Lekcja przeznaczona dla klas szóstych szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.

Podobne dokumenty
zapoznanie uczniów z wydarzeniami, które zapoczątkowały polski sierpień, określenie pojęcia europejczyk analiza źródeł

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych.

SOLIDARNOŚĆ Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"

Jak pracować z przedmiotem? Scenariusz lekcji

Marzec 68: karykatura antysemicka

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Narodziny wolnej Polski

Wolontariusz - bohater naszych czasów

do Ligi Kobiet. Jako działaczka tej organizacji zaczęła zabiegać o prawa pracowników. Wtedy zaczęły się jej kłopoty z Urzędem Bezpieczeństwa

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

WŁADYSŁAW KLIMEK. Pedagog, naukowiec, społecznik. Monika Markowska Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp.

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

ZADANIA DO SPRAWDZIANU

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

JAK RADZIĆ SOBIE W SYTUACJI DOŚWIADCZENIA PRZEZ UCZNIA ZJAWISKA HEJTU. materiał dla uczniów

Autorzy scenariusza: Alicja Pacewicz, Tomasz Merta, Sylwia Żmijewska-Kwiręg

WOLNE WYBORY I OKRĄGŁY STÓŁ Autor: Marcin Wierzbicki, kl. III d

czystości, podkreślił, że robotnicy, którzy strajkowali na Lubelszczyźnie w roku, byli kontynuatorami polskich tradycji

Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem. 35 lat NSZZ Solidarność i 34 rocznica ogłoszenia stanu wojennego

Kto puka do naszych drzwi?

Organizacja informacji

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

Zdezubekizowani za pomoc Kościołowi. IPN im nie pomoże

Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym? Debata Zespół Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 3, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH IV EDYCJA 2016/2017 ETAP SZKOLNY. 22 listopada 2016 r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

MARZEC Programu Solidarna Szkoła Zespole Szkół w Świlczy 1. VI B szkoły podstawowej I A gimnazjum I B gimnazjum II B gimnazjum Pani mgr Ewy Świder

Trzebinia - Moja mała ojczyzna Szczepan Matan

Godzina Czas Nazwa bloku Opis ćwiczenia Materiały 0:00-0:02 2 min Wprowadzenie

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Cofnij nagraj zatrzymaj

Obrady Okrągłego Stołu 6 L U T Y 5 K W I E C I E Ń

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusze wybranych lekcji z geografii dla szkół ponadgimnazjalnych

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

UROCZYSTOŚĆ JUBILEUSZOWA 35-LECIA NIEZALEŻNEGO ZRZESZENIA STUDENTÓW UNIWERYSTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIIU. Toruń, 14 maja 2016 r.

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

w obradach. Na zdjęciu Michał Toruński w trakcie wygłaszania rezolucji

- Gdańsk tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w dniach grudnia 1981 roku: mieszkańców pod Stocznią Gdańską i czołgi,

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Scenariusz warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

TEMAT LEKCJI: EUROPOKER 1. GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI

Pytania do uczniów i odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem niebieskim.

Instrukcja Platformy E-learning


Temat: Kim jest jednostka wybitna? Rozważania na temat roli wielkich osobowości i ich wpływu na postrzeganie świata oraz bieg historii.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

1. Polskie miesiące. Wystąpienia przeciw władzy w okresie PRL projekt edukacyjny

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

NA INDEKSIE -sytuacja białoruskich studentów

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Temat: Skutki zażywania alkoholu-wywiad z ekspertem

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII OGÓLNPOLSKI KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH I EDYCJA 2012/2013 ETAP SZKOLNY

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

III - 7. Solidarność

Otwarta szkoła Szkoła zapewnia uczniom i uczennicom możliwość wyznawania różnorodnych wartości poglądów oraz obrony łamanych praw.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Aktywne metody nauczania.

MŁODZI DLA WOLNOŚCI PROJEKT SZKOLNY. 1. Gminny Konkurs Historyczny,,Wybory parlamentarne w czerwcu 1989r. koniec PRL-u?

