Opr. mgr Renata Cichy Gimnazjum nr 12 w Zabrzu. ANTYGONA SOFOKLESA /cykl lekcji w klasie trzeciej gimnazjum/

Podobne dokumenty
STAROŻYTNY TEATR GRECKI

Anna Duda nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum w Główczycach

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

ZADANIA DOMOWE LUTEGO

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

TEST SPRAWDZAJĄCY WIADOMOŚCIIUMIEJĘTNOŚCI Z LITERATURY ANTYKU GRUPA I

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Lekcja języka polskiego

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Sofokles. Król Edyp

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI POWTÓRZENIOWEJ Z HISTORII KL. I LO TEMAT: DOROBEK CYWILIZACYJNY STAROŻYTNYCH GREKÓW.

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Zadania domowe: r.

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

PRZEDMIOT OCENY WYMAGANIA UWAGI DOTYCZĄCE OCENIANIA

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Zadanie domowe kl. 3 z dnia 14 marca 2015

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH. Zakres przedmiotów humanistycznych

STANDARDY WYMAGAŃ BĘDĄCE PODSTAWĄ PRZEPROWADZANIA EGZAMINU W OSTATNIM ROKU NAUKI W GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Scenariusze lekcji dotyczące tragedii Sofoklesa pt. Król Edyp.

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Przedmiotowy system oceniania z historii

Plan metodyczny lekcji

Konspekt lekcji otwartej w klasie V a

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Szkole Podstawowej w Janowie w roku szkolnym 2015/2016.

1. Każdy ma swojego dusiołka

PRZEDMIOT OCENY WYMAGANIA UWAGI DOTYCZĄCE OCENIANIA PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ

ZADANIA DOMOWE LUTEGO

PRZEDMIOT OCENY WYMAGANIA UWAGI DOTYCZĄCE OCENIANIA PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Szkoła podstawowa. Matematyka Uczniowie mają do uzupełnienia foldery, które otrzymali na lekcji.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA Szkoła Podstawowa

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA. Uzupełnić kartę pracy.

Przedmiotowy system oceniania z historii dla uczniów Gimnazjum.

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Jaki utwór nazywamy bajką?

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska


Charakterystyka egzaminu maturalnego

Konspekt hospitacji diagnozującej

ZADANIA DOMOWE LUTEGO

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: utrwalenie wiadomości na temat poznanych rodzajów filozofii oraz poglądów filozoficznych.

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

ZADANIA DOMOWE WRZEŚNIA. Klasa 0 17 i 18 listopada odwiedź nas teatrzyk Pompon. Koszt 4 płatne do 21 października.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum

Klucz odpowiedzi do testu z języka polskiego dla uczniów gimnazjów /etap szkolny/ Liczba punktów możliwych do uzyskania: 63.

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz zajęć nr 7

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

ROK SZKOLNY: 2011/ Cel zajęć:

Kryteria ocen z języka rosyjskiego dla klas I-IV szkół średnich

Na początku był dytyramb...

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

ZADANIA DOMOWE PAŹDZIERNIKA

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 2

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy pierwszej technikum. I STAROŻYTNOŚĆ

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

PISEMNY EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI Z JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO 2002/2003 OPIS WYMAGAŃ

Imię i nazwisko ucznia po rozkodowaniu

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

PROJEKT TEATR STAROŻYTNY I TEATR WSPÓŁCZESNY KLASA II C (CZERWIECWRZESIEŃ) ANNA ZIELIŃSKA

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

STANDARDY WYMAGAŃ BĘDĄCE PODSTAWĄ PRZEPROWADZANIA EGZAMINU W OSTATNIM ROKU NAUKI W GIMNAZJUM

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY I POZIOM ROZSZERZONY

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

Transkrypt:

