Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

Podobne dokumenty
Lekcja VI. Teksty kultury z *

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

1. Roland rycerz średniowieczny

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Wiadomości, umiejętności i postawy. ucznia

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Religia. wolność czy zniewolenie? Odrzuć wszystko, co sprzeciwia się wolności i poznaj to, co najbardziej człowiekowi potrzebne.

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Odpowiedzi do zadań zamieszczonych w arkuszu egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 15 KWIETNIA 2019 opracowane przez ekspertów Nowej Ery

Kiedy przyjmujemy zbawienie, które Chrystus ofiarował na krzyżu, stajemy się zjednoczeni w Nim w przymierzu. Jesteśmy pojednani z Bogiem i ludźmi.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Quo Vadis - Pochodnie Nerona - Siemiradzki

Dlaczego chrześcijańskie wychowanie?

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

LITERATURA. Bohater z książką w ręku. Omów wpływ lektur na życie postaci literackich na podstawie analizy wybranych przykładów.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

22 października ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA. Wspomnienie obowiązkowe. [ Formularz mszalny ] [ Propozycje czytań mszalnych ] Godzina czytań.

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

O tym jak wypadła pierwsza podróż świętego Pawła

Scenariusz lekcji języka polskiego. Zmotywowanie uczniów do przeczytania powieści H.Sienkiewicza

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Człowiek stworzony do szczęścia

Scenariusz lekcji języka polskiego w gimnazjum

Lekcja języka polskiego

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY IV - VI

1. W świecie obyczajów i tradycji

Temat: Sakrament chrztu świętego

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

YK KKK

ROK SZKOLNY 2016/2017

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA

Przed Festusem. Dzieje Ap. 25,1-12 Kwestie polityczne. Przed Agryppą. Dzieje Ap. 25,13-26,32 Król Agryppa i Berenika Mowa Pawła Reakcja Agryppy

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Bolesław Prus. Lalka

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci

Lekcja 10 na 8. grudnia 2018

Studium biblijne numer 12. Prawdziwa religia. Andreas Matuszak. InspiredBooks

Tematy na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014

List do Rzymian podręcznik do nauki religii w drugiej klasie szkoły ponadgimnazjalnej razem 22 jednostki lekcyjne

WZAJEMNY SZACUNEK DLA WSZYSTKICH CZŁONKÓW RODZINY JAKO FUNDAMENT TOLERANCJI WOBEC INNYCH

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Test kompetencji pisali uczniowie klas drugich. Obejmował zadania wielokrotnego wyboru, wymagające krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi.

KOŚCIÓŁ IDŹ TY ZA MNIE

W jaki sposo b Neron wykorzystał fakt, z e za jego panowania ludzie nie mieli praw?

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Program nauczania biblijnego uczniów klas gimnazjalnych. Program powstaje pod kierunkiem Elżbiety Bednarz

Pozycja w rankingu autorytetów: 1


KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Biblia. Najważniejsze zagadnienia cz II

DOBRE PRAKTYKI EDUKACYJNE SPOSÓB NA LEKTURĘ. AGNIESZKA PIWNICKA JAGIELSKA Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie (Poland)

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy (Rzymian 3:31)

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY IV

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 11 IM. SZARYCH SZEREGÓW W STALOWEJ WOLI

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Henryk Sienkiewicz. Pan Wołodyjowski

APOSTOŁ PAWEŁ I SYLAS

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

WYMAGANIA Z RELIGII. I. Czy przyjaźnię się z Panem Jezusem? Ocena Dobra

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

PROFILAKTYKA INTEGRALNA KIERUNKIEM ZMIAN ZAPOBIEGANIA UZALEŻNIENIOM

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

USPRAWIEDLIWIENIE WYŁĄCZNIE PRZEZ WIARĘ

Wieczornica Papieska 2017 TOTUS TUUS

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Przedmiotowe zasady oceniania religia, klasy IV- VI

Henryk Sienkiewicz Quo vadis

W jaki sposób Neron wykorzystał fakt, że za jego panowania ludzie nie mieli praw?

