Scenariusz zajęd nr 7 Temat: Kłamstwo ma krótkie nogi jesteśmy prawdomówni.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Jak szybko płynie czas?

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w lesie. Temat: Jesienne kolory

60 minut. Powodzenia! Pracuj samodzielnie.

Scenariusz zajęć nr 6 Temat: Czytamy list od kolegi z wakacji.

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 6

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz zajęć nr 3

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

WYCIECZKA DO ZOO. 1. Tata 2. Mama 3. Witek 4. Jacek 5. Zosia 6. Azor 7. Słoń

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji w klasie IV

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

a). Mikołajek jest niskiego wzrostu, ma ciemnobrązowe, krótkie włosy. Jest szczupły, mimo Ŝe jada duŝo słodyczy. Do szkoły ubiera się w mundurek.

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

klasa I moduł 04: FRUIT

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz zajęć nr 89 Temat: Wiosenne zmiany w pogodzie opisujemy wybrane miesiące.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 7 Temat: Kłamstwo ma krótkie nogi jesteśmy prawdomówni. Cele operacyjne: Uczeo: wyszukuje błędy w krótkich bajkach matematycznych, których bohaterem jest Pinokio i poprawia je, wymienia przyczyny i skutki zachowania bohatera bajki, wypowiada się ustnie na temat: Co by było, gdyby Pinokio nie kłamał?, dodaje i odejmuje w zakresie 100, rozwiązując zagadki matematyczne, wyjaśnia sens powiedzenia: kłamstwo ma krótkie nogi, wskazuje zdania prawdziwe i fałszywe dotyczące treści bajki, ilustruje zagadnienia kłamstwa i prawdomówności, odgrywając krótkie scenki, tworzy rodzinę wyrazów: kłamstwo. Środki dydaktyczne: treśd bajki Pinokio dla każdego ucznia, animacja komputerowa Wieloryb i plaża, karta pracy nr 1 Kłamstwo ma krótkie nogi, pocięte w paski prawdziwe i fałszywe zdania dot. treści bajki o Pinokiu, 2 grafiki Pinokio z Dżepettem, Pinokio z Błękitną Wróżką. Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, bajka matematyczna, zabawa ruchowa, metoda programowa z użyciem komputera/tabletu, łaocuch skojarzeo. Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa. 1

Przebieg zajęć: Etap wstępny Uczniowie siadają na dywanie. Nauczyciel prosi każdego ucznia o powiedzenie jednego zdania o sobie zawierającego prawdziwą lub nieprawdziwą informację (uczniowie sami decydują, co chcą powiedzied). Pozostali uczniowie mają odgadnąd, czy jest to prawda czy fałsz. Przykładowe zdania: Moim ulubionym kolorem jest czarny. Zjadłam na śniadanie marynowanego wieloryba. Stół w moim domu ma trzy nogi. Etap realizacji Zadanie 1 Nauczyciel prosi chętnych uczniów o odczytanie skróconego tekstu bajki o Pinokiu. Chętni uczniowie czytają na głos kolejno po jednym akapicie bajki. W tekście zostały ukryte błędy w obliczeniach. Uczniowie mają za zadanie wyszukad je i podad poprawne rozwiązanie, przedstawiając je w formie odpowiedniego działania. Dawno temu był sobie stolarz Dżepetto. Kochał swoją pracę, lecz był bardzo samotny. Pewnego dnia Dżepetto znalazł duży kawałek lipowego drewna. - Będzie z niego piękny pajac - pomyślał i zabrał się do pracy. Po godzinie z dumą popatrzył na swoje dzieło: - Gdybyś był prawdziwym chłopcem, dałbym ci na imię Pinokio. Usłyszała to Błękitna Wróżka i postanowiła wynagrodzid mu lata samotności. Tchnęła życie w drewniane serce pajaca i Pinokio ożył. Dżepetto nie posiadał się ze szczęścia. Zrobił pajacykowi ubranie i kupił mu Elementarz, by jak prawdziwy chłopiec mógł iśd do szkoły. - Będę najlepszym uczniem, tato! - zawołał Pinokio i pobiegł. Nagle tłum zagrodził mu drogę. Zabrzmiała głośna muzyka. - Oto wielki Giovanni i jego teatr lalek! Kupujcie bilety! Jeden bilet kosztuje 14 złotych monet! Za 4 bilety zapłacicie tylko 70 złotych monet! - Muszę to zobaczyd - pomyślał Pinokio. Pobiegł na rynek, sprzedał Elementarz i kupił bilet. 2