Opr. mgr Renata Cichy Gimnazjum nr 12 w Zabrzu ANTYGONA SOFOKLESA /cykl lekcji w klasie trzeciej gimnazjum/ Tydzień przed omawianiem lektury przeprowadziłam lekcję, opartą na scenariuszu opracowanym przez p. Anetę Kowalczyk /Publiczne Gimnazjum nr 2 w Chełmku/. Scenariusz dostosowałam do możliwości uczniów i szkoły. Lekcja 1 Temat: Za tydzień omawiamy Antygonę Sofoklesa cechy teatru antycznego. Zdobycie wiedzy o teatrze antycznym. Uczeń: - opisuje, jak wyglądał teatr antyczny, - określa rolę aktora i chóru, - zna budowę przedstawienia antycznego, - wyszukuje informacje ze Słownika kultury antycznej. Metody pracy: -pogadanka, -praca w grupach, -praca indywidualna. Pomoce: - Słownik kultury antycznej, - ilustracje przedstawiające schemat teatru antycznego, - Słownik wyrazów obcych. Przebieg lekcji: I Uczniowie mają dokończyć zdanie: Teatr to miejsce... Pogadanka nauczyciela wyjaśniająca okoliczności powstania teatru antycznego (VI w. p.n.e ludowe uroczystości religijne ku czci Dionizosa). II Podział klasy na grupy każda otrzymuje Słownik kultury antycznej /może być odbita na ksero strona z hasłem: teatr/. Każda grupa wyjaśnia jedno pojęcie: orchestra, skena (scena), theatron, parodos, proscenium (proskenion). Zaznacza na otrzymanym schemacie teatru antycznego wyjaśniony element. III Prezentacja wyników pracy notatki w zeszycie. IV Przygotowana wcześniej uczennica /lub uczeń/ opowiada o roli i wyglądzie aktora maska, symboliczny kostium, wysoka fryzura, buty na koturnach. V Praca z tekstem analiza budowy tragedii; wyjaśnienie na podstawie Słownika wyrazów obcych pojęć: prolog, parodos, epeisodion, stasimon, exodos.

VI O roli chóru opowiada wcześniej przygotowana uczennica. VII Zadanie domowe /za tydzień/: 1. Wykonaj maskę dla wybranego aktora grającego rolę w Antygonie. 2. Przeczytaj mit o Edypie z Mitologii Jana Parandowskiego lub Mitów Grekow i Rzymian Wandy Markowskiej. 3. Dla chętnych: Wykonaj planszę przedstawiającą schemat teatru antycznego, podpisz jego elementy na podstawie prac wykonanych w grupach. LEKCJA 2 Konspekt lekcji Temat: Wokół Antygony Sofoklesa. Poznanie okoliczności powstania dramatu, usystematyzowanie wiedzy o życiu i twórczości Sofoklesa oraz tragedii antycznej. - czyta tekst ze zrozumieniem, - opowiada mity, - selekcjonuje wiedzę, - tworzy własny tekst, - dzieli się swoją wiedzą. Pomoce dydaktyczne: - lektura, podręcznik, Miologia Parandowskiego, Mity Greków i Rzymian W. Markowskiej, fiszka z krzyżówką Przebieg lekcji: I Czynności organizacyjne. II Zapowiedź tematu i celów lekcji. III Ciche czytanie biografii Sofoklesa w celu przygotowania się do quizu o życiu i twórczości dramaturga. Sofokles Na podstawie notatki biograficznej zamieszczonej w podręczniku (W. Bobiński: Świat w słowach i obrazach) odpowiedz na pytania o Sofoklesie. 1. W którym wieku p.n.e. żył Sofokles/? 2. Kim był? 3. Jakie zdolności posiadał? 4. Jakie urzędy pełnił? 5. Dlaczego musiał zrezygnować z pracy aktora? 6. W jaki sposób wzbogacił teatr? 7. Ile sztuk napisał? Wymień tytuły przynajmniej dwóch. 8. Wymień imiona 3-5 bohaterów Sofoklesa. 9. W jaki sposób sztuki Sofoklesa przetrwały do dziś?

I V Budowa tragedii antycznej /uczniowie wyszukują części w dramacie, zapisują je na tablicy, a następnie objaśniają znaczenie/. VI Bohaterowie dramatu /zapis na tablicy i w zeszycie/- prezentacja masek i planszy przedstawiającej teatr antyczny/. VII Przedstawienie historii Edypa na podstawie mitu. VIII Wybór najciekawszych tematów do omawiania Antygony /jedna uczennica je spisuje/. IX Podsumowanie ustaleń z lekcji: - Temat tragedii (konflikt), - Budowa dramatu, - Bohaterowie, - Najciekawsze zagadnienia. X Rozwiązywanie krzyżówki sprawdzającej znajomość treści książki i sprawność posługiwania się tekstem. XI Zadanie domowe Zrekonstruuj ciąg zdarzeń w dramacie streszczenie. KRZYŻÓWKA 1. Ciążyła nad rodem Edypa. 2. Przejął władzę w Tebach po śmierci Polinika i Eteoklesa. 3. Zdradził Antygonę. 4. Antygona wyprawiła bratu. 5. Imię siostry Antygony. 6. Żona Kreona. 7. Był zakochany w Antygonie. 8. Ślepy wróżbita, który przepowiedział przyszłość Kreonowi. 1 2 3 5 4 6 8 7

