Roczny dopływ europaletowych jednostek ładunkowych do systemu[jł /rok] i = 30



Podobne dokumenty
WYŻSZA SZKOŁA LOGISTYKI

WYŻSZA SZKOŁA LOGISTYKI

WYŻSZA SZKOŁA LOGISTYKI

WYŻSZA SZKOŁA LOGISTYKI

WYŻSZA SZKOŁA LOGISTYKI

PODSTAWY LOGISTYKI ZARZĄDZANIE MAGAZYNEM PODSTAWY LOGISTYKI ZARZĄDZANIE MAGAZYNEM MARCIN FOLTYŃSKI

Logistyka przedsiębiorstw dystrybucyjnych ćwiczenia 8

ZASADY DOBREJ PRAKTYKI PRZY PROJEKTOWANIU I EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ GOSPODARKI MAGAZYNOWEJ. w w w. p r o m a g. p l

Przykład audytu logistycznego w centrum magazynowoprodukcyjnym firmy handlowej w branży elektronicznej

WYŻSZA SZKOŁA LOGISTYKI

GOSPODARKA MAGAZYNOWA

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2016 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA. Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu

TOYOTA MATERIAL HANDLING EUROPE. 25/09/ page 1

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Przypadek praktyczny: Venair Trzy systemy magazynowe w centrum dystrybucyjnym Venair

System jednostek ładunkowych

Budowa i eksploatacja urządzeń w logistyce. dr inż. Aleksander Niemczyk

TOYOTA MATERIAL HANDLING EUROPE. 25/08/ page 1

Formowanie paletowych jednostek ładunkowych. Zajęcia Nr 3

PLAN WYNIKOWY. Program nauczania dla zawodu Technik logistyk, dopuszczony przez Dyrektora dnia...

Przepisy prawa i normy zagospodarowania przestrzeni magazynowej Joanna Wojtyś Wanda Niedźwiecka Jurij Jurczyk

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE

Przypadek praktyczny: SLVA Akumulacyjny system Pallet Shuttle: idealne rozwiązanie do składowania mleka wdrożone w magazynie firmy SLVA

Wyposażenie nowoczesnego magazynu w urządzenia techniczne. Mariusz Malczewski PROMAG S.A.

Przypadek praktyczny: Continental Automatyczny magazyn pojemnikowy usprawnia przygotowywanie zamówień w firmie Continental

LOGISTYKA. Definicje. Definicje

Przypadek praktyczny: Natura Cosméticos Większa pojemność i sprawne funkcjonowanie magazynu Natura Cosméticos

Przypadek praktyczny: B. Braun Maksymalna pojemność i wydajność centrum logistycznego B. Braun

Przypadek praktyczny: Grupo Ramos Połączenie różnych systemów składowania i kompletacji w celu zwiększenia wydajności logistycznej

Gospodarka magazynowa. Definicja magazynu (1) Definicja magazynu (2) Podstawowe pojęcia i definicje. Zadania i funkcje magazynów

Magazyn, proces magazynowy, gospodarka magazynowa. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik Łódź 2014/2015

Przypadek praktyczny: Agata S.A. Regały paletowe do nowego centrum dystrybucyjnego firmy Agata S.A.

Przypadek praktyczny: Unidroco Automatyczny magazyn pojemnikowy dużej pojemności

Kompletacja jednostopniowa i dwuwymiarowa wydajność kompletacji a aspekty organizacyjne

Przypadek praktyczny: Abafoods Zastosowanie pięciu systemów składowania usprawnia działanie magazynu producenta napojów

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Kompletacja (picking) prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik Łódź 2014/2015

MODUŁ 3. WYMAGANIA EGZAMINACYJNE Z PRZYKŁADAMI ZADAŃ

Przypadek praktyczny: Cogeferm Różnorodne rozwiązania do składowania i kompletacji pojemników i palet

Spis treści. Od Autorów Wprowadzenie. Rozdział 1. Planowanie i realizacja potrzeb magazynowych

Przypadek praktyczny: Company 4 Marketing Services

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Nazwa kwalifikacji: Organizacja i nadzorowanie transportu Oznaczenie kwalifikacji: A.28 Numer zadania: 01

Przypadek praktyczny: Unilever Unilever otwiera w Urugwaju magazyn mieszczący ponad palet

1. Klasyfikacja wózków jezdniowych według norm polskich i międzynarodowych. Nie wszystkie rodzaje wózków podlegają dozorowi technicznemu.