Nauczyciel powtarza ostatni akapit bajki. Uczniowie zapisują działanie, sprawdzają, czy obliczenie jest poprawne. Chętni uczniowie zapisują na tablicy działanie, poprawiają błąd. Kolejny uczeo czyta dalej. Teatr tak go zachwycił, że zaczął taoczyd z innymi marionetkami. - Psujesz przedstawienie! - rozzłościł się Giovanni - spalę cię za to w piecu, łobuzie! Jednak, gdy Pinokio opowiedział dyrektorowi o tacie, który by za nim bardzo tęsknił, Giovanniemu żal się zrobiło starego stolarza. - Idę - powiedział - napalę w piecu inną drewnianą lalką. - Nie! - krzyknął pajacyk - to już lepiej spal mnie! Odwaga Pinokia spodobała się Giovanniemu. Dał mu w nagrodę garśd złotych monet: 10 pięciozłotowych monet, co stanowiło równowartośd 5 dziesięciozłotówek. Giovanni obiecał, że nie spali żadnej marionetki. Nauczyciel powtarza ostatni akapit bajki. Uczniowie zapisują działanie, sprawdzają czy obliczenie jest poprawne. Chętni uczniowie zapisują na tablicy działanie. Kolejny uczeo kontynuuje czytanie bajki. Wtedy Pinokio przypomniał sobie o szkole. Gdy szedł, kupił nowy Elementarz, spotkał lisa i kota. Nowi znajomi poradzili pajacykowi, aby zakopał monety i poczekał, aż wyrośnie z nich drzewo pieniędzy. Naiwny Pinokio zasadził monety i zasnął. Kot i lis tylko na to czekali. Zabrali pieniądze, biednego pajaca przywiązali do drzewa i już ich nie było. - Pomocy! Ratunku! - wołał rozpaczliwie Pinokio. Usłyszała to Błękitna Wróżka. Uwolniła go i spytała, co się stało. Pajacykowi było wstyd, że dał się oszukad, więc postanowił nie powiedzied wróżce prawdy. Lecz im bardziej kłamał, tym jego nos robił się dłuższy - Kłamiesz, mój mały, kłamiesz! Widzę to po twoim nosie. Pinokio zawstydził się jeszcze bardziej, więc wróżka skinęła różdżką i nos pajacyka przybrał normalny rozmiar. - Wracaj do taty i bądź grzeczny - rzekła Błękitna Wróżka. - Obiecuję - szepnął Pinokio i pobiegł do domu. Dżepetto bardzo przejął się opowieścią ukochanego pajacyka. Sprzedał więc swój ostatni płaszcz i kupił nowy Elementarz. Następnego dnia znów wyprawił synka do szkoły. Nauka szybko znudziła Pinokia, za to na przerwach bawił się świetnie. - Lubisz rozrywki, to jedź z nami do Krainy Zabawek - zaproponował Karol, największy leo w szkole - Tam nie ma lekcji! Pinokio nie zastanawiał się długo. Wsiadł do powozu pełnego chłopców i pojechał. Ach, cóż to było za miejsce! Wszędzie zabawki i słodycze! 100 3

przytulanek: 34 misie, 27 lalek, 3 pajacyki i 39 krokodyli oraz 80 ciasteczek: 50 czekoladowych, 4 waniliowe i 11 orzechowych. Lecz co to? Wszystkim leniwym chłopcom wyrosły ośle uszy! Pinokio przestraszył się i uciekł. Nauczyciel powtarza ostatni akapit bajki. Uczniowie zapisują działanie, sprawdzają czy obliczenie jest poprawne. Chętni uczniowie zapisują na tablicy działanie i poprawiają błędy. Kolejny uczeo kontynuuje czytanie bajki. Pinokio w domu nie zastał nikogo. - Tata wyruszył cię szukad - usłyszał głos Błękitnej Wróżki. Pełen skruchy pajacyk postanowił odnaleźd Dżepetta. Znalazł starą łódkę i wypłynął w morze. Nagle przed Pinokiem otworzyła się wielka paszcza i wieloryb połknął pajacyka. - Hop, hop, jest tu kto? - zawołał Pinokio w brzuchu potwora. Niespodziewanie usłyszał odpowiedź. To był Dżepetto! Ojciec i syn nie mieli jednak czasu, żeby się sobą nacieszyd. Musieli się jak najszybciej uwolnid. - Rozpalmy ogieo! Wieloryb poczuje dym, kichnie i nas wypluje. Tak też zrobili. Wieloryb kichnął tak mocno, że rozbitkowie znaleźli się na plaży w kształcie prostokąta. Plaża miała szerokośd 15 metrów, a długośd 13 metrów. Łączna długośd wszystkich boków prostokątnej plaży wynosiła 80 metrów. Nauczyciel powtarza ostatni akapit bajki. Uczniowie zapisują działanie, sprawdzają czy obliczenie jest poprawne. Chętni uczniowie zapisują na tablicy działanie, poprawiają błąd. Nauczyciel kontynuuje: Tam czekała na nich Błękitna Wróżka. - Za odwagę i dobre serce Pinokio stanie się prawdziwym chłopcem - wyszeptała wróżka, skinęła magiczną różdżką i czar się spełnił. Od tej pory Dżepetto nigdy nie był samotny, a Pinokio już zawsze zachowywał się tak, jak na prawdziwego chłopca przystało. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące treści bajki: Co sprawiło, że Pinokio zaczął kłamad? W jakich sytuacjach kłamał? Jakie były skutki kłamstw Pinokia? Następnie nauczyciel pyta uczniów o to, co by było, gdyby Pinokio nie kłamał czy uniknąłby niebezpieczeostwa? Zadanie 2 4

