Ściana zewnętrzna stykająca się z powietrzem zewnętrznym ściana dwuwarstwowa (ti>16 C) w budynku jednorodzinnym tynk gipsowy 1,5cm bloczek YTONG 24cm, odmiana 400 styropian 12cm tynk cienkowarstwowy 0,5cm Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U Rodzaj warstwy grubość d [m] λ [W/mK] R [m²k/w] Rsi - - 0,130 tynk gipsowy pominięto bloczek YTONG 400 0,240 0,110 2,182 styropian 0,120 0,040 3,000 tynk mineralny pominięto Rse - - 0,040 RT 5,352 U= 0,187 [W/m²K] Wyznaczenie skorygowanego współczynnika przenikania ciepła U c - człon korekcyjny ΔU poprawka na nieszczelności ΔU g płyty styropianu układane na styk I poziom nieszczelności tabl. D.1. PN-EN ISO 6946:1999 ΔU = 0,01 opór cieplny warstwy zawierającej nieszczelności R 1 = 0,12 /0,04 = 3,00 m 2 K/W poprawka ΔU g ΔU g = ΔU (R 1 /R T ) 2 = 0,01(3,00/5,352) 2 0,003-1-
poprawka na łączniki ΔU f przyjęto kotewki PCW w liczbie 4 szt/m 2 λ f = 0,20 W/mK < 1,0 W/mK poprawki nie uwzględniono człon korekcyjny ΔU ΔU = 0,003 + 0,000 = 0,003 Skorygowany współczynnik przenikania ciepła U c U c =0,187 + 0,003 = 0,190 Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U k z mostkami cieplnymi liniowymi - poprawka na liniowe mostki termiczne (wg tabl. NA.1 PN-EN ISO 6946:1999) ściana bez otworów ΔU = 0,000 W/m 2 K ściana z otworami okiennymi i drzwiowymi ΔU = 0,050 W/m 2 K - współczynnik przenikania ciepła U k ściana bez otworów U k = 0,190 + 0,000 = 0,190 < U k(max) = 0,30 W/m 2 K ściana z otworami okiennymi i drzwiowymi U k = 0,190 + 0,050 = 0,240 < U k(max) = 0,30 W/m 2 K -2-
Strop nad nieogrzewaną piwnicą parkiet drewniany 2cm gładź cementowa 4cm styropian 5cm paroizolacja z folii 0,15mm strop DZ-3 23cm tynk gipsowy 1,5cm Rodzaj warstwy grubość d [m] λ [W/mK] R [m²k/w] Rsi - - 0,170 parkiet drewniany 0,020 0,220 0,091 gładź cementowa 0,040 1,000 0,040 styropian 0,050 0,040 1,250 strop DZ-3 - - 0,230 tynk gipsowy pominięto Rse 0,040 RT 1,821 U= 0,549 [W/m²K] Dane wyjściowe: obliczeniowa temperatura powietrza w pomieszczeniach parteru +20 C obliczeniowa temperatura powietrza w piwnicy +8 C Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U c poprawka korekcyjna z uwagi na nieszczelności ΔU g płyty styropianu układane na styk I poziom nieszczelności tabl. D.1. PN-EN ISO 6946:1999 ΔU = 0,01 opór cieplny warstwy zawierającej nieszczelności R 1 =0,04/0,04=1,00 m 2 K/W -3-
współczynnik korekcyjny ΔU g ΔU g = 0,01(1,00/1,821) 2 0,003 W/m 2 K skorygowany współczynnik przenikania ciepła U c U c = 0,549+0,003 = 0,552 W/m 2 K Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U k poprawka na mostki cieplne liniowe strop nad piwnicą ΔU=0,000 współczynnik przenikania ciepła U k U k = 0,552 + 0,000 = 0,591 W/m 2 K U k = 0,552 W/m 2 K < U k(max) = 0,60 W/m 2 K -4-
Podłoga na gruncie I strefa parkiet drewniany 2cm gładź cementowa 5cm folia PE wełna mineralna twarda 6cm 2 x papa na lepiku podkład betonowy 10cm styropian ekstrudowany 12cm podkład na lepiku ściana fundamentowa 25cm I II Rodzaj warstwy grubość d [m] λ [W/mK] R [m²k/w] parkiet drewniany 0,020 0,220 0,091 gładź cementowa 0,050 1,000 0,050 wełna mineralna twarda 0,060 0,042 1,429 2 x papa na lepiku 0,005 0,180 0,028 podkład betonowy 0,100 1,000 0,100 Rsi - - 0,170 RT I 1,867 Obliczeniowy opór cieplny gruntu Rgr=0,5 [m²k/w] Ugr=1/(RT+Rgr) Ugr= 0,422 [W/m²K] styropian ekstrudowany 0,120 0,040 3,000 bloczek betonowy 0,250 1,000 0,250 RT II 3,250 Według załącznika NB do PN-EN ISO 6946:1999 podłogę na gruncie należy podzielić na dwie strefy. Strefa I obejmuje pasmo o szerokości 1,0 m wzdłuż ścian zewnętrznych, a II strefa obejmuje pozostałą część podłogi na gruncie. Jeśli podłoga jest zagłębiona więcej niż 1,0 m to cała jej powierzchnia jest przyjmowana jako strefa II. Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U gr U gr = 1/(1,867 + 0,5 + 3,250) = 0,178 W/m 2 K -5-