Przypadek praktyczny: Gémo Trzy rozwiązania dla zwiększenia wydajności magazynu

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2017 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Przypadek praktyczny: Saint-Gobain Saint-Gobain i Mecalux współpraca doskonała

PROJEKT ARANŻACJI ARCHITEKTURA INWESTOR: OPERATOR GAZOCIĄGÓW PRZESYŁOWYCH GAZ-SYSTEM S.A WARSZAWA UL. MSZCZONOWSKA 4

Przypadek praktyczny: Apymsa Apymsa zainwestowała w nowy magazyn do przygotowywania zamówień

Przypadek praktyczny: Unilever Maksymalna pojemność i efektywność centrum dystrybucyjnego Unilever w Brazylii

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. Wyposażenie dla Zakładu Logistyki i Systemów Transportowych. Część nr 3.4.5

MATERIAŁY SZKOLENIOWE. Magazynier.

Przypadek praktyczny: Trumpler Funkcjonalność i wydajność automatycznego magazynu firmy Trumpler

Spis treści. Wstęp 11

Systemy regałowe

LOGISTYKA DYSTRYBUCJI ćwiczenia 9 ORGANIZACJA POTENCJAŁU MAGAZYNOWEGO W DYSTRYBUCJI. AUTOR: dr inż. ROMAN DOMAŃSKI

Gospodarka magazynowa

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z PRZEDMIOTU ZAPASY I MAGAZYNOWANIE KLASA I TECHNIK LOGISTYK. Nauczyciel: Wojciech Kołtun CZĘŚĆ PISEMNA

Budowa i eksploatacja urządzeń logistycznych

Przypadek praktyczny: Amagosa Amagosa automatyzuje swoje centrum logistyczne

Gospodarka magazynowa. Wybrane zagadnienia zarządzania zapasami magazynowymi

ŁAŃCUCH DYSTRYBUCYJNY

AutoSAT - system gęstego składowania palet z satelitą półautomatycznym

Przypadek praktyczny: Dentaid Efektywna organizacja sektorowego centrum logistycznego Dentaid

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

PROJEKT ARANŻACJI ARCHITEKTURA INWESTOR: OPERATOR GAZOCIĄGÓW PRZESYŁOWYCH GAZ-SYSTEM S.A WARSZAWA UL. MSZCZONOWSKA 4

Przypadek praktyczny: Grupo Familia Automatyczny magazyn samonośny dla Grupo Familia zrealizowany w Kolumbii przez Mecalux

Przypadek praktyczny: Cofan Efektywny i innowacyjny system przygotowania zamówień w firmie prowadzącej sprzedaż przez Internet

Przypadek praktyczny: Kern Pharma Kern Pharma rozbudowuje centrum logistyczne w związku z rozwojem firmy

Przypadek praktyczny: Petz Kilka rozwiązań magazynowych dla zwiększenia konkurencyjności firmy Petz

Przypadek praktyczny: Delta Children Regały paletowe Mecaluxu w nowym magazynie firmy Delta Children

Logistyka i Zarządzanie Łańcuchem Dostaw. Opracował: prof. zw dr hab. Jarosław Witkowski

Projektowanie procesów Ćwiczenia 4. Jakub Światłowski

Przypadek praktyczny: E-commerce Ze Szwecji do Polski z magazynem Mecalux

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Przypadek praktyczny: Motoblouz.com Cztery kondygnacje do przygotowywania zamówień w magazynie sklepu internetowego Motoblouz.com

Budowa i eksploatacja urządzeń logistycznych cz. 1

Budowa i eksploatacja urządzeń w logistyce cz. 1

logistycznego Polski 3.5. Porty morskie ujścia Wisły i ich rola w systemie logistycznym Polski Porty ujścia Wisły w europejskich korytarzach tr