Uczniowie włączają tablety. Na ekranie pojawia się animacja komputerowa przedstawiająca Pinokia i Dżepetta, którzy znajdują się w brzuchu wieloryba. Brzuch ma kształt prostokąta o wymiarach 3 metry szerokości i 4 metry długości (informacja pojawia się na ekranie). Wieloryb kicha, Pinokio z Dżepettem lądują na plaży w kształcie kwadratu. Długośd boku kwadratu wynosi 15 metrów (informacja pojawia się na ekranie). Uczniowie sumują długości boków brzucha wieloryba oraz długośd boków plaży. Następnie obliczają, o ile metrów suma długości boków plaży jest dłuższa od sumy długości boków wieloryba. Zadanie 3 Karta pracy nr 1 uczniowie rozwiązują zadania matematyczne, odczytują rozwiązanie hasło: Kłamstwo ma krótkie nogi. Chętni uczniowie wyjaśniają znaczenie przysłowia, podają przykłady ze swojego życia. Zadanie 4 Zabawa ruchowa rób, to, co mówię, nie to co robię. Nauczyciel prosi uczniów o wykonywanie jego poleceo, np. : stao na jednej nodze, podskocz 2 razy, podnieś prawą rękę, dotknij prawą ręką lewej nogi. W tym czasie wykonuje inne ruchy, aby zmylid uczniów. Następnie wybiera ucznia, który kontynuuje zabawę. Zadanie 5 Nauczyciel prosi chętnych uczniów o wylosowanie i przeczytanie zdao o Pinokiu i kłamstwach. Pozostali w parach zastanawiają się nad wiarygodnością wiadomości. Chętni uczniowie przypinają prawdziwe informacje na tablicy. Zdania prawdziwe: Pinokio to chłopiec wystrugany z drewna. Kiedy Pinokio kłamał, jego nos robił się dłuższy. Błękitna Wróżka zamieniła Pinokia w prawdziwego chłopca. Lis i kot oszukali Pinokia. Zdania fałszywe: Kiedy Pinokio kłamał, jego nos robił się coraz bardziej czerwony. 5

Błękitna Wróżka podarowała Pinokiowi sznur pereł. Pinokio i Dżepetto zostali połknięci przez niedźwiedzia polarnego. Dżepetto był zegarmistrzem. Zadanie 6 Uczniowie zostają podzieleni na cztery grupy. Nauczyciel prezentuje dwie grafiki. Na jednej z nich Dżepetto obejmuje Pinokia i obaj są zadowoleni. Pod rysunkiem jest napis: Mówienie prawdy popłaca. Druga grafika przedstawia Błękitną Wróżkę, która grozi palcem Pinokiowi, Pinokio ma długi nos. Pod rysunkiem jest napis: Kłamstwo ma krótkie nogi. Uczniowie w grupach układają scenki, które będą stanowid ilustrację grafik. Po odegraniu scenek uczniowie zapisują w zeszytach rodzinę wyrazów: kłamstwo (kłamad, okłamad, kłamliwy, kłamczuch, kłamczuszek) i prawdomównośd (prawdomówny). Etap koocowy Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie przysłowia, którego się dzisiaj nauczyli. Proponuje zakooczenie zajęd poprzez utworzenie łaocucha skojarzeo: wymienia słowo związane z tematyką zajęd (np. kłamstwo), następnie uczniowie podają słowo, które kojarzy im się ze słowem wypowiedzianym przez poprzednika. Nauczyciel dziękuje uczniom za zaangażowanie, z jakim pracowali na zajęciach. Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 2 oblicza, ile długości boków brzucha wieloryba zmieści się na odcinku o długości 100 m. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: rozwiązuje zadania w karcie pracy nr 1a. 6