Paweł Adamowicz Jan Bachorski Jacek Tomasz Balk Jerzy Ryszard Biały Stanisław Bobrowski Marian Bogdanowicz

Instrukcja dla nauczyciela: Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie Realizowany zapis podstawy programowej: Cele ćwiczenia: S 52

Scenariusz zajęć edukacyjnych. Przygotowanie do świadomego udziału w Biegu Dziewięciu Górników

PRZEWODNIK DLA UCZESNIKA

PROGRAM "SOLIDARNOŚĆ" LISTA WNIOSKÓW ROZPATRZONYCH POZYTYWNIE

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

śycie w słuŝbie,,solidarności i Ojczyzny

1. Paweł Jerzy Babiński ur r.

Poznajemy rodzaje podmiotu

Poznań, 30 października 2016 r. O REFORMIE OŚWIATY

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH II EDYCJA 2014/2015. ETAP SZKOLNY 25 listopada 2014 r.

Tytuł: Nic o Was bez Was bohaterowie polskiego członkostwa w NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć

Staram się o pracę. Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Mikser GAZETKA SZKOLNA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 5 W RACIBORZU

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

we współpracy z Empatia wychodzi na dobre materiał edukacyjny dla uczniów w wieku lat

Scenariusz lekcji 17 1/4

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 7

,, ZALAJKUJ CZYTANIE SZKOLNY PROJEKT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

GRUPA A. a) zniesienie stanu wojennego w PRL-u b) obrady Okrągłego Stołu / 2

Transkrypt:

TEMAT LEKCJI: JEDEN Z 27 ZWYKŁYCH EUROPEJCZYKÓW? 1. GŁÓWNE ZAGADNIENIA Podczas lekcji uczeń dowie się o początkach strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, pozna postać Jerzego Borowczaka stoczniowca, który zapoczątkował strajk zastanowi się nad pojęciem Europejczyk, 2. CELE LEKCJI zapoznanie uczniów z wybranymi materiałami dotyczącymi wydarzeń, które zapoczątkowały polski sierpień, określenie pojęcia Europejczyk, analiza źródeł. 3. UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI Lekcja przeznaczona dla klas szóstych szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. 4. ŚRODKI DYDAKTYCZNE Materiał pomocniczy nr 1 artykuł prasowy pt. Borowczak Jerzy, Prondzyński Ludwik, Felski Bogdan. Oni zatrzymali stocznię z Gazety Wyborczej z dn. 6.08.2005 r. Materiał pomocniczy nr 2 karta pytań do tekstu Materiał pomocniczy nr 3 biogram Jerzego Borowczaka Materiał pomocniczy nr 4 metoda śnieżnej kuli Materiał pomocniczy nr 5 fragment artykułu prasowego pt. Europa i Europejczycy autorstwa Remigiusza Sobańskiego słownik języka polskiego, encyklopedia 5. POJĘCIA Europejczyk strajk, esbecja, NOWA, NRD, RFN, Nomenklatura, AWS 6. PRZEBIEG LEKCJI: Wprowadzenie Opowiedz uczniom, że wielkie wydarzenia historii, przełomy i rewolucje zaczynają się niekiedy od przypadkowych zdarzeń, nie zapowiadają obalenia rządów, zmian społecznych. Podobnie rzecz się miała w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Nikt z trójki młodych ludzi, dwudziestoletnich pracowników nie przewidywał, że zapoczątkowany przez nich strajk w obronie zwolnionej pracownicy stoczni Anny Walentynowicz, stanie się początkiem przemian w Polsce. Nie stali się też bohaterami jak Lech Wałęsa. Ich losy potoczyły się bardzo różnie. Losy jednego z inicjatorów strajku Jerzego Borowczaka 20 lat później zostały przedstawione na brukselskiej wystawie prezentującej historię powojennej Europy jako reprezentanta naszego kraju. Jest jednym z 27 zwykłych, niezwykłych Europejczyków. 1