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Lekcja 2 na 14 października 2017

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

WERSJA: C NKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2.

WERSJA: B ANKIETER: JEŚLI RESPONDENT JEST MĘŻCZYZNĄ, ZADAĆ GF1. JEŚLI RESPONDENT JEST KOBIETĄ, ZADAĆ GF2.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Kryteria oceniania z religii dla klasy IV technikum

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W BORKU WLKP.

Piotr zaś otworzył usta i rzekł: Teraz pojmuję naprawdę, że Bóg nie ma względu na osobę, Lecz w każdym narodzie miły mu jest ten, kto się go boi i

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOCZANOWIE

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA:

RZYM I PIERWSI CHRZEŚCIJANIE

Liceum/technikum Literatura: praca z tekstem - Platon "Obrona Sokratesa" (fragmenty)

Ogólne wymagania na poszczególne oceny z religii dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Turośli

63 urodziny farorza kazanie głosi ks. Piotr Lisiecki

Edukacja globalna na zajęciach z języka polskiego

Konkurs humanistyczny Etap szkolny

O KSIĄŻCE RANDY EGO SINGERA PT. ADWOKAT, PRZEKŁAD: MAŁGORZATA BORTNOWSKA, WYDAWNICTWO ŚWIĘTY WOJCIECH, POZNAŃ 2016, S. 478

J. M. Spychały, dostosowując go do lekcji w klasach młodszych szkoły podstawowej.

Transkrypt:

Henryk Sienkiewicz, Quo vadis Na omówienie tej powieści proponuję przeznaczyć 3 godziny lekcyjne: 1. Historia w powieści. Rzym za czasów Nerona. 2. Barwny świat bohaterów. 3. Świat pogański a chrześcijański. Lekcja 1. Temat: Historia w powieści. Rzym za czasów Nerona. Cele: 1. Dostrzeżenie w powieści tła historycznego. 2. Rozumienie, jak realia powieści wpływają na kształt wydarzeń i ukształtowanie bohaterów. 3. Nakreślenie obrazu ówczesnego Rzymu. 4. Powtórzenie cech gatunkowych powieści historycznej. 5. Sprawdzenie znajomości treści lektury. Tok lekcji: 1. Aby sprawdzić, czy uczniowie znają treść lektury, podajemy zagadnienia, które ukierunkują wypowiedzi uczniów, np.: a) Jakim władcą, mężem, przyjacielem i człowiekiem jest Neron? b) Dlaczego Petroniusz musiał odebrać sobie życie? c) Jakie zmiany wniosła w życie Marka Winicjusza miłość do Ligii? d) Jaką rolę w powieści odgrywają postaci świętych Piotra i Pawła? e) Jaki wpływ miała religia chrześcijańska na życie niektórych bohaterów? f) Dlaczego Rzym musiał spłonąć? 2. Następnie, korzystając z przygotowanych przez uczniów źródeł historycznych, ustalamy, które postaci i wydarzenia są historyczne, które fikcyjne. a) historia: Neron cesarz Rzymu w latach 63 66, pożar Rzymu 64 rok, Petroniusz ulubieniec Nerona, zmarł w 66 roku; Tygellin, Pomponia Grecyna, Akte, Seneka, św. Piotr, św. Paweł, prześladowania pierwszych chrześcijan. b) fikcja: Marek Winicjusz, Ligia, Ursus, Glaukus, Kryspus, Tunice, Chilon. 3. Określamy wątek główny powieści i wątki poboczne. Wątek główny to przede wszystkim historia miłości Winicjusza i Ligii. Wątki poboczne: 1