FRENDIX ROZWIA ZANIA DOTYCZA CE MAGAZYNO- WANIA OPON I TRANSPORTU TOWARÓW

Przypadek praktyczny: Didactic Pallet Shuttle szybko i sprawnie dostarcza narzędzia i sprzęt medyczny

Projekty logistyczne Maksymalna wydajność Twojego magazynu

Przypadek praktyczny: SMU Gigantyczny magazyn produktów spożywczych chilijskiej firmy SMU

Przypadek praktyczny: BH Bikes Dwa magazyny automatyczne w nowym centrum logistycznym BH Bikes. Lokalizacja: Hiszpania

Przypadek praktyczny: Grégoire-Besson Maksymalna wydajność kompletacji w nowym magazynie firmy Grégoire-Besson

IV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA LOGISTYCZNA. Organizator: Rok szkolny 2011/2012 Zawody I stopnia (szkolne) Zestaw pytań konkursowych

Wózki elektryczne, magazynowe, podnośnikowe:

Przypadek praktyczny: Groupe Rand Przygotowywanie zamówień w magazynie Groupe Rand nowe trendy nie tylko w projektowaniu biżuterii

Przypadek praktyczny: JAS-FBG S.A. Dwa systemy magazynowe w centrum logistycznym firmy JAS-FBG S.A.

Magazyny Budowle magazynowe

PODZIAŁ MAGAZYNU NA STREFY

DRIVE IN. optymalizacji przestrzeni magazynowej

Spis treści. Przedmowa

Przypadek praktyczny: Special Dog Automatyczny magazyn samonośny dla firmy Special Dog

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Spalinowy wózek widłowy ton

Przypadek praktyczny: United Caps Automatyczny magazyn wjezdny z systemem Pallet Shuttle dla producenta zakrętek

Zapytanie ofertowe nr 05_LOG (Dotyczy wyposażenia nowej hali produkcyjnej dostawa i montaż regałów magazynowych)

Transkrypt:

ane do projektu: oczny dopływ europaletowych jednostek ładunkowych do systemu[jł /rok] i = 30 P WE = 102000+i * 5000 dla grupy P1 P WE = 252000[jł /rok] n - ilość dni efektywnej pracy w ciągu roku-280 dla P1 obowy strumień dostawy: ks- współczynnik spiętrzeń dostawy(1 dla dostawy kontenerów) λ WE = P WE * ks/ n [jłj/d] λ WE =900 [jłj/d] P WE = 252000[jł /rok] λ WE =900[jłj/d] Współczynnik rotacji zespołu ładunku: ZWŁ = 24 ZWŁ = 24 Operacyjny zapas czasowy dostaw: N ŁWE = n / ZWŁ [dni] N ŁWE =12[dni] Ilość dostarczanych jł w okresie N ŁWE : λ WE = λ WE * N ŁWE [jł] λ WE =10800[jł] Przyjęty rezerwowy(buforowy) zapas jł w systemie: Bz 60%*λ WE [jłj/d] Bz 540[jłj/d] Maksymalna pojemność magazynu: Z max = λ WE * N ŁWE +Bz [jłj] Z max =11340[jłj] obowy strumień wydań jtj: λ WYJ =0,5* λ WE [jłj/d] λ WYJ =450 [jłj/d] obowy strumień wydań jłn(skompletowanych kz=1,5) λ WYN =0,5* λ WE * kz [jłn/d] λ WYN =675 [jłn/d] obowy wypływ jł: λ WY = λ WYN + λ WYJ [jł/d] λ WY =1125[jł/d] Ilość wydanych jednostek paletowych jednorodnych na rok: P WYJ =λ WYJ * n [jłj/rok] P WYJ =126000[jłj/rok] N ŁWE =12[dni] λ WE =10800[jł] Bz 540[jłj/d] Z max =11340[jłj] λ WYJ =450 [jłj/d] λ WYN =675 [jłn/d] λ WY =1125[jł/d] P WYJ =126000[jłj/rok]