Rozwinięcie Poproś uczniów, aby przeczytali materiał pomocniczy nr 1 i na podstawie tego tekstu określili kolejność wydarzeń pomocne uczniom będą pytania zawarte w materiale pomocniczym nr 2. Poproś wybranego ucznia o odczytanie odpowiedzi. Zapytaj, jakie skutki miał ten protest dla dalszego życia bohaterów artykułu, jak potoczyły się ich losy. Możesz przeczytać uczniom notkę biograficzną Jerzego Borowczaka (materiał pomocniczy nr 3). Zapytaj uczniów, dlaczego autorzy wystawy Europa to nasza historia wybrali tę postać. Co poprzez tę postać chciano pokazać Europie? Symbolem jakich przemian jest działalność Borowczaka? Zastanów się razem z uczniami, co oznacza termin Europejczyk? Uczniowie mogą metodą śnieżnej kuli lub burzy mózgów spróbować zdefiniować to pojęcie (materiał pomocniczy nr 3), możecie się też posłużyć słownikiem, encyklopedią. Odczytaj wyjaśnienie pojęcia, a następnie przeczytaj uczniom materiał pomocniczy nr 4. Podsumowanie Na zakończenie powiedz uczniom, że słowo Europejczyk ma wiele określeń. To nie tylko mieszkaniec naszego kontynentu, nie tylko osoba wszechstronnie wykształcona, otwarta, tolerancyjna, o rozległych horyzontach myślowych, światła, silnie związana z kulturą europejską itd. To także osoba, która swoją działalnością i poprzez historię własnych doświadczeń, jednocześnie mówi o doświadczeniach wielu Europejczyków będących świadkami zmian i jednoczenia się Europy. Należy być dumnym, że na wystawę o powojennej Europie wybrano postać i symbol przemian lat 80. Polaka stoczniowca, świadka narodzin Solidarności. MATERIAŁ POMOCNICZY NR 1 Artykuł: Borowczak Jerzy, Prondzyński Ludwik, Felski Bogdan. Oni zatrzymali stocznię. Autorzy: Marek Sterlingow, Marek Wąs Gazeta Wyborcza, 6.08.2005 Oni zatrzymali stocznię. Bałem się, że nie porwiemy za sobą stoczniowców, ale jeszcze bardziej tego, że ludzie ruszą pod komitet partii wspomina Jerzy Borowczak. Skończyłoby się tragedią. 2 Fot. Damian Kramski / AG