a) dzieje Rzymu za czasów Nerona (wątek historyczny), b) obraz różnych warstw społecznych miasta (patrycjusze, ekwici, plebs, niewolnicy (wątek społeczny), c) wierzenia, zwyczaje świata pogańskiego i antycznego (wątek obyczajowy), d) dzieje pierwszych chrześcijan, działalność świętych Piotra i Pawła, okrutne prześladowania (wątek religijny). 6. W jaki sposób Sienkiewicz przedstawił ówczesny Rzym? (Pomińmy kwestie życia na dworze cesarza Nerona). Autor bardzo ciekawie ukazał bogactwo i przepych dzielnic zamieszkałych przez bogaczy: willa Petroniusza, dom Winicjusza czy pałac Nerona (jeśli wystarczy czasu, to proponuję przeczytać niektóre fragmenty powieści, np. Przeszli do frigidarium, na środku którego biła fontanna zabarwiona na kolor jasnoróżowy i roznosząca woń fiołków. Tam siadłszy w niszach wysłanych jedwabiem, poczęli się ochładzać. Dla kontrastu ukazał też dzielnicę biednych ludzi Zatybrze (np. dom Miriam). Drobiazgowo i realistycznie opisał ubiory, wnętrza domów, ulice, place. Ukazał codzienność i rozrywki: cyrk, igrzyska, walki gladiatorów. Dzięki powieści możemy poznać nawet różne rodzaje broni, którą władali gladiatorzy. 7. Na koniec powtórzmy, jaki rodzaj powieści nazywamy powieścią historyczną. Jest to powieść, której fabuła toczy się w epoce traktowanej przez autora i jego współczesnych jako zamknięty okres dziejów. Powieść historyczna zmierza na ogół do uwzględnienia prawdy historycznej, łączonej z wydarzeniami historycznymi (na podst. Podręcznego słownika terminów literackich, red. M. Głowiński i inni). 8. Praca domowa. Podzielmy uczniów na grupy i polećmy, aby zaznaczyli w utworze fragmenty opisujące zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni wybranych bohaterów: Petroniusza, Nerona, Winicjusza, Ligię, Chilona, św. Piotra, Kryspusa. (Wybór postaci zależy od nauczyciela, jednak warto przyjrzeć się bohaterom, którzy są ukazani w sposób niezwykle barwny). 2

Lekcja 2 Temat: Barwny świat bohaterów. Cele: 1. Przedstawienie ewolucji charakteru i poglądów wybranych bohaterów. 2. Doskonalenie umiejętności charakterystyki bohaterów z uwzględnieniem ich osobowości, poglądów, przyzwyczajeń, zachowań w różnych sytuacjach, relacji z innymi postaciami. 3. Dostrzeżenie kontrastu między barwną i złożoną kreacją jednego z bohaterów powieści (np. Petroniusza) z nieciekawą psychologicznie postacią Ligii. 4. Doskonalenie pisania charakterystyki. Tok lekcji: Lekcja może przebiegać następująco sposób wybieramy pierwszą postać ( np. Petroniusza) i polecamy uczniom, aby odczytali najciekawsze fragmenty charakteryzujące tę postać (słowa narratora, dialogi, zachowanie postaci, relacja z innymi bohaterami itp.). Następnie porozmawiajmy o bohaterze; nakłońmy uczniów do wyrażenia swej opinii. 1. Petroniusz: arbiter elegancji, bardzo inteligentny, dowcipny, niezwykle elegancki. Prawdziwy esteta. Otacza się jedynie przedmiotami pięknymi. Obrzydzenie wywołują w nim brud, krew, nieprzyjemny zapach. Był ulubieńcem Nerona, który bardzo się liczył ze zdaniem Petroniusza. Bohater wielokrotnie balansował na granicy bezpieczeństwa, wyrażając swą opinię o umiejętnościach poetyckich cesarza. Jednak robił to w sposób tak inteligentny i błyskotliwy, że Neron ze wzruszeniem dziękował mu za szczerość. Petroniusz patrzył na życie i świat z ironicznym dystansem. Mimo że należał do świata pogańskiego, jednak nie wierzył w bogów. Jego religią było piękno, które uwielbiał. Nawet śmierć bohatera była estetyczna: w gronie przyjaciół, słuchając muzyki i patrząc na spadające płatki róż, poprosił lekarza o podcięcie żył. Umiera trzymając w ramionach swą ukochaną Eunice, która odchodzi razem z nim. Śmierć Petroniusza jest jednocześnie śmiercią antycznego świata. 2. Marek Winicjusz młody patrycjusz, piękny i przystojny żołnierz. Lubi zabawy, wino i kobiety. Przywykł do tego, że jego pragnienia zawsze zostają spełnione. Nie znał miłości, póki nie poznał Ligii. Jej opór potraktował jak prawdziwe wyznanie. Zamierzał wziąć ją siłą, aby zaspokoić swe pożądanie. Jednak w miarę upływu czasu, rozwoju wydarzeń i poznawania religii chrześcijan Winicjusz całkowicie zmienia swe usposobienie. Nie jest już porywczym, skłonnym do gniewu 3