Lekcja 2 Temat: W skomplikowanym świecie bohaterów tragedii Sofoklesa. Rozszyfrowanie powiązań między bohaterami Antygony w celu przygotowania się do charakterystyki postaci. - czyta tekst ze zrozumieniem, - opowiada losy poszczególnych postaci, - kojarzy związki między nimi, - wnioskuje o przyczynach zachowań bohaterów, - tworzy drzewo genealogiczne rodu Labdakidów. Forma pracy: Praca w grupach powołanych metodą odliczania. Pomoce naukowe: Lektura, materiały piśmiennicze, papier A-3 Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Odczytanie streszczenia pracy domowej. 3. Ustalenie bohaterów 4. Podział klasy na grupy (5 grup). Przydzielenie postaci do opracowania. Ustalenie elementów opisu postaci, np.: - pochodzenie, - związki małżeńskie, - dzieci, - krótka historia. - Ciekawostki. 5. Praca w grupach: estetyczne wykonanie planszy. 6. Zaprezentowanie prac na tablicy w formie drzewa genealogicznego. 7. Analiza całej pracy. Wybór postaci do wnikliwej charakterystyki. 8. Zadanie domowe Przygotuj frag. tragedii charakteryzujące postać... Pamiętaj o charakterystyce pośredniej i bezpośredniej.

Lekcja 4 Temat: / ustalają uczniowie pod koniec lekcji/ Charakterystyka Antygony jako postaci nieprzeciętnej; - zna plan charakterystyki, - czyta tekst ze zrozumieniem, - selekcjonuje informacje, - interpretuje frag. tragedii, - tworzy własny tekst. Formy pracy: praca zespołowa, praca w parach Pomoce dydaktyczne: lektura, fiszki, pomoce szkolne. Przebieg lekcji: I Czynności organizacyjne. II Przypomnienie planu charakterystyki i ustalenie planu charakterystyki Antygony. III Krótkie przedstawienie postaci; opis wyglądu. IV Uczniowie podają cechy charakteru bohaterki / burza mózgów ; zapisują je na tablicy, a jedna uczennica zapisuje je na fiszkach (każdą oddzielnie); następnie fiszki losują pary, które mają znaleźć w tragedii fragment potwierdzający cechę. Klasa decyduje, czy cecha jest właściwa i zapisuje ją w zeszycie. V Ocena postaci i zapisanie tematu wynikającego z oceny (np. Antygona jest postacią nieprzeciętną) VI Zadanie domowe Charakterystyka Antygony zgodna z tematem lekcji.

Lekcja 5 Temat: Czy musiało dojść do tragedii? Dyskusja. Dyskusja wokół problemu. - czyta tekst ze zrozumieniem, - selekcjonuje wiedzę, - analizuje przypadek, - wyraża własne zdanie, - słucha wypowiedzi współrozmówców, - tworzy argumentację, - wnioskuje na podstawie dyskusji. Formy pracy: Dyskusja panelowa, praca indywidualna. Pomoce dydaktyczne: przybory piśmiennicze, lektura, stół dyskusyjny. Tok lekcji: I Czynności organizacyjne. Usadzenie uczniów do dyskusji. II Przeczytanie charakterystyki Antygony, zwrócenie uwagi na ocenę postaci. Wypowiedź prowadzącej na temat tragicznego losu Antygony. Pytanie skierowane do przygotowanych do dyskusji: Czy do tragedii musiało dojść? III Wypowiedzi dyskutujących, dotyczące, np. - przepowiedni wyroczni, - postępowania Antygony zgodnego z prawem bożym, - poparcia ludu, - spełnienia obowiązku wobec brata, - poparcia Ismeny, itp. - okrucieństwa Kreona, - pochopnego czynu Antygony, - itp. IV Podsumowanie dyskusji: zgodne z argumentacją. V Odczytanie i uzupełnienie notatek przysłuchujących się dyskusji. Sformułowanie tematu lekcji. Ocena, kto jest za twierdzeniem, że musiało dojść do tragedii a kto jest innego zdania. VI Zadanie domowe: 1. Napisz rozprawkę na temat: Czy musiało dojść do tragedii w Antygonie Sofoklesa? 2. Zastanów się, jak całą sytuację komentuje Chór?