Jerzy Borowczak 14 sierpnia 1980 roku o 6 rano wezwanie do strajku w stoczni rzuciło trzech młodych robotników: Jerzy Borowczak (rocznik 1957), Ludwik Prondzyński (rocznik 1956) i Bogdan Felski (rocznik 1955). Cztery godziny później dołączył do nich Lech Wałęsa (1943). I uratował załamujący się strajk. Do Bogdana Borusewicza, pod koniec lat 70. jawnego działacza Komitetu Obrony Robotników, każdy z nas trafił samodzielnie opowiada Jerzy Borowczak. Urodziłem się w Białogardzie. W 1979 przyjechałem do Gdańska i zatrudniłem się w stoczni. Pewnego dnia jechałem kolejką, ktoś wręczył mi ulotkę. Było w niej coś o tym, że nomenklatura to złodzieje. I adres Bogdana. Poszedłem, bo miałem poczucie, że z komuną trzeba walczyć. Przyjął mnie z dużą rezerwą. Wypytywał, co robię i kogo znam. Potem dał mi pierwsze zadanie. Miałem rozrzucić ulotki w stoczni. W tym samym czasie współpracę z Borusewiczem zaczęli Prondzyński i Felski. Poznali się po kilku miesiącach na podziemnych szkoleniach z prawa pracy u Lecha Kaczyńskiego. W sierpniu byli już sprawdzonymi opozycjonistami i członkami WZZ. To byli wspaniali chłopcy wspomina Borusewicz. Wszyscy mieli średnie wykształcenie, robotnicza elita. Oczytani, bardzo ciekawi świata, czytali książki z NOWej, Brandysa. Przed strajkiem esbecja już dobrze wiedziała cośmy za jedni opowiada Bogdan Felski. Przecież kilka tygodni wcześniej ja wręcz zagroziłem, że wywołamy strajk. Poszło o Ludwika Prondzyńskiego, którego zatrzymali na akcji ulotkowej w Słupsku. Jak nie pojawił się w pracy, to poszedłem do kierownika wydziału, a pracowałem na K-3 jako spawacz, i mówię: Ludwika nie ma, niech pan przekaże przełożonym, że jak on do pracy nie wróci, to coś większego zrobimy. Dzień później chłopaka puścili. Ale do mnie przyszedł majster i ostrzegł uważaj, nie spóźniaj się, nie opuszczaj stanowiska pracy, oni tylko na pretekst czekają, żeby ciebie zwolnić. Lutek w Słupsku złamał zasady konspiracji wspomina tamtą sytuację Borowczak. Rozrzucaliśmy ulotki pod kościołami. On uparł się dawać je ludziom do ręki i mu zostały. Na dworcu kolejowym podzieliliśmy się tymi ulotkami i mieliśmy je wyrzucić z pociągu, jak już ruszy. Ludwik nie wytrzymał i zaczął rozdawać na peronie. Ja zwiałem, a jego od razu zgarnęli. Dostał kolegium za zaśmiecanie miasta. 14 sierpnia mieli przygotowany scenariusz strajku. Najpierw każdy na swoich wydziałach miał rozdać ulotki i rzucić hasło do strajku w obronie pani Ani (Walentynowicz). Udało się, stocznia stanęła Dalsze losy trzech robotników, którzy zaczęli strajk, bardzo się od siebie różnią. Felski jako delegat S wyjechał do Bremy na zaproszenie tamtejszych związków zawodowych. Opuścił Polskę ostatnim pociągiem w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Granicę NRD z RFN przekraczali już po północy, ale nie mieli pojęcia, że w Polsce właśnie zaczyna się stan wojenny. Było nas tam w Bremie sześciu stoczniowców opowiada Felski. Dopiero w 1984 roku jednemu pozwolili przyjechać do kraju. Przez polską ambasadę dostałem zapewnienie, że mnie nie aresztują. Przypłynąłem promem Rogalin. Najpierw WOP przytrzymał mnie dobę na granicy. Następnego dnia przesłuchiwała mnie bezpieka i puścili. Byłem trzy tygodnie w Gdańsku. Nie udało mi się spotkać ani z Borusewiczem, ani z Wałęsą. Krótko udało się pogadać z Lutkiem, Borówą 3