żołnierzem, ale opanowanym człowiekiem, który prawdziwie kocha, zaczyna doceniać dobro i uczciwość oraz rozumieć, czym jest miłosierdzie. 3. Neron okrutny cezar rzymski, podejrzany o zamordowanie swych bliskich. Był pustym człowiekiem, być może nawet niezrównoważonym psychicznie. Chciał być artystą, jednak nie potrafił krytycznie ocenić swych możliwości. Nikt nie mógł się czuć bezpiecznie w jego towarzystwie, gdyż był nieobliczalny. Jego tchórzostwo budziło zażenowanie wśród bliskich. 4. Ligia rzymska zakładniczka, wychowana przez Aulusa Plaucjusza. Młoda, piękna dziewczyna. Gorąca wyznawczyni religii Chrystusa. Niezwykle dobra, uczciwa, niewinna i pokorna. W jej postawie nie znajdujemy żadnego uchybienia, żadnej skazy, dlatego Ligia wydaje się mało rzeczywista, mało realna. Kocha bezgranicznie Marka Winicjusza, jednak gotowa jest poświęcić tę miłość w imię chrześcijańskich ideałów. Po wielu trudnych, a nawet okrutnych doświadczeniach zostaje wreszcie u boku ukochanego. W podobny sposób omawimy sylwetki innych bohaterów. Jeśli to konieczne, poświęćmy dodatkową godzinę na tę charakterystykę. Podkreślmy w postaciach to, co najważniejsze: a) Petroniusz esteta, do końca wierny sobie i swoim ideałom, b) Winicjusz postać ulegająca wewnętrznej przemianie, c) Neron okrutny i bezwzględny władca. 5. Praca domowa. Polećmy uczniom, aby wybrali jedną postać, która wydała im się najciekawsza, i sporządzili jej charakterystykę z wykorzystaniem cytatów z powieści. Lekcja 3 Temat: Świat pogański a świat chrześcijański. Cele: 1. Dostrzeżenie kontrastu pomiędzy dwoma światami, dwoma kulturami. 2. Doskonalenie umiejętności pracy z tekstem. 3. Doskonalenie umiejętności pisania notatki. Tok lekcji: 4

