Scenariusz zajęd nr 76. Temat: Do czego potrzebny jest wiatr? Cele operacyjne: Uczeo:



Podobne dokumenty
Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Temat: Jak szybko płynie czas?

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Środki dydaktyczne: grafika nr 1, grafika nr 2, karta pracy nr 1, animacja komputerowa nr 1,

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Temat zajęć Jak wygląda wiatr? III szkoły podstawowej (9-10 lat)

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Temat: Jak i gdzie możemy bawić się bezpiecznie?

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć nr 69 Temat: Zgaduj zgadula rozwiązuję zagadki matematyczne.

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz nr 29 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 77 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Scenariusz zajęć w klasie III

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: Morskie opowieści

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz nr 64 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, czytanie w słuchawkach, działalność praktyczna ucznia, ćwiczeniowa, zabawowa.

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Jaki utwór nazywamy bajką?

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz nr 28 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd nr 83 Temat: Co pływa, a co tonie? poznajemy konstrukcję statków.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć nr 80 Temat: Konstruujemy latawce.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 4

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 76 Temat: Do czego potrzebny jest wiatr? Cele operacyjne: Uczeo: zapisuje rodzinę wyrazu wiatr i układa 3 zdania z wybranymi wyrazami, wyszukuje informacje w dostępnych źródłach dotyczące wiatru, wyjaśnia rolę wiatru z przyrodzie i w życiu człowieka, przedstawia proces rozsiewania nasion przez wiatr, za pomocą rozdmuchiwania plamy farby rurką do napojów, dzieli w zakresie 100, ilustruje treśd prostego zadania z treścią na diagramie Venna i rozwiązuje je. Środki dydaktyczne: film o wietrze nr 1. Film przedstawia różne rodzaje wiatraków, które są w ruchu poruszane przez wiatr): mały wiatrak papierowy zabawka, elektrownie wiatrowe przydomowe, elektrownie wiatrowe przemysłowe, elektrownie wiatrowe morskie). Pierwsze ujęcie każdego z wiatraków jest z małej odległości, po czym, kamera się oddala i widad także okolice. Animacja komputerowa nr 1: przedstawia wiatr (w formie dmuchającej twarzy), która dmucha w drzewo, po czym widad przenoszące się nasiona w inną częśd parku, gdzie widzimy, jak wyrasta drzewo. Kolejno widzimy dmuchającą twarz, która dmucha w kwiatek i pyłek przenoszony jest w inne miejsce, gdzie po zapyleniu pojawia się owoc. Ponownie widzimy dmuchającą twarz, wiatr przenosi 48 nasion (pojawia się liczba 48 obok nasion, widad, że dzielą się na równe części i lecą w 6 kierunkach. Animacja się zatrzymuje. Uczniowie mają za zadanie wykonad działanie. Działania przedstawione w animacji: 49:7, 45:5, 36:6 Animacja komputerowa nr 2: Na ekranie pojawiają się elipsy/okręgi diagramu Venna. Pojawia się 20 zwierząt: wydra, żaba, królik, krowa, zając, pies, kangur, wieloryb, kot,

delfin, mysz, lis, wilk, pingwin, niedźwiedź, nietoperz, sarna, świnia, lew, słoo. Jedna z elips to ssaki, druga stworzenia skaczące, trzecia stworzenia pływające. Zwierzęta zostają przeniesione do poszczególnych kategorii. Czyli np. żaba należy i do kategorii zwierząt skaczących i pływających, wydra do ssaków i pływających, królik do ssaków i skaczących, krowa tylko do ssaków, zając do ssaków i skaczących, pies tylko do ssaków, kangur do ssaków i skaczących, wieloryb do ssaków i pływających, kot do ssaków, delfin do ssaków i pływających, mysz do ssaków, lis do ssaków, pingwin do pływających, niedźwiedź do ssaków, nietoperz do ssaków, sarna do ssaków, świnia do ssaków, lew do ssaków i słoo do ssaków. treśd wiersza D. Wawiłow Jak powstaje wiatr? Grafika nr 1. Grafika przedstawia obraz wietrznego dnia: na grafice widad przechylone drzewa, ludzi chroniących się przed wiatrem. grafika nr 2. Diagram Venna grafika do uzupełnienia. Grafika przedstawia diagram Venna. Trzy okręgi: jeden podpisany I, drugi R a trzeci M. karta pracy nr 1, tablety/komputery, encyklopedie dla dzieci, arkusze szarego papieru, kartki z bloku rysunkowego, kleje, farby plakatowe, markery, kredki, (według preferencji grupy), 4 pojemniki (słoiki lub pudełka) z naklejonymi numerami grup, ryż, nasiona (lub ich ilustracje) rozsiewane przez wiatr: np. mniszka lekarskiego, maku, klonu, jaworu, rurki do picia, farby plakatowe, arkusz papieru. Metody i techniki nauczania: metoda projektu, metoda problemowa rozwiązywania zadao tekstowych, metoda czynnościowa rozwiązywania zadao z treścią, dwiczenia praktyczne, metoda realizacji zadao wytwórczych, zabawa ruchowa. Formy: zbiorowa,

grupowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Nauczyciel czyta uczniom wiersz D. Wawiłow Jak wygląda wiatr i rozdaje dzieciom karty z treścią wiersza, wyświetla grafikę nr 1, przedstawiającą wietrzny dzieo Danuta Wawiłow Bardzo chciałbym wiedzied. Możesz mi powiedzied, jak wygląda wiatr? Może to jest ptak, co ma gniazdo w chmurach? Wielki jest jak góra. Kiedy gubi pióra, z nieba sypie grad... Może to jest koo? Grzywę ma z płomieni. Drzewa niby trawy chylą się ku ziemi, kiedy mknie przez świat... Może to jest chłopak, co ma osiem lat? Biega pośród nocy, gwiżdże, strzela z procy,

piaskiem sypie w oczy... Nauczyciel pyta uczniów: O czym jest mowa w wierszu? Jak twoim zdaniem wygląda wiatr? Nauczyciel mówi, że na zajęciach uczniowie dowiedzą się, do czego potrzebny jest wiatr. Etap realizacji Zadanie 1. Uczniowie biorą udział w jednodniowym projekcie edukacyjnym: Do czego potrzebny jest wiatr? Uczniowie zapisują rodzinę wyrazu wiatr i układają 3 zdania z wybranymi wyrazami. Nauczyciel zapisuje na arkuszu hasło: wiatr i prosi uczniów o uzupełnienie siatki pojęd: Zapiszmy wszystko, czego chcemy się dowiedzieć na temat wiatru (nauczyciel zapisuje wszystkie pomysły uczniów). Następne zapisuje pytania: Do czego potrzebny jest wiatr roślinom? Do czego potrzebny jest wiatr człowiekowi? W jaki sposób mierzymy siłę wiatru? Uczniowie będą pracowad w 4 grupach przez całe dzisiejsze zajęcia. Uczniowie dzielą się na grupy i wyznaczają liderów. Zadanie 2. Uczniowie pracują w ustalonych grupach. Grupa 1 uruchamia tablety i wyświetla animację komputerową najpierw nr 1. Uczniowie podczas oglądania animacji komputerowej rozwiązują działania. Po wykonaniu działao dzieci odpowiadają pisemnie na arkuszu papieru na pytanie: Do czego potrzebny jest wiatr roślinom?. Uczniowie mogą skorzystad także z encyklopedii.

Grupa 2 wykonuje pracę plastyczną techniką dmuchania w plamę farby przez rurkę do picia, przedstawiającą rozsiewanie nasion przez wiatr oraz umieszcza na pracy nasiona lub ich ilustracje wraz z odpowiednimi podpisami. Grupa 3 Do czego potrzebny jest wiatr człowiekowi? Ogląda film o wietrze nr 1. Grupa wspólnie ustala, co przedstawia film, po czym wyszukuje więcej informacji w dostępnych źródłach dotyczące wiatru i jego wykorzystania przez człowieka. Formułuje krótką notatkę pisemną na ten temat. Grupa 4 Uczniowie najpierw oglądają animację komputerową nr 2, przedstawiającą tworzący się diagram Venna, po czym dostają grafikę nr 2 nieuzupełnionego diagramu Venna. Zadanie W grupie projektowej jest 30 uczniów. 14 lubi zadania informatyczne(i), 10 lubi rysowad(r), a 17 lubi zadania matematyczne (M), w tym: 6 lubi matematykę i informatykę 11 lubi informatykę ale nie lubi rysowad 1 osoba lubi informatykę, matematykę i rysowad 5 osób lubi matematykę i lubi rysowad a) Ile osób lubi wyłącznie rysowad? b) Ilu uczniów nie lubi żadnego przedmiotu? Odp: a) 3 osoby lubią wyłącznie rysowad 7+3+6+5+4+2+1=28 30 28=2 Odp: b) Dwie osoby nie lubią żadnego przedmiotu.

Grupa rozwiązuje zadanie i przedstawia jego treśd na diagramie Venna. Zadanie 3. Zabawa ruchowa (przed prezentacją projektu) Taoczący wiatr Nauczyciel włącza nagranie dźwiękowe C. Nielsena Wind Quintet op.43. Uczniowie wykonują taniec wiatru, reagując na zmianę tempa utworu. Zadanie 4. Prezentacja projektu. Uczniowie przygotowują prezentację wyników swojej pracy. Grupa 1 czyta zadania na temat wpływu wiatru na przyrodę. Przedstawia treśd zadania i pokazuje, jak doszła do rozwiązania. Grupa 2 przedstawia prace plastyczne, które zostają zawieszone na tablicy w sali. Grupa 3 czyta notatkę o wykorzystaniu wiatru przez człowieka. Grupa 4 przedstawia uczniom treśd zadania i prezentuje, jak je rozwiązała. Etap koocowy Ewaluacja pracy. Nauczyciel prosi każdego ucznia o ocenienie swojej pracy na dzisiejszych zajęciach. Używa do tego zmodyfikowanej (ze względu na realizację projektu jednodniowego) techniki ryżu i słoików. Przygotowuje wcześniej 4 słoiki z numerem każdej

grupy. Pod nimi umieszcza polecenie: weź kilka ziaren lub więcej ryżu i wrzud go do słoika Twojej grupy. Jeżeli dużo pracowałeś wrzud garśd ryżu, jeżeli mało kilka ziaren. Nauczyciel dziękuje uczniom za pracę na zajęciach.