i z Jackiem Merklem. Ludzie się bali. Wróciłem do Bremy i przekazałem kolegom, jak sprawy wyglądają. Byłem za tym, żeby mimo wszystko wracać całą grupą do Polski. Ale nie dali już nam paszportów. I tak utknęliśmy w Niemczech. Liczyłem jeszcze na przyjazd w 1985 roku, jak umarł mi ojciec, ale nie wpuścili mnie nawet na jego pogrzeb. No i musiałem jakoś ułożyć sobie życie w Niemczech, bo kto się spodziewał, że za cztery lata zacznie się wolność? Zostałem magazynierem w zakładach wędliniarskich. Mam 49 lat i zarabiam pieniądze. Co najmniej trzy razy w roku przyjeżdżam do Gdańska, pomagam mamie. Teraz remontujemy nasz dom przy Ojcowskiej. Borowczak został działaczem podziemnej Solidarności. Przez wiele lat należał do grona bliskich współpracowników Lecha Wałęsy. W latach 90. kierował zakładową organizacją związku w Stoczni Gdańskiej. Był prezesem klubu piłkarskiego Lechia Polonia Gdańsk. W 2000 roku został posłem AWS, następnie przystąpił do Platformy Obywatelskiej. Teraz jest dyrektorem Fundacji Centrum Solidarności. Ludwik Prondzyński pozostał robotnikiem. Pracuje w Stoczni Gdańskiej jako spawacz. Wyjaśnienia: Esbecja Służba Bezpieczeństwa NOWA podziemna oficyna wydawnicza NRD Niemiecka Republika Demokratyczna RFN Republika Federalna Niemiec WZZ Wolne Związki Zawodowe Nomenklatura system obsady stanowisk kierowniczych w państwie obowiązujący w krajach bloku radzieckiego S skrót Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność AWS Akcja Wyborcza Solidarność MATERIAŁ POMOCNICZY NR 2 KARTA PYTAŃ DO TEKSTU 1. Ile lat mieli bohaterowie artykułu, gdy rozpoczynali strajk? 2. Z jaką niezależną organizacją opozycyjną byli związani? 3. Jakie zadania powierzono młodym stoczniowcom? 4. W jakich miejscach rozdawali ulotki? 5. W obronie kogo rozpoczęli strajk? 6. Jakie były dalsze losy stoczniowców a) Jerzego Borowczaka b) Bogdana Felskiego c) Ludwika Prondzyńskiego. Wymień w punktach przy każdym nazwisku. MATERIAŁ POMOCNICZY NR 3 Jerzy Borowczak, ur. 15 XI 1957 w Białogardzie. W 1982 ukończył Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku. 1979 1982 pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1979 wszedł w kontakt ze środowiskiem WZZ (Wolne Związki Zawodowe) Wybrzeża. Jeden z organizatorów strajku w VIII 1980; w S od IX 1980, członek Prezydium Komitetu Założycielskiego S w SG, od 1981 wiceprzewodniczący KZ w Stoczni. 13 16 XII 1981 uczestnik strajku na terenie Stoczni. 20 XII 1981 III 1982 internowany 4

w Ośrodku Odosobnienia w Iławie. Po zwolnieniu powrócił do pracy w stoczni. Zwolniony dyscyplinarnie w X 1982 za współorganizowanie strajku przeciw delegalizacji S. 1985 1989 pracownik Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych Gdańsk, od 1989 ponownie zatrudniony w SG. 1991 2001 przewodniczący, od 2001 wiceprzewodniczący KZ stoczni. 1995 1998 członek KK. W 1993 współzałożyciel stowarzyszenia Bezpartyjny Blok Wspierania Reform. 2000 2001 poseł do Sejmu z listy AWS. 2000 2004 prezes Polonii Gdańsk. Od 2002 Dyrektor Fundacji Centrum Solidarności. Encyklopedia Solidarności www.encyklopedia-solidarnosci.pl MATERIAŁ POMOCNICZY NR 4 Metoda śnieżnej kuli. Śnieżna kula jest metodą dyskusji. Uczestnicy pracują indywidualnie nad zadanym problemem, zapisując swoją definicję europejczyka. Następnie ustala się stanowisko w parach, potem w czwórkach itd. Powstaje wspólna definicja całej grupy/klasy przy uzgadnianiu wszystkich opinii. MATERIAŁ POMOCNICZY NR 5 Fragment artykułu Europa i Europejczycy autorstwa Remigiusza Sobańskiego Można być Europejczykiem, nie mieszkając w Europie, ale też można nim nie być, mieszkając w Europie. Bo Europejczyk to człowiek o osobowości uformowanej przez te same siły, które doprowadziły do ukształtowania się świadomości europejskiej; Europa to bardziej świadomość niż geografia. Świadomość ta ma obiektywną, historyczną podstawę, a jest nią wspólna przeszłość grecko-rzymsko-judejskochrześcijańska. Owe cztery wyznaczniki tej przeszłości pozostawały w napięciu, ale rozpoznanie i uznanie bogactwa każdego z nich doprowadziło do ich wzajemnego przenikania i zaowocowało Europą, a potem europejskością. Jej cechą jest otwartość. Europejczyk to ten, kto aktywnie pamięta o wspólnej, europejskiej przeszłości. To znaczy: pozostaje sobą Grekiem, Rzymianinem, Niemcem, Polakiem wiedząc jednak, że w tej części świata żaden naród nie zdoła być sobą, nie pozostając we wspólnocie z innymi. www.opoka.org.pl/biblioteka/p/ps/gn/2000-05-4.html 5