Proponuję przygotować dwie plansze lub dwie tablice. Na jednej będziemy zapisywali elementy należące do świata pogańskiego, na drugiej chrześcijańskiego. Uczniowie sporządzają samodzielnie notatki w zeszycie, korzystając z zapisków na planszach. Pracujemy z tekstem. 1. Świat pogański: wiara w wielu bogów, uczty, zabawy, orgie w pałacu Nerona, przepych i bogactwo zarówno w urządzaniu domów i pałaców, jak i w ubiorze, wykwintne jedzenie, niewolnictwo, nieliczenie się z innymi, nieludzkie traktowanie niewolników, urządzanie rozrywek kosztem zdrowia i życia niewolników (gladiatorów), dbałość jedynie o sfery fizyczne, nie o duchowe, morderstwa, okrucieństwo, intrygi 2. Świat chrześcijański: niewolnicy nie noszą łańcuchów i są traktowani jak pełnoprawni domownicy (w willi Aulusa Plaucjusza), wyznawcy Chrystusa są skromni, pokorni, uczciwi, żyją w zgodzie ze wszystkimi, szanują życie swoje i innych, dbają o czystość obyczajów, nie organizują hucznych uczt, uważają, że wszyscy ludzie są równi, wyznają tylko jednego Boga i są mu wierni, kierują się swoimi zasadami, których nie łamią, wierzą, że szczęście czeka ich w niebie, a nie na ziemi, nie lękają się śmierci, gdyż wierzą w życie wieczne 3. Zapytajmy uczniów, co sądzą na temat takiego ukazania dwóch światów w powieści Sienkiewicza. Być może uczniowie zauważą skrajność w ukazanych obrazach. Są one albo nieskazitelne i szlachetne, albo bardzo niegodziwe. Zwróćmy uwagę na celowość takiego zabiegu literackiego: kontrast doskonale uwypukla różnice. 4. Zastanówmy się teraz, czy rzeczywiście nie znajdziemy odstępstwa od tego mocnego kontrastu. Zapewne uczniowie zwrócą uwagę na postać Akte, która należała do świata pogańskiego, była dawną kochanką Nerona, jednak została przedstawiona jako kobieta dobra, uczciwa, cicha i bardzo skromna. Ona jedna pozostała do końca wierna cezarowi, którego naprawdę kochała. Akte nie uczestniczy w pałacowych orgiach, jest jedynie ich biernym obserwatorem. Z kolei Kryspus, należący do świata chrześcijan, jest człowiekiem bardzo surowym, wręcz fanatycznie oddanym religii. Nie potrafi zrozumieć miłości Ligii i Marka. Woli ich potępić niż im pomóc. Wydaje się, że jego fanatyzm pozbawił go jakiejkolwiek wrażliwości i miłosierdzia. 5. Polecamy uczniom, aby się zastanowili, czy te dwa światy w jakikolwiek sposób się przenikają. Poganie żyją swoim życiem, kultywują zwyczaje i religię, które budują ich system wartości moralnych, jakże odmienny od wartości 5

chrześcijańskich. Wyznawców Chrystusa traktują jako sektę, która stała się dla nich zagrożeniem wówczas, gdy wniknęła w ich życie za sprawą miłości Marka Winicjusza do Ligii. Nerona oburzył fakt, że nie jest dla chrześcijan bogiem. Podpalenie miasta i zgrabna manipulacja popleczników cezara spowodowały, że okrutna śmierć setek niewinnych ludzi stała się igrzyskiem dla obywateli Rzymu. Pokora, modlitwa i brak strachu chrześcijan w obliczu śmierci była dla Rzymian niespotykanym widowiskiem. Ze zdumieniem i niedowierzaniem obserwowali rozmodlonych ludzi, którzy nie błagali o litość. Sienkiewicz ukazuje też niezwykłą wręcz przemianę dwóch bohaterów: Marka Winicjusza i Chilona. O Winicjuszu już mówiliśmy. Chilon, człowiek przebiegły, nie waha się przed zdradą, byle tylko osiągnąć korzyści. Jednak gdy widzi umierającego w straszliwych cierpieniach Glaukosa którego zdradził i który mu przebacza Chilon nawraca się i również ponosi męczeńską śmierć. Mimo straszliwej rzezi w amfiteatrze i ogrodach cezara, mimo śmierci niezliczonych rzesz chrześcijan, to właśnie oni zwyciężają. Ich religia pozostała, bo ocaleli ci, którzy będą ją w dalszym ciągu wyznawać. A świat antyczny ginie wraz ze śmiercią Petroniusza, a potem Nerona. Wniosek: zetknięcie się tych dwóch światów pociągnęło za sobą upadek jednego z nich wydawałoby się, że potężniejszego i nieśmiertelnego. Zwyciężył świat drugi chrześcijan, którzy przez długi czas byli uznawani za niewiele znaczącą sektę. 6. Wyjaśnij tytuł powieści Quo vadis, domine? (Dokąd idziesz, Panie?). Tytuł utworu nawiązuje do sceny spotkania św. Piotra z Chrystusem. Apostoł Piotr uchodzi z Rzymu w obawie przed prześladowaniem, a wówczas spotyka Chrystusa, który na pytanie Piotra, dokąd idzie, odpowiada, że kieruje się do Rzymu, aby wspierać swój prześladowany i opuszczony lud. Święty Piotr zrozumiał swoją powinność i zawrócił do miasta. Za tę powieść Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla. 6