Podłoga na gruncie II strefa parkiet drewniany 2cm gładź cementowa 5cm folia PE wełna mineralna twarda 6cm 2 x papa na lepiku podkład betonowy 10cm podsypka piaskowa 25cm szerokość strefy 7,50 m poziom wody gruntowej poniżej podłogi 10,0 m R gr = tabl. NB.1 przy szerokości strefy 6 m = 0,90 m 2 K/W R gr(max) = 0,57 x 10,0 + 0,09 = 5,79 m 2 K/W R gr = 0,9 m 2 K/W << 5,79 m 2 K/W przyjęto R gr = 0,9 m 2 K/W Rodzaj warstwy grubość d [m] λ [W/mK] R [m²k/w] parkiet drewniany 0,020 0,220 0,091 gładź cementowa 0,050 1,000 0,050 2 x papa na lepiku 0,005 0,180 0,028 wełna mineralna twarda 0,060 0,042 1,429 podkład betonowy 0,100 1,000 0,100 Rsi - - 0,170 RT 1,867 Ugr=1/(RT+Rgr) Ugr= 0,361 [W/m²K] sprawdzenie wymagania Rozporządzenia Ministra R + R gr = 1,867 + 0,9 = 2,767 > R min = 1,50 m 2 K/W Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U gr U gr = 1/(1,867 + 0,9) = 0,361 W/m 2 K -6-
Dach drewniany ocieplony na poddaszu użytkowym 1 2 3 4 6 7 5 8 1 blachodachówka 2 łaty 3,5 x 3,5 cm 3 kontrłaty 3,5 x 5 cm 4 folia wstępnego krycia, paropszepuszczalna 5 wełna mineralna 18 cm 6 krokwie 8 x 18 cm 7 paroizolacja z folii 0,15 mm 8 płyty GKF 12,5 mm na ruszcie stalowym lub drewnianym z pustką powietrzną niewentylowaną (4cm) Wymiary połaci dachowej nad rozpatrywanym pomieszczeniem 2,00 x 3,00 = 6,00 m 2 Powierzchnia przekroju przestrzeni powietrznej (20% na grzebień okapowy) 3,5 x 53 x 0,8 = 148,4 cm 2 Przegroda złożona z warstw niejednorodnych. Wyznaczenie kresu górnego całkowitego oporu cieplnego przegrody względne pola wycinków złożonych z warstw jednorodnych - wycinek przez krokwie f a = 0,08 x 1,00 / 0,58 = 0,14 - wycinek przez wełnę mineralną f b = 0,5 x 1,00 / 0,58 = 0,86 całkowite opory cieplne wycinków przegrody - wycinek przez krokiew R Ta = 0,10 + 0,18/0,16 + 0,0125/0,30 + 0,16 + 0,04 = 1,467 m 2 K/W - wycinek przez wełnę mineralną R Tb = 0,10 + 0,18/0,045 + 0,0125/0,30 + 0,16 + 0,04 = 4,34 m 2 K/W -7-
kres górny całkowitego oporu cieplnego 1/R T = 0,14/1,307 + 0,86/4,18 = 0,294 R T = 3,41 m 2 K/W Wyznaczenie kresu dolnego całkowitego oporu cieplnego przegrody opór cieplny wycinka przez krokiew R a1 = 0,18/0,16 = 1,125 m 2 K/W opór cieplny wycinka przez wełnę mineralną R b1 = 0,18/0,045 = 4,000 m 2 K/W równoważny opór cieplny warstwy niejednorodnej 1/R 1 = 0,14/1,125 + 0,86/4,000 = 0,339 R 1 = 2,95 m 2 K/W kres dolny całkowitego oporu cieplnego R T = 0,10 + 0,0125/0,30 + 2,95 + 0,16 + 0,04 = 3,29 m 2 K/W Wyznaczenie całkowitego oporu cieplnego przegrody R T = (3,41 + 3,29) / 2 = 3,35 m 2 K/W Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U U = 1/R T = 0,296 W/m 2 K Wyznaczenie skorygowanego współczynnika przenikania ciepła U c poprawka korekcyjna z uwagi na nieszczelności izolacja całkowicie między krokwiami zał. E i D PN-EN ISO 6946:1999 poziom I ΔU = 0,01 - opór cieplny warstwy zawierającej niezczelności R 1 = 3,41 m 2 K/W - współczynnik korekcyjny ΔU g ΔU g = 0,01(2,95/3,35) 2 = 0,008 W/m 2 K skorygowany współczynnik przenikania ciepła U c U c = 0,296 + 0,008 = 0,304 W/m 2 K Wyznaczenie współczynnika przenikania ciepła U k poprawka na liniowe mostki termiczne stropodach ΔU = 0,000 współczynnik przenikania ciepła U k U k = 0,304 + 0,000 = 0,304 W/m 2 K U k(max) = 0,300 W/m 2 K -8-