Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Scenariusz zajęć nr 3

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Temat: Jak szybko płynie czas?

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć Temat: Ile wody jest w dzbanku?

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 58 Temat: Dobre maniery, czyli jak zachowywad się podczas posiłków.

Scenariusz zajęć nr 6

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 10

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Słynny malarz polski Jan Matejko

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć nr 81 Temat: Wizyta w muzeum podziwiamy dzieła malarzy.

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

Klasa 3 marzec blok 3 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wielcy Polacy i ich osiągnięcia. Temat dnia: Matejko malarz dziejów Polski.

Scenariusz zajęć w klasie III

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Temat: Pole równoległoboku.

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Środki dydaktyczne: grafika nr 1, grafika nr 2, karta pracy nr 1, animacja komputerowa nr 1,

Klasa 3 październik blok 4 dzień 5. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Pamiętamy. Temat dnia: Chwila zadumy - wyjście na cmentarz. Cele zajęć: Uczeń:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wielkanoc Temat: Wielkanocne świętowanie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć nr 6 Temat: Czytamy list od kolegi z wakacji.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Scenariusz zajęć nr 2

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć nr 84 Temat: Zabawa w architektów poznajemy różne rodzaje budowli.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Zamek z kwadratów zakodowany w wierszu wprowadzenie funkcji powtórzenia w aplikacji Scratch Junior

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Temat lekcji: W pracowni artysty malarza.

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 80 Temat: Konstruujemy latawce.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęd nr 33 Temat: Jak to jest zrobione? wytwarzamy papier własnej produkcji. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo: czyta fragment tekstu o Van Goghu i serii obrazów Słoneczniki, zachowując odpowiednią intonację, wyszukuje w teście odpowiedzi na zadane pytania, tworzy swoją wersję obrazu Van Gogha Słoneczniki techniką malowania tamponami z waty, oblicza obwód prostokąta i kwadratu, oblicza obwód prostokąta, rozwiązując zadania z treścią. Środki dydaktyczne: nagranie dźwiękowe 1, Nagranie przedstawia tekst zagadek matematycznych (Podane w nawiasach odpowiedzi są podpowiedzią dla nauczyciela, nie są uwzględnione w nagraniu): 1. Płótno malarza ma kształt kwadratu. Długośd jednego boku wynosi 7 cm. Ile wynosi obwód kwadratu? /28 cm/ 2. Płótno malarza ma kształt kwadratu, którego obwód wynosi 80 cm. Ile wynosi długośd boku płótna? /20 cm/ 3. Płótno malarza ma kształt kwadratu, którego obwód wynosi 36 cm. Ile wynosi długośd boku płótna? /9 cm/ nagranie dźwiękowe 2, Nagranie dźwiękowe przedstawia tekst o van Goghu czytany przez aktora: Słoneczniki (obrazy Vincenta van Gogha). Van Gogh malował martwe natury przedstawiające takie kwiaty jak irysy, słoneczniki, bzy, róże, oleandry. Cykl Słoneczniki to najsłynniejsze dzieła, z którymi jest on kojarzony. 1

Van Gogh namalował wiele obrazów ze słonecznikami. Niektóre ukazują żywe kwiaty, rosnące na gruncie. Inne przedstawiają kwiaty więdnące w wazonie. grafika 1, Grafika przedstawia reprodukcję obrazu Van Gogha Słoneczniki. kartki techniczne formatu A4, wata, farby plakatowe, wazon, bukiet sztucznych lub prawdziwych kwiatów, animacja 1, Animacja przedstawia, malarza który maluje po kolei 4 obrazy na płótnach. Gdy namaluje jeden odkłada go i bierze kolejne płótno. Tak 4 razy. Na zakooczenie animacji na ekranie pojawiają 4 płótna: 2 w kształcie kwadratu, 2 w kształcie prostokąta. Na pierwszym obrazie widnieje działanie matematyczne: 23+70=; na drugim 7x9=; na trzecim 90:9=; ma czwartym 98-27= grafika 2 (przystosowana do druku w formacie A4), Grafika przedstawia 2 płótna: jedno w kształcie kwadratu, na którym są namalowane 3 słoneczniki. Obok każdego boku płótna jest liczba 5. Drugie płótno w kształcie prostokąta, na który jest namalowany jeden słonecznik. Obok krótszych boków prostokąta jest liczba 6, a obok dłuższych 9. karta pracy nr 1, animacja 2 Animacja przedstawia pracownię malarza, Na ścianach wiszą płótna, na stole leżą farby, pędzle w 6 pojemnikach, w każdym z nich znajduje się 9 pędzli. Pojemniki kolejno podświetlają się, nad każdym pojawia się liczba 9. komputery/tablety, kolorowe karteczki, flamastry, 3 arkusze szarego papieru. 2

