Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Konspekt lekcji w klasie IV

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 5

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Scenariusz zajęd nr 30 Temat: Co to znaczy byd tolerancyjnym? Cele operacyjne: Uczeo:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka.

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Jak szybko płynie czas?

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Scenariusz nr 77 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz zajęć nr 6

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć w klasie III

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA KRYTERIA OCEN KLASA 2

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Dzieje mojej Ojczyzny Temat: O początkach plemienia Polan i Polski

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Jak pies z kotem czy warto się kłócić?

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Witaj szkoło! Temat: Nasze szkolne sprawy

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo: wyjaśnia, czym jest chciwośd, czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji, treśd bajki O rybaku i złotej rybce, wersja Aleksandra Puszkina w przekładzie Juliana Tuwima, charakteryzuje bohaterów bajki, wyjaśnia pouczenie zawarte w bajce, wyszukuje w słowniku wyrazy o podobnym znaczeniu: chciwy, rybak, ryba, życzenie, morał, układa zdania z wybranymi wyrazami z bajki, mnoży i dzieli w zakresie 100, rozwiązując zadania zawarte w bajce matematycznej, wyszukuje nadmiar danych w bajce matematycznej. Środki dydaktyczne: klej introligatorski (magik, CR), nożyczki, kartki A4, folia aluminiowa, grafika 1: Grafika przedstawia rybaka siedzącego na molo i łowiącego ryby. W wodzie pływa: 10 ryb zielonych, 4 fioletowe, 12 żółtych, 15 niebieskich, 8 brązowych, 9 czerwonych. grafika 2 Grafika przedstawia 5 zamkniętych skrzyo. nagranie dźwiękowe: Nagranie dźwiękowe przedstawia treśd bajki matematycznej Rybak i złota rybka. Pewnego dnia rybak, jak zawsze po kłótni z żoną, wybrał się na połów. Siedząc na pomoście, długo rozmyślał nad swoim losem. Jednakże nie miał na to dużo czasu, gdyż ryby bardzo 1

dobrze brały. Rybak złowił 60 ryb i ułożył je po równo w 6 koszach. Ile było ryb w każdym koszu? Bohater ułożył swoje zdobycze kolorami. W pierwszym koszu znajdywały się ryby w kolorze czerwonym, w drugim w kolorze zielonym, w trzecim w kolorze żółtym, w czwartym w kolorze niebieskim, w piątym w kolorze fioletowym oraz w szóstym w kolorze brązowym. Rybak już miał iśd do domu, ale nagle poczuł, iż coś ciągnie mu wędkę. Niewiele myśląc, szarpnął za nią i zobaczył, że na koocu haczyka coś połyskiwało. Była to złota rybka. Rybka powiedziała, że jeśli człowiek wypuści wszystkie jej siostry, ona w podzięce spełni jego trzy życzenia. Rybak wziął sobie do serca słowa złotej rybki i wypuszczał złowione ryby co 10 minut po tyle samo ryb. Ile ryb wypuszczał co 10 minut? Rybka poprosiła rybaka, aby odliczył od 100 do 1. Następnie spełniła jego życzenie. Rybak poprosił o 10 wozów zaprzęgniętych w dwa konie każdy. Na podarowanych pojazdach znajdowały się również 4 kury i dwie kozy, a także 8 owiec. Ile koni w sumie wyczarowała złota rybka? Rybak spojrzał na rybkę i poprosił o spełnienie drugiego życzenia, którym było 5 sakiewek po 20 złotych monet. Każda sakiewka miała dodatkowo naszyte po 3 skórzane łatki i 2 złote sznureczki. Ile monet otrzymał? Trzecim i ostatnim życzeniem rybaka było, aby rybka uczyniła go o połowę młodszym niż jest teraz, a przecież miał na karku już 60 wiosen i widział już niejedno w swoim życiu: 10 powodzi i 10 nieurodzajów. Rybka spełniła również i to życzenie rybaka, odpłynęła i już nigdy nie zbliżyła się do żadnego człowieka. Do tej pory nie wiem, czy starzec mówił prawdę, czy historia o jego majątku i zadziwiającym odmłodzeniu jest tylko bajką Ile lat ma teraz rybak? karta pracy nr 1, komputer/tablet, treśd bajki O rybaku i złotej rybce wersja Aleksandra Puszkina w przekładzie Juliana Tuwima, dwiczenie interaktywne: Dwiczenie interaktywne przedstawia rybaka siedzącego na molo w prawym górnym rogu ekranu. Człowiek łowi ryby na długiej wędce. W lewym, górnym rogu ekranu pojawia się działanie matematyczne na mnożenie lub dzielenie w zakresie 100. Na środku ekranu pojawiają się 3 rybki. Dwie z błędnymi odpowiedziami oraz jedna z poprawną. Obok rybaka 2