Ilość wydanych jednostek paletowych jednorodnych skompletowanych na rok: P WYN = λ WYN * n [jłn/rok] P WYN =189000[jłn/rok] P WYN =189000[jłn/rok] Uwarunkowania dla transportu zewnętrznego w systemie: Podsystemy dostaw: n wkn * 2 * 22+n wkr* 42 λ WE n wkn -liczba wagonów przystosowanych do przewozu kontenerów 1C(na wagonie mieszczą się dwa kontenery)-111 n wkr -liczba wagonów krytych-111 Podsystem wysyłek: Współczynnik spiętrzeń ks=1,3 dla transportu samochodowego n sj = λ WYJ * ks / 30[jłs/d] n sj =19,5[jłs/d] n sn = λ WYN * ks / 45[jłs/d] n sn =19,5[jłs/d] Moduł magazynowy: M=(2b g +m sz ) * l g [m 2 ] b g - moduł szerokości gniazda regałowego -1[m] l g - moduł długości gniazda regałowego -1,4[m] m sz - szerokość drogi manipulacyjnej-1,4[m] M=4,76[m 2 *2jł] n sj =19,5[jłs/d] n sn =19,5[jłs/d] M=4,7[m 2 *2jł] Powierzchnia strefy zajmowanej przez regały: A =M * Z max /2 * n w [m²] n w =8- ilość warstwy regałów A =3373,65[m 2 ] A =3373,65[m 2 ] Wysokość regałów: h g - wysokość gniazda regatowego brutto-1,4[m] H = n w * hg[m]= 8*1,4= H =11[m] Wysokość strefy składowania: h o -wysokość manipulacyjna nad regałami-0,8[m] H s = H +h o [m] H s =12[m] H =11[m] H s =12[m] Minimalizacja przejazdów transportowych zachodzi przy proporcji: L 2 * B [m] (1) Gdzie: L - całkowita długość strefy regałów B -całkowita szerokość strefy regałów Szerokość strefy regałów: B =(2bg+m sz ) * m k [m] (2) Gdzie: m k - ilość korytarzy międzyregałowych

bg=1[m] m sz =1.4[m] bg=1[m] m sz =1.4[m] ługość ściany regałowej: L =A / B [m] (3) Na podstawie wzorów (1),(2),(3) wyznaczamy L, B, m k Mamy zatem: L =82,1[m] L =82,1[m] B =41,1[m] B =41,1[m] m k =12,1 m k =12,1 Liczba gniazd regałowych: n g = L /l g n g =58,6 n g =58,6 Operacyjna długość strefy składania; L s = L +l mp +l mt [m] l mp -długość manipulacyjna z przodu strefy składania-8,4[m] l mt - długość manipulacyjna z tyłu strefy składania-6,0[m] L s =96,5[m] Operacyjna szerokość strefy składowania magazynu: B s = B +2b c [m] b c - szerokość korytarza przyściennego-1,8[m] B s =44,7[m] L s =96,5[m] B s =44,7[m] Powierzchnia operacyjna szerokość strefy składowania A s = L s* B s [m 2 ] A s =4313,5[m 2 ] A s =4313,5[m 2 ] Kubatura operacyjna strefy składowania: V s = L s* B s * H s [m 3 ] V s =51762,6[m 3 ] V s =51762,6[m 3 ] Powierzchnia magazynowa (niska) towarzysząca strefie regałów: A o =A op +A ow +A ts [m 2 ] A op =(0,4 0,5) * A s [m 2 ] A op =1725,4 [m 2 ] A op =1725,4 [m 2 ] A ow =(0,4 0,6) * A s [m 2 ] A ow =2156,75[m 2 ] A ow =2156,75[m 2 ] A ts =(0,2 0,6) * A s [m 2 ] A ts =862,7[m 2 ] A ts =862,7[m 2 ] Mamy, zatem: A o =4744,85[m 2 ] A o =4744,85[m 2 ]

