu z czasopisma? Co to jest bibliografia załącznikowa? Jak porządkujemy opisy bibliograficzne w obrębie zestawienia bibliograficznego? 14. Pytam uczniów, czy wiedza i umiejętności zdobyte na lekcji okażą się przydatne w dalszym uczeniu się (wyrażają własne opinie w skali: 1-5).

Bibliografia: - PN-ISO 690: 2002. Dokumentacja. Przepisy bibliograficzne. Zawartość, forma i struktura. - PN-ISO 69-2: 1999. informacja i dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Dokumenty elektroniczne i ich części Internet: - http://bg.p.lodz.pl/dyplom.htm Przykładowe zadania dla grup grupa 1 - książki L. Szafran-Szadkowskiej, Zanim powstało Opole - rozdziału poświęconego J. Lompie z książki J. Moskala i S. Wilczka Album pisarzy śląskich (s. 30) - artykułu z czasopisma Wczoraj Dzisiaj Jutro nr 94-95, zamieszczonego na stronach 107-117 grupa 2 - książki księdza J. Kopca Dzieje Kościoła Katolickiego na Śląsku Opolskim - rozdziału poświęconego W. Korfantemu (s.83-116) z książki Śląskie portrety - artykułu z czasopisma Wczoraj Dzisiaj Jutro nr 98-101 ze s. 45-53 grupa 3 - książki W. Korzeniowskiej, Śląska saga - baśni O złotej kaczycy, co niosła diamentowe jajca zamieszczonej na str. 264-266 w książce Boju boju bojka - rozprawy zamieszczonej w książce Historia na wynos na s. 7-16 grupa 4 - książki D. Simonides, Ele mele dudki. Rymowanki dzieci śląskich - książki Święta Jadwiga w sztuce śląskiej - artykułu z Kalendarza opolskiego 1999 zamieszczonego na stronach 248-254 grupa 5 - książki Hafty śląskie - książki Cmentarze Kędzierzyna-Koźla - rozdziału Kawały o głupich sąsiadach z książki Rzecz o humorze śląskim (s. 45-53) grupa 6 - książki Tradycyjne zwyczaje i obrzędy na Śląsku - książki Mało nas mało nas - artykułu z Kalendarza opolskiego 2000 umieszczonego na s. 90-92 grupa 7 - książki S. Ligonia, Bery i bojki śląskie - rozdziału O niemądrych z książki Śląskie beranie czyli humor Górnego Śląska (s. 325) - artykułu z czasopisma Wczoraj Dzisiaj Jutro nr 1-2/93 zatytułowanego Dni Kędzierzyna-Koźla (s. 62) grupa 8

- książki K. Pisarkowej, Wyliczanki polskie - rozdziału W szkołach z książki Życie codzienne w miastach śląskich w XIV i XV w. - rozprawy Drogi Śląska do Polski z książki Drogi Śląska do Polski (s. 7) grupa 9 - książki Brzeg-historia i współczesność - rozdziału O spryciarzach i głupcach wystrychniętych na dudka (s. 121) w książce Zemsta Utopca - artykułu K. Ogorzelca z czasopisma Wczoraj Dzisiaj Jutro 94-95 ze s. 38 grupa 10 - książki Zarys dziejów parafii św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu na tle lokalnej historii 1902-2002 - książki Wśród Śląskich nazw - książki Jan Cybis grupa 11 - książki Działalność duszpasterska ojców oblatów Maryi Niepokalanej w Kędzierzynie w latach 1948-1995 - reportażu Kędzierzyna czas umieszczonego na stronie 63 książki Historia na wynos - książki Historia na wynos Ułóż wykonane opisy w porządku alfabetycznym grupa 12 - książki Dziedzictwo i perspektywy miasta oraz jego mieszkańców - rozprawy Rozwój Kędzierzyna-Koźla na tle innych ośrodków miejskich Śląska Opolskiego zamieszczonej w książce Dziedzictwo i perspektywy na s. 29 - opracowania Kędzierzyn-Koźle. Informator Ułóż wykonane opisy w porządku alfabetycznym