znajduje się kosz na ryby. Uczeo ma za zadanie wskazad właściwy wynik działania. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa ryba wędruje do kosza i zostaje tam. Jeśli odpowiedź jest błędna, ryba wędruje do kosza i wyskakuje z niego. Uczeo może popełnid maksymalnie 5 błędów. Działanie odp dobra odp błędna odp błędna 5x5 25 23 27 3x7 21 24 20 8x9 72 43 87 7x7 49 23 44 9x5 45 41 44 8x4 32 13 31 5x8 40 39 34 1x10 10 1 11 7x9 63 66 64 5x9 45 46 47 25:5 5 6 4 64:8 8 7 9 49:7 7 9 6 72:9 8 7 9 10:5 2 5 1 Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda zadao wytwórczych, praca z 24:4 6 3 5 tekstem, 42:6 metoda programowa 7 6 z użyciem 8 komputera/tabletu, zabawa ruchowa, bajka matematyczna 36:6 6 5 7 90:10 9 8 7 12:3 4 5 3 Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Każdy uczeo otrzymuje kartkę formatu A4. Jego zadaniem jest wycięcie ryby oraz przyozdobienie jej z jednej strony elementami wyciętymi z folii aluminiowej. Na czystej stronie zapisuje działanie matematyczne na dzielenie lub mnożenie w zakresie 100 bez rozwiązania. Nauczyciel zbiera gotowe prace, które będą wykorzystane na koocu lekcji. 3

Etap realizacji Zadanie 1 Czytanie bajki O rybaku i złotej rybce. Uczeo czyta bajkę z zachowaniem zasad interpunkcji i intonacji. Nauczyciel zadaje pytania: Jakie pouczenie płynie z tej bajki? Jacy bohaterowie występują w utworze? Opisz jak wygląda rybak oraz jego żona? Opisz cechy charakteru rybaka oraz jego żony? Nauczyciel prosi uczniów, aby w parach zapisali, co według nich oznacza stwierdzenie byd chciwym. Uczniowie określają, który z bohaterów był chciwy i dlaczego?. Zadanie 2 Nauczyciel dzieli klasę na 5 zespołów. Każda grupa otrzymuje inny wyraz. Jej zadaniem jest odnalezienie wyrazów o podobnym znaczeniu w Słowniku wyrazów bliskoznacznych oraz zapisanie ich w zeszycie. Wyrazy: chciwy, rybak, ryba, życzenie, morał. Po skooczonej pracy przedstawiciel każdej z grup czyta odnalezione wyrazy. Zadanie 3 Układanie zdao. Każdy uczeo układa po jednym zdaniu z wyrazami: chciwy, rybak, ryba, życzenie, morał.. Chętne dzieci prezentują ułożone przez siebie zdania. Zadanie 4 Zabawa ruchowa Rybak. Zabawa ruchowa na sali gimnastycznej lub w części rekreacyjnej klasy. Jedna osoba rybak stoi na środku, pozostali uczniowie znajdują się po jednej stornie sali. Na znak nauczyciela biegną z jednego kooca pomieszczenia, na drugi. Rybak porusza się tylko po linii prostej dzielącej salę na dwie części. Dla ułatwienia możemy narysowad linię kredą. Zadaniem rybaka jest złapanie jak największej liczby dzieci. Jeśli dotknie któregoś z uczniów, ten łapie go za rękę, tworząc sied. Złapane dzieci stają wraz z rybakiem na linii 4

trzymając się za ręce, pomagają w chwytaniu pozostałych uczniów. Zabawę powtarzamy do momentu, gdy wszystkie rybki zostaną złapane. Zadanie 5 Grafika 1. Nauczyciel zadaje pytania: Co dzieje się na grafice? Ile ryb każdego koloru jest na obrazku? Ile wszystkich ryb widzimy na obrazku? Ile jest w sumie ryb koloru zielonego i fioletowego? Ile jest w sumie ryb koloru żółtego i niebieskiego? Ile jest w sumie ryb koloru brązowego i czerwonego? Ile jest w sumie ryb koloru zielonego i czerwonego? Ile jest w sumie ryb koloru fioletowego i brązowego? Ile jest w sumie ryb koloru żółtego i fioletowego? Karta pracy nr 1. Uczniowie rozwiązują zadania w formie bajki matematycznej. Zadanie 6 Grafika 2. Nauczyciel: Grafika przedstawia skrzynie, w których ukryty jest skarb ofiarowany przez złotą rybkę rybakowi. Jak myślicie co znajduje się w środku? Uczniowie zgłaszają swoje propozycje. Nauczyciel zadaje pytania: Ile jest wszystkich (tu nauczyciel wstawia jeden z pomysłów wymienionych przez dzieci), jeżeli w każdej skrzyni jest ich 8? Ile jest wszystkich (tu nauczyciel wstawia jeden z pomysłów wymienionych przez dzieci), jeżeli w każdej skrzyni jest ich 9? Ile jest wszystkich (tu nauczyciel wstawia jeden z pomysłów wymienionych przez dzieci), jeżeli w każdej skrzyni jest ich 5? Ile jest wszystkich (tu nauczyciel wstawia jeden z pomysłów wymienionych przez dzieci), jeżeli w każdej skrzyni jest ich 6? 5

Zadanie 7 Dwiczenie interaktywne. Każdy uczeo pracuje samodzielnie. Etap koocowy Uczniowie siedzą w kręgu. Kolejno każdy kooczy zdanie Byd chciwym to znaczy Dzieci, które dokooczą wypowiedź, losują wcześniej przygotowywane rybki. Zadaniem każdego ucznia jest wykonanie zapisanego na niej działania. Jeżeli komuś trafi się jego praca, wymienia ją na inną. Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 5 rozwiązuje zadanie w karcie pracy 1b. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu 5 zadanie w karcie pracy 1a. 6