Powierzchnia zewnętrzna frontu przeładunkowego wraz ze stanowiskami przyjmowania i ekspedycja ładunków: A FP =0,1 * ( A s + A o ) [m 2 ] A FP =905,8[m 2 ] A FP =905,8[m 2 ] Powierzchnia placu manewrowego w otoczeniu magazynu wraz z drogami dojazdowymi i parkingowymi: A PM =0,3 * ( A s + A o ) [m 2 ] A PM =2717,5[m 2 ] A PM =2717,5[m 2 ] Całkowita powierzchnia użytkowa projektowanego LSTM: A m = A s + A o + A FP + A PM [m 2 ] A m =12681,65[m 2 ] A m =12681,65[m 2 ] Używana powierzchnia budowli magazynowej A b = A s + A o =L b * B b [m 2 ] A b =9058,3[m 2 ] A b =9058,3[m 2 ] L b -długość używanej powierzchni budowli magazynowej B b -szerokość używanej powierzchni budowli magazynowej =144,7[m] A ow /B s =L E L E =2156,75/44,7=48,2 L E =48,2[m] L E +L S =48,2+96,5=144,7[m] A b = A s + A o =4313,5+4744,85=9058,3[m] B b =A b /L b =9058,3/144,7=62,6[m] B b =62,6[m] Całkowita kubatura budowli magazynowej: H o -użytkowa wysokość magazynu w strefie niskiej-4,8[m] V m = A s* H s + A o* H o [m 3 ] V m =74537,3[m 3 ] V m =74537,3[m 3 ] Stopnie efektywnego wykorzystania powierzchni oraz objętości magazynowania: α m = A m / Z max [m 2 /jł] α m =1,1[m 2 /jł] α m =1,1[m 2 /jł] β m = V m / Z max [m 3 /jł] β m =6,6[m 3 /jł] β m =6,6[m 3 /jł] Czasy cyklów WW WE -IP-AF WE (z ładunkiem) i AF WE - WW WE (bez ładunku) t CT1 =2 * t Ł +L 1Ł* t VŁ + L 1B* t VB +n s* t s +t o Aby policzyć czasy cyklów muszę najpierw wyliczyć t Ł -średni czas podjęcia i odłożenia ładunku: t Ł =2 * t op +t d +t w +t g +t zs +t w t op - średnia wartość czasu przyspieszenia i zatrzymania-0,035[min] t d (t g )- średnia wartość czasu podnoszenia (opuszczania) na 1 m-0,05[min/m] t w ( t w )-czas wjazdu(wyjazdu) wideł w palete-0,09(0,08) [min] t zs -czas skrętu z zatrzymaniem-0,09[min] t Ł =0,43[min] t Ł =0,43[min]

Następnie obliczamy trasy: L 1Ł - długość trasy WW WE -IP-AF WE L 1Ł =99,6[m] L 1B- długość trasy AF WE - WW WE L 1B =81,2[m] L 1Ł =99,6[m] L 1B =81,2[m] Parametry niezbędne przy obliczaniu t CT1: t VŁ, t VB - czasy przebycia poszczególnych tras z ładunkiem//bez ładunku 0,009[min/m]//0,006[min/m] n s - liczba skrętów w czasie jazdy-10 t s -skręt przy jeździe-0,07[min] t o -czas operacji ręcznych-0,7[min] Po podstawieniu mamy zatem: t CT1 = 3,5[min] Czasy cyklów AF WE -K-ZS WY (z ładunkiem) i (bez ładunku) t CT2 =2 * t Ł +L 2Ł* t VŁ + L 2B* t VB +n s* t s +t o t Ł -średni czas podjęcia i odłożenia ładunku-0,43[min] L 2Ł - długość trasy AF WE -K-ZS WY L 2B - długość trasy ZS WY - AF WY L 2Ł = L 2B =91[m] Po podstawieniu mamy, zatem: t CT2 =3,5[min] t CT1 = 3,5[min] L 2Ł = L 2B =91[m] t CT2 =3,5[min] Pracochłonność dobowa procesów przeładunkowych wózków widłowych STU =1/60 * ( λ WE * t CT1 +(λ WYJ +λ WYN )t CT2 )[maszynogodz/d] STU =118,12[maszynogodz/d] STU =118,12[maszynogodz/d] Liczba wózków widłowych: T Ci - dysponowany czas pracowników(system dwuzmianowy 16 godz./d) K Si - współczynnik wykorzystania pracy(0,8) n stu = STU /T Ci * K Si n stu =9 n stu =9 Czasy cykli transportowych wózków podnośnikowych (z widłami czołowo-bocznymi)pracującymi w strefie regałów: Średnia odległość gniazda regatowego od czoła regałów: L=0,416 * L [m] L=34,1[m] L=34,1 m] Średnia wysokość gniazda regatowego: H=0,416 * H [m] H=4,6[m] H=4,6[m] Czasy cykli transportowych wózków podnośnikowych pracujących w cyklu transportowym AF WE -G AF - AF WE t CK1 =2 * t op +L * t k +0,5H(t d +t g )+6t w +t o