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna, kula śniegowa. Formy: indywidualna zespołowa zbiorowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Nauczyciel pokazuje dzieciom grafikę 1. Pyta: Co przedstawia grafika? Czy wiecie jaki tytuł nosi ten obraz? Jak myślicie, co będzie tematem naszej dzisiejszej lekcji? Etap realizacji Zadanie 1 Nagranie dźwiękowe 2. Uczniowie otrzymują kartki z tekstem o Van Goghu i serii obrazów Słoneczniki oraz słuchują nagrania dźwiękowego. Wodzą wzrokiem po tekście. Następnie chętny uczeo opowiada swoimi słowami, o czym opowiada wysłuchane nagranie. Chętni uczniowie odczytują fragmenty utworu będące odpowiedzią na zadane pytana, zachowując odpowiednią intonację. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Jakie kwiaty malował Van Gogh? Jakie jest najsłynniejsze dzieło Van Gogha? Jakie kwiaty namalował Van Gogh na pierwszym płótnie? Jak uważacie, co może byd inspiracją dla malarzy? 3

Zadanie 2 Grafika 1 jest wyświetlona na tablicy. Nauczyciel prosi uczniów, aby ponownie przyjrzeli się grafice. Zadaje uczniom pytanie: Jaki nastrój według was przedstawia ten obraz? Na środku klasy na podwyższeniu stoi wazon z kwiatami, uczniowie tworzą pracę plastyczną techniką malowania tamponami z waty, przedstawiającą flakon z roślinami. Instrukcja: 1. Przygotuj kilka tamponów z waty lub gąbki, dla każdego koloru oddzielny. 2. Tampony delikatnie zmocz i odciśnij, nabierz nim farbę i lekko uderzaj w papier tworząc plamy. 3. Pozostaw skooczoną pracę do wyschnięcia. Zadanie 3 Animacja nr 1. Po obejrzeniu animacji nauczyciel pyta dzieci: Co przedstawia obejrzana animacja? Ile obrazów namalował malarz? Wykonaj działania przedstawione na płótnach (Nauczyciel zatrzymuje animację na scenie, gdzie przedstawione są 4 płótna, aby uczniowie widzieli działania) Jakie kształty mają przedstawione płótna? Nauczyciel wiesza/wyświetla na tablicy grafikę 2. Zadaje uczniom pytania: Co przedstawia grafika? Jaką figurą jest płótno z trzema słonecznikami? Co wiemy o kwadracie? (kwadrat ma wszystkie boki równe) Czy macie pomysł, w jaki sposób obliczyd obwód boków kwadratu? (dodad długości wszystkich boków) Jakie działania możemy zapisad, aby obliczyd obwód kwadratu? (5+5+5+5 lub 4x5) Jaką figurą jest płótno z jednym słonecznikiem? Co wiemy o prostokącie? (mają 2 pary boków równych) 4

Czy macie pomysł, w jaki sposób obliczyd odwód prostokąta? (dodad długości wszystkich boków) Jakie działania możemy zapisad, aby obliczyd obwód prostokąta? (6+6+9+9 lub 2x6+ 2x9) Zadanie 4 Animacja 2. Nauczyciel: Obejrzyjcie animację i ułóżcie do niej zadanie z treścią. Nauczyciel zapisuje treśd zadania na tablicy. Uczniowie wykonują obliczenia i udzielają odpowiedzi na pytanie zawarte w zadaniu. Zadanie 5 Karta pracy 1. Zadanie 6 Nagranie dźwiękowe 2. Nauczyciel odtwarza pierwszą zagadkę matematyczną. Pyta uczniów: Jaki macie pomysł na obliczenie boku kwadratu? Uczniowie zgłaszają swoje propozycje. Następnie Wychowawca odtwarza nagranie dźwiękowe. Dzieci rozwiązują zagadki matematyczne, wykonując działania w pamięci. Zadanie 7 Zadanie z treścią: Artysta chciał namalowad obraz, który zajmie całą ścianę pokoju gościnnego. Boki ściany pokoju wynoszą 7 metrów oraz 3 metry. Jaki obwód będzie miało płótno, na którym artysta musi wykonad swoje dzieło. Uczniowie rozwiązują zadanie wspólnie. Etap koocowy Nauczyciel prosi uczniów, aby zastanowili się nad tym, czego nauczyli się podczas dzisiejszych zajęd. Każda osoba zapisuje po 3 pomysły. Następnie dzieci siadają w zespołach 5

ośmioosobowych. Łączą w grupy karteczki z podobnymi zapisami. Liczą, ile osób zapisało zbliżoną odpowiedź. Każda grupa przestawia wyniki swojej pracy. Dodatkowo: Uczeo zdolny: w zadaniu 5 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu 5 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1b. 6