LEKCJA 6 Temat: Wiem, że rozumiem Antygonę - powtórzenie wiadomości. Usystematyzowanie wiedzy o tragedii Sofoklesa. Uczeń: - zna treść dzieła, - orientuje się w układzie dramatu, - wyjaśnia terminy z zakresu tragedii antycznej, - ocenia bohaterów, - tworzy własny tekst, Pomoce dydaktyczne: lektura, Słownik kultury antycznej, Słownik terminów literackich, plansza przedstawiająca teatr grecki, przybory piśmiennicze. Forma pracy: indywidualna, zespołowa Tok lekcji: I Czynności organizacyjne. II Zapowiedź celów lekcji. Określenie stosunku emocjonalnego uczniów do lektury/ uniesienie lub podniesienie kciuka/. III Pytania nauczyciela: - Kim był Sofokles?/1-3 zdania/. - Z jakim mitem związana jest akcja Antygony? - Gdzie toczy się akcja tragedii? IV Wyjaśnienie, kim są bohaterowie. Ocena za pomocą jednego przymiotnika każdego z bohaterów. - Antygona- - Kreon- - Polinejkes- - Eteokles- - Ismena- - Hajmon- - Tyrezjasz- V W jaki sposób wytłumaczyć na odstawie lektury słowo przesądzony. Tworzenie związków frazeologicznych z tym słowem. Wyjaśnienie istoty tragedii greckiej (konflikt). VI Określenie czasu, miejsca, akcji tragedii /trzy jedności klasyczne/. W jaki sposób można je było zachować? /miejsce wystawiania sztuk/. Plansza przedstawiająca teatr antyczny.

VII Ułóż zdanie wielokrotnie złożone ze słowami: theatron, skena, parodos, stasimon. VIII Wyobraź sobie, że pracujesz w organizacji widowni teatru w Atenach i musisz zaprosić starożytnych Greków na przedstawienie pt. Antygona. Zredaguj treść zaproszenia, nawiązując do epoki. IX Co wiesz po tej lekcji? Czy rozumiesz dramat Sofoklesa? Ustalenie tematu lekcji. X O czym chciałbyś pisać na wypracowaniu klasowym? Uczniowie proponują tematy. XI Zadanie domowe: 1. Przygotuj się do wypracowania klasowego. 2. Nie zapominajmy o Chórze! Wybierz dowolny stasimon i naucz się go recytować. (za tydzień). TEMATY WYPRACOWANIA KLASOWEGO:

Tydzień przed omawianiem lektury przeprowadziłam lekcję, opartą na scenariuszu opracowanym przez p. Anetę Kowalczyk /Publiczne Gimnazjum nr 2 w Chełmku/. Scenariusz dostosowałam do możliwości uczniów i szkoły. Temat: Za tydzień omawiamy Antygonę Sofoklesa cechy teatru antycznego. Zdobycie wiedzy o teatrze antycznym. Uczeń: - opisuje, jak wyglądał teatr antyczny, - określa rolę aktora i chóru, - zna budowę przedstawienia antycznego, - wyszukuje informacje ze Słownika kultury antycznej. Metody pracy: -pogadanka, -praca w grupach, -praca indywidualna. Pomoce: - Słownik kultury antycznej, - ilustracje przedstawiające schemat teatru antycznego, - Słownik wyrazów obcych. Przebieg lekcji: I Uczniowie mają dokończyć zdanie: Teatr to miejsce... Pogadanka nauczyciela wyjaśniająca okoliczności powstania teatru antycznego (VI w. p.n.e ludowe uroczystości religijne ku czci Dionizosa). II Podział klasy na grupy każda otrzymuje Słownik kultury antycznej /może być odbita na ksero strona z hasłem: teatr/. Każda grupa wyjaśnia jedno pojęcie: orchestra, skena (scena), theatron, parodos, proscenium (proskenion). Zaznacza na otrzymanym schemacie teatru antycznego wyjaśniony element. III Prezentacja wyników pracy notatki w zeszycie. IV Przygotowana wcześniej uczennica /lub uczeń/ opowiada o roli i wyglądzie aktora maska, symboliczny kostium, wysoka fryzura, buty na koturnach. V Praca z tekstem analiza budowy tragedii; wyjaśnienie na podstawie Słownika wyrazów obcych pojęć: prolog, parodos, epeisodion, stasimon, exodos. VI O roli chóru opowiada wcześniej przygotowana uczennica.

VII Zadanie domowe /za tydzień/: 4. Wykonaj maskę dla wybranego aktora grającego rolę w Antygonie. 5. Przeczytaj mit o Edypie z Mitologii Jana Parandowskiego lub Mitów Grekow i Rzymian Wandy Markowskiej. 6. Dla chętnych: Wykonaj planszę przedstawiającą schemat teatru antycznego, podpisz jego elementy na podstawie prac wykonanych w grupach.