t op -średnie wartości czasu przyśpieszenia i zatrzymania-0,05[min] t k - średni czas jazdy wózka do przodu lub tyłu na 1 m przy opuszczonej kabinie t k =0,008 [min/m] t k - średni czas jazdy wózka do przodu lub tyłu na 1 m przy podniesionej kabiniet k = 0,016 [min/m] t d (t g )- średnia wartość czasu podnoszenia (opuszczania) na 1 m-0,069(0,104) [min/m] t w -czas manipulowania widłami (wsów i obrót)-0,13[min] t o -czas operacji ręcznych 0,085[min] t CK1 =2,2[min] t CK1 =2,2[min] Czasy cykli transportowych wózków podnośnikowych pracujących w cyklu kompletacyjnym t CK2 = t op* (w+1)+l * ( t k + t k )+(nrh+h w ) * ( t d +t g )+ 6t w +t o +w(t z +p * t pl ) w- ilość rodzajów artykułów do pobrania(w=4) p- ilość pozycji wybieranego artykułu (p=10) n r -zakres wysokość regału pokonywanej podczas podnoszenia i opuszczania( dla w=4,n r =1,1) h w -wolny skok wideł1,5 [m] t pl czas wybierania ładunku-0,12[min] t z czas odczytywania zlecenia i jego potwierdzenie-0,15[min] t CK2 =8,4[min] t CK2 =8,4[min] Pracochłonność dobowa procesów przeładunkowych wózków korytarzowych: -w cyklu transportowym str =1/60 * (λ WE +λ WYJ ) * t CK1 [maszynogodz/d] str =49,5[maszynogodz/d] str =49,5[maszynogodz/d] -w cyklu kompletacyjnym: stk = (λ WYN * t CK2 )/60[maszynogodz/d] stk =94,5[maszynogodz/d] stk =94,5[maszynogodz/d] Liczba wózków ŋ stk = ( str + stk )/ T Ci * K Si ŋ stk =11 ŋ stk =15 Wymiarowanie LSTM ze względu na liczbę i rodzaj zatrudnianych pracowników obsługi. Liczba pracowników operatorów wózków widłowych n pu =2 * n stu (dwie zmiany) n pu =18 n pu =18 Liczba pracowników operatorów wózków korytarzowych n pk =2 * n stk n pk =22 n pk =22 Liczba pracowników obsługi zarządzania przepływu ładunków n pz =1/60(λ WE * k OWE + λ WY * k OWY ) n pz =17 n pz =17 k OWE - przeciętny czas potrzebny na obsługę identyfikacji i ewidencje wejścia (0,55 minuty/jł) k OWY -przeciętny czas potrzebny na obsługę identyfikacji i ewidencji wyjścia (0,5 minuty/jł) Liczba pracowników nadzoru n pn =2(dwie zmiany) n pn =2 Liczba pracowników pomocniczych

n pp =2(pracowników fizycznych)+3(ochrona)=5 Całkowita liczba pracowników magazynu: n pc = n pu + n pk + n pz + n pn + n pp n pc